xibo - en to pt translation catalogue (3163 entries)

en:  Turn OFF Debugging
pt:  Desativar Depuração

en:  Turn ON Debugging
pt:  Ativar Depuração

en:  with Share of Voice %d seconds per hour
pt:  com Share of Voice de %d segundos por hora

en: ## Build caches
pt: ## Construir caches

en: %d of %d player actions failed
pt: %d de %d ações do leitor falharam

en: %dataSetName% - Data Connector
pt: %dataSetName% - Conector de Dados

en: %s API requests %s log report for User
pt: Relatório de registo de pedidos à API %s %s para o utilizador

en: %s Invalid XMR registration
pt: Registo XMR inválido em %s

en: %s Session %s log report for User
pt: Relatório de registo da sessão %s de %s para o utilizador

en: %s assigned to Display Groups
pt: %s atribuído ao grupo de ecrãs

en: %s assigned to User Groups
pt: %s foi atribuído ao Grupo de Utilizador

en: %s bandwidth report
pt: Relatório da largura de banda de %s

en: %s is downloading %d files too many times
pt: %s está a transferir %d ficheiros vezes demais

en: %s is not a valid option
pt: %s não é uma opção válida

en: %s is not configured or ready to receive push commands over XMR. Please contact your administrator.
pt: %s não está configurado ou pronto para receber comandos push via XMR. Por favor, contacte o seu administrador.

en: %s is pending conversion
pt: '%s' está pendente de conversão

en: %s is too large. Please ensure that none of the images in your layout are larger than your Resize Limit on their longest edge.
pt: '%s' é demasiado grande. Certifique-se de que nenhuma imagem no Layout excede o Limite de Redimensionamento no seu maior lado.

en: %s library usage report
pt: Relatório de utilização da biblioteca %s

en: %s must be a valid URI
pt: %s tem de ser um URI válido

en: %s must be a valid Windows path
pt: %s tem de ser um caminho válido do Windows

en: %s must be greater than %s
pt: %s tem de ser superior a %s

en: %s must be greater than or equal to %s
pt: %s tem de ser superior ou igual a %s

en: %s must be less than %s
pt: %s tem de ser inferior a %s

en: %s must be less than or equal to %s
pt: %s tem de ser inferior ou igual a %s

en: %s must contain %s
pt: %s tem de conter %s

en: %s must equal %s
pt: %s tem de ser igual a %s

en: %s must not contain %s
pt: %s não pode conter %s

en: %s must not equal %s
pt: %s não pode ser igual a %s

en: %s not retrieved from the IdP and required since is the field to identify the user
pt: %s não foi recuperado do IdP e é obrigatório por ser o campo de identificação do utilizador

en: %s report
pt: Relatório %s

en: %s report for
pt: Relatório %s para

en: %s report for Display
pt: Relatório %s do ecrã

en: %s report for Event %s
pt: Relatório %s sobre o evento %s

en: %s report for Layout %s
pt: Relatório %s para o modelo %s

en: %s report for Media
pt: Relatório %s sobre multimédia

en: %s report for Media %s
pt: Relatório %s sobre o conteúdo multimédia %s

en: %s scheduled on %s
pt: %s agendado para %s

en: %s scheduled on sync group %s
pt: %s agendado no grupo de sincronização %s

en: %s set as the Layout background image is pending conversion
pt: A imagem de fundo do Layout '%s' está pendente de conversão

en: %s set as the Layout background image is too large. Please ensure that none of the images in your layout are larger than %s pixels on their longest edge. Please check the allowed Resize Limit in Administration -> Settings
pt: A imagem '%s' definida como fundo do Layout é demasiado grande. Certifique-se de que nenhuma das imagens no Layout ultrapassa %s píxeis no seu maior lado. Verifique o Limite de Redimensionamento permitido em Administração -> Definições

en: %s time disconnected summary report
pt: Relatório resumo do tempo desligado de %s

en: %templateName% - Module Template
pt: %templateName% - Template do Módulo

en: %themeName% needs an administrator user account to be the first user account that has access to the CMS. Please enter your chosen details below.
pt: %themeName% necessita de uma conta de utilizador administrador para ser a primeira conta com acesso ao CMS. Introduza abaixo os dados escolhidos.

en: %themeName% needs to set-up a connection to your MySQL database.
pt: O tema %themeName% precisa de configurar uma ligação à sua base de dados MySQL.

en: (DisplayId: Not Found)
pt: (ID do ecrã: não encontrado)

en: , Repeats every %s %s
pt: , Repete-se a cada %s %s

en: 1 hour
pt: 1 hora

en: 1 hour 30 minutes
pt: 1 hora e 30 minutos

en: 1 minute
pt: 1 minuto

en: 10 hours
pt: 10 horas

en: 10 minutes
pt: 10 minutos

en: 11 hours
pt: 11 horas

en: 12 hours
pt: 12 horas

en: 12h Clock
pt: Formato de 12 horas

en: 2 hours
pt: 2 horas

en: 2 hours 30 minutes
pt: 2 horas e 30 minutos

en: 24 hours
pt: 24 horas

en: 24h Clock
pt: Formato de 24 horas

en: 3 hours
pt: 3 horas

en: 3 hours 30 minutes
pt: 3 horas e 30 minutos

en: 30 minutes
pt: 30 minutos

en: 4 hours
pt: 4 horas

en: 5 hours
pt: 5 horas

en: 5 minutes
pt: 5 minutos

en: 6 hours
pt: 6 horas

en: 7 hours
pt: 7 horas

en: 8 hours
pt: 8 horas

en: 9 hours
pt: 9 horas

en: A URL to the HLS video stream. Requires Player running Windows 8.1 or later, or Android 6 or later. Earlier Android devices may play HLS via the LocalVideo widget.
pt: URL para a transmissão de vídeo HLS. Requer um Player a correr Windows 8.1 ou superior, ou Android 6 ou superior. Dispositivos Android mais antigos podem reproduzir HLS através do widget LocalVideo.

en: A collection of training videos to help new users get started.
pt: Uma coleção de vídeos de formação para ajudar novos utilizadores a começar.

en: A column already exists with this name, please choose another
pt: Já existe uma coluna com esse nome, seleccione outro.

en: A comma separated set of regular expressions run against the Display name to determine membership.
pt: Um conjunto de expressões regulares separadas por vírgulas aplicadas ao nome do ecrã para determinar a pertença ao grupo.

en: A comma separated set of tags run against the Display tag to determine membership.
pt: Um conjunto de etiquetas separadas por vírgulas aplicado à etiqueta do ecrã para determinar a pertença ao grupo.

en: A comma separated set of tags to match against tags on library media.
pt: Um conjunto de etiquetas separadas por vírgulas para comparar com as etiquetas dos conteúdos da biblioteca.

en: A dark table with round borders and yellow heading text.
pt: Tabela escura com bordas arredondadas e texto do cabeçalho a amarelo.

en: A file exists with the name you gave for the Library Location. Please choose another location
pt: Já existe um ficheiro com o nome que deu para a biblioteca. Por favor escolha outro.

en: A font to use in other Modules
pt: Tipo de letra para utilizar noutros módulos

en: A generic file to be stored in the library
pt: Um ficheiro genérico para ser armazenado na biblioteca

en: A light green background with darker green borders. White heading text.
pt: Fundo verde claro com bordas verde-escuro. Texto do cabeçalho em branco.

en: A local file path or URL to the video. This can be a RTSP stream.
pt: Um caminho de ficheiro local ou URL para o vídeo. Pode ser um stream RTSP.

en: A message to display when no data is returned from the source
pt: Mensagem a apresentar quando não forem devolvidos dados da fonte

en: A message to display when there are no notifications to show. Enter text or HTML in the box below.
pt: Mensagem a mostrar quando não houver notificações para exibir. Introduza texto ou HTML na caixa abaixo.

en: A module for a button to be used as Trigger for Interactive
pt: Um módulo para um botão a ser usado como disparador para interatividade

en: A module for a link to be used as Trigger for Interactive
pt: Um módulo para uma ligação a ser usada como disparador para interatividade

en: A module for a zone to be used as Target or Trigger for Interactive
pt: Um módulo para uma zona a ser usada como alvo ou disparador para interatividade

en: A module for displaying HLS video streams
pt: Módulo para apresentar transmissões de vídeo HLS

en: A module for displaying Video and Audio from an external source
pt: Módulo para exibir Vídeo e Áudio de uma fonte externa.

en: A module for displaying a Countdown timer as a clock
pt: Um módulo para apresentar um temporizador decrescente como um relógio

en: A module for displaying a Countdown timer for days
pt: Módulo para mostrar contagem decrescente por dias

en: A module for displaying a Countdown timer in a table
pt: Um módulo para apresentar uma contagem decrescente em formato de tabela

en: A module for displaying a Countdown timer with Simple Text
pt: Módulo para mostrar um temporizador regressivo com texto simples

en: A module for displaying a calendar based on Muslim Prayer Times
pt: Um módulo para exibir um calendário com base nos horários de oração muçulmanos

en: A module for displaying a calendar based on an iCal feed
pt: Um módulo para exibir um calendário baseado em um feed iCal

en: A module for displaying a custom Countdown timer
pt: Um módulo para apresentar uma contagem decrescente personalizada

en: A module for displaying emergency alert elements based on an CAP feed
pt: Um módulo para apresentar elementos de alerta de emergência com base num feed CAP

en: A module for displaying traffic information using Google Maps
pt: Módulo para apresentar informação de tráfego utilizando o Google Maps

en: A module for displaying weather alert elements based on National Weather Service
pt: Módulo para mostrar alertas meteorológicos com base no Serviço Nacional de Meteorologia

en: A module for displaying weather information. Uses the Forecast API
pt: Um módulo para exibir informações meteorológicas. Utiliza a API Forecast

en: A module for showing Currency pairs and exchange rates
pt: Um módulo para apresentar pares de moedas e taxas de câmbio

en: A module for showing Stock quotes
pt: Um módulo para mostrar cotações de ações

en: A name for this Resolution
pt: Nome para esta Resolução

en: A name for this Sync Group
pt: Um nome para este Grupo de Sincronização

en: A reference code for this command which is used to identify the command internally.
pt: Um código de referência para este comando, utilizado para o identificar internamente.

en: A remote DataSet must have a URI.
pt: Um DataSet remoto deve ter um URI.

en: A separator to show between marquee items
pt: Um separador a exibir entre os itens do marquee

en: A short description of this Display Group
pt: Breve descrição

en: A text description of this password policy will be shown to users if they enter a password that does not meet the policy requirements set above.
pt: Será apresentada aos utilizadores uma descrição desta política de palavra-passe se introduzirem uma palavra-passe que não cumpra os requisitos definidos acima.

en: A title for the module template
pt: Um título para o modelo de módulo

en: A unique ID for the module template
pt: Um ID único para o modelo de módulo

en: A unique identifier for this display.
pt: Identificador único do display

en: A view on a DataSet
pt: Uma visualização de um Conjunto de Dados

en: AM/PM Colour
pt: Cor AM/PM

en: API Key
pt: Chave da API

en: API Secret
pt: Segredo da API

en: API key not valid
pt: Chave da API inválida.

en: Ability to add and edit Tags when assigning to items
pt: Permitir adicionar e editar Etiquetas ao atribuí-las a itens

en: Ability to update own Profile, including changing passwords and authentication preferences
pt: Permitir atualizar o próprio Perfil, incluindo alteração de palavra-passe e preferências de autenticação

en: About
pt: Acerca de ...

en: Access Code
pt: Código de acesso

en: Access Denied to Display
pt: Acesso ao ecrã negado

en: Access Denied to DisplayGroup
pt: Acesso negado ao Grupo de ecrãs

en: Access Denied to User
pt: Acesso negado para o utilizador

en: Access Denied to UserGroup
pt: Acesso negado ao Grupo do Utilizador

en: Access denied replacing old media
pt: Acesso negado ao substituir o conteúdo multimédia antigo.

en: Access denied, please check your API key
pt: Acesso negado, por favor verifique a sua chave API.

en: Access to API applications
pt: Acesso a aplicações da API

en: Access to Ad Campaigns
pt: Acesso a Campanhas Publicitárias

en: Access to DataSets
pt: Acesso a Conjuntos de Dados

en: Access to Displays and Display Groups
pt: Acesso a Ecrãs e Grupos de Ecrãs

en: Access to Library, Layouts, Playlists, Widgets and Resolutions
pt: Acesso à Biblioteca, Layouts, Listas de Reprodução, Widgets e Resoluções

en: Access to Scheduling
pt: Acesso a Agendamento

en: Access to a Report Fault wizard for collecting reports to forward to the support team for analysis, which may contain sensitive data.
pt: Acesso ao assistente de Relato de Falhas para recolher relatórios a enviar para a equipa de suporte, podendo conter dados sensíveis.

en: Access to deleting DataSets
pt: Acesso para eliminar Conjuntos de Dados

en: Access to deleting Displays and Display Groups
pt: Acesso para eliminar Ecrãs e Grupos de Ecrãs

en: Access to deleting Scheduled Events
pt: Acesso para eliminar Eventos Agendados

en: Access to deleting content from Library, Layouts, Playlists, Widgets and Resolutions
pt: Acesso para eliminar conteúdo da Biblioteca, Layouts, Listas de Reprodução, Widgets e Resoluções

en: Access to the Notification Centre to view past notifications
pt: Acesso ao Centro de Notificações para visualizar notificações anteriores

en: Access to this route is denied for this scope
pt: Acesso a este caminho é negado neste contexto

en: Ack
pt: Reconhecido

en: Action
pt: Acção

en: Action Bar Display Duration
pt: Barra de duração do display

en: Actions
pt: Ações

en: Active
pt: Activo

en: Activity Report
pt: Relatório de atividade

en: Actual
pt: Atual

en: Actual Alerts
pt: Alertas Reais

en: Ad Play(s)
pt: Reprodução(ões) de anúncio(s)

en: Add
pt: Acrescentar

en: Add "Save Template" function for all Layouts
pt: Adicionar função "Guardar Modelo" para todos os Esquemas

en: Add Application
pt: Adicionar Aplicação

en: Add CSS to be included immediately before the closing body tag. Please do not include style tags.
pt: Adicione o CSS para ser incluído imediatamente antes da tag </body>.. Não inclua as tags de estilo.

en: Add Campaign
pt: Adicionar Campanha

en: Add Column
pt: Adicionar Coluna

en: Add Command
pt: Adicionar Comando

en: Add DMA
pt: Adicionar DMA

en: Add DataSet
pt: Adicionar Dados

en: Add Daypart
pt: Adicionar segmento horário

en: Add Display (Code)
pt: Adicionar Ecrã (Código)

en: Add Display Group
pt: Adicionar grupo de ecrãs

en: Add Display via Code
pt: Adicionar Ecrã via Código

en: Add Event
pt: Adicionar Evento

en: Add Font
pt: Adicionar Tipo de Letra

en: Add HTML to be included between the BODY tag.
pt: Adicione código HTML a ser incluído entre as etiquetas BODY.

en: Add Help Link
pt: Adicionar Hiperligação de Ajuda

en: Add JavaScript to be included immediately before the closing body tag. Do not use [] array notation as this is reserved for library references. Do not include script tags.
pt: Adicione JavaScript a ser incluído imediatamente antes da tag de fecho do body. Não utilize a notação de array [] pois está reservada para referências de bibliotecas. Não inclua tags <script>

en: Add Layout
pt: Adicionar

en: Add Media
pt: Adicionar Média

en: Add Media via URL
pt: Adicionar Multimédia via URL

en: Add Menu Board
pt: Adicionar Quadro de Menu

en: Add Module Template
pt: Adicionar modelo de módulo

en: Add Playlist
pt: Adicionar Lista de Reprodução

en: Add Product
pt: Adicionar Produto

en: Add Product to
pt: Adicionar Produto a

en: Add Profile
pt: Adicionar perfil

en: Add Replacement
pt: Substituir

en: Add Report Schedule for %s - %s
pt: Adicionar agendamento de relatório para %s - %s

en: Add Resolution
pt: Adicionar

en: Add Resolution button to allow for additional Resolutions to be added
pt: Botão Adicionar Resolução para permitir adicionar novas Resoluções

en: Add Sync Group
pt: Adicionar Grupo de Sincronização

en: Add Synchronised Event
pt: Adicionar evento sincronizado

en: Add Tag
pt: Adicionar Tag

en: Add Task
pt: Add Tarefas

en: Add Template
pt: Adicionar Modelo

en: Add Text directly to a Layout
pt: Adicionar texto diretamente a um layout

en: Add Thumbnail
pt: Adicionar Miniatura

en: Add User
pt: Adicionar utilizador

en: Add Widget
pt: Adicionar widget

en: Add a Display via user_code displayed on the Player screen
pt: Adicionar um ecrã através do user_code apresentado no ecrã do Player

en: Add a new Campaign
pt: Adicionar nova campanha

en: Add a new Display Settings Profile
pt: Adicionar um novo perfile de definições

en: Add a new Font
pt: Adicionar novo Tipo de Letra

en: Add a new Help page
pt: Adicionar uma nova página de Ajuda

en: Add a new Menu Board
pt: Adicionar novo quadro de menu

en: Add a new Menu Board Product
pt: Adicionar um novo produto ao Menu Board

en: Add a new Scheduled event
pt: Adicionar novo evento Agendado

en: Add a new Sync Group
pt: Adicionar Novo Grupo de Sincronização

en: Add a new Sync event
pt: Adicionar novo evento de Sincronização

en: Add a new Tag
pt: Adicionar nova Etiqueta

en: Add a new User
pt: Adicionar um novo utilizador

en: Add a new User Group
pt: Adicionar um novo grupo de utilizadores

en: Add a new resolution for use on layouts
pt: Adicionar uma nova resolução para utilização em esquemas

en: Add additional tags to appear immediately before the closing head tag, such as meta, link, etc. If your JavaScript uses the [] array notation add it inside script tags here.
pt: Insira etiquetas adicionais que devem ser incluídas imediatamente antes da tag de encerramento <head>, como <meta>, <link>, etc. Caso o seu código JavaScript utilize a notação de array [], inclua-o aqui dentro de tags <script>.

en: Add condition
pt: Adicionar condição

en: Add media failed: %error%
pt: Falha ao adicionar média: %error%

en: Add module failed: %error%
pt: Falha ao adicionar módulo: %error%

en: Add new property
pt: Adicionar nova propriedade

en: Add option
pt: Adicionar opção

en: Add some stock symbols
pt: Adicione alguns símbolos de ações.

en: Add test
pt: Adicionar teste

en: Add to this position
pt: Adicionar nesta posição

en: Add/Edit custom modules and templates
pt: Adicionar/Editar módulos e modelos personalizados

en: Added
pt: Adicionado

en: Added %s
pt: %s Adicionado

en: Added Event
pt: Evento adicionado

en: Added Menu Board Product
pt: Produto do Menu Board adicionado

en: Added Report Schedule
pt: Agendamento de relatório adicionado

en: Added Row
pt: Linha inserida

en: Address
pt: Morada

en: Aditional days container
pt: Contentor de dias adicionais

en: Adjust the times of this timer. To add or remove a day, use the Display Profile.
pt: Ajuste os horários deste temporizador. Para adicionar ou remover um dia, utilize o Perfil de Ecrã.

en: Admin
pt: Administrador

en: Admin Password
pt: Palavra-passe do Administrador

en: Admin Username
pt: Nome de Utilizador do Administrador

en: Administration
pt: Administração

en: Advanced
pt: Avançado

en: Advice
pt: Recomendação

en: After submitting this form with valid code, your CMS Address and Key will be sent and stored in the temporary storage in our Authentication Service.
pt: Após submeter este formulário com um código válido, o endereço e chave do seu CMS serão enviados e armazenados temporariamente no nosso Serviço de Autenticação.

en: After you convert a saved report you can export and preview the report.
pt: Após converter o relatório guardado, poderá exportá-lo e visualizá-lo.

en: Aggregation level
pt: Nível de Agregação

en: Alert
pt: Aviso

en: Alert for Display %s
pt: Alerta para o ecrã %s

en: All
pt: Todos

en: All Folders
pt: Todas as pastas

en: All Player faults cleared
pt: Todos os erros do player foram resolvidos

en: All Posts
pt: Todos os Posts

en: All Reports
pt: Todos os relatórios

en: All checks pass. Click next to continue
pt: Todas as verificações foram concluídas com êxito. Clique em Seguinte para continuar

en: All day events
pt: Eventos de todo o dia

en: All known servers
pt: Todos os servidores conhecidos

en: All media will be unassigned and any playlist specific media such as text/rss will be lost. The playlist will be removed from all Layouts.
pt: Todos os conteúdos multimédia serão desassociados e quaisquer conteúdos específicos da lista de reprodução, como texto/RSS, serão perdidos. A lista de reprodução será removida de todos os layouts.

en: All media will be unassigned and any widgets such as text/rss will be lost, unless they are on playlists. The item will be removed from all Schedules.
pt: Todos os ficheiros multimédia serão desassociados e quaisquer widgets como texto/RSS serão perdidos, exceto se estiverem em listas de reprodução. O item será removido de todas as Programações.

en: All other checks passed
pt: Todas as outras verificações foram concluídas com êxito

en: AllClear
pt: Tudo Limpo

en: Allergy Information
pt: Informação sobre Alergénios

en: Allergy info
pt: Informação sobre alergénios

en: Allow Group Admins to edit including deletion, for all added Users within their group
pt: Permitir que os Administradores de Grupo editem e eliminem todos os Utilizadores no seu grupo

en: Allow Import?
pt: Permitir importar?

en: Allow PHP to open external URLs
pt: Permitir ao PHP a abertura de URLs externos

en: Allow Sharing capabilities for all User objects
pt: Permitir funcionalidades de Partilha para todos os objetos de Utilizador

en: Allow access to non-destructive edit-only features
pt: Permitir acesso a funcionalidades apenas de edição (não destrutivas)

en: Allow access to non-destructive edit-only features in a Display Group
pt: Permitir acesso a funcionalidades apenas de edição num grupo de ecrãs

en: Allow creation of Data Connector Schedules
pt: Permitir criação de Agendamentos de Conectores de Dados

en: Allow creation of Synchronised Groups
pt: Permitir a criação de grupos de sincronização

en: Allow creation of Synchronised Schedules
pt: Permitir criação de Agendamentos Sincronizados

en: Allow edits including deletion for all added Displays
pt: Permitir editar e eliminar todos os ecrãs adicionados

en: Allow edits including deletion for all created Display Groups
pt: Permitir editar e eliminar todos os grupos de ecrãs criados

en: Allow edits including deletion for all created Display Setting Profiles
pt: Permitir edição e eliminação de todos os perfis de configuração de ecrã criados

en: Allow edits including deletion for all created User Groups
pt: Permitir edição e eliminação de todos os Grupos de Utilizadores criados

en: Allow edits including deletion for all notifications in the Notification Centre
pt: Permitir editar e eliminar todas as notificações no Centro de Notificações

en: Allow edits including deletion of existing Scheduled Events
pt: Permitir edição e eliminação de Eventos Agendados existentes

en: Allow edits including deletion to all added Resolutions
pt: Permitir edição e eliminação de todas as Resoluções adicionadas

en: Allow edits including deletion to all created Campaigns
pt: Permitir edição e eliminação de todas as Campanhas criadas

en: Allow edits including deletion to all created DataSets independently to Layouts
pt: Permitir edição e eliminação de todos os Conjuntos de Dados criados, independentemente dos Esquemas

en: Allow edits including deletion to all created Playlists independently to Layouts
pt: Permitir edição e eliminação de todas as Listas de Reprodução criadas, independentemente dos Esquemas

en: Allow edits including deletion to all data contained within a DataSet independently to Layouts
pt: Permitir edição e eliminação de todos os dados contidos num Conjunto de Dados, independentemente dos Esquemas

en: Allow edits including deletion to all items uploaded to the Media Library
pt: Permitir edição e eliminação de todos os conteúdos carregados na Biblioteca

en: Allow edits including deletion to be made to all created Dayparts
pt: Permitir edição e eliminação de todas as Partes do Dia criadas

en: Allow edits including deletion to be made to all created Layouts
pt: Permitir edição e eliminação de todos os Esquemas criados

en: Allow edits of Synchronised Groups
pt: Permitir a edição de grupos de sincronização

en: Allow edits to be made to all saved Templates
pt: Permitir a edição de todos os Modelos guardados

en: Allow edits, creation of Menu Board Categories and Products including deletion for all created Menu Board content
pt: Permitir editar, criar e eliminar Categorias e Produtos de Quadros de Menu

en: Allow users to create Sub-Folders under Folders they have access to. (Except the Root Folder)
pt: Permitir aos utilizadores criar Subpastas dentro das Pastas a que têm acesso (exceto a Pasta Raiz)

en: Alter Template
pt: Alterar Modelo

en: Always showing
pt: Sempre visível

en: An error occurred updating these settings. This is an unexpected error, please contact support. Error Message = [%s]
pt: Ocorreu um erro ao atualizar estas definições. Este é um erro inesperado, por favor contacte o suporte. Mensagem de erro = [%s]

en: An event cannot repeat more often than the interval between its start and end date
pt: Um evento não pode repetir-se mais vezes do que o intervalo entre a data de início e de fim

en: An optional description of the Layout. (1 - 250 characters)
pt: Descrição do Layout (opcional, de 1 a 250 caracteres)

en: An optional description of the Menu Board. (1 - 250 characters)
pt: Uma descrição opcional do Quadro de Menu. (1 - 250 caracteres)

en: An optional description of the user group. (1 - 500 characters)
pt: Descrição opcional do grupo de utilizadores. (1 a 500 caracteres)

en: An unknown error has occurred.
pt: Ocorreu um erro desconhecido.

en: Analogue Clock
pt: Relógio analógico

en: Analogue Clock Settings
pt: Definições do Relógio Analógico

en: Analogue World Clock
pt: Relógio Mundial Analógico

en: Any
pt: Qualquer um

en: App Start
pt: Início da aplicação

en: Apparent Temperature (Imperial)
pt: Temperatura Aparente (Imperial)

en: Apparent Temperature (Metric)
pt: Temperatura Aparente (Métrica)

en: Application Name
pt: Nome da Aplicação

en: Applications
pt: Aplicações

en: Apply
pt: Aplicar

en: April
pt: Abril

en: Archive Owner not found
pt: Proprietário do arquivo não encontrado

en: Are the members of this group dynamic?
pt: Os membros deste grupo são dinâmicos?

en: Are you sure you want to cancel this CMS transfer? This is only possible if the Display has not already transferred.
pt: Tem a certeza de que pretende cancelar esta transferência do CMS? Esta opção só é possível se o ecrã ainda não tiver sido transferido.

en: Are you sure you want to checkout this Layout? It will be put in a Draft state so you can make edits.
pt: Tem a certeza de que pretende efetuar Checkout deste Layout? Será colocado em estado de Rascunho para que possa fazer alterações.

en: Are you sure you want to convert this saved report? This cannot be undone.
pt: Tem a certeza de que deseja converter este relatório guardado? Esta ação não pode ser anulada.

en: Are you sure you want to delete %groupName%?
pt: Tem a certeza de que pretende eliminar %groupName%?

en: Are you sure you want to delete this DMA?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar este DMA?

en: Are you sure you want to delete this Menu Board Category? All Products linked to this Category will be removed as well. This cannot be undone
pt: Tem a certeza de que pretende eliminar esta categoria do quadro de menu? Todos os produtos associados a esta categoria também serão removidos. Esta ação é irreversível.

en: Are you sure you want to delete this Menu Board? This action will remove all Categories and their Products linked to this Menu Board. This cannot be undone
pt: Tem a certeza de que pretende eliminar este Quadro de Menu? Esta ação irá remover todas as Categorias e respetivos Produtos associados a este Quadro de Menu. Esta ação é irreversível.

en: Are you sure you want to delete this Playlist?
pt: Tem a certeza de que pretende eliminar esta lista de reprodução?

en: Are you sure you want to delete this Resolution? This cannot be undone
pt: Tem a certeza de que pretende eliminar esta resolução? Esta ação é irreversível.

en: Are you sure you want to delete this campaign? This cannot be undone
pt: Quer mesmo apagar esta campanha? Não é possível recuperar depois de apagar

en: Are you sure you want to delete this display group? This cannot be undone
pt: Tem a certeza de que pretende eliminar este grupo de ecrãs? Esta ação não pode ser anulada.

en: Are you sure you want to delete this event from <b>all</b> displays? If you only want to delete this item from certain displays, please deselect the displays in the edit dialogue and click Save.
pt: Tem a certeza de que pretende eliminar este evento de <b>todos</b> os ecrãs? Se apenas pretende eliminar este item de ecrãs específicos, desselecione os ecrãs no diálogo de edição e clique em Guardar.

en: Are you sure you want to delete this file?
pt: Tem a certeza que deseja eliminar este ficheiro?

en: Are you sure you want to delete this item?
pt: Tem a certeza de que pretende eliminar este item?

en: Are you sure you want to delete this notification? It will be deleted for all CMS users. This cannot be undone
pt: Tem a certeza de que deseja eliminar esta notificação? Será eliminada para todos os utilizadores do CMS. Esta ação não pode ser anulada.

en: Are you sure you want to delete this report schedule? This cannot be undone
pt: Tem a certeza de que pretende eliminar este agendamento de relatório? Esta ação é irreversível.

en: Are you sure you want to delete this tag? This cannot be undone
pt: Tem a certeza de que pretende eliminar esta etiqueta? Esta ação não pode ser anulada.

en: Are you sure you want to delete this widget?
pt: Tem a certeza de que pretende eliminar este widget?

en: Are you sure you want to delete?
pt: Tem a certeza que quer apagar?

en: Are you sure you want to delete? You may not be able to delete this user if they have associated content. You can retire users by using the Edit Button.
pt: Tem a certeza de que pretende eliminar? Pode não ser possível eliminar este utilizador se este tiver conteúdo associado. Pode inativar utilizadores através do botão Editar.

en: Are you sure you want to logout this user?
pt: Quer mesmo desligar este utilizador?

en: Are you sure you want to pause this report schedule?
pt: Tem a certeza de que deseja pausar este agendamento de relatório?

en: Are you sure you want to publish this Layout? If it is already in use the update will automatically get pushed.
pt: Tem a certeza de que pretende publicar este esquema? Se já estiver em uso, a atualização será automaticamente aplicada.

en: Are you sure you want to reset this report schedule? This cannot be undone
pt: Tem a certeza de que pretende repor este agendamento de relatório? Esta ação é irreversível

en: Are you sure you want to resume this report schedule?
pt: Tem a certeza de que deseja retomar este agendamento de relatório?

en: Are you sure you want to retire this item?
pt: Tem a certeza de que pretende descontinuar este item?

en: Are you sure you want to start again with a blank canvas? All elements and widgets will be removed from your draft layout.
pt: Tem a certeza de que pretende começar de novo com um layout em branco? Todos os elementos e widgets serão removidos do rascunho.

en: Are you sure you want to truncate?
pt: Tem a certeza de que pretende truncar?

en: Area Description
pt: Descrição da Área

en: Area-Specific Alert Delivery
pt: Entrega de Alertas Específicos por Área

en: Article
pt: Artigo

en: Articles shown in a marquee
pt: Artigos apresentados num marquee

en: Articles shown with custom HTML
pt: Artigos apresentados com HTML personalizado

en: Ask a question
pt: Colocar uma pergunta

en: Aspect
pt: Aspecto

en: Assess
pt: Avaliar

en: Assess Dynamic Display Groups
pt: Avaliar grupos de ecrãs dinâmicos

en: Asset %s not found
pt: Recurso %s não encontrado

en: Asset file does not exist
pt: O ficheiro do recurso não existe

en: Assets cached, %d failed.
pt: Recursos em cache, %d falharam.

en: Assign
pt: Atribua

en: Assign Files
pt: Atribuir ficheiros

en: Assign Layouts
pt: Atribuir layouts

en: Assign a Layout
pt: Atribuir um esquema

en: Assign the feature sets to the new group
pt: Atribuir os conjuntos de funcionalidades ao novo grupo

en: Assign the members to the new group
pt: Atribuir os membros ao novo grupo

en: Assign to Campaign
pt: Atribuir campanha

en: Assignable
pt: Atribuível

en: Assigned Layouts to %s
pt: Layouts atribuídos a %s

en: Assigning a Layout to a Display/DisplayGroup does NOT schedule that Layout to be shown. Please use the Schedule to show Layouts.
pt: A atribuição de um esquema a um ecrã/grupo de ecrãs NÃO agenda a sua exibição. Utilize a agenda para apresentar esquemas.

en: Associate an item from the Library
pt: Associar um item da biblioteca

en: At least one element is required for this Widget. Please delete it if you no longer need it.
pt: É necessário pelo menos um elemento para este widget. Por favor, elimine-o caso já não necessite dele.

en: Attached please find the report for %s
pt: Em anexo encontra-se o relatório para %s

en: Attribution
pt: Atribuição

en: Audio
pt: Som

en: Audio - support varies depending on the client hardware
pt: Áudio – a compatibilidade pode variar consoante o hardware do utilizador.

en: Audio cannot be attached to a Sub-Playlist Widget. Please attach it to the Widgets inside the Playlist
pt: O áudio não pode ser associado a um widget de sublista de reprodução. Por favor, associe-o aos widgets dentro da lista de reprodução.

en: AuditLog Archive
pt: Arquivar registo de auditoria

en: AuditLog Delete
pt: Eliminar registo de auditoria

en: AuditLog Export %s to %s
pt: Exportação de registo de auditoria de %s para %s

en: Auditing until
pt: Auditoria até

en: August
pt: Agosto

en: Author
pt: Autor

en: Authorisation Parameters missing from session.
pt: A sessão não contém os parâmetros de autorização

en: Authorise
pt: Autorizar

en: Authorised
pt: Autorizado

en: Authorised set to %d for %s
pt: Autorizado definido como %d para %s

en: Authorised?
pt: Validado?

en: Authorize Request
pt: Autorizar pedido

en: Authorized applications for user
pt: Aplicações autorizadas para o User

en: Automatic Restart
pt: Reinicio automatico

en: Automatically collect and export relevant information into a text file.
pt: Recolher e exportar informação relevante para um ficheiro de texto.

en: Availability
pt: Disponibilidade

en: Available
pt: Disponível

en: Available for In Transitions?
pt: Disponível para transições de entrada?

en: Available for Out Transitions?
pt: Disponível para transições de saída?

en: Available on
pt: Disponível em

en: Avoid
pt: Evitar

en: Back
pt: Voltar

en: Back to Reports
pt: Voltar aos Relatórios

en: Back to dashboard
pt: Voltar ao painel de controlo

en: Background
pt: Fundo

en: Background (content)
pt: Fundo (conteúdo)

en: Background Colour
pt: Cor de Fundo

en: Background Image
pt: Imagem de fundo

en: Background colour
pt: Cor de fundo

en: Background colour for each currency item.
pt: Cor de fundo para cada item de moeda.

en: Background colour for each stock item.
pt: Cor de fundo de cada item de ação.

en: Background opacity (content)
pt: Opacidade do fundo (conteúdo)

en: Background transparent?
pt: Fundo transparente?

en: Backgrounds
pt: Imagens de Fundo

en: Bandwidth
pt: Largura da banda

en: Bandwidth Limit
pt: Limite da largura de banda

en: Bandwidth Usage (%bandwidthSuffix%)
pt: Utilização da largura de banda (%bandwidthSuffix%)

en: Bandwidth Usage. Limit %xmdsLimit%
pt: Utilização da largura de banda. Limite %xmdsLimit%

en: Bandwidth allowance exceeded
pt: Limite de largura de banda excedido

en: Bandwidth limit
pt: Limite da largura de banda

en: Bandwidth limit must be a whole number greater than 0.
pt: O limite de largura de banda deve ser um número inteiro superior a 0.

en: Before reporting a fault it would be appreciated if you follow the steps. Click start
pt: Antes de reportar uma falha, agradecemos que siga os passos. Clique em Iniciar

en: Below is the family tree for this Display Group.
pt: Segue-se a árvore de relações deste Grupo de Ecrãs.

en: Below you can select the columns to be shown in the table - drag and drop to reorder and to move between lists.
pt: Abaixo pode selecionar as colunas a mostrar na tabela — arraste e largue para reordenar e mover entre listas.

en: Best Fit
pt: Melhor Ajuste

en: Bigger Profile Image
pt: Imagem de Perfil Maior

en: Billboard
pt: Painel Publicitário

en: Block
pt: Bloco

en: Body
pt: Corpo

en: Bold
pt: Negrito

en: Border Colour
pt: Cor da borda

en: Border Radius
pt: Raio da borda

en: Border colour for each currency item.
pt: Cor da borda de cada item de moeda.

en: Border colour for each stock item.
pt: Cor da borda de cada item de ação.

en: Both fromDt/toDt should be provided
pt: Deve indicar ambas as datas: de (fromDt) e até (toDt)

en: Bottom
pt: Fundo

en: Bottom Left
pt: Inferior esquerdo

en: Bottom Right
pt: Inferior direito

en: Brand
pt: Marca

en: BroadCast Address
pt: Endereço de broadcast

en: BroadCast Address is not a valid IP Address
pt: O endereço de broadcast não é um endereço IP válido

en: Browse/Add Attachment
pt: Procurar/Adicionar Anexo

en: Browse/Add attachment
pt: Procurar/Adicionar anexo

en: Build Layouts
pt: Construir Layouts

en: Bulleted list with preset style
pt: Lista com marcadores em estilo predefinido

en: Button
pt: Botão

en: CA File
pt: Ficheiro CA

en: CAP URL
pt: URL CAP

en: CBRNE
pt: QBRN

en: CBRNE - Chemical, Biological, Radiological, Nuclear or High-Yield Explosive threat or attack
pt: QBNRE - Ameaça ou ataque Químico, Biológico, Radiológico, Nuclear ou Explosivo de Alta Potência

en: CIDR subnet mask is not a number within the range of 0 till 32.
pt: A máscara de sub-rede CIDR não é um número entre 0 e 32.

en: CIDR subnet mask is not a number within the range of 0 to 32.
pt: A máscara de sub-rede CIDR não é um número dentro do intervalo de 0 a 32.

en: CMS Transfer?
pt: Transferência de CMS?

en: CMS configuration warning, it is very unlikely that /web/ should be in the URL. This usually means that the DocumentRoot of the web server is wrong and may put your CMS at risk if not corrected.
pt: Aviso de configuração do CMS: é muito improvável que /web/ deva constar no URL. Isto geralmente significa que o DocumentRoot do servidor web está incorreto e pode colocar o seu CMS em risco se não for corrigido.

en: CSS Style Sheet
pt: Folha de Estilos CSS

en: CSV Import
pt: Importar CSV

en: Cache File System Permissions
pt: Permissões do sistema de ficheiros da cache

en: Cache Period
pt: Período de cache

en: Cache Period (mins)
pt: Período de cache (minutos)

en: Cache Period for Images
pt: Período de cache para imagens

en: Cache cleared for %s
pt: Cache limpa para %s

en: Cache pool not available
pt: Pool de cache não disponível

en: Calendar
pt: Calendário

en: Calendar Days
pt: Dias do calendário

en: Calendar Detailed Event
pt: Evento detalhado de calendário

en: Calendar Event Row
pt: Linha de evento do calendário

en: Calendar Simple Event
pt: Evento simples de calendário

en: Calendar Type
pt: Tipo de calendário

en: Calories
pt: Calorias

en: Calories must be a whole number between 0 and 32767
pt: As calorias devem ser um número inteiro entre 0 e 32767

en: Campaign
pt: Campanha

en: Campaign ID
pt: ID da Campanha

en: Campaign Preview for %campaignName%
pt: Pré-visualização da Campanha para %campaignName%

en: Campaign not found
pt: Campanha não encontrada

en: Campaigns
pt: Campanhas

en: Can not have a display without a hardware key
pt: O ecrã tem de ter uma chave de hardware

en: Can not have a display without a name
pt: O ecrã tem de ter um nome

en: Can not have an end time earlier than your start time
pt: Hora do fim não pode ser anterior à hora de inicio

en: Can this module be assigned to a Layout?
pt: Este módulo pode ser atribuído a um layout?

en: Can this transition be used for media end?
pt: Esta transição pode ser utilizada no final do conteúdo multimédia?

en: Can this transition be used for media start?
pt: Esta transição pode ser utilizada no início do conteúdo multimédia?

en: Can't create ZIP. Error Code:
pt: Impossível criar o ZIP. Error code:

en: Can't create ZIP. Error Code: %s
pt: Não foi possível criar o ficheiro ZIP. Código de erro: %s

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Cancel CMS Transfer
pt: Cancelar Transferência do CMS

en: Cancel Replace
pt: Cancelar

en: Cancel Transfer?
pt: Cancelar transferência?

en: Cancelled CMS Transfer for %s
pt: Transferência do CMS cancelada para %s

en: Cannot add the same SubPlaylist twice.
pt: Não é possível adicionar a mesma SubLista de Reprodução duas vezes.

en: Cannot assign layouts to an ad campaign during its creation
pt: Não é possível atribuir layouts a uma campanha publicitária durante a sua criação

en: Cannot change owner on this Object
pt: Não pode mudar o proprietário deste objecto

en: Cannot contact SSP service, please try again shortly.
pt: Não foi possível contactar o serviço SSP, por favor tente novamente em breve.

en: Cannot contact dashboard service, please try again shortly.
pt: Não foi possível contactar o serviço de painel, por favor tente novamente em breve.

en: Cannot decode token
pt: Não foi possível descodificar o token.

en: Cannot delete a Lead Display of a Sync Group
pt: Não é possível apagar um Ecrã Líder de um Grupo de Sincronização

en: Cannot delete a Widget that isn't assigned to me
pt: Não é possível eliminar um Widget que não esteja atribuído ao utilizador.

en: Cannot delete because DataSet is in use on one or more Data Connector schedules.
pt: Não é possível eliminar porque o Conjunto de Dados está a ser utilizado em uma ou mais agendas de Conectores de Dados.

en: Cannot delete because DataSet is in use on one or more Layouts.
pt: Não é possível eliminar porque o Conjunto de Dados está a ser utilizado em um ou mais Ecrãs.

en: Cannot delete because this DataSet is set as dependent DataSet for another DataSet
pt: Não é possível eliminar porque este Conjunto de Dados está definido como dependente de outro Conjunto de Dados.

en: Cannot delete default Display Profile.
pt: Não é possível eliminar o Perfil de Ecrã predefinido.

en: Cannot edit root Folder
pt: Não é possível editar a pasta raiz

en: Cannot find Region or Drawer
pt: Não foi possível encontrar a Região ou o Painel Lateral

en: Cannot find drawer region
pt: Não foi possível encontrar a região do painel lateral

en: Cannot find layout by campaignId
pt: Não foi possível encontrar o layout pelo ID da campanha

en: Cannot find region
pt: Não foi possível encontrar a região

en: Cannot get watermark
pt: Não foi possível obter a marca de água.

en: Cannot parse image.
pt: Não foi possível analisar a imagem.

en: Cannot register those credentials.
pt: Não foi possível registar essas credenciais.

en: Cannot remove Folder set as default Folder for new Displays
pt: Não é possível remover a pasta definida como pasta predefinida para novos ecrãs

en: Cannot remove Folder set as home Folder for a user
pt: Não é possível remover a pasta definida como pasta inicial de um utilizador

en: Cannot remove Folder with content:
pt: Não é possível remover uma pasta que contém conteúdo:

en: Cannot remove root Folder
pt: Não é possível remover a pasta raiz

en: Cannot schedule Campaign in selected event type, please select a Layout instead.
pt: Não é possível agendar uma Campanha neste tipo de evento, selecione um Layout em alternativa.

en: Cannot schedule Layout as a Campaign, please select a Campaign instead.
pt: Não é possível agendar o Layout como uma Campanha, selecione uma Campanha em alternativa.

en: Cannot set end date to be earlier than the start date.
pt: Não é possível definir a data de fim anterior à data de início.

en: Cannot set watermark
pt: Não foi possível definir a marca de água.

en: Cannot update campaign status for %d
pt: Não foi possível atualizar o estado da campanha para %d.

en: Canvas
pt: Ecrã

en: Canvas global widget
pt: Widget global de Canvas

en: Canvas module
pt: Módulo de Ecrã

en: Cards Background
pt: Fundo dos cartões

en: Case colour
pt: Cor da caixa

en: Category
pt: Categoria

en: Category Photo
pt: Foto da categoria

en: Center
pt: Centro

en: Centre
pt: Centro

en: Change
pt: Alterar

en: Change Bandwidth Limit to all the selected displays.
pt: Alterar o limite da largura de banda para todos os ecrãs selecionados.

en: Change Default Folder for new Displays before deleting
pt: Altere a pasta predefinida para novos ecrãs antes de a eliminar

en: Change Icon
pt: Ícone de variação

en: Change Password
pt: Alterar palavra-passe

en: Change Percentage
pt: Percentagem de variação

en: Change home Folder for Users using this Folder before deleting
pt: Altere a pasta inicial dos utilizadores que utilizam esta pasta antes de a eliminar

en: Change the Owner of this item. Leave empty to keep the current owner.
pt: Alterar o Proprietário deste item. Deixe em branco para manter o proprietário atual.

en: Change the name of the downloaded file if desired.
pt: Altere o nome do ficheiro descarregado, se desejar.

en: Change the resolution
pt: Modificar

en: Channel
pt: Canal

en: Check Commercial Licence
pt: Verificar Licença Comercial

en: Check Licence
pt: Verificar Licença

en: Check or un-check the options against each display to control whether they are a member or not.
pt: Marque ou desmarque as opções de cada ecrã para controlar se são membros ou não.

en: Check that the Environment passes all the CMS Environment checks.
pt: Verifique se o ambiente passa todas as verificações do CMS.

en: Check to delete all items owned by this user, including Layouts, Media, Schedules, etc.
pt: Selecione para eliminar todos os itens pertencentes a este utilizador, incluindo esquemas, média, agendamentos, etc.

en: Checkout
pt: Bloquear para edição

en: Checkout %layout%
pt: Efetuar Checkout de %layout%

en: Chinese Simplified
pt: Chinês Simplificado

en: Chinese Traditional
pt: Chinês Tradicional

en: Choose
pt: Escolher

en: Choose data set snippet
pt: Escolher snippet do dataset

en: Choose data type snippet
pt: Escolher snippet de tipo de dados

en: Choose element to add to template
pt: Escolha o elemento a adicionar ao modelo

en: Choose from a preset date format
pt: Escolha um formato de data predefinido.

en: Choose media
pt: Escolher multimédia

en: Circle
pt: Círculo

en: Circle Background
pt: Fundo do Círculo

en: Class %s not found
pt: Classe %s não encontrada

en: Clear
pt: Limpar

en: Clear Cache
pt: Limpar a Cache

en: Clear Cached Data
pt: Limpar Dados em Cache

en: Clear Cached Media Data
pt: Limpar dados de média em cache

en: Clear Canvas
pt: Limpar área de trabalho

en: Clear DataSet cache
pt: Limpar Cache do Conjunto de Dados

en: Clear Filters
pt: Limpar Filtros

en: Clear coordinates!
pt: Limpar coordenadas!

en: Clear night
pt: Noite limpa

en: Clear the cache for this Module. This proces is not reversable.
pt: Limpar a cache deste módulo. Este processo é irreversível.

en: Cleared the Cache
pt: Cache apagada

en: Click on the below link to open the bug report page for this release.
pt: Clique na ligação abaixo para abrir a página de relatório de erros desta versão.

en: Clock
pt: Relógio

en: Clock - Analogue
pt: Relógio - Analógico

en: Clock - Digital
pt: Relógio - Digital

en: Clock - Flip
pt: Relógio - Tipo Flip

en: Clock Columns
pt: Colunas de Relógios

en: Clock Rows
pt: Linhas de Relógios

en: Clocks
pt: Relógios

en: Close
pt: Fechar

en: Clouds
pt: Nuvens

en: Cloudy
pt: Nublado

en: Cloudy day
pt: Dia nublado

en: Cloudy night
pt: Noite nublada

en: Code
pt: Código

en: Code cannot be empty
pt: O código não pode estar vazio

en: Code to be triggered when a event is currently ongoing.
pt: Código a ser acionado quando um evento estiver em andamento.

en: Code to be triggered when no events are ongoing at the moment.
pt: Código a ser acionado quando não existirem eventos em curso no momento.

en: Code to be triggered when the page to be loaded returns an error, e.g. a 404 not found.
pt: Código a acionar quando a página a carregar retorna um erro, por exemplo, um erro 404 - não encontrado.

en: Collect Now
pt: Obter agora

en: Collect and Save Data
pt: Recolha e grave informação

en: Collect auditing from this Player. Should only be used if there is a problem with the display.
pt: Recolher auditoria deste Player. Deve ser usado apenas se existir um problema com o ecrã.

en: Colour
pt: Cor

en: Colour 1
pt: Cor 1

en: Colour 2
pt: Cor 2

en: Colour 3
pt: Cor 3

en: Colour 4
pt: Cor 4

en: Colour 5
pt: Cor 5

en: Colour 6
pt: Cor 6

en: Colour 7
pt: Cor 7

en: Colour 8
pt: Cor 8

en: Colour for the down change arrow.
pt: Cor da seta de alteração descendente.

en: Colour for the equal change arrow.
pt: Cor da seta de alteração neutra.

en: Colour for the up change arrow.
pt: Cor da seta de alteração ascendente.

en: Colours
pt: Cores

en: Colours 1 - Default
pt: Cores 1 - Predefinição

en: Colours 2 - Full
pt: Cores 2 - Completo

en: Colours 3 - Gray Scale
pt: Cores 3 - Escala de Cinza

en: Colours 4 - Light
pt: Cores 4 - Claro

en: Colours 5 - Soft
pt: Cores 5 - Suave

en: Colours 6 - Vivid
pt: Cores 6 - Vívidas

en: Colours Template
pt: Modelo de Cores

en: Column %s not found
pt: Coluna %s não encontrada

en: Column Order
pt: Ordenar Coluna

en: Column visibility
pt: Visibilidade da coluna

en: Columns Selected
pt: Colunas Selecionadas

en: Command Sent to %s
pt: Comando enviado para %s

en: Commands
pt: Comandos XMR

en: Commercial Licence
pt: Licença Comercial

en: Community
pt: Comunidade

en: Complete
pt: Concluído

en: Concurrent downloads must be a positive number
pt: As transferências simultâneas devem ser um número positivo

en: Config file not found for Task
pt: Ficheiro de configuração não encontrado para a Tarefa

en: Configuration
pt: Definições

en: Configuration Name
pt: Nome da configuração

en: Configure
pt: Configurar

en: Configure Connector
pt: Configurar Conector

en: Contact
pt: Contacto

en: Contain
pt: Conter

en: Container Background
pt: Fundo do contentor

en: Content
pt: Conteúdo

en: Content Type
pt: Tipo de conteúdo

en: Convert Saved Report
pt: Converter Relatório Guardado

en: Convert playlist failed!
pt: Falha ao converter a lista de reprodução!

en: Copied %s
pt: %s copiado

en: Copied %s as %s
pt: %s copiado como %s

en: Copied as %s
pt: Copiado como %s

en: Copy
pt: Copiar

en: Copy Assignments?
pt: Copiar atribuições?

en: Copy Members?
pt: Copiar membros?

en: Copy Tags?
pt: Copiar etiquetas?

en: Copy User Group
pt: Copiar grupo de utilizadores

en: Copy existing Feature sets?
pt: Copiar conjuntos de funcionalidades existentes?

en: Copy of %s on %s
pt: Cópia de %s em %s

en: Copyright
pt: Direitos de autor

en: Copyright Font Colour
pt: Cor da fonte do aviso de direitos de autor

en: Copyright Font Family
pt: Fonte do aviso de direitos de autor

en: Copyright Font Size
pt: Tamanho da fonte do aviso de direitos de autor

en: Copyright information to display as the last item in this feed.
pt: Informação de direitos de autor a apresentar como último item deste feed.

en: Cost Per Play
pt: Custo por reprodução

en: Cost per Play
pt: Custo por reprodução

en: Could not connect to MySQL with the administrator details. Please check and try again. Error Message = [%s]
pt: Não foi possível ligar ao MySQL com as credenciais de administrador. Verifique e tente novamente. Mensagem de erro = [%s]

en: Could not create a new database with the administrator details [%s]. Please check and try again. Error Message = [%s]
pt: Não foi possível criar uma nova base de dados com as credenciais de administrador [%s]. Verifique e tente novamente. Mensagem de erro = [%s]

en: Could not create a new user with the administrator details. Please check and try again. Error Message = [%s]. SQL = [%s].
pt: Não foi possível criar um novo utilizador com as credenciais de administrador. Verifique e tente novamente. Mensagem de erro = [%s]. SQL = [%s].

en: Could not create the Library Location directory for you. Please ensure the webserver has permission to create a folder in this location, or create the folder manually and grant permission for the webserver to write to the folder.
pt: Não foi possível criar a pasta da biblioteca. Por favor certifique-se que o servidor web tem permissões para criar uma pasta na localização sugerida ou crie manualmente a directoria.

en: Could not create the fonts sub-folder under Library Location directory for you. Please ensure the webserver has permission to create a folder in this location, or create the folder manually and grant permission for the webserver to write to the folder.
pt: Não foi possível criar a subpasta de fontes no diretório da Biblioteca. Certifique-se de que o servidor web tem permissão para criar uma pasta neste local, ou crie-a manualmente e atribua permissões de escrita ao servidor web.

en: Count
pt: Contagem

en: Countdown
pt: Contagem Decrescente

en: Countdown - Clock
pt: Temporizador regressivo

en: Countdown - Custom
pt: Contagem Decrescente - Personalizada

en: Countdown - Days
pt: Contagem Decrescente - Dias

en: Countdown - Simple Text
pt: Contagem Decrescente - Texto Simples

en: Countdown - Table
pt: Contagem Decrescente - Tabela

en: Countdown Date
pt: Data da Contagem Decrescente

en: Countdown Duration
pt: Duração da contagem decrescente

en: Countdown Type
pt: Tipo de Contagem Decrescente

en: Counter
pt: Contador

en: Cover
pt: Cobrir

en: Create
pt: Criar

en: Create Content
pt: Criar conteúdo

en: Create a log file on disk in this location. Please enter a fully qualified path.
pt: Criar um arquivo de log no disco neste local. Insira um caminho absoluto.

en: Create a new database
pt: Criar uma nova base de dados

en: Create and update real time DataSets
pt: Criar e atualizar Conjuntos de Dados em tempo real

en: Create region failed: %error%
pt: Falha ao criar região: %error%

en: Created
pt: Criação

en: Created Date
pt: Data de Criação

en: Created On
pt: Criado em

en: Criteria Tags
pt: Etiquetas de Critério

en: Criteria must be attached to an event
pt: O critério deve estar associado a um evento.

en: Criteria updates not provided.
pt: Atualizações de critérios não fornecidas.

en: Criteria?
pt: Critérios?

en: Critical
pt: Crítico

en: Currencies
pt: Moedas

en: Currencies 1
pt: Moedas 1

en: Currencies 2
pt: Moedas 2

en: Currencies Custom HTML
pt: HTML personalizado de moedas

en: Currencies Module
pt: Módulo de Moedas

en: Currency - Group 1
pt: Moeda - Grupo 1

en: Currency - Group 2
pt: Moeda - Grupo 2

en: Currency - Single 1
pt: Moeda - Individual 1

en: Currency - Single 2
pt: Moeda - Individual 2

en: Currency - Single 3
pt: Moeda - Individual 3

en: Currency - Single 4
pt: Moeda - Individual 4

en: Currency Code
pt: Código de Moeda

en: Currency Logo
pt: Logótipo da moeda

en: Currency Name
pt: Nome da moeda

en: Currency data invalid
pt: Dados de moeda inválidos.

en: Current Container Background
pt: Fundo do contentor atual

en: Current Event
pt: Evento atual

en: Current Folder
pt: Pasta Atual

en: Current Forecast Template
pt: Modelo de Previsão Atual

en: Current Layout
pt: Layout Atual

en: Current date?
pt: Data atual?

en: Current day text Colour
pt: Cor do texto do dia atual

en: Current type is not set.
pt: O tipo atual não foi definido

en: Cursor Start Position
pt: Posição inicial do cursor

en: Custom
pt: Personalizado

en: Custom Date
pt: Data Personalizada

en: Custom Duration
pt: Duração personalizada

en: Custom ID
pt: ID Personalizado

en: Custom Style Sheets
pt: Folhas de Estilo Personalizadas

en: Custom World Clock
pt: Relógio Mundial Personalizado

en: DMA deleted
pt: DMA eliminado

en: DOM Extension
pt: Extensão DOM

en: DOM XML Extension
pt: Extensão DOM XML

en: Daily 1
pt: Diário 1

en: Daily 2
pt: Diário 2

en: Daily 3
pt: Diário 3

en: Daily 4
pt: Diário 4

en: Daily Calendar - Dark
pt: Calendário Diário — Escuro

en: Daily Calendar - Light
pt: Calendário Diário — Claro

en: Daily Counter
pt: Contador de Dias

en: Daily Forecast Template
pt: Modelo de Previsão Diária

en: Daily Maintenance
pt: Manutenção Diária

en: Dark
pt: Escuro

en: Dashboard
pt: Painel de Controlo

en: Dashboard Connector not configured
pt: Conector do painel não configurado.

en: Dashboard Image
pt: Imagem do Dashboard

en: Dashboard which shows all available Reports
pt: Painel que mostra todos os Relatórios disponíveis

en: Dashboards
pt: Painéis

en: Dashed
pt: Tracejado

en: Data Connector
pt: Ligação de Dados

en: Data Connector %s not found
pt: Conector de Dados %s não encontrado

en: Data Connector JavaScript
pt: JavaScript do Conector de Dados

en: Data Set
pt: Conjunto de dados

en: Data Type
pt: Tipo de dados

en: Data set %name%
pt: Conjunto de dados %name%

en: DataSet %s moved to Folder %s
pt: Conjunto de dados %s movido para a pasta %s

en: DataSet Data
pt: Dados do Conjunto de Dados

en: DataSet Invalid
pt: Conjunto de dados inválido.

en: DataSet Ticker
pt: Ticker de Conjunto de Dados

en: DataSet View
pt: Visualização do conjunto dados

en: DataSet row limit cannot be larger than the CMS dataSet row limit
pt: O limite de linhas do DataSet não pode ser superior ao limite de linhas do DataSet definido no CMS.

en: Database Name
pt: Nome da Base de Dados

en: Database Password
pt: Palavra-passe da Base de Dados

en: Database Username
pt: Nome de Utilizador da Base de Dados

en: Dataset Custom HTML
pt: HTML personalizado do Dataset

en: Dataset shown in a marquee
pt: Dataset apresentado numa faixa em movimento

en: Date
pt: Data

en: Date & Time Effective
pt: Data e Hora Efectivas

en: Date & Time Expires
pt: Expiração de Data e Hora

en: Date & Time Onset
pt: Início de Data e Hora

en: Date / Time
pt: Data / Hora

en: Date Format
pt: Formato da data

en: Date Formats
pt: Formato da data

en: Date Text Colour
pt: Cor do Texto da Data

en: Date/Time
pt: Data/Hora

en: Date/Time Colour
pt: Cor da data/hora

en: Date/Time Font
pt: Tipo de letra da data/hora

en: Day
pt: Dia

en: Day/Month/Year
pt: Dia/Mês/Ano

en: Dayparting
pt: Período do Dia

en: Days
pt: Dias

en: Days of week
pt: Dias da semana

en: Debug
pt: Depuração

en: December
pt: Dezembro

en: Default
pt: Predefinição

en: Default Duration
pt: Duração padrão

en: Default Duration is a required field.
pt: A duração por defeito é um campo obrigatório.

en: Default Homepage
pt: Página Inicial Padrão

en: Default Homepage for users created with this group.
pt: Página inicial padrão para utilizadores criados com este grupo.

en: Default Language
pt: Idioma predefinido

en: Default Layout
pt: Layout por defeito

en: Default Layout with name %s set for %s
pt: Layout predefinido com o nome %s definido para %s

en: Default Mute?
pt: Silenciar por padrão?

en: Default Profile?
pt: Prefil Predefinido?

en: Default Scale type
pt: Tipo de escala predefinido

en: Default Server URL
pt: URL do Servidor Padrão

en: Default Subtitle?
pt: Legenda predefinida?

en: Default User Group
pt: Grupo de utilizadores predefinido

en: Default User Type
pt: Tipo de utilizador predefinido

en: Default value
pt: Valor predefinido

en: Delete
pt: Apagar

en: Delete %layout%
pt: Eliminar %layout%

en: Delete %playlistName%
pt: Eliminar %playlistName%

en: Delete %tag%
pt: Eliminar %tag%

en: Delete Campaign
pt: Apagar Campanha

en: Delete Display Group
pt: Apagar grupo de ecrãs

en: Delete Event
pt: Eliminar Evento

en: Delete Font
pt: Eliminar fonte

en: Delete Generic Files?
pt: Eliminar ficheiros genéricos?

en: Delete Media
pt: Apagar Media

en: Delete Menu Board
pt: Eliminar Quadro de Menu

en: Delete Menu Board Category
pt: Eliminar categoria do quadro de menu

en: Delete Notification
pt: Eliminar Notificação

en: Delete Report Schedule
pt: Eliminar agendamento de relatório

en: Delete Resolution
pt: Eliminar resolução

en: Delete Saved Report
pt: Eliminar Relatório Guardado

en: Delete Version
pt: Eliminar Versão

en: Delete Widget
pt: Excluir Widget

en: Delete all items owned by this User?
pt: Eliminar todos os itens pertencentes a este utilizador?

en: Delete all saved reports
pt: Eliminar todos os relatórios guardados

en: Delete condition
pt: Eliminar condição

en: Delete custom modules and templates
pt: Eliminar módulos e modelos personalizados

en: Delete existing Fonts
pt: Eliminar Tipos de Letra existentes

en: Delete failed: %error%
pt: Falha ao eliminar: %error%

en: Delete option
pt: Eliminar opção

en: Delete test
pt: Eliminar teste

en: Delete this Column?
pt: Apagar esta Coluna?

en: Delete this DataSet?
pt: Apagar estes Dados?

en: Delete this Display?
pt: Apagar este ecrã?

en: Delete?
pt: Eliminar?

en: Deleted %s
pt: %s apagado

en: Deleted Displays
pt: Ecrãs eliminados

en: Deleted Event
pt: Evento apagado

en: Deleted Row
pt: Linha apagada

en: Deleted all saved reports of %s
pt: Foram eliminados todos os relatórios guardados de %s

en: Deleted from Layout
pt: Apagado do Layout

en: Deleting a file cannot be reversed.
pt: A exclusão de um ficheiro não pode ser revertida.

en: Dependencies
pt: Dependências

en: Describe the problem and include a link to the fault archive you obtained earlier - please check this archive for sensitive information, redact as appropriate, and upload it somewhere publically accessible.
pt: Descreva o problema e inclua uma ligação para o arquivo de falhas que obteve anteriormente — verifique este arquivo para informação sensível, edite conforme apropriado e carregue-o num local publicamente acessível.

en: Description
pt: Descrição

en: Description can not be longer than 254 characters
pt: A descrição não pode ter mais de 254 caracteres

en: Description of Password Policy
pt: Descrição da política de palavra-passe

en: Detailed look?
pt: Aparência detalhada?

en: Detect language?
pt: Detetar idioma?

en: Detect the browser language?
pt: Detetar o idioma do navegador?

en: Developer
pt: Programador

en: Device Name
pt: Nome do dispositivo

en: Dial centre colour
pt: Cor do centro do mostrador

en: Diamond
pt: Diamante

en: Digital Clock
pt: Relógio Digital

en: Digital clock background colour
pt: Cor de fundo do relógio digital

en: Digital clock text colour
pt: Cor do texto do relógio digital

en: Dim Colour
pt: Cor atenuada

en: Dim when unavailable?
pt: Atenuar quando indisponível?

en: Direct Schedule?
pt: Agendamento Direto?

en: Direct assignment is where Layouts/Media are assigned to a Display/DisplayGroup without being in a Schedule.
pt: Atribuição direta é quando Esquemas/Média são atribuídos a um Ecrã/Grupo de Ecrãs sem estarem num Agendamento.

en: Disabled
pt: Desabilitado

en: Disabled item text
pt: Texto de item desativado

en: Disabling %s
pt: A desativar %s

en: Discard draft
pt: Descartar rascunho

en: Display
pt: Ecrã

en: Display %displayName% is currently logged-in, seen %timeAgo%.
pt: O ecrã %displayName% tem sessão iniciada, visto há %timeAgo%.

en: Display %displayName% is not logged in at the moment and last accessed at <span class="unixDate">%displayLastAccessed%</span>
pt: O ecrã %displayName% não tem sessão iniciada neste momento e foi acedido pela última vez em <span class="unixDate">%displayLastAccessed%</span>

en: Display %s already belongs to a different sync group ID %d
pt: O Ecrã %s já pertence a outro grupo de sincronização com ID %d.

en: Display %s moved to Folder %s
pt: O ecrã %s foi movido para a pasta %s

en: Display Activity
pt: Atividade dos ecrãs

en: Display Content Status
pt: Estado do conteúdo dos ecrãs

en: Display DataSet content
pt: Apresentar conteúdo do DataSet

en: Display Group
pt: Grupo de ecrãs

en: Display Groups
pt: Grupos de Ecrãs

en: Display ID
pt: ID do ecrã

en: Display ID %d is now back online %s
pt: O ecrã com ID %d está novamente online %s

en: Display ID %d is offline since %s.
pt: O Ecrã com ID %d está offline desde %s.

en: Display List
pt: Lista de Ecrãs

en: Display Name
pt: Nome de Ecrã

en: Display Notifications from the Notification Centre
pt: Mostrar notificações do Centro de Notificações

en: Display Order
pt: Ordem

en: Display Order must be 0 or a positive number
pt: Ordem do ecrã tem de ser 0 ou um número positivo

en: Display Profile
pt: Perfil do Ecrã

en: Display Reports to show bandwidth usage and time connected / disconnected
pt: Relatórios de ecrãs para mostrar o uso de largura de banda e tempo ligado/desligado

en: Display Screenshot Time to keep set to 0, nothing to remove.
pt: Tempo de retenção de capturas de ecrã definido para 0, nada a remover.

en: Display Settings
pt: Definições

en: Display Settings Profile (included with each display)
pt: Perfil de Definições do Ecrã (incluído com cada ecrã)

en: Display Status
pt: Estado dos ecrãs

en: Display Type
pt: Tipo de ecrã

en: Display Up/down
pt: Ecrã ligado/desligado

en: Display Video that only exists on the Display by providing a local file path or URL
pt: Exibir vídeo disponível apenas no ecrã, usando caminho local ou URL.

en: Display categories from a Menu Board
pt: Apresentar categorias de um Quadro de Menu

en: Display input from an external source
pt: Apresentar entrada de uma fonte externa

en: Display is downloading new files
pt: O ecrã está a descarregar ficheiros

en: Display is fully licensed
pt: O Ecrã está totalmente licenciado

en: Display is not licensed
pt: O Ecrã não está licenciado

en: Display is on a trial licence
pt: O Ecrã está com uma licença de avaliação

en: Display is out of date but has not yet checked in with the server
pt: O ecrã está desatualizado e ainda não contactou o servidor

en: Display is up to date
pt: O ecrã está atualizado

en: Display not selected!
pt: Ecrã não selecionado!

en: Display products from a Menu Board
pt: Mostrar produtos de um Quadro de Menu

en: Display unauthorised
pt: Ecrã não autorizado

en: DisplayGroups assigned to %s
pt: Grupo de ecrãs atribuído a %s

en: DisplayGroups cannot be manually assigned to a Dynamic Group
pt: Grupos de ecrãs não podem ser atribuídos manualmente a um grupo dinâmico.

en: DisplayGroups cannot be manually unassigned to a Dynamic Group
pt: Os grupos de ecrãs não podem ser dissociados manualmente a um grupo dinâmico.

en: DisplayGroups unassigned from %s
pt: Grupo de ecrãs dissociado de %s

en: Displays
pt: Ecrãs

en: Displays Updated
pt: Ecrãs Atualizados

en: Displays assigned to %s
pt: Ecrã atribuído a %s

en: Displays cannot be manually assigned to a Dynamic Group
pt: Ecrãs não podem ser atribuídos manualmente a um grupo dinâmico

en: Displays cannot be manually unassigned to a Dynamic Group
pt: Os ecrãs não podem ser dissociados manualmente de um grupo dinâmico.

en: Displays unassigned from %s
pt: Ecrã dissociado de %s

en: Divider Colour
pt: Cor do Separador

en: Dividers Colour
pt: Cor dos separadores

en: Do you want to be notified by email if there is a problem with this display?
pt: Pretende ser avisado por mail caso ocorra algum problema com o Ecrã?

en: Do you want to include fallback data added to Widgets used on this Layout?
pt: Pretende incluir os dados de contingência adicionados aos widgets utilizados neste layout?

en: Do you want to include the DataSet data?
pt: Pretende incluir os dados do DataSet?

en: Documentation
pt: Documentação

en: Does the calendar feed come from Windows - if unsure leave unselected.
pt: O feed do calendário vem do Windows? Se não tiver certeza, deixe desmarcado.

en: Done
pt: Terminado

en: Done - %d deleted.
pt: Concluído - %d eliminados.

en: Done.
pt: Terminado.

en: Dotted
pt: Ponteado

en: Double
pt: Duplo

en: Down Arrow Colour
pt: Cor da seta para baixo

en: Download
pt: Transferir

en: Download selected items
pt: Itens selecionados para download

en: Downloaded
pt: Descarregado

en: Downloading
pt: A descarregar

en: Downloading file
pt: A descarregar ficheiro

en: Downtime
pt: Tempo de Indisponibilidade

en: Draft
pt: Rascunho

en: Draft Layouts must have a parent
pt: Os Layouts em Rascunho devem ter um elemento pai

en: Drizzle
pt: Chuvisco

en: Duration
pt: Duração

en: Duration back
pt: Duração anterior

en: Duration for Empty Layouts
pt: Duração para Layouts vazios

en: Duration is per item
pt: Duração por item

en: Duration needs to be above 0 for %s
pt: A duração tem de ser superior a 0 para %s

en: Duration not provided
pt: Duração não fornecida

en: Duration(s)
pt: Duração (s)

en: Duration, in minutes, for each row in the grid.
pt: Duração, em minutos, para cada linha na grelha.

en: Dynamic Display Groups must have at least one Criteria specified.
pt: Grupos de ecrãs dinâmicos têm de ter pelo menos um Critério especificado

en: Dynamic Group?
pt: Grupo Dinâmico?

en: Dynamic Playlist
pt: Lista de reprodução dinâmica

en: ERROR
pt: ERRO

en: Each option needs a corresponding value
pt: Cada opção necessita de um valor correspondente

en: Each value needs a corresponding option
pt: Cada valor necessita de uma opção correspondente

en: East
pt: Este

en: Edit
pt: Editar

en: Edit %type% Transition for %name%
pt: Editar Transição %type% para %name%

en: Edit Campaign "%campaignName%"
pt: Editar Campanha "%campaignName%"

en: Edit Column
pt: Editar Coluna

en: Edit Command
pt: Editar comando

en: Edit DMA
pt: Editar DMA

en: Edit Data
pt: Editar dados

en: Edit DataSet
pt: Editar Dados

en: Edit Display Group
pt: Editar grupo de ecrãs

en: Edit Event
pt: Editar Evento

en: Edit Group
pt: Editar grupo

en: Edit Help Link
pt: Editar Ligação de Ajuda

en: Edit Media
pt: Editar média

en: Edit Playlist
pt: Editar lista de reprodução

en: Edit Product
pt: Editar Produto

en: Edit Profile
pt: Editar Perfil

en: Edit Report Schedule
pt: Editar Agendamento de Relatório

en: Edit Synchronised Event
pt: Editar Evento Sincronizado

en: Edit Tag
pt: Editar etiqueta

en: Edit Tags
pt: Editar Etiquetas

en: Edit Task
pt: Editar Tarefa

en: Edit Template
pt: Editar template

en: Edit Text
pt: Editar Texto

en: Edit Transition
pt: Editar transição

en: Edit User Profile
pt: Editar Perfil

en: Edit layout regions
pt: Editar regiões do esquema

en: Edit region
pt: Editar região

en: Edited %s
pt: %s editado

en: Edited Audio
pt: Audio editado

en: Edited Event
pt: Evento editado

en: Edited Expiry
pt: Validade editada

en: Edited Row
pt: Linha editada

en: Edited Transition
pt: Transição editada

en: Effect
pt: Efeito

en: Elevate Log Until
pt: Elevar registo até

en: Elevate the log level until this date.
pt: Elevar o nível de registo até esta data.

en: Ellipse
pt: Elipse

en: Email
pt: E-mail

en: Email Alert
pt: Email de alerta

en: Email Alerts
pt: Alertas por Email

en: Email Notifications
pt: Notificações por email

en: Embed HTML and JavaScript
pt: Incorporar HTML e JavaScript

en: Embed a Sub-Playlist
pt: Incorporar uma Sub-Lista de Reprodução

en: Embed a Webpage
pt: Incorporar uma página web

en: Embedded
pt: Incorporado

en: Embedded HTML
pt: HTML incoroporado

en: Emergency
pt: Emergência

en: Emergency Alert
pt: Alerta de emergência

en: Emergency Alerts
pt: Alertas de Emergência

en: Empty
pt: Vazio

en: Empty Playlist
pt: Lista de reprodução vazia

en: Empty Region
pt: Região vazia

en: Empty file
pt: Ficheiro vazio

en: Empty region!
pt: Região vazia!

en: Empty response from the dashboard service
pt: Resposta vazia do serviço do painel.

en: Enable Double Buffering
pt: Habilitar Double Buffering

en: Enable Media Stats Collection?
pt: Ativar Recolha de Estatísticas do Multimédia?

en: Enable Mouse
pt: Ativar rato

en: Enable PowerPoint?
pt: Habilitar PowerPoint?

en: Enable Stats Collection?
pt: Ativar recolha de estatísticas?

en: Enable Subtitles?
pt: Ativar legendas?

en: Enable Wake on LAN
pt: Ativar Wake on LAN

en: Enable an option to provide a two factor authentication code to log into the CMS for added security.
pt: Ative uma opção para fornecer um código de autenticação de dois fatores ao iniciar sessão no CMS, para maior segurança.

en: Enable password reminder on CMS login page? Valid sending email address is required
pt: Ativar o lembrete de palavra-passe na página de início de sessão do CMS? É necessário um endereço de e-mail válido para envio.

en: Enable stats reporting?
pt: Ativar estatísticas de relatórios?

en: Enable the collection of Proof of Play statistics for this Media Item. Ensure that ‘Enable Stats Collection’ is set to ‘On’ in the Display Settings.
pt: Ativar a recolha de estatísticas de Prova de Reprodução para este item multimédia. Certifique-se de que a opção ‘Activar Recolha de Estatísticas’ está definida como ‘Ligada’ nas Definições do Ecrã.

en: Enable the collection of Proof of Play statistics for this Playlist.
pt: Ativar a recolha de estatísticas de prova de execução para esta lista de reprodução.

en: Enable the mouse.
pt: Ativar o rato

en: Enable?
pt: Ativar?

en: Enabled
pt: Ligado

en: Enabled for In
pt: Ativado para Entrada

en: Enabled for Out
pt: Ativado para Saída

en: Enabled?
pt: Ativado?

en: End
pt: Fim

en: End Date
pt: Data de fim

en: End Time
pt: Hora final

en: End time cannot be earlier than today
pt: A data de fim não pode ser anterior à data atual

en: Enter CSS styling in the box below.
pt: Insira o estilo CSS na caixa abaixo.

en: Enter a PHP date format to parse the dates from the source.
pt: Indique o formato de data em PHP para processar as datas da origem.

en: Enter a format for the Digital Clock e.g. [HH:mm] or [DD/MM/YYYY]. See the manual for more information.
pt: Introduza um formato para o Relógio Digital, por exemplo, [HH:mm] ou [DD/MM/YYYY]. Consulte o manual para mais informações.

en: Enter a hexadecimal password of a SecureOn enabled Network Interface Card (NIC) of the remote host. Enter a value in this pattern: 'xx-xx-xx-xx-xx-xx'. Leave the following field empty, if SecureOn is not used (for example, because the NIC of the remote host does not support SecureOn).
pt: Introduza uma palavra-passe hexadecimal de uma placa de rede (NIC) do host remoto com SecureOn ativado. Introduza um valor neste formato: 'xx-xx-xx-xx-xx-xx'. Deixe o campo vazio se o SecureOn não for usado (por exemplo, porque a NIC do host remoto não suporta SecureOn).

en: Enter a nominated file name that player will attempt to open after extracting the .htz archive
pt: Introduza o nome do ficheiro que o player tentará abrir após extrair o arquivo .htz

en: Enter a number within the range of 0 to 32 in the following field. Leave the following field empty, if no subnet mask should be used (CIDR = 0). If the remote host's broadcast address is unknown: Enter the host name or IP address of the remote host in Broad Cast Address and enter the CIDR subnet mask of the remote host in this field.
pt: Introduza um número no intervalo de 0 a 32 no campo seguinte. Deixe o campo vazio se não for usada máscara de sub-rede (CIDR = 0). Se o endereço de broadcast do host remoto for desconhecido: introduza o nome do host ou o endereço IP do host remoto em Endereço de broadcast e introduza a máscara de sub-rede CIDR do host remoto neste campo.

en: Enter text in the box below, used to display each article.
pt: Insira o texto na caixa abaixo, utilizado para apresentar cada artigo.

en: Enter text in the box below.
pt: Introduza o texto na caixa abaixo.

en: Enter text or HTML in the box below.
pt: Introduza texto ou HTML na caixa abaixo.

en: Enter text or HTML in the box below. Use squared brackets for elements to be replaced (e.g. [HH:mm] for time, or [label] to show the timezone name
pt: Insira texto ou HTML na caixa abaixo. Utilize colchetes para os elementos a substituir (ex: [HH:mm] para hora ou [label] para mostrar o nome do fuso horário)

en: Enter the URL of the image you want to use.
pt: Introduza o URL da imagem que pretende utilizar.

en: Enter the code associated with the web hook you wish to trigger. Please note that for this action to work, the webhook trigger code has to be added to Interactive Actions in scheduled content for this Player.
pt: Introduza o código associado ao web hook que pretende acionar. Note que, para que esta ação funcione, o código de acionamento do web hook deve ser adicionado às Ações Interativas no conteúdo agendado para este Ecrã.

en: Enter the number of hours you would like to cache twitter images.
pt: Introduza o número de horas que pretende armazenar em cache as imagens do Twitter.

en: Enter the number of seconds you would like to cache twitter search results.
pt: Introduza o número de segundos que pretende armazenar em cache os resultados da pesquisa do Twitter.

en: Enter the text to display. The red rectangle reflects the size of the region you are editing. Shift+Enter will drop a single line. Enter alone starts a new paragraph.
pt: Introduza o texto a apresentar. O retângulo vermelho reflete o tamanho da região que está a editar. Shift+Enter insere uma única linha. Enter sozinho começa um novo parágrafo.

en: Enter your API Key from Google Maps.
pt: Introduza a sua chave API do Google Maps.

en: Enter your API Key from Pixabay.
pt: Introduza a sua Chave API do Pixabay.

en: Enter your API Key from Twitter.
pt: Introduza a sua chave API do Twitter.

en: Enter your API Key from Xibo.
pt: Introduza a sua chave API do Xibo.

en: Enter your API Secret from Twitter.
pt: Introduza o seu segredo da API do Twitter.

en: Entity not found
pt: Entidade não encontrada

en: Entity not found:
pt: Entidade não encontrada:

en: Env
pt: Ambiente

en: Env - Pollution and other environmental
pt: Ambiente - Poluição e outras questões ambientais

en: Environment Check
pt: Verificação do Ambiente

en: Equal Arrow Colour
pt: Cor da seta de igualdade

en: Error
pt: Erro

en: Error Code
pt: Código do erro

en: Error Count
pt: Número de erros

en: Error Date
pt: Data do erro

en: Error calling Dashboard service
pt: Erro ao aceder ao serviço do painel.

en: Error syncing DataSet %s
pt: Erro ao sincronizar o conjunto de dados %s

en: Error.
pt: Erro.

en: Errored?
pt: Com erro?

en: Errors
pt: Erros

en: Evacuate
pt: Evacuar

en: Even Row Background Colour
pt: Cor de fundo das linhas pares

en: Even Row Text Colour
pt: Cor do texto das linhas pares

en: Event
pt: Evento

en: Event Type
pt: Tipo de evento

en: Events
pt: Eventos

en: Events from the start of the
pt: Eventos desde o início do

en: Events shown with custom HTML
pt: Eventos exibidos com HTML personalizado

en: Events to show
pt: Eventos para mostrar

en: Every
pt: A cada

en: Exception Start/End time for %s are empty or in an incorrect format
pt: A hora de início/fim da exceção para %s está vazia ou num formato incorreto

en: Exclude all day events?
pt: Excluir eventos de dia inteiro?

en: Exclude current events?
pt: Excluir eventos atuais?

en: Exclude logs common to each request?
pt: Excluir registos comuns a cada pedido?

en: Exclude past events?
pt: Excluir eventos passados?

en: Exclude weekend days?
pt: Excluir os dias do fim de semana?

en: Execute
pt: Executar

en: Execute a shell command on the client
pt: Executar um comando shell no cliente

en: Exercise
pt: Exercício

en: Existing
pt: Existente

en: Existing Content
pt: Conteúdo existente

en: Existing data is incompatible with your new configuration
pt: Os dados existentes são incompatíveis com a nova configuração

en: Exit
pt: Sair

en: Expected
pt: Esperado

en: Expired
pt: Expirado

en: Expires
pt: Expira

en: Expires At
pt: Expira em

en: Expiry date
pt: Data de expiração

en: Export
pt: Exportar

en: Export (CSV)
pt: Exportar (CSV)

en: Export Statistics
pt: Exportar estatísticas

en: Export XML
pt: Exportar XML

en: External Image
pt: Imagem Externa

en: Extreme
pt: Extremo

en: Face colour
pt: Cor do mostrador

en: Fade In
pt: Aparecer gradualmente

en: Fade Out
pt: Desaparecimento gradual

en: Failed Action creation!
pt: Falha ao criar ação!

en: Failed Message
pt: Mensagem de Falha

en: Failed to get all actions!
pt: Falha ao obter todas as ações!

en: Failed to import media!
pt: Falha ao importar média!

en: Failed to load media providers!
pt: Falha ao carregar fornecedores de média!

en: Failed to retrieve CAP data from the specified URL.
pt: Falha ao obter dados CAP a partir do URL especificado.

en: Failed to retrieve NWS alerts from specified Atom Feed URL.
pt: Falha ao obter alertas NWS a partir do URL Atom especificado.

en: Failed to send stats to audience API
pt: Falha ao enviar estatísticas para a API de audiência.

en: Failed to update campaign totals.
pt: Falha ao atualizar os totais da campanha.

en: Failed to write to database after %d retries. Please try again later.
pt: Falha ao escrever na base de dados após %d tentativas. Por favor tente mais tarde.

en: Failure to build caches
pt: Falha ao construir caches

en: Faults?
pt: Falhas?

en: Feature not enabled
pt: Funcionalidade não ativada

en: February
pt: Fevereiro

en: Feed URL
pt: URL do feed

en: Feels Like
pt: Sensação térmica

en: Fetching Remote-DataSets
pt: A obter conjuntos de dados remotos

en: File Name
pt: Nome do ficheiro

en: File Status - Count of Files
pt: Estado dos ficheiros - Número de ficheiros

en: File Status - Size of Files
pt: Estado dos ficheiros - Tamanho dos ficheiros

en: File available only for SSSP displays
pt: Ficheiro disponível apenas para Ecrãs SSSP

en: File does not exist
pt: O ficheiro não existe

en: File not found
pt: Ficheiro não encontrado

en: Files assigned to %s
pt: Ficheiros atribuídos a %s

en: Files unassigned from %s
pt: Ficheiros desatribuidos de %s

en: Fill
pt: Preencher

en: Fill - use the first Playlist to fill any remaining Spots
pt: Preencher – usar a primeira lista de reprodução para preencher os espaços restantes

en: Fill empty Spots by clicking on ‘Add’ to select the media file you wish to use.
pt: Preencha os espaços vazios clicando em ‘Adicionar’ para selecionar o ficheiro multimédia que pretende utilizar.

en: Filter
pt: Filtrar

en: Filter Options
pt: Opções de filtro

en: Filter by Event Category
pt: Filtrar por categoria de evento

en: Filter by Message Type
pt: Filtrar por tipo de mensagem

en: Filter by Response Type
pt: Filtrar por tipo de resposta

en: Filter by Scope
pt: Filtrar por escopo

en: Filter by Severity
pt: Filtrar por severidade

en: Filter by Status
pt: Filtrar por Estado

en: Filter by Urgency
pt: Filtrar por emergência

en: Filter by certainty
pt: Filtrar por grau de certeza

en: Finance
pt: Finanças

en: Finished Background Colour
pt: Cor de fundo para itens concluídos

en: Finished Background Colour 1
pt: Cor de Fundo Finalizada 1

en: Finished Background Colour 2
pt: Cor de Fundo Finalizada 2

en: Finished Colour
pt: Cor de Finalização

en: Fire
pt: Incêndio

en: Fire - Fire suppression and rescue
pt: Incêndio - Combate a incêndios e resgate

en: First hour slot
pt: Primeiro intervalo horário

en: First we need to check if your server meets %themeName%'s requirements.
pt: Primeiro precisamos de verificar se o seu servidor cumpre os requisitos do %themeName%.

en: Fit
pt: Ajustar

en: Fit to area
pt: Ajustar à área

en: Fit to selected area instead of using the font size?
pt: Ajustar à área selecionada em vez de usar o tamanho da fonte?

en: Fit to selection
pt: Ajustar à seleção

en: Flip Card Background Colour
pt: Cor de fundo do cartão flip

en: Flip Card Text Colour
pt: Cor do Texto do Cartão Invertido

en: Flip Clock
pt: Relógio Tipo Flip

en: Fog
pt: Nevoeiro

en: Folder
pt: Pasta

en: Folder needs a specified parent Folder id
pt: A pasta necessita de um ID de pasta principal especificado.

en: Folder needs to have a name, between 1 and 254 characters.
pt: A pasta tem de ter um nome entre 1 e 254 caracteres.

en: Folders
pt: Pastas

en: Font
pt: Tipo de letra

en: Font Colour
pt: Cor do tipo de letra

en: Font Details
pt: Detalhes da Fonte

en: Font Family
pt: Família do tipo de letra

en: Font Gradient
pt: Degradé da fonte

en: Font Size
pt: Tamanho da fonte

en: Font colour for each currency item.
pt: Cor do texto de cada item de moeda

en: Font colour for each stock item label.
pt: Cor da fonte de cada rótulo de item de ação.

en: Font colour for each stock item.
pt: Cor da fonte de cada item de ação.

en: Font colour for the header.
pt: Cor do texto do cabeçalho

en: Font details provided by fontLib
pt: Detalhes da fonte fornecidos por fontLib

en: Footer Background
pt: Fundo do rodapé

en: Footer Background 1
pt: Fundo do rodapé 1

en: Footer Background 2
pt: Fundo do rodapé 2

en: Footer Background Colour
pt: Cor do fundo do rodapé

en: Footer Icons
pt: Icones do Rodapé

en: Footer Text
pt: Texto do Rodapé

en: Footer Text Colour
pt: Cor do texto do rodapé

en: Force HTTPS?
pt: Forçar HTTPS?

en: Forecast
pt: Previsão

en: Forecast 1
pt: Previsão 1

en: Forecast Container Background
pt: Fundo do contentor da previsão

en: Forgotten your password?
pt: Esqueceu-se da palavra-passe?

en: Form load failed!
pt: Falha ao carregar o formulário!

en: Formula
pt: Fórmula

en: Formula contains disallowed keywords.
pt: A fórmula contém palavras-chave não permitidas.

en: Free
pt: Gratuito

en: Freshness (mins)
pt: Atualização (minutos)

en: Friday
pt: 6ª feira

en: From Date
pt: Desde

en: Full account access
pt: Acesso total à conta

en: Function
pt: Função

en: Future
pt: Futuro

en: Future only?
pt: Apenas futuros?

en: GD Extension
pt: Extensão GD

en: Gap between items
pt: Espaço entre itens

en: Gap between tags
pt: Espaço entre etiquetas

en: General
pt: Geral

en: Generate
pt: Gerar

en: Generate Recovery codes, this action will invalidate all existing recovery codes.
pt: Gerar códigos de recuperação. Esta ação irá invalidar todos os códigos de recuperação existentes.

en: Generated on
pt: Gerado em

en: Generic File
pt: Ficheiro genérico

en: Geo - Geophysical (including landslides)
pt: Geo - Geofísico (incluindo deslizamentos de terra)

en: Geo Aware?
pt: Sensível à Localização?

en: Geo Location
pt: Geolocalização

en: Get Report By Name: No file to return
pt: Obter relatório por nome: Nenhum ficheiro para devolver

en: Get browser location!
pt: Obter localização do navegador!

en: Get events using a preset date range?
pt: Obter eventos usando um intervalo de datas predefinido?

en: Get form failed!
pt: Falha ao obter formulário!

en: Get report class: No file to return
pt: Obter classe de relatório: Nenhum ficheiro para devolver

en: Go to end
pt: Ir para o fim

en: Go to start
pt: Ir para o início

en: Google Traffic
pt: Tráfego Google

en: Google Traffic Map
pt: Mapa de Trânsito do Google

en: Gradient
pt: Gradiente

en: Gradients work well with most fonts. If you use a custom font please ensure you test the Layout on your player.
pt: Os gradientes funcionam bem com a maioria das fontes. Se utilizar uma fonte personalizada, assegure-se de testar o layout no seu dispositivo.

en: Gregorian
pt: Gregoriano

en: Grid
pt: Grade

en: Grid Colour
pt: Cor da Grelha

en: Grid Layout
pt: Disposição em Grade

en: Grid Text Colour
pt: Cor do texto da grelha

en: Grid step
pt: Intervalo da grelha

en: Group
pt: Grupo

en: Group Admin
pt: Administrador de grupo

en: Group not found
pt: Grupo não encontrado

en: Groups
pt: Grupos

en: Guest
pt: Convidado

en: HEAD
pt: Head

en: HLS Video Stream
pt: Streaming de Vídeo HLS

en: HTML Package
pt: Pacote HTML

en: Hail
pt: Granizo

en: Has Direction
pt: Tem Direção

en: Has Duration
pt: Tem Duração

en: Has empty data
pt: Contém dados vazios

en: Head
pt: Cabeçalho

en: Header (Month)
pt: Cabeçalho (Mês)

en: Header (Weekdays)
pt: Cabeçalho (Dias da semana)

en: Header Background Colour
pt: Cor do fundo do cabeçalho

en: Header Font Colour
pt: Cor do texto do cabeçalho

en: Header Text Colour
pt: Cor do Texto do Cabeçalho

en: Header color
pt: Cor do cabeçalho

en: Header text
pt: Texto do cabeçalho

en: Heading
pt: Cabeçalho

en: Headline
pt: Cabeçalho

en: Health
pt: Saúde

en: Health - Medical and public health
pt: Saúde - Serviços médicos e saúde pública

en: Height
pt: Altura

en: Hello World - with Data
pt: Olá Mundo - com Dados

en: Help
pt: Ajuda

en: Help Centre
pt: Centro de ajuda

en: Help Links
pt: Ligações de Ajuda

en: Here are your recovery codes, please make sure to store them in a safe place, like password manager.
pt: Aqui estão os seus códigos de recuperação. Por favor, certifique-se de os guardar num local seguro, como um gestor de palavras-passe.

en: Here it is, the obligatory Hello World example, with data
pt: Aqui está, o clássico exemplo de 'Olá Mundo', com dados

en: Hexagon
pt: Hexágono

en: Hide
pt: Ocultar

en: Hide Environment checks
pt: Ocultar verificações do ambiente

en: Hide User Guide?
pt: Ocultar guia do utilizador?

en: Hide message and go back to editing
pt: Ocultar mensagem e voltar à edição

en: Hide navigation?
pt: Ocultar navegação?

en: Highlighted item text
pt: Texto de item destacado

en: Home folder
pt: Pasta inicial

en: Homepage
pt: Página Inicial

en: Homepage %s not found.
pt: Página inicial %s não encontrada.

en: Homepage has not been set
pt: A página inicial não foi definida

en: Horizontal Align
pt: Alinhamento horizontal

en: Hour
pt: Hora

en: Hour hand colour
pt: Cor do ponteiro das horas

en: Hourly Counter
pt: Contador de Horas

en: Hours
pt: Horas

en: How far should the map be zoomed in? The higher the number the closer, 1 represents the entire globe.
pt: Qual deve ser o nível de zoom do mapa? Quanto maior o número, maior o nível de aproximação; 1 representa o globo inteiro.

en: How many calories are in this product?
pt: Quantas calorias tem este produto?

en: How many spots would you like on this Sub-Playlist? This is used before ordering to expand or shrink the list to the specified size. Leave empty to use the count of Widgets.
pt: Quantos espaços pretende nesta sub-lista de reprodução? Isto é usado antes da ordenação para expandir ou reduzir a lista ao tamanho especificado. Deixe em branco para usar a contagem de widgets.

en: How often should the Player check for new content.
pt: Com que frequência o Player deve verificar se há conteúdo novo.

en: How often, in minutes, should the Display send its download progress while it is downloading new content?
pt: Com que intervalo, em minutos, deve o ecrã enviar informação de progresso enquando está a descarregar novos conteúdos

en: How should images be scaled by default?
pt: Como devem as imagens ser redimensionadas por predefinição?

en: How should new Video Widgets be scaled by default?
pt: Como devem ser dimensionados, por padrão, os novos widgets de vídeo?

en: How should this image be aligned?
pt: Como deve ser alinhada esta imagem?

en: How should this image be scaled?
pt: Como deve ser redimensionada esta imagem?

en: How should this image be vertically aligned?
pt: Como deve ser alinhada verticalmente esta imagem?

en: How should this video be scaled?
pt: Como deve este vídeo ser dimensionado?

en: How should this web page be embedded?
pt: Como deve esta página web ser incorporada?

en: How should this widget be aligned?
pt: Como deve este widget ser alinhado?

en: How should this widget be horizontally aligned?
pt: Como deve este widget ser alinhado horizontalmente?

en: How should this widget be vertically aligned?
pt: Como deve ser alinhado verticalmente este widget?

en: How should we sort the menu items?
pt: Como devem ser ordenados os itens do menu?

en: Humidity
pt: Humidade

en: Humidity (Percent)
pt: Humidade (Percentagem)

en: Humidity Percent
pt: Percentagem de Humidade

en: I want to see the list anyway.
pt: Ainda assim, pretendo ver a lista.

en: IP Address
pt: IP

en: IP Address Incorrectly Formed
pt: Endereço IP mal formado

en: Icon
pt: Ícone

en: Icon Dashboard
pt: Painel de Ícones

en: Icon Dashboard showing an easy access set of feature icons the user can access.
pt: Painel de Ícones com conjunto de funcionalidades de fácil acesso para o utilizador.

en: Icons
pt: Ícones

en: If TeamViewer is installed on the device, enter the serial number here.
pt: Se o TeamViewer estiver instalado no dispositivo, introduza aqui o número de acesso.

en: If Webkey is installed on the device, enter the serial number here.
pt: Se o Webkey estiver instalado no dispositivo, introduza aqui o número de acesso.

en: If an effect has been selected from the General tab, how many pages should we split the items across? If you don't enter anything here 1 item will be put on each page.
pt: Se foi selecionado um efeito no separador Geral, em quantas páginas devem os itens ser distribuídos? Se não indicar nada aqui, será colocado 1 item por página.

en: If an effect has been selected, how many pages should we split the items across? If you don't enter anything here 1 item will be put on each page.
pt: Se um efeito foi selecionado, em quantas páginas devemos dividir os itens? Se não inserir nada aqui, será colocado 1 item por página.

en: If an event specifies a timezone, should it be used. Deselection means the CMS timezone will be used.
pt: Se um evento especificar um fuso horário, ele deve ser usado. Desmarcar significa que o fuso horário do CMS será usado.

en: If required please provide additional options and their prices for this Product.
pt: Se necessário, forneça opções adicionais e respetivos preços para este Produto.

en: If the Player is offline it will switch to the No Data Template after this freshness time. Set this to 0 to never switch.
pt: Se o Player estiver offline, será alternado para o modelo Sem Dados após este tempo de validade. Defina como 0 para nunca alternar.

en: If the media is used in scheduled events it is also shown below. To restrict to a specific time enter a date in the filter below.
pt: Se a média for usada em eventos agendados, também é apresentada abaixo. Para restringir a um período específico, introduza uma data no filtro abaixo.

en: If there are not enough Widgets fill all spots, how should the remaining spots be filled?
pt: Se não houver widgets suficientes para preencher todos os espaços, como devem ser preenchidos os restantes?

en: If you are changing your password or two factor settings, then please enter your current password
pt: Se estiver a alterar a sua palavra-passe ou as definições de autenticação de dois fatores, por favor introduza a sua palavra-passe atual

en: If you change the user authentication option please save and reopen this to complete authorisation.
pt: Se alterar a opção de autenticação do utilizador, guarde e reabra isto para concluir a autorização.

en: If you have not yet created an empty database and database user for Xibo to use, and know the user name / password of a MySQL administrator stay on this tab, otherwise click "Use Existing".
pt: Se ainda não criou uma base de dados vazia e um utilizador de base de dados para o Xibo utilizar, e conhece o nome de utilizador / palavra-passe de um administrador MySQL, permaneça neste separador; caso contrário, clique em "Usar Existente".

en: If you want to prepopulate your Playlist with Media using a search, then you can do so on the filter tab. Leave the Dynamic checkbox unticked to make it a one-time assignment.
pt: Se pretender pré-preencher a sua Lista de Reprodução com Conteúdos usando uma pesquisa, pode fazê-lo no separador de filtro. Deixe a opção Dinâmica desmarcada para tornar esta atribuição única.

en: If your calendar feed specifies its own time zone, should this be used for events without their own timezone? Deselecting means the CMS timezone will be used.
pt: Se o seu feed de calendário especificar seu próprio fuso horário, isso deve ser usado para eventos sem seu próprio fuso horário? Desmarcar significa que o fuso horário do CMS será usado.

en: Image
pt: Imagem

en: Image Fit
pt: Ajuste da imagem

en: Image Placeholder
pt: Espaço reservado para imagem

en: Image Processing
pt: Processamento de imagem

en: Image Shadow
pt: Sombra da Imagem

en: Image Shadow Colour
pt: Cor da sombra da imagem

en: Image Slideshow
pt: Slideshow de Imagens

en: Image URL
pt: URL da Imagem

en: Image only
pt: Apenas imagens

en: Image overlaid with the Feed Content on the Left
pt: Imagem sobreposta com o conteúdo do feed à esquerda

en: Image overlaid with the Title
pt: Imagem sobreposta com o título

en: Image too large
pt: Imagem demasiado grande

en: Images
pt: Imagens

en: Images. PNG, JPG, BMP, GIF
pt: Imagens. PNG, JPG, BMP, GIF

en: Immediate
pt: Imediato

en: Import
pt: Importar

en: Import CSV
pt: Importar CSV

en: Import DataSet Data?
pt: Importar dados do DataSet

en: Import Layout To Seed Database
pt: Importar modelo para semear base de dados

en: Import Layouts and Fonts
pt: Importar layouts e tipos de letra

en: Import Tags?
pt: Importar Etiquetas?

en: Import a Layout from a ZIP file.
pt: Importar Layout a partir de ficheiro ZIP

en: Import failed: No value columns defined in the dataset.
pt: Falha na importação: Nenhuma coluna de valores definida no conjunto de dados.

en: Imported JSON into %s
pt: JSON importado para %s

en: Importing media failed!!
pt: Falha ao importar média!!

en: Impression Actual
pt: Impressões reais

en: Impression Date
pt: Data da impressão

en: Impression Source
pt: Fonte das impressões

en: Impression(s)
pt: Impressão(ões)

en: Impressions Per Play
pt: Impressões por reprodução

en: Impressions per Play
pt: Impressões por execução

en: Impressions per play
pt: Impressões por reprodução

en: In cycle based playback, how many plays should each Widget have before moving on?
pt: Na reprodução baseada em ciclos, quantas vezes cada Widget deve ser exibido antes de passar ao seguinte?

en: Include "Add Campaign" button to allow for additional Campaigns to be created
pt: Incluir botão "Adicionar Campanha" para permitir a criação de novas Campanhas

en: Include "Add DataSet" button to allow for additional DataSets to be created independently to Layouts
pt: Incluir botão "Adicionar Conjunto de Dados" para permitir a criação independente de novos Conjuntos

en: Include "Add Daypart" button to allow for the creation of new Dayparts
pt: Incluir botão "Adicionar Parte do Dia" para permitir a criação de novas Partes do Dia

en: Include "Add Display Group" button to allow for the creation of additional Display Groups
pt: Incluir botão "Adicionar grupo de ecrãs" para permitir a criação de novos grupos de ecrãs

en: Include "Add Display" button to allow additional Displays to be added to the platform
pt: Incluir botão "Adicionar ecrã" para permitir adicionar novos ecrãs à plataforma

en: Include "Add Event" button to allow for the creation of new Scheduled Events
pt: Incluir botão "Adicionar Evento" para permitir a criação de novos Eventos Agendados

en: Include "Add Layout" button to allow for additional Layouts to be created
pt: Incluir botão "Adicionar Esquema" para permitir a criação de novos Esquemas

en: Include "Add Media" buttons to allow for additional content to be uploaded to the Media Library
pt: Incluir botões "Adicionar Conteúdo" para permitir o carregamento de novos conteúdos na Biblioteca

en: Include "Add Menu Board" button to allow for additional Menu Boards to be added to the platform
pt: Incluir botão "Adicionar Quadro de Menu" para permitir adicionar novos Quadros de Menu à plataforma

en: Include "Add Notification" button to allow for the creation of new notifications
pt: Incluir botão "Adicionar Notificação" para permitir a criação de novas notificações

en: Include "Add Playlist" button to allow for additional Playlists to be created independently to Layouts
pt: Incluir botão "Adicionar Lista de Reprodução" para permitir a criação de Listas independentes dos Esquemas

en: Include "Add Profile" button to allow for additional Display Setting Profiles to be added to the platform
pt: Incluir botão "Adicionar perfil" para permitir adicionar novos perfis de Configuração de ecrã à plataforma

en: Include "Add User" button to allow for additional Users to be added to the platform
pt: Incluir botão "Adicionar Utilizador" para permitir adicionar novos Utilizadores à plataforma

en: Include DataSet data?
pt: Incluir dados do DataSet?

en: Include Widget fallback data?
pt: Incluir dados de contingência do widget?

en: Include the Agenda View on the Calendar
pt: Incluir a vista Agenda no Calendário

en: Include the Export function for all editable Layouts to allow a User to export a Layout and its contents regardless of the share options that have been set
pt: Incluir a função de Exportação para todos os Esquemas editáveis, permitindo ao Utilizador exportar um Esquema e os seus conteúdos, independentemente das opções de partilha definidas

en: Incorrect Screen shot Format
pt: Formato da captura de ecrã incorreto

en: Incorrect Tag type selected
pt: Tipo de etiqueta selecionado incorreto

en: Incorrect date provided %s, expected date format Y-m-d H:i:s
pt: Data fornecida incorreta %s, formato de data esperado Y-m-d H:i:s

en: Information
pt: Informação

en: Infra
pt: Infraestrutura

en: Infra - Utility, telecommunication, other non-transport infrastructure
pt: Infra - Infraestruturas de utilidade pública, telecomunicações e outras não relacionadas com transporte

en: Inherit
pt: Herdar

en: Initial User Group
pt: Grupo inicial de utilizador

en: Inline Editor
pt: Editor embutido

en: Inner Background Colour
pt: Cor de Fundo Interno

en: Inner Post Background Colour
pt: Cor de fundo da publicação interna

en: Inner Post Border Colour
pt: Cor da borda da publicação interna

en: Inner Text Colour
pt: Cor do Texto Interno

en: Inner Text Font
pt: Tipo de Letra do Texto Interno

en: Input
pt: Entrada

en: Input type does not match.
pt: O tipo de entrada não corresponde.

en: Insert date to be displayed.
pt: Insira a data a ser exibida.

en: Installation guide
pt: Guia de instalação

en: Instruction
pt: Instrução

en: Interactive Action
pt: Acção Interactiva

en: Interactive Zone
pt: Zona interativa

en: Interleave Default
pt: Intercalar

en: Interrupt
pt: Interromper

en: Interrupt Layout
pt: Layout de Interrupção

en: Invalid CRON expression in the Schedule
pt: Expressão CRON inválida no Agendamento

en: Invalid Region
pt: Região inválida

en: Invalid Sort By
pt: Critério de ordenação inválido

en: Invalid Two Factor Authentication Code
pt: Código de Autenticação de Dois Fatores inválido

en: Invalid URL
pt: URL inválido

en: Invalid action type
pt: Tipo de ação inválido

en: Invalid condition ID: %s
pt: ID de condição inválido: %s

en: Invalid criteria format. Metric, value, and ttl must all be present and not empty.
pt: Formato de critérios inválido. Métrica, valor e TTL devem estar presentes e não podem estar vazios.

en: Invalid element JSON
pt: Elemento JSON inválido

en: Invalid field_to_identify value. Review settings.
pt: Valor de field_to_identify inválido. Verifique as definições.

en: Invalid input type.
pt: Tipo de entrada inválido.

en: Invalid password hash - not enough hash sections
pt: Hash de palavra-passe inválido – número insuficiente de secções no hash.

en: Invalid recurrence type
pt: Tipo de recorrência inválido

en: Invalid request
pt: Pedido inválido.

en: Invalid source
pt: Fonte inválida.

en: Invalid statId provided
pt: statId inválido fornecido

en: Invalid symbol
pt: Símbolo inválido.

en: Invalid target
pt: Destino inválido

en: Invalid target type
pt: Tipo de destino inválido

en: Invalid trigger type
pt: Tipo de acionamento inválido.

en: Invalid type
pt: Tipo inválido

en: Invalid user group selected
pt: Grupo de Utilizador seleccionado é  inválido

en: Invalidate any widgets using this template
pt: Invalidar todos os widgets que utilizem este template

en: Is Geo?
pt: É geográfico?

en: Is Mobile?
pt: É móvel?

en: Is shown for Add User?
pt: Mostrar em Adicionar Utilizador?

en: Is the Resolution enabled for use?
pt: A Resolução está ativada para utilização?

en: Is the task active?
pt: A tarefa está activa?

en: Is this template enabled?
pt: Este template está ativo?

en: Is this the default profile for all Displays of this type? Only 1 profile can be the default.
pt: Este é o perfil predefinido para todos os ecrãs deste tipo? Só pode haver um perfil predefinido.

en: Italics
pt: Itálico

en: Item Border Colour
pt: Cor da borda do item

en: Item Colour
pt: Cor do Item

en: Item Font Colour
pt: Cor do texto do item

en: Item Label Font Colour
pt: Cor da fonte do rótulo do item.

en: Item Template
pt: Modelo de item

en: Items Per Page
pt: Itens por Página

en: Items direction
pt: Direção dos itens

en: Items per Page
pt: Itens por página

en: Items per page
pt: Itens por página

en: JSON Extension
pt: Extensão JSON

en: January
pt: Janeiro

en: July
pt: Julho

en: Jump to Scheduled Layouts
pt: Ir para os Layouts Agendados

en: June
pt: Junho

en: Justify
pt: Justificado

en: Kiosk
pt: Quiosque

en: LED Matrix / LED Video Wall
pt: Matriz LED / Parede de Vídeo LED

en: Label Colour
pt: Cor da Letra

en: Label Font
pt: Fonte da Letra

en: Label Text Colour
pt: Cor do texto da etiqueta

en: Label Text Font
pt: Tipo de letra do texto da etiqueta

en: Label background colour
pt: Cor de fundo da etiqueta

en: Label text colour
pt: Cor do texto da etiqueta

en: Landscape
pt: Paisagem

en: Landscape - Current day
pt: Paisagem — Dia atual

en: Landscape - Current day detailed table, 4 day forecast
pt: Paisagem — Tabela detalhada do dia atual, previsão de 4 dias

en: Landscape - Current day detailed, 3 day forecast
pt: Paisagem — Dia atual detalhado, previsão de 3 dias

en: Landscape - Current day detailed, 4 day forecast
pt: Paisagem — Dia atual detalhado, previsão de 4 dias

en: Landscape - Current day details, 4 day forecast
pt: Paisagem — Detalhes do dia atual, previsão de 4 dias

en: Landscape - Current day, 4 day forecast
pt: Paisagem — Dia atual, previsão de 4 dias

en: Landscape - Current day, summary
pt: Paisagem — Dia atual, resumo

en: Landscape - Weather fullscreen
pt: Paisagem — Clima em ecrã completo

en: Language
pt: Idioma

en: Languages
pt: Idiomas

en: Last Accessed
pt: Último acesso

en: Last Command
pt: Último comando

en: Last Login
pt: Último acesso

en: Last Trade Price
pt: Último preço de negociação

en: Last hour slot
pt: Último intervalo horário

en: Latest News
pt: Última(s) notícia(s)

en: Latest news not available.
pt: Ultimas noticias não disponíveis

en: Latest news not enabled.
pt: Ultimas noticias não ativas

en: Layer Manager
pt: Gestor de camadas

en: Layer must be 0 or a positive number
pt: A camada deve ser 0 ou um número positivo

en: Layout / Campaign
pt: Layout/Campanha

en: Layout Details not provided
pt: Detalhes do modelo não fornecidos

en: Layout Editor
pt: Editor de esquemas

en: Layout ID %d is locked by another User! Lock expires on: %s
pt: O modelo com ID %d está bloqueado por outro utilizador! O bloqueio expira em: %s

en: Layout Lock Middleware called with incorrect route %s
pt: Middleware de bloqueio do modelo chamado com a rota incorreta %s

en: Layout Preview for %campaignName%
pt: Pré-visualização do Layout para %campaignName%

en: Layout dimensions
pt: Dimensões do esquema

en: Layout duration
pt: Duração do esquema

en: Layout name
pt: Nome do esquema

en: Layout with provided code already exists
pt: Já existe um Layout com o código fornecido

en: Layouts assigned to %s
pt: Layouts atribuidos a %s

en: Layouts unassigned from %s
pt: Layouts desatribuidos a %s

en: Lead Display ID
pt: ID do Ecrã Principal

en: Leave empty if this command should be available on all types of Display.
pt: Deixe em branco se este comando estiver disponível para todos os tipos de ecrã.

en: Leave empty to use the one from settings.
pt: Deixe vazio para usar o definido nas configurações.

en: Left
pt: Esquerda

en: Left Coordinate
pt: Coordenar esquerda

en: Left to Right (LTR)
pt: Esquerda para Direita (LTR)

en: Library
pt: Biblioteca

en: Library Image
pt: Imagem da Libraria

en: Library Location
pt: Localização da Biblioteca

en: Library Media
pt: Multimédia da Biblioteca

en: Library Quota must be a positive number.
pt: A quota da Biblioteca deve ser um número positivo.

en: Library Quota must be a whole number.
pt: A quota da Biblioteca deve ser um número inteiro.

en: Library Size
pt: Tamanho da biblioteca

en: Library Tidy Complete
pt: Limpeza da biblioteca terminada

en: Library allowance exceeded
pt: Limite da biblioteca excedido

en: Library load failed!
pt: Falha ao carregar a biblioteca!

en: Library not writable
pt: Biblioteca não gravável

en: Library structure invalid
pt: Estrutura da biblioteca inválida

en: Licence
pt: Licença

en: Licence Slot Validation
pt: Validação de slot de licença

en: Licensed fully
pt: Totalmente licenciado

en: Light
pt: Claro

en: Likely
pt: Provável

en: Limit the number of times this event will play per hour on each display. For unlimited plays set to 0.
pt: Limite o número de vezes que este evento será reproduzido por hora em cada ecrã. Para execuções ilimitadas, defina 0.

en: Line
pt: Linha

en: Line Arrow
pt: Seta

en: Line Height
pt: Altura da linha

en: List
pt: Lista

en: List Content
pt: Listar conteúdo

en: List order not Changed!
pt: A ordem da lista não foi alterada!

en: Local Video
pt: Vídeo Local

en: Local server
pt: Servidor local

en: Localised - Month name, day of month, day of week, year, time
pt: Localizado – Nome do mês, dia do mês, dia da semana, ano, hora

en: Localised - Month name, day of month, year
pt: Data Localizada - Nome do mês, dia do mês, ano

en: Localised - Month name, day of month, year, time
pt: Localizado – Nome do mês, dia do mês, ano, hora

en: Localised - Month numeral, day of month, year
pt: Data Localizada - Mês numérico, dia do mês, ano

en: Localised - Time
pt: Hora Localizada

en: Localised - Time with seconds
pt: Hora Localizada - com segundos

en: Location
pt: Localização

en: Locked
pt: Bloqueado

en: Log
pt: Registo

en: Log Level
pt: Nível de Registo

en: Log Truncated
pt: Log truncado

en: Log file path name.
pt: Nome do caminho do ficheiro Log

en: Logged In
pt: Conectado

en: Logged In?
pt: Sessão iniciada?

en: Login
pt: Entrar

en: Login instead?
pt: Pretende iniciar sessão em vez disso?

en: Logout
pt: Terminar Sessão

en: Logout User
pt: Terminar sessão do utilizador

en: Logs
pt: Registos

en: Long
pt: Longo

en: Lookup Tables cannot be deleted
pt: As tabelas de pesquisa não podem ser apagadas

en: Loop?
pt: Ciclo?

en: Lower Row Limit
pt: Limite Inferior de Linhas

en: Lower limit must be 0 or above
pt: O limite inferior deve ser igual ou superior a 0

en: Lower limit must be lower than the upper limit
pt: O limite inferior deve ser inferior ao limite superior

en: Mac Address
pt: Endereço MAC

en: Main Template
pt: Template principal

en: Make new copies of all media on this playlist?
pt: Criar novas cópias de todos os ficheiros multimédia desta lista de reprodução?

en: Malformed JSON body, rows and uniqueKeys are required
pt: Má formação JSON: é necessário body, rows e uniqueKeys

en: Manage
pt: Gerir

en: Manage %displayName%
pt: Gerir %displayName%

en: Manage Membership for %displayGroupName%
pt: Gerir associação para %displayGroupName%

en: Manage Membership for %syncGroupName%
pt: Gerir Membros para %syncGroupName%

en: Manual Position
pt: Posição Manual

en: Manufacturer
pt: Fabricante

en: Map
pt: Mapa

en: March
pt: Março

en: Mark as read?
pt: Marcar como lida?

en: Marquee Selector
pt: Seletor de Marquee

en: Marquee Speed in a low to high scale (normal = 1)
pt: Velocidade do marquee numa escala de baixa a alta (normal = 1)

en: Max Plays per Hour
pt: Máximo de Execuções por Hora

en: Max. Temperature
pt: Temperatura Máx.

en: Maximum Region Count must be a positive number
pt: O número máximo de Regiões deve ser um número positivo

en: Maximum number of items cannot exceed the limit set in CMS Settings
pt: O número máximo de itens não pode exceder o limite definido nas Definições do CMS.

en: Maximum plays per hour
pt: Máximo de execuções por hora

en: Maximum plays per hour must be 0 or a positive number
pt: O número máximo de execuções por hora deve ser 0 ou um número positivo

en: May
pt: Maio

en: Media Assigned
pt: Media atribuido

en: Media Conversion as a Service
pt: Conversão de Multimédia como Serviço

en: Media Dashboard
pt: Painel de Multimédia

en: Media Manager Dashboard
pt: Painel de Gestão de Conteúdos

en: Media Manager Dashboard showing all Widgets the user has access to modify.
pt: Painel de Gestão de Conteúdos com todos os Widgets que o utilizador pode modificar.

en: Media Manager Dashboard showing only the Widgets the user has access to modify.
pt: Painel de Gestão de Conteúdos que mostra apenas os Widgets que o utilizador pode modificar

en: Media Orientation
pt: Orientação de média

en: Media exists but file missing from library.
pt: O conteúdo existe, mas o ficheiro está em falta na biblioteca.

en: Media not found
pt: Conteúdo multimédia não encontrado

en: Media you own already has this name. Please choose another.
pt: Esse nome já está a ser utilizado. Por favor escolha outro.

en: Medium
pt: Médio

en: Member
pt: Membro

en: Members
pt: Membros

en: Membership set for %s
pt: Associação definida para %s

en: Menu Board: Category
pt: Painel de Menu: Categoria

en: Menu Board: Products
pt: Quadro de Menu: Produtos

en: Menu Boards
pt: Quadros de menu

en: Message
pt: Mensagem

en: Message to be shown if no events are returned.
pt: Mensagem a apresentar se nenhum evento for encontrado.

en: Met - Meteorological (including floods)
pt: Met - Meteorológico (incluindo inundações)

en: Metric
pt: Métrica

en: Middle
pt: Meio

en: Min. Temperature
pt: Temperatura Min.

en: Mini Profile Image
pt: Imagem de Perfil Miniatura

en: Minimum recommended duration
pt: Duração mínima recomendada

en: Minor
pt: Menor

en: Minute Counter
pt: Contador de Minutos

en: Minute hand colour
pt: Cor do ponteiro dos minutos

en: Minutes
pt: Minutos

en: Misconfigured Playlist
pt: Lista de Reprodução mal configurada

en: Misses Count
pt: Número de falhas

en: Missing CAP URL
pt: URL CAP em falta.

en: Missing Items for Currencies Module. Please provide items in order to proceed.
pt: Faltam itens no Módulo de Moedas. Por favor, forneça os itens para continuar.

en: Missing JSON Body
pt: JSON mal formado

en: Missing Version
pt: Versão em falta

en: Missing dataSetColumnTypeId
pt: Falta dataSetColumnTypeId

en: Missing dataSetId
pt: Falta dataSetId

en: Missing dataTypeId
pt: Falta dataTypeId

en: Missing fileType
pt: Tipo de ficheiro em falta

en: Missing height property
pt: Falta a propriedade Altura

en: Missing left property
pt: Falta a propriedade Esquerda

en: Missing name
pt: Nome em falta.

en: Missing params
pt: Faltam parâmetros

en: Missing regionid property
pt: Falta a propriedade regionid

en: Missing required property %property%
pt: Propriedade obrigatória em falta: %property%

en: Missing required property %s
pt: Falta a propriedade obrigatória %s

en: Missing the admin password.
pt: Falta a palavra-passe do administrador.

en: Missing the admin username.
pt: Falta o nome de utilizador do administrador.

en: Missing the library location.
pt: Falta o local da biblioteca.

en: Missing the server key.
pt: Falta a chave do servidor.

en: Missing top property
pt: Falta a propriedade Topo

en: Missing type
pt: Tipo em Falta

en: Missing width property
pt: Falta a propriedade Largura

en: Model
pt: Modelo

en: Moderate
pt: Moderado

en: Modified
pt: Modificado

en: Modified Date
pt: Data de Modificação

en: Modules
pt: Módulos

en: Monday
pt: Segunda-feira

en: Monitor
pt: Ecrã

en: Monitor / Other
pt: Ecrã / Outro

en: Month
pt: Mês

en: Monthly
pt: Mensal

en: Monthly Calendar - Dark
pt: Calendário Mensal - Escuro

en: Monthly Calendar - Light
pt: Calendário Mensal - Claro

en: More Statistics
pt: Mais estatísticas

en: Move
pt: Mover

en: Move to Folder
pt: Mover para a pasta

en: Move to Selected Folder:
pt: Mover para a Pasta selecionada:

en: Multi Display
pt: Múltiplos Ecrãs

en: Multiple Items Selected
pt: Múltiplos itens selecionados

en: Multiple days events
pt: Eventos de múltiplos dias

en: Muslim Prayer Times
pt: Horários de Oração Muçulmanos

en: Mute?
pt: Silenciar?

en: My Applications
pt: As minhas aplicações

en: My Read
pt: Lidas por Mim

en: My Unread
pt: Não Lidas por Mim

en: MySQL database (PDO MySql)
pt: Base de dados MySQL (PDO MySQL)

en: NWS Atom Feed URL
pt: URL do feed Atom da NWS

en: Name
pt: Nome

en: Name cannot be empty
pt: O nome não pode estar vazio

en: Name cannot be longer than 50 characters.
pt: O nome não pode ter mais de 50 caracteres.

en: Name must be between 1 and 50 characters
pt: O nome deverá ter entre 1 e 50 caractéres

en: Name that should appear as Issuer when two factor authorisation is enabled
pt: Nome que deve aparecer como Emissor quando a autenticação de dois fatores estiver ativada

en: National Weather Service
pt: Serviço Nacional de Meteorologia

en: Navigate to layout with code [layoutTag]?
pt: Navegar para o layout com o código [layoutTag]?

en: Needs user authorisation?
pt: Necessita de autorização do utilizador?

en: Network
pt: Rede

en: Network Cycle
pt: Ciclo de rede

en: New
pt: Novo

en: New CMS URL can have maximum of 1000 characters
pt: O novo URL do CMS pode ter no máximo 1000 caracteres

en: New Password
pt: Nova palavra-passe

en: New User Training
pt: Formação para novos utilizadores

en: New list content value is invalid as it does not include values for existing data
pt: O conteúdo da lista é inválido, pois não inclui valores para dados já existentes

en: Next
pt: Seguinte

en: Next Item
pt: Item Seguinte

en: Next Widget
pt: Widget seguinte

en: Next widget
pt: Widget seguinte

en: No
pt: Não

en: No Alerts
pt: Sem Alertas

en: No Event
pt: Sem Eventos

en: No Folders matching the search term
pt: Não foram encontradas pastas com o termo pesquisado

en: No IP Address Specified
pt: Nenhum endereço IP especificado

en: No Regions: Add a Region to start creating content by clicking here or the Edit Layout icon below!
pt: Sem regiões: adicione uma região para começar a criar conteúdo clicando aqui ou no ícone Editar esquema abaixo!

en: No alerts are available for the selected area at the moment.
pt: Não há alertas disponíveis para a área selecionada neste momento.

en: No attributes could be mapped
pt: Nenhum atributo pôde ser mapeado

en: No attributes retrieved from the IdP
pt: Nenhum atributo foi recuperado do IdP

en: No audit log found for these dates
pt: Nenhum registo de auditoria encontrado para estas datas

en: No changes for %s
pt: Sem alterações para %s

en: No config file recorded for task. Please recreate.
pt: Nenhum ficheiro de configuração registado para a tarefa. Por favor, recrie.

en: No credentials logged for %s
pt: Sem credenciais registadas para %s.

en: No criteria found.
pt: Não foram encontrados critérios.

en: No data available in table
pt: Sem dados disponíveis na tabela

en: No data found in request body
pt: Corpo do pedido sem dados

en: No data message
pt: Mensagem quando não há dados

en: No data providers configured
pt: Nenhum fornecedor de dados configurado

en: No display groups selected
pt: Não tem nenhum Grupo de ecrãs selecionado

en: No display groups with View permissions
pt: Nenhum grupo de ecrãs com permissões de visualização

en: No displays with View permissions
pt: Não há ecrãs com permissões de visualização

en: No events message
pt: Mensagem de nenhum evento

en: No field is available for that type of DataSet element.
pt: Não existe nenhum campo disponível para esse tipo de elemento do DataSet

en: No file to return
pt: Nenhum ficheiro a devolver

en: No image field is available for the selected DataSet.
pt: Não existe um campo de imagem disponível para o Dataset selecionado.

en: No layoutId specified
pt: Nenhum layoutId foi especificado

en: No magic packet can been sent, since UDP is unsupported (not a registered socket transport)
pt: Não foi possível enviar pacote mágico, pois o protocolo UDP não é suportado (transporte de socket não registado)

en: No match for event type
pt: Não existe correspondência para o tipo de evento

en: No properties, click Add to create one!
pt: Sem propriedades, clique em Adicionar para criar uma!

en: No regions present
pt: Sem regiões

en: No remote columns have been configured for this dataset. Please configure your columns accordingly.
pt: Não foram configuradas colunas remotas para este conjunto de dados. Por favor, configure as suas colunas em conformidade.

en: No response
pt: Sem resposta

en: No results for %s
pt: Sem resultados para %s

en: No results for %s, truncate with no new data enabled
pt: Sem resultados para %s, truncar com nova inserção desativada

en: No super admins to use as the archive owner, please set one in the configuration.
pt: Não existem super administradores para definir como proprietários do arquivo, por favor defina um na configuração.

en: No tags to assign
pt: Sem Tags para atribuir

en: No tags to unassign
pt: Não há marcas para dissociar

en: No token returned
pt: Nenhum token devolvido.

en: No value columns have been configured for this dataset. Please configure your columns accordingly.
pt: Não foram configuradas colunas de valores para este conjunto de dados. Por favor, configure as suas colunas em conformidade.

en: No widgets need saving!
pt: Nenhum widget necessita de ser guardado!

en: Nominated File
pt: Ficheiro Nomeado

en: None
pt: Nenhum

en: North
pt: Norte

en: North East
pt: Nordeste

en: North West
pt: Noroeste

en: Northeast
pt: Nordeste

en: Northwest
pt: Noroeste

en: Norwegian
pt: Norueguês

en: Not Found
pt: Não encontrado

en: Not Required.
pt: Não necessário.

en: Not a Draft
pt: Não é um Rascunho

en: Not applicable
pt: Não aplicável

en: Not editable, please checkout!
pt: Não editável, bloqueie para edição!

en: Not found
pt: Não encontrado

en: Not licenced
pt: Não licenciado

en: Note
pt: Nota

en: Note: It will only be updated in layouts you have permission to edit.
pt: Nota: Só será atualizada em esquemas que tenha permissão para editar.

en: Nothing to archive
pt: Nada para arquivar

en: Nothing to remove
pt: Nada para remover

en: Notice
pt: Notificação

en: Notification
pt: Notificação

en: Notification Centre
pt: Centro de Notificações

en: Notification Tidy
pt: Organização de notificações

en: Notifications
pt: Notificações

en: Notifications appear in the navigation bar
pt: As notificações aparecem na barra de navegação

en: November
pt: Novembro

en: Now Showing
pt: Em exibição

en: Now marker Colour
pt: Cor do indicador do momento atual

en: Number
pt: Número

en: Number of Items
pt: Número de Itens

en: Number of columns to display
pt: Número de colunas a apresentar

en: Number of items
pt: Número de itens

en: Number of rows to display
pt: Número de linhas a apresentar

en: Number of spots must be empty, 0 or a positive number
pt: O número de espaços deve estar vazio, ser 0 ou um número positivo.

en: OS SDK
pt: SDK do SO

en: OS Version
pt: Versão do SO

en: Object
pt: Objeto

en: Observed
pt: Observado

en: October
pt: Outubro

en: Odd Row Background Colour
pt: Cor de fundo das linhas ímpares

en: Odd Row Text Colour
pt: Cor do texto das linhas ímpares

en: Off
pt: Desligado

en: Offset
pt: Desfasamento

en: Offset Left
pt: Desvio à Esquerda

en: Offset Top
pt: Desvio Superior

en: On
pt: Ligado

en: On Demand
pt: A pedido

en: On except Admin
pt: Ativo exceto para Administrador

en: Once enabled additional reporting will be shown for your Ad Campaigns in the 'All Reports' section. To vary your cost/impressions per play by date, time of day, day of week or geo location, add a DMA (designated market area) below.
pt: Depois de ativado, serão apresentados relatórios adicionais das suas campanhas publicitárias na secção 'Todos os Relatórios'. Para variar o custo/impressões por execução conforme a data, hora do dia, dia da semana ou localização geográfica, adicione abaixo uma DMA (área de mercado designada).

en: Only 1 default per display type is allowed.
pt: Apenas um padrão por cada tipo de ecrã

en: Only Administrator Users can truncate the log
pt: Apenas os Administradores podem truncar o Log

en: Only my reports?
pt: Apenas os meus relatórios?

en: Only my schedules?
pt: Apenas os meus agendamentos?

en: Only posts with attached media?
pt: Apenas publicações com multimédia anexada?

en: Only show Daytime weather conditions
pt: Apenas mostrar as condições meteorológicas diurnas

en: Only show Emergency Alerts in this layout if the category matches the selected option.
pt: Mostrar apenas Alertas de Emergência neste layout se a categoria corresponder à opção selecionada.

en: Only show Emergency Alerts in this layout if the certainty matches the selected option.
pt: Apenas mostrar Alertas de Emergência neste layout se o grau de certeza corresponder à opção selecionada.

en: Only show Emergency Alerts in this layout if the message type matches the selected option.
pt: Apenas mostrar Alertas de Emergência neste layout se o tipo de mensagem corresponder à opção selecionada.

en: Only show Emergency Alerts in this layout if the response type matches the selected option.
pt: Mostrar apenas Alertas de Emergência neste layout se o tipo de resposta corresponder à opção selecionada.

en: Only show Emergency Alerts in this layout if the scope matches the selected option.
pt: Só apresenta alertas neste painel se o âmbito coincidir com a opção escolhida.

en: Only show Emergency Alerts in this layout if the severity matches the selected option.
pt: Apresenta alertas neste painel apenas se a severidade corresponder à opção selecionada.

en: Only show Emergency Alerts in this layout if the status matches the selected option.
pt: Apenas mostrar Alertas de Emergência neste layout se o estado corresponder à opção selecionada.

en: Only show Emergency Alerts in this layout if the urgency matches the selected option.
pt: Apenas mostrar Alertas de Emergência neste layout se a urgência corresponder à opção selecionada.

en: Only show future events?
pt: Mostrar apenas eventos futuros?

en: Only show schedules which appear on all filtered displays/groups?
pt: Mostrar apenas agendamentos que apareçam em todos os ecrãs/grupos filtrados?

en: Only super and group admins can create users
pt: Apenas os Super Admins e Admins de Grupo podem criar utilizadores

en: Opacity
pt: Opacidade

en: Open / Close Folder Search options
pt: Abrir / Fechar Opções de pesquisa em pastas

en: Open Natively
pt: Abrir Nativamente

en: Open a new window
pt: Abrir uma nova janela

en: Open as playlist
pt: Abrir como lista de reprodução

en: Open full screen
pt: Abrir em ecrã inteiro

en: Open last saved report
pt: Abrir o último relatório guardado

en: Operating Hours
pt: Horas de funcionamento

en: Option slot
pt: Campo da opção

en: Optional JavaScript
pt: JavaScript opcional

en: Optional Media name, if left empty it will default to the file name
pt: Nome do ficheiro multimédia (opcional). Se deixado em branco, será usado o nome do ficheiro.

en: Optional Name for this Event (1-50 characters)
pt: Nome opcional para este Evento (1-50 caracteres)

en: Optional Stylesheet
pt: Folha de estilos opcional

en: Optional Stylesheet Template
pt: Modelo de folha de estilos opcional

en: Optionally select Image or Video to be associated with this Menu Board Product
pt: Opcionalmente selecione Imagem ou Vídeo para associar a este Produto do Menu Board

en: Optionally select existing template to use as a base for this Template
pt: Opcionalmente, selecione um modelo existente para usar como base para este modelo

en: Options
pt: Opções

en: Options for the dropdown control
pt: Opções para a lista pendente

en: Options: Name
pt: Opções: Nome

en: Options: Value
pt: Opções: Valor

en: Order
pt: Encomenda

en: Order Changed
pt: Ordem alterada

en: Orientation
pt: Orientação

en: Original Height
pt: Altura Original

en: Original Padding
pt: Preenchimento original

en: Original Width
pt: Largura Original

en: Other - Other events
pt: Outros – Outros eventos

en: Other Data
pt: Outros Dados

en: Other Month Days
pt: Outros dias do Mês

en: Our documentation is there to help you at every turn. It’s updated regularly to reflect changes and additions to the platform, and so it’s a valuable reference tool for all users.
pt: A nossa documentação está disponível para o ajudar em cada passo. É atualizada regularmente para refletir alterações e adições à plataforma, sendo por isso uma ferramenta de referência valiosa para todos os utilizadores.

en: Out of date
pt: Desatualizado

en: Outdoor?
pt: Exterior?

en: Outer Background Colour
pt: Cor de Fundo Externa

en: Outline Colour
pt: Cor do Contorno

en: Outline Width
pt: Espessura do Contorno

en: Output Audit Trail as CSV
pt: Exportar registo de auditoria como CSV

en: Output dates as UTC? Leave unchecked for local CMS time.
pt: Apresentar datas em UTC? Deixe desmarcado para utilizar a hora local do CMS.

en: Overlay Layout
pt: Layout de Sobreposição

en: Override
pt: Substituir

en: Owner
pt: Proprietário

en: PDF document viewer
pt: Visualizador de documentos PDF

en: PDO support with MySQL drivers must be enabled in PHP.
pt: O suporte PDO com drivers MySQL deve estar ativado no PHP.

en: PHP GD extension required to function.
pt: A extensão PHP GD é necessária para o funcionamento.

en: PHP JSON extension required to function.
pt: A extensão JSON do PHP é necessária para o funcionamento.

en: PHP SOAP extension required to function.
pt: A extensão SOAP do PHP é necessária para o funcionamento.

en: PHP Version
pt: Versão do PHP

en: PHP version %s or later required.
pt: É necessária a versão %s ou superior do PHP.

en: PWA supported from XMDS schema 7 onward.
pt: PWA suportada a partir do esquema XMDS 7.

en: Package file unsupported or invalid
pt: Ficheiro de pacote não suportado ou inválido

en: Pad
pt: Ajustar

en: Pad - use the first Playlist to pad any remaining Spots
pt: Ajustar – usar a primeira lista de reprodução para ocupar os espaços restantes

en: Padding
pt: Margem interna

en: Page
pt: Página

en: Page Height
pt: Altura da Página

en: Page Width
pt: Largura da Página

en: Page to show all User Sessions throughout the platform
pt: Página para mostrar todas as Sessões de Utilizador na plataforma

en: Page to show debug and error logging which may contain sensitive data
pt: Página para mostrar registos de depuração e erros, que podem conter dados sensíveis

en: Page to show the Audit Trail for all created/modified and removed items throughout the platform
pt: Página que mostra o Rasto de Auditoria para todos os itens criados/modificados ou removidos na plataforma

en: Page to view/add/edit/delete Commands
pt: Página para visualizar/adicionar/editar/eliminar Comandos

en: Page to view/add/edit/delete/download Player Software Versions
pt: Página para visualizar/adicionar/editar/eliminar/descarregar versões de software do player

en: Page which allows for Module Management for the platform
pt: Página que permite a Gestão de Módulos da plataforma

en: Page which allows for Task Management for the platform
pt: Página que permite a Gestão de Tarefas da plataforma

en: Page which allows for Transition Management for the platform
pt: Página que permite a Gestão de Transições da plataforma

en: Page which shows all Campaigns that have been created for the purposes of Campaign Management
pt: Página que mostra todas as Campanhas criadas para fins de Gestão de Campanhas

en: Page which shows all DataSets that have been created which can be used in multiple Layouts
pt: Página que mostra todos os Conjuntos de Dados criados que podem ser usados em vários Esquemas

en: Page which shows all Dayparts that have been created
pt: Página que mostra todas as Partes do Dia que foram criadas

en: Page which shows all Display Groups that have been created
pt: Página que mostra todos os grupos de ecrãs criados

en: Page which shows all Display Setting Profiles that have been added
pt: Página que mostra todos os perfis de configuração de ecrãs adicionados

en: Page which shows all Displays added to the platform for the purposes of Display Management
pt: Página que mostra todos os ecrãs adicionados à plataforma para fins de Gestão de ecrãs

en: Page which shows all Events added to the Calendar for the purposes of Schedule Management
pt: Página que mostra todos os Eventos adicionados ao Calendário para fins de Gestão de Agendamento

en: Page which shows all Layouts that have been created for the purposes of Layout Management
pt: Página que mostra todos os Esquemas criados para fins de Gestão de Esquemas

en: Page which shows all Playlists that have been created which can be used in multiple Layouts
pt: Página que mostra todas as Listas de Reprodução criadas que podem ser usadas em vários Esquemas

en: Page which shows all Reports that have been Saved
pt: Página que mostra todos os Relatórios guardados

en: Page which shows all Reports that have been Scheduled
pt: Página que mostra todos os Relatórios agendados

en: Page which shows all Resolutions that have been added to the platform
pt: Página que mostra todas as Resoluções adicionadas à plataforma

en: Page which shows all Sync Groups added to the platform for the purposes of Sync Group Management
pt: Página que apresenta todos os grupos de sincronização adicionados à plataforma para efeitos de gestão

en: Page which shows all Tags that have been added for the purposes of Tag Management
pt: Página que mostra todas as Etiquetas adicionadas para fins de Gestão de Etiquetas

en: Page which shows all Templates that have been saved
pt: Página que mostra todos os Modelos que foram guardados

en: Page which shows all User Groups that have been created
pt: Página que mostra todos os Grupos de Utilizadores criados

en: Page which shows all Users in the platform for the purposes of User Management
pt: Página que mostra todos os Utilizadores da plataforma para fins de Gestão de Utilizadores

en: Page which shows all items that have been uploaded to the Library for the purposes of Media Management
pt: Página que mostra todos os itens carregados na Biblioteca para fins de Gestão de Conteúdos

en: Partner
pt: Parceiro

en: Password
pt: Palavra-passe

en: Password Changed
pt: Senha Alterada

en: Password Policy Regular Expression
pt: Expressão regular da política de palavra-passe

en: Password Reminder
pt: Lembrete de palavra-passe

en: Password change required
pt: Alteração de palavra-passe obrigatória

en: Passwords do not match
pt: As palavras-passe não coincidem

en: Past
pt: Passado

en: Pattern of MAC-address is not "xx-xx-xx-xx-xx-xx" (x = digit or letter)
pt: O formato do endereço MAC não é "xx-xx-xx-xx-xx-xx" (x = dígito ou letra)

en: Pattern of SecureOn-password is not "xx-xx-xx-xx-xx-xx" (x = digit or CAPITAL letter)
pt: O formato da palavra-passe SecureOn não é "xx-xx-xx-xx-xx-xx" (x = dígito ou letra MAIÚSCULA)

en: Pattern of secureOn-password is not "xx-xx-xx-xx-xx-xx" (x = digit or CAPITAL letter)
pt: O padrão da password secureOn não é "xx-xx-xx-xx-xx-xx" (x = dígito ou letra MAIÚSCULA)

en: Pause
pt: Pausar

en: Pause Report Schedule
pt: Pausar agendamento do relatório

en: Paused %s
pt: %s foi pausado

en: Pending
pt: Pendente

en: Pentagon
pt: Pentágono

en: Per Minute
pt: Por Minuto

en: Permalink
pt: Ligação permanente

en: Permissions
pt: Permissões

en: Persian (Farsi)
pt: Persa (Farsi)

en: Phone
pt: Telefone

en: Photo
pt: Fotografia

en: Placeholder
pt: Espaço reservado

en: Placeholder background colour
pt: Cor de fundo do espaço reservado

en: Placeholder message
pt: Mensagem do espaço reservado

en: Placeholder message colour
pt: Cor da mensagem do espaço reservado

en: Placeholder type
pt: Tipo de espaço reservado

en: Plain Table (Customisable)
pt: Tabela básica (personalizável)

en: Play Count
pt: Número de execuções

en: Play a video locally stored on the client
pt: Reproduzir um vídeo armazenado localmente no cliente

en: Play count
pt: Número de execuções

en: Played?
pt: Executado?

en: Player Code
pt: Código do Player

en: Player Fault
pt: Falha do leitor

en: Player Status Window
pt: Janela de estado do player

en: Player Type
pt: Tipo de Player

en: Player bundle cached
pt: Pacote do reprodutor em cache

en: Player supported?
pt: Player suportado?

en: Playlist
pt: Lista de reprodução

en: Playlist %name%
pt: Lista de reprodução %name%

en: Playlist Content
pt: Conteúdo da Lista de Reprodução

en: Playlist Dashboard
pt: Painel de Listas de Reprodução

en: Playlist Dashboard showing all Playlists configured in Layouts the user has access to modify.
pt: Painel de Listas de Reprodução com todas as listas incluídas em Esquemas que o utilizador pode modificar.

en: Playlist Dashboard showing only the Playlists configured in Layouts the user has access to modify.
pt: Painel de Listas de Reprodução que mostra apenas as Listas configuradas em Esquemas que o utilizador pode modificar

en: Playlist Duration Updates
pt: Atualizações da duração da lista de reprodução

en: Playlist Editor
pt: Editor de listas de reprodução

en: Playlist Id
pt: ID da lista de reprodução

en: Playlist needs a name to be converted!
pt: A lista de reprodução necessita de um nome para ser convertida!

en: Playlist save order failed!
pt: Falha ao guardar a ordem da lista de reprodução!

en: Playlists
pt: Listas de reprodução

en: Please check the bandwidth graphs and display status for %s to investigate the issue.
pt: Verifique os gráficos de largura de banda e o estado do ecrã %s para investigar a situação

en: Please choose a DataSet field for this element.
pt: Selecione um campo do Dataset para este elemento.

en: Please choose a Dataset from the Configure tab to be able to customise this element.
pt: Por favor, selecione um Dataser na aba Configurar para poder personalizar este elemento.

en: Please choose either round-robin or block play order for this list
pt: Selecione a ordem de reprodução round-robin ou em bloco para esta lista

en: Please enter Layout code
pt: Por favor, introduza o código do Ecrã.

en: Please enter a CMS URL, including http(s)://
pt: Introduza o URL do CMS, incluindo http(s)://

en: Please enter a CRON expression in the Schedule
pt: Por favor, introduza uma expressão CRON no Agendamento

en: Please enter a Password.
pt: Por favor introduza uma password

en: Please enter a SQL clause for how this dataset should be ordered
pt: Insira uma cláusula SQL para ordenar este conjunto de dados

en: Please enter a SQL clause to filter this DataSet.
pt: Insira uma cláusula SQL para aplicar um filtro a este conjunto de dados.

en: Please enter a code between 1 and 50 characters containing only alpha characters and no spaces
pt: Por favor introduza um código com 1 a 50 caracteres contendo apenas letras e sem espaços.

en: Please enter a command name between 1 and 254 characters
pt: Insira o nome do comando contendo de 1 a 254 caracteres

en: Please enter a description between 1 and 1000 characters
pt: Por favor introduza uma descrição entre 1 e 1000 caracteres

en: Please enter a display group name
pt: Por favor dê um nome ao grupo de ecrãs

en: Please enter a from date
pt: Por favor indique a data desde

en: Please enter a minimum recommended duration in seconds for this Module.
pt: Introduza a duração mínima recomendada, em segundos, para este módulo.

en: Please enter a password for this user.
pt: Introduza uma palavra-passe para este utilizador.

en: Please enter a password for this user. This user will have full access to the system
pt: Introduza uma palavra-passe para este utilizador. Este utilizador terá acesso total ao sistema.

en: Please enter a positive countdown duration
pt: Por favor, introduza uma duração de contagem decrescente positiva.

en: Please enter a positive warning duration
pt: Introduza uma duração de aviso válida (valor positivo)

en: Please enter a target
pt: Adicione um destino

en: Please enter a user name for the first administrator account.
pt: Introduza um nome de utilizador para a primeira conta de administrador.

en: Please enter a valid condition
pt: Por favor, introduza uma condição válida.

en: Please enter a valid email address or leave it empty.
pt: Por favor introduza um email válido ou deixe vazio

en: Please enter a valid formula
pt: Por favor, introduza uma fórmula válida

en: Please enter author name
pt: Por favor, insira o nome do autor

en: Please enter password for the Admin account.
pt: Introduza a palavra-passe para a conta de administrador.

en: Please enter play count
pt: Adicione o número de reproduções

en: Please enter the Lower Row Limit for this DataSet (enter 0 for no limit).
pt: Introduza o limite inferior de linhas para este DataSet (introduza 0 para sem limite).

en: Please enter the URI to a valid ICS feed.
pt: Indique o URI de um feed ICS válido.

en: Please enter the URI to a valid RSS feed.
pt: Indique o URI de um feed RSS válido.

en: Please enter the Upper Row Limit for this DataSet (enter 0 for no limit).
pt: Introduza o limite superior de linhas para este conjunto de dados (introduza 0 para não limitar).

en: Please enter the WebSocket address for XMR.
pt: Introduza o endereço WebSocket para o XMR.

en: Please enter the hostname for the MySQL server. This is usually localhost.
pt: Introduza o nome do host para o servidor MySQL. Normalmente é localhost.

en: Please enter the name of the database that should be created.
pt: Introduza o nome da base de dados a criar.

en: Please enter the name of the database that should be used.
pt: Introduza o nome da base de dados a utilizar.

en: Please enter the name of the database user that should be created.
pt: Introduza o nome do utilizador da base de dados a criar.

en: Please enter the name of the database user that should be used.
pt: Introduza o nome do utilizador da base de dados a utilizar.

en: Please enter the number of hours you would like to cache mastodon images.
pt: Introduza o número de horas que pretende usar para a cache das imagens do Mastodon.

en: Please enter the number of minutes you would like to cache ICS feeds.
pt: Insira o número de minutos durante os quais você deseja armazenar em cache os feeds ICS.

en: Please enter the number of rows per page. 0 for no pages.
pt: Por favor, insira o número de linhas por página. 0 indica sem páginas.

en: Please enter the number of seconds you would like to cache mastodon search results.
pt: Introduza o número de segundos que pretende usar para o cache dos resultados de pesquisa do Mastodon.

en: Please enter the public address for XMR.
pt: Por favor introduza o endereço público do XMR

en: Please enter the update interval in minutes. This should be kept as high as possible. For example, if the data will only change once per hour this could be set to 60.
pt: Insira o intervalo de atualização em minutos. Ele deve ser mantido o mais alto possível. Por exemplo, se os dados mudarem apenas uma vez por hora, isso pode ser definido como 60.

en: Please enter the user name of an account that has administrator privileges on the MySQL server.
pt: Introduza o nome de utilizador de uma conta com privilégios de administrador no servidor MySQL.

en: Please enter title
pt: Por favor, insira um título

en: Please enter your new password
pt: Por favor introduza uma nova palavra-passe

en: Please make sure to select a Layout for all Displays in this Sync Group.
pt: Por favor, assegure-se de que seleciona um Ecrã para todos os Ecrãs deste Grupo de Sincronização.

en: Please note that video scaling and video streaming via RTSP is only supported by Android, webOS and Linux players at the current time. The HLS streaming Widget can be used to show compatible video streams on Windows.
pt: Note que o dimensionamento de vídeo e a transmissão via RTSP são atualmente suportados apenas por players Android, webOS e Linux. O widget de streaming HLS pode ser usado para mostrar vídeos compatíveis no Windows.

en: Please note that your CMS needs to make a successful call to our Authentication Service for this feature to work.
pt: Tenha em atenção que o seu CMS precisa de realizar uma chamada com sucesso ao nosso Serviço de Autenticação para que esta funcionalidade funcione.

en: Please open a new window and recreate the problem. While you do that we are going to log all of the actions taken in a text based log. We won't capture screenshots or videos, so if you feel that this would be useful please capture those manually and add them to the zip file you will download in the next step.
pt: Por favor, abra uma nova janela e recrie o problema. Enquanto o faz, iremos registar todas as ações realizadas num ficheiro de log em formato de texto. Não iremos capturar capturas de ecrã ou vídeos, por isso, se considerar que isso seria útil, capture-os manualmente e adicione-os ao ficheiro ZIP que irá descarregar no passo seguinte.

en: Please press the back button in your browser.
pt: Por favor volte à página anterior

en: Please provide Layout id or Campaign id
pt: Por favor, indique o ID do Layout ou da Campanha

en: Please provide Layout specific campaign ID
pt: Por favor, indique o ID de campanha específico do Layout

en: Please provide Media to Assign
pt: Por favor forneça a Media para atribuir

en: Please provide a Layout ID or Campaign ID
pt: Por favor, indique um ID de Layout ou da Campanha

en: Please provide a Trigger Code
pt: Por favor, indique um código de acionamento

en: Please provide a body
pt: Por favor, forneça um corpo de mensagem.

en: Please provide a column heading.
pt: Por favor indique um cabeçalho para a coluna

en: Please provide a database host. This is usually localhost.
pt: Indique o host da base de dados. Normalmente é 'localhost'.

en: Please provide a from/to date.
pt: Por favor indique a data de inicio e fim

en: Please provide a height
pt: Por favor indique um altura

en: Please provide a name
pt: Por favor indique um nome

en: Please provide a name for the existing database.
pt: Indique um nome para a base de dados existente.

en: Please provide a name for the new database.
pt: Indique um nome para a nova base de dados.

en: Please provide a password for the existing database.
pt: Indique uma palavra-passe para a base de dados existente.

en: Please provide a password for the new database.
pt: Indique uma palavra-passe para a nova base de dados.

en: Please provide a subject
pt: Por favor, forneça um assunto.

en: Please provide a user for the existing database.
pt: Indique um utilizador para a base de dados existente.

en: Please provide a user for the new database.
pt: Indique um utilizador para a nova base de dados.

en: Please provide a widgetId
pt: Por favor, indique um widgetId

en: Please provide a width
pt: Por favor indique um largura

en: Please provide an API key
pt: Por favor, forneça uma chave de API.

en: Please provide an admin user name.
pt: Indique um nome de utilizador administrador.

en: Please provide an alternative column heading %s can not be used.
pt: Por favor, forneça um cabeçalho de coluna alternativo — %s não pode ser utilizado.

en: Please provide the code displayed on the Player screen
pt: Por favor, introduza o código apresentado no ecrã do Player

en: Please provide the remote URL to the file
pt: Indique o URL remoto para o ficheiro

en: Please provide trigger code
pt: Por favor, forneça o código de acionamento.

en: Please provide your Two Factor Authorisation Code
pt: Por favor, introduza o seu código de autenticação de dois fatores

en: Please provide your Two Factor Authorisation Recovery Code
pt: Por favor, introduza o seu código de recuperação de autenticação de dois fatores

en: Please provide your credentials
pt: Por favor, forneça as suas credenciais.

en: Please provide your user name
pt: Por favor, introduza o seu nome de utilizador

en: Please repeat the new Password.
pt: Por favor, repita a nova palavra-passe.

en: Please save this file to your PC.
pt: Por favor grave este ficheiro no seu computador.

en: Please scan the following image with your app:
pt: Por favor, digitalize a seguinte imagem com a sua aplicação:

en: Please select a Action Type for this event.
pt: Por favor, selecione um Tipo de Ação para este evento.

en: Please select a Action trigger code for this event.
pt: Por favor, selecione um código de acionamento de Ação para este evento.

en: Please select a Campaign/Layout for this event.
pt: Selecione a Campanha/Modelo para o evento

en: Please select a Command for this event.
pt: Selecione um Comando para o evento

en: Please select a DataSet
pt: Por favor, selecione um Conjunto de Dados

en: Please select a DataSet for this event.
pt: Por favor, selecione um Conjunto de Dados para este evento.

en: Please select a Display, Display Group or Layout / Campaign to view the calendar
pt: Selecione um Ecrã, Grupo de Ecrãs ou Layout / Campanha para visualizar o calendário

en: Please select a Layout code for this event.
pt: Por favor, selecione um código de Layout para este evento.

en: Please select a Layout or Campaign for this Event to show
pt: Por favor selecione o Layout ou Campanha para o evento

en: Please select a Playlist to manage
pt: Selecione uma Lista de Reprodução para gerir

en: Please select a Region
pt: Por favor, selecione uma Região.

en: Please select a Sync Group for this event.
pt: Por favor, selecione um Grupo de Sincronização para este evento.

en: Please select a clock face.
pt: Por favor, selecione um mostrador de relógio.

en: Please select a metric
pt: Por favor, selecione uma métrica.

en: Please select a theme for the clock.
pt: Selecione um tema para o relógio.

en: Please select at least 1 Playlist to embed
pt: Selecione pelo menos uma lista de reprodução para incorporar.

en: Please select at least one option
pt: Por favor seleccione pelo menos uma opção

en: Please select different folder, cannot move Folder inside of one of its sub-folders
pt: Por favor, selecione uma pasta diferente — não é possível mover uma pasta para dentro de uma das suas subpastas

en: Please select different folder, cannot move Folder to the same Folder
pt: Por favor, selecione uma pasta diferente — não é possível mover uma pasta para a mesma pasta

en: Please select existing Sync Group
pt: Por favor, selecione um grupo de sincronização existente

en: Please select lead Display for this sync group
pt: Por favor, selecione o Ecrã principal para este grupo de sincronização.

en: Please select one or more displays
pt: Selecione um ou mais ecrãs

en: Please select one or more displays / groups for this event to be shown on.
pt: Selecione um ou mais displays / grupos para o evento

en: Please select relevant editor which should show this Template
pt: Por favor, selecione o editor relevante que deverá apresentar este Modelo

en: Please select the Category to use as a source of data for this template.
pt: Selecione a Categoria a utilizar como fonte de dados para este modelo.

en: Please select the DataSet to use as a source of data for this template.
pt: Por favor, selecione o DataSet a utilizar como fonte de dados para este modelo.

en: Please select the Event Type
pt: Selecione o tipo de evento

en: Please select the Menu to use as a source of data for this template.
pt: Selecione o Menu a utilizar como fonte de dados para este modelo.

en: Please select the effect that will be used to transition between items.
pt: Por favor, selecione o efeito que será utilizado para a transição entre itens.

en: Please select the length for the week names.
pt: Por favor, selecione o comprimento dos nomes da semana.

en: Please select the order this event should appear in relation to others when there is more than one event scheduled
pt: Selecione a ordem em que este evento deve aparecer em relação a outros quando houver mais de um evento agendado.

en: Please select the type of countdown.
pt: Por favor, seleccione o tipo de contagem decrescente.

en: Please select the type of placeholder to use as target.
pt: Por favor, selecione o tipo de espaço reservado a utilizar como destino.

en: Please set a Default Layout directly on this Display or in CMS Administrator Settings
pt: Defina um Layout Padrão diretamente neste Ecrã ou nas Definições do Administrador do CMS

en: Please supply a data type
pt: Por favor, forneça um tipo de dados

en: Please supply a propertyId
pt: Por favor, indique um propertyId

en: Please supply a title
pt: Por favor, forneça um título

en: Please supply a unique template ID
pt: Por favor, forneça um ID de modelo único

en: Please use XMDS API
pt: Por favor, utilize a API XMDS

en: Please use only alphanumeric characters in Layout Code identifier
pt: Utilize apenas caracteres alfanuméricos no identificador de Código do Layout

en: Please use the buttons below to generate or show your two factor recovery codes.
pt: Por favor, utilize os botões abaixo para gerar ou mostrar os seus códigos de recuperação de dois fatores.

en: Populate with Library Media matching the criteria below. This is a one time assignment and is not automatically maintained.
pt: Preencher com Conteúdos da Biblioteca que correspondam aos critérios abaixo. Esta é uma atribuição única e não é mantida automaticamente.

en: Port is not a number within the range of 0 till 65536. Port Provided:
pt: A porta não é um número entre 0 e 65536. Porta fornecida:

en: Portrait
pt: Retrato

en: Portrait - Current day details, 4 day forecast
pt: Retrato — Detalhes do dia atual, previsão de 4 dias

en: Portrait - Current day, 2 day forecast
pt: Retrato — Dia atual, previsão de 2 dias

en: Portrait - Current day, 3 day forecast
pt: Retrato — Dia atual, previsão de 3 dias

en: Portrait - Current day, 4 day forecast
pt: Retrato — Dia atual, previsão de 4 dias

en: Português Brasil
pt: Português do Brasil

en: Possible
pt: Possível

en: Post
pt: Publicação

en: Post - Dark
pt: Publicação - Escura

en: Post Background Colour
pt: Cor de fundo da publicação

en: Post Header Text Colour
pt: Cor do texto do cabeçalho da publicação

en: Post Photo
pt: Foto da publicação

en: Post Text Colour
pt: Cor do texto da publicação

en: Posts with text and image content
pt: Publicações com conteúdo de texto e imagem

en: Posts with text only content
pt: Publicações apenas com conteúdo de texto

en: Power Cycle
pt: Ciclo de energia

en: Preferences
pt: Preferências

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Preload?
pt: Pré-carregar?

en: Prepare
pt: Preparar

en: Pressure
pt: Pressão

en: Prev
pt: Anterior

en: Prevent Sleep?
pt: Impedir hibernação

en: Preview Campaign
pt: Pré visualizar Campanha

en: Preview Enabled
pt: Prévisualizar activo

en: Preview Enabled?
pt: Prévisualizar activo?

en: Preview Layout
pt: Previsão de Layout

en: Preview failed!
pt: Falha na pré-visualização!

en: Previous
pt: Anterior

en: Previous Item
pt: Item Anterior

en: Previous Run
pt: Execução Anterior

en: Previous Widget
pt: Widget anterior

en: Previous widget
pt: Widget anterior

en: Price
pt: Preço

en: Primary
pt: Primário

en: Print
pt: Imprimir

en: Priority
pt: Prioridade

en: Priority must be 0 or a positive number
pt: A prioridade deve ser 0 ou um número positivo

en: Priority?
pt: Prioridade?

en: Privacy Policy
pt: Política de privacidade

en: Private
pt: Privado

en: Private Folder
pt: Pasta privada

en: Private Item
pt: Item Privado

en: Problem copying file in the Library Folder
pt: Problema ao copiar o ficheiro na Pasta da Biblioteca

en: Problem copying provided file into the Library Folder
pt: Problema a copiar o ficheiro fornecido para a livraria

en: Problem moving downloaded file into the Library Folder
pt: Problema a mover o ficheiro descarregado para a livraria

en: Problem moving uploaded file into the Attachment Folder
pt: Problema ao mover o ficheiro carregado para a pasta de anexos

en: Problem moving uploaded file into the Library Folder
pt: Problema a mover o ficheiro carregado para a livraria

en: Problem rendering widget
pt: Problema ao renderizar o widget

en: Problem with Form Template
pt: Problema com o Modelo do Formulário

en: Product
pt: Produto

en: Product Category
pt: Categoria de Produto

en: Product Options
pt: Opções do Produto

en: Product border colour
pt: Cor da borda do produto

en: Production
pt: Produção

en: Products for
pt: Produtos para

en: Products for
pt: Produtos para

en: Profile
pt: Perfil

en: Profile Border Colour
pt: Cor da borda do perfil

en: Profile Image
pt: Imagem de Perfil

en: Profile Photo
pt: Foto de Perfil

en: Projector
pt: Projetor

en: Prominent title with description and name separator
pt: Título em destaque com descrição e separador de nome

en: Proof of Play Reports which include summary and distribution by Layout, Media or Event
pt: Relatórios de Prova de Reprodução com resumo e distribuição por Esquema, Conteúdo ou Evento

en: Properties
pt: Propriedades

en: Property
pt: Propriedade

en: Provide Mastodon username to get public statuses from the account.
pt: Indique o nome de utilizador do Mastodon para obter publicações públicas da conta.

en: Provide a Lower Row Limit.
pt: Indique um limite inferior de linha.

en: Provide a custom clause instead of using the clause builder above.
pt: Forneça uma cláusula personalizada em vez de utilizar o construtor de cláusulas acima.

en: Provide an Upper Row Limit.
pt: Indique um limite superior de linha.

en: Provided CMS Key is invalid
pt: A Chave do CMS fornecida é inválida

en: Provided CMS URL is invalid
pt: O URL do CMS fornecido é inválido

en: Provided Data Type doesn't exist
pt: Tipo de dados fornecidos não existe

en: Provided DataSet Column Type doesn't exist
pt: Não existe esse tipo de DataSet Column

en: Provided Object not under permission management
pt: O objeto fornecido não está sob gestão de permissões

en: Provided formula is invalid
pt: A fórmula fornecida é inválida

en: Provided tag value %s, not found in tag %s options, please select the correct value
pt: O valor de etiqueta fornecido %s não foi encontrado nas opções da etiqueta %s. Por favor, selecione o valor correto.

en: Public
pt: Público

en: Publish
pt: Publicar

en: Published
pt: Publicado

en: Published Date
pt: Data de publicação

en: Publisher Port
pt: Porta do Publicador

en: Publishing layouts with set publish dates
pt: Publicar esquemas com datas de publicação definidas

en: Purge All
pt: Purgar tudo

en: Purge List Cleanup Start
pt: Início da limpeza da lista de purga

en: RIGHT NOW
pt: NESTE MOMENTO

en: RSS Feeds for %dataSetName%
pt: Feeds RSS para %dataSetName%

en: RSS Ticker.
pt: Ticker RSS.

en: Rain
pt: Chuva

en: Raining
pt: Chuva

en: Random Widget each cycle?
pt: Selecionar Widget aleatório em cada ciclo?

en: Randomise?
pt: Aleatório?

en: Range
pt: Intervalo

en: Read Only
pt: Só de leitura

en: Reason
pt: Motivo

en: Reassign all items this User owns to the selected User.
pt: Reatribuir todos os itens deste utilizador ao utilizador selecionado.

en: Reassign items to another User
pt: Reatribuir itens a outro utilizador

en: Reassign objects from this Folder before deleting.
pt: Reatribua os objetos desta pasta antes de a eliminar.

en: Receive Custom Notifications?
pt: Receber notificações personalizadas?

en: Receive DataSet Notifications?
pt: Receber notificações de DataSet?

en: Receive Display Notifications?
pt: Receber notificações de ecrã?

en: Receive Layout Notifications?
pt: Receber notificações de layout?

en: Receive Library Notifications?
pt: Receber notificações da biblioteca?

en: Receive Report Notifications?
pt: Receber notificações de relatórios?

en: Receive Schedule Notifications?
pt: Receber notificações de agendamento?

en: Receive System Notifications?
pt: Receber notificações do sistema?

en: Reconfigure XMR
pt: Reconfigurar XMR

en: Recovery Code
pt: Código de Recuperação

en: Recovery codes will become active only after this form is successfully saved
pt: Os códigos de recuperação só ficarão ativos após este formulário ser guardado com sucesso.

en: Recovery for Display %s
pt: Recuperação do Ecrã %s

en: Recreate the Problem in a new window.
pt: Tente recrear o problema numa nova janela.

en: Rectangle
pt: Retângulo

en: Recurrence Description
pt: Descrição da Recorrência

en: Recurrence End
pt: Fim da Recorrência

en: Recurrence Interval
pt: Intervalo da Recorrência

en: Recurrence Repeats On
pt: Repetição da Recorrência Em

en: Recurrence Type
pt: Tipo de Recorrência

en: Recurring
pt: Recorrente

en: Recurring?
pt: Recorrente?

en: Reference
pt: Referência

en: Reference 1
pt: Referência 1

en: Reference 2
pt: Referência 2

en: Reference 3
pt: Referência 3

en: Reference 4
pt: Referência 4

en: Reference 5
pt: Referência 5

en: Refresh
pt: Actualizar

en: Refresh the Table
pt: Atualizar a Tabela

en: Region
pt: Região

en: Region Actions:
pt: Ações da região:

en: Region ID
pt: ID da região

en: Region Option not found
pt: Opção da Região não encontrada

en: Region is invalid: Please delete it to validate the Layout!
pt: A região é inválida: elimine-a para validar o esquema!

en: Regular Expression for password complexity, leave blank for no policy.
pt: Expressão regular para a complexidade da palavra-passe, deixe em branco para não aplicar política.

en: Regular Maintenance
pt: Manutenção regular

en: Relationship Tree
pt: Árvore de relações

en: Released
pt: Publicado

en: Reminder
pt: Lembrete

en: Reminder for %s
pt: Lembrete para %s

en: Remote
pt: Remoto

en: Remote DataSet %s failed to synchronise
pt: Falha na sincronização do conjunto de dados remoto %s

en: Remote field is required when the column type is set to Remote
pt: O campo remoto é obrigatório quando o tipo de coluna está definido como Remoto

en: Remote servers
pt: Servidores remotos

en: Remove Hashtags?
pt: Remover hashtags?

en: Remove Mentions?
pt: Remover menções?

en: Remove Old Screenshots
pt: Remover capturas de ecrã antigas

en: Remove URLs?
pt: Remover URLs?

en: Remove all changes failed!!
pt: Falha ao remover todas as alterações!

en: Remove any cached data for this display.
pt: Remover quaisquer dados em cache deste ecrã.

en: Remove new lines?
pt: Remover quebras de linha?

en: Remove the XMR configuration for this Player and send a rekey action.
pt: Remover a configuração XMR deste Player e enviar uma ação de renovação de chave.

en: Removed %d old Display screenshots
pt: Removidas %d capturas de ecrã antigas do ecrã

en: Removed %d rows
pt: Removidas %d linhas

en: Removed Audio
pt: Audio removido

en: Rename and Delete existing Folders
pt: Renomear e eliminar pastas existentes

en: Repeat
pt: Repetir

en: Repeat - repeat the Widgets in this Playlist until the number of Spots have been filled
pt: Repetir – repetir os widgets desta lista de reprodução até que todos os espaços estejam preenchidos

en: Repeat every must be a positive number
pt: O intervalo de repetição deve ser um número positivo

en: Repeats
pt: Repetições

en: Repeats selection is invalid for Always or Daypart events
pt: A seleção de repetições é inválida para eventos do tipo Sempre ou por Período do Dia

en: Replace
pt: Substituir

en: Replace Existing Media?
pt: Substituir media?

en: Replace Image
pt: Substituir imagem

en: Replace existing media files by clicking on a Spot and select the new media file you wish to use.
pt: Substitua ficheiros multimédia existentes clicando num Ponto e selecione o novo ficheiro multimédia que pretende utilizar.

en: Report
pt: Relatório

en: Report Fault
pt: Reportar Falha

en: Report Name
pt: Nome do Relatório

en: Report Schedule
pt: Agendamento de Relatório

en: Report Schedules
pt: Agendamentos de Relatórios

en: Report Type
pt: Tipo de Relatório

en: Report an application fault
pt: Reportar uma falha da aplicação

en: Report class not found
pt: Classe de relatório não encontrada

en: Report schedule
pt: Agendamento de relatório

en: Report schedule cannot be deleted. Please ensure there are no saved reports against the schedule.
pt: O agendamento do relatório não pode ser eliminado. Por favor, certifique-se de que não existem relatórios guardados associados a este agendamento.

en: Reported Player Faults
pt: Falhas reportadas do ecrã

en: Request Screen Shot
pt: Pedir captura de ecrã

en: Request sent for %s
pt: Pedido enviado para %s

en: Required file not found for Display and Dependency
pt: Ficheiro obrigatório não encontrado para o ecrã e dependência

en: Required file not found for Display and Dependency ID
pt: Ficheiro obrigatório não encontrado para o ecrã e ID da dependência

en: Required file not found for Display and Layout Combination
pt: Não foi encontrado o ficheiro para a combinação ecrã / ecrã

en: Required file not found for Display and Layout Widget
pt: Não foi encontrado o ficheiro para o ecrã e o widget de ecrã

en: Required file not found for Display and Media Combination
pt: Não foi encontrado o ficheiro para a combinação ecrã / medía

en: Required file not found for Display and Path
pt: Ficheiro obrigatório não encontrado para o ecrã e caminho

en: Rescue
pt: Resgate

en: Rescue - Rescue and recovery
pt: Resgate - Salvamento e recuperação

en: Reset to previous run
pt: Repor para a execução anterior

en: Reset zoom
pt: Repor zoom

en: Resolution
pt: Resolução

en: Resolutions
pt: Resoluções

en: Resting Log Level
pt: Nível de registo em repouso

en: Restricted
pt: Restrito

en: Resume
pt: Retomar

en: Resume Report Schedule
pt: Retomar agendamento do relatório

en: Resumed %s
pt: %s foi retomado

en: Retest
pt: Voltar a testar

en: Retire
pt: Retirar

en: Retire %layout%
pt: Descontinuar %layout%

en: Retire this layout or not? It will no longer be visible in lists
pt: Retirar este Layout? Deixará de ser visível nas listagens.

en: Retire this media?
pt: Inativar esta média?

en: Retire this template or not? It will no longer be visible in lists
pt: Inativar este template? Deixará de estar visível nas listas.

en: Retired
pt: Retirado

en: Retired %s
pt: Retirado %s

en: Retired media remains on existing Layouts but is not available to assign to new Layouts.
pt: A média inativada permanece nos esquemas existentes, mas não pode ser atribuída a novos esquemas.

en: Return only posts which included attached media.
pt: Devolver apenas publicações que incluam ficheiros multimédia anexados.

en: Retype New Password
pt: Reintroduza a nova palavra-passe

en: Reverse conversion?
pt: Converter em sentido inverso?

en: Revert failed: %error%
pt: Falha ao reverter: %error%

en: Rich Text
pt: Texto formatado

en: Right
pt: Direita

en: Right now
pt: Neste momento

en: Right to Left (RTL)
pt: Direita para Esquerda (RTL)

en: Round Border
pt: Borda arredondada

en: Round cells with multi colours and a full coloured header.
pt: Células arredondadas com várias cores e cabeçalho totalmente colorido.

en: Route is available through the API
pt: Rota está acessivel atravès da API

en: Row Menu
pt: Menu de linha

en: Row limits can be used to return a subset of menu items. For example if you wanted the 10th to the 20th item you could put 10 and 20.
pt: Os limites de linhas podem ser usados para devolver um subconjunto de itens do menu. Por exemplo, se quiser do 10.º ao 20.º item, pode inserir 10 e 20.

en: Rows per page
pt: Linhas por página

en: Run
pt: Executar

en: Run Now
pt: Executar agora

en: Run Now set on %s
pt: Executar agora definido em %s

en: Run Test-Request for %s
pt: Executar pedido de teste para %s

en: Run at CMS Time?
pt: Executar no horário do CMS?

en: Run once a day, midnight
pt: Executar uma vez por dia, à meia-noite

en: Run once a month, midnight, first of month
pt: Executar uma vez por mês, à meia-noite do primeiro dia do mês

en: Run once a week, midnight on Monday
pt: Executar uma vez por semana, à meia-noite de segunda-feira

en: Run once a year, midnight, Jan. 1
pt: Executar uma vez por ano, à meia-noite de 1 de janeiro

en: Run report results: %s.
pt: Resultados do relatório executado: %s.

en: SOAP Extension
pt: Extensão SOAP

en: Safety
pt: Segurança

en: Safety - General emergency and public safety
pt: Segurança – Emergência geral e segurança pública

en: Saturday
pt: Sábado

en: Saturdays and Sundays wont be shown.
pt: Sábados e Domingos não serão exibidos.

en: Save
pt: Gravar

en: Save Template
pt: Guardar modelo

en: Save all changes failed!
pt: Falha ao guardar todas as alterações!

en: Save as
pt: Guardar como

en: Save order failed: %error%
pt: Falha ao guardar a ordem: %error%

en: Saved %s
pt: Gravado %s

en: Saved as
pt: Guardado como

en: Saved elements
pt: Elementos guardados

en: Saved report cannot be deleted
pt: O relatório guardado não pode ser eliminado

en: Saved reports
pt: Relatórios guardados

en: Saving into root folder is disabled, please select a different folder
pt: Guardar na pasta raiz está desativado, por favor selecione uma pasta diferente

en: Scale - Weather background only
pt: Escala — Apenas fundo meteorológico

en: Scale Content?
pt: Redimensionar conteúdo?

en: Scale Percentage
pt: Percentagem de Escala

en: Scale type
pt: Tipo de escala

en: Schedule
pt: Calendário

en: Schedule Calendar - Dark
pt: Calendário de Programação - Escuro

en: Schedule Calendar - Light
pt: Calendário de Programação - Claro

en: Schedule Criteria
pt: Critérios de Agendamento

en: Schedule Event
pt: Agendar Evento

en: Schedule ID
pt: ID do agendamento

en: Schedule Name
pt: Nome do Agendamento

en: Schedule criteria updates sent to players.
pt: Atualizações dos critérios de agendamento enviadas para os ecrãs.

en: Schedule reminder
pt: Lembrete de agendamento

en: Scheduled Action Event ID %d contains an invalid Layout linked to it by the Layout code.
pt: O Evento de Ação Agendada com ID %d contém um esquema inválido associado através do código do esquema.

en: Scheduled At
pt: Agendado em

en: Screen Dimensions
pt: Dimensões do ecrã

en: Screen Name
pt: Nome de Ecrã

en: Screen Shot Size
pt: Tamanho da captura de ecrã

en: Screen Size
pt: Tamanho do ecrã

en: Screen name
pt: Nome de Utilizador

en: Screen shot interval
pt: Intervalo de capturas de ecrã

en: Screen shot?
pt: Captura de ecrã?

en: Scroll to selected widget
pt: Rolar até ao widget selecionado

en: Search
pt: Pesquisar

en: Search in all folders
pt: Pesquisar em todas as pastas

en: Search on
pt: Pesquisar em

en: Secondary
pt: Secundário

en: Secondary steps colour
pt: Cor das marcas secundárias

en: Seconds hand colour
pt: Cor do ponteiro dos segundos

en: Securely connect to services like Microsoft PowerBI and display dashboards
pt: Conectar-se de forma segura a serviços como o Microsoft PowerBI e apresentar painéis

en: Security
pt: Proteção

en: Security - Law enforcement, military, homeland and local/private security
pt: Segurança - Autoridades policiais, forças militares, segurança nacional e local/privada

en: Seeding Database
pt: A semear base de dados

en: Select
pt: Escolha

en: Select All
pt: Selecionar tudo

en: Select DataSet Field
pt: Selecionar campo do Dataset

en: Select Folder
pt: Selecionar pasta

en: Select a User Group for this User so that they get access to the parts of the application they need.
pt: Selecione um grupo de utilizador para este utilizador, de modo a que tenha acesso às partes da aplicação de que necessita.

en: Select a campaign
pt: Selecione uma campanha

en: Select a custom font - leave empty to use the default font.
pt: Seleccione uma fonte personalizada – deixe em branco para usar a fonte predefinida

en: Select a dataset to display appearance options.
pt: Selecione um dataset para visualizar as opções de aparência.

en: Select a display
pt: Selecione um ecrã

en: Select a type and an item (i.e., layout/media/tag)
pt: Selecione um tipo e um item (ex.: modelo/multimédia/etiqueta)

en: Select an image from the Toolbox and drop here to replace this element.
pt: Selecione uma imagem da Caixa de Ferramentas e largue-a aqui para substituir este elemento.

en: Select images from the media library to replace the default weather backgrounds.
pt: Selecione imagens na biblioteca de media para substituir os fundos de clima predefinidos.

en: Select images from the media library to replace the default weather images.
pt: Selecione imagens na galeria de media para substituir as imagens de clima predefinidas.

en: Select tags to be displayed.
pt: Selecione as etiquetas a serem exibidas.

en: Select the dashboards type below
pt: Selecione o tipo de painel abaixo

en: Select the date and time after which this media should be removed from the CMS - it will be removed from any existing widgets as well
pt: Selecione a data e a hora após as quais esta média deve ser removida do CMS – será também removida de quaisquer widgets existentes.

en: Select the dayparting information for this event. To set your own times select custom and to have the event run constantly select Always.
pt: Selecione as informações de segmentação horária para este evento. Para definir os seus próprios horários, selecione Personalizado e, para que o evento seja executado continuamente, selecione Sempre.

en: Select the end time for this event
pt: Selecione a hora de fim

en: Select the language you would like to use.
pt: Selecione o idioma que gostaria de usar.

en: Select the start time for this event
pt: Selecione a hora de início

en: Select the target date and time.
pt: Selecione a data e hora de destino.

en: Select the task you would like to run
pt: Selecione a tarefa que pretende executar

en: Select the template colours you would like to apply values to the colours below.
pt: Selecione o modelo de cores ao qual pretende aplicar os valores apresentados abaixo.

en: Select the type of Repeat required for this Event.
pt: Selecione o tipo de repetição necessária para este evento.

en: Select the type of event to schedule
pt: Selecione tipo de evento

en: Select the units you would like to use.
pt: Selecione as unidades que pretende utilizar.

en: Select to create a new database
pt: Selecionar para criar uma nova base de dados

en: Select to use an existing database. Please note that when you use an existing database it must be empty of all other contents.
pt: Selecione para usar uma base de dados existente. Note que ao utilizar uma base de dados existente, esta deve estar vazia de quaisquer conteúdos.

en: Selected Tag %s requires a value, please enter the Tag in %s|Value format or provide Tag value in the dedicated field.
pt: A etiqueta selecionada %s requer um valor. Introduza a etiqueta no formato %s|Valor ou forneça o valor da etiqueta no campo dedicado.

en: Selected Tags
pt: Etiquetas selecionadas

en: Send Command
pt: Enviar comando

en: Send Reset
pt: Enviar reposição

en: Send this alert only to displays matching the alert's area?
pt: Enviar este alerta apenas para os ecrãs na área correspondente ao alerta?

en: Sender Name
pt: Nome do Remetente

en: Separator
pt: Separador

en: September
pt: Setembro

en: Server
pt: Servidor

en: Server Key
pt: Chave do servidor

en: Server Mode
pt: Modo de servidor

en: Session
pt: Sessão

en: Sessions
pt: Sessões

en: Set Bandwidth
pt: Definir Largura de Banda

en: Set Default Layout
pt: Definir como layout predefinido

en: Set a display order for this item to appear
pt: Defina a ordem de apresentação deste item

en: Set a display order for this item to appear, leave empty to add to the end.
pt: Defina uma ordem de apresentação para este item, deixe em branco para adicionar no final.

en: Set a duration?
pt: Definir uma duração?

en: Set a future date and time to end the schedule. Leave blank to run indefinitely.
pt: Defina uma data e hora futuras para terminar o agendamento. Deixe em branco para executar indefinidamente.

en: Set a future date and time to run this report. Leave blank to run from the next collection point.
pt: Defina uma data e hora futuras para executar este relatório. Deixe em branco para executar a partir do próximo ponto de recolha.

en: Set a home folder for a user
pt: Definir uma pasta inicial para um utilizador

en: Set a priority for this DMA. Higher priorities take precedence.
pt: Defina uma prioridade para este DMA. Prioridades mais elevadas têm precedência.

en: Set as Home
pt: Definir como inicial

en: Set intended orientation for this Media, this is for filtering purpose only.
pt: Defina a orientação pretendida para esta média, apenas para fins de filtragem.

en: Set the duration of all Widgets in the Playlist to a specific value in seconds. Leave empty to use each Widget duration.
pt: Definir a duração de todos os widgets da lista de reprodução para um valor específico em segundos. Deixe em branco para usar a duração de cada widget.

en: Set the font size
pt: Definir o tamanho do Tipo de Letra

en: Set the level of logging the CMS should record. In production systems "error" is recommended.
pt: Defina o nível de registo que o CMS deve gravar. Em sistemas de produção recomenda-se "erro".

en: Set the level of the resting log level. The CMS will revert to this log level after an elevated period ends. In production systems "error" is recommended.
pt: Defina o nível de registo em repouso. O CMS voltará a este nível de registo após terminar um período elevado. Em sistemas de produção recomenda-se "erro".

en: Set the scale for the text element on the calendar.
pt: Definir a escala do elemento texto no calendário

en: Set to expire
pt: Definir para expirar

en: Set to start
pt: Definir para iniciar

en: Sets the default user type selected when creating a user. We recommend that this is set to User
pt: Define o tipo de utilizador predefinido ao criar um novo utilizador. Recomendamos que esteja definido como Utilizador

en: Sets the event priority - events with the highest priority play in preference to lower priority events.
pt: Define a prioridade do evento – eventos com maior prioridade são reproduzidos em vez dos de menor prioridade.

en: Setting
pt: Definição

en: Settings
pt: Configurações

en: Settings File System Permissions
pt: Permissões do Sistema de Ficheiros de Configuração

en: Settings Profile?
pt: Perfil de definições?

en: Settings Updated
pt: Definições actualizadas

en: Severe
pt: Severo

en: Shadow
pt: Sombra

en: Shadow Blur
pt: Desfoque da sombra

en: Shadow Colour
pt: Cor da sombra

en: Shadow X Offset
pt: Deslocamento X da Sombra

en: Shadow Y Offset
pt: Deslocamento Y da Sombra

en: Share
pt: Partilhar

en: Shared Schedule?
pt: Agendamento Partilhado?

en: Sharing
pt: Partilhar

en: Shelf-edge Display
pt: Ecrã de Borda de Prateleira

en: Shell Command
pt: Comando de shell

en: Shelter
pt: Abrigo

en: Short
pt: Curto

en: Should Hashtags (#something) be removed from the Mastodon Post?
pt: As hashtags (#alguma_coisa) devem ser removidas da publicação do Mastodon?

en: Should Layouts be automatically Published?
pt: Os layouts devem ser publicados automaticamente?

en: Should URLs be removed from the Mastodon Post? Most URLs do not compliment digital signage.
pt: Os URLs devem ser removidos da publicação do Mastodon? A maioria dos URLs não favorece a sinalização digital.

en: Should events with descriptions display them?
pt: Os eventos com descrições devem exibi-las?

en: Should items be shown side by side?
pt: Os itens devem ser apresentados lado a lado?

en: Should members of this Group receive DataSet notification emails?
pt: Os membros deste grupo devem receber emails de notificação de conjuntos de dados?

en: Should members of this Group receive Display notifications for Displays they have permission to see?
pt: Os membros deste grupo devem receber notificações de ecrã para os ecrãs que têm permissão para visualizar?

en: Should members of this Group receive Library notification emails?
pt: Os membros deste grupo devem receber emails de notificação da biblioteca?

en: Should members of this Group receive Report notification emails?
pt: Os membros deste grupo devem receber emails de notificação de relatórios?

en: Should members of this Group receive Schedule notification emails?
pt: Os membros deste grupo devem receber emails de notificação de agendamentos?

en: Should members of this Group receive notifications emails for Notifications manually created in CMS?
pt: Os membros deste grupo devem receber emails de notificação para notificações criadas manualmente no CMS?

en: Should members of this Group receive system notifications?
pt: Os membros deste Grupo devem receber notificações do sistema?

en: Should mentions (@someone) be removed from the Mastodon Post?
pt: As menções (@alguém) devem ser removidas da publicação do Mastodon?

en: Should new Video Widgets default to Muted?
pt: Os novos widgets de vídeo devem estar mudos por padrão?

en: Should new lines (\n) be removed from content?
pt: Deseja remover as quebras de linha (\n) do conteúdo?

en: Should new widgets default to Enabled Subtitles?
pt: Os novos widgets devem, por predefinição, ter legendas ativas?

en: Should new widgets default to Muted?
pt: Os novos widgets devem começar silenciados por predefinição?

en: Should the Table headings be shown?
pt: Os cabeçalhos da tabela devem ser exibidos?

en: Should the Widget be shown with a transparent background? Also requires the embedded content to have a transparent background.
pt: O widget deve ser apresentado com fundo transparente? Também requer que o conteúdo incorporado tenha fundo transparente.

en: Should the application icon be shown in the task bar?
pt: O ícone da aplicação deve ser mostrado na barra de tarefas?

en: Should the application send proof of play stats to the CMS.
pt: Caso o pedido de enviar o comprovante de estatísticas de jogo para o CMS.

en: Should the audio loop if it finishes before the provided duration?
pt: O áudio deve entrar em ciclo (loop) se terminar antes do tempo fornecido?

en: Should the background have a shadow?
pt: O fundo deve ter uma sombra?

en: Should the calendar show a marker for the current time?
pt: O calendário deve apresentar um marcador da hora atual?

en: Should the calendar start at the current time, or at the time of the first event?
pt: O calendário deve iniciar na hora atual ou na hora do primeiro evento?

en: Should the circle have an outline?
pt: O círculo deve ter um contorno?

en: Should the clock show seconds or not?
pt: O relógio deve mostrar os segundos?

en: Should the copyright text be bold?
pt: O texto do aviso de direitos de autor deve estar em negrito?

en: Should the copyright text be italicised?
pt: O texto do aviso de direitos de autor deve estar em itálico?

en: Should the copyright text be underlined?
pt: O texto do aviso de direitos de autor deve estar sublinhado?

en: Should the currently unavailable products appear in the menu?
pt: Os produtos atualmente indisponíveis devem aparecer no menu?

en: Should the embedded content be scaled along with the layout?
pt: Deve o conteúdo incorporado ser redimensionado juntamente com o layout?

en: Should the hexagon have an outline?
pt: O hexágono deve ter contorno?

en: Should the image have a shadow?
pt: A imagem deve ter sombra?

en: Should the image have rounded corners?
pt: A imagem deve ter cantos arredondados?

en: Should the image have some transparency? Choose from 0 to 100.
pt: A imagem deve ter alguma transparência? Escolha um valor entre 0 e 100

en: Should the order of the feed be randomised? When enabled each time the Widget is shown the items will be randomly shuffled and displayed in a random order.
pt: Deseja aleatorizar a ordem do feed? Quando ativado, sempre que o widget for apresentado, os itens serão embaralhados e exibidos por ordem aleatória.

en: Should the pentagon have an outline?
pt: O pentágono deve ter contorno?

en: Should the rectangle have an outline?
pt: O retângulo deve ter contorno?

en: Should the rectangle have rounded corners?
pt: O retângulo deve ter cantos arredondados?

en: Should the selected template have a header?
pt: O modelo selecionado deve incluir um cabeçalho?

en: Should the shape scale to fit the element area?
pt: A forma deve redimensionar-se para se ajustar à área do elemento?

en: Should the square have rounded corners?
pt: Deve o quadrado ter cantos arredondados?

en: Should the text be bold?
pt: Deve o texto ser em negrito?

en: Should the text be italicised?
pt: Deve o texto ser em itálico?

en: Should the text be justified?
pt: Deve o texto ser justificado?

en: Should the text be underlined?
pt: Deve o texto ser sublinhado?

en: Should the text have a shadow?
pt: Deve o texto ter sombra?

en: Should the text wrap to the next line?
pt: O texto deve ser automaticamente quebrado para a linha seguinte?

en: Should the triangle have an outline?
pt: O triângulo deve ter contorno?

en: Should the video be muted?
pt: O vídeo deve estar em silêncio?

en: Should the video expand over the top of existing content and show in full screen?
pt: O vídeo deve expandir-se sobre o conteúdo existente e ser exibido em ecrã inteiro?

en: Should the video loop if it finishes before the provided duration?
pt: O vídeo deve repetir caso termine antes da duração definida?

en: Should the widget overflow the region?
pt: O widget deve exceder os limites da região?

en: Should these API keys be used to obtain user authorisation? If unchecked the key owners account will be used.
pt: Estas chaves API devem ser usadas para obter a autorização do utilizador? Se não for selecionado, será utilizada a conta do proprietário da chave.

en: Should this Product appear as available?
pt: Este Produto deve aparecer como disponível?

en: Should this User Group be available for selection when creating a New User via the onboarding form?
pt: Este grupo de utilizadores deve estar disponível para seleção ao criar um novo utilizador através do formulário de integração?

en: Should this User receive system notifications?
pt: Este utilizador deve receber notificações do sistema?

en: Should this User see the new user guide when they log in?
pt: Este utilizador deve ver o guia para novos utilizadores ao iniciar sessão?

en: Should this Widget be loaded entirely off screen so that it is ready when shown? Dynamic content will start running off screen.
pt: Este widget deve ser totalmente carregado fora do ecrã para estar pronto quando for apresentado? O conteúdo dinâmico começará a ser executado fora do ecrã.

en: Should this Widget be loaded entirely off-screen so that it is ready when shown? Dynamic content will start running off screen.
pt: Deve este widget ser carregado totalmente fora do ecrã para estar pronto quando apresentado? O conteúdo dinâmico começará a ser executado fora do ecrã.

en: Should this display be tested against the global time out or the Player collection interval?
pt: Este ecrã deve ser testado em relação ao tempo limite global ou ao intervalo de recolha do Player?

en: Should we copy all file and layout assignments to the new Display Group?
pt: Devemos copiar todas as atribuições de ficheiros e esquemas para o novo Grupo de Ecrãs?

en: Should we copy all members to the new Display Group?
pt: Devemos copiar todos os membros para o novo Grupo de Ecrãs?

en: Should we copy all tags to the new Display Group?
pt: Devemos copiar todas as etiquetas para o novo Grupo de Ecrãs?

en: Show
pt: Mostrar

en: Show Environment checks
pt: Mostrar verificações do ambiente

en: Show Full Screen?
pt: Mostrar em ecrã completo?

en: Show In
pt: Mostrar em

en: Show Javascript and CSS controls.
pt: Mostrar controlos de Javascript e CSS.

en: Show Outline
pt: Mostrar Contorno

en: Show Overflow
pt: Mostrar conteúdo excedente

en: Show Seconds?
pt: Mostrar Segundos?

en: Show System tags?
pt: Mostrar etiquetas do sistema?

en: Show Unavailable Products?
pt: Mostrar produtos indisponíveis?

en: Show a separator between items?
pt: Mostrar um separador entre os itens?

en: Show advanced controls?
pt: Mostrar controlos avançados?

en: Show category images?
pt: Mostrar imagens de categorias?

en: Show current events and hide all other events from the feed.
pt: Mostrar eventos atuais e ocultar todos os outros eventos do feed.

en: Show event description?
pt: Monstrar descrição do evento?

en: Show existing recovery codes
pt: Mostrar códigos de recuperação existentes

en: Show header?
pt: Mostrar cabeçalho?

en: Show inner digital clock?
pt: Mostrar relógio digital interno?

en: Show items belong to a report.
pt: Mostrar itens pertencentes a um relatório.

en: Show items owned by the selected User.
pt: Mostrar itens pertencentes ao utilizador selecionado.

en: Show items side by side?
pt: Mostrar itens lado a lado?

en: Show label?
pt: Mostrar etiqueta?

en: Show now marker?
pt: Mostrar marcador da hora atual?

en: Show only current events?
pt: Mostrar apenas eventos atuais?

en: Show only events scheduled directly on selected Displays/Groups
pt: Mostrar apenas eventos agendados diretamente nos Ecrãs/Grupos selecionados

en: Show only local/remote server posts.
pt: Mostrar apenas publicações do servidor local/remoto.

en: Show only tags with values?
pt: Mostrar apenas etiquetas com valores?

en: Show product images?
pt: Mostrar imagens de produtos?

en: Show seconds hand?
pt: Mostrar ponteiro dos segundos?

en: Show steps?
pt: Mostrar marcas?

en: Show subtitles if available in the HLS stream. Note that not all streams include captions, and some may have them permanently embedded in the video.
pt: Mostrar legendas, se disponíveis, no fluxo HLS. Note que nem todos os fluxos incluem legendas, e alguns podem tê-las permanentemente incorporadas no vídeo.

en: Show the icon in the task bar?
pt: Mostrar o ícone na barra de tarefas?

en: Show the table headings?
pt: Mostrar os cabeçalhos da tabela?

en: Show when onboarding a new user?
pt: Mostrar ao integrar um novo utilizador?

en: Show/Hide tooltips which provide help; informational tooltips will remain.
pt: Mostrar/Ocultar balões de ajuda; as dicas informativas continuarão visíveis.

en: Showing sample data
pt: A mostrar dados de exemplo

en: Simple white table with rounded rows.
pt: Tabela simples branca com linhas arredondadas.

en: Single Display
pt: Display único

en: Size
pt: Tamanho

en: Smart Mirror
pt: Espelho Inteligente

en: Snap to Borders
pt: Ajustar às margens

en: Snap to Elements
pt: Ajustar aos elementos

en: Snap to Grid
pt: Ajustar à grelha

en: Snippets
pt: Trechos

en: Snow
pt: Neve

en: Snowing
pt: Neve

en: SoV
pt: Quota de Visualização

en: Social Media
pt: Redes Sociais

en: Software package does not contain a manifest
pt: O pacote de software não contém um manifesto

en: Solid
pt: Sólido

en: Solid Arrow
pt: Seta sólida

en: Sorry the form has expired. Please refresh.
pt: O formulário expirou. Por favor atualize a página.

en: Sorry there has been an unknown error.
pt: Lamentamos, ocorreu um erro desconhecido.

en: Sorry there is an error with this request, cannot set inherited permissions
pt: Desculpe, há um erro com este pedido, não é possível definir permissões herdadas

en: Sorry this account does not exist or cannot be authenticated.
pt: Esta conta não existe ou não pode ser autenticada

en: Sorry this function is disabled.
pt: Desculpe esta função está inativa

en: Sorry we cannot delete a system connector.
pt: Lamentamos, não é possível eliminar um conector do sistema.

en: Sorry we encountered an error getting Proof of Play data, please consult your administrator
pt: Ocorreu um erro ao obter os dados de Prova de Reprodução, por favor consulte o administrador

en: Sorry we encountered an error getting total number of Proof of Play data, please consult your administrator
pt: Ocorreu um erro ao obter o número total de dados de Prova de Reprodução, por favor consulte o administrador

en: Sorry, Fonts do not have any editable properties.
pt: Desculpe, os tipos de letra não têm propriedades editáveis.

en: Sorry, you are not allowed to directly access this page.
pt: Lamento, mas não lhe é permitido aceder a esta página.

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Sort descending?
pt: Ordenar por ordem decrescente?

en: Source
pt: Origem

en: South
pt: Sul

en: South East
pt: Sudeste

en: South West
pt: Sudoeste

en: Southeast
pt: Sudeste

en: Southwest
pt: Sudoeste

en: Speed
pt: Velocidade

en: Spot Fill
pt: Preenchimento dos espaços

en: Spot Length
pt: Duração do espaço

en: Spot length must be empty, 0 or a positive number
pt: A duração do espaço deve estar vazia, ser 0 ou um número positivo.

en: Spots
pt: Espaços

en: Square - Current day
pt: Quadrado — Dia atual

en: Square - Detailed weather
pt: Quadrado — Clima detalhado

en: Square - Forecast squared with background
pt: Quadrado — Previsão quadrada com fundo

en: Squared
pt: Quadrado

en: Start
pt: Início

en: Start Date
pt: Data de início

en: Start Replace
pt: Iniciar

en: Start Time
pt: Hora de Início

en: Start again
pt: Recomeçar

en: Start and end time will be defined by the daypart's configuration for this day of the week. Use a repeating schedule to apply this event over multiple days
pt: A hora de início e de fim será definida pela configuração do período do dia para este dia da semana. Use uma programação repetitiva para aplicar este evento em vários dias.

en: Start at the current time?
pt: Iniciar na hora atual?

en: Start time
pt: Hora de Início

en: Start time cannot be earlier than today
pt: A data de início não pode ser anterior à data atual

en: Start/End time are empty or in an incorrect format
pt: O tempo de Início/Fim está vazio ou tem um formato incorreto

en: Statistics
pt: Estatísticas

en: Stats Archive
pt: Arquivo de estatísticas

en: Stats Export %s to %s - %s
pt: Exportação de estatísticas de %s para %s - %s

en: Stats?
pt: Estado

en: Status
pt: Estado

en: Status Dashboard
pt: Painel de Estado

en: Status Dashboard showing key platform metrics, suitable for an Administrator.
pt: Painel de Estado com métricas essenciais da plataforma, adequado para um Administrador

en: Status Dashboard showing key platform metrics, usually for an administrator.
pt: Painel de Estado que apresenta métricas essenciais da plataforma, geralmente para administradores.

en: Steps colour
pt: Cor das marcas

en: Stock Icon
pt: Ícone de Ações

en: Stocks
pt: Ações

en: Stocks - Group 1
pt: Ações - Grupo 1

en: Stocks - Single 1
pt: Ações - Único 1

en: Stocks - Single 2
pt: Ações - Único 2

en: Stocks 1
pt: Ações 1

en: Stocks 2
pt: Ações 2

en: Stocks Custom HTML
pt: Ações HTML Personalizado

en: Stocks Module
pt: Módulo de Ações

en: Stocks data invalid
pt: Dados de ações inválidos.

en: Stop the player PC power management from Sleeping the PC
pt: Impedir que a gestão de energia do PC do reprodutor coloque o computador em suspensão

en: Storage Available
pt: Armazenamento Disponível

en: Storage Free %
pt: Percentagem de Armazenamento Livre

en: Storage Total
pt: Armazenamento Total

en: Store all HTML resources on the Internal Storage? Should be selected if the device cannot display text, ticker, dataset media.
pt: Armazenar todos os recursos HTML em armazenamento interno? Deve ser selecionado se o ecrã não pode mostrar texto, ticker ou dataset

en: Stretch
pt: Esticar

en: String
pt: String (sequência de caracteres)

en: String template with placeholders
pt: Modelo de texto com marcadores de posição

en: Striped blue table with darker blue header.
pt: Tabela azul às riscas com cabeçalho azul mais escuro.

en: Style
pt: Estilo

en: Style Sheet
pt: Folha de Estilo

en: Sub-Playlist
pt: Sub-Lista de Reprodução

en: Subject
pt: Assunto

en: Suffix
pt: Sufixo

en: Summary
pt: Resumo

en: Summary Chart
pt: Gráfico de resumo

en: Sunday
pt: Domingo

en: Super Admin
pt: Super Administrador

en: Supported?
pt: Suportado?

en: Switch Delay
pt: Atraso na Comutação

en: Switch Delay value cannot be negative
pt: O valor do Atraso de Comutação não pode ser negativo.

en: Switched to Debug Mode
pt: Alterado para modo Debug

en: Switched to Normal Mode
pt: Alterado para modo Normal

en: Symbol
pt: Símbolo

en: Sync Group
pt: Grupo de sincronização

en: Sync Publisher Port cannot be empty
pt: A porta do Publicador de Sincronização não pode estar vazia.

en: Synchronised Content
pt: Conteúdo Sincronizado

en: Synchronised Event
pt: Evento Sincronizado

en: Synchronised Mirrored Content
pt: Conteúdo Sincronizado Espelhado

en: System
pt: Sistema

en: System User
pt: Utilizador do sistema

en: TODAY
pt: HOJE

en: TV / Panel
pt: TV / Painel

en: TV Monitoring
pt: Monitorização da TV

en: Tag must be between 1 and 50 characters
pt: A etiqueta deve ter entre 1 e 50 caracteres

en: Tag this media. Comma Separated.
pt: Adicionar tags - Lista separada por vírgulas (1 - 250 caracteres)

en: Tagged %s
pt: Marcado %s

en: Tags for this Display Group - Comma separated string of Tags or Tag|Value format. If you choose a Tag that has associated values, they will be shown for selection below.
pt: Etiquetas para este grupo de ecrãs – sequência de etiquetas separadas por vírgulas ou no formato Etiqueta|Valor. Se escolher uma etiqueta com valores associados, estes serão apresentados para seleção abaixo.

en: Tags for this Media - Comma separated string of Tags or Tag|Value format. If you choose a Tag that has associated values, they will be shown for selection below.
pt: Etiquetas para esta média – sequência de etiquetas separadas por vírgulas ou no formato Etiqueta|Valor. Se escolher uma etiqueta que tenha valores associados, estes serão apresentados abaixo para seleção.

en: Target region set
pt: Região de destino definida

en: Task
pt: Tarefa

en: Tasks
pt: Tarefas

en: TeamViewer Serial
pt: Número de acesso do TeamViewer

en: TeamViewer to this Display
pt: TeamViewer para este ecrã

en: Temperature
pt: Temperatura

en: Temperature (Imperial)
pt: Temperatura (Imperial)

en: Temperature (Metric)
pt: Temperatura (Métrica)

en: Template
pt: Modelo

en: Template - HTML
pt: Modelo - HTML

en: Template - Stylesheet
pt: Modelo - Folha de Estilo

en: Template 1 - text, profile image
pt: Modelo 1 - texto, imagem de perfil

en: Template 10 - text, photo, logo
pt: Modelo 10 - texto, fotografia, logótipo

en: Template 11 - text, logo
pt: Modelo 11 - texto, logótipo

en: Template 12 - text, profile image, logo
pt: Modelo 12 - texto, imagem de perfil, logótipo

en: Template 2 - text, profile image, photo
pt: Modelo 2 - texto, imagem de perfil, fotografia

en: Template 3 - text
pt: Modelo 3 - texto

en: Template 4 - text, profile image
pt: Modelo 4 - texto, imagem de perfil

en: Template 5 - text, profile image
pt: Modelo 5 - texto, imagem de perfil

en: Template 6 - text, profile image
pt: Modelo 6 - texto, imagem de perfil

en: Template 7 - text, profile image
pt: Modelo 7 - texto, imagem de perfil

en: Template 8 - text, profile image
pt: Modelo 8 - texto, imagem de perfil

en: Template 9 - text, logo
pt: Modelo 9 - texto, logótipo

en: Template Missing
pt: Modelo em falta

en: Templates
pt: Modelos

en: Terms
pt: Termos

en: Test
pt: Teste

en: Test Alerts
pt: Alertas de Teste

en: Test Parameters
pt: Testar Parâmetros

en: Test Params
pt: Testar Parâmetros

en: Test your search by using a Hashtag to return results from the mastodon URL provided in the module settings.
pt: Teste a pesquisa utilizando uma hashtag para retornar resultados da URL do Mastodon definida nas configurações do módulo.

en: Text
pt: Texto

en: Text Card Background Colour
pt: Cor de Fundo do Cartão de Texto

en: Text Card Border Colour
pt: Cor da Borda do Cartão de Texto

en: Text Colour
pt: Cor do Texto

en: Text Font
pt: Fonte do Texto

en: Text Shadow
pt: Sombra do Texto

en: Text Shadow Colour
pt: Cor da sombra do texto

en: Text World Clock
pt: Relógio Mundial em Texto

en: Text Wrap
pt: Quebra automática de texto

en: Text direction
pt: Direção do texto

en: Text scale
pt: Escala do Texto

en: Text. With Directional Controls.
pt: Texto. Com controlos direcionais.

en: Thank you for choosing %themeName%. This installation wizard will take you through
                    setting up %themeName% one step at a time. There are 6 steps in total, the first one is below.
pt: Obrigado por escolher o %themeName%. Este assistente de instalação irá guiá-lo
                    na configuração do %themeName% passo a passo. São 6 passos no total, o primeiro está abaixo.

en: That is not a valid date interval, please use natural language such as 1 week
pt: O intervalo de datas não é válido, use linguagem natural como '1 semana'

en: That's it!
pt: Está concluído!

en: The 3 digit currency code to apply to the price, e.g. USD/GBP/EUR
pt: O código da moeda de 3 dígitos a aplicar ao preço, por exemplo, USD/GBP/EUR

en: The Allergy Information for this Menu Board Product
pt: A Informação sobre Alergénios deste Produto do Menu Board

en: The CMS has already been installed. Please contact your system administrator.
pt: O CMS já foi instalado. Por favor contacte o administrador do sistema.

en: The CMS may not be working as expected because MySQL BINLOG format is set to STATEMENT. This can effect sessions and should be set to ROW or MIXED.
pt: O CMS poderá não funcionar como esperado porque o formato BINLOG do MySQL está definido para STATEMENT. Isto pode afetar as sessões e deverá ser definido para ROW ou MIXED.

en: The Category for this Help Link
pt: A categoria para esta ligação de ajuda

en: The Code identifier for this Menu Board
pt: O identificador de código para este Quadro de Menu

en: The Code identifier for this Menu Board Product
pt: O Código identificador deste Produto do Menu Board

en: The Command String for this Command. An override for this can be provided in Display Settings.
pt: A cadeia de comando para este comando. Pode ser substituída nas definições do ecrã.

en: The Content Management System (CMS) allows users to create, manage and update content to be shown on Displays. Upload images and videos, create layout designs, schedule content and manage the display network.
pt: O Sistema de Gestão de Conteúdos (CMS) permite aos utilizadores criar, gerir e atualizar conteúdos a serem apresentados nos ecrãs. Carregue imagens e vídeos, crie layouts, agende conteúdos e administre a rede de ecrãs.

en: The DataSet results can be filtered by any column and set below. New fields can be added by selecting the plus icon at the end of the current row. Should a more complicated filter be required the advanced checkbox can be selected to provide custom SQL syntax. The substitution [DisplayId] can be used in filter clauses and will be substituted at run time with the Display ID. When shown in the CMS it will be substituted with 0.
pt: Os resultados do conjunto de dados podem ser filtrados por qualquer coluna, definida abaixo. Podem ser adicionados novos campos clicando no ícone de mais no final da linha atual. Se for necessário um filtro mais complexo, pode ser ativada a opção Avançado, que permite utilizar sintaxe SQL personalizada. A substituição [DisplayId] pode ser usada nas cláusulas de filtro e será substituída em tempo de execução pelo ID do ecrã. Quando apresentado no CMS, será substituído por 0.

en: The DataSet results can be ordered by any column and set below. New fields can be added by selecting the plus icon at the end of the current row. Should a more complicated order be required the advanced checkbox can be selected to provide custom SQL syntax.
pt: Os resultados do DataSet podem ser ordenados por qualquer coluna e configurados abaixo. Podem ser adicionados novos campos ao selecionar o ícone de mais no final da linha atual. Se for necessária uma ordenação mais complexa, pode ativar a opção avançada para utilizar sintaxe SQL personalizada.

en: The Default Layout to Display where there is no other content.
pt: O Layout por defeito quando não há outro conteúdo.

en: The Description for this Menu Board Product
pt: A Descrição deste Produto do Menu Board

en: The Display Group being edited is in bold. The list is ordered so that items above the current Display Group are its ancestors and items below are its descendants.
pt: O Grupo de Ecrãs que está a ser editado aparece a negrito. A lista está ordenada de forma que os itens acima do Grupo de Ecrãs atual são ascendentes e os abaixo são descendentes.

en: The Email Address for this user.
pt: O endereço de e-mail deste utilizador.

en: The Extensions allowed on files uploaded using this module. Comma Separated.
pt: As extensões permitidas em ficheiros enviados usando este módulo. Separadas por vírgula.

en: The Height for this Resolution
pt: A Altura para esta Resolução

en: The Height of the Display Window. 0 means full height.
pt: A altura da janela de exibição. 0 significa altura máxima.

en: The IP address of the remote host's broadcast address (or gateway)
pt: Endereço IP de broadcast do host remoto (ou gateway)

en: The Latitude for this widget
pt: A Latitude para este widget

en: The Library Location you gave is not empty. Please give the location of an empty folder
pt: A localização dada para a biblioteca não está vazia. Por favor verifique e tente de novo.

en: The Library Location you gave is not writable by the webserver. Please fix the permissions and try again.
pt: O servidor web não tem permissões para escrita na localização dada para a biblioteca. Por favor verifique e tente de novo.

en: The Library Location you have picked is not writeable
pt: A localização da livraria que escolheu não tem permissão de escrita

en: The Link for the CAP feed
pt: Link para o feed CAP

en: The Link for the iCal Feed.
pt: O link para o feed do iCal.

en: The Link to open for this help topic and category
pt: A ligação a abrir para este tópico e categoria de ajuda

en: The Location (URL) of the dashboard webpage
pt: Endereço (URL) da página do painel

en: The Location (URL) of the webpage
pt: O endereço (URL) da página web

en: The Longitude for this widget
pt: A Longitude para este widget

en: The Name for this Campaign
pt: Nome da campanha

en: The Name for this Command
pt: Nome do comando

en: The Name for this Display Profile
pt: O nome para este Perfil de Ecrã

en: The Name for this Menu Board
pt: O nome deste Quadro de Menu

en: The Name for this Menu Board Product
pt: O Nome deste Produto do Menu Board

en: The Name for this Tag
pt: O Nome para esta Tag

en: The Name for this Task
pt: Nome da tarefa

en: The Name of the Display - (1 - 50 characters).
pt: Nome do ecrã (1-50 caracteres)

en: The Name of this DMA - (1 - 50 characters)
pt: O nome deste DMA - (1 a 50 caracteres)

en: The Name of this item - Leave blank to use the file name
pt: O nome deste item – deixe em branco para usar o nome do ficheiro

en: The Number of items you want to display
pt: Número de itens a apresentar

en: The Password for this user.
pt: A palavra-passe para este utilizador.

en: The Percentage to Scale this Webpage (0 - 100)
pt: A percentagem para escalar esta página web (0 - 100)

en: The Player linked to the submitted code, will make regular calls to our Authentication Service to retrive the CMS details and configure itself with them.
                         Your details are removed from the temporary storage once the Player is configured
pt: O Player associado ao código submetido fará chamadas regulares ao nosso Serviço de Autenticação para obter os detalhes do CMS e configurar-se com base neles.
                         Os seus dados serão removidos do armazenamento temporário assim que o Player estiver configurado.

en: The Price for this Menu Board Product
pt: O Preço deste Produto do Menu Board

en: The Region dimensions cannot be empty or negative
pt: As dimensões da região não podem estar vazias ou negativas

en: The Topic for this Help Link
pt: O tópico para esta ligação de ajuda

en: The Traffic Widget has not been configured yet, please ask your CMS Administrator to look at it for you.
pt: O widget de Trânsito ainda não foi configurado. Solicite ao Administrador do CMS que o configure.

en: The Validation String for this Command. An override for this can be provided in Display Settings.
pt: A cadeia de validação para este comando. Pode ser substituída nas definições do ecrã.

en: The Width for this Resolution
pt: A Largura para esta Resolução

en: The Width of the Display Window. 0 means full width.
pt: A largura da janela de exibição. 0 significa largura máxima.

en: The background image to use
pt: Imagem de fundo a utilizar

en: The bandwidth limit that should be applied. Enter 0 for no limit.
pt: O limite da largura de banda a aplicar. Introduza 0 para ilimitado.

en: The base currency.
pt: Moeda Base

en: The code provided does not match. Please double-check the code shown on the device you are trying to connect.
pt: O código fornecido não corresponde. Por favor, verifique novamente o código apresentado no dispositivo que está a tentar ligar.

en: The colour of the background
pt: Cor de Fundo

en: The colour of the border
pt: Cor da borda

en: The colour of the circle background
pt: Cor de fundo do círculo

en: The colour of the container background
pt: Cor do fundo do contentor

en: The colour of the content cards
pt: Cor dos cartões de conteúdo

en: The colour of the current container background
pt: Cor do fundo do contentor atual

en: The colour of the date text
pt: A cor do texto da Data

en: The colour of the divider elements
pt: Cor dos elementos divisores

en: The colour of the footer background
pt: Cor do fundo do rodapé

en: The colour of the footer background 1
pt: Cor do fundo do rodapé 1

en: The colour of the footer background 2
pt: Cor de fundo do rodapé 2

en: The colour of the footer icons
pt: Cor dos Icones do Rodapé

en: The colour of the footer text
pt: Cor do texto do rodapé

en: The colour of the forecast container background
pt: Cor do fundo do contentor da previsão

en: The colour of the header background
pt: A cor do texto do cabeçalho

en: The colour of the header text
pt: Cor do texto do cabeçalho

en: The colour of the icons
pt: Cor dos icones

en: The colour of the inner post background
pt: A cor do fundo da publicação interna

en: The colour of the inner post border
pt: A cor da borda da publicação interna

en: The colour of the label
pt: A cor da etiqueta

en: The colour of the post background
pt: A cor de fundo da publicação

en: The colour of the post header text
pt: A cor do texto do cabeçalho da publicação

en: The colour of the post text
pt: A cor do texto da publicação

en: The colour of the profile border
pt: A cor da borda do perfil

en: The colour of the shadow
pt: Cor da sombra

en: The colour of the text
pt: A cor do texto

en: The colour of the username text
pt: A cor do texto do Nome de Utilizador

en: The cost per play
pt: Custo por reprodução

en: The countdown will show in a warning mode from the end duration entered.
pt: A contagem decrescente será exibida em modo de aviso a partir da duração final indicada.

en: The countdown will show in a warning mode from the warning date entered.
pt: A contagem decrescente será exibida em modo de aviso a partir da data de aviso inserida.

en: The current layout will be unlocked to other users. You will also be redirected to the Layouts page
pt: O esquema atual será desbloqueado para outros utilizadores. Também será redirecionado para a página de Esquemas.

en: The default URL for the mastodon instance.
pt: O URL padrão para a instância Mastodon.

en: The default User Group for new Users
pt: O grupo de utilizadores predefinido para novos utilizadores

en: The default language to use
pt: Idioma por defeito a utilizar

en: The delay (in ms) before unpausing the video on start. If some of the devices in the group do not support gapless, this value can be raised to compensate.
pt: O atraso (em ms) antes de retomar a reprodução do vídeo ao iniciar. Se alguns dispositivos do grupo não suportarem reprodução contínua, este valor pode ser aumentado para compensar.

en: The delay (in ms) when displaying the changes in content. If the network is unstable this value can be raised to compensate.
pt: O atraso (em ms) na apresentação das alterações de conteúdo. Se a rede for instável, este valor pode ser aumentado para compensar.

en: The description for this Display Profile
pt: A descrição deste Perfil de Ecrã

en: The display order if there's more than one item.
pt: A ordem de visualização se existir mais que um item.

en: The duration in seconds this item should be displayed
pt: A duração, em segundos, durante a qual este item deve ser exibido

en: The duration in seconds.
pt: Duração em segundos.

en: The duration needs to be above 0 for a locally stored file
pt: A duração tem de ser superior a 0 para um ficheiro armazenado localmente

en: The duration needs to be greater than 0 for remote URLs
pt: A duração tem de ser superior a 0 para URLs remotos

en: The duration specified is per item otherwise it is per feed.
pt: A duração especificada é por item, caso contrário, é por feed.

en: The duration specified is per item otherwise it is per menu.
pt: A duração especificada é por item, caso contrário, é por menu.

en: The duration specified is per page/item otherwise the widget duration is divided between the number of pages/items.
pt: A duração especificada é por página/item, caso contrário a duração do widget é dividida pelo número de páginas/itens.

en: The end of the time window to connect to the CMS and download updates.
pt: O fim da janela de tempo para se conectar ao CMS e baixar as atualizações.

en: The event (%s) has %s %d %s ago
pt: O evento (%s) ocorreu há %s %d %s

en: The event (%s) is %s in %d %s
pt: O evento (%s) é %s dentro de %d %s

en: The format to apply to all dates returned by the Widget.
pt: O formato a aplicar a todas as datas devolvidas pelo widget.

en: The format to apply to event time (default HH:mm).
pt: O formato da hora a aplicar ao evento (padrão HH:mm).

en: The from date is too far in the past.
pt: A data de início está demasiado no passado.

en: The height of the page. Leave empty to use the region height.
pt: A altura da página. Deixe em branco para usar a altura da região.

en: The iCal provided is not valid, please choose a valid feed
pt: O iCal fornecido não é válido. Escolha um feed válido.

en: The impressions per play
pt: Impressões por execução

en: The latitude entered is not valid.
pt: A latitude introduzida não é válida

en: The layout dimensions cannot be empty
pt: As dimensões do layout não podem estar vazias

en: The left pixel position the display window should be sized from.
pt: A posição do pixel esquerdo da janela de exibição a partir do qual deve ser dimensionada

en: The longitude entered is not valid.
pt: A longitude introduzida não é válida

en: The name must be between 1 and 100 characters
pt: O nome deve ter entre 1 a 100 caracteres

en: The new Password for this user.
pt: A nova palavra-passe para este utilizador.

en: The number of items to show per page (default = 5).
pt: O número de itens a mostrar por página (predefinição = 5).

en: The number of items you want to display.
pt: O número de itens que você deseja exibir.

en: The number of posts to return (default = 15).
pt: O número de publicações a devolver (padrão = 15).

en: The offset in minutes that should be applied to the current date.
pt: O deslocamento em minutos que deve ser aplicado à data atual.

en: The offset in minutes that should be applied to the current time, or if a counter then date/time to run from in the format Y-m-d H:i:s.
pt: O desfasamento em minutos a aplicar à hora atual ou, se for um contador, a data/hora de início no formato Y-m-d H:i:s.

en: The offset in minutes that should be applied to the current time.
pt: O desfasamento em minutos que deve ser aplicado à hora atual.

en: The port on which players will communicate
pt: A porta pela qual os leitores irão comunicar

en: The report will be available 6AM every day.
pt: O relatório estará disponível diariamente às 6h.

en: The schedule for this task in CRON syntax
pt: O agendamento desta tarefa em sintaxe CRON

en: The selected effect works best with a background colour. Optionally add one here.
pt: O efeito selecionado funciona melhor com uma cor de fundo. Opcionalmente, adicione uma aqui.

en: The selector to use for stacking marquee items in a line when scrolling Left/Right.
pt: O seletor a usar para empilhar itens do marquee numa linha ao fazer scroll para a esquerda/direita.

en: The settings for this display are shown below. They are taken from the active Display Profile for this Display, which can be changed in Display Settings. If you have altered the Settings Profile above, you will need to save and re-show the form.
pt: As definições para este ecrã são apresentadas abaixo. São herdadas do Perfil de Ecrã ativo para este ecrã, o qual pode ser alterado em Definições do Ecrã. Se tiver alterado o Perfil de Definições acima, terá de guardar e voltar a mostrar o formulário.

en: The start of the time window to connect to the CMS and download updates.
pt: O início da janela de tempo para se conectar ao CMS e baixar as atualizações.

en: The starting point from the left in pixels
pt: O ponto inicial a partir da esquerda, em píxeis

en: The starting point from the top in pixels
pt: O ponto inicial a partir do topo, em píxeis

en: The status will be updated with each Commercial Licence check
pt: O estado será atualizado a cada verificação de Licença Comercial

en: The substitution [Tag:tagName:defaultValue] can also be used in filter clauses. Replace tagName with the actual display tag name you want to use and defaultValue with the value to be used if the tag value is not found (e.g., [Tag:region:unknown]). At runtime, it will be substituted with the Display's tag value or defaultValue if the tag value is not found. When shown in the CMS, it will be substituted with an empty string if the tag is not found at all.
pt: A substituição [Tag:tagName:defaultValue] também pode ser usada em cláusulas de filtro. Substitua tagName pelo nome da etiqueta de ecrã que pretende utilizar e defaultValue pelo valor a ser usado caso a etiqueta não seja encontrada (ex.: [Tag:region:unknown]). Em tempo de execução, será substituída pelo valor da etiqueta do ecrã ou pelo valor por defeito se a etiqueta não for encontrada. Quando visualizado no CMS, será substituído por uma cadeia vazia se a etiqueta não existir.

en: The system User for this CMS
pt: O utilizador do sistema para este CMS

en: The template for formatting your notifications. Enter [Subject] and [Body] with your desired formatting. Enter text or HTML in the box below.
pt: O modelo para formatar as suas notificações. Insira [Assunto] e [Corpo] com a formatação desejada. Introduza texto ou HTML na caixa abaixo.

en: The theme "%s" does not exist
pt: O tema "%s" não existe

en: The time this display should receive the WOL command, using the 24hr clock - e.g. 19:00. Maintenance must be enabled.
pt: A hora a que este ecrã deve receber o comando WOL, usando o formato 24h – ex.: 19:00. A manutenção tem de estar ativada.

en: The top pixel position the display window should be sized from.
pt: A posição do pixel de cima da janela de exibição a partir do qual deve ser dimensionada

en: The transition speed of the selected effect in milliseconds (normal = 1000)
pt: A velocidade de transição do efeito selecionado em milissegundos (normal = 1000)

en: The transition speed of the selected effect in milliseconds (normal = 1000) or the Marquee Speed in a low to high scale (normal = 1)
pt: A velocidade da transição do efeito selecionado em milissegundos (normal = 1000) ou a velocidade da faixa de texto numa escala de baixa a alta (normal = 1)

en: The transition speed of the selected effect in milliseconds (normal = 1000) or the Marquee Speed in a low to high scale (normal = 1).
pt: A velocidade de transição do efeito selecionado em milissegundos (normal = 1000) ou a Velocidade do Marquee numa escala de baixa a alta (normal = 1).

en: The transition speed of the selected effect in milliseconds (normal = 1000).
pt: A velocidade de transição do efeito selecionado em milissegundos (normal = 1000).

en: The width of the page. Leave empty to use the region width.
pt: A largura da página. Deixe em branco para usar a largura da região.

en: Theme
pt: Tema

en: There are items on this Layout that can only be assessed by the Display
pt: Há itens neste Ecrã que só podem ser acedidos pelo ecrã

en: There is %sumExcludingGeneric% of data stored in %countExcludingGeneric% files . Are you sure you want to proceed?
pt: Existem %sumExcludingGeneric% de dados armazenados em %countExcludingGeneric% ficheiros. Tem a certeza de que pretende continuar?

en: There is %sumGeneric% of data stored in %countGeneric% generic files. To delete these check here
pt: Existem %sumGeneric% de dados armazenados em %countGeneric% ficheiros genéricos. Para os eliminar, selecione aqui.

en: There is a critical error that you should resolve first.
pt: Existe um erro crítico que deve resolver primeiro.

en: There is a problem with this installation, the web/install folder should be deleted.
pt: Existe um problema com esta instalação. A pasta web/install deve ser eliminada.

en: There is a warning on the checklist that you should resolve.
pt: Existe um aviso na lista de verificação que deve resolver.

en: There is already a group with this name. Please choose another.
pt: Grupo já existente

en: There is already a user with this name. Please choose another.
pt: Utilizador já existente

en: There is already dataSet called %s. Please choose another name.
pt: Já existe uma tabela chamada %s. Por favor escolha outro nome.

en: There is an error with this Layout: %s
pt: Existe um erro com este Layout: %s

en: There is data assigned to this data set, cannot delete.
pt: Há dados associados a esta tabela. Não pode ser apagada.

en: There was a problem loading the Layout!
pt: Ocorreu um problema ao carregar o esquema!

en: There was a problem loading the Playlist!
pt: Ocorreu um problema ao carregar a lista de reprodução!

en: There was a problem processing your request, please try again
pt: Ocorreu um problema ao processar o seu pedido, por favor tente novamente.

en: There were %d campaigns which failed. A summary is in the error log.
pt: Houve %d campanhas que falharam. Um resumo encontra-se no registo de erros.

en: Third party extensions to the platform.
pt: Extensões de terceiros para a plataforma.

en: This Canvas is not shared with you with edit permission!
pt: Esta área de trabalho não está partilhada consigo com permissão de edição!

en: This DataSet does not have a data connector
pt: Este conjunto de dados não tem um conector de dados

en: This DataSet has been accessed or updated recently, which means the CMS will keep it active.
pt: Este conjunto de dados foi acedido ou atualizado recentemente, o que significa que o CMS o manterá ativo.

en: This Display Profile is currently assigned to one or more Displays
pt: Este Perfil de Ecrã está atualmente atribuído a um ou mais Ecrãs

en: This Display hasn't connected since updates have been made in the CMS. The below information will be updated when it has.
pt: Este ecrã não se ligou desde que foram feitas atualizações no CMS. A informação abaixo será atualizada quando se ligar.

en: This Folder is already a sub-folder of the selected Folder, if you wish to move its content to the parent Folder, please check the merge checkbox.
pt: Esta pasta já é uma subpasta da pasta selecionada; se deseja mover o seu conteúdo para a pasta principal, ative a opção de mesclagem.

en: This Layout has not been built yet
pt: Este layout ainda não está construído

en: This Layout is invalid and should not be scheduled
pt: Este layout é inválido e não deve ser agendado

en: This Layout is ready to play
pt: Este layout está pronto para ser exibido

en: This Module is compatible with webOS, Tizen and Philips SOC Players only
pt: Este módulo é compatível apenas com Players webOS, Tizen e Philips SOC

en: This Playlist belongs to a Region, please delete the Region instead.
pt: Esta Lista de Reprodução pertence a uma Região; por favor, elimine a Região em vez disso.

en: This Region is not shared with you
pt: Esta região não está partilhada consigo

en: This User is set as System User and cannot be retired
pt: Este utilizador está definido como Utilizador do Sistema e não pode ser desativado

en: This User is set as System User and needs to be super admin
pt: Este utilizador está definido como Utilizador do Sistema e precisa de ser super administrador

en: This Widget is not shared with you
pt: Este widget não está partilhado consigo

en: This assignment creates a circular reference
pt: Esta atribuição cria uma referência circular

en: This assignment creates a loop because the Playlist being assigned contains the Playlist being worked on.
pt: Esta atribuição cria um loop, porque a lista de reprodução atribuída contém a própria lista em edição.

en: This audio will play for %media.duration% seconds. To cut the audio short set a lower duration in the Advanced tab, to wait on the last frame or select to Loop set a higher duration.
pt: Este áudio será reproduzido por %media.duration% segundos. Para encurtar o áudio, defina uma duração menor na aba Avançado, para esperar o último quadro ou selecionar Loop, defina uma duração maior.

en: This connector will be installed when you save.
pt: Este conector será instalado ao guardar.

en: This display has no mac address recorded against it yet. Make sure the display is running.
pt: Este ecrã não  tem endereço MAC gravado. Certifique-se que está a correr

en: This feature has not been enabled for your user.
pt: Esta funcionalidade não foi ativada para o seu utilizador.

en: This is a Display specific Display Group and its assignments cannot be modified.
pt: Este ecrã é específico a um Grupo de ecrãs e as suas associações não podem ser modificadas

en: This is an unknown type of Player and there are no special settings for it.
pt: Este é um tipo de Player desconhecido e não existem definições especiais para ele.

en: This is being locked by another user. Lock expires on: [expiryDate]
pt: Este item está bloqueado por outro utilizador. O bloqueio expira em: [expiryDate]

en: This is inuse and cannot be deleted.
pt: Este item está em uso e não pode ser eliminado.

en: This is published and cannot be edited. You can checkout for editing below, or continue to view it in a read only mode.
pt: Isto está publicado e não pode ser editado. Pode bloqueá-lo para edição abaixo ou continuar a visualizá-lo em modo só de leitura.

en: This is the default URL for the NWS Atom Feed. You can update
            it if the URL changes in the future.
pt: Este é o URL predefinido para o feed Atom da NWS. Pode atualizá-lo
            se o URL mudar no futuro.

en: This is the intended height of the template and is used to scale the Widget within its region when the template is applied.
pt: Esta é a altura pretendida do modelo e será usada para dimensionar o widget dentro da sua região quando o modelo for aplicado.

en: This is the intended number of items on each page.
pt: Este é o número pretendido de itens por página.

en: This is the intended padding of the template and is used to position the Widget within its region when the template is applied.
pt: Este é o preenchimento pretendido do modelo e é utilizado para posicionar o widget dentro da respetiva região quando o modelo é aplicado.

en: This is the intended tweet content type.
pt: Este é o tipo de conteúdo de tweet pretendido.

en: This is the intended width of the template and is used to scale the Widget within its region when the template is applied.
pt: Esta é a largura pretendida do modelo e será usada para dimensionar o widget dentro da sua região quando o modelo for aplicado.

en: This layout is used as the global default and cannot be deleted
pt: Este layout é utilizado como predefinição global e não pode ser eliminado

en: This library item is in use.
pt: Este item da livraria está em uso

en: This media is directly assigned to %countDisplays% displays, the ones you have permission to see are shown below.
pt: Esta média está atribuída diretamente a %countDisplays% ecrãs; os que tem permissão para ver são apresentados abaixo.

en: This module is rendered on the Player which means the Player must have an internet connection.
pt: Este módulo é renderizado no Player, o que significa que o Player deve ter ligação à internet.

en: This module uses the Google Traffic JavaScript API which is a paid-for API from Google. Charges will apply each time the map is loaded in the CMS preview and on each Player, therefore we recommend setting a high widget duration.
pt: Este módulo utiliza a API JavaScript do Google Traffic, que é uma API paga da Google. Serão aplicadas taxas sempre que o mapa for carregado na pré-visualização do CMS e em cada Player, por isso recomendamos definir uma duração elevada para o widget.

en: This player is too old to show faults. Please upgrade it to v3 or later.
pt: Este ecrã é demasiado antigo para mostrar falhas. Por favor, atualize-o para a versão 3 ou posterior.

en: This report schedule is active
pt: Este agendamento de relatório está ativo

en: This report schedule is paused
pt: Este agendamento de relatório está em pausa

en: This should be a textual description of what the command is trying to achieve. It should not be the command string.
pt: Deve ser uma descrição textual do objetivo do comando. Não deve conter a cadeia de comando.

en: This should only be set if you want to display the maximum allowed error messaging through the user interface. <br /> Useful for capturing critical php errors and environment issues.
pt: Isto só deve ser definido se pretender mostrar o máximo de mensagens de erro permitido através da interface do utilizador. <br /> Útil para capturar erros críticos de PHP e problemas de ambiente.

en: This template uses features which will not work on devices with a browser older than Chrome 57, including webOS older than 6 and Tizen older than 5.
pt: Este modelo utiliza funcionalidades que não funcionarão em dispositivos com um navegador anterior ao Chrome 57, incluindo webOS anterior à versão 6 e Tizen anterior à versão 5.

en: This user cannot be deleted as it has %d child items
pt: Este utilizador não pode ser apagado porque tem %d itens dependentes

en: This video will play for %media.duration% seconds. Cut the video short by setting a shorter duration in the Advanced tab. Wait on the last frame or set to Loop by setting a higher duration in the Advanced tab.
pt: Este vídeo será reproduzido durante %media.duration% segundos. Encurte o vídeo definindo uma duração menor no separador Avançado. Aguarde no último frame ou ative o modo de repetição definindo uma duração superior no separador Avançado.

en: This view features a grid running from midnight to midnight. Use the first slot to shorten the time window shown.
pt: Esta vista apresenta uma grelha que vai da meia-noite à meia-noite. Utilize o primeiro intervalo para encurtar o intervalo de tempo exibido.

en: This view features a grid running from midnight to midnight. Use the last slot to shorten the time window shown.
pt: Esta vista apresenta uma grelha que vai da meia-noite à meia-noite. Utilize o último intervalo para encurtar o intervalo de tempo exibido.

en: This will duplicate all media that is currently assigned to the Playlist being copied.
pt: Isto irá duplicar todos os ficheiros multimédia atualmente atribuídos à lista de reprodução a ser copiada.

en: Thumbnail
pt: Miniatura

en: Thunderstorm
pt: Trovoada

en: Thursday
pt: 5ª feira

en: Tick if you would like to only show the Daytime weather conditions.
pt: Selecione para mostrar apenas as condições meteorológicas diurnas

en: Tick if you would like to show a more detailed look for the clock ( using shadows and 3D effects )
pt: Selecione se pretende mostrar uma aparência mais detalhada para o relógio (com sombras e efeitos 3D)

en: Tick if you would like to show a small inner digital clock
pt: Selecione se pretende mostrar um pequeno relógio digital interno

en: Tick if you would like to show the clock steps
pt: Selecione se pretende mostrar as marcas do relógio

en: Tick if you would like to show the seconds hand
pt: Selecione se pretende mostrar o ponteiro dos segundos

en: Tick if you would like to show the timezone label
pt: Selecione se pretende mostrar a etiqueta do fuso horário

en: Tick if you would like your base currency to be used as the comparison currency for each currency you've entered. For example base/compare becomes compare/base - USD/GBP becomes GBP/USD.
pt: Assinale se pretende utilizar a moeda base como moeda de comparação para cada moeda introduzida. Por exemplo, base/comparação torna-se comparação/base — USD/GBP torna-se GBP/USD.

en: Tick to uninstall this Connector. All settings will be removed.
pt: Assinale para desinstalar este conector. Todas as definições serão removidas.

en: Ticker with a DataSet providing the items
pt: Ticker com um Conjunto de Dados que fornece os itens

en: Tidy Ad Campaign Schedules
pt: Organizar agendamentos de campanhas publicitárias

en: Tidy Cache
pt: Limpar cache

en: Tidy Library
pt: Limpar biblioteca

en: Tidy Logs
pt: Limpar registos

en: Tidy Stats
pt: Limpar estatísticas

en: Tidying your Library will delete any media that is not currently in use.
pt: Limpar a biblioteca irá eliminar media não utilizado

en: Time Format
pt: Formato da Hora

en: Time and Date World Clock
pt: Relógio Mundial com Hora e Data

en: Time only
pt: Apenas Hora

en: Timeline
pt: Linha Temporal

en: Timezone
pt: Fuso horário

en: Tip1 Type
pt: Tipo da Ponta 1

en: Tip2 Type
pt: Tipo da Ponta 2

en: Title
pt: Título

en: Title Only
pt: Apenas título

en: To Date
pt: Até

en: To connect to a MySQL server over SSL, enter the path to the CA file.
pt: Para ligar a um servidor MySQL via SSL, introduza o caminho para o ficheiro CA.

en: Today
pt: Hoje

en: Toggle Fullscreen Mode
pt: Alternar modo de ecrã inteiro

en: Tools to diagnose problems when seeking help
pt: Ferramentas para diagnosticar problemas ao procurar ajuda

en: Top
pt: Superior

en: Top Coordinate
pt: Coordenar parte superior

en: Top Left
pt: Superior esquerdo

en: Top Right
pt: Superior direito

en: Topic
pt: Tópico

en: Total ad plays
pt: Total de reproduções de anúncios

en: Total count
pt: Contagem total

en: Total duration
pt: Duração total

en: Total impressions
pt: Total de impressões

en: Total spend
pt: Despesa total

en: Training
pt: Formação

en: Transfer to another CMS
pt: Transferir para outro CMS

en: Transform zone failed!
pt: Falha ao transformar a zona!

en: Transition Config Locked
pt: Configuração de transição trancada

en: Transitions
pt: Transições

en: Transport
pt: Transporte

en: Transport - Public and private transportation
pt: Transporte - Transporte público e privado

en: Trial
pt: Versão de Avaliação

en: Triangle
pt: Triângulo

en: Trigger a web hook
pt: Acionar um Web Hook

en: Trigger on page load error
pt: Acionar em caso de erro ao carregar a página

en: Troubleshooting
pt: Diagnóstico de problemas

en: Truncate
pt: Truncar

en: Tuesday
pt: 3ª feira

en: Turn ON full auditing and debugging.
pt: Active a auditoria e a depuração.

en: Turn full auditing and debugging OFF.
pt: Desligue a auditoria e a depuração.

en: Turn this off for self-signed certificates.
pt: Desative isto para certificados autoassinados.

en: Twitter Metro Search Module
pt: Módulo de Pesquisa Twitter Metro

en: Twitter Search Module
pt: Módulo de Pesquisa do Twitter

en: Two Factor
pt: Autenticação de dois fatores

en: Two Factor Authentication
pt: Autenticação multifator

en: Two Factor Issuer
pt: Emissor da autenticação de dois fatores

en: Type
pt: Tipo

en: URI can not be longer than 250 characters
pt: O URI não pode ter mais de 250 caracteres

en: URL not found in data connector script
pt: URL não encontrada no script do conector de dados

en: Unable to contact the AlphaVantage API
pt: Não foi possível contactar a API da AlphaVantage.

en: Unable to delete install/index.php. Please ensure the web server has permission to unlink this file and retry
pt: Não foi possível eliminar o ficheiro install/index.php. Verifique se o servidor web tem permissões para apagar este ficheiro e tente novamente.

en: Unable to download feed
pt: Não foi possível transferir o feed

en: Unable to download posts
pt: Não foi possível transferir publicações

en: Unable to generate schedule, unknown event
pt: Não foi possível gerar o agendamento, evento desconhecido

en: Unable to get Common Alerting Protocol (CAP) results.
pt: Não foi possível obter os resultados do Protocolo Comum de Alertas (CAP).

en: Unable to get file pointer
pt: Não foi possível obter o ponteiro do ficheiro

en: Unable to get weather results.
pt: Não foi possível obter os resultados meteorológicos.

en: Unable to import row %d
pt: Não foi possível importar a linha %d

en: Unable to open ZIP
pt: Não foi possível abrir o ficheiro ZIP

en: Unable to parse feed
pt: Não foi possível analisar o feed

en: Unable to set the user details. This is an unexpected error, please contact support. Error Message = [%s]
pt: Não foi possível definir os dados do utilizador. Este é um erro inesperado, contacte o suporte. Mensagem de erro = [%s]

en: Unable to view this page
pt: Não é possível visualizar esta página

en: Unable to write to settings.php. We already checked this was possible earlier, so something changed.
pt: Não foi possível escrever no ficheiro settings.php. Já tínhamos verificado que era possível, portanto algo mudou.

en: Unchanged
pt: Inalterado

en: Underline
pt: Sublinhado

en: Unexpected Error, please contact support.
pt: Erro inesperado. Por favor contacte o suporte.

en: Uninstall?
pt: Desinstalar?

en: Units
pt: Unidades

en: Units color
pt: Cor das unidades

en: Units margin
pt: Margem das unidades

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Unknown Column
pt: Coluna desconhecida

en: Unknown Display Status
pt: Estado do ecrã desconhecido

en: Unknown Error
pt: Erro Desconhecido

en: Unknown FileType Requested.
pt: Tipo de ficheiro solicitado desconhecido.

en: Unknown Grouping
pt: Agrupamento desconhecido

en: Unknown Media Type
pt: Tipo de Média desconhecido.

en: Unknown Transition Type Requested
pt: Tipo de transição solicitado desconhecido

en: Unknown client exception processing your request, error code is %s
pt: Exceção de cliente desconhecida ao processar o seu pedido, o código de erro é %s.

en: Unknown issue getting posts
pt: Erro desconhecido ao obter as publicações

en: Unknown or removed report.
pt: Relatório desconhecido ou removido.

en: Unknown repeat type
pt: Tipo de repetição desconhecido

en: Unknown transition type
pt: Tipo de transição desconhecido

en: Unknown type
pt: Tipo desconhecido

en: Unknown version
pt: Versão desconhecida

en: Unlikely
pt: Improvável

en: Unlock
pt: Desbloquear

en: Unretire %layout%
pt: Reativar %layout%

en: Untagged %s
pt: Desmarcado %s

en: Until
pt: Até

en: Up Arrow Colour
pt: Cor da seta ascendente

en: Up to date
pt: Atualizado

en: Update
pt: Atualização

en: Update Interval (mins)
pt: Intervalo de atualização (minutos)

en: Update this media in all layouts it is assigned to?
pt: Atualizar esta média em todos os esquemas a que está atribuída?

en: Updated On
pt: Atualizado em

en: Updated Preference
pt: Preferência actualizada

en: Updated Preferences
pt: Preferências actualizadas

en: Upload Audio files to assign to Layouts
pt: Carregar ficheiros de áudio para atribuir aos layouts

en: Upload Font
pt: Carregar Tipo de Letra

en: Upload Image files to assign to Layouts
pt: Carregar ficheiros de imagem para atribuir a layouts

en: Upload SWF files to assign to Layouts
pt: Enviar ficheiros SWF para associar aos layouts

en: Upload Video files to assign to Layouts
pt: Carregue ficheiros de vídeo para atribuir a esquemas

en: Upload a complete package to distribute to Players
pt: Carregar um pacote completo para distribuir aos Players

en: Upload new Fonts
pt: Carregar novos Tipos de Letra

en: Upper Row Limit
pt: Limite Superior de Linhas

en: Upper limit must be 0 or above
pt: O limite superior deve ser igual ou superior a 0

en: Uptime
pt: Tempo de Actividade

en: Usage Report
pt: Relatório de uso

en: Usage Report for %mediaName%
pt: Relatório de utilização para %mediaName%

en: Use '/' instead of 'p' to represent units of measure (e.g., m/s instead of mps).
pt: Utilize '/' em vez de 'p' para representar unidades de medida (ex.: m/s em vez de mps).

en: Use Date
pt: Usar data

en: Use Recovery Code instead?
pt: Utilizar o código de recuperação em vez disso?

en: Use Regex?
pt: Utilizar Regex?

en: Use Shadow?
pt: Usar sombra?

en: Use Slash for Units
pt: Utilizar '/' para unidades

en: Use Two Factor Code instead?
pt: Utilizar o código de autenticação de dois fatores em vez disso?

en: Use advanced filter clause?
pt: Utilizar filtro avançado?

en: Use advanced order clause?
pt: Utilizar cláusula avançada para ordenação?

en: Use an existing database
pt: Usar uma base de dados existente

en: Use calendar timezone?
pt: Usar fuso horário do calendário?

en: Use event timezone?
pt: Usar fuso horário do evento?

en: Use gradient as background?
pt: Usar gradiente como fundo?

en: Use gradient for the text?
pt: Usar gradiente para o texto?

en: Use the Display Location
pt: Usar a localização do ecrã

en: Use the Global Timeout?
pt: Usar o tempo limite global?

en: Use the checkbox to return events within defined start and end dates.
pt: Use a caixa de seleção para retornar eventos dentro de datas de início e término definidas.

en: Use the colour picker to select the background colour
pt: Use o seletor de cor para escolher a cor de fundo

en: Use the colour picker to select the border colour
pt: Utilize o seletor de cores para definir a cor da borda.

en: Use the colour picker to select the case colour
pt: Use o seletor de cor para escolher a cor da caixa

en: Use the colour picker to select the dial centre colour
pt: Use o seletor de cor para escolher a cor do centro do mostrador

en: Use the colour picker to select the digital clock background colour
pt: Use o seletor de cor para escolher a cor de fundo do relógio digital

en: Use the colour picker to select the digital clock text colour
pt: Use o seletor de cor para escolher a cor do texto do relógio digital

en: Use the colour picker to select the face colour
pt: Use o seletor de cor para escolher a cor do mostrador

en: Use the colour picker to select the font colour
pt: Utilize o seletor de cores para definir a cor do texto

en: Use the colour picker to select the header background colour
pt: Utilize o seletor de cores para definir a cor de fundo do cabeçalho.

en: Use the colour picker to select the header font colour
pt: Utilize o seletor de cores para definir a cor do texto do cabeçalho.

en: Use the colour picker to select the hour hand colour
pt: Use o seletor de cor para escolher a cor do ponteiro das horas

en: Use the colour picker to select the label background colour
pt: Use o seletor de cor para escolher a cor de fundo da etiqueta

en: Use the colour picker to select the label text colour
pt: Use o seletor de cor para escolher a cor do texto da etiqueta

en: Use the colour picker to select the minute hand colour
pt: Use o seletor de cor para escolher a cor do ponteiro dos minutos

en: Use the colour picker to select the secondary steps colour
pt: Use o seletor de cor para escolher a cor das marcas secundárias

en: Use the colour picker to select the seconds hand colour
pt: Use o seletor de cor para escolher a cor do ponteiro dos segundos

en: Use the colour picker to select the steps colour
pt: Use o seletor de cor para escolher a cor das marcas

en: Use the colour pickers to override the element colours.
pt: Use os seletores de cores para alterar as cores dos elementos.

en: Use the current date to be displayed.
pt: Utilize a data atual para ser exibida.

en: Use the location configured on the display
pt: Usar a localização configurada no ecrã

en: Used
pt: Utilizado

en: User
pt: Utilizador

en: User Group
pt: Grupo de Utilizadores

en: User Group Name cannot be empty.
pt: O nome do grupo de utilizadores não pode estar vazio.

en: User Groups
pt: Grupos

en: User Groups are an easy way to configure a set of features and sharing which can be applied to multiple users. After adding a User they can be assigned to multiple Groups or have individual sharing assigned to them directly.
pt: Os grupos de utilizadores são uma forma simples de configurar um conjunto de funcionalidades e partilhas que podem ser aplicadas a vários utilizadores. Após adicionar um utilizador, este pode ser atribuído a vários grupos ou ter partilhas individuais atribuídas diretamente.

en: User Logged Out.
pt: O utilizador foi desligado.

en: User Manual
pt: Manual do utilizador

en: User Name
pt: Utilizador

en: User Name Text Colour
pt: Cor do texto do Nome de Utilizador

en: User Option not found
pt: Opção de Utilizador não encontrada

en: User load preferences failed!
pt: Falha ao carregar as preferências do utilizador!

en: User logged at the IdP but the account does not exist in the CMS and Just-In-Time provisioning is disabled
pt: O utilizador autenticou-se no IdP, mas a conta não existe no CMS e o provisionamento Just-In-Time está desativado

en: User name must be between 1 and 50 characters.
pt: Nome do utilizador deve ter entre 1 a 50 caracteres.

en: User not found
pt: Utilizador não encontrado

en: User save preferences failed!
pt: Falha ao guardar as preferências do utilizador!

en: User-Defined JavaScript
pt: JavaScript definido pelo utilizador

en: Username
pt: Nome de Utilizador

en: Username or Password incorrect
pt: Utilizador ou Palavra-Passe incorretos

en: Users
pt: Utilizadores

en: Using "fwrite()" failed, due to error:
pt: Falha ao usar "fwrite()", devido ao erro:

en: Using "socket_sendto()" failed, due to error:
pt: Falha ao usar "socket_sendto()", devido ao erro:

en: Using "socket_set_option()" failed, due to error:
pt: Falha ao usar "socket_set_option()", devido ao erro:

en: Using fsockopen() failed, due to denied permission
pt: Falha ao usar fsockopen(), permissão negada

en: Using natural language enter a string representing the period for which events should be returned, for example 2 days or 1 week.
pt: Usando linguagem natural, insira uma string representando o período para o qual os eventos devem ser retornados, por exemplo, 2 dias ou 1 semana.

en: VNC to this Display
pt: VNC para este ecrã

en: Valid Extensions
pt: Extensões válidas

en: Valid?
pt: Validado?

en: Value
pt: Valor

en: Value (in pixels) to set a gap between each item's tags.
pt: Valor (em píxeis) para definir o espaço entre as etiquetas de cada item.

en: Value (in pixels) to set a gap between each item.
pt: Valor (em píxeis) para definir o espaço entre cada item.

en: Value too large for %s
pt: Valor demasiado grande para %s

en: Values
pt: Valores

en: Verify
pt: Verificar

en: Verify CA Identity?
pt: Verificar Identidade CA?

en: Version
pt: Versão

en: Version %version%
pt: Versão %version%

en: Version Information
pt: Informação de Versão

en: Vertical Align
pt: Alinhamento vertical

en: Video
pt: Vídeo

en: Video In
pt: Entrada de Vídeo

en: Video Path
pt: Caminho do Vídeo

en: Video Pause Delay
pt: Atraso na Pausa de Vídeo

en: Video Pause Delay value cannot be negative
pt: O valor do Atraso na Pausa do Vídeo não pode ser negativo.

en: Video/Image
pt: Vídeo/Imagem

en: Videos - support varies depending on the client hardware you are using.
pt: Vídeos – a compatibilidade pode variar consoante o hardware do utilizador.

en: View
pt: Visualizar

en: View Categories
pt: Ver Categorias

en: View Columns
pt: Ver Colunas

en: View Data
pt: Ver dados

en: View Data Connector
pt: Ver Conector de Dados

en: View Folder Tree on Grids and Forms
pt: Ver Árvore de Pastas em grelhas e formulários

en: View Only
pt: Apenas Visualização

en: View RSS
pt: Ver RSS

en: View my authenticated applications
pt: Ver as minhas aplicações autenticadas

en: View the Fonts page
pt: Ver a página de Tipos de Letra

en: View the Menu Board page
pt: Ver a página de Quadros de Menu

en: Vintage Photo
pt: Foto vintage

en: Visibility
pt: Visibilidade

en: Visibility (meters)
pt: Visibilidade (metros)

en: Visible area end time
pt: Hora de fim da área visível

en: Visible area start time
pt: Hora de início da área visível

en: Visible area time span
pt: Intervalo de tempo da área visível

en: Wake On Lan Failed as there are no functions available to transmit it
pt: Wake On Lan falhou pois não existem funções disponíveis para o transmitir

en: Wake on LAN CIDR
pt: CIDR do Wake on LAN

en: Wake on LAN Time
pt: Hora do Wake on LAN

en: Wake on Lan is enabled, but you have not specified a time to wake the display
pt: Wake on Lan está activo, mas não foi especificado um horário para ligar o ecrã

en: Wake on Lan requires the correct network configuration to route the magic packet to the display PC
pt: O Wake on LAN requer a configuração correta da rede para encaminhar o pacote mágico para o PC do ecrã

en: Wake on Lan sent for %s
pt: Wake on Lan enviado para %s

en: Warning
pt: Aviso

en: Warning Background Colour
pt: Cor de Fundo de Aviso

en: Warning Background Colour 1
pt: Cor de fundo de aviso 1

en: Warning Background Colour 2
pt: Cor de fundo de aviso 2

en: Warning Colour
pt: Cor dos alertas

en: Warning Date
pt: Data de Aviso

en: Warning Duration
pt: Duração de Aviso

en: Warning date needs to be before countdown date.
pt: A data de aviso precisa ser anterior à data da contagem decrescente.

en: Warning duration needs to be lower than the countdown main duration.
pt: A duração de aviso deve ser inferior à duração principal da contagem decrescente.

en: Warning duration needs to be lower than the widget duration.
pt: A duração de aviso deve ser inferior à duração do widget.

en: We are here to help! All the support you’re looking for, at your fingertips.
pt: Estamos aqui para ajudar! Todo o apoio que procura, à distância de um clique.

en: Weather
pt: Meteorologia

en: Weather Condition
pt: Condição Meteorológica

en: Weather module showing Current and Daily forecasts.
pt: Módulo de Meteorologia que mostra previsões atuais e diárias.

en: Web Hook triggers
pt: Gatilhos do Web Hook

en: Web Hook triggers can be executed when certain conditions are detected. If you would like to execute a trigger, enter the trigger code below against each event.
pt: Os gatilhos do Web Hook podem ser executados quando certas condições são detectadas. Se você quiser executar um gatilho, insira o código do gatilho abaixo para cada evento.

en: Webhook Controller
pt: Controlador de Webhook

en: Webkey Serial
pt: Número de acesso do Webkey

en: Webkey to this Display
pt: Webkey para este ecrã

en: Webpage
pt: Página Web

en: Webpages.
pt: Páginas Web

en: Wednesday
pt: 4ª feira

en: Week
pt: Semana

en: Week name length
pt: Comprimento do nome da semana

en: Weekly
pt: Semanal

en: Weekly Calendar - Dark
pt: Calendário Semanal - Escuro

en: Weekly Calendar - Light
pt: Calendário Semanal — Claro

en: Welcome
pt: Bem-vindo

en: Welcome to the %productName% CMS
pt: Bem-vindo ao CMS %productName%

en: Welcome to the %themeName% Installation
pt: Bem-vindo à Instalação do %themeName%

en: West
pt: Oeste

en: What display profile should this display use? To use the default profile leave this empty.
pt: Que perfil de ecrã deve este ecrã usar? Para utilizar o perfil predefinido, deixe em branco.

en: What is the source of this impression figure?
pt: Qual é a fonte deste valor de impressões?

en: What is this users type?
pt: Qual é o tipo de utilizador?

en: What items would you like to save?
pt: Que itens gostaria de guardar?

en: What transition should be applied when this item finishes?
pt: Que transição deve ser aplicada quando este item terminar?

en: What transition should be applied when this item starts?
pt: Que transição deve ser aplicada quando este item começar?

en: What type of Campaign would you like to create?
pt: Que tipo de Campanha pretende criar?

en: When all day events are excluded they are removed from the list of events in the feed and wont be shown
pt: Quando todos os eventos do dia são excluídos, eles são removidos da lista de eventos no feed e não serão exibidos

en: When current events are excluded they are removed from the list of events in the feed and wont be shown.
pt: Quando eventos atuais são excluídos, eles são removidos da lista de eventos no feed e não serão exibidos.

en: When duration is per item the number of items must be greater than 1
pt: Quando a duração é por item, o número de itens deve ser superior a 1.

en: When duration is per item the upper limit must be greater than 1
pt: Quando a duração é por item, o limite superior deve ser superior a 1

en: When duration is per item then number of items must be 1 or higher
pt: Quando a duração é por item, o número de itens deve ser 1 ou maior

en: When enabled the next Widget to play will be chosen at random from the available Widgets.
pt: Quando ativado, o próximo Widget a ser exibido será escolhido aleatoriamente entre os disponíveis.

en: When enabled, this Connector will start providing the services it lists in its description.
pt: Quando ativado, este conector começará a fornecer os serviços indicados na sua descrição.

en: When filtering by multiple names, which logical operator should be used?
pt: Ao filtrar por vários nomes, que operador lógico deve ser usado?

en: When past events are excluded they are removed from the list of events in the feed and wont be shown.
pt: Quando os eventos passados ​​são excluídos, eles são removidos da lista de eventos no feed e não serão exibidos.

en: When selected, your event will run according to the timezone set on the CMS, otherwise the event will run at Display local time
pt: Quando selecionado, o evento será executado de acordo com o fuso horário definido no CMS; caso contrário, será executado no horário local do ecrã.

en: When should events be returned from?
pt: Quando os eventos devem ser retornados?

en: Whether to always put the default layout into the cycle.
pt: Se deve incluir sempre o esquema predefinido no ciclo.

en: Which Calendar Type should the CMS use?
pt: Que tipo de calendário deve o CMS utilizar?

en: Which Editor should this template be available in?
pt: Em que editor este modelo deve estar disponível?

en: Which data type does this template need?
pt: Que tipo de dados este modelo necessita?

en: Which device input should be shown
pt: Qual entrada do dispositivo deve ser apresentada

en: Which direction does the text in the feed use?
pt: Qual a direção utilizada pelo texto no feed?

en: Which displays would you like this DMA to apply to?
pt: A que ecrãs pretende aplicar este DMA?

en: White and grey table with split rows.
pt: Tabela branca e cinzenta com linhas alternadas.

en: White striped table with orange header.
pt: Tabela branca às riscas com cabeçalho laranja.

en: Widget Actions:
pt: Ações do widget:

en: Widget Compatibility
pt: Compatibilidade do widget

en: Widget Data
pt: Dados do widget

en: Widget Duration
pt: Duração do Widget

en: Widget ID
pt: ID do widget

en: Widget Option not found
pt: Opção de Widget não encontrada

en: Widget does not have a data type
pt: O widget não tem um tipo de dados definido

en: Widget not found at index %d
pt: Widget não encontrado no índice %d.

en: Widget not found with ID %d
pt: Widget não encontrado com o ID %d.

en: Width
pt: Largura

en: Wind
pt: Vento

en: Wind Direction
pt: Direcção do Vento

en: Wind Direction (degrees)
pt: Direção do Vento (graus)

en: Wind Speed
pt: Velocidade do Vento

en: Wind Speed Unit
pt: Unidade de velocidade do vento

en: Windows format Calendar?
pt: Formatar calendário do Windows?

en: Windy
pt: Ventoso

en: With Selected
pt: Selecionados

en: With merge selected, all Objects (Media, Layouts etc) and any sub-folders currently in the original folder will be moved to the selected folder. Original folder will be deleted
pt: Com a opção de fusão selecionada, todos os objetos (Multimédia, Layouts, etc.) e quaisquer subpastas atualmente na pasta original serão movidos para a pasta selecionada. A pasta original será eliminada.

en: World Clock - Analogue
pt: Relógio Mundial - Analógico

en: World Clock - Custom
pt: Relógio Mundial - Personalizado

en: World Clock - Text
pt: Relógio Mundial - Texto

en: World Clock - Time and Date
pt: Relógio Mundial - Hora e Data

en: Write permissions are required for cache/
pt: São necessárias permissões de escrita para a pasta cache/

en: Write permissions are required for web/settings.php
pt: São necessárias permissões de escrita para o ficheiro web/settings.php

en: XMR Public Address
pt: Endereço público do XMR

en: XMR Registered
pt: XMR registado

en: XMR Registered?
pt: XMR Registado?

en: XMR address is not set
pt: O endereço XMR não está definido

en: XMR is not configured for this Display
pt: O XMR não está configurado para este Ecrã

en: Yahoo Currencies
pt: Moedas do Yahoo

en: Yahoo Finance
pt: Yahoo Finanças

en: Yahoo Stocks
pt: Ações do Yahoo

en: Yearly
pt: Anual

en: Yes
pt: Sim

en: You already own Player Version file with this name.
pt: Já existe um ficheiro de versão do reprodutor com este nome.

en: You already own a Layout called '%s'. Please choose another name.
pt: Já existe um Layout chamado '%s'. Por favor, escolha outro nome.

en: You already own a Playlist called '%s'. Please choose another name.
pt: Já possui uma Lista de Reprodução chamada '%s'. Por favor, escolha outro nome.

en: You already own a Tag called '%s'. Please choose another name.
pt: Já existe uma etiqueta chamada '%s'. Por favor, escolha outro nome.

en: You already own a display group called "%s". Please choose another name.
pt: Já tem um grupo de ecrãs chamado "%s". Por favor escolha outro nome.

en: You are trying to assign a Layout that is not shared with you.
pt: Está a tentar atribuir um layout que não foi partilhado consigo.

en: You are viewing this Layout in read only mode, checkout by clicking on this message or from the Options menu above!
pt: Está a visualizar este esquema em modo só de leitura. Bloqueie para edição clicando nesta mensagem ou através do menu de opções acima!

en: You can only set a target region on a Widget in the drawer.
pt: Só pode definir uma região de destino num widget que esteja na gaveta.

en: You can test passing parameters that would otherwise be set when this Data Connector is scheduled.
pt: Pode testar a passagem de parâmetros que normalmente seriam definidos quando este Conector de Dados é agendado.

en: You cannot change the assignment of a Layout Specific Campaign
pt: Não pode alterar a atribuição de um Layout associado a uma campanha

en: You cannot replace this media with an item of a different type
pt: Não é possível substituir este conteúdo por um item de tipo diferente.

en: You do not have access to this playlist
pt: Não tem acesso a esta lista de reprodução

en: You do not have any library files that are not in use.
pt: Não tem quaisquer ficheiros de biblioteca que não estejam em uso.

en: You do not have permission to assign the provided Layout
pt: Não tem permissão para atribuir o Layout fornecido

en: You do not have permission to assign this Layout
pt: Não tem permissões para atribuir este layout

en: You do not have permission to delete this profile
pt: Não tem permissões para eliminar este perfil

en: You do not have permission to edit these permissions.
pt: Não tem permissão para editar estas permissões

en: You do not have permission to edit this profile
pt: Não tem permissão para editar este perfil

en: You do not have permissions to delete saved reports of this report schedule
pt: Não tem permissões para eliminar os relatórios guardados deste agendamento de relatório

en: You do not have permissions to delete the saved report of this report schedule
pt: Não tem permissões para eliminar o relatório guardado deste agendamento de relatório.

en: You do not have permissions to delete this layout
pt: Não tem permissões para apagar este Layout

en: You do not have permissions to delete this report schedule
pt: Não tem permissões para eliminar este agendamento de relatório

en: You do not have permissions to edit this layout
pt: Não tem permissões para editar este layout.

en: You do not have permissions to pause/resume this report schedule
pt: Não tem permissões para pausar/retomar este agendamento de relatório

en: You do not have permissions to reset this report schedule
pt: Não tem permissões para repor este agendamento de relatório

en: You do not have permissions to use this media
pt: Não tem permissão para usar este Media

en: You do not have permissions to view this layout
pt: Não tem permissão para visualizar o layout

en: You do not have sufficient access
pt: Não tem permissões suficientes

en: You have entered a duration lower than the recommended minimum, this could cause significant API charges.
pt: Introduziu uma duração inferior ao mínimo recomendado, o que poderá causar custos significativos com a API.

en: You have exceeded your library quota
pt: Ultrapassou a quota da sua Biblioteca

en: You have exceeded your maximum number of authorised displays. %d
pt: Excedeu o número máximo de ecrãs autorizados. %d

en: You have selected %layoutName% for export. A ZIP file will be downloaded which contains the layout, its widgets and media. It will also contain the structure for associated DataSets.
pt: Selecionou %layoutName% para exportação. Será descarregado um ficheiro ZIP que contém o layout, os seus widgets e média. Este incluirá também a estrutura dos DataSets associados.

en: You have selected a layout that you no longer have permission to use. Please reload the form.
pt: Selecionou um layout que já não tem permissão para usar. Por favor atualize o formulario.

en: You have selected media that you no longer have permission to use. Please reload the form.
pt: Selecionou Media que já não tem permissão para usar. Por favor atualize o formulario.

en: You must enter a command
pt: É necessário introduzir um comando

en: Your API key allows for secure communication between the CMS and the Xibo audience service. It is used to analyse your proof of play data for Ad Campaigns and retrieve reports. It is never possible to retrieve credentials.
pt: A sua chave API permite a comunicação segura entre o CMS e o serviço de audiência do Xibo. É utilizada para analisar os seus dados de prova de execução em campanhas publicitárias e para obter relatórios. Nunca é possível recuperar credenciais.

en: Your API key is authorised for %numberOfAuthedDisplays% displays.
pt: A sua chave API está autorizada para %numberOfAuthedDisplays% ecrãs.

en: Your authentication provider could not log you in.
pt: O seu fornecedor de autenticação não conseguiu iniciar sessão.

en: Your client is not the correct version to communicate with this CMS.
pt: O cliente não tem a versão correta para comunicar com este CMS.

en: Your library is full. Library Limit: %s K
pt: A biblioteca está cheia. Limite da biblioteca: %s K

en: Your password does not meet the required complexity
pt: A sua palavra-passe não cumpre os requisitos de complexidade

en: Your platform provider has configured this connector for you.
pt: O seu fornecedor de plataforma configurou este conector para si.

en: Zoom
pt: Ampliar

en: Zoom in
pt: Aproximar

en: Zoom in to see more details!
pt: Aproxime o zoom para ver mais detalhes!

en: Zoom out
pt: Afastar

en: Zoom out to see timeruler!
pt: Afaste o zoom para ver a régua temporal!

en: duration
pt: duração

en: for an interval of
pt: por um intervalo de

en: he Category for this Help Link
pt: A categoria para esta ligação de ajuda

en: hours:min:sec
pt: horas:min:seg

en: id
pt: ID

en: in Menu Board
pt: no Menu Board

en: in Menu Board
pt: no Menu Board

en: is empty
pt: está vazio

en: is not empty
pt: não está vazio

en: isRequired
pt: éObrigatório

en: itemTemplate
pt: Template de item

en: mainTemplate
pt: Template Principal

en: name
pt: nome

en: number of layouts
pt: número de layouts

en: once it has connected for the first time
pt: uma vez ligado pela primeira vez

en: reminderDt not found as next event does not exist
pt: reminderDt não encontrado porque não existe um evento seguinte

en: styleSheet
pt: Folha de Estilo

en: total duration
pt: duração total

en: would like access to the following scopes
pt: pretende acesso aos seguintes âmbitos

en: you read this %readDt%.
pt: leu isto em %readDt%.
