xibo - en to it translation catalogue (1590 entries)

en:  Turn OFF Debugging
it:  Disattiva debug

en:  Turn ON Debugging
it:  Attiva debug

en: %d of %d player actions failed
it: %d su %d azioni del player fallite

en: %s assigned to Display Groups
it: %s assegnato al gruppo display

en: %s assigned to User Groups
it: %s assegnato al Gruppo Utenti

en: %s is downloading %d files too many times
it: %s sta scaricando %d file troppe volte

en: %s not retrieved from the IdP and required since is the field to identify the user
it: Non è stato possibile recuperare %s dall'IdP ed è richiesto poiché è il campo che serve ad identificare l'utente

en: %s scheduled on %s
it: %s in programma su %s

en: %themeName% Error
it: Errore %themeName%

en: %themeName% Installation
it: Installazione di %themeName%

en: %themeName% needs an administrator user account to be the first user account that has access to the CMS. Please enter your chosen details below.
it: %themeName% richiede un amministratore per essere il primo account utente che ha accesso al CMS. Inserisci i dettagli di seguito.

en: %themeName% needs somewhere to store the things you upload to be shown. Ideally, this should be somewhere outside the root of your web server - that is such that is not accessible by a web browser. Please input the full path to this folder. If the folder does not already exist, we will attempt to create it for you.
it: %themeName% ha bisogno di un posto dove archiviare le cose che carichi per essere mostrate. Idealmente, questo dovrebbe essere da qualche parte al di fuori della radice del tuo web server - cioè in modo che non sia accessibile da un browser web. Si prega di inserire il percorso completo per questa cartella. Se la cartella non esiste già, tenteremo di crearla per te.

en: %themeName% needs to set-up a connection to your MySQL database.
it: %themeName% deve impostare una connessione al tuo database MySQL.

en: %themeName% needs you to choose a "key". This will be required each time you set-up a new client. It should be complicated, and hard to remember. It is visible in the CMS interface, so it need not be written down separately.
it: Devi scegliere una "chiave" per %themeName%. Sarà richiesto ogni volta che imposti un nuovo client. Dovrebbe essere complicata e difficile da ricordare. È visibile nell'interfaccia del CMS, quindi non è necessario scriverla da qualche parte.

en: (filtered from _MAX_ total entries)
it: (filtrato da _MAX_ elementi totali)

en: 1 hour
it: 1 ora

en: 1 minute
it: 1 minuto

en: 10 minutes
it: 10 minuti

en: 12 hours
it: 12 ore

en: 12h Clock
it: Orologio 12 ore

en: 1st line
it: 1° linea

en: 24 hours
it: 24 ore

en: 24h Clock
it: Orologio 24 ore

en: 30 minutes
it: 30 minuti

en: 4 hours
it: 4 ore

en: 5 minutes
it: 5 minuti

en: : activate to sort column ascending
it: : attiva per ordinare la colonna in ordine crescente

en: : activate to sort column descending
it: : attiva per ordinare la colonna in ordine decrescente

en: A Description of Daypart
it: Una descrizione della fascia oraria

en: A URL to the HLS video stream. Requires Player running Windows 8.1 or later, or Android 6 or later. Earlier Android devices may play HLS via the LocalVideo widget.
it: Un URL per lo stram video HLS. Richiede un Player con Windows 8.1 o versioni successive o Android 6 o versioni successive. I dispositivi Android precedenti possono riprodurre HLS tramite il widget LocalVideo.

en: A code which can be used to lookup this DataSet - usually for an API application
it: Un codice che può essere utilizzato per cercare questo DataSet - in genere per un'applicazione API

en: A column already exists with this name, please choose another
it: Esiste già una colonna con questo nome, per favore scegline un'altro

en: A comma separated list of items to present in a combo box
it: Un elenco separato di elementi da presentare in una casella combinata

en: A comma separated set of regular expressions run against the Display name to determine membership.
it: Un insieme di espressioni regolari separate da virgole viene eseguito rispetto al nome del display per determinarne l'appartenenza.

en: A description - (1 - 254 characters).
it: Una descrizione - (1 - 254 caratteri).

en: A file exists with the name you gave for the Library Location. Please choose another location
it: Esiste già un file con il nome scelto per la Libreria. Si prega di scegliere un altro nome

en: A font to use in other Modules
it: Un font da utilizzare negli altri Moduli

en: A generic file to be stored in the library
it: Un file generico salvato nella libreria

en: A local file path or URL to the video. This can be a RTSP stream.
it: Il percorso di un file locale o URL del video. Questo può essere uno stream RTSP.

en: A message to display when no data is returned from the source
it: Il messaggio da visualizzare quando nessun dato viene restituito dalla fonte

en: A module for displaying Video and Audio from an external source
it: Un modulo per visualizzare video e audio da una sorgente esterna

en: A module for showing Currency pairs and exchange rates
it: Un modulo per visualizzare coppie di valute e tassi di cambio

en: A module for showing Stock quotes
it: Un modulo per visualizzare le quote Stock

en: A name for this DataSet
it: Un nome per questo dataSet

en: A name for this Resolution
it: Nome Risoluzione

en: A reference code for this command which is used to identify the command internally.
it: Un codice di riferimento per questo comando che verrà utilizzato per identificare il comando internamente.

en: A reference field for custom user data
it: Un campo di riferimento per dei dati utente personalizzati

en: A short description of this Display Group
it: Una breve descrizione per questo gruppo di display

en: A subject line for the notification - used as a title.
it: Una riga dell'oggetto per la notifica - usata come titolo.

en: A unique identifier for this display.
it: Un identificatore univoco per questo display.

en: A view on a DataSet
it: Visualizza su un DataSet

en: API Key
it: Chiave API

en: API Secret
it: API segreta

en: About
it: Informazioni su

en: About the CMS
it: A proposito del CMS

en: Access Denied to Display
it: Accesso negato al Display

en: Access Denied to DisplayGroup
it: Accesso negato a DisplayGroup

en: Access Denied to User
it: Accesso negato all'utente

en: Access Denied to UserGroup
it: Accesso negato al Gruppo Utenti

en: Access denied replacing old media
it: Accesso negato per la sostituzione di vecchi media

en: Access to this route is denied for this scope
it: L'accesso a questa route è negato per questo scopo

en: Action
it: Azione

en: Action Bar Display Duration
it: Action Bar durata visualizzazione

en: Action Bar Mode
it: Modo Action Bar

en: Action for Screen Shot Intent
it: Azione per eseguire lo Screenshot

en: Actions
it: Azioni

en: Active
it: Attivo

en: Add
it: Aggiungi

en: Add Application
it: Aggiungi applicazione

en: Add CSV Files
it: Aggiungi un file CSV

en: Add Campaign
it: Aggiungi campagna

en: Add Column
it: Aggiungi colonna

en: Add Command
it: Aggiungi comando

en: Add Data
it: Aggiungi Dati

en: Add DataSet
it: Aggiungi Dataset

en: Add Daypart
it: Aggiungi Fascia oraria

en: Add Display Group
it: Aggiungi Gruppo Schermi

en: Add Event
it: Aggiungi evento

en: Add Help Link
it: Aggiungi Help link

en: Add Layout
it: Aggiungi Layout

en: Add Media
it: Aggiungi Media

en: Add Notification
it: Aggiungi Notifica

en: Add Playlist
it: Aggiungi Playlist

en: Add Profile
it: Aggiungi profilo

en: Add Replacement
it: Aggiungi Sostituzione

en: Add Resolution
it: Aggiungi risoluzione

en: Add Row
it: Aggiungi riga

en: Add STS to the response headers? Make sure you fully understand STS before turning it on as it will prevent access via HTTP after the first successful HTTPS connection.
it: Aggiungere STS alle intestazioni di risposta? Assicurati di comprendere appieno STS prima di attivarlo in quanto impedisce l'accesso tramite HTTP dopo la prima connessione HTTPS avvenuta con successo.

en: Add Task
it: Aggiungi Task

en: Add User
it: Aggiungi Utente

en: Add User Group
it: Aggiungi gruppo di utenti

en: Add a new Campaign
it: Aggiungi una nuova campagna

en: Add a new DataSet
it: Aggiungi un nuovo dataSet

en: Add a new Display Group
it: Aggiungi un nuovo gruppo di display

en: Add a new Display Settings Profile
it: Aggiungi un nuovo profilo di display

en: Add a new Help page
it: Aggiungi una nuova pagina di aiuto

en: Add a new User
it: Aggiungi un nuovo utente

en: Add a new User Group
it: Aggiungi un nuovo Gruppo Utenti

en: Add a new media item to the library
it: Aggiungi un nuovo elemento media alla libreria

en: Add a new resolution for use on layouts
it: Aggiungere una nuova risoluzione da usare nei layout

en: Add a row to the end of this DataSet
it: Aggiungi una riga alla fine di questo DataSet

en: Add all the widgets to the template?
it: Aggiungere tutti i widget al template?

en: Add an Application
it: Aggiungi una applicazione

en: Add files
it: Aggiungi files

en: Added %s
it: %s aggiunto

en: Added Event
it: Evento aggiunto

en: Added Row
it: Riga aggiunta

en: Admin Password
it: Password (admin)

en: Admin Username
it: Nome utente amministratore

en: Admin email address
it: Indirizzo email admin

en: Administration
it: Amministrazione

en: Advanced
it: Avanzate

en: Advice
it: Consiglio

en: All
it: Tutto

en: All checks pass. Click next to continue
it: Tutti i controlli sono stati superati. Fai clic su avanti per continuare

en: All other checks passed
it: Tutti gli altri controlli sono stati superati

en: Allow Import?
it: Consentire importazione?

en: Allow PHP to open external URLs
it: Permetti a PHP di aprire URLs esterni

en: Allow modifications to the transition configuration?
it: Consentire le modifiche alla configurazione della transizione?

en: Allow the maintenance script to run if it is called?
it: Consentire allo script di manutenzione di essere eseguito se chiamato?

en: Also delete from the Library?
it: Eliminare anche dalla Libreria?

en: Alter Template
it: Dopo il template

en: Always
it: Sempre

en: Always showing
it: Sempre visibile

en: An error occurred updating these settings. This is an unexpected error, please contact support. Error Message = [%s]
it: Si è verificato un errore durante l'aggiornamento di queste impostazioni. Si tratta di un errore imprevisto, si prega di contattare il supporto. Messaggio di errore = [%s]

en: An optional description
it: Una descrizione facoltativa

en: An optional description of the Layout. (1 - 250 characters)
it: Descrizione facoltativa del layout. (1 - 250 caratteri)

en: An optional description of the Template. (1 - 250 characters)
it: Una descrizione facoltativa del template. (1 - 250 caratteri)

en: An optional name for this widget
it: Nome facoltativo per questo widget

en: And
it: E

en: Appearance
it: Aspetto

en: Application Name
it: Nome dell'Applicazione

en: Applications
it: Applicazioni

en: Apply
it: Applica

en: April
it: Aprile

en: Arabic
it: Arabo

en: Archive Owner not found
it: Proprietario dell'archivio non trovato

en: Are the members of this group dynamic?
it: I membri di questo gruppo sono dinamici?

en: Are you sure you want to ask this Player to check its Licence?
it: Sei sicuro di chiedere a questo Player di controllare la licenza?

en: Are you sure you want to delete %groupName%?
it: Sei sicuro di voler eliminare %groupName%?

en: Are you sure you want to delete this Daypart? This cannot be undone
it: Sei sicuro di voler eliminare questa Fascia oraria? Questa operazione non può essere annullata

en: Are you sure you want to delete this Help page? This cannot be undone
it: Sei sicuro di voler cancellare questa pagina di aiuto? Questa operazione non può essere annullata

en: Are you sure you want to delete this Resolution? This cannot be undone
it: Sei sicuro di voler eliminare questa Risoluzione? Questa operazione non può essere annullata

en: Are you sure you want to delete this application? This cannot be undone
it: Sei sicuro di voler eliminare questa applicazione? Questa operazione non può essere annullata

en: Are you sure you want to delete this campaign? This cannot be undone
it: Sei sicuro di voler cancellare questa campagna? Questa operazione non può essere annullata

en: Are you sure you want to delete this command? This cannot be undone
it: Sei sicuro di voler cancellare questo comando? Questa operazione non può essere annullata

en: Are you sure you want to delete this display group? This cannot be undone
it: Sei sicuro di voler eliminare questo Gruppo di display? Questa operazione non può essere annullata

en: Are you sure you want to delete this display profile?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo Profilo del display?

en: Are you sure you want to delete this display? This cannot be undone
it: Sei sicuro di voler eliminare questo display? Questa operazione non può essere annullata

en: Are you sure you want to delete this event from <b>all</b> displays? If you only want to delete this item from certain displays, please deselect the displays in the edit dialogue and click Save.
it: Sei sicuro di voler cancellare questo evento da <b> tutti </ b> i display? Se si desidera solo eliminare l'articolo da alcuni display, si prega di deselezionare i display nella finestra di modifica e fare clic su Salva.

en: Are you sure you want to delete this file?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo file?

en: Are you sure you want to delete this row?
it: Sei sicuro di voler eliminare questa riga?

en: Are you sure you want to delete this task? This cannot be undone
it: Sei sicuro di voler eliminare questo task? Questa operazione non può essere annullata

en: Are you sure you want to delete?
it: Sicuro di volerlo eliminare?

en: Are you sure you want to delete? You may not be able to delete this user if they have associated content. You can retire users by using the Edit Button.
it: Sei sicuro di voler cancellare? Potresti non essere in grado di eliminare questo utente se ha associato un contenuto. Si possono ritirare gli utenti utilizzando il pulsante Modifica.

en: Are you sure you want to logout this user?
it: Sei sicuro di voler disconnettere questo utente?

en: Are you sure you want to remove this widget?
it: Sicuro di voler eliminare questo widget?

en: Are you sure you want to request a collection to occur?
it: Sei sicuro di richiedere una raccolta?

en: Are you sure you want to request a screenshot?
it: Sei sicuro di voler richiedere uno screenshot?

en: Are you sure you want to run this task immediately?
it: Sei sicuro di voler eseguire questo task immediatamente?

en: Are you sure you want to send a Wake On Lan message to this display?
it: Sei sicuro di volere accendere via rete questo schermo?

en: Are you sure you want to truncate?
it: Vuoi veramente eliminare?

en: Ascending
it: Ascendente

en: Ask a question
it: Fai una domanda

en: Aspect
it: Aspetto

en: Assign
it: Assegna

en: Assign %name% to a Campaign
it: Assegna %name& alla Campagna

en: Assign Files
it: Assegna File

en: Assign Layouts
it: Assegna Layout

en: Assign a Layout
it: Assegna un Layout

en: Assign the members to the new group
it: Assegna i membri al nuovo gruppo

en: Assign to Campaign
it: Assegna alla Campagna

en: Assignable
it: Assegnabile

en: Assigned Layouts to %s
it: Layout assegnati a %s

en: Associate an item from the Library
it: Associare un elemento dalla libreria

en: Audience
it: Pubblico

en: Audio - support varies depending on the client hardware
it: Audio - Il supporto dipende dall'hardware del client

en: Audio for %name%
it: Audio per %name%

en: Audit Log
it: Storico

en: Audit Trail
it: Storico

en: AuditLog Archive
it: Archivia storico

en: AuditLog Delete
it: Elimina storico

en: AuditLog Export %s to %s
it: Esporta storico da %s a %s

en: Auditing until
it: Storico fino a

en: August
it: Agosto

en: Authorisation Parameters missing from session.
it: Parametri di autorizzazione mancanti dalla sessione.

en: Authorise display?
it: Autorizzare il display?

en: Authorised
it: Autorizzato

en: Authorised?
it: Autorizzato?

en: Authorization Code?
it: Codice di autorizzazione?

en: Authorize Request
it: Richiesta di autorizzazione

en: Authorized applications for user
it: Applicazioni autorizzate per l'utente

en: Automatic Restart
it: Riavvio automatico

en: Automatically Restart the application if we detect it is not visible.
it: Riavviare automaticamente l'applicazione se si rileva che non è visibile.

en: Automatically collect and export relevant information into a text file.
it: Raccogliere e salvare automaticamente le informazioni in un file di testo.

en: Availability
it: Disponibilità

en: Available
it: Disponibile

en: Available for In Transitions?
it: Disponibile per la transizione ingresso?

en: Available for Out Transitions?
it: Disponibile per la transizione uscita?

en: Back to dashboard
it: Ritorna alla dashboard

en: Background
it: Sfondo

en: Background Colour
it: Colore sfondo

en: Background Image
it: Immagine di Sfondo

en: Background thumbnail
it: Sfondo miniature

en: Background transparent?
it: Background trasparente?

en: Bandwidth
it: Larghezza di banda

en: Bandwidth Usage (%bandwidthSuffix%)
it: Utilizzo della banda (%bandwidthSuffix%)

en: Bandwidth Usage. Limit %xmdsLimit%
it: Utilizzo della banda. Limite a %xmdsLimit%

en: Before reporting a fault it would be appreciated if you follow the steps. Click start
it: Prima di segnalare un errore, sarebbe opportuno seguire i passaggi. Fare clic su Inizia

en: Belarusian
it: Bielorusso

en: Below is the family tree for this Display Group.
it: Di seguito è riportato l'albero genealogico per questo Gruppo di display.

en: Below you can select the columns to be shown in the table - drag and drop to reorder and to move between lists.
it: Qui sotto puoi selezionare le colonne da mostrare nella tabella - trascina e rilascia per riordinare e spostarti tra gli elenchi.

en: Best Fit
it: Adatta

en: Blacklist Videos?
it: Video nella Blacklist?

en: Bosnian
it: Bosniaco

en: Bottom
it: In basso

en: BroadCast Address
it: Indirizzo di BroadCast

en: BroadCast Address is not a valid IP Address
it: Indirizzo di BroadCast ha un IP non valido

en: CDN Address
it: Indirizzo CDN

en: CIDR subnet mask is not a number within the range of 0 till 32.
it: La maschera di sottorete CIDR non è un numero compreso tra 0 e 32.

en: CIDR subnet mask is not a number within the range of 0 to 32.
it: La maschera di sottorete CIDR non è un numero compreso tra 0 e 32.

en: CMS Theme
it: Tema CMS

en: CSV Import
it: Importa CSV

en: Cache Period
it: Durata Cache

en: Cache Period for Images
it: Durata Cache per le immagini

en: Cache pool not available
it: Cache pool non disponibile

en: Calendar
it: Calendario

en: Calendar Type
it: Tipo Calendario

en: Campaign
it: Campagna

en: Campaign Preview for %campaignName%
it: Anteprima Campagna per %campaignName%

en: Campaign not found
it: Campagna non trovata

en: Campaigns
it: Campagne

en: Can not have a display without a hardware key
it: Non è possibile avere un display senza una chiave hardware

en: Can not have a display without a name
it: Impossibile avere uno schermo senza nome

en: Can not have an end time earlier than your start time
it: Non puoi impostare l'ora di fine prima dell'ora di inizio

en: Can this module be assigned to a Layout?
it: Si può assegnare questo modulo ad un layout?

en: Can this transition be used for media end?
it: Questa transizione può essere utilizzata per la fine dei media?

en: Can this transition be used for media start?
it: Questa transizione può essere utilizzata per l'avviamento dei media?

en: Can't create ZIP. Error Code:
it: ZIP non creato. Codice errore:

en: Can't create ZIP. Error Code: %s
it: Impossibile creare lo ZIP. Codice di errore: %s

en: Cancel
it: Annulla

en: Cancel Replace
it: Annulla Sostituzione

en: Cancel upload
it: Cancella l'upload

en: Cannot change owner on this Object
it: Impossibile cambiare il proprietario di questo oggetto

en: Cannot find media
it: Media non trovato

en: Cannot find playlist
it: Playlist non trovata

en: Cannot find region
it: Impossibile trovare la regione

en: Cannot save media file from ZIP file
it: Impossibile salvare il file multimediale dal file ZIP

en: Category
it: Categoria

en: Caution, you have selected %1 items. Clicking save will run the %2 transaction on all these items.
it: Attenzione, è stato selezionato %1 elementi. Facendo clic su salva verrà eseguita l'operazione %2 su tutti questi elementi.

en: Center
it: Centrata

en: Centre
it: Centro

en: Change Password
it: Cambia la password

en: Change the Owner of this item. Leave empty to keep the current owner.
it: Cambia il proprietario di questo elemento. Lascia vuoto per mantenere il proprietario corrente.

en: Change the resolution
it: Cambiare la risoluzione

en: Channel
it: Canale

en: Check Commercial Licence
it: Controlla la licenza commerciale

en: Check that the Environment passes all the CMS Environment checks.
it: Verifica che il sistema superi tutti i controlli del CMS.

en: Check to delete all items owned by this user, including Layouts, Media, Schedules, etc.
it: Seleziona per eliminare tutti gli elementi di proprietà di questo utente, inclusi Layout, Media, Palinsesti, ecc.

en: Class %s not found
it: Classe %s non trovata

en: Cleaning up old revisions of media will result in any unused media revisions being permanently deleted.
it: La pulizia delle vecchie revisioni di media si tradurrà in eventuali revisioni dei media inutilizzati fino ad essere eliminati definitivamente.

en: Clear
it: Pulisci

en: Clear Cache
it: Cancella la cache

en: Clear Cached Data
it: Cancella i dati nella cache

en: Clear the cache for this Module. This proces is not reversable.
it: Pulisci la cache per questo Modulo. Questa operazione non è reversibile.

en: Cleared the Cache
it: Cache cancellata

en: Click on the below link to open the bug report page for this release.
it: Clicca sul link sottostante per aprire la pagina di segnalazione dei bug per questa versione.

en: Client Credentials?
it: Credenziali dell'utente?

en: Client Id
it: Id Cliente

en: Clock
it: Orologio

en: Close
it: Chiudi

en: Code
it: Codice

en: Collect Now
it: Recupera ora

en: Collect and Save Data
it: Raccogliere e salvare i dati

en: Collect interval
it: Intervallo di aggiornamento

en: Colour
it: Colore

en: Column %s not found
it: Colonna %s non trovata

en: Column Order
it: Ordine colonna

en: Column Type
it: Tipo colonna

en: Columns Available
it: Colonne disponibili

en: Columns Selected
it: Colonne selezionate

en: Columns for %dataSetName%
it: Colonne per %dataSetName%

en: Command
it: Comando

en: Command Sent to %s
it: Comando inviato a %s

en: Commands
it: Comandi

en: Complete
it: Completo

en: Completely remove the old version of this media item if a new file is being uploaded.
it: Rimuovere completamente la vecchia versione di questo elemento multimediale se un nuovo file verrà caricato.

en: Config file not found for Task
it: File di configurazione non trovato per questo Task

en: Configuration
it: Configurazione

en: Content
it: Contenuti

en: Continue...
it: Continua...

en: Copied %s
it: %s copiato

en: Copied %s as %s
it: Copiato %s come %s

en: Copied as %s
it: Copiato come %s

en: Copy
it: Copia

en: Copy %dataSetName%
it: Copia %dataSetName%

en: Copy %name%
it: Copia %name%

en: Copy Members?
it: Copia membri?

en: Copy User Group
it: Copia Gruppo Utenti

en: Copy to Clipboard
it: Copia negli appunti

en: Could not connect to MySQL with the administrator details. Please check and try again. Error Message = [%s]
it: Impossibile connettersi a MySQL con i dettagli di amministratore. Si prega di verificare e riprovare. Messaggio di errore = [%s]

en: Could not create a new database with the administrator details [%s]. Please check and try again. Error Message = [%s]
it: Impossibile creare un nuovo database con i dati di amministratore [%s]. Si prega di verificare e riprovare. Messaggio di errore = [%s]

en: Could not create a new user with the administrator details. Please check and try again. Error Message = [%s]. SQL = [%s].
it: Impossibile creare un nuovo utente con le informazioni dell'amministratore. Si prega di verificare e riprovare. Messaggio di errore = [%s]. SQL = [%s].

en: Could not create the Library Location directory for you. Please ensure the webserver has permission to create a folder in this location, or create the folder manually and grant permission for the webserver to write to the folder.
it: Impossibile creare la directory "Library Location" per voi. Assicurarsi che il server web abbia il permesso di creare una cartella in questa posizione, o creare la cartella manualmente e concedere l'autorizzazione al webserver di scrivere nella cartella.

en: Count
it: Conteggio

en: Countdown
it: Conto alla R.

en: Counter
it: Contatore

en: Create
it: Crea

en: Create a log file on disk in this location. Please enter a fully qualified path.
it: Creare un file di log sul disco in questa posizione. Si prega di inserire un percorso completo.

en: Create a new database
it: Crea un nuovo database

en: Created
it: Creato

en: Criteria
it: Criteri

en: Croatian
it: Croato

en: Currencies
it: Valute

en: Currencies Module
it: Moduli Correnti

en: Current Layout
it: Layout attuale

en: Cursor Start Position
it: Posizione iniziale del cursore

en: Custom Style Sheets
it: Style Sheet personalizzato

en: Czech
it: Ceco

en: DOM Extension
it: Estensione DOM

en: DOM XML Extension
it: Estensione DOM XML

en: Daily
it: Giornaliera

en: Daily Counter
it: Contatore giornaliero

en: Daily Maintenance
it: Manutenzione giornaliera

en: Dark
it: Scuro

en: Dashboard
it: Bacheca

en: Data Entry for %dataSetName%
it: Inserimento dati per %dataSetName%

en: Data Type
it: Tipo di dati

en: Data request failed!
it: Richiesta dati fallita!

en: DataSet Ticker
it: Ticker DataSet

en: DataSet View
it: Vista dataset

en: DataSets have different column names
it: I DataSet hanno colonne denominate differentemente

en: DataSets have different number of columns imported = %d, existing = %d
it: I DataSet hanno un numero diverso di colonne importate =%d, presenti =%d

en: Database Name
it: Nome database

en: Database Password
it: Password del database

en: Database Username
it: Nome utente database

en: Date
it: Data

en: Date Format
it: Formato data

en: DateTimeZone
it: TimeZone data

en: Day
it: Giorno

en: Dayparting
it: Fasce orarie

en: Days
it: Giorni

en: December
it: Dicembre

en: Default
it: Predefinito

en: Default Duration
it: Durata predefinita

en: Default Duration is a required field.
it: La Durata predefinita è un campo obbligatorio.

en: Default Language
it: Lingua predefinita

en: Default Latitude
it: Latitudine predefinita

en: Default Layout
it: Layout predefinito

en: Default Longitude
it: Longitudine predefinita

en: Default Mute?
it: Silenziato in modo predefinito?

en: Default Profile?
it: Profilo predefinito?

en: Default User Type
it: Tipo utente predefinito

en: Default copy media when copying a layout?
it: Copia i media automaticamente quando si copia un layout?

en: Default for "Delete old version of Media" checkbox. Shown when Editing Library Media.
it: Predefinito per la casella di controllo "Elimina la vecchia versione del media". Visualizzato durante la modifica dei Media della Libreria.

en: Default update media in all layouts
it: Aggiorna i media predefiniti in tutti i layout

en: Delete
it: Elimina

en: Delete %layout%
it: Elimina %layout%

en: Delete Application
it: Elimina Applicazione

en: Delete Campaign
it: Rimuovi campagna

en: Delete Command
it: Rimuovi comando

en: Delete Daypart
it: Elimina Fascia oraria

en: Delete Display Group
it: Elimina Gruppo Schermi

en: Delete Generic Files?
it: Eliminare i file generici?

en: Delete Help Link
it: Cancella collegamento aiuto

en: Delete Media
it: Cancella Media

en: Delete Notification
it: Elimina Notifica

en: Delete Profile
it: Elimina Profilo

en: Delete Resolution
it: Cancella Risoluzione

en: Delete Row
it: Elimina riga

en: Delete Task
it: Elimina Task

en: Delete Version
it: Elimina Versione

en: Delete Widget
it: Elimina Widget

en: Delete all items owned by this User?
it: Elimina tutti gli elementi posseduti da questo utente?

en: Delete any associated data?
it: Eliminare tutti i dati associati?

en: Delete the old version?
it: Cancellare la vecchia versione?

en: Delete this Column?
it: Cancellare questa colonna?

en: Delete this DataSet?
it: Cancellare questo Dataset?

en: Delete this Display?
it: Eliminare questo Schermo?

en: Deleted %s
it: %s eliminato

en: Deleted Event
it: Evento cancellato

en: Deleted Row
it: Riga eliminata

en: Deleted from Layout
it: Eliminato dal layout

en: Deleting a file cannot be reversed.
it: L'eliminazione di un file non può essere annullata.

en: Descending
it: Discendente

en: Description
it: Descrizione

en: Description can not be longer than 254 characters
it: La descrizione non può essere più lunga di 254 caratteri

en: Description of Password Policy
it: Descrizione delle politiche delle password

en: Design
it: Progetta

en: Details
it: Dettagli

en: Detect language?
it: Rilevazione lingua?

en: Detect the browser language?
it: Rilevare la lingua del browser?

en: Device Name
it: Nome del Dispositivo

en: Direct assignment is where Layouts/Media are assigned to a Display/DisplayGroup without being in a Schedule.
it: L'assegnazione diretta è dove i Layout/Media sono assegnati a un Display/Gruppo di Display senza essere in una palinsesto.

en: Direction
it: Direzione

en: Disabled
it: Disabilitata

en: Disabling %s
it: Disabilita %s

en: Display
it: Schermo

en: Display %displayName% is currently logged-in, seen %timeAgo%.
it: Il display %displayName% è attualmente loggato, visto %timeAgo%.

en: Display %displayName% is not logged in at the moment and last accessed at <span class="unixDate">%displayLastAccessed%</span>
it: Il display %displayName% non è attualmente loggato e l'ultimo accesso risale il <span class="unixDate">%displayLastAccessed%</span>

en: Display Activity
it: Attività dei display

en: Display Group
it: Gruppo Display

en: Display Groups
it: Visualizza gruppi

en: Display List
it: Elenco Display

en: Display Notifications from the Notification Centre
it: Notifiche Display per il Centro Notifiche

en: Display Order
it: Ordine display

en: Display Order must be 0 or a positive number
it: L'Ordine del display deve essere maggiore o uguale a 0

en: Display Profile
it: Profili Display

en: Display Screenshot Default Size
it: Dimensione predefinita Sreenshot Display

en: Display Setting Profiles
it: Impostazione profili display

en: Display Settings
it: Impostazioni Display

en: Display Settings Profile (included with each display)
it: Impostazioni profilo display (incluso in ciascun display)

en: Display is downloading new files
it: Il display sta scaricando nuovi file

en: Display is out of date but has not yet checked in with the server
it: Il display non è aggiornato ma non è ancora stato registrato con il server

en: Display is up to date
it: Il display è aggiornato

en: Display not selected!
it: Display non selezionato!

en: Display's Hardware Key
it: Hardware Key del display

en: DisplayGroups assigned to %s
it: Gruppi di display assegnati a %s

en: DisplayGroups cannot be manually assigned to a Dynamic Group
it: I gruppi di display non possono essere assegnati manualmente a un gruppo dinamico

en: DisplayGroups cannot be manually unassigned to a Dynamic Group
it: I gruppi di display non possono essere assegnati manualmente a un gruppo dinamico

en: DisplayGroups unassigned from %s
it: Gruppi display rimossi da %s

en: Displays
it: Schermi

en: Displays assigned to %s
it: Display assegnati a %s

en: Displays cannot be manually assigned to a Dynamic Group
it: I display non possono essere assegnati manualmente a un gruppo dinamico

en: Displays cannot be manually unassigned to a Dynamic Group
it: I display non possono essere assegnati manualmente a un gruppo dinamico

en: Displays unassigned from %s
it: Display rimossi da %s

en: Do you want to be notified by email if there is a problem with this display?
it: Vuoi ricevere una notifica via email se ci sono problemi con questo schermo?

en: Do you want to include the DataSet data?
it: Vuoi includere i dati DataSet?

en: Done
it: Fatto

en: Done.
it: Fatto.

en: Double buffering helps smooth the playback but should be disabled if graphics errors occur
it: Doppio buffer aiuta a regolare la riproduzione, ma deve essere disattivato in caso di errori di grafica

en: Download
it: Scarica

en: Download Window End Time
it: Fine intervallo per il download

en: Download Window Start Time
it: Inizio intervallo per il download

en: Download selected items
it: Scarica gli elementi selezionati

en: Downloaded
it: Scaricato

en: Downloading file
it: Download del file

en: Duplicate
it: Duplica

en: Duplicate form loaded, make adjustments and press save.
it: È stato caricato il modulo duplicato, apportare le modifiche e premere Salva.

en: Duration
it: Durata

en: Duration (seconds)
it: Durata (in secondi)

en: Duration back
it: Durata ritorno

en: Duration for Empty Layouts
it: Durata per layouts vuoti

en: Duration is per item
it: Durata per elemento

en: Duration not provided
it: Durata non fornita

en: Dutch
it: Olandese

en: Dynamic Criteria
it: Invia commenti

en: Dynamic Display Groups must have at least one Criteria specified.
it: I Gruppi di Display dinamici devo avere almeno un Criterio specificato.

en: Dynamic Group?
it: Gruppo dinamico?

en: East
it: Est

en: Edit
it: Modifica

en: Edit %type% Transition for %name%
it: Modifica la transizione %type% per %name%

en: Edit Application
it: Modifica Applicazione

en: Edit Column
it: Modifica colonna

en: Edit Command
it: Modifica comando

en: Edit Data
it: Modifica Dati

en: Edit DataSet
it: Modifica Dataset

en: Edit Daypart
it: Modifica Fascia oraria

en: Edit Display
it: Modifica display

en: Edit Display Group
it: Modifica Gruppo Schermi

en: Edit Event
it: Modifica Evento

en: Edit Expiry Dates
it: Edita Date Scadenza

en: Edit Help Link
it: Modifica collegamento aiuto

en: Edit Layout
it: Modifica Layout

en: Edit Media
it: Modifica MEdia

en: Edit Module
it: Modifica Modulo

en: Edit Notification
it: Modifica Notifica

en: Edit Profile
it: Modifica profilo

en: Edit Task
it: Modifica Task

en: Edit Template
it: Modifica Template

en: Edit Text
it: Modifica testo

en: Edit Transition
it: Modifica Transizione

en: Edit User
it: Modifica utente

en: Edit User Group
it: Modifica Gruppo Utente

en: Edited %s
it: %s modificato

en: Edited Audio
it: Modifica Audio

en: Edited Event
it: Evento modificato

en: Edited Row
it: Riga modificata

en: Edited Transition
it: Modifica transizione

en: Effect
it: Effetto

en: Elevate the log level until this date.
it: Aumentare il livello del log fino a questa data.

en: Email Alert
it: Avvisi Email

en: Email Alerts
it: Avvisi Email

en: Email Notifications
it: Notifiche Email

en: Embed a Sub-Playlist
it: Incorpora una Sub-Playlist

en: Embedded
it: Incorporato

en: Embedded HTML
it: HTML Integrato

en: Embedded Web Server Port
it: Porta del Web Server incorporata

en: Empty
it: Vuoto

en: Empty Region
it: Regione Vuota

en: Empty file in ZIP
it: File vuoto nello ZIP

en: Enable Double Buffering
it: Abilita doppia bufferizzazione

en: Enable Email Alerts?
it: Abilita avvisi Email?

en: Enable Latest News?
it: Abilitare le Ultime News?

en: Enable Library Tidy?
it: Abilitare riordino libreria?

en: Enable Maintenance?
it: Abilita manutenzione?

en: Enable Mouse
it: Abilita Mouse

en: Enable PowerPoint?
it: Abilitare PowerPoint?

en: Enable STS?
it: Abilitare STS?

en: Enable Shell Commands
it: Abilita comandi Shell

en: Enable Stats Collection?
it: Abilita Raccolta delle Statistiche?

en: Enable Wake on LAN
it: Abilita Wake on LAN

en: Enable caching of Web Resources?
it: Abilitare la cache delle risorse Web?

en: Enable stats reporting?
it: Abilitare i report per le statistiche?

en: Enable the Shell Command module.
it: Abilita il modulo di comandi Shell.

en: Enable the mouse.
it: Abilita il Mouse.

en: Enable?
it: Abilitare?

en: Enabled
it: Abilitato

en: Enabled for In
it: Abilita per ingresso

en: Enabled for Out
it: Abilita per uscita

en: Enabled?
it: Abilitato?

en: End Time
it: Orario di fine

en: English
it: Inglese

en: Enter a hexadecimal password of a SecureOn enabled Network Interface Card (NIC) of the remote host. Enter a value in this pattern: 'xx-xx-xx-xx-xx-xx'. Leave the following field empty, if SecureOn is not used (for example, because the NIC of the remote host does not support SecureOn).
it: Inserire una password esadecimale di una scheda di interfaccia di rete SecureOn (NIC) dell'host remoto. Inserire un valore in questo formato: 'xx-xx-xx-xx-xx-xx'. Lasciare vuoto il seguente campo se SecureOn non è utilizzato (ad esempio, poiché il NIC dell'host remoto non supporta SecureOn).

en: Enter a number within the range of 0 to 32 in the following field. Leave the following field empty, if no subnet mask should be used (CIDR = 0). If the remote host's broadcast address is unknown: Enter the host name or IP address of the remote host in Broad Cast Address and enter the CIDR subnet mask of the remote host in this field.
it: Inserire un numero compreso tra 0 e 32 nel campo seguente. Lasciare il seguente campo vuoto, se deve essere usata nessuna maschera di sottorete (CIDR = 0). Se l'indirizzo di broadcast dell'host remoto è sconosciuto: Immettere il nome host o l'indirizzo IP dell'host remoto in indirizzo di Broad cast e immettere la maschera di sottorete CIDR dell'host remoto in questo campo.

en: Enter text...
it: Scrivere il testo qui...

en: Enter the end time for this daypart. If the end time is before the start time, then the daypart will cross midnight.
it: Inserisci l'ora di fine per questa fascia d'orario. Se l'ora di fine è precedente all'ora di inizio allora la fascia d'orario accavallerà la mezzanotte.

en: Enter the number of hours you would like to cache twitter images.
it: Inserire il numero di ore che si desiderato per memorizzare nella cache le immagini di Twitter.

en: Enter the number of seconds you would like to cache twitter search results.
it: Inserire il numero di secondi desiderato per salvare nella cache i risultati di ricerca Twitter.

en: Enter the start time for this daypart
it: Inserisci l'ora di fine per questa fascia d'orario

en: Enter the volume percentage for this audio to play at.
it: Inserisci il volume in percentuale da impostare per questo audio.

en: Enter your API Key from Google Maps.
it: Inserisci la API Key di Google Maps.

en: Enter your API Key from Twitter.
it: Immetti la tua chiave API da Twitter.

en: Enter your API Secret from Twitter.
it: Immetti la tua API segreta da Twitter.

en: Entity not found
it: Entità non trovata

en: Environment Check
it: Controlli Environment

en: Erase all content in this DataSet and overwrite it with the new content in this import.
it: Cancellare tutti i contenuti in questo DataSet e sovrascrivere con il nuovo contenuto importato.

en: Error
it: Errore

en: Error.
it: Errore.

en: Event Type
it: Tipo di Evento

en: Events to show
it: Eventi da mostrare

en: Exception Start/End time for %s are empty or in an incorrect format
it: L'ora di inizio/fine dell'eccezione per %s è vuota o in un formato errato

en: Exceptions
it: Eccezioni

en: Execute a shell command on the client
it: Esegui un comando shell sul client

en: Existing
it: Esistente

en: Existing data is incompatible with your new configuration
it: I dati esistenti non sono compatibili con la nuova configurazione

en: Exit Transition
it: Transizione uscita

en: Expire Modified Layouts immediately on change. This means a layout can be cut during playback if it receives an update from the CMS
it: Scadenza immediata modifiche dei Layouts on change. Ciò significa che un layout può essere fermato durante la riproduzione se riceve un aggiornamento dal CMS

en: Expire Modified Layouts?
it: Far scadere i layout modificati?

en: Expired
it: Scaduto

en: Expires
it: Scade

en: Expires At
it: Scade il

en: Export
it: Esporta

en: Export Database
it: Esporta Database

en: Export Database Backup
it: Esporta backup del database

en: Export Statistics
it: Esporta Statistiche

en: Export raw data to CSV
it: Esporta i dati in CSV

en: Extension %s does not match any enabled Module
it: L'estensione %s non corrisponde a nessun Modulo abilitato

en: External Image
it: Immagine esterna

en: Fade
it: Dissolvenza

en: Fade In
it: Dissolvenza in entrata

en: Fade Out
it: Dissolvenza in uscita

en: Failed Message
it: Messaggio Fallito

en: Failed to write to database after %d retries. Please try again later.
it: Impossibile scrivere nel database dopo %d tentativi. Riprovare più tardi.

en: Failure
it: Non riuscito

en: February
it: Febbraio

en: Feed URL
it: URL della Fonte

en: File Name
it: Nome del file

en: File Status - Count of Files
it: Stato file - Numero di file

en: File Status - Size of Files
it: Stato file - Dimensione dei file

en: File does not exist
it: File inesistente

en: File download mode
it: Modalità download file

en: FileInfo
it: File info

en: Files assigned to %s
it: File assegnati a %s

en: Files unassigned from %s
it: File non assegnati da %s

en: Filter
it: Filtro

en: Finance
it: Finanza

en: First
it: Primo

en: First Name
it: Nome

en: First we need to check if your server meets %themeName%'s requirements.
it: Per prima cosa dobbiamo verificare se il tuo server soddisfa i requisiti per %themeName%.

en: Flip Horizontal
it: Ribalta orizzontalmente

en: Flip Vertical
it: Ribalta verticalmente

en: Fly
it: VOLO

en: Font
it: Tipo di carattere

en: Font file is not embeddable due to its permissions
it: Il file Font non è incorporabile a causa delle sue autorizzazioni

en: Force HTTPS?
it: Forza HTTPS?

en: Force delete from any existing layouts, assignments, etc
it: Forza l'eliminazione da qualsiasi layout, assegnazione, ecc

en: Force the portal into HTTPS?
it: Forzare il portale a HTTPS?

en: Forecast
it: Previsioni

en: Free
it: Libero

en: French
it: Francese

en: Friday
it: Venerdì

en: From Date
it: Dalla data

en: Full Article
it: Articolo completo

en: Function
it: Funzione

en: GD Extension
it: Estensione GD

en: General
it: Impostazioni Generali

en: Generic File
it: File Generico

en: German
it: Tedesco

en: Get events using a preset date range?
it: Ottenere eventi utilizzando un intervallo di date predefinito?

en: Global switch for email alerts to be sent
it: Interruttore globale per avvisi e-mail da inviare

en: Greek
it: Greco

en: Group
it: Gruppo

en: Group Admin
it: Amministratore Gruppo

en: Group not found
it: Gruppo non trovato

en: Groups
it: Gruppi

en: Guest
it: Ospite

en: Hardware Accelerate Web Content
it: Accelerazione Hardware per Contenuti Web

en: Has Direction
it: Ha la direzione

en: Has Duration
it: Ha la durata

en: Heading
it: Intestazione

en: Height
it: Altezza

en: Height must be greater than 0
it: L'altezza deve essere maggiore di zero

en: Help
it: Aiuto

en: Help Links
it: Link di Aiuto

en: Hide Environment checks
it: Nascondi controlli Environment

en: Homepage
it: Pagina iniziale

en: Homepage for this user. This is the page they will be taken to when they login.
it: Homepage per questo utente. Questa è la pagina che sarà usata per il login.

en: Horizontal Align
it: Allineamento orizzontale

en: Hosts and Keywords that should not be loaded via the Proxy Specified. These should be comma separated.
it: Host e Keywords che non dovrebbero essere caricati tramite il Proxy specificato. Separate da virgola.

en: Hourly
it: Oraria

en: Hourly Counter
it: Contatore orario

en: Hours
it: Ore

en: Hours this event should be scheduled for
it: Ore per cui questo evento dovrebbe essere programmato

en: How far should the map be zoomed in? The higher the number the closer, 1 represents the entire globe.
it: Quanto lontano deve essere ingrandita la mappa? Più grande è il numero più sarà ingrandita, 1 rappresenta l'intero mappamondo.

en: How long should the Action Bar be shown for, in seconds?
it: Quanto dovrebbe durare la visualizzazione della action Bar, in secondi?

en: How often should the Player check for new content.
it: Con quale frequenza dovrebbe il player controllare la presenza di nuovi contenuti.

en: How often, in minutes, should the Display send its download progress while it is downloading new content?
it: Con quale frequenza, in minuti, il display deve inviare il progresso del download mentre sta scaricando nuovi contenuti?

en: How should the action bar behave?
it: Come dovrebbe comportarsi la action bar?

en: How should this image be aligned?
it: Come dovrebbe essere allineata questa immagine?

en: How should this image be scaled?
it: Come dovrebbe essere scalata questa immagine?

en: How should this image be vertically aligned?
it: Come dovrebbe essere allineata verticalmente questa immagine?

en: How should this video be scaled?
it: Come dovrebbe essere ridimensionato questo video?

en: How should this web page be embedded?
it: Come dovrebbe essere incorporata questa pagina web?

en: Hungarian
it: Ungerese

en: I want to see the list anyway.
it: Voglio vedere la lista comunque.

en: IP Address
it: Indirizzo IP

en: IP Address Incorrectly Formed
it: Indirizzo IP non Corretto

en: Icelandic
it: Islandese

en: Icon Dashboard
it: Icona Dashboard

en: Icons
it: Icone

en: If an empty layout is detected how long (in seconds) should it remain on screen? Must be greater than 1.
it: Se viene rilevato un layout vuoto, quanto tempo (in secondi) dovrebbe rimanere sullo schermo? Deve essere maggiore di 1.

en: If the CMS is behind a load balancer, what are the load balancer IP addresses, comma delimited.
it: Se il CMS ha un servizio di load balancer, inserire gli indirizzi IP del load balancer, delimitati da virgola.

en: If the Player is configured for push messaging, screenshots are requested immediately and should be seen when the form closed. In some circumstances it may be necessary to refresh the page after a few seconds.
it: Se il Player è configurato per i messaggi push, gli screenshot vengono richiesti immediatamente e dovrebbero essere visualizzati alla chiusura del modulo. In alcuni casi potrebbe essere necessario aggiornare la pagina dopo alcuni secondi.

en: If the device is having trouble playing video, it may be useful to switch to a Surface View for Video Rendering.
it: Se il dispositivo ha problemi a riprodurre il video, può essere utile passare a SurfaceView per il rendering del video.

en: If the media is used in scheduled events it is also shown below. To restrict to a specific time enter a date in the filter below.
it: Se il media viene utilizzato in eventi programmati, viene anche mostrato qui di seguito. Per restringerlo ad un orario specifico, inserisci una data nel filtro qui sotto.

en: If there are any exceptions enter them below by selecting the Day from the list and entering a start/end time.
it: Se ci sono eccezioni, inseriscile di seguito selezionando il giorno dall'elenco e inserendo un'ora di inizio/fine.

en: If this daypart is already in use, the events will be adjusted to use the new times provided. If used on a recurring event and that event has already recurred. The event will be split in two and the future event time adjusted.
it: Se questa fascia oraria è già in uso, gli eventi verranno regolati in modo da utilizzare i nuovi orari forniti. Se viene utilizzata in un evento ricorrente e tale evento è già stato riprodotto, l'evento verrà diviso in due e l'ora dell'evento futuro verrà regolata.

en: If you have not yet created an empty database and database user for Xibo to use, and know the user name / password of a MySQL administrator stay on this tab, otherwise click "Use Existing".
it: Se non hai ancora creato un database e database utente vuoto per SmartCloud da usare, e conosci il nome utente / password di un amministratore di MySQL rimani su questa scheda, altrimenti fare clic su "Usa esistente".

en: Ignore first row?
it: Ignorare la prima riga?

en: Ignore the first row? Useful if the CSV has headings.
it: Ignorare la prima riga? Utile se il CSV ha intestazioni.

en: Image
it: Immagine

en: Images. PNG, JPG, BMP, GIF
it: Immagini. PNG, JPG, BMP, GIF

en: Import
it: Importa

en: Import CSV
it: Importa CSV

en: Import DataSet Data?
it: Importare i dati DataSet?

en: Import Tags?
it: Importare etichette?

en: Import a Layout from a ZIP file.
it: Importazione di un layout da un file ZIP.

en: Imported JSON into %s
it: JSON inportato in %s

en: In the fields below please enter the column number in the CSV file that corresponds to the Column Heading listed. This should be done before Adding the file.
it: Nei campi sottostanti inserisci il numero della colonna del file CSV che corrisponde all'intestazione della colonna elencata. Questo dovrebbe essere fatto prima di aggiungere il file.

en: Include DataSet data?
it: Includere i dati DataSet?

en: Include Widgets?
it: Includere Widget?

en: Incorrect Screen shot Format
it: Formato dello screenshot non corretto

en: Indonesian
it: Indonesiano

en: Inherit
it: Eredita

en: Initial User Group
it: Gruppo Utente iniziale

en: Installation guide
it: Guida all'installazione

en: Instance Suspended
it: Istanza sospesa

en: Interleave Default
it: Frapporre al predefinito

en: Interrupt?
it: Interrompere?

en: Interval
it: Intervallo

en: Invalid CRON expression in the Schedule
it: Espressione CRON non valida nel Palinsesto

en: Invalid field_to_identify value. Review settings.
it: Valore field_to_identify non valido. Controlla le impostazioni.

en: Invalid user group selected
it: Il Gruppo Utente selezionato non è valido

en: Is Dynamic?
it: È dinamico?

en: Is the Resolution enabled for use?
it: È la risoluzione abilitata per l'uso?

en: Is the task active?
it: Il task è attivo?

en: Is this instance suspended?
it: Questa istanza è sospesa?

en: Is this the default profile for all Displays of this type? Only 1 profile can be the default.
it: Utilizzare come profilo predefinito per tutti i display di questo tipo? Solo 1 profilo può essere predefinito.

en: Is this user retired?
it: Questo utente è stato ritirato?

en: Italian
it: Italiano

en: Item
it: Elemento

en: Items per Page
it: Elementi per pagina

en: Items per page
it: Elementi per pagina

en: JSON Extension
it: Extensione JSON

en: January
it: Gennaio

en: July
it: Luglio

en: June
it: Giugno

en: Key
it: Chiave

en: Landscape
it: Orizzontale

en: Language
it: Lingua

en: Large File Uploads
it: Caricamenti grandi file

en: Last Accessed
it: Ultimo Accesso

en: Last Command
it: Ultimo Comando

en: Last Duration
it: Ultima durata

en: Last Login
it: Ultimo login

en: Last Name
it: Cognome

en: Last Run
it: Ultima esecuzione

en: Last Status
it: Ultimo stato

en: Latest News
it: Ultime notizie

en: Latest News URL
it: URL ultime news

en: Latest news not available.
it: Ultime notizie non disponibilità.

en: Latest news not enabled.
it: Ultime notizie non attivate.

en: Latitude
it: Latitudine

en: Layer
it: Livello

en: Layer must be 0 or a positive number
it: Il layer deve essere maggiore o uguale a 0

en: Layout / Campaign
it: Layout / campagna

en: Layout Design
it: Progettazione layout

en: Layout Details not provided
it: Dettagli del Layout non forniti

en: Layout Duration
it: Durata del Layout

en: Layout ID
it: ID Layout

en: Layout Name
it: Nome Layout

en: Layout Preview for %campaignName%
it: Anteprima del layout %campaignName%

en: Layout not found
it: Layout non trovato

en: Layouts assigned to %s
it: Layout assegnati a %s

en: Layouts unassigned from %s
it: Layout non assegnati da %s

en: Left
it: Sinistra

en: Left Coordinate
it: Coordinata sinistra

en: Left to Right (LTR)
it: Da sinistra a Destra (LTR)

en: Level
it: Livello

en: Library
it: Libreria

en: Library Image
it: Libreria Immagine

en: Library Location
it: Posizione libreria

en: Library Media
it: Libreria dei media

en: Library Quota
it: Quota libreria

en: Library Quota must be a whole number.
it: La Quota della Libreria deve essere un numero intero.

en: Library Size
it: Dimensione libreria

en: Library Size Limit
it: Libreria Dim. limite

en: Library Tidy Complete
it: Libreria Tidy completa

en: Library Usage
it: Uso libreria

en: Library Usage. Limit %libraryLimit%
it: Utilizzo della libreria. Limite di %libraryLimit%

en: Library not writable
it: Libreria non scrivibile

en: Licence
it: Licenza

en: Licence Slot Validation
it: Campo di validazione della Licenza

en: Light
it: Chiaro

en: Limit the number of log files uploaded concurrently
it: Limita il numero di file di log caricati contemporaneamente

en: Link
it: Collegamento

en: List Content
it: Lista contenuti

en: Loading...
it: Caricamento...

en: Local Video
it: Video locale

en: Location
it: Ubicazione

en: Location of the Manual
it: Percorso del manuale

en: Lock the Display Name to the device name provided by the Player?
it: Bloccare il nome del Display con il nome del dispositivo fornito dal Player?

en: Log Level
it: Livello di Log

en: Log Truncated
it: Log troncato

en: Log file path name.
it: Nome del percorso del file di log.

en: Logged In
it: Connesso

en: Logged In?
it: Connesso?

en: Logout
it: Disconnetti

en: Logout User
it: Disconnetti utente

en: Longitude
it: Longitudine

en: Lookup Tables cannot be deleted
it: Le tabelle di ricerca non possono essere cancellate

en: Loop?
it: Ripetere?

en: Lower Row Limit
it: Limite riga inferiore

en: Mac Address
it: Indirizzo MAC

en: Mail will be sent from this address
it: La Mail sarà inviata a questo indirizzo

en: Maintenance
it: Manutenzione

en: Make new copies of all media on this playlist?
it: Crea nuove copie di tutti i media di questa playlist?

en: Malformed JSON body, rows and uniqueKeys are required
it: Il body JSON non è valido, sono obbligatori i campi rows e uniqueKeys

en: Manage
it: Gestisci

en: Manage Membership for %displayGroupName%
it: Gestisci l'iscrizione per %displayGroupName%

en: Manual Position
it: Posizione Manuale

en: March
it: Marzo

en: Max Display Timeout
it: Timeout massimo display

en: Max Log Age
it: Età massima log

en: Max Statistics Age
it: Massima età statistiche

en: Maximum concurrent downloads
it: Massimo numero di downloads contemporanei

en: May
it: Maggio

en: Media Assigned
it: Supporto assegnato

en: Media Dashboard
it: Dashboard Media

en: Media you own already has this name. Please choose another.
it: Il tuo Media ha già questo nome. Scegliere un altro.

en: Member
it: Membri

en: Members
it: Membri

en: Membership set for %s
it: Iscrizione impostata per %s

en: Message
it: Messaggio

en: Middle
it: Centrale

en: Minute Counter
it: Contatore al minuto

en: Minutes
it: Minuti

en: Minutes this event should be scheduled for
it: Minuti per cui questo evento dovrebbe essere programmato

en: Missing JSON Body
it: Manca il body JSON

en: Missing dataSetColumnTypeId
it: DataSetcoloumnTypeId mancante

en: Missing dataSetId
it: DataSetId mancante

en: Missing dataTypeId
it: DataTypeId mancante

en: Missing height property
it: Proprietà height mancante

en: Missing left property
it: Proprietà left mancante

en: Missing name
it: Manca nome

en: Missing regionid property
it: Proprietà regionid mancante

en: Missing the admin password.
it: Manca la password di amministratore.

en: Missing the admin username.
it: Manca il nome utente admin.

en: Missing the library location.
it: Percorso libreria mancante.

en: Missing the server key.
it: Server key mancante.

en: Missing top property
it: Proprietà top mancante

en: Missing type
it: Manca tipo

en: Missing width property
it: Proprietà width mancante

en: Mode for hardware acceleration of web based content.
it: Tipologia di accelerazione hardware per i contenuti web.

en: Modified
it: Modificato

en: Modules
it: Moduli

en: Monday
it: Lunedì

en: Month
it: Mese

en: Monthly
it: Mensile

en: Monthly bandwidth Limit
it: Limite di banda mensile

en: More Statistics
it: Ulteriori statistiche

en: Multi Display
it: Display multiplo

en: Multiple Items Selected
it: Più elementi selezionati

en: Mute?
it: Disattivato?

en: My Applications
it: Le mie applicazioni

en: Name
it: Nome

en: Name cannot be empty
it: Il nome non può essere vuoto

en: Name must be between 1 and 50 characters
it: La lunghezza del nome deve essere compresa tra 1 e 50 caratteri

en: Nested Display
it: Display annidato

en: New
it: Nuovo

en: New Password
it: Nuova password

en: New list content value is invalid as it does not include values for existing data
it: Il nuovo valore del contenuto dell'elenco non è valido in quanto non include i valori per i dati esistenti

en: Next
it: Successivo

en: Next Run
it: Prossima esecuzione

en: No IP Address Specified
it: Nessun Indirizzo IP Specificato

en: No attributes could be mapped
it: Non può essere mappato nessun attributo

en: No attributes retrieved from the IdP
it: Nessun attributo recuperato dall'IdP

en: No audit log found for these dates
it: Nessun storico trovato in queste date

en: No config file recorded for task. Please recreate.
it: Nessun file di configurazione registrato per questo tag. Si prega di ricrearlo.

en: No data available in table
it: Nessun dato disponibile nella tabella

en: No data found in request body
it: Non è stato trovato alcun dato nel corpo della richiesta

en: No display groups selected
it: Nessun gruppo display selezionato

en: No displays with View permissions
it: Nessun display con permessi di visualizzazione

en: No events for the chosen Display/Display Group on the selected date!
it: Nessun evento per il Display/Gruppo Display scelto nella data selezionata!

en: No file to return
it: Nessun file da restituire

en: No magic packet can been sent, since UDP is unsupported (not a registered socket transport)
it: Non è possibile inviare Magic Packet, poiché UDP non è supportato (non è un Transport Socket registrato)

en: No matching records found
it: Nessuna corrispondenza trovata

en: No regions present
it: Nessuna regione presente

en: No super admins to use as the archive owner, please set one in the configuration.
it: Nessun super admin da utilizzare come proprietario dell'archivio, si prega di impostarne uno nella configurazione.

en: No tags to assign
it: Nessun tag da assegnare

en: No tags to unassign
it: Nessun tag da rimuovere

en: None
it: Nessuno

en: North
it: Nord

en: North East
it: Nord Est

en: North West
it: Nord Ovest

en: Norwegian Bokmål
it: Bokmål norvegese

en: Not Found
it: Non trovato

en: Not Required.
it: Non richiesto.

en: Note: It will only be updated in layouts you have permission to edit.
it: Nota: sarà aggiornato solo nei layout che hai il permesso di modificare.

en: Nothing to archive
it: Niente da archiviare

en: Notification
it: Notifica

en: Notification Centre
it: Centro notifiche

en: Notifications
it: Notifiche

en: Notify current layout
it: Notifica layout corrente

en: November
it: Novembre

en: Now Showing
it: Visualizzazioni

en: Number
it: Numero

en: Number of Items
it: Numero di elementi

en: Number of display slots
it: Numero di display slot

en: Object
it: Oggetto

en: October
it: Ottobre

en: Off
it: Disattivato

en: Off when transparent
it: Disattivato quando trasparente

en: Offset Left
it: Scostamento sinistro

en: Offset Top
it: Scostamento superiore

en: On
it: Attivato

en: On Demand
it: Su richiesta

en: On/Off Timers
it: Ora di accensione/spegnimento

en: Only 1 default per display type is allowed.
it: È consentito solamente un tipo predefinito per display.

en: Only Administrator Users can truncate the log
it: Solo utenti amministratori possono eliminare i log

en: Only Unused
it: Solo inutilizzato

en: Only Used
it: Solo Usato

en: Only show Daytime weather conditions
it: Mostra solo le condizioni meteorologiche diurne

en: Only super and group admins can create users
it: Solo i super admin ed i gruppi admin gruppo possono creare utenti

en: Open Natively
it: Aprire nativamente

en: Open a new window
it: Apri una nuova finestra

en: Open full screen
it: Apri a schermo intero

en: Optional JavaScript
it: JavaScript opzionale

en: Optional Stylesheet
it: Foglio di stile (opzionale)

en: Options
it: Opzioni

en: Or
it: Oppure

en: Order
it: Ordine

en: Order Changed
it: Ordine Modificato

en: Orientation
it: Orientamento

en: Original Height
it: Altezza originale

en: Original Width
it: Larghezza originale

en: Output Audit Trail as CSV
it: Visualizza Storico come CSV

en: Overlay Layout
it: Sovrascrivere Layout

en: Overlay Layouts
it: Layout sovrapposti

en: Overwrite existing data?
it: Sovrascrivo i dati esistenti?

en: Owner
it: Proprietario

en: Owner User Group
it: Proprietario Gruppo utenti

en: PDF document viewer
it: Visualizzatore di documenti PDF

en: PDO support with MySQL drivers must be enabled in PHP.
it: Supporto PDO con driver MySQL deve essere abilitato in PHP.

en: PHP DOM XML extension to function.
it: Estensione PHP DOM XML.

en: PHP DOM core functionality enabled.
it: Funzionalità PHP DOM abilitata.

en: PHP Gettext support to function.
it: Supporto PHP Gettext.

en: PHP JSON extension required to function.
it: È richiesta l'estensione PHP JSON.

en: PHP PCRE support to function.
it: Supporto PHP PCRE.

en: PHP SOAP extension required to function.
it: È richiesta l'estensione PHP SOAP.

en: PHP Version
it: Versione di PHP

en: PHP version %s or later required.
it: PHP versione %s o successivo richiesto.

en: Page
it: Pagina

en: Page Height
it: Altezza della pagina

en: Page Width
it: Larghezza pagina

en: Password Changed
it: Password modificata

en: Password Policy Regular Expression
it: Politiche password per espressioni regolari

en: Password Protect Settings
it: Impostazioni protette da password

en: Passwords do not match
it: La password non combacia

en: Pattern of MAC-address is not "xx-xx-xx-xx-xx-xx" (x = digit or letter)
it: Il Pattern dell'indirizzo MAC non è "xx-xx-xx-xx-xx-xx" (x = cifre o lettere)

en: Pattern of SecureOn-password is not "xx-xx-xx-xx-xx-xx" (x = digit or CAPITAL letter)
it: Il Pattern di SecureOn-password non è "xx-xx-xx-xx-xx-xx" (x = cifre o lettere MAIUSCOLE)

en: Pattern of secureOn-password is not "xx-xx-xx-xx-xx-xx" (x = digit or CAPITAL letter)
it: Il Pattern di secureOn-password non è "xx-xx-xx-xx-xx-xx" (x = cifre o lettere MAIUSCOLE)

en: Pending
it: In attesa

en: Per Minute
it: Al minuto

en: Permissions
it: Permessi

en: Phone
it: Telefono

en: Phone Number
it: Numero di telefono

en: Pick a command to send to the Player. If the CMS has XMR enabled this will be sent immediately, otherwise it will show an error.
it: Scegli un comando da inviare al player. Se il CMS ha abilitato l'XMR, questo verrà inviato immediatamente, altrimenti mostrerà un errore.

en: Play a video locally stored on the client
it: Esegui un video posizionato localmente sul client

en: Player Versions
it: Versioni del Player

en: Playlists
it: Playlist

en: Please check the bandwidth graphs and display status for %s to investigate the issue.
it: Controlla i grafici della banda e lo stato del display per %s per investigare sul problema.

en: Please enter a CRON expression in the Schedule
it: Inserisci un'espressione CRON nel Palinsesto

en: Please enter a Password.
it: Inserisci una password, per favore.

en: Please enter a SQL clause for how this dataset should be ordered
it: Si prega di inserire una clausola SQL per ordinare questo dataset

en: Please enter a SQL clause to filter this DataSet.
it: Si prega di inserire una clausola di SQL per filtrare questo DataSet.

en: Please enter a code between 1 and 50 characters containing only alpha characters and no spaces
it: Inserisci un codice compreso tra 1 e 50 caratteri contenente solo lettere e nessuno spazio

en: Please enter a command name between 1 and 254 characters
it: Inserisci un nome del comando compreso tra 1 e 254 caratteri

en: Please enter a description between 1 and 1000 characters
it: Inserisci una descrizione tra 1 e 1000 caratteri

en: Please enter a display group name
it: Inserisci il nome di un Gruppo Schermi

en: Please enter a from date
it: Per favore, inserisci una data

en: Please enter a password for this user.
it: Si prega di inserire una password per questo utente.

en: Please enter a password for this user. This user will have full access to the system
it: Si prega di inserire una password per questo utente. L'utente avrà accesso completo al sistema

en: Please enter a user name for the first administrator account.
it: Si prega di inserire un nome utente per il primo account amministratore.

en: Please enter a valid email address or leave it empty.
it: Si prega di inserire un indirizzo email valido o lasciarlo vuoto.

en: Please enter password for the Admin account.
it: Si prega di inserire la password per l'account amministratore.

en: Please enter the hostname for the MySQL server. This is usually localhost.
it: Si prega di inserire il nome host per il server MySQL. Questo di solito è localhost.

en: Please enter the name of the database that should be created.
it: Si prega di inserire il nome del database che dovrebbe essere creato.

en: Please enter the name of the database that should be used.
it: Inserire il nome del database da utilizzare.

en: Please enter the name of the database user that should be created.
it: Si prega di inserire il nome dell'utente del database che deve essere creato.

en: Please enter the name of the database user that should be used.
it: Inserire il nome utente del database da utilizzare.

en: Please enter the number of rows per page. 0 for no pages.
it: Si prega di inserire il numero di righe per pagina. 0 per nessuna pagina.

en: Please enter the private address for XMR.
it: Inserisci l'indirizzo privato dell'XMR.

en: Please enter the public address for XMR.
it: Inserisci l'indirizzo pubblico dell'XMR.

en: Please enter the update interval in minutes. This should be kept as high as possible. For example, if the data will only change once per hour this could be set to 60.
it: Inserisci l'intervallo di aggiornamento in minuti. Questo dovrebbe essere il più alto possibile. Ad esempio, se i dati cambiano una sola volta all'ora, può essere impostato a 60.

en: Please enter the user name of an account that has administrator privileges on the MySQL server.
it: Si prega di inserire il nome utente di un account con privilegi di amministratore nel server MySQL.

en: Please enter your new password
it: Inserire la nuova password

en: Please note that video scaling and video streaming via RTSP is only supported by Android, webOS and Linux players at the current time. The HLS streaming Widget can be used to show compatible video streams on Windows.
it: Il ridimensionamento e lo streaming video tramite RTSP sono attualmente supportati solo da lettori Android, webOS e Linux. Il widget di streaming HLS può essere utilizzato per mostrare flussi video compatibili su Windows.

en: Please open a new window and recreate the problem. While you do that we are going to log all of the actions taken in a text based log. We won't capture screenshots or videos, so if you feel that this would be useful please capture those manually and add them to the zip file you will download in the next step.
it: Si prega di aprire una nuova finestra e ricreare il problema. Mentre lo fai, registreremo tutte le azioni eseguite in un registro basato su testo. Non cattureremo screenshot o video, quindi se ritieni che ciò sia utile, acquisiscili manualmente e aggiungili al file zip che scaricherai nel passaggio successivo.

en: Please press the back button in your browser.
it: Si prega di premere il pulsante Indietro nel browser.

en: Please provide Media to Assign
it: Si prega di fornire un Media da assegnare

en: Please provide a body
it: Si prega di fornire un testo

en: Please provide a column heading.
it: Fornire l'intestazione della colonna.

en: Please provide a database host. This is usually localhost.
it: Si prega di fornire una serie di database. Questo di solito è localhost.

en: Please provide a from/to date.
it: Prego fornire le date da/a.

en: Please provide a height
it: Inserisci un'altezza

en: Please provide a name
it: Inserisci un nome

en: Please provide a name for the existing database.
it: Si prega di fornire un nome per il database esistente.

en: Please provide a name for the new database.
it: Si prega di fornire un nome per il nuovo database.

en: Please provide a password for the existing database.
it: Si prega di fornire una password per il database esistente.

en: Please provide a password for the new database.
it: Si prega di fornire una password per il nuovo database.

en: Please provide a subject
it: Si prega di fornire un soggetto

en: Please provide a user for the existing database.
it: Si prega di fornire un utente per il database esistente.

en: Please provide a user for the new database.
it: Si prega di fornire un utente per il nuovo database.

en: Please provide a width
it: Inserisci una larghezza

en: Please provide an admin user name.
it: Si prega di fornire un nome utente admin.

en: Please provide your credentials
it: Prego inserire i propri dati di accesso

en: Please repeat the new Password.
it: Ripetere la nuova password.

en: Please save this file to your PC.
it: Per favore salva questo file nel tuo PC.

en: Please select a Campaign/Layout for this event.
it: Seleziona una Campagna/Layout per questo evento.

en: Please select a Command for this event.
it: Si prega di selezionare un Comando per questo evento.

en: Please select a DataSet
it: Scegli unb Dataset

en: Please select a Layout or Campaign for this Event to show
it: Si prega di selezionare un layout o una Campagna da visualizzare per questo evento

en: Please select a clock face.
it: Selezionare un tipo di quadrante.

en: Please select a command for this Event.
it: Si prega di selezionare un comando per questo Evento.

en: Please select a theme for the clock.
it: Si prega di selezionare un tema per l'orologio.

en: Please select at least one option
it: Si prega di selezionare almeno un'opzione

en: Please select one or more displays / groups for this event to be shown on.
it: Seleziona uno o più display / gruppi per questo evento da mostrare.

en: Please select one or more displays / groups for this notification to be shown on - Layouts will need the notification widget.
it: Seleziona uno o più display / gruppi per visualizzare questa notifica - I layout avranno bisogno del widget di notifica.

en: Please select one or more users / groups who will receive this notification.
it: Seleziona uno o più utenti / gruppi che riceveranno questa notifica.

en: Please select the Campaign you would like to assign this Layout to. It will be assigned to the end of the Campaign.
it: Seleziona la campagna a cui desideri assegnare questo layout. Sarà assegnato alla fine della campagna.

en: Please select the Event Type
it: Si prega di selezionare il tipo di evento

en: Please select the effect that will be used to transition between items.
it: Si prega di selezionare l'effetto che verrà utilizzato per la transizione tra gli elementi.

en: Please select the order this event should appear in relation to others when there is more than one event scheduled
it: Si prega di selezionare l'ordine in cui di questo evento dovrebbe apparire in relazione agli altri, quando vi è più di un evento programmato

en: Please tick the box if you would like to delete all the Data contained in this DataSet
it: Spuntare la casella se si desidera eliminare tutti i dati contenuti in questo DataSet

en: Polish
it: Polacco

en: Port is not a number within the range of 0 till 65536. Port Provided:
it: La Porta non è un numero compreso tra 0 e 65535. Porta specificata:

en: Portrait
it: Verticale

en: Portuguese
it: Portoghese

en: Preferences
it: Impostazioni

en: Prev
it: Precedente

en: Prevent Sleep?
it: Prevenire la sospensione?

en: Preview
it: Anteprima

en: Preview Campaign
it: Anteprima campagna

en: Preview Enabled
it: Abilita anteprima

en: Preview Enabled?
it: Anteprima abilitata?

en: Preview Layout
it: Anteprima Layout

en: Preview your selection in a new tab
it: Visualizza l'anteprima della tua selezione in una nuova scheda

en: Previous
it: Precedente

en: Priority
it: Priorità

en: Priority must be 0 or a positive number
it: La Priorità deve essere maggiore o uguale a 0

en: Priority?
it: Priorità?

en: Problem copying file in the Library Folder
it: C'è stato un problema nel copiare un file nella Cartella della Libreria

en: Problem copying provided file into the Library Folder
it: C'è stato un problema nello spostare il file fornito nella Cartella della Libreria

en: Problem moving downloaded file into the Library Folder
it: C'è stato un problema nello spostare il file scaricato nella Cartella della Libreria

en: Problem moving uploaded file into the Library Folder
it: C'è stato un problema nello spostare il file caricato nella Cartella della Libreria

en: Problem with Form Template
it: Problema con il Form Template

en: Processing...
it: In elaborazione...

en: Proof of Play
it: Prova di riproduzione

en: Properties
it: Proprietà

en: Property
it: Proprietà

en: Provide a Password which will be required to access settings
it: Fornisci una password per accedere alle impostazioni

en: Provide a custom clause instead of using the clause builder above.
it: Fornisce una clausola personalizzata invece di utilizzare il costruttore di clausole qui sopra.

en: Provided Data Type doesn't exist
it: Il tipo di dati fornito non esiste

en: Provided DataSet Column Type doesn't exist
it: Il tipo di colonna DataSet fornita non esiste

en: Provided Object not under permission management
it: L'oggetto fornito non è sotto gestione dei permessi

en: Proxy Credentials
it: Credenziali Proxy

en: Proxy Exceptions
it: Eccezioni proxy

en: Proxy Port
it: Porta del Proxy

en: Proxy URL
it: URL (Indirizzo) Proxy

en: Published
it: Pubblicato

en: RSS Ticker.
it: Ticker RSS

en: RSS/Atom Feed to be displayed on the Status Dashboard
it: Feed RSS / Atom da visualizzare sulla Dashboard

en: Reassign all items this User owns to the selected User.
it: Riassegna tutti gli elementi che questo utente possiede per l'utente selezionato.

en: Reassign items to another User
it: Riassegna elementi ad un altro utente

en: Receive Display Notifications?
it: Ricevi notifiche del display?

en: Receive System Notifications?
it: Ricevi notifiche di sistema?

en: Reconfigure XMR
it: Riconfigura XMR

en: Recovery for Display %s
it: Display recuperato %s

en: Recreate the Problem in a new window.
it: Ricreare il problema in una nuova finestra.

en: Recurring
it: Ricorrente

en: Ref 1
it: Rif 1

en: Ref 2
it: Rif 2

en: Ref 3
it: Rif 3

en: Ref 4
it: Rif 4

en: Ref 5
it: Rif 5

en: Reference
it: Riferimento

en: Reference 1
it: Riferimento 1

en: Reference 2
it: Riferimento 2

en: Reference 3
it: Riferimento 3

en: Reference 4
it: Riferimento 4

en: Reference 5
it: Riferimento 5

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Refresh the Log
it: Aggiorna il log

en: Region
it: Regione

en: Region not found
it: Regione non trovata

en: Regular Maintenance
it: Manutenzione regolare

en: Relationship Tree
it: Albero delle relazioni

en: Release Date
it: Data di rilascio

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove Hashtags?
it: Rimuovere Hashtag?

en: Remove Mentions?
it: Rimuovere Citazioni?

en: Remove URLs?
it: Rimuovere URL?

en: Remove all media not currently in use?
it: Rimuovere tutti i media non attualmente in uso?

en: Remove any cached data for this display.
it: Rimuovi tutti i dati memorizzati nella cache per questo display.

en: Remove old revisions
it: Rimuovere vecchie revisioni

en: Remove the XMR configuration for this Player and send a rekey action.
it: Rimuovere la configurazione XMR per questo Player ed invia un'azione rekey.

en: Removed Audio
it: Audio rimosso

en: Repeat every must be a positive number
it: Ripeti ogni deve essere maggiore di 0

en: Repeat the new Password for this user.
it: Ripetere la nuova password per questo utente.

en: Repeats
it: Ripetizioni

en: Repeats selection is invalid for Always or Daypart events
it: La ripetizione non è selezionabile per gli eventi impostati a Fasce oraria o Sempre

en: Replace
it: Sostituisci

en: Replace Existing Media?
it: Sostituire il media esistente?

en: Report Fault
it: Segnala Problemi

en: Report Name
it: Nome Report

en: Report an application fault
it: Segnala un errore dell'applicazione

en: Reporting
it: Segnalazione

en: Request Screen Shot
it: Richiedi un Screen shot

en: Request sent for %s
it: Richiesta inviata a %s

en: Required file not found for Display and Layout Combination
it: Il file non è stato trovato per questa combinazione tra Display e Layout

en: Required file not found for Display and Layout Widget
it: File richiesto non trovato per Display e Widget del Layout

en: Required file not found for Display and Media Combination
it: Il file non è stato trovato per questa combinazione tra Display e Media

en: Requires PHP FileInfo support to function. If you are on Windows you need to enable the php_fileinfo.dll in your php.ini file.
it: Richiede il supporto PHP FileInfo di funzionare. Se usate Windows è necessario abilitare il php_fileinfo.dll nel file php.ini.

en: Reset Secret?
it: Rimpostare Secret?

en: Reset your client secret to prevent access from any existing application.
it: Reimpostare la client secret per prevenire l'accesso da qualsiasi applicazione esistente.

en: Reshow welcome
it: Visualizza di nuovo benvenuto

en: Resolution
it: Risoluzione

en: Resolutions
it: Risoluzioni

en: Retest
it: Ricontrolla

en: Retire
it: Ritira

en: Retire %layout%
it: Ritira %layout%

en: Retire this layout or not? It will no longer be visible in lists
it: Ritirando il layout non sarà più visibile negli elenchi e nel player. Continuare?

en: Retire this media?
it: Ritirare questo media?

en: Retire this template or not? It will no longer be visible in lists
it: Ritiri questo modello o no? Non sarà più visibile in liste

en: Retire? It will no longer be visible when scheduling
it: Ritirare? Non sarà più visibile durante la programmazione

en: Retired
it: Ritirato

en: Retired %s
it: %s ritirato

en: Retired media remains on existing Layouts but is not available to assign to new Layouts.
it: I media ritirati rimangono nei Layout esistenti ma non possono essere assegnati a nuovi Layout.

en: Retired?
it: Ritirato?

en: Return Display Groups that directly contain the selected Display.
it: Restituisci gruppi di display che contengono direttamente il display selezionato.

en: Retype New Password
it: Reinserire la nuova password

en: Reverse Landscape
it: Orizzontale inverso

en: Reverse Portrait
it: Verticale inverso

en: Revised
it: Modificato

en: Right
it: Destra

en: Right to Left (RTL)
it: Da Destra a Sinistra (RTL)

en: Route is available through the API
it: Il percorso è disponibile tramite le API

en: Row Menu
it: Menu

en: Rows per page
it: Righe per pagina

en: Run
it: Esegui

en: Run Now
it: Esegui ora

en: Run Now set on %s
it: Esegui ora impostato a %s

en: Run Task Now
it: Esegui task ora

en: Run at CMS Time?
it: Eseguire all'ora del CMS?

en: Run through the library and remove unused and unnecessary files
it: Sfoglia la libreria e rimuovi i file inutili e non necessari

en: Russian
it: Russo

en: SOAP Extension
it: Estensioni SOAP

en: Saturday
it: Sabato

en: Save
it: Salva

en: Save Template
it: Salva Template

en: Save this Layout as a Template?
it: Salvare questo Layout come Template?

en: Saved %s
it: %s salvato

en: Saved Reports
it: Report salvati

en: Scale Content?
it: Scalare contenuti?

en: Scale Percentage
it: Percentuale scalatura

en: Scale type
it: Tipo di scala

en: Schedule
it: Palinsesto

en: Schedule Event
it: Programmazione Evento

en: Screen Dimensions
it: Dimensioni dello schermo

en: Screen Shot Size
it: Dimensioni dello screenshot

en: Screen shot interval
it: Intervallo Screen shot

en: Screenshots can be seen in the Display Grid by selecting Column Visibility and enabling the Screenshot column.
it: Gli screenshot possono essere visualizzati nella vista a griglia selezionando Colonne visibili ed abilitando la colonna Screenshot.

en: Scroll Horizontal
it: Scroll orizzontale

en: Scroll Vertical
it: Scroll verticale

en: Search:
it: Ricerca:

en: Seconds
it: Secondi

en: Seconds this event should be scheduled for
it: Secondi per cui questo evento dovrebbe essere programmato

en: Select
it: Seleziona

en: Select All
it: Seleziona tutti

en: Select a property to display inputs
it: Seleziona una proprietà per visualizzare gli input

en: Select the audio file that should be played when this Widget starts.
it: Seleziona il file audio da riprodurre all'avvio di questo widget.

en: Select the dayparting information for this event. To set your own times select custom and to have the event run constantly select Always.
it: Seleziona le informazioni sulla fascia oraria per questo evento. Per impostare i propri orari selezionare personalizzato e per far eseguire costantemente l'evento selezionare Sempre.

en: Select the end time for this event
it: Seleziona l'orario di fine di questo evento

en: Select the language you would like to use.
it: Seleziona la lingua che desideri utilizzare.

en: Select the start time for this event
it: Seleziona l'orario di inizio per questo evento

en: Select the task you would like to run
it: Seleziona il task che vorresti eseguire

en: Select the type of event to schedule
it: Seleziona il tipo di evento da programmare

en: Select the units you would like to use.
it: Seleziona le unità che desideri utilizzare.

en: Select to create a new database
it: Selezionare per creare un nuovo database

en: Select to provide a specific duration for this Widget
it: Selezionare per impostare una durata specifica per questo widget

en: Select to use an existing database. Please note that when you use an existing database it must be empty of all other contents.
it: Selezionare per utilizzare un database esistente. Si prega di notare che quando si utilizza un database esistente deve essere privo di contenuti.

en: Selecting this option will remove any generic files that is are not currently linked to Displays. This process cannot be reversed.
it: Selezionando questa opzione si rimuoveranno tutti i file generici che non sono attualmente collegati ad alcun Display. Questa operazione non può essere annullata.

en: Selecting this option will remove any media that is not currently being used in Layouts or linked to Displays. This process cannot be reversed.
it: Selezionando questa opzione verranno rimossi tutti i supporti che non sono attualmente in uso in alcun Layout o collegati ad alcun Display. Questa operazione non può essere annullata.

en: Send Command
it: Invia Comando

en: Send Schedule in advance?
it: Invia Palinsesto in anticipo?

en: Send files in advance?
it: Invia file anticipatamente?

en: Send progress while downloading
it: Invia i progressi durante il download

en: Send repeat Display Timeouts
it: Invia ripetizioni timeout del diaplay

en: Sending email address
it: Indirizzo e-mail per l'invio

en: September
it: Settembre

en: Serbian
it: Serbo

en: Server Key
it: Chiave Server

en: Session
it: Sessione

en: Sessions
it: Sessioni

en: Set a duration?
it: Impostare una durata?

en: Set as Home
it: Imposta come Home

en: Set the default timezone for the application
it: Impostare il fuso orario predefinito per l'applicazione

en: Set the device time using the CMS. Only available on rooted devices or system signed players.
it: Imposta l'ora del dispositivo utilizzando quella del CMS. Disponibile solo su dispositivi rooted o player supportati.

en: Set the level of logging the CMS should record. In production systems "error" is recommended.
it: Impostare il livello di log che il CMS dovrebbe registrare. Nei sistemi di produzione è raccomandato "errore".

en: Set the level of the resting log level. The CMS will revert to this log level after an elevated period ends. In production systems "error" is recommended.
it: Imposta il livello del livello del log a riposo. Il CMS ripristinerà questo livello di log una volta terminato un periodo elevato. Nei sistemi di produzione si consiglia "errore".

en: Set the orientation of the device (portrait mode will only work if supported by the hardware) Application Restart Required.
it: Impostare l'orientamento del dispositivo (la modalità verticale funziona solo se supportato dall'hardware) . Riavvio Applicazione richiesto.

en: Sets the event priority - events with the highest priority play in preference to lower priority events.
it: Imposta la priorità dell'evento - eventi con la priorità più alta verranno preferiti rispetto ad eventi con priorità inferiore.

en: Setting
it: Impostazioni

en: Settings
it: Impostazioni

en: Settings Profile?
it: Impostazioni del profilo?

en: Settings Updated
it: Impostazioni aggiornate

en: Shell Command
it: Comando Shell

en: Shell Command Allow List
it: Lista Comandi Shell consentiti

en: Should Videos we fail to play be blacklisted and no longer attempted?
it: Se non riusciamo ad eseguire i video della blacklist e non più atteso?

en: Should items be shown side by side?
it: Gli elementi dovrebbero essere mostrati fianco a fianco?

en: Should members of this Group receive Display notifications for Displays they have permission to see?
it: I membri di questo gruppo dovrebbero ricevere notifiche per display che hanno il permesso di vedere?

en: Should members of this Group receive system notifications?
it: I membri di questo gruppo dovrebbero ricevere notifiche di sistema?

en: Should new Video Widgets default to Muted?
it: I nuovi widget video dovrebbero essere impostati su Silenzioni?

en: Should the Dashboard show latest news? The address is provided by the theme.
it: La Dashboard dovrebbe mostrare le ultime notizie? L'indirizzo è fornito dal tema.

en: Should the Table headings be shown?
it: Mostrare le intestazioni della tabella?

en: Should the application icon be shown in the task bar?
it: Qualora l'icona dell'applicazione venisse visualizzata nella barra delle applicazioni?

en: Should the application send proof of play stats to the CMS.
it: L'applicazione dovrebbe inviare le statistiche di riproduzione al CMS.

en: Should the audio loop if it finishes before the provided duration?
it: L'audio deve ripetersi se finisce prima della durata prevista?

en: Should the audio loop if it finishes before the widget has finished?
it: L'audio deve ricominciare se termina prima che finisca il widget?

en: Should the clock show seconds or not?
it: L'orologio deve mostrare i secondi oppure no?

en: Should the embedded content be scaled along with the layout?
it: Il contenuto incorporato essere scalato con il layout?

en: Should the notification interrupt nagivation in the Web Portal? Including Login.
it: La notifica deve interrompere la navigazione nel Portale Web? Compreso il login.

en: Should the video be muted?
it: Dovrebbe essere  essere disattivato il video ?

en: Should the video expand over the top of existing content and show in full screen?
it: Il video dovrebbe espandersi sopra il contenuto esistente e mostrarsi a schermo intero?

en: Should the video loop if it finishes before the provided duration?
it: Cosa deve fare il ciclo video se finisce prima che la durata prevista?

en: Should this User receive Display notifications for Displays they have permission to see?
it: Questo utente dovrebbe ricevere notifiche per display che hanno il permesso di vedere?

en: Should this User receive system notifications?
it: Questo utente dovrebbe ricevere le notifiche di sistema?

en: Show
it: Visualizza

en: Show Environment checks
it: Mostra i controlli Environment

en: Show Full Screen?
it: Mostra a Schermo Intero?

en: Show Seconds?
it: Mostrare i secondi?

en: Show _MENU_ entries
it: Mostra _MENU_ elementi

en: Show items belong to a report.
it: Mostra gli oggetti che appartengo al report

en: Show items owned by the selected User.
it: Mostra elementi di proprietà dell'Utente selezionato.

en: Show items owned by users in the selected User Group.
it: Mostra elementi di proprietà degli utenti del Gruppo Utente selezionato.

en: Show items side by side?
it: Mostra elementi ambo i lati?

en: Show the icon in the task bar?
it: Mostra icona nella task bar?

en: Show the table headings?
it: Mostrare le intestazioni della tabella?

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
it: Mostra da 0 a 0 di 0 elementi

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
it: Mostra da _START_ a _END_ di _TOTAL_ elementi

en: Shuffle
it: Mescola

en: Single Display
it: Display singolo

en: Size
it: Dimensione

en: Size (bytes)
it: Dimensioni (in byte)

en: Size and coordinates must be generic
it: Dimensione e coordinate devono essere generiche

en: Slovak
it: Slovacco

en: Sorry the form has expired. Please refresh.
it: Il modulo è scaduto. Aggiorna.

en: Sorry there is an error with this request, cannot set inherited permissions
it: Spiacente c'è stato un errore nella richiesta, non posso impostare permessi ereditati

en: Sorry this function is disabled.
it: Questa funzione è disabilitata.

en: Sorry, Fonts do not have any editable properties.
it: Spiacenti, i font non hanno proprietà modificabili.

en: Sorry, no items have been selected.
it: Siamo spiacenti, non sono stati selezionati elementi.

en: Sorry, you are not allowed to directly access this page.
it: Spiacenti, non sei autorizzato ad accedere direttamente a questa pagina.

en: Source
it: Sorgente

en: South
it: Sud

en: South East
it: Sud Est

en: South West
it: Sud Ovest

en: Spanish
it: Spagnolo

en: Speed
it: Velocità

en: Start
it: Inizio

en: Start Replace
it: Inizia sostituzione

en: Start Time
it: Ora di avvio

en: Start again
it: Ricomincia

en: Start and end time will be defined by the daypart's configuration for this day of the week. Use a repeating schedule to apply this event over multiple days
it: L'ora di inizio e di fine sarà definita dalla configurazione della fascia oraria di questo giorno della settimana. Utilizzare un palinsesto ripetuto per applicare questo evento su più giorni

en: Start delay for device start up
it: Ritardo alla ripartenza del dispositivo

en: Start during device start up?
it: Iniziare durante il start up del dispositivo?

en: Start upload
it: Inizia Upload

en: Start/End time are empty or in an incorrect format
it: Non è stata specificata l'ora di inizio/fine oppure è in un formato errato

en: Statistics
it: Statistiche

en: Stats Archive
it: Statistiche sugli archivi

en: Stats?
it: Stato

en: Status
it: Stato

en: Status Dashboard
it: Dashboard di stato

en: Status Dashboard Widget
it: Stato widget Dashboard

en: Status Pending
it: Stato: In Attesa

en: Stocks
it: Stock

en: Stocks Module
it: Moduli Stock

en: Stop the player PC power management from Sleeping the PC
it: Interrompe la gestione dell'alimentazione del PC del player dalla sospensione

en: Storage Available
it: Spazio archiviazione disponibile

en: Storage Free %
it: Spazio archiviazione libero %

en: Storage Total
it: Spazio archiviazione totale

en: Store HTML resources on the Internal Storage?
it: Quante risorse riservare ad HTML nella memoria interna?

en: Store all HTML resources on the Internal Storage? Should be selected if the device cannot display text, ticker, dataset media.
it: Conservare tutte le risorse HTML nella memoria interna? Dovrebbe essere selezionato se il dispositivo non può visualizzare il testo, ticker, media dataset.

en: Stretch
it: Stirata

en: String
it: Stringa

en: Subject
it: Soggetto

en: Success
it: Successo

en: Sunday
it: Domenica

en: Support for uploading large files is recommended.
it: Raccomandato per il supporto del caricamento di file di grandi dimensioni.

en: Swedish
it: Svedese

en: Switched to Debug Mode
it: Passaggio a modalità debug

en: Switched to Normal Mode
it: Passaggio a modalità normale

en: System
it: Sistema

en: TODAY
it: OGGI

en: Tag
it: Etichetta

en: Tag this media. Comma Separated.
it: Tagga questo media. Separatore la virgola.

en: Tagged %s
it: Taggato come %s

en: Tags
it: Etichette

en: Tasks
it: Task

en: Template Missing
it: Il Template non è presente

en: Templates
it: Template

en: Test
it: Prova

en: Text
it: Testo

en: Text direction
it: Direzione del testo

en: Text. With Directional Controls.
it: Testo. Con controlli direzionali.

en: Thank you for choosing %themeName%. This installation wizard will take you through
                    setting up %themeName% one step at a time. There are 6 steps in total, the first one is below.
it: Grazie per aver scelto %themeName%. Questa procedura guidata di installazione ti guiderà
                     nella configurazione di %themeName% un passo alla volta. Sono presenti 6 passaggi in totale, il primo è qui sotto.

en: That's it!
it: Questo è tutto!

en: The CMS has already been installed. Please contact your system administrator.
it: Il CMS è già stato installato. Si prega di contattare l'amministratore di sistema.

en: The CMS is temporarily off-line as an upgrade is in progress. Please check with your system administrator for updates or refresh your page in a few minutes.
it: Il CMS è temporaneamente off-line ed un aggiornamento è in corso. Si prega di verificare con l'amministratore di sistema gli aggiornamenti o aggiornare la pagina in pochi minuti.

en: The CMS may not be working as expected because MySQL BINLOG format is set to STATEMENT. This can effect sessions and should be set to ROW or MIXED.
it: Il CMS potrebbe non funzionare come previsto perché il formato MySQL BINLOG è impostato su STATEMENT. Questo può influire sulle sessioni e deve essere impostato su ROW o MIXED.

en: The Category for this Help Link
it: La categoria di questo collegamento della guida

en: The Command String for this Command on this display
it: La stringa di comando per questo comando su questo display

en: The DataSet results can be filtered by any column and set below. New fields can be added by selecting the plus icon at the end of the current row. Should a more complicated filter be required the advanced checkbox can be selected to provide custom SQL syntax.
it: I risultati del DataSet possono essere filtrati da qualsiasi colonna ed impostati qui di seguito. Nuovi campi possono essere aggiunti selezionando l'icona più alla fine della riga corrente. Se fosse necessario un filtro più complesso, è possibile selezionare la casella di controllo avanzata per fornire una sintassi SQL personalizzata.

en: The DataSet results can be ordered by any column and set below. New fields can be added by selecting the plus icon at the end of the current row. Should a more complicated order be required the advanced checkbox can be selected to provide custom SQL syntax.
it: I risultati del DataSet possono essere ordinati da qualsiasi colonna ed impostati qui di seguito. Nuovi campi possono essere aggiunti selezionando l'icona più alla fine della riga corrente. Se fosse necessario un filtro più complesso, è possibile selezionare la casella di controllo avanzata per fornire una sintassi SQL personalizzata.

en: The DataType of the Intended Data
it: Il tipo di dati di determinati dati

en: The Date Format to use when displaying dates in the CMS.
it: Il formato della data da utilizzare quando si visualizzano le date del CMS.

en: The Default Layout to Display where there is no other content.
it: Layout predefinito per la visualizzazione in caso di assenza di altri contenuti.

en: The Display Group being edited is in bold. The list is ordered so that items above the current Display Group are its ancestors and items below are its descendants.
it: Il gruppo di display che stai modificando è in grassetto. L'elenco è ordinato in modo che gli elementi sopra il gruppo di display attuale siano i relativi antenati e gli elementi di seguito siano i relativi discendenti.

en: The Email Address for this user.
it: Indirizzo email dell'utente.

en: The Extensions allowed on files uploaded using this module. Comma Separated.
it: Le estensioni consentite dei file caricati con questo modulo. Separatore la virgola.

en: The Height for this Resolution
it: L'altezza di questa risoluzione

en: The Height of the Display Window. 0 means full height.
it: Altezza della finestra nel display. 0 per schermo intero.

en: The IP address of the remote host's broadcast address (or gateway)
it: L'indirizzo IP di broadcast dell'host remoto (o gateway)

en: The Intent Action to use for requesting a screen shot. Leave empty to natively create an image from the player screen content.
it: L'azione da utilizzare per richiedere uno screenshot. Lascia vuoto per creare nativamente un'immagine dallo schermo del player.

en: The Latitude of this display
it: Latitudine di questo display

en: The Library Location you gave is not empty. Please give the location of an empty folder
it: La directory per la Libreria scelta non è vuota. Per favore scegli un'altra directory vuota

en: The Library Location you gave is not writable by the webserver. Please fix the permissions and try again.
it: La Library Location data non è scrivibile dal webserver. Si prega di correggere i permessi e provare di nuovo..

en: The Library Location you have picked is not writeable
it: Il percorso della libreria che hai scelto non è scrivibile

en: The Link for the iCal Feed.
it: Il link per il feed iCal.

en: The Link to open for this help topic and category
it: Collegamento per aprire l'argomento della guida e la categoria

en: The Location (URL) of the webpage
it: Locazione (URL) del sito web

en: The Login Name of the user.
it: Il nome di Login dell'utente.

en: The Longitude of this Display
it: Longitudine di questo display

en: The Name for this Campaign
it: Il nome di questa campagna

en: The Name for this Command
it: Il nome di questo comando

en: The Name for this Daypart
it: Il nome di questa Fascia oraria

en: The Name for this Display Group
it: Il nome di questo Gruppo di display

en: The Name for this Display Profile
it: Il nome per questo profilo di display

en: The Name for this Task
it: Il nome di questo task

en: The Name for this User Group
it: Il nome per questo Gruppo Utenti

en: The Name of the Display - (1 - 50 characters).
it: Il nome del display - (1 -50 caratteri)

en: The Name of the Display - your administrator has locked this to the device name
it: Il nome del display: l'amministratore lo ha bloccato al nome del dispositivo

en: The Name of the Playlist - (1 - 50 characters)
it: IL nome della Playlist - (1 - 50 caratteri)

en: The Name of the Profile - (1 - 50 characters)
it: Il nome del profilo - (1 - 50 catatteri)

en: The Name of the Template - (1 - 50 characters)
it: Il nome del template - (1- 50 caratteri)

en: The Name of this item - Leave blank to use the file name
it: Il nome di questo elemento - Lasciare vuoto per usare il nome del file

en: The Password for this user.
it: La password per questo utente.

en: The Percentage to Scale this Webpage (0 - 100)
it: La percentuale di scalatura di questa pagina web (0 - 100)

en: The Region dimensions cannot be empty or negative
it: Le dimensioni della Regione non possono essere vuote o negative

en: The Topic for this Help Link
it: L'argomento per questo collegamento della guida

en: The Traffic Widget has not been configured yet, please ask your CMS Administrator to look at it for you.
it: Il widget del traffico non è ancora stato configurato, ti preghiamo di chiedere all'amministratore del CMS di configurarlo per te.

en: The URL to connect to to PHONE_HOME (if enabled)
it: L'URL con cui connettersi a PHONE_HOME (se abilitato)

en: The User's First Name.
it: Nome dell'utente.

en: The User's Last Name.
it: Cognome dell'utente.

en: The User's Phone Number.
it: Numero telefonico dell'utente.

en: The Validation String for this Command on this display
it: La stringa di convalida per questo comando su questo display

en: The Width for this Resolution
it: Larghezza di questa risoluzione

en: The Width of the Display Window. 0 means full width.
it: La larghezza della finestra nel display. 0 per schermo intero.

en: The base currency.
it: La valuta di base.

en: The currently selected audio has been retired, please select a new item or cancel to keep the current one.
it: L'audio selezionato è stato ritirato, selezionarne uno nuovo o annullare per mantenere quella corrente.

en: The date when this notification will be published
it: La data in cui questa notifica sarà pubblicata

en: The default duration for Widgets of this Module when the user has elected to not set a specific duration.
it: La durata predefinita per i Widget di questo Modulo quando l'utente sceglierà di non impostare una durata specifica.

en: The default layout to assign for new displays and displays which have their current default deleted.
it: Il layout predefinito da assegnare per i nuovi display e per quelli che hanno il loro attuale predefinito eliminato.

en: The default size in pixels for the Display Screenshots
it: La dimensione predefinita in pixel per gli screenshot dei Display

en: The direction for this transition. Only appropriate for transitions that move, such as Fly.
it: La direzione per questa transizione. Solo appropriato per le transizioni che si muovono, come Fly.

en: The duration between status screen shots in minutes. 0 to disable. Warning: This is bandwidth intensive.
it: La durata tra schermate di stato in minuti. 0 per disabilitare. Attenzione: Questa larghezza di banda è ad alta intensità.

en: The duration for this transition, in milliseconds.
it: Durata della transizione in millisecondi.

en: The duration in seconds this item should be displayed
it: La durata deve essere visualizzata in secondi

en: The duration specified is per item otherwise it is per feed.
it: La durata è specificata per ogni elemento altrimenti è per feed.

en: The duration specified is per page/item otherwise the widget duration is divided between the number of pages/items.
it: La durata specificata è per pagina/elemento, altrimenti la durata del widget è divisa tra il numero di pagine/elementi.

en: The end of the time window to connect to the CMS and download updates.
it: La fine dell'intervallo per connettersi al CMS e scaricare gli aggiornamenti.

en: The end of the time window to install application updates.
it: La fine dell'intervallo per installare gli aggiornamenti dell'applicazione.

en: The height of the page. Leave empty to use the region height.
it: L'altezza della pagina. Lascia vuoto per utilizzare l'altezza della regione.

en: The last time we PHONED_HOME in seconds since the epoch
it: L'ultima volta che abbiamo PHONED_HOME in secondi dall'inizio

en: The latitude entered is not valid.
it: La latitudine inserita non è valida.

en: The layering order of the background image (z-index). Advanced use only.
it: La posizione dell'immagine di sfondo (z-index). Solo per uso avanzato.

en: The layout dimensions cannot be empty
it: La dimensione del layout non può essere vuota

en: The left pixel position the display window should be sized from.
it: La posizione del pixel sinistro da cui deve essere dimensionata la finestra del display.

en: The longitude entered is not valid.
it: La longitudine inserita non è valida.

en: The name must be between 1 and 100 characters
it: Il nome deve essere tra 1 e 100 caratteri

en: The new Password for this user.
it: La nuova password per questo utente.

en: The number of log files to upload concurrently. The lower the number the longer it will take, but the better for memory usage.
it: Il numero di file di log da caricare contemporaneamente. Più basso è il numero più tempo ci vorrà, ma utilizzerà meno memoria.

en: The number of seconds to wait before starting the application after the device has started. Minimum 10.
it: Il numero di secondi di attesa prima di avviare l'applicazione dopo che il dispositivo è stato avviato. Minimo 10.

en: The offset in minutes that should be applied to the current time, or if a counter then date/time to run from in the format Y-m-d H:i:s.
it: L'offset in minuti che verrà applicato all'ora corrente, oppure se è un contatore la data/ora in cui eseguirlo nel formato Y-m-d H:i:s.

en: The offset in minutes that should be applied to the current time.
it: L'offset in minuti che dovrebbe essere applicato all'orario corrente.

en: The order this column should be displayed in when entering data
it: L'ordine di questa colonna dovrebbe essere visualizzato durante l'immissione dei dati

en: The port number to use for the embedded web server on the Player. Only change this if there is a port conflict reported on the status screen.
it: Il numero di porta da utilizzare per il Web Server incorporato nel Player. Cambiala solo se viene segnalato un conflitto di porta nella schermata di stato.

en: The quota that should be applied. Enter 0 for no quota.
it: La quota che deve essere applicata. Inserire 0 per nessuna quota.

en: The report will be available 6AM every day.
it: Il report è disponibile alle 06:00 di ogni giorno.

en: The result of this check will be immediately actioned and the status reported in Commercial Licence column.
it: Il risultato di questo controllo verrà immediatamente attivato e lo stato verrà riportato nella colonna Licenza commerciale.

en: The schedule for this task in CRON syntax
it: La programmazione per questo task utilizzando la sintassi CRON

en: The selected effect works best with a background colour. Optionally add one here.
it: L'effetto selezionato funziona meglio con un colore di sfondo. Opzionalmente aggiungerne uno qui.

en: The settings for this display are shown below. They are taken from the active Display Profile for this Display, which can be changed in Display Settings. If you have altered the Settings Profile above, you will need to save and re-show the form.
it: Le impostazioni per questo display sono mostrate qui di seguito. Vengono prese dal profilo di visualizzazione attivo per questo display, che possono essere modificate in Impostazioni di visualizzazione. Se hai modificato il Profilo delle impostazioni qui sopra, dovrai salvare e ricaricare nuovamente il modulo.

en: The size of the largest dimension. Empty or 0 means the screen size.
it: La dimensione della dimensione più grande. Il campo vuoto o a 0 indica la dimensione dello schermo.

en: The size of the screenshot to return when requested.
it: La dimensione dello screenshot da restituire quando richiesto.

en: The standard browser cache will be used - we recommend this is switched off unless specifically required. Effects Web Page and Embedded.
it: Verrà utilizzata la cache standard del browser: si consiglia di disattivarla a meno che non sia specificamente richiesto. Ha effetto sulle Pagina Web e sui contenuti Embedded.

en: The start of the time window to connect to the CMS and download updates.
it: L'inizio dell'intervallo per connettersi al CMS e scaricare gli aggiornamenti.

en: The start of the time window to install application updates.
it: L'inizio dell'intervallo per installare gli aggiornamenti dell'applicazione.

en: The starting point from the left in pixels
it: Il punto di partenza in pixel da sinistra

en: The starting point from the top in pixels
it: Il punto di partenza in pixel dall'alto

en: The theme "%s" does not exist
it: Il tema "%s" non esiste

en: The time this display should receive the WOL command, using the 24hr clock - e.g. 19:00. Maintenance must be enabled.
it: L'ora nella quale questo display riceverà il comando WOL, nel formato 24 ore - ad esempio 19:00. La manutenzione deve essere abilitata.

en: The timezone for this display, or empty to use the CMS timezone
it: Il fuso orario per questo display, lascia il campo vuoto per utilizzare il fuso orario CMS

en: The top pixel position the display window should be sized from.
it: La posizione del pixel in alto da cui deve essere dimensionata la finestra del display.

en: The transition speed of the selected effect in milliseconds (normal = 1000) or the Marquee Speed in a low to high scale (normal = 1).
it: La velocità di transizione dell'effetto selezionato in millisecondi (normale = 1000) o la velocità Marquee dal basso all'alto (normale = 1).

en: The transition speed of the selected effect in milliseconds (normal = 1000).
it: La velocità di transizione dell'effetto selezionato in millisecondi (normale = 1000).

en: The width of the page. Leave empty to use the region width.
it: La larghezza della pagina. Lasciare vuoto per utilizzare la larghezza della regione.

en: Theme
it: Tema

en: There are %countSchedules% scheduled events that will also be deleted.
it: Ci sono %countSchedules% eventi in programma che verranno anche eliminati.

en: There are items on this Layout that can only be assessed by the Display
it: Ci sono elementi in questo Layout che possono essere valutati solo dal Display

en: There is %sumExcludingGeneric% of data stored in %countExcludingGeneric% files . Are you sure you want to proceed?
it: Ci sono %sumExcludingGeneric% dati memorizzati in %countExcludingGeneric% file. Sei sicuro di voler procedere?

en: There is %sumGeneric% of data stored in %countGeneric% generic files. To delete these check here
it: Ci sono %sumGeneric% dati memorizzati in %countGeneric% file. Per eliminarli controlla qui sotto

en: There is a critical error that you should resolve first.
it: C'è un errore critico che dovresti risolvere prima.

en: There is a warning on the checklist that you should resolve.
it: C'è un avviso sulla lista di controllo che dovresti risolvere.

en: There is already a group with this name. Please choose another.
it: C'è già un gruppo con questo nome. Per favore, scegline un altro.

en: There is already a user with this name. Please choose another.
it: C'è già un utente con questo nome. Per favore, scegline un altro.

en: There is already dataSet called %s. Please choose another name.
it: Esiste già un dataSet chiamato %s. Si prega di scegliere un altro nome.

en: There is data assigned to this data set, cannot delete.
it: Ci sono dati assegnati a questo DataSet, non si può cancellare.

en: This Display hasn't connected since updates have been made in the CMS. The below information will be updated when it has.
it: Questo display non è connesso da quando sono stati fatti gli aggiornamenti nel CMS. Le informazioni qui di seguito verranno aggiornate appena possibile.

en: This Layout has not been built yet
it: Questo layout non è stato ancora costruito

en: This Layout is invalid and should not be scheduled
it: Questo layout non è valido e non deve essere programmato

en: This Layout is ready to play
it: Questo layout è pronto

en: This action cannot be undone.
it: Quest'azione non può essere annullata.

en: This assignment creates a circular reference
it: Questa assegnazione crea un riferimento circolare

en: This audio will play for %media.duration% seconds. To cut the audio short set a lower duration in the Advanced tab, to wait on the last frame or select to Loop set a higher duration.
it: Questo audio verrà riprodotto per %media.duration% secondi. Per accorciare l'audio, imposta una durata inferiore nella scheda Avanzate, per attendere l'ultimo fotogramma o seleziona Ripeti per impostare una durata maggiore.

en: This display has no mac address recorded against it yet. Make sure the display is running.
it: Questo schermo non ha ancora MAC address registrati. Controlla che lo schermo stia funzionando.

en: This enables import / export of layouts.
it: Cnsente l'importazione / esportazione dei layout.

en: This enables us to get a list of time zones supported by the hosting server.
it: Questo ci permette di ottenere un elenco di fusi orari supportati dal server di hosting.

en: This form accepts files up to a maximum size of %s
it: Questo modulo accetta file con dimensioni massime di %s

en: This is a Display specific Display Group and its assignments cannot be modified.
it: Questo è un display specifico di un gruppo di display e le sue assegnazioni non possono essere modificate.

en: This is the intended height of the template and is used to scale the Widget within its region when the template is applied.
it: Altezza del template che verrà utilizzata per ridimensionare il Widget all'interno della sua regione quando il template verrà applicato.

en: This is the intended number of items on each page.
it: Numero di elementi per ogni pagina.

en: This is the intended padding of the template and is used to position the Widget within its region when the template is applied.
it: Questo è il padding del template e viene usato per posizionare il Widget all'interno della sua regione quando viene applicato il template.

en: This is the intended tweet content type.
it: Questo è il tipo di contenuto tweet desiderato.

en: This is the intended width of the template and is used to scale the Widget within its region when the template is applied.
it: Larghezza del template che verrà utilizzata per ridimensionare il Widget all'interno della sua regione quando il template verrà applicato.

en: This layout is used as the global default and cannot be deleted
it: Questo layout viene utilizzato come predefinito globalmente e non può essere eliminato

en: This layout will not be shown as there are higher priority layouts scheduled at this time
it: Questo layout non verrà mostrato in quanto al momento sono programmati layout con priorità più alta

en: This library item has been used somewhere in the system. You will only be allowed to delete it if you check this.
it: Questo elemento della libreria è stato utilizzato da qualche parte nel sistema. Ti sarà permesso di cancellarlo solo se selezioni questo elemento.

en: This library item is in use.
it: Questo elemento di libreria è attualmente in uso.

en: This media is directly assigned to %countDisplays% displays, the ones you have permission to see are shown below.
it: Questo media è assegnato direttamente a %countDisplays% display, quelli di cui hai il permesso di vedere sono mostrati di seguito.

en: This module is rendered on the Player which means the Player must have an internet connection.
it: Questo modulo è renderizzato sul Player, il che significa che il Player deve avere una connessione internet.

en: This should only be set if you want to display the maximum allowed error messaging through the user interface. <br /> Useful for capturing critical php errors and environment issues.
it: Questo dovrebbe essere impostato solo se si desidera visualizzare la messaggistica massimo consentito di errore tramite l'interfaccia utente. <br /> Utile per catturare gli errori PHP critici e le questioni ambientali.

en: This user cannot be deleted as it has %d child items
it: Questo utente non può essere cancellato poiché ha %d figli

en: This widget is linked to Media in the Library. Check this option to also delete that Media.
it: Questo widget è collegato ad un Media nella libreria. Seleziona questa opzione per eliminarlo dalla libreria.

en: This will create a dump file of your database that you can restore later using the import functionality.
it: Questo creerà un file di dump del database che è possibile ripristinare in seguito utilizzando la funzionalità di importazione.

en: This will duplicate all media that is currently assigned to the Playlist being copied.
it: Ciò duplicherà tutti i file multimediali attualmente assegnati alla playlist da copiare.

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: Thursday
it: Giovedì

en: Tick if you would like to only show the Daytime weather conditions.
it: Spuntare se si desidera mostrare solo le condizioni meteorologiche diurne.

en: Tick if you would like your base currency to be used as the comparison currency for each currency you've entered. For example base/compare becomes compare/base - USD/GBP becomes GBP/USD.
it: Spuntare se si desidera utilizzare la valuta di base come valuta di confronto per ciascuna valuta inserita. Ad esempio, base/compara diverrà confronta/base - USD/GBP diverrà GBP/USD.

en: Ticker with a DataSet providing the items
it: Ticker con un DataSet che fornisce i contenuti

en: Tidy Cache
it: Pulisci la cache

en: Tidy Library
it: Libreria Tidy

en: Tidy Logs
it: Pulizia Log

en: Tidy Stats
it: Pulizia Statistiche

en: Tidying the Library will delete any temporary files. Are you sure you want to proceed?
it: Il riordino della libreria eliminarà tutti i file temporanei. Sei sicuro di voler continuare?

en: Tidying your Library will delete any media that is not currently in use.
it: Riordinare la tua libreria cancellerà tutti i media che non sono attualmente in uso.

en: Timeline
it: Linea temporale

en: Timezone
it: Fuso orario

en: Title
it: Titolo

en: To Date
it: Alla data

en: Today
it: Oggi

en: Top
it: In alto

en: Top Coordinate
it: Coordinata superiore

en: Topic
it: Argomenti

en: Transition
it: Transizione

en: Transition Config Locked
it: Configurazione della transizione bloccata

en: Transition In
it: Transizione Entrata

en: Transition Out
it: Transizione Uscita

en: Transitions
it: Transizioni

en: Troubleshooting
it: Risoluzione Problemi

en: Truncate
it: Tronca

en: Truncate the Log
it: Tronca il log

en: Tuesday
it: Martedì

en: Turkish
it: Turco

en: Turn ON full auditing and debugging.
it: Attivare lo storico ed il debug.

en: Turn full auditing and debugging OFF.
it: Disattiva lo storico ed il debug.

en: Twitter Metro Search Module
it: Twitter Modulo di Ricerca Metro

en: Twitter Search Module
it: Twitter Modulo di Ricerca

en: Type
it: Tipo

en: Ukrainian
it: Ucraino

en: Unable to delete install/index.php. Please ensure the web server has permission to unlink this file and retry
it: Impossibile eliminare il file install/index.php. Assicurarsi che il server web disponga delle autorizzazioni necessarie per eliminare questo file e riprovare

en: Unable to find Tag %s
it: Non è stato trovato il Tag %s

en: Unable to generate schedule, unknown event
it: Impossibile generare il palinsesto, errore sconosciuto

en: Unable to import row %d
it: Impossibile importare la riga %d

en: Unable to open ZIP
it: Non sono in grado di aprire lo Zip

en: Unable to set the user details. This is an unexpected error, please contact support. Error Message = [%s]
it: Impossibile impostare i dettagli utente. Si tratta di un errore imprevisto, si prega di contattare il supporto. Messaggio di errore = [%s]

en: Unable to write to settings.php. We already checked this was possible earlier, so something changed.
it: Impossibile scrivere in settings.php. Abbiamo verificato che in precedenza era possibile, quindi qualcosa è stato modificato.

en: Undo
it: Annulla

en: Unexpected Error, please contact support.
it: Errore inaspettato: contattare il supporto.

en: Units
it: Unità

en: Unknown Column
it: Colonna sconosciuta

en: Unknown Display Status
it: Stato Display sconosciuto

en: Unknown Error
it: Errore sconosciuto

en: Unknown Transition Type Requested
it: Tipo di transizione sconosciuta

en: Unknown transition type
it: Tipo di transizione sconosciuto

en: Untagged %s
it: Tag %s rimosso

en: Until
it: Fino a

en: Update
it: Aggiorna

en: Update Interval (mins)
it: Intervallo di aggiornamento (minuti)

en: Update Window End Time
it: Modifica fine intervallo aggiornamenti

en: Update Window Start Time
it: Modifica inizio intervallo aggiornamenti

en: Update this media in all layouts it is assigned to?
it: Aggiornare questo media in tutti i layout in cui è assegnato?

en: Updated Preference
it: Preferenza aggiornata

en: Updated Preferences
it: Preferenze aggiornate

en: Upload Audio files to assign to Layouts
it: Carica file Audio per assegnarli ai Layouts

en: Upload Image files to assign to Layouts
it: Carica file Immagine per assegnarli ai Layouts

en: Upload Layout
it: Carica layout

en: Upload SWF files to assign to Layouts
it: Carica file SWF per assegnarli ai Layouts

en: Upload Video files to assign to Layouts
it: Carica file Video per assegnarli ai Layouts

en: Upload media
it: Carica media

en: Upper Row Limit
it: Limite riga superiore

en: Usage
it: Utilizzo

en: Usage Report
it: Report di utilizzo

en: Usage Report for %mediaName%
it: Rapporto di utilizzo per %mediaName%

en: Use CMS time?
it: Utilizzare il tempo del CMS?

en: Use a SurfaceView for Video Rendering?
it: Utilizzare un SurfaceView per il rendering del video?

en: Use advanced filter clause?
it: Utilizzare un filtro avanzato?

en: Use advanced order clause?
it: Utilizzare un ordinamento avanzato?

en: Use an existing database
it: Usa un database esistente

en: Use existing DataSets matched by name?
it: Utilizzare i DataSet esistenti corrispondenti al nome?

en: Use one of the available slots for this display?
it: Utilizzare uno degli slot disponibili per questo display?

en: Use the Display Location
it: Usa la locazione del display

en: Use the Global Timeout?
it: Utilizzare il timeout globale?

en: Use the checkbox to return events within defined start and end dates.
it: Utilizza la checkbox per restituire gli eventi compresi tra le date di inizio e fine definite.

en: Use the colour picker to select the background colour
it: Utilizzare il colour picker per selezionare il colore di sfondo

en: Use the location configured on the display
it: Usa la locazione configurata nel display

en: Used
it: Usato

en: User
it: Utente

en: User Group
it: Gruppo di Utenti

en: User Group Name cannot be empty.
it: Il nome del Gruppo di Utenti è obbligatorio.

en: User Groups
it: Gruppi di utenti

en: User Logged Out.
it: Utente disconnesso.

en: User Name
it: Nome Utente

en: User Type
it: Tipo Utente

en: User logged at the IdP but the account does not exist in the CMS and Just-In-Time provisioning is disabled
it: L'utente si è autenticato all'IdP ma l'account non esiste nel CMS e il Just-In-Time è disabilitato

en: User name must be between 1 and 50 characters.
it: Il nome utente deve avere una lunghezza compresa tra uno e cinquanta caratteri.

en: User not found
it: Utente non trovato

en: Username
it: Nome utente

en: Username or Password incorrect
it: Utente o password non corretti

en: Users
it: Utenti

en: Using "fwrite()" failed, due to error:
it: L'uso di "fwrite()" fallito, errore ritornato:

en: Using "socket_sendto()" failed, due to error:
it: Uso di "socket_sendto()" fallito, errore:

en: Using "socket_set_option()" failed, due to error:
it: Uso di "socket_set_option()" fallito, con errore:

en: Using fsockopen() failed, due to denied permission
it: Uso di fsockopen() fallito, permesso negato

en: VNC to this Display
it: VNC a questo Display

en: Valid Extensions
it: Estensioni valide

en: Valid?
it: Validità

en: Validation
it: Validazione

en: Value
it: Valore

en: Verify
it: Verificare

en: Verify all modules have been installed correctly by reinstalling any module related files
it: Verificare tutti i moduli sono stati installati correttamente reinstallando i file di moduli correlati

en: Version
it: Versione

en: Version %version%
it: Versione %version%

en: Version Information
it: Informazione sulla versione

en: Vertical Align
it: Allineamento Verticale

en: Video In
it: Ingresso video

en: Video Path
it: Percorso video

en: Videos - support varies depending on the client hardware you are using.
it: Video: il supporto varia a seconda dell'hardware del client che si sta utilizzando.

en: View
it: Visualizza

en: View Columns
it: Mostra colonne

en: View Data
it: Mostra dati

en: View my authenticated applications
it: Visualizza le mie applicazioni autenticate

en: Visible
it: Visibile

en: Wake On Lan Failed as there are no functions available to transmit it
it: Wake On Lan fallito in quanto non c'erano funzioni disponibili da usare

en: Wake on LAN
it: Accensione da rete LAN

en: Wake on LAN SecureOn
it: SecureOn Wake on LAN

en: Wake on LAN Time
it: Orario Wake on LAN

en: Wake on Lan is enabled, but you have not specified a time to wake the display
it: Wake on Lan è attivato, ma non hai specificato un tempo di risveglio del display

en: Wake on Lan requires the correct network configuration to route the magic packet to the display PC
it: Wake on Lan richiede la configurazione di rete corretta per instradare il pacchetto magico al PC del display

en: Wake on Lan sent for %s
it: Wake on Lan inviato a %s

en: Warning - starts with or ends with a space, or contains double spaces
it: Attenzione - inizia o termina con uno spazio o contiene spazi doppi

en: We are really sorry, but there has been an error. It has been logged in install_log.txt and printed below.
it: Siamo davvero spiacenti, ma si è verificato un errore. È stato inserito in install_log.txt e visualizzato qui di seguito.

en: We suggest setting your PHP post_max_size and upload_max_filesize to at least 128M, and also increasing your max_execution_time to at least 120 seconds.
it: Ti consigliamo di impostare post_max_size e upload_max_filesize di PHP  almeno a 128M e di aumentare max_execution_time ad almeno 120 secondi.

en: We'd love to know you're running %theme_name%. If you're happy for us to collect anonymous statistics (version number, number of displays) then please leave the box ticked. Please un tick the box if your server does not have direct access to the internet.
it: Ci fa piacere sapere che stai utilizzando %theme_name%. Se vuoi farci felici lasciaci raccogliere statistiche anonime (numero di versione, numero di display) lasciando la casella spuntata. Deseleziona la casella se il tuo server non ha accesso diretto ad internet.

en: Weather
it: Meteo

en: WebView Plugin State
it: Stato plugin WebView

en: Webpage
it: Pagina web

en: Webpages.
it: Pagine web.

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Week
it: Settimana

en: Weekly
it: Settimanale

en: Welcome to the %themeName% Installation
it: Benvenuto all'installazione di %themeName%

en: What display profile should this display use? To use the default profile leave this empty.
it: Quale profilo dovrebbe utilizzare questo display? Per usare il profilo predefinito lascia questo campo vuoto.

en: What is this users type?
it: Che tipo di utente è?

en: What items would you like to save?
it: Quali elementi vorresti salvare?

en: What plugin state should be used when starting a web view.
it: Quale stato del plugin deve essere utilizzato quando si avvia una visualizzazione Web.

en: What transition should be applied when this item finishes?
it: Quale transizione deve essere applicata alla fine di questo elemento?

en: What transition should be applied when this item starts?
it: Quale transizione deve essere applicata all'avvio di questo elemento?

en: What transition should be applied when this region is finished?
it: Quale transizione dovrebbe essere applicata quanto questa regione terminerà?

en: When Enabled users will be able to add media using this module.
it: Quando gli utenti abilitati saranno in grado di aggiungere media utilizzando questo modulo.

en: When selected, your event will run according to the timezone set on the CMS, otherwise the event will run at Display local time
it: Se selezionato, l'evento verrà eseguito in base al fuso orario impostato nel CMS, altrimenti l'evento verrà eseguito all'ora locale del Display

en: Whether to always put the default layout into the cycle.
it: Se mettere sempre il layout predefinito nel ciclo.

en: Which Calendar Type should the CMS use?
it: Quale tipo di calendario utilizza il CMS?

en: Widget ID
it: ID Widget

en: Widget List
it: Lista Widget

en: Widget not found
it: Widget  non trovato

en: Widget not found at index %d
it: Widget non trovato alla posizione %d

en: Widgets
it: Widget

en: Width
it: Larghezza

en: Width must be greater than 0
it: La larghezza deve essere maggiore di 0

en: With Selected
it: Se selezionati

en: XMR Private Address
it: Indirizzo privato XMR

en: XMR Public Address
it: Indirizzo pubblico XMR

en: XMR Registered
it: XMR registrato

en: XMR address is not set
it: L'indirizzo XMR non è impostato

en: XMR is not working on this Player yet and therefore the licence check may not occur.
it: XMR non funziona su questo Player, pertanto il controllo della licenza potrebbe non verificarsi.

en: XMR is not working on this Player yet, the screenshot will be requested the next time the Player connects on its collection interval, expected %nextCollect%.
it: L'XMR non funziona ancora su questo Player, lo screenshot verrà richiesto la prossima volta che il Player si connetterà all'intervallo di raccolta, previsto il %nextCollect%.

en: Yearly
it: Annualmente

en: Yes
it: Sì

en: You already own a display group called "%s". Please choose another name.
it: Sei già proprietario di un gruppo di schermi chiamato "%s". Scegli un nome diverso.

en: You cannot change the assignment of a Layout Specific Campaign
it: Non è possibile modificare l'assegnazione di una campagna specifica del layout

en: You cannot replace this media with an item of a different type
it: Non puoi sostituire questo media con un elemento di tipo diverso

en: You do not have any library files that are not in use.
it: Non hai alcun file non utilizzato nella libreria.

en: You do not have permission to assign the provided Layout
it: Non hai il permesso di assegnare il questo layout

en: You do not have permission to edit these permissions.
it: Non hai i permessi per modificare questi permessi.

en: You do not have permission to edit this profile
it: Non hai il permesso di modificare questo profilo

en: You do not have permissions to delete this layout
it: Non hai i permessi per cancellare questo layout

en: You do not have permissions to edit this layout
it: Non si dispone delle autorizzazioni per modificare questo layout

en: You do not have permissions to use this media
it: Non hai i permessi per usare questo supporto

en: You do not have permissions to view this layout
it: Non hai il permesso di visualizzare questo layout

en: You have exceeded your library quota
it: Hai superato la quota per la tua liberia

en: You have selected %layoutName% for export. A ZIP file will be downloaded which contains the layout, its widgets and media. It will also contain the structure for associated DataSets.
it: Hai selezionato %layoutName% per l'esportazione. Verrà scaricato un file ZIP che contiene il layout, i relativi widget e i file multimediali. Conterrà anche la struttura per i DataSet associati.

en: You have selected a layout that you no longer have permission to use. Please reload the form.
it: Hai selezionato un layout che non hai più il permesso di utilizzare. Si prega di ricaricare il modulo.

en: You have selected media that you no longer have permission to use. Please reload the form.
it: Hai selezionato media di cui non hai più il permesso di utilizzo. Si prega di ricaricare il modulo.

en: You must enter a command
it: Devi inserire un comando

en: You should also manually take a backup of your library.
it: Si dovrebbe prendere manualmente un backup dalla tua libreria.

en: Your event will be scheduled from [fromDt] to [toDt] in the CMS timezone, please check this covers each of your Displays in their respective timezones.
it: Il tuo evento sarà programmato da [fromDt] a [toDt] nel fuso orario CMS, controlla che questo copra ogni tuo display nei rispettivi fusi orari.

en: Your library is full. Library Limit: %s K
it: La tua libreria è completa. Limite: %s KB

en: Your password does not meet the required complexity
it: La tua password non è abbastanza complessa

en: cURL is used to fetch data from the Internet or Local Network
it: cURL viene utilizzato per recuperare i dati da Internet o dalla rete locale

en: contains
it: contiene

en: does not contain
it: non contiene

en: does not end with
it: non finisce con

en: does not equal
it: non è uguale a

en: does not start with
it: non inizia con

en: duration
it: durata

en: ends with
it: finisce con

en: equals
it: è uguale a

en: greater than
it: è più grande di

en: he Category for this Help Link
it: La categoria per questo link di Aiuto

en: hours:min:sec
it: ore:min:sec

en: less than
it: è più piccolo di

en: name
it: nome

en: number of layouts
it: numero di layout

en: once it has connected for the first time
it: una volta connesso per la prima volta

en: starts with
it: inizia con

en: total duration
it: durata totale

en: you read this %readDt%.
it: lo hai letto %readDt%.
