xibo - en to th translation catalogue (3326 entries)

en:  (Default)
th:  ค่าเริ่มต้น

en:  with Share of Voice %d seconds per hour
th:  ด้วยส่วนแบ่งเสียง %d วินาทีต่อชั่วโมง

en: # Layouts
th: รูปแบบ(เลย์เอาต์)

en: %d of %d player actions failed
th: %d จาก %d การกระทำของ Player ล้มเหลว

en: %s assigned to Display Groups
th: %s ที่กำหนดให้กับกลุ่มเครื่องเล่น

en: %s assigned to User Groups
th: %s ที่กำหนดให้กับ User Groups

en: %s bandwidth report
th: %s รายงานแบนด์วิดธ์

en: %s has seen the welcome tutorial
th: %s ได้เห็นบทช่วยสอนต้อนรับแล้ว

en: %s has started the welcome tutorial
th: %s ได้เริ่มต้นบทช่วยสอนต้อนรับแล้ว

en: %s is downloading %d files too many times
th: %s กำลังดาวน์โหลดไฟล์ %d หลายครั้งเกินไป

en: %s is pending conversion
th: %s กำลังรอการแปลง

en: %s library usage report
th: %s รายงานการใช้ไลบารี่

en: %s not retrieved from the IdP and required since is the field to identify the user
th: %s ไม่ถูกดึงจาก IdP และจำเป็น เนื่องจากเป็นช่องสำหรับระบุผู้ใช้

en: %s report
th: %s รายงาน

en: %s report for
th: %s รายงานสำหรับ

en: %s report for Display
th: %s รายงานสำหรับ จอแสดง

en: %s report for Event %s
th: %s รายงานสำหรับกิจกรรม %s

en: %s report for Layout %s
th: %s รายงานเค้าโครง %s

en: %s report for Media
th: %s รายงาน สำหรับสื่อ

en: %s scheduled on %s
th: %s กำหนดไว้เมื่อ %s

en: %s set as the Layout background image is pending conversion
th: %s ถูกตั้งค่าเป็นภาพพื้นหลังของเค้าโครงกำลังรอการแปลง

en: %s set as the Layout background image is too large. Please ensure that none of the images in your layout are larger than %s pixels on their longest edge. Please check the allowed Resize Limit in Administration -> Settings
th: %s ถูกตั้งค่าเป็นภาพพื้นหลังเค้าโครงใหญ่เกินไป โปรดตรวจสอบให้แน่ใจว่าไม่มีรูปภาพใดในเลย์เอาต์ของคุณมีขนาดใหญ่กว่า %s พิกเซลที่ขอบด้านที่ยาวที่สุด โปรดตรวจสอบขีดจำกัดการปรับขนาดที่อนุญาตในการดูแลระบบ -> การตั้งค่า

en: %s time disconnected summary report
th: รายงานสรุปการตัดการเชื่อมต่อเวลา %s ครั้ง

en: %themeName% Error
th: %ชื่อธีม% ข้อผิดพลาด

en: %themeName% needs an administrator user account to be the first user account that has access to the CMS. Please enter your chosen details below.
th: %themeName% ต้องการบัญชีผู้ใช้ผู้ดูแลระบบเพื่อเป็นบัญชีผู้ใช้แรกที่มีสิทธิ์เข้าถึง CMS กรุณากรอกรายละเอียดที่ท่านเลือกด้านล่าง

en: %themeName% needs somewhere to store the things you upload to be shown. Ideally, this should be somewhere outside the root of your web server - that is such that is not accessible by a web browser. Please input the full path to this folder. If the folder does not already exist, we will attempt to create it for you.
th: %themeName% ต้องการที่ใดที่หนึ่งเพื่อจัดเก็บสิ่งที่คุณอัปโหลดเพื่อแสดง ตามหลักการแล้ว สิ่งนี้ควรอยู่ที่ไหนสักแห่งนอกรูทของเว็บเซิร์ฟเวอร์ของคุณ ซึ่งเว็บเบราว์เซอร์ไม่สามารถเข้าถึงได้ โปรดป้อนเส้นทางแบบเต็มไปยังโฟลเดอร์นี้ หากยังไม่มีโฟลเดอร์นี้ เราจะพยายามสร้างโฟลเดอร์นี้ให้คุณ

en: %themeName% needs to set-up a connection to your MySQL database.
th: %themeName% จำเป็นต้องตั้งค่าการเชื่อมต่อกับฐานข้อมูล MySQL ของคุณ

en: %themeName% needs you to choose a "key". This will be required each time you set-up a new client. It should be complicated, and hard to remember. It is visible in the CMS interface, so it need not be written down separately.
th: %themeName% ต้องการให้คุณเลือก "คีย์" สิ่งนี้จะจำเป็นทุกครั้งที่คุณตั้งค่าไคลเอนต์ใหม่ มันควรจะซับซ้อนและจำยาก ซึ่งมองเห็นได้ในอินเทอร์เฟซ CMS ดังนั้นจึงไม่จำเป็นต้องเขียนแยกกัน

en: (DisplayId: Not Found)
th: (DisplayId: ไม่พบ)

en: (filtered from _MAX_ total entries)
th: กรองจาก _MAX_ รายการทั้งหมด

en: , Repeats every %s %s
th: , ซ้ำทุก %s %s

en: 1 hour
th: 1 ชั่วโมง

en: 1 hour 30 minutes
th: 1 ชั่วโมง 30 นาที

en: 1 minute
th: 1 นาที

en: 10 hours
th: 10 ชั่วโมง

en: 10 minutes
th: 10 นาที

en: 11 hours
th: 11 ชั่วโมง

en: 12 hours
th: 12 ชั่วโมง

en: 12h Clock
th: นาฬิกา 12 ชม.

en: 1st line
th: บรรทัดที่ 1

en: 2 hours
th: 2 ชั่วโมง

en: 2 hours 30 minutes
th: 2 ชั่วโมง 30 นาที

en: 24 hours
th: 24 ชั่วโมง

en: 24h Clock
th: นาฬิกา 24 ชม.

en: 3 hours
th: 3 ชั่วโมง

en: 3 hours 30 minutes
th: 3 ชั่วโมง 30 นาที

en: 30 minutes
th: 30 นาที

en: 4 hours
th: 4 ชั่วโมง

en: 5 hours
th: 5 ชั่วโมง

en: 5 minutes
th: 5 นาที

en: 6 hours
th: 6 ชั่วโมง

en: 7 hours
th: 7 ชั่วโมง

en: 8 hours
th: 8 ชั่วโมง

en: 9 hours
th: 9 ชั่วโมง

en: : activate to sort column ascending
th: เปิดใช้งานเพื่อจัดเรียงคอลัมน์จากน้อยไปมาก

en: : activate to sort column descending
th: เปิดใช้งานเพื่อจัดเรียงคอลัมน์จากมากไปหาน้อย

en: A Description of Daypart
th: คำอธิบายของ Daypart

en: A URL to the HLS video stream. Requires Player running Windows 8.1 or later, or Android 6 or later. Earlier Android devices may play HLS via the LocalVideo widget.
th: URL ไปยังสตรีมวิดีโอ HLS ต้องใช้ Player ที่ใช้ Windows 8.1 หรือใหม่กว่า หรือ Android 6 หรือใหม่กว่า อุปกรณ์ Android รุ่นก่อนหน้าอาจเล่น HLS ผ่านวิดเจ็ต LocalVideo

en: A code which can be used to lookup this DataSet - usually for an API application
th: รหัสที่สามารถใช้เพื่อค้นหาชุดข้อมูลนี้ได้ - โดยปกติสำหรับแอปพลิเคชัน API

en: A column already exists with this name, please choose another
th: มีคอลัมน์ที่ใช้ชื่อนี้อยู่แล้ว โปรดเลือกคอลัมน์อื่น

en: A comma separated list of domains which should be allowed to perform NTML/Negotiate authentication.
th: รายการโดเมนที่คั่นด้วยเครื่องหมายจุลภาคซึ่งควรได้รับอนุญาตให้ดำเนินการตรวจสอบสิทธิ์ NTML/Negotiate

en: A comma separated list of items to present in a combo box
th: รายการที่คั่นด้วยเครื่องหมายจุลภาคที่จะนำเสนอในกล่องคำสั่งผสม

en: A comma separated list of tags to add to the selected elements.
th: รายการแท็กที่คั่นด้วยเครื่องหมายจุลภาคเพื่อเพิ่มไปยังองค์ประกอบที่เลือก

en: A comma separated list of website urls which should be rendered by the Edge Browser instead of Chromium.
th: รายการ URL ของเว็บไซต์ที่คั่นด้วยเครื่องหมายจุลภาคซึ่งควรแสดงผลโดย Edge Browser แทน Chromium

en: A comma separated set of regular expressions run against the Display name to determine membership.
th: ชุดนิพจน์ทั่วไปที่คั่นด้วยเครื่องหมายจุลภาคทำงานกับชื่อเครื่องเล่น เพื่อกำหนดความเป็นสมาชิก

en: A comma separated set of tags run against the Display tag to determine membership.
th: ชุดแท็กที่คั่นด้วยเครื่องหมายจุลภาคทำงานกับแท็กเครื่องเล่นเพื่อพิจารณาความเป็นสมาชิก

en: A comma separated set of tags to match against tags on library media.
th: ชุดแท็กที่คั่นด้วยจุลภาคเพื่อจับคู่กับแท็กบนสื่อไลบรารี่

en: A description - (1 - 254 characters).
th: คำอธิบาย - (1 - 254 ตัวอักษร)

en: A file exists with the name you gave for the Library Location. Please choose another location
th: พบไฟล์นี้มีอยู่ในตำแหน่งคลังข้อมูล กรุณาเลือกตำแหน่งอื่น

en: A font to use in other Modules
th: font ที่จะใช้ในโมดูลอื่น

en: A generic file to be stored in the library
th: ไฟล์ทั่วไปที่จะเก็บไว้ในไลบรารี่

en: A local file path or URL to the video. This can be a RTSP stream.
th: เส้นทางของไฟล์ในเครื่องหรือ URL ไปยังวิดีโอ นี่อาจเป็นสตรีม RTSP

en: A message to display when no data is returned from the source
th: ข้อความที่เครื่องเล่นจะแสดงเมื่อไม่มีการส่งคืนข้อมูลจากต้นทาง

en: A module for displaying Video and Audio from an external source
th: โมดูลสำหรับแสดงภาพและเสียงจากแหล่งภายนอก

en: A module for showing Currency pairs and exchange rates
th: โมดูลสำหรับแสดงคู่สกุลเงินและอัตราแลกเปลี่ยน

en: A module for showing Stock quotes
th: โมดูลสำหรับแสดงราคาหุ้น

en: A name for this DataSet
th: ชื่อของชุดข้อมูลนี้

en: A name for this Resolution
th: ชื่อสำหรับความละเอียดของหน้าจอนี้

en: A reference code for this command which is used to identify the command internally.
th: รหัสอ้างอิงสำหรับคำสั่งนี้ซึ่งใช้เพื่อระบุคำสั่งภายใน

en: A reference field for custom user data
th: ช่องอ้างอิงสำหรับข้อมูลผู้ใช้ที่กำหนดเอง

en: A remote DataSet must have a URI.
th: ชุดข้อมูลระยะไกลต้องมี URI

en: A short description of this Display Group
th: คำอธิบายสั้น ๆ ของกลุ่มเครื่องเล่น

en: A subject line for the notification - used as a title.
th: หัวเรื่องสำหรับการแจ้งเตือน - ใช้เป็นชื่อเรื่อง

en: A text description of this password policy will be shown to users if they enter a password that does not meet the policy requirements set above.
th: คำอธิบายข้อความของนโยบายรหัสผ่านนี้จะแสดงให้ผู้ใช้เห็นหากผู้ใช้ป้อนรหัสผ่านที่ไม่ตรงตามข้อกำหนดของนโยบายที่ตั้งค่าไว้ข้างต้น

en: A unique identifier for this display.
th: ตัวระบุที่ไม่ซ้ำสำหรับการแสดงผลนี้

en: A view on a DataSet
th: มุมมองบนชุดข้อมูล

en: Ability to add and edit Tags when assigning to items
th: ความสามารถในการเพิ่มและแก้ไขแท็กเมื่อกำหนดให้กับรายการ

en: Ability to update own Profile, including changing passwords and authentication preferences
th: ความสามารถในการอัปเดตโปรไฟล์ของตัวเอง รวมถึงการเปลี่ยนรหัสผ่านและการตั้งค่าการตรวจสอบสิทธิ์

en: About
th: เกี่ยวกับ

en: About the CMS
th: เกี่ยวกับ CMS

en: Access Code
th: รหัสการเข้าถึง

en: Access Code is empty
th: รหัสเข้าใช้งานว่างเปล่า

en: Access Code is incorrect
th: รหัสเข้าใช้งานไม่ถูกต้อง

en: Access Denied to Display
th: การเข้าถึงถูกปฏิเสธไม่ให้แสดง

en: Access Denied to DisplayGroup
th: การเข้าถึงถูกปฏิเสธไปยัง DisplayGroup

en: Access Denied to User
th: การเข้าถึงถูกปฏิเสธโดยผู้ใช้

en: Access Denied to UserGroup
th: การเข้าถึงถูกปฏิเสธไปยังกลุ่มผู้ใช้

en: Access denied System tags cannot be deleted
th: การเข้าถึงถูกปฏิเสธ แท็กระบบไม่สามารถลบได้

en: Access denied System tags cannot be edited
th: การเข้าถึงถูกปฏิเสธ แท็กระบบไม่สามารถแก้ไขได้

en: Access denied replacing old media
th: การเข้าถึงถูกปฏิเสธแทนที่สื่อเก่า

en: Access to %s revoked
th: การเข้าถึง %s ถูกเพิกถอน

en: Access to API applications
th: เข้าถึงแอปพลิเคชัน API

en: Access to DataSets
th: เข้าถึง DataSets

en: Access to Displays and Display Groups
th: เข้าถึงเครื่องเล่นและกลุ่มเครื่องเล่น

en: Access to Library, Layouts, Playlists, Widgets and Resolutions
th: การเข้าถึง ไลบรารี่ รุูปแบบ รายการเล่น วิดเจ็ตและความละเอียดของหน้าจอ

en: Access to Scheduling
th: เข้าถึง Scheduling

en: Access to a Report Fault wizard for collecting reports to forward to the support team for analysis, which may contain sensitive data.
th: เข้าถึงตัวช่วยสร้างข้อบกพร่องของรายงานเพื่อรวบรวมรายงานเพื่อส่งต่อไปยังทีมสนับสนุนเพื่อทำการวิเคราะห์ ซึ่งอาจมีข้อมูลที่ละเอียดอ่อน

en: Access to deleting DataSets
th: เข้าถึงการลบ DataSets

en: Access to deleting Displays and Display Groups
th: เข้าถึงการลบเครื่องเล่นและ กลุ่มเครื่องเล่น

en: Access to deleting Scheduled Events
th: เข้าถึงการลบอีเวนท์ปฏิทิน

en: Access to deleting content from Library, Layouts, Playlists, Widgets and Resolutions
th: เข้าถึงการลบเนื้อหาจากไลบรารี่ รุูปแบบ รายการเล่น วิดเจ็ตและความละเอียดของหน้าจอ

en: Access to the Notification Centre to view past notifications
th: เข้าถึงศูนย์การแจ้งเตือนเพื่อดูการแจ้งเตือนที่ผ่านมา

en: Access to this route is denied for this scope
th: การเข้าถึงเส้นทางนี้ถูกปฏิเสธสำหรับขอบเขตนี้

en: Action
th: แอคชัน

en: Action Bar Display Duration
th: ระยะเวลาการแสดงแถบการทำงาน

en: Action Bar Mode
th: โหมดแถบแอ็คชัน

en: Action Type
th: ประเภทการทำงาน

en: Action for Screen Shot Intent
th: การดำเนินการเพื่อจุดประสงค์ในการจับภาพหน้าจอ

en: Action not found
th: ไม่พบการดำเนินการ

en: Action with specified Trigger Type already exists
th: มีการดำเนินการกับประเภททริกเกอร์ที่ระบุอยู่แล้ว

en: Actions
th: การกระทำ

en: Active
th: ใช้งาน

en: Add
th: เพิ่ม

en: Add "Save Template" function for all Layouts
th: เพิ่มฟังก์ชัน "บันทึกเทมเพลต" สำหรับเลย์เอาต์ทั้งหมด

en: Add Application
th: เพิ่มแอพพลิเคชัน

en: Add Background Image
th: เพิ่มภาพพื้นหลัง

en: Add CSV Files
th: เพิ่มไฟล์ CSV

en: Add Campaign
th: เพิ่มแคมเปญ

en: Add Category
th: เพิ่มหมวด

en: Add Category to
th: เพิ่มหมวดหมู่ให้กับ

en: Add Column
th: เพิ่มคอลัมน์

en: Add Command
th: เพิ่มคำสั่ง

en: Add Data
th: เพิ่มข้อมูล

en: Add DataSet
th: เพิ่มชุดข้อมูล

en: Add Daypart
th: เพิ่มการแสดงกิจกรรม

en: Add Display (Code)
th: เพิ่มการแสดงผล (รหัส)

en: Add Display Group
th: เพิ่มกลุ่มเครื่องเล่น

en: Add Display via Code
th: เพิ่มการแสดงผลผ่าน Code

en: Add Event
th: เพิ่มกิจกรรม

en: Add Help Link
th: เพิ่มลิงค์ช่วยเหลือ

en: Add Layout
th: เพิ่มเลย์เอาต์

en: Add Layout Export ZIP Files
th: เพิ่มเลย์เอาต์ ส่งออกไฟล์ ZIP

en: Add Media
th: เพิ่มสื่อ

en: Add Media via URL
th: เพิ่มสื่อผ่าน URL

en: Add Menu Board
th: เพิ่มกระดานเมนู

en: Add New User
th: เพิ่มผู้ใช้ใหม่

en: Add Notification
th: เพิ่มการแจ้งเตือน

en: Add Playlist
th: เพิ่มเพลย์ลิสต์

en: Add Product
th: เพิ่มผลิตภัณฑ์

en: Add Profile
th: เพิ่มโพรไฟล์

en: Add RSS
th: เพิ่ม RSS

en: Add Replacement
th: เพิ่มการทดแทน

en: Add Report Schedule for %s - %s
th: เพิ่มกำหนดการรายงานสำหรับ %s - %s

en: Add Resolution
th: เพิ่มความละเอียดของหน้าจอ

en: Add Resolution button to allow for additional Resolutions to be added
th: เพิ่มปุ่มความละเอียดของหน้าจอเพื่อให้สามารถเพิ่มความละเอียดเพิ่มเติมได้

en: Add Row
th: เพิ่มแถว

en: Add STS to the response headers? Make sure you fully understand STS before turning it on as it will prevent access via HTTP after the first successful HTTPS connection.
th: เพิ่ม STS ไปที่ส่วนหัวการตอบสนองหรือไม่ ตรวจสอบให้แน่ใจว่าคุณเข้าใจ STS อย่างถ่องแท้ก่อนที่จะเปิด เนื่องจากจะป้องกันการเข้าถึงผ่าน HTTP หลังจากการเชื่อมต่อ HTTPS สำเร็จในครั้งแรก

en: Add Tag
th: เพิ่มแท็ก

en: Add Task
th: เพิ่มงาน

en: Add Template
th: เพิ่มเทมเพลต

en: Add Thumbnail
th: เพิ่มรูปขนาดย่อ

en: Add User
th: เพิ่มผู้ใช้

en: Add User Group
th: เพิ่มกลุ่มผู้ใช้

en: Add Version
th: เพิ่มเวอร์ชัน

en: Add a Display via user_code displayed on the Player screen
th: เพิ่มการแสดงผลผ่าน user_code ที่แสดงบนหน้าจอโปรแกรมเล่น

en: Add a link to the Display name using this format mask?
th: เพิ่มลิงก์ไปยังชื่อที่แสดงโดยใช้รูปแบบมาสก์นี้หรือไม่

en: Add a new Campaign
th: เพิ่มแคมเปญใหม่

en: Add a new DataSet
th: เพิ่มชุดข้อมูลใหม่

en: Add a new Display Group
th: เพิ่มกลุ่มเครื่องเล่น ใหม่

en: Add a new Display Settings Profile
th: เพิ่มโปรไฟล์การตั้งค่าการแสดงผลใหม่

en: Add a new Help page
th: เพิ่มหน้าช่วยเหลือใหม่

en: Add a new Menu Board
th: เพิ่มกระดานเมนูใหม่

en: Add a new Menu Board Category
th: เพิ่มหมวดหมู่กระดานเมนูใหม่

en: Add a new Menu Board Product
th: เพิ่มผลิตภัณฑ์บอร์ดเมนูใหม่

en: Add a new Tag
th: เพิ่มแท็กใหม่

en: Add a new User
th: เพิ่มผู้ใช้ใหม่

en: Add a new User Group
th: เพิ่มกลุ่มผู้ใช้ใหม่

en: Add a new media item to the library
th: เพิ่มรายการสื่อใหม่ในไลบารี่

en: Add a new media item to the library via external URL
th: เพิ่มรายการสื่อใหม่ในไลบรารี่ผ่าน URL ภายนอก

en: Add a new region
th: เพิ่ม ภาษาและวันที่ ใหม่

en: Add a new resolution for use on layouts
th: เพิ่มรายละเอียดใหม่สำหรับใช้กับรุูปแบบ(เลย์เอาต์)

en: Add a row to the end of this DataSet
th: เพิ่มแถวต่อท้ายชุดข้อมูลนี้

en: Add all the widgets to the template?
th: เพิ่มวิดเจ็ตทั้งหมดลงในเทมเพลตหรือไม่

en: Add an Application
th: เพิ่มแอปพลิเคชัน

en: Add an attachment?
th: เพิ่มไฟล์แนบ?

en: Add files
th: เพิ่มไฟล์

en: Add media (URL)
th: เพิ่มสื่อ URL

en: Add media failed: %error%
th: เพิ่มมิเดียไม่สำเร็จ: %error%

en: Add module failed: %error%
th: เพิ่มโมดูลล้มเหลว: %error%

en: Add the body of your message in the box below. If you are going to target this message to a Display/DisplayGroup be aware that the formatting you apply here will be removed.
th: เพิ่มเนื้อหาของข้อความของคุณในกล่องด้านล่าง หากคุณกำลังจะกำหนดเป้าหมายข้อความนี้ไปยัง Display/DisplayGroup โปรดทราบว่าการจัดรูปแบบที่คุณใช้ที่นี่จะถูกลบออก

en: Add to Purge list?
th: เพิ่มในรายการล้าง?

en: Add to this position
th: เพิ่มในตำแหน่งนี้

en: Added %s
th: เพิ่ม %s แล้ว

en: Added Action
th: เพิ่มแอคชั่น

en: Added Event
th: เพิ่มกิจกรรม

en: Added Menu Board
th: เพิ่มกระดานเมนู

en: Added Menu Board Category
th: เพิ่มหมวดหมู่กระดานเมนู

en: Added Menu Board Product
th: เพิ่มเมนูบอร์ด สินค้า

en: Added Report Schedule
th: เพิ่มตารางการรายงาน

en: Added Row
th: เพิ่มแถวแล้ว

en: Added drawer %s
th: เพิ่มลิ้นชัก %s

en: Additional emails separated by a comma.
th: อีเมลเพิ่มเติมคั่นด้วยเครื่องหมายจุลภาค

en: Adjust the times of this timer. To add or remove a day, use the Display Profile.
th: ปรับเวลาของตัวจับเวลานี้ หากต้องการเพิ่มหรือลบวัน ให้ใช้โปรไฟล์ดิสเพลย์

en: Admin Password
th: รหัสผ่าน แอดมิน

en: Admin Username
th: ชื่อผู้ใช้ แอดมิน

en: Admin email address
th: ที่อยู่อีเมลผู้ดูแลระบบ

en: Administration
th: ผู้ดูแลระบบ

en: Advanced
th: ขั้นสูง

en: Advice
th: คำแนะนำ

en: Afrikaans
th: แอฟริกา

en: After schedule ends
th: หลังหมดวาระ

en: After schedule starts
th: หลังกำหนดการเริ่ม

en: After submitting this form with valid code, your CMS Address and Key will be sent and stored in the temporary storage in our Authentication Service.
th: หลังจากส่งแบบฟอร์มนี้พร้อมรหัสที่ถูกต้องแล้ว ที่อยู่ CMS และรหัสของคุณจะถูกส่งและจัดเก็บไว้ในที่จัดเก็บชั่วคราวในบริการตรวจสอบสิทธิ์ของเรา

en: After you convert a saved report you can export and preview the report.
th: หลังจากที่คุณแปลงรายงานที่บันทึกไว้ คุณสามารถส่งออกและดูตัวอย่างรายงานได้

en: Agenda
th: กำหนดการ

en: Aggregate received data by the given method
th: รวมข้อมูลที่ได้รับโดยวิธีการที่กำหนด

en: Aggregation
th: การรวมกัน

en: Aggregation level
th: ระดับการรวม

en: Alert
th: การเตือน

en: Alert for Display %s
th: การแจ้งเตือนสำหรับจอแสดงผล %s

en: All
th: ทั้งหมด

en: All Folders
th: โฟลเดอร์ทั้งหมด

en: All Reports
th: รายงานทั้งหมด

en: All checks pass. Click next to continue
th: ผ่านการตรวจสอบทั้งหมด คลิกถัดไปเพื่อดำเนินการต่อ

en: All media will be unassigned and any playlist specific media such as text/rss will be lost. The playlist will be removed from all Layouts.
th: สื่อทั้งหมดจะถูกยกเลิกการกำหนด และสื่อเฉพาะสำหรับเพลย์ลิสต์ใดๆ เช่น ข้อความ/rss จะหายไป เรายการเล่นจะถูกลบออกจากเลย์เอาต์ทั้งหมด

en: All media will be unassigned and any widgets such as text/rss will be lost, unless they are on playlists. The item will be removed from all Schedules.
th: สื่อทั้งหมดจะถูกยกเลิกการกำหนดและวิดเจ็ตใดๆ เช่น ข้อความ/rss จะหายไป เว้นแต่จะอยู่ในรายการเล่น รายการจะถูกลบออกจากตารางทั้งหมด

en: All other checks passed
th: ผ่านการตรวจสอบอื่นๆ ทั้งหมดแล้ว

en: Allergy Information
th: ข้อมูลภูมิแพ้

en: Allow All
th: อนุญาตทั้งหมด

en: Allow Group Admins to edit including deletion, for all added Users within their group
th: อนุญาตให้ผู้ดูแลระบบกลุ่มแก้ไขรวมทั้งการลบ สำหรับผู้ใช้ที่เพิ่มทั้งหมดภายในกลุ่มของตน

en: Allow Import?
th: อนุญาตให้นำเข้า?

en: Allow PHP to open external URLs
th: อนุญาตให้ PHP เปิด URL ภายนอกได้

en: Allow Sharing capabilities for all User objects
th: อนุญาตความสามารถในการแชร์สำหรับวัตถุผู้ใช้ทั้งหมด

en: Allow content creators to create Layouts - which hold the content you want to show on your Displays
th: อนุญาตให้ผู้สร้างเนื้อหาสร้างเลย์เอาต์ - ซึ่งเก็บเนื้อหาที่คุณต้องการแสดงบนจอแสดงผลของคุณ

en: Allow edits including deletion for all added Displays
th: อนุญาตให้แก้ไขรวมถึงการลบสำหรับ Displays ที่เพิ่มทั้งหมด

en: Allow edits including deletion for all created Display Groups
th: อนุญาตให้แก้ไขรวมถึงการลบสำหรับกลุ่มเครื่องเล่นที่สร้างขึ้นทั้งหมด

en: Allow edits including deletion for all created Display Setting Profiles
th: อนุญาตให้แก้ไขรวมถึงการลบสำหรับโปรไฟล์การตั้งค่าการแสดงผลที่สร้างขึ้นทั้งหมด

en: Allow edits including deletion for all created User Groups
th: อนุญาตให้แก้ไขรวมถึงการลบกลุ่มผู้ใช้ที่สร้างขึ้นทั้งหมด

en: Allow edits including deletion for all notifications in the Notification Centre
th: อนุญาตให้แก้ไขรวมถึงการลบการแจ้งเตือนทั้งหมดในศูนย์การแจ้งเตือน

en: Allow edits including deletion of existing Scheduled Events
th: อนุญาตให้แก้ไขรวมถึงการลบเหตุการณ์ตามกำหนดการที่มีอยู่

en: Allow edits including deletion to all added Resolutions
th: อนุญาตให้แก้ไขรวมถึงการลบความละเอียดของหน้าจอที่เพิ่มทั้งหมด

en: Allow edits including deletion to all created Campaigns
th: อนุญาตให้แก้ไขรวมถึงการลบแคมเปญที่สร้างขึ้นทั้งหมด

en: Allow edits including deletion to all created DataSets independently to Layouts
th: อนุญาตให้แก้ไขรวมถึงการลบชุดข้อมูลที่สร้างขึ้นทั้งหมดโดยอิสระใน Layouts

en: Allow edits including deletion to all created Playlists independently to Layouts
th: อนุญาตให้แก้ไขรวมถึงการลบรายการเล่นที่สร้างขึ้นทั้งหมดโดยอิสระใน รูปแบบ(เลย์เอาต์)

en: Allow edits including deletion to all data contained within a DataSet independently to Layouts
th: อนุญาตให้แก้ไขรวมถึงการลบข้อมูลทั้งหมดที่อยู่ในชุดข้อมูลอย่างอิสระใน Layouts

en: Allow edits including deletion to all items uploaded to the Media Library
th: อนุญาตให้แก้ไขรวมถึงการลบรายการทั้งหมดที่อัปโหลดไปยัง สื่อไลบรารี่

en: Allow edits including deletion to be made to all created Dayparts
th: อนุญาตให้ทำการแก้ไขรวมทั้งการลบที่จะทำการสร้างทั้งหมด

en: Allow edits including deletion to be made to all created Layouts
th: อนุญาตให้ทำการแก้ไขรวมถึงการลบให้กับ Layouts ที่สร้างขึ้นทั้งหมด

en: Allow edits to be made to all saved Templates
th: อนุญาตให้ทำการแก้ไขเทมเพลตที่บันทึกไว้ทั้งหมด

en: Allow edits, creation of Menu Board Categories and Products including deletion for all created Menu Board content
th: อนุญาตให้แก้ไข สร้างหมวด Menu Board และผลิตภัณฑ์ รวมถึงการลบเนื้อหา Menu Board ที่สร้างขึ้นทั้งหมด

en: Allow modifications to the transition configuration?
th: อนุญาตให้แก้ไขการกำหนดค่าการเปลี่ยนหรือไม่

en: Allow the Authorization Code Grant for this Client?
th: อนุญาตให้มอบรหัสการให้สิทธิ์สำหรับลูกค้ารายนี้หรือไม่

en: Allow the Client Credentials Grant for this Client?
th: อนุญาตให้ใช้ข้อมูลรับรองลูกค้าสำหรับลูกค้ารายนี้หรือไม่

en: Allow the maintenance script to run if it is called?
th: อนุญาตให้สคริปต์การบำรุงรักษาทำงานหากเรียกว่า?

en: Also delete from the Library?
th: ลบออกจากไลบรารี่ด้วยหรือไม่

en: Alter Template
th: แก้ไขเทมเพลต

en: Always
th: เสมอ

en: Always showing
th: แสดงเสมอ

en: Always use manual Add User form?
th: ใช้แบบฟอร์มเพิ่มผู้ใช้ด้วยตนเองหรือไม่

en: An error occurred updating these settings. This is an unexpected error, please contact support. Error Message = [%s]
th: เกิดข้อผิดพลาดในการอัปเดตการตั้งค่าเหล่านี้ นี่เป็นข้อผิดพลาดที่ไม่คาดคิด โปรดติดต่อฝ่ายสนับสนุน ข้อความแสดงข้อผิดพลาด = [%s]

en: An optional description
th: คำอธิบายเพิ่มเติม

en: An optional description (1 - 250 characters)
th: คำอธิบายเสริม (1 - 250 อักขระ)

en: An optional description of the Layout. (1 - 250 characters)
th: คำอธิบายเพิ่มเติมของเค้าโครง (1 - 250 ตัวอักษร)

en: An optional description of the Menu Board. (1 - 250 characters)
th: คำอธิบายเพิ่มเติมของกระดานเมนู (1 - 250 ตัวอักษร)

en: An optional description of the Template. (1 - 250 characters)
th: คำอธิบายเพิ่มเติมของเทมเพลต (1 - 250 ตัวอักษร)

en: An optional description of the user group. (1 - 500 characters)
th: คำอธิบายทางเลือกของกลุ่มผู้ใช้ (1 - 500 ตัวอักษร)

en: An optional name for this widget
th: ชื่อเสริมสำหรับวิดเจ็ตนี้

en: Analogue Clock Settings
th: การตั้งค่านาฬิกาอะนาล็อก

en: And
th: และ

en: Android
th: แอนดรอยด์

en: Android Media Player
th: เครื่องเล่นสื่อแอนดรอยด์

en: Appearance
th: รูปร่าง

en: Application Description
th: คำอธิบายแอปพลิเคชัน

en: Application Name
th: ชื่อแอปพลิเคชัน

en: Applications
th: แอปพลิเคชัน

en: Apply a Transition type for the end of a media item
th: ใช้ประเภทการเปลี่ยนที่ส่วนท้ายของรายการสื่อ

en: Apply a Transition type for the start of a media item
th: ใช้ประเภทการเปลี่ยนสำหรับการเริ่มต้นรายการสื่อ

en: Approved Date
th: วันที่อนุมัติ

en: Approved IP Address
th: ที่อยู่ IP ที่ได้รับอนุมัติ

en: April
th: เมษายน

en: Arabic
th: อารบิก

en: Archive Owner not found
th: ไม่พบเจ้าของที่เก็บถาวร

en: Are the members of this group dynamic?
th: สมาชิกของกลุ่มนี้เป็นแบบไดนามิกหรือไม่?

en: Are you sure you want to ask this Player to check its Licence?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการขอให้ Player รายนี้ตรวจสอบใบอนุญาต

en: Are you sure you want to authorise this Display?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการอนุญาตการแสดงผลนี้

en: Are you sure you want to cancel this CMS transfer? This is only possible if the Display has not already transferred.
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการยกเลิกการโอน CMS นี้ สิ่งนี้จะเกิดขึ้นได้ก็ต่อเมื่อยังไม่ได้ถ่ายโอนจอแสดงผล

en: Are you sure you want to convert this saved report? This cannot be undone.
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการแปลงรายงานที่บันทึกไว้นี้ การดำเนินการนี้ไม่สามารถยกเลิกได้

en: Are you sure you want to de-authorise this Display?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการยกเลิกการอนุญาตจอแสดงผลนี้

en: Are you sure you want to delete all saved report of this report schedule? This cannot be undone
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบรายงานที่บันทึกไว้ทั้งหมดของปฏิทินรายงานนี้ สิ่งนี้ไม่สามารถยกเลิกได้

en: Are you sure you want to delete this Daypart? This cannot be undone
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลDaypartนี้ สิ่งนี้ไม่สามารถยกเลิกได้

en: Are you sure you want to delete this Help page? This cannot be undone
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบหน้าความช่วยเหลือนี้ สิ่งนี้ไม่สามารถยกเลิกได้

en: Are you sure you want to delete this Menu Board Category? All Products linked to this Category will be removed as well. This cannot be undone
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบหมวดกระดานเมนูนี้ ผลิตภัณฑ์ทั้งหมดที่เชื่อมโยงกับหมวดหมู่นี้จะถูกลบออกเช่นกัน สิ่งนี้ไม่สามารถยกเลิกได้

en: Are you sure you want to delete this Menu Board Product? This cannot be undone
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบผลิตภัณฑ์บอร์ดเมนูนี้ สิ่งนี้ไม่สามารถยกเลิกได้

en: Are you sure you want to delete this Menu Board? This action will remove all Categories and their Products linked to this Menu Board. This cannot be undone
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบกระดานเมนูนี้ การดำเนินการนี้จะลบหมวดหมู่ทั้งหมดและผลิตภัณฑ์ที่เชื่อมโยงกับบอร์ดเมนูนี้ สิ่งนี้ไม่สามารถยกเลิกได้

en: Are you sure you want to delete this Playlist?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบเพลย์ลิสต์นี้

en: Are you sure you want to delete this Resolution? This cannot be undone
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบความละเอียดของหน้าจอนี้ สิ่งนี้ไม่สามารถยกเลิกได้

en: Are you sure you want to delete this application? This cannot be undone
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบแอปพลิเคชันนี้ สิ่งนี้ไม่สามารถยกเลิกได้

en: Are you sure you want to delete this campaign? This cannot be undone
th: คุณแน่ใจหรือว่าต้องการลบแคมเปญนี้? สิ่งนี้ไม่สามารถยกเลิกได้

en: Are you sure you want to delete this command? This cannot be undone
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบคำสั่งนี้ สิ่งนี้ไม่สามารถยกเลิกได้

en: Are you sure you want to delete this display group? This cannot be undone
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบกลุ่มเครื่องเล่นนี้ สิ่งนี้ไม่สามารถยกเลิกได้

en: Are you sure you want to delete this display profile?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบโปรไฟล์ที่แสดงนี้

en: Are you sure you want to delete this display? This cannot be undone
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบการแสดงผลนี้ สิ่งนี้ไม่สามารถยกเลิกได้

en: Are you sure you want to delete this event from <b>all</b> displays? If you only want to delete this item from certain displays, please deselect the displays in the edit dialogue and click Save.
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบกิจกรรมนี้ออกจากจอแสดงผล <b>ทั้งหมด</b> หากคุณต้องการลบรายการนี้ออกจากจอแสดงผลบางจอเท่านั้น โปรดยกเลิกการเลือกการแสดงผลในกล่องโต้ตอบแก้ไขแล้วคลิกบันทึก

en: Are you sure you want to delete this file?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบไฟล์นี้

en: Are you sure you want to delete this item?
th: คุณแน่ใจหรือว่าต้องการลบรายการนี้หรือไม่?

en: Are you sure you want to delete this recurring event? Clicking Yes will delete this event from <b>all</b> displays.
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบกิจกรรมที่เกิดซ้ำนี้ การคลิกใช่จะเป็นการลบกิจกรรมนี้ออกจากหน้าจอ <b>ทั้งหมด</b>

en: Are you sure you want to delete this report schedule? This cannot be undone
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบปฏิทินรายงานนี้ ไม่สามารถยกเลิกได้

en: Are you sure you want to delete this row?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบแถวนี้

en: Are you sure you want to delete this tag? This cannot be undone
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบแท็กนี้ สิ่งนี้ไม่สามารถยกเลิกได้

en: Are you sure you want to delete this task? This cannot be undone
th: คุณแน่ใจหรือว่าต้องการลบงานนี้? สิ่งนี้ไม่สามารถยกเลิกได้

en: Are you sure you want to delete?
th: คุณแน่ใจหรือว่าต้องการลบ?

en: Are you sure you want to delete? You may not be able to delete this user if they have associated content. You can retire users by using the Edit Button.
th: คุณแน่ใจหรือว่าต้องการลบ? คุณอาจไม่สามารถลบผู้ใช้รายนี้ได้หากมีเนื้อหาที่เกี่ยวข้อง คุณสามารถเลิกใช้ผู้ใช้โดยใช้ปุ่มแก้ไข

en: Are you sure you want to logout this user?
th: คุณแน่ใจหรือว่าต้องการออกจากระบบผู้ใช้รายนี้?

en: Are you sure you want to pause this report schedule?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการหยุดกำหนดการรายงานนี้ชั่วคราว

en: Are you sure you want to publish this Layout? If it is already in use the update will automatically get pushed.
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการเผยแพร่เค้าโครงนี้ หากมีการใช้อยู่แล้ว การอัปเดตจะถูกผลักโดยอัตโนมัติ

en: Are you sure you want to remove this widget?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบวิดเจ็ตนี้

en: Are you sure you want to request a collection to occur?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการขอให้มีการรวบรวม

en: Are you sure you want to request a screenshot?
th: คุณแน่ใจหรือว่าต้องการขอภาพหน้าจอ?

en: Are you sure you want to reset this report schedule? This cannot be undone
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการรีเซ็ตกำหนดการรายงานนี้ สิ่งนี้ไม่สามารถยกเลิกได้

en: Are you sure you want to resume this report schedule?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการดำเนินการตามกำหนดเวลารายงานนี้ต่อ

en: Are you sure you want to retire this item?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการเลิกใช้งานรายการนี้

en: Are you sure you want to run this task immediately?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการเรียกใช้งานนี้ทันที

en: Are you sure you want to send a Wake On Lan message to this display?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการส่งข้อความ Wake On Lan ไปยังจอแสดงผลนี้

en: Are you sure you want to truncate?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการตัดทอน?

en: As a percentage
th: เป็นเปอร์เซ็นต์

en: Ascending
th: เรียงจากน้อยไปมาก

en: Ask a question
th: ถามคำถาม

en: Aspect
th: ด้าน

en: Assign
th: กำหนด

en: Assign %name% to a Campaign
th: กำหนด %name% ให้กับแคมเปญ

en: Assign Files
th: กำหนดไฟล์

en: Assign Layouts
th: กำหนดเลย์เอาต์

en: Assign a Layout
th: กำหนดเลย์เอาต์

en: Assign the feature sets to the new group
th: กำหนดคุณสมบัติให้กับกลุ่มใหม่

en: Assign the members to the new group
th: กำหนดสมาชิกเข้ากลุ่มใหม่

en: Assign to Campaign
th: มอบหมายให้แคมเปญ

en: Assignable
th: มอบหมายได้

en: Assigned Layouts to %s
th: กำหนดเค้าโครงให้กับ %s

en: Assigning a Layout to a Display/DisplayGroup does NOT schedule that Layout to be shown. Please use the Schedule to show Layouts.
th: การกำหนดเลย์เอาต์ให้กับ Display/DisplayGroup ไม่ได้กำหนดเวลาที่จะแสดงเลย์เอาต์ โปรดใช้ปฏิทินเพื่อแสดงเลย์เอาต์

en: Associate an item from the Library
th: เชื่อมโยงรายการจากไลบารี่

en: Attached please find the report for %s
th: ไฟล์แนบ โปรดดูรายงานของ %s

en: Attachment
th: เอกสารแนบ

en: Audience
th: ผู้ชม

en: Audio
th: เสียง

en: Audio - support varies depending on the client hardware
th: Audio - การสนับสนุนแตกต่างกันไปขึ้นอยู่กับ client hardware

en: Audio Media
th: เสียง สื่อ

en: Audio cannot be attached to a Sub-Playlist Widget. Please attach it to the Widgets inside the Playlist
th: ไม่สามารถแนบเสียงกับวิดเจ็ตเพลย์ลิสต์ย่อยได้ โปรดแนบไปกับวิดเจ็ตภายในเพลย์ลิสต์

en: Audio for %name%
th: เสียงสำหรับ %name%

en: Audit Log
th: บันทึกการใช้งาน

en: Audit Trail
th: บันทึกการตรวจสอบ

en: AuditLog Archive
th: เอกสารบันทึกการตรวจสอบ

en: AuditLog Delete
th: บันทึกการตรวจสอบ ลบ

en: AuditLog Export %s to %s
th: บันทึกการตรวจสอบ ส่งออก %s เป็น %s

en: Auditing until
th: ตรวจสอบจนถึง

en: August
th: สิงหาคม

en: Authentication
th: การรับรองสิทธิ์

en: Authentication Whitelist
th: การตรวจสอบสิทธิ์ไวท์ลิสต์

en: Authentication code incorrect
th: รหัสยืนยันไม่ถูกต้อง

en: Author
th: ผู้เขียน

en: Authorisation Parameters missing from session.
th: พารามิเตอร์การให้สิทธิ์ขาดหายไปจากเซสชัน

en: Authorise
th: อนุญาต

en: Authorise display?
th: อนุญาตการแสดง?

en: Authorised
th: ได้รับอนุญาต

en: Authorised set to %d for %s
th: ตั้งค่าสิทธิ์เป็น %d สำหรับ %s

en: Authorised?
th: ได้รับอนุญาต?

en: Authorization Code?
th: รหัสสิทธิ์?

en: Authorize Request
th: ขออนุญาติ

en: Authorized applications for user
th: แอปพลิเคชันที่ได้รับอนุญาตสำหรับผู้ใช้

en: Auto show thumbnail column?
th: แสดงคอลัมน์ภาพขนาดย่ออัตโนมัติหรือไม่

en: Automatic Restart
th: รีสตาร์ทอัตโนมัติ

en: Automatically Restart the application if we detect it is not visible.
th: รีสตาร์ทแอปพลิเคชันโดยอัตโนมัติหากเราตรวจพบว่าไม่สามารถมองเห็นได้

en: Automatically apply Transitions?
th: ใช้การเปลี่ยนโดยอัตโนมัติหรือไม่

en: Automatically authorise new Displays?
th: อนุญาต Displays ใหม่โดยอัตโนมัติหรือไม่

en: Automatically collect and export relevant information into a text file.
th: รวบรวมและส่งออกข้อมูลที่เกี่ยวข้องไปยังไฟล์ข้อความโดยอัตโนมัติ

en: Automatically submit this form?
th: ส่งแบบฟอร์มนี้โดยอัตโนมัติ?

en: Availability
th: ที่มีอยู่

en: Available
th: พร้อมใช้งาน

en: Available On
th: มีจำหน่ายที่

en: Available for In Transitions?
th: พร้อมใช้งานสำหรับช่วงเปลี่ยนผ่านหรือไม่

en: Available for Out Transitions?
th: พร้อมใช้งานสำหรับการเปลี่ยนผ่านหรือไม่

en: Available on
th: พร้อมใช้

en: Azerbaijani
th: อาเซอร์ไบจาน

en: Back
th: ย้อนกลับ

en: Back to Reports
th: กลับไปที่รายงาน

en: Back to dashboard
th: กลับไปที่แดชบอร์ด

en: Background
th: พื้นหลัง

en: Background Colour
th: สีพื้นหลัง

en: Background Image
th: ภาพพื้นหลัง

en: Background colour
th: สีพื้นหลัง

en: Background thumbnail
th: รูปขนาดย่อพื้นหลัง

en: Background transparent?
th: พื้นหลังโปร่งใส?

en: Backlight
th: แสงพื้นหลัง

en: Bandwidth
th: แบนด์วิดท์

en: Bandwidth Limit
th: จำกัดแบนด์วิธ

en: Bandwidth Usage (%bandwidthSuffix%)
th: การใช้แบนด์วิดท์ (%bandwidthSuffix%)

en: Bandwidth Usage. Limit %xmdsLimit%
th: การใช้แบนด์วิดท์ จำกัด %xmdsLimit%

en: Bandwidth allowance exceeded
th: เกินขีดจำกัดแบนด์วิดท์

en: Bandwidth limit
th: ขีดจำกัดแบนด์วิดท์

en: Bandwidth limit must be a whole number greater than 0.
th: ขีดจำกัดแบนด์วิดท์ต้องเป็นจำนวนเต็มที่มากกว่า 0

en: Base
th: ฐาน

en: Basic
th: พื้นฐาน

en: Basque
th: บาสก์

en: Baud Rate
th: อัตราบอด

en: Bearer
th: ผู้ถือ

en: Before Uploading, scroll through the progress bar or play and pause to select a still to be used as the video file thumbnail.
th: ก่อนอัปโหลด ให้เลื่อนดูแถบความคืบหน้าหรือเล่นและหยุดชั่วคราวเพื่อเลือกภาพนิ่งที่จะใช้เป็นภาพขนาดย่อของไฟล์วิดีโอ

en: Before schedule ends
th: ก่อนกำหนดการจะสิ้นสุด

en: Before schedule starts
th: ก่อนกำหนดการจะเริ่ม

en: Belarusian
th: เบลารุส

en: Below information will be displayed for User on Application authorization page
th: ข้อมูลด้านล่างจะแสดงสำหรับผู้ใช้ในหน้าการอนุญาตแอปพลิเคชัน

en: Below is the family tree for this Display Group.
th: ด้านล่างนี้คือแผนผังครอบครัวสำหรับกลุ่มเครื่องเล่น

en: Below you can select the columns to be shown in the table - drag and drop to reorder and to move between lists.
th: ด้านล่างนี้ คุณสามารถเลือกคอลัมน์ที่จะแสดงในตาราง - ลากและวางเพื่อจัดลำดับใหม่และย้ายไปมาระหว่างรายการ

en: Best Fit
th: ฟิตที่สุด

en: Black Level
th: ระดับความมืด

en: Blacklist Videos?
th: แบล็คลิสต์วิดีโอ?

en: Block All
th: บล็อกทั้งหมด

en: Blue
th: สีน้ำเงิน

en: Body data
th: ข้อมูลร่างกาย

en: Border Colour
th: เส้นขอบสี

en: Bosnian
th: บอสเนีย

en: Both
th: ทั้งสองอย่าง

en: Both fromDt/toDt should be provided
th: ควรระบุทั้ง fromDt/toDt

en: Bottom
th: ด้านล่าง

en: Bottom Left
th: ล่างซ้าย

en: Bottom Right
th: ล่างขวา

en: Brightness
th: ความสว่าง

en: BroadCast Address
th: ที่อยู่ออกอากาศ

en: BroadCast Address is not a valid IP Address
th: ที่อยู่ BroadCast ไม่ใช่ที่อยู่ IP ที่ถูกต้อง

en: Browse/Add Attachment
th: เรียกดู/เพิ่มไฟล์แนบ

en: Browse/Add Image
th: เรียกดู/เพิ่มรูปภาพ

en: Browse/Add attachment
th: เรียกดู/เพิ่มไฟล์แนบ

en: Browser
th: เบราว์เซอร์

en: Build Layouts
th: สร้างเลย์เอาต์

en: Bulgarian
th: บัลแกเรีย

en: By Field
th: By ฟิลด์

en: CA File
th: ไฟล์ CA

en: CAS Login
th: เข้าสู่ระบบ CAS

en: CDN Address
th: ที่อยู่ CDN

en: CIDR subnet mask is not a number within the range of 0 till 32.
th: ซับเน็ตมาสก์ CIDR ไม่ใช่ตัวเลขที่อยู่ในช่วง 0 ถึง 32

en: CIDR subnet mask is not a number within the range of 0 to 32.
th: ซับเน็ตมาสก์ CIDR ไม่ใช่ตัวเลขที่อยู่ในช่วง 0 ถึง 32

en: CMS Secret Key
th: รหัสลับ CMS

en: CMS Secret Key associated with the provided new CMS Address
th: รหัสลับ CMS ที่เชื่อมโยงกับที่อยู่ CMS ใหม่ที่ให้มา

en: CMS Theme
th: ธีม CMS

en: CMS Transfer?
th: โอน CMS?

en: CMS configuration warning, it is very unlikely that /web/ should be in the URL. This usually means that the DocumentRoot of the web server is wrong and may put your CMS at risk if not corrected.
th: คำเตือนการกำหนดค่า CMS ไม่น่าเป็นไปได้มากที่ /web/ ควรอยู่ใน URL ซึ่งมักจะหมายความว่า DocumentRoot ของเว็บเซิร์ฟเวอร์ไม่ถูกต้อง และอาจทำให้ CMS ของคุณตกอยู่ในความเสี่ยงหากไม่ได้รับการแก้ไข

en: CSV Import
th: การนำเข้า CSV

en: CSV separator
th: ตัวคั่น CSV

en: CTRL Key required to access Player Information Screen?
th: ต้องใช้คีย์ CTRL เพื่อเข้าสู่หน้าจอข้อมูล Player หรือไม่

en: Cache File System Permissions
th: สิทธิ์ระบบไฟล์แคช

en: Cache Period
th: ระยะเวลาแคช

en: Cache Period for Images
th: ระยะเวลาแคชสำหรับรูปภาพ

en: Cache pool not available
th: ไม่มีพูลแคช

en: Caching
th: แคช

en: Calendar Type
th: ประเภทปฏิทิน

en: Campaign
th: แคมเปญ

en: Campaign Layouts
th: เค้าโครงแคมเปญ

en: Campaign Preview for %campaignName%
th: ตัวอย่างแคมเปญสำหรับ %campaignName%

en: Campaign not found
th: ไม่พบแคมเปญ

en: Campaigns
th: แคมเปญ

en: Can not have a display without a hardware key
th: ไม่สามารถมีจอแสดงผลที่ไม่มีคีย์ฮาร์ดแวร์

en: Can not have a display without a name
th: ไม่สามารถมีจอแสดงผลโดยไม่มีชื่อ

en: Can not have an end time earlier than your start time
th: ไม่สามารถมีเวลาสิ้นสุดเร็วกว่าเวลาเริ่มต้นของคุณ

en: Can this Application keep a secret?
th: แอปพลิเคชันนี้สามารถเก็บความลับได้หรือไม่?

en: Can this module be assigned to a Layout?
th: โมดูลนี้สามารถกำหนดให้กับเลย์เอาต์ได้หรือไม่?

en: Can this transition be used for media end?
th: สามารถใช้การเปลี่ยนแปลงนี้สำหรับการสิ้นสุดสื่อได้หรือไม่

en: Can this transition be used for media start?
th: สามารถใช้การเปลี่ยนแปลงนี้สำหรับการเริ่มสื่อได้หรือไม่

en: Can't create ZIP. Error Code:
th: สร้าง ZIP ไม่ได้ รหัสข้อผิดพลาด

en: Can't create ZIP. Error Code: %s
th: สร้าง ZIP ไม่ได้ รหัสข้อผิดพลาด: %s

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Cancel CMS Transfer
th: ยกเลิกการโอนย้าย CMS

en: Cancel Import
th: ยกเลิกการนำเข้า

en: Cancel Replace
th: ยกเลิก แทนที่

en: Cancel Transfer?
th: ยกเลิกการโอน?

en: Cancel Upload
th: ยกเลิกการอัปโหลด

en: Cancel upload
th: ยกเลิกการอัปโหลด

en: Cancelled CMS Transfer for %s
th: ยกเลิกการโอน CMS สำหรับ %s

en: Cannot Delete system specific DayParts
th: ไม่สามารถลบ DayParts เฉพาะระบบได้

en: Cannot Save empty region playlist. Please add widgets
th: ไม่สามารถบันทึกเพลย์ลิสต์พื้นที่ว่าง กรุณาเพิ่มวิดเจ็ต

en: Cannot add new rows to remote dataSet
th: ไม่สามารถเพิ่มแถวใหม่ให้กับ dataSet ระยะไกล

en: Cannot add the same SubPlaylist twice.
th: ไม่สามารถเพิ่ม SubPlaylist เดียวกันซ้ำสองครั้ง

en: Cannot assign a Draft Layout to a Campaign
th: ไม่สามารถกำหนดเค้าโครงแบบร่างให้กับแคมเปญ

en: Cannot assign a Template tag to a Layout, to create a template use the Save Template button instead.
th: ไม่สามารถกำหนดแท็กเทมเพลตให้กับเลย์เอาต์ หากต้องการสร้างเทมเพลตให้ใช้ปุ่มบันทึกเทมเพลตแทน

en: Cannot assign a Template to a Campaign
th: ไม่สามารถกำหนดเทมเพลตให้กับแคมเปญ

en: Cannot change owner on this Object
th: ไม่สามารถเปลี่ยนเจ้าของในวัตถุนี้

en: Cannot copy a Draft Layout
th: ไม่สามารถคัดลอกร่างเค้าโครงได้

en: Cannot delete Layout from its Draft, delete the parent
th: ไม่สามารถลบเลย์เอาต์ออกจากร่างได้, ให้ลบพาเรนต์

en: Cannot delete a Widget that isn't assigned to me
th: ไม่สามารถลบวิดเจ็ตที่ไม่ได้กำหนดให้ฉัน

en: Cannot delete all items owned by a Super Admin, please reassign to a different User.
th: ไม่สามารถลบรายการทั้งหมดที่เป็นของผู้ดูแลระบบขั้นสูง โปรดมอบหมายใหม่ให้กับผู้ใช้รายอื่น

en: Cannot delete because DataSet is in use on one or more Layouts.
th: ไม่สามารถลบได้เนื่องจากมีการใช้งานชุดข้อมูลในเค้าโครงอย่างน้อยหนึ่งรายการ

en: Cannot delete because this DataSet is set as dependent DataSet for another DataSet
th: ไม่สามารถลบได้เนื่องจากชุดข้อมูลนี้ถูกตั้งค่าเป็นชุดข้อมูลอ้างอิงสำหรับ DataSet . อื่น

en: Cannot delete default Display Profile.
th: ไม่สามารถลบโปรไฟล์การแสดงผลเริ่มต้นได้

en: Cannot delete your own User from the CMS.
th: ไม่สามารถลบผู้ใช้ของคุณเองจาก CMS

en: Cannot download region specific module
th: ไม่สามารถดาวน์โหลดโมดูลเฉพาะ ภาษาและวันที่

en: Cannot edit Layout properties on a Draft
th: ไม่สามารถแก้ไขคุณสมบัติเค้าโครงใน Draft

en: Cannot edit data of remote columns
th: ไม่สามารถแก้ไขข้อมูลของคอลัมน์ระยะไกล

en: Cannot edit root Folder
th: ไม่สามารถแก้ไขโฟลเดอร์รูท

en: Cannot export Draft Layout
th: ไม่สามารถส่งออกร่างเค้าโครง

en: Cannot find Player Version
th: ไม่พบเวอร์ชัน Player

en: Cannot find Region or Drawer
th: ไม่พบพื้นที่หรือลิ้นชัก

en: Cannot find drawer region
th: ไม่พบพื้นที่ลิ้นชัก

en: Cannot find layout by campaignId
th: ไม่พบเลย์เอาต์ตาม campaignId

en: Cannot find media
th: ไม่พบสื่อ

en: Cannot find playlist
th: ไม่พบเพลย์ลิสต์

en: Cannot find region
th: ไม่พบ ภาษาและวันที่

en: Cannot find saved report
th: ไม่พบรายงานที่บันทึกไว้

en: Cannot find schedule reminder
th: ไม่พบตัวเตือนกำหนดการ

en: Cannot find version
th: ไม่พบเวอร์ชัน

en: Cannot manage tags on a Draft Layout
th: ไม่สามารถจัดการแท็กบน Draft Layout

en: Cannot modify Layout from its Draft
th: ไม่สามารถแก้ไขเค้าโครงจาก Draft

en: Cannot modify root folder.
th: ไม่สามารถแก้ไขโฟลเดอร์รูท

en: Cannot remove Folder with content
th: ไม่สามารถแก้ไขโฟลเดอร์รูท

en: Cannot remove root Folder
th: ไม่สามารถลบโฟลเดอร์รูท

en: Cannot save media file from ZIP file
th: ไม่สามารถบันทึกไฟล์มีเดียจากไฟล์ ZIP

en: Cannot set Expiry date in the past
th: ไม่สามารถกำหนดวันหมดอายุในอดีตได้

en: Case colour
th: สีเคส

en: Catalan
th: คาตาลัน

en: Category
th: หมวดหมู่

en: Caution! Trigerring this action will ask Player to remove every downloaded Media file from its storage.
th: คำเตือน! ทริกเกอร์การดำเนินการนี้จะขอให้ เครื่องเล่นลบไฟล์สื่อที่ดาวน์โหลดทั้งหมดออกจากที่จัดเก็บ

en: Caution, you have selected %1 items. Clicking save will run the %2 transaction on all these items.
th: ข้อควรระวัง คุณได้เลือก %1 รายการ การคลิกบันทึกจะเรียกใช้ transaction %2 กับรายการเหล่านี้ทั้งหมด

en: Center
th: ตรงกลาง

en: Centre
th: ศูนย์

en: Change Bandwidth Limit to all the selected displays.
th: เปลี่ยนแบนด์วิดท์จำกัดเป็นเครื่องเล่นที่เลือกทั้งหมด

en: Change Current Folder location
th: เปลี่ยนตำแหน่งโฟลเดอร์ปัจจุบัน

en: Change Layout
th: เปลี่ยนเลย์เอาต์

en: Change the Owner of this item. Leave empty to keep the current owner.
th: เปลี่ยนเจ้าของรายการนี้ เว้นว่างไว้เพื่อรักษาเจ้าของปัจจุบัน

en: Change the name of the downloaded file if desired.
th: เปลี่ยนชื่อไฟล์ที่ดาวน์โหลดหากต้องการ

en: Change the resolution
th: เปลี่ยนความละเอียดของหน้าจอ

en: Change window size
th: เปลี่ยนขนาดหน้าต่าง

en: Channel
th: ช่องทาง

en: Chart could not be drawn because the CMS has not been configured with a Quick Chart URL.
th: ไม่สามารถวาดแผนภูมิได้เนื่องจากไม่ได้กำหนดค่า CMS ด้วย URL แผนภูมิแบบรวดเร็ว

en: Check Commercial Licence
th: ตรวจสอบใบอนุญาตการค้า

en: Check Licence
th: ตรวจสอบใบอนุญาต

en: Check or un-check the options against each display group to control whether they are a member or not.
th: ทำเครื่องหมายหรือยกเลิกการเลือกตัวเลือกกับแต่ละกลุ่มเครื่องเล่นเพื่อควบคุมว่าพวกเขาเป็นสมาชิกหรือไม่

en: Check or un-check the options against each display to control whether they are a member or not.
th: เลือกหรือยกเลิกการเลือกตัวเลือกกับจอแสดงผลแต่ละจอเพื่อควบคุมว่าพวกเขาเป็นสมาชิกหรือไม่

en: Check or un-check the options against each item to control whether access to a Feature is allowed or not.
th: ตรวจสอบหรือยกเลิกการเลือกตัวเลือกกับแต่ละรายการเพื่อควบคุมว่าจะอนุญาตให้เข้าถึงคุณลักษณะหรือไม่

en: Check that the Environment passes all the CMS Environment checks.
th: ตรวจสอบว่า Environment ผ่านการตรวจสอบ CMS Environment ทั้งหมดหรือไม่

en: Check to delete all items owned by this user, including Layouts, Media, Schedules, etc.
th: เลือกเพื่อลบรายการทั้งหมดที่เป็นของผู้ใช้รายนี้ รวมถึง เลย์เอาต์, สื่อ, ปฏิทินเป็นต้น

en: Check to enable the collection of Proof of Play statistics for the selected items.
th: เลือกเพื่อเปิดใช้งานการรวบรวมสถิติ Proof of Play สำหรับรายการที่เลือก

en: Checked out %s
th: เช็คเอาท์ %s

en: Checkout
th: เช็คเอาท์

en: Checkout %layout%
th: ชำระเงิน%รูปแบบ%

en: Chinese Simplified
th: จีนตัวย่อ

en: Chinese Traditional
th: จีนตัวเต็ม

en: Choose the resolution this Template should be designed for.
th: เลือกความละเอียดของหน้าจอที่เทมเพลตนี้ควรได้รับการออกแบบ

en: Class %s does not exist
th: ไม่มีคลาส %s อยู่

en: Class %s not found
th: ไม่พบคลาส %s

en: Cleaning up old revisions of media will result in any unused media revisions being permanently deleted.
th: การล้างสื่อแก้ไขเก่าจะส่งผลให้การแก้ไขสื่อที่ไม่ได้ใช้จะถูกลบออกอย่างถาวร

en: Clear
th: ล้าง

en: Clear Cache
th: ล้างแคข

en: Clear Cached Data
th: ล้างข้อมูลแคช

en: Clear Cached Media Data
th: ล้างข้อมูลสื่อแคช

en: Clear all auto submit form choices?
th: ล้างตัวเลือกการส่งแบบฟอร์มอัตโนมัติทั้งหมดหรือไม่

en: Clear coordinates!
th: พิกัดเคลียร์!

en: Clear night
th: คืนที่ชัดเจน

en: Clear the cache for this Module. This proces is not reversable.
th: ล้างแคชสำหรับโมดูลนี้ กระบวนการนี้ไม่สามารถย้อนกลับได้

en: Cleared the Cache
th: ล้างแคช

en: Click on any row to edit
th: คลิกที่แถวใดก็ได้เพื่อแก้ไข

en: Click on the below link to open the bug report page for this release.
th: คลิกที่ลิงค์ด้านล่างเพื่อเปิดหน้ารายงานข้อบกพร่องสำหรับรุ่นนี้

en: Click on the chart for a breakdown
th: คลิกที่แผนภูมิเพื่อดูรายละเอียด

en: Click on the chart to view Display information
th: คลิกที่แผนภูมิเพื่อดูข้อมูลที่แสดง

en: Click to Play again
th: คลิกเพื่อเล่นอีกครั้ง

en: Click to delete selected rows
th: คลิกเพื่อลบแถวที่เลือก

en: Click to toggle between Data Edit and Multi Select modes
th: คลิกเพื่อสลับระหว่างโหมดแก้ไขข้อมูลและโหมดเลือกหลายรายการ

en: Client Credentials?
th: ข้อมูลรับรองลูกค้า?

en: Client Id
th: ไอดีลูกค้า

en: Client side formula is also available for Formula columns : $dateFormat(columnName,format,language), for example $dateFormat(date,l,de), would return textual representation of a day in German language from the full date in date column
th: สูตรฝั่งไคลเอ็นต์ยังมีให้สำหรับคอลัมน์สูตร : $dateFormat(columnName,format,language) ตัวอย่างเช่น $dateFormat(date,l,de) จะคืนค่าการแสดงข้อความของวันในภาษาเยอรมันจากวันที่เต็มในคอลัมน์วันที่

en: Clock
th: นาฬิกา

en: Clocks
th: นาฬิกา

en: Close
th: ปิด

en: Close Preview
th: ปิดการแสดงตัวอย่าง

en: Close Window
th: ปิดวินโด

en: Close content
th: ปิดเนื้อหา

en: Cloudy
th: เมฆมาก

en: Cloudy day
th: วันที่มีเมฆมาก

en: Cloudy night
th: คืนที่มีเมฆมาก

en: Code
th: รหัส

en: Code Identifier
th: ตัวระบุโค้ด

en: Code cannot be empty
th: รหัสไม่สามารถเว้นว่างได้

en: Code to be triggered when a event is currently ongoing.
th: รหัสที่จะถูกเรียกใช้เมื่อมี event ที่กำลังดำเนินอยู่

en: Code to be triggered when no events are ongoing at the moment.
th: รหัสที่จะทริกเกอร์เมื่อไม่มีเหตุการณ์ใดเกิดขึ้นในขณะนี้

en: Code to be triggered when the page to be loaded returns an error, e.g. a 404 not found.
th: รหัสที่จะเรียกใช้เมื่อหน้าเว็บที่จะโหลดส่งกลับข้อผิดพลาด เช่น ไม่พบ 404

en: Collect Now
th: สะสมตอนนี้

en: Collect and Save Data
th: รวบรวมและบันทึกข้อมูล

en: Collect auditing from this Player. Should only be used if there is a problem with the display.
th: รวบรวมการตรวจสอบจาก Player รายนี้ ควรใช้เมื่อมีปัญหากับจอแสดงผลเท่านั้น

en: Collect interval
th: เก็บช่วงเวลา

en: Color
th: สี

en: Color Gamut
th: ขอบเขตสี

en: Color Temperature
th: อุณหภูมิสี

en: Colour
th: สี

en: Colours
th: สี

en: Column %s not found
th: ไม่พบคอลัมน์ %s

en: Column Order
th: ลำดับคอลัมน์

en: Column Type
th: แบบคอลัมน์

en: Column visibility
th: การมองเห็นคอลัมน์

en: Columns Available
th: คอลัมน์ที่ใช้ได้

en: Columns Selected
th: คอลัมน์ที่เลือก

en: Comma
th: จุลภาค

en: Comma separated string of additional values that should be associated with this Tag. Values entered here will be available for selection when assigning this Tag.
th: สตริงที่คั่นด้วยเครื่องหมายจุลภาคของค่าเพิ่มเติมที่ควรเชื่อมโยงกับแท็กนี้ ค่าที่ป้อนที่นี่จะมีให้เลือกเมื่อกำหนดแท็กนี้

en: Comma separated string of custom HTTP headers in headerName:headerValue format
th: สตริงที่คั่นด้วยเครื่องหมายจุลภาคของส่วนหัว HTTP ที่กำหนดเองใน headerName:headerValue format

en: Command
th: คำสั่ง

en: Command Sent to %s
th: ส่งคำสั่งไปที่ %s  แล้ว

en: Commands
th: คำสั่ง

en: Commercial Licence
th: ใบอนุญาตการค้า

en: Company Name
th: ชื่อบริษัท

en: Complete
th: เสร็จสมบูรณ์

en: Completely remove the old version of this media item if a new file is being uploaded.
th: ลบเวอร์ชันเก่าของรายการสื่อนี้โดยสมบูรณ์ หากกำลังอัปโหลดไฟล์ใหม่

en: Concurrent downloads must be a positive number
th: การดาวน์โหลดพร้อมกันต้องเป็นจำนวนบวก

en: Config file not found for Task
th: ไม่พบไฟล์กำหนดค่าสำหรับ Task

en: Configuration
th: การกำหนดค่า

en: Configuration Problem
th: ปัญหาการกำหนดค่า

en: Configure
th: กำหนดค่า

en: Configure Connector
th: กำหนดค่าตัวเชื่อมต่อ

en: Connect and manage Displays.
th: เชื่อมต่อและจัดการจอแสดงผล

en: Connect with the Central Authentication Server
th: เชื่อมต่อกับเซิร์ฟเวอร์การตรวจสอบสิทธิ์ส่วนกลาง

en: Connector not found
th: ไม่พบตัวเชื่อมต่อ

en: Connectors
th: ตัวเชื่อมต่อ

en: Consolidating entries
th: รวมรายการ

en: Constantly
th: อย่างสม่ำเสมอ

en: Contain
th: บรรจุ

en: Content
th: เนื้อหา

en: Content Column
th: คอลัมน์เนื้อหา

en: Content Delivery Network Address for serving file requests to Players
th: ที่อยู่เครือข่ายการจัดส่งเนื้อหาสำหรับให้บริการคำขอไฟล์แก่ Player

en: Content Type
th: ประเภทของเนื้อหา

en: Continue...
th: ดำเนินการต่อ...

en: Contrast
th: ตัดกัน

en: Control picture settings using the fields below. Use the sliders to set the required range for each setting.
th: ควบคุมการตั้งค่ารูปภาพโดยใช้ฟิลด์ด้านล่าง ใช้แถบเลื่อนเพื่อกำหนดช่วงที่จำเป็นสำหรับการตั้งค่าแต่ละรายการ

en: Convert
th: แปลง

en: Convert Saved Report
th: แปลงรายงานที่บันทึกไว้

en: Cool
th: จ้าบ

en: Copied %s
th: คัดลอกแล้ว %s

en: Copied %s as %s
th: คัดลอก %s เป็น %s สำเร็จ

en: Copied as %s
th: คัดลอกเป็น %s

en: Copied!
th: คัดลอก!

en: Copy
th: คัดลอก

en: Copy %dataSetName%
th: คัดลอก %dataSetName%

en: Copy %name%
th: คัดลอก %name%

en: Copy Assignments?
th: คัดลอกงานที่มอบหมาย

en: Copy Members?
th: คัดลอกสมาชิก?

en: Copy Tags?
th: คัดลอกแท็ก?

en: Copy User Group
th: คัดลอกกลุ่มผู้ใช้

en: Copy existing Feature sets?
th: คัดลอกชุดคุณลักษณะที่มีอยู่หรือไม่

en: Copy of %s on %s
th: สำเนาของ %s ใน %s

en: Copy rows?
th: คัดลอกแถว?

en: Copy to Clipboard
th: คัดลอกไปยังคลิปบอร์ด

en: Copyright
th: ลิขสิทธิ์

en: Corresponding Password
th: รหัสผ่านที่สอดคล้องกัน

en: Could not connect to MySQL with the administrator details. Please check and try again. Error Message = [%s]
th: ไม่สามารถเชื่อมต่อกับ MySQL ด้วยรายละเอียดผู้ดูแลระบบ กรุณาตรวจสอบและลองอีกครั้ง. ข้อความแสดงข้อผิดพลาด = [%s]

en: Could not copy
th: ไม่สามารถคัดลอก

en: Could not create a new database with the administrator details [%s]. Please check and try again. Error Message = [%s]
th: ไม่สามารถสร้างฐานข้อมูลใหม่ด้วยรายละเอียดผู้ดูแลระบบ [%s] กรุณาตรวจสอบและลองอีกครั้ง. ข้อความแสดงข้อผิดพลาด = [%s]

en: Could not create a new user with the administrator details. Please check and try again. Error Message = [%s]. SQL = [%s].
th: ไม่สามารถสร้างผู้ใช้ใหม่ด้วยรายละเอียดผู้ดูแลระบบ กรุณาตรวจสอบและลองอีกครั้ง. ข้อความแสดงข้อผิดพลาด = [%s] SQL = [%s].

en: Could not create the Library Location directory for you. Please ensure the webserver has permission to create a folder in this location, or create the folder manually and grant permission for the webserver to write to the folder.
th: ไม่สามารถสร้าง directory ของ คลังข้อมูลได้ กรุณาตรวจสอบสิทธิ์ในการสร้าง folder ของ webserver หรือสร้าง folder ด้วยตัวเองโดยกำหนดสิทธิ์ให้ webserver สามารถเขียนข้อมูลลงใน folder นี้ได้

en: Count
th: จำนวน

en: Count: All individual values in this field will be counted and stored in one Column for each value
th: Count:ค่าแต่ละค่าทั้งหมดในฟิลด์นี้จะถูกนับและจัดเก็บไว้ในคอลัมน์เดียวสำหรับแต่ละค่า

en: Countdown
th: นับถอยหลัง

en: Countdown Date
th: วันที่นับถอยหลัง

en: Countdown Duration
th: ระยะเวลานับถอยหลัง

en: Countdown Type
th: ประเภทนับถอยหลัง

en: Counter
th: ตัวนับ

en: Cover
th: ปกคลุม

en: Cover Image
th: ภาพหน้าปก

en: Create
th: สร้าง

en: Create a log file on disk in this location. Please enter a fully qualified path.
th: สร้างล็อกไฟล์บนดิสก์ในตำแหน่งนี้ โปรดป้อนเส้นทางที่มีคุณสมบัติครบถ้วน

en: Create a new database
th: สร้างฐานข้อมูลใหม่

en: Create and manage Scheduled Events for Displays and Display Groups
th: สร้างและจัดการกิจกรรมตามปฏิทินรสำหรับเครื่องเล่นและกลุ่มเครื่องเล่น

en: Create region failed: %error%
th: สร้าง ภาษาและวันที่ ล้มเหลว: %error%

en: Created
th: สร้าง

en: Created Date
th: วันที่สร้าง

en: Credentials
th: รหัสลับ

en: Criteria
th: หลักเกณฑ์

en: Criteria Tags
th: ป้ายเกณฑ์

en: Critical
th: วิกฤติ

en: Croatian
th: โครเอเชีย

en: Currencies
th: สกุลเงิน

en: Currencies Module
th: โมดูลสกุลเงิน

en: Currency data invalid
th: ข้อมูลสกุลเงินไม่ถูกต้อง

en: Current Event
th: Event ปัจจุบัน

en: Current Folder
th: โฟลเดอร์ปัจจุบัน

en: Current Forecast Template
th: เทมเพลตการพยากรณ์ปัจจุบัน

en: Current Layout
th: เลย์เอาต์ปัจจุบัน

en: Current day text Colour
th: สีข้อความวันปัจจุบัน

en: Cursor Start Position
th: ตำแหน่งเริ่มต้นของเคอร์เซอร์

en: Custom
th: กำหนดเอง

en: Custom Display Profile not registered correctly for type %s
th: Custom Display Profile ไม่ได้ลงทะเบียนอย่างถูกต้องสำหรับประเภท %s

en: Custom Duration
th: ระยะเวลาที่กำหนดเอง

en: Custom Headers
th: ข้อมูลส่วนหัวกำหนดเอง

en: Custom Style Sheets
th: สไตล์ชีตที่กำหนดเอง

en: Custom config not registered correctly for type %s
th: การกำหนดค่าแบบกำหนดเองไม่ได้ลงทะเบียนอย่างถูกต้องสำหรับประเภท %s

en: Custom fields handling not registered correctly for type %s
th: ฟิลด์ที่กำหนดเองจัดการไม่ได้ลงทะเบียนอย่างถูกต้องสำหรับประเภท %s

en: Custom template not registered correctly for type %s
th: เทมเพลตกำหนดเองไม่ได้ลงทะเบียนอย่างถูกต้องสำหรับประเภท %s

en: Cycle Based Playback
th: การเล่นตามรอบ

en: Cycle Playback?
th: วนรอบการเล่น?

en: Cycle based Playback
th: การเล่นตามวงจร

en: Czech
th: เช็ก

en: DELETE
th: ลบออก

en: DOM Extension
th: ส่วนขยาย DOM

en: DOM XML Extension
th: ส่วนขยาย DOM XML

en: Daily
th: รายวัน

en: Daily Counter
th: เคาน์เตอร์รายวัน

en: Daily Forecast Template
th: เทมเพลตการพยากรณ์รายวัน

en: Daily Maintenance
th: การบำรุงรักษารายวัน

en: Danish
th: เดนมาร์ก

en: Dark
th: มืด

en: Dashboard
th: แดชบอร์ด

en: Dashboard which shows all available Reports
th: แดชบอร์ดที่แสดงรายงานที่มีอยู่ทั้งหมด

en: Dashboards
th: แดชบอร์ด

en: Dashboards bring together key features for Users
th: แดชบอร์ดรวบรวมคุณสมบัติที่สำคัญสำหรับผู้ใช้

en: Data
th: ข้อมูล

en: Data Bits
th: บิตข้อมูล

en: Data Entry for %dataSetName%
th: คีย์ข้อมูลสำหรับ %dataSetName%

en: Data Set
th: ชุดข้อมูล

en: Data Type
th: ประเภทข้อมูล

en: Data request failed!
th: คำขอข้อมูลล้มเหลว!

en: Data root
th: รากข้อมูล

en: Data to add to this request. This should be URL encoded, e.g. paramA=1&amp;paramB=2.
th: ข้อมูลที่จะเพิ่มในคำขอนี้ ควรเข้ารหัส URL เช่น paramA=1&amp;paramB=2.

en: DataSet
th: ชุดข้อมูล

en: DataSet Ticker
th: ชุดข้อมูลทิกเกอร์

en: DataSet View
th: มุมมองชุดข้อมูล

en: DataSet maximum number of Rows
th: ชุดข้อมูล จำนวนสูงสุดของ แถว

en: DataSet row limit cannot be larger than the CMS dataSet row limit
th: ขีดจำกัดแถวชุดข้อมูลต้องไม่ใหญ่กว่าขีดจำกัดแถวชุดข้อมูล CMS

en: DataSets
th: ชุดข้อมูล

en: DataSets have different column names
th: ชุดข้อมูลมีชื่อคอลัมน์ต่างกัน

en: DataSets have different number of columns imported = %d, existing = %d
th: ชุดข้อมูลมีจำนวนคอลัมน์ที่นำเข้าต่างกัน = %d ที่มีอยู่ = %d

en: DataType
th: ประเภทข้อมูล

en: Database Name
th: ชื่อฐานข้อมูล

en: Database Password
th: รหัสผ่านเข้าใช้ฐานข้อมูลที่ตั้งให้

en: Database Username
th: ชื่อผู้ใช้ฐานข้อมูล

en: Date
th: วันที่

en: Date Format
th: รูปแบบวันที่

en: DateTimeZone
th: วันที่ เขตเวลา

en: Day
th: วัน

en: Dayparting
th: กำหนดการแสดงกิจกรรม

en: Days
th: วัน

en: Debug
th: ดีบั๊ก

en: December
th: ธันวาคม

en: Default
th: ค่าเริ่มต้น

en: Default Duration
th: ระยะเวลาเริ่มต้น

en: Default Duration is a required field.
th: ระยะเวลาเริ่มต้นเป็นฟิลด์บังคับ

en: Default Homepage
th: หน้าแรกเริ่มต้น

en: Default Homepage for users created with this group.
th: หน้าแรกเริ่มต้นสำหรับผู้ใช้ที่สร้างด้วยกลุ่มนี้

en: Default Language
th: ภาษาเริ่มต้น

en: Default Latitude
th: ละติจูดเริ่มต้น

en: Default Layout
th: การแสดงแบบปริยาย

en: Default Layout with name %s set for %s
th: เค้าโครงเริ่มต้นที่มีชื่อ %s ตั้งไว้สำหรับ %s

en: Default Longitude
th: ลองจิจูดเริ่มต้น

en: Default Mute?
th: ค่าเริ่มต้น ปิดเสียง?

en: Default Profile?
th: โปรไฟล์เริ่มต้น?

en: Default Scale type
th: ค่าเริ่มต้นประเภทสเกล

en: Default Transition In
th: การเปลี่ยนค่าเริ่มต้น  In

en: Default Transition In that should be applied to widgets
th: Default Transition In ที่ควรใช้กับวิดเจ็ต

en: Default Transition Out
th: การเปลี่ยนค่าเริ่มต้นออก

en: Default Transition Out that should be applied to widgets
th: Default Transition Out ที่ควรใช้กับวิดเจ็ต

en: Default Transition duration
th: ระยะเวลาการเปลี่ยนค่าเริ่มต้น

en: Default User Group
th: กลุ่มผู้ใช้เริ่มต้น

en: Default User Type
th: ประเภทผู้ใช้เริ่มต้น

en: Default copy media when copying a layout?
th: คัดลอกสื่อเริ่มต้นเมื่อคัดลอกเค้าโครงหรือไม่

en: Default duration for in and out transitions
th: ระยะเวลาเริ่มต้นสำหรับการเปลี่ยนเข้าและออก

en: Default for "Delete old version of Media" checkbox. Shown when Editing Library Media.
th: ค่าเริ่มต้นสำหรับช่องกาเครื่องหมาย "ลบมิเดียเวอร์ชันเก่า" แสดงเมื่อแก้ไขสื่อไลบารี่

en: Default the checkbox for Deleting Old Version of media when a new file is being uploaded to the library.
th: เริ่มต้นช่องทำเครื่องหมายสำหรับการลบสื่อเวอร์ชันเก่าเมื่อมีการอัปโหลดไฟล์ใหม่ไปยังไลบรารี่

en: Default the checkbox for making duplicates of media when copying layouts
th: เริ่มต้นช่องทำเครื่องหมายสำหรับการทำสำเนามิเดียเมื่อคัดลอกเลย์เอาต์

en: Default the checkbox for updating media on all layouts when editing in the library
th: ตั้งค่าเริ่มต้นช่องกาเครื่องหมายสำหรับอัปเดตสื่อบนเลย์เอาต์ทั้งหมดเมื่อแก้ไขในไลบรารี่

en: Default ttl, in days, for records in purge_list table
th: ค่าเริ่มต้น ttl เป็นวัน สำหรับระเบียนในตาราง purge_list

en: Default update media in all layouts
th: สื่อการอัพเดทเริ่มต้นในทุกเลย์เอาต์

en: Default value for "Automatically apply Transitions?." checkbox on Layout add form
th: ค่าเริ่มต้นสำหรับ "ใช้การเปลี่ยนโดยอัตโนมัติหรือไม่" ช่องทำเครื่องหมายบน Layout เพิ่ม form

en: Defaults
th: ค่าเริ่มต้น

en: Defaults Imported?
th: นำเข้าค่าเริ่มต้น?

en: Delete
th: ลบ

en: Delete %layout%
th: ลบ%layout%

en: Delete %playlistName%
th: ลบ %playlistName%

en: Delete %tag%
th: ลบ %แท็ก%

en: Delete Application
th: ลบแอปพลิเคชัน

en: Delete Campaign
th: ลบแคมเปญ

en: Delete Command
th: ลบคำสั่ง

en: Delete Daypart
th: ลบส่วนของวัน

en: Delete Display Group
th: ลบกลุ่มเครื่องเล่น

en: Delete Generic Files?
th: ลบไฟล์ทั่วไป?

en: Delete Help Link
th: ลบลิงค์ช่วยเหลือ

en: Delete Media
th: ลบสื่อ

en: Delete Menu Board
th: ลบกระดานเมนู

en: Delete Menu Board Category
th: ลบเมนูกระดานหมวดหมู่

en: Delete Menu Board Product
th: ลบเมนูบอร์ด สินค้า

en: Delete Notification
th: ลบการแจ้งเตือน

en: Delete Recurring Event.
th: ลบกิจกรรมที่เกิดซ้ำ

en: Delete Report Schedule
th: ลบปฏิทินรายงาน

en: Delete Resolution
th: ลบความละเอียดของหน้าจอ

en: Delete Row
th: ลบแถว

en: Delete Rows
th: ลบแถว

en: Delete Saved Report
th: ลบรายงานที่บันทึกไว้

en: Delete Task
th: ลบงาน

en: Delete Version
th: ลบเวอร์ชั่น

en: Delete Widget
th: ลบวิดเจ็ต

en: Delete all items owned by this User?
th: ลบรายการทั้งหมดที่เป็นของผู้ใช้รายนี้หรือไม่

en: Delete all saved reports
th: ลบรายงานที่บันทึกไว้ทั้งหมด

en: Delete all saved reports for
th: ลบรายงานที่บันทึกไว้ทั้งหมด

en: Delete any associated data?
th: ลบข้อมูลที่เกี่ยวข้องหรือไม่

en: Delete from Library
th: ลบจากไลบรารี่

en: Delete from Schedule
th: ลบออกจากปฏิทิน

en: Delete on Expiry
th: ลบเมื่อหมดอายุ

en: Delete on Expiry?
th: ลบเมื่อหมดอายุ?

en: Delete region
th: ลบ ภาษาและวันที่

en: Delete the old version?
th: ลบเวอร์ชั่นเก่า?

en: Delete this Column?
th: ลบคอลัมน์นี้หรือไม่

en: Delete this DataSet?
th: ลบชุดข้อมูลนี้ไหม

en: Delete this Display?
th: ลบจอแสดงผลนี้หรือไม่

en: Delete this RSS?
th: ลบ RSS นี้ไหม

en: Delete?
th: ลบหรือไม่ ?

en: Deleted %s
th: ลบ %s แล้ว

en: Deleted Action
th: ลบแอคชั่น

en: Deleted Displays
th: จอแสดงผลที่ถูกลบ

en: Deleted Event
th: กิจกรรมที่ถูกลบ

en: Deleted Row
th: ลบแถวแล้ว

en: Deleted Widget
th: วิดเจ็ตที่ถูกลบ

en: Deleted all saved reports of %s
th: ลบรายงานที่บันทึกไว้ทั้งหมดของ %s

en: Deleted from Layout
th: ถูกลบจาก Layout

en: Deleting a file cannot be reversed.
th: การลบไฟล์ไม่สามารถย้อนกลับได้

en: Dependant fields: {{COL.NAME}} where NAME is a FieldName from the dependant DataSet
th: ฟิลด์ที่ขึ้นต่อกัน: {{COL.NAME}} โดยที่ NAME เป็นชื่อฟิลด์จาก DataSet . ที่ขึ้นต่อกัน

en: Depends on DataSet
th: ขึ้นอยู่กับชุดข้อมูล

en: Descending
th: เรียงจากมากไปน้อย

en: Describe the problem and include a link to the fault archive you obtained earlier - please check this archive for sensitive information, redact as appropriate, and upload it somewhere publically accessible.
th: อธิบายปัญหาและใส่ลิงก์ไปยังไฟล์เก็บถาวรข้อบกพร่องที่คุณได้รับก่อนหน้านี้ โปรดตรวจสอบที่เก็บถาวรนี้สำหรับข้อมูลที่ละเอียดอ่อน ปรับปรุงตามความเหมาะสม และอัปโหลดในที่ที่สาธารณะสามารถเข้าถึงได้

en: Description
th: รายละเอียด

en: Description can not be longer than 254 characters
th: คำอธิบายต้องมีความยาวไม่เกิน 254 ตัวอักษร

en: Description of Password Policy
th: คำอธิบายของรหัสผ่าน

en: Deselect
th: ไม่เลือก

en: Design
th: ออกแบบ

en: Detailed look?
th: ดูรายละเอียด?

en: Details
th: รายละเอียด

en: Detect language?
th: ตรวจจับภาษา?

en: Detect the browser language?
th: ตรวจจับภาษาของเบราว์เซอร์?

en: Device Default
th: ค่าเริ่มต้นของอุปกรณ์

en: Device Name
th: ชื่ออุปกรณ์

en: Device Name/COM
th: ชื่ออุปกรณ์/COM

en: Dial centre colour
th: หน้าปัดสีตรงกลาง

en: Digest
th: จำแนก

en: Digital clock background colour
th: สีพื้นหลังนาฬิกาดิจิตอล

en: Digital clock text colour
th: สีข้อความนาฬิกาดิจิตอล

en: Dimensions
th: ขนาด

en: Direct assignment is where Layouts/Media are assigned to a Display/DisplayGroup without being in a Schedule.
th: การกำหนดโดยตรงคือการกำหนดเลย์เอาต์/สื่อให้กับ จอแสดงผล/กลุ่มการแสดงผลโดยไม่ต้องอยู่ในกำหนดการ

en: Direction
th: ทิศทาง

en: Disabled
th: ปิดใช้งาน

en: Disabled item text
th: ปิดการใช้งานข้อความรายการ

en: Disabling %s
th: กำลังปิดการใช้งาน %s

en: Discard
th: ทิ้ง

en: Discard draft
th: ทิ้งฉบับร่าง

en: Discarded %s
th: ละทิ้ง %s

en: Display
th: เครื่องเล่น

en: Display %displayName% is currently logged-in, seen %timeAgo%.
th: เครื่องเล่น %displayName% กำลังเข้าสู่ระบบ เห็น %timeAgo%

en: Display %displayName% is not logged in at the moment and last accessed at <span class="unixDate">%displayLastAccessed%</span>
th: เครื่องเล่น %displayName% ไม่ได้เข้าสู่ระบบในขณะนี้และเข้าถึงล่าสุดที่ <span class="unixDate">%displayLastAccessed%</span>

en: Display %s moved to Folder %s
th: แสดง %s ย้ายไปที่โฟลเดอร์ %s

en: Display Activity
th: แสดงกิจกรรม

en: Display Content Status
th: แสดงสถานะเนื้อหา

en: Display Group
th: กลุ่มเครื่องเล่น

en: Display Group %name%
th: กลุ่มเครื่องเล่น %name%

en: Display Groups
th: กลุ่มเครื่องเล่น

en: Display Groups Content Status
th: แสดงสถานะเนื้อหากลุ่มของเครื่องเล่น

en: Display Groups Status
th: แสดงสถานะกลุ่มเครื่องเล่น

en: Display ID %d is now back online %s
th: ID ที่แสดง %d กลับมาออนไลน์แล้ว %s

en: Display ID %d is offline since %s.
th: ID ที่แสดง %d ออฟไลน์อยู่ตั้งแต่ %s

en: Display List
th: แสดงรายการ

en: Display Management
th: การจัดการระบบแสดงผล

en: Display Name
th: ชื่อที่แสดง

en: Display Notifications from the Notification Centre
th: แสดงการแจ้งเตือนจาก Notification Centre

en: Display Order
th: ลำดับ แสดงผล

en: Display Order must be 0 or a positive number
th: ลำดับการแสดงผลต้องเป็น 0 หรือจำนวนบวก

en: Display Profile
th: แสดงโปรไฟล์

en: Display Reports to show bandwidth usage and time connected / disconnected
th: แสดงรายงานเพื่อแสดงการใช้แบนด์วิดท์และเวลาเชื่อมต่อ / ตัดการเชื่อมต่อ

en: Display Screenshot Default Size
th: แสดงภาพหน้าจอขนาดเริ่มต้น

en: Display Screenshot Time to keep set to 0, nothing to remove.
th: แสดงเวลาสกรีนช็อตเพื่อตั้งค่าเป็น 0 ไม่มีอะไรต้องลบ

en: Display Setting Profiles
th: โปรไฟล์การตั้งค่าการแสดงผล

en: Display Settings
th: การตั้งค่าการแสดงผล

en: Display Settings Profile (included with each display)
th: โปรไฟล์การตั้งค่าการแสดงผล (รวมอยู่ในแต่ละจอแสดงผล)

en: Display Status
th: แสดงสถานะ

en: Display Type
th: ประเภทจอแสดงผล

en: Display is downloading new files
th: หน้าจอกำลังดาวน์โหลดไฟล์

en: Display is fully licensed
th: จอแสดงผลได้รับอนุญาตอย่างเต็มที่

en: Display is not licensed
th: จอแสดงผลไม่ได้รับอนุญาต

en: Display is on a trial licence
th: จอแสดงผลอยู่ในใบอนุญาตทดลองใช้งาน

en: Display is out of date but has not yet checked in with the server
th: จอแสดงผลล้าสมัยแต่ยังไม่ได้เช็คอินกับเซิร์ฟเวอร์

en: Display is up to date
th: หน้าจอเป็นปัจจุบัน

en: Display not selected!
th: ไม่ได้เลือกจอแสดงผล!

en: Display screenshot Time to keep (days)
th: แสดงภาพหน้าจอ เวลาที่เก็บไว้ (วัน)

en: Display screenshots older than the TTL will be automatically removed. Set to 0 to never remove old screenshots.
th: ภาพหน้าจอที่แสดงที่เก่ากว่า TTL จะถูกลบออกโดยอัตโนมัติ ตั้งค่าเป็น 0 เพื่อไม่ลบภาพหน้าจอเก่า

en: Display's Hardware Key
th: คีย์ฮาร์ดแวร์ของจอแสดงผล

en: DisplayGroups assigned to %s
th: DisplayGroups ที่กำหนดให้กับ %s

en: DisplayGroups cannot be manually assigned to a Dynamic Group
th: ไม่สามารถกำหนด DisplayGroups ให้กับ Dynamic Group . ด้วยตนเอง

en: DisplayGroups cannot be manually unassigned to a Dynamic Group
th: ไม่สามารถยกเลิกการกำหนด DisplayGroups ให้กับ Dynamic Group . ด้วยตนเอง

en: DisplayGroups unassigned from %s
th: DisplayGroups ยกเลิกการมอบหมายจาก %s

en: Displays
th: เครื่องเล่น

en: Displays Page
th: หน้าแสดง

en: Displays assigned to %s
th: การแสดงผลที่กำหนดให้กับ %s

en: Displays cannot be manually assigned to a Dynamic Group
th: ไม่สามารถกำหนดการแสดงผลให้กับ Dynamic Group . ได้ด้วยตนเอง

en: Displays cannot be manually unassigned to a Dynamic Group
th: ไม่สามารถยกเลิกการกำหนดการแสดงผลให้กับ Dynamic Group . ได้ด้วยตนเอง

en: Displays unassigned from %s
th: แสดงที่ไม่ได้มอบหมายจาก %s

en: Do you want to be notified by email if there is a problem with this display?
th: คุณต้องการรับการแจ้งเตือนทางอีเมลหากมีปัญหากับจอแสดงผลนี้หรือไม่?

en: Do you want to include the DataSet data?
th: คุณต้องการรวมข้อมูลชุดข้อมูลหรือไม่

en: Does the calendar feed come from Windows - if unsure leave unselected.
th: ฟีดปฏิทินมาจาก Windows หรือไม่ หากไม่แน่ใจ ให้ยกเลิกการเลือก

en: Done
th: เสร็จสิ้น

en: Done - %d deleted.
th: เสร็จสิ้น - ลบ %d แล้ว

en: Done.
th: เสร็จแล้ว

en: Double buffering helps smooth the playback but should be disabled if graphics errors occur
th: การบัฟเฟอร์สองครั้งช่วยให้การเล่นราบรื่น แต่ควรปิดการใช้งานหากเกิดข้อผิดพลาดด้านกราฟิก

en: Download
th: ดาวน์โหลด

en: Download Window End Time
th: ดาวน์โหลดเวลาสิ้นสุดของวินโดร์

en: Download Window Start Time
th: ดาวน์โหลด Window Start Time

en: Download failed
th: ดาวน์โหลดล้มเหลว

en: Download rejected due to %s
th: การดาวน์โหลดถูกปฏิเสธเนื่องจาก %s

en: Download rejected for an unknown reason.
th: การดาวน์โหลดถูกปฏิเสธโดยไม่ทราบสาเหตุ

en: Download selected items
th: ดาวน์โหลดรายการที่เลือก

en: Downloaded
th: ดาวน์โหลด

en: Downloading
th: กำลังดาวน์โหลด

en: Downloading file
th: กำลังดาวน์โหลดไฟล์

en: Downtime
th: เวลาหยุดทำงาน

en: Draft
th: ร่าง

en: Draft Layouts must have a parent
th: เค้าโครงร่างต้องมีพาเรนต์

en: Duplicate
th: ทำซ้ำ

en: Duplicate form loaded, make adjustments and press save.
th: โหลดแบบฟอร์มซ้ำ ปรับเปลี่ยน และกดบันทึก

en: Duration
th: ระยะเวลา

en: Duration (seconds)
th: ระยะเวลา (วินาที)

en: Duration back
th: ช่วงเวลาที่ผ่านมา

en: Duration for Empty Layouts
th: ระยะเวลาสำหรับเลย์เอาต์ว่าง

en: Duration is per item
th: ระยะเวลาเป็นรายการต่อรายการ

en: Duration must be lower than 526000
th: ระยะเวลาต้องต่ำกว่า 526000

en: Duration needs to be a positive value
th: ระยะเวลาต้องเป็นค่าบวก

en: Duration not provided
th: ไม่ได้ระบุระยะเวลา

en: Duration(s)
th: ระยะเวลา

en: Duration, in minutes, for each row in the grid.
th: ระยะเวลาในหน่วยนาที สำหรับแต่ละแถวในตาราง

en: Dutch
th: ดัตช์

en: Dynamic Color
th: สีไดนามิก

en: Dynamic Contrast
th: ไดนามิกคอนทราสต์

en: Dynamic Criteria
th: เกณฑ์ไดนามิก

en: Dynamic Display Groups must have at least one Criteria specified.
th: กลุ่มการเครื่องเล่นแบบไดนามิกต้องระบุเกณฑ์อย่างน้อยหนึ่งเกณฑ์

en: Dynamic Group?
th: กลุ่มไดนามิก?

en: Dynamic?
th: ไดนามิก?

en: ERROR
th: ข้อผิดพลาด

en: Each option needs a corresponding value
th: แต่ละตัวเลือกต้องการค่าที่สอดคล้องกัน

en: Each value needs a corresponding option
th: แต่ละค่าต้องการตัวเลือกที่สอดคล้องกัน

en: East
th: ตะวันออก

en: Edge Browser Whitelist
th: รายการที่อนุญาตของเบราว์เซอร์ขอบ

en: Edit
th: แก้ไข

en: Edit %type% Transition for %name%
th: แก้ไข %type% การเปลี่ยนสำหรับ %name%

en: Edit Application
th: แก้ไขแอปพลิเคชัน

en: Edit Attached Audio
th: แก้ไขไฟล์เสียงที่แนบมา

en: Edit Category
th: แก้ไขหมวดหมู่

en: Edit Column
th: แก้ไขคอลัมน์

en: Edit Command
th: แก้ไขคำสั่ง

en: Edit Data
th: แก้ไขข้อมูล

en: Edit DataSet
th: แก้ไขชุดข้อมูล

en: Edit Daypart
th: แก้ไข Daypart

en: Edit Display
th: แก้ไขจอแสดงผล

en: Edit Display Group
th: แก้ไขกลุ่มเครื่องเล่น

en: Edit Event
th: แก้ไขกิจกรรม

en: Edit Expiry Dates
th: แก้ไขวันหมดอายุ

en: Edit Help Link
th: แก้ไขลิงค์ช่วยเหลือ

en: Edit Layout
th: แก้ไขเลย์เอาต์

en: Edit Media
th: แก้ไขสื่อ

en: Edit Menu Board
th: แก้ไขบอร์ดเมนู

en: Edit Mode
th: สถานะ การแก้ไข

en: Edit Module
th: แก้ไขโมดูล

en: Edit Notification
th: แก้ไขการแจ้งเตือน

en: Edit Playlist
th: แก้ไขเพลย์ลิสต์

en: Edit Product
th: แก้ไขสินค้า

en: Edit Profile
th: แก้ไขข้อมูลส่วนตัว

en: Edit RSS
th: แก้ไข RSS

en: Edit Report Schedule
th: แก้ไขตารางรายงาน

en: Edit Sharing
th: แก้ไขการแชร์

en: Edit Tag
th: แก้ไขแท็ก

en: Edit Tags
th: แก้ไขป้ายกำกับ

en: Edit Task
th: แก้ไขงาน

en: Edit Template
th: แก้ไขขนาดงานเทมเพลต

en: Edit Text
th: แก้ไขข้อความ

en: Edit Transition
th: แก้ไขการเปลี่ยนภาพ

en: Edit Transition In
th: แก้ไขการเปลี่ยนแปลงใน

en: Edit Transition Out
th: แก้ไขช่วงการเปลี่ยนภาพออก

en: Edit User
th: แก้ไขผู้ใช้

en: Edit User Group
th: แก้ไขกลุ่มผู้ใช้

en: Edit User Profile
th: แก้ไขโปรไฟล์ผู้ใช้

en: Edit layout regions
th: แก้ไขขอบเขตเลย์เอาต์

en: Edit multiple sharing at the same time. Elements shown with an indeterminate state [-], result from a difference in sharing already set. All changes set here will be applied to all selected elements.
th: แก้ไขการแชร์หลายรายการพร้อมกัน องค์ประกอบที่แสดงด้วยสถานะไม่แน่นอน [-] เป็นผลมาจากความแตกต่างในการแบ่งปันที่กำหนดไว้แล้ว การเปลี่ยนแปลงทั้งหมดที่ตั้งไว้ที่นี่จะนำไปใช้กับองค์ประกอบที่เลือกทั้งหมด

en: Edit region
th: แก้ไข ภาษาและวันที่

en: Edited %s
th: แก้ไข %s แล้ว

en: Edited Action
th: แก้ไขแอคชั่น

en: Edited Audio
th: แก้ไขเสียง

en: Edited Drawer %s
th: แก้ไขลิ้นชัก %s

en: Edited Event
th: แก้ไขเหตุการณ์

en: Edited Expiry
th: แก้ไขวันหมดอายุ

en: Edited Row
th: แก้ไขแถวแล้ว

en: Edited Transition
th: แก้ไขการเปลี่ยนแปลง

en: Editing the Start and or End date/time will create a new Recurring Event across the Schedule. Any previously deleted instances of this event will be recreated with edits made here.
th: การแก้ไขวันที่/เวลาเริ่มต้นและหรือสิ้นสุดจะสร้างกิจกรรมที่เกิดซ้ำใหม่ตลอดทั้งกำหนดการ อินสแตนซ์ใดๆ ที่ลบไปก่อนหน้านี้ของกิจกรรมนี้จะถูกสร้างใหม่โดยมีการแก้ไขที่นี่

en: Effect
th: เอฟเฟ็กต์

en: Elevate Log Until
th: ยกระดับล็อกจนถึง

en: Elevate the log level until this date.
th: ยกระดับบันทึกจนถึงวันที่นี้

en: Email
th: อีเมล

en: Email Alert
th: อีเมล์แจ้งเตือน

en: Email Alerts
th: อีเมลแจ้งเตือน

en: Email Notifications
th: การแจ้งเตือนทางอีเมล

en: Embed a Sub-Playlist
th: ฝัง Sub-Playlist

en: Embedded
th: ฝัง

en: Embedded HTML
th: ฝัง HTML

en: Embedded Web Server Port
th: พอร์ตเว็บเซิร์ฟเวอร์ที่ฝังตัว

en: Embedded Web Server allow WAN?
th: Embedded Web Server อนุญาต WAN หรือไม่

en: Emergency
th: เหตุฉุกเฉิน

en: Empty
th: ว่างเปล่า

en: Empty Region
th: รีเจียน ว่างเปล่า

en: Empty file
th: แฟ้มว่าง

en: Empty file in ZIP
th: ไฟล์ว่างใน ZIP

en: Enable Double Buffering
th: เปิดใช้งานการบัฟเฟอร์สองเท่า

en: Enable Email Alerts?
th: เปิดใช้งานอีเมลแจ้งเตือน?

en: Enable Latest News?
th: เปิดใช้งานข่าวล่าสุด?

en: Enable Layout Stats Collection?
th: เปิดใช้งานการรวบรวมสถิติเค้าโครงหรือไม่

en: Enable Library Tidy?
th: เปิดใช้งาน Library Tidy?

en: Enable Maintenance?
th: เปิดใช้งานการบำรุงรักษา?

en: Enable Media Stats Collection?
th: เปิดใช้งานการรวบรวมสถิติสื่อหรือไม่

en: Enable Mouse
th: เปิดใช้งานเมาส์

en: Enable Playlist Stats Collection?
th: เปิดใช้งานการรวบรวมสถิติเพลย์ลิสต์หรือไม่

en: Enable PowerPoint?
th: เปิดใช้งาน PowerPoint?

en: Enable STS?
th: เปิดใช้งาน STS?

en: Enable Shell Commands
th: เปิดใช้งานคำสั่งเชลล์

en: Enable Stats Collection?
th: เปิดใช้งานการเก็บสถิติ?

en: Enable Wake on LAN
th: เปิดใช้งาน Wake on LAN

en: Enable Widget Stats Collection?
th: เปิดใช้งานการรวบรวมสถิติของวิดเจ็ตหรือไม่

en: Enable an option to provide a two factor authentication code to log into the CMS for added security.
th: เปิดใช้งานตัวเลือกเพื่อระบุรหัสการตรวจสอบสิทธิ์แบบสองปัจจัยเพื่อเข้าสู่ระบบ CMS เพื่อเพิ่มความปลอดภัย

en: Enable caching of Web Resources?
th: เปิดใช้งานการแคชของทรัพยากรบนเว็บ?

en: Enable cycle based playback
th: เปิดใช้งานการเล่นตามรอบ

en: Enable password reminder on CMS login page? Valid sending email address is required
th: เปิดใช้งานการเตือนรหัสผ่านในหน้าเข้าสู่ระบบ CMS หรือไม่ ต้องใช้ที่อยู่อีเมลที่ถูกต้องในการส่ง

en: Enable sorting on the Data Entry Page? We recommend that the number of sortable columns is kept to a minimum.
th: เปิดใช้งานการเรียงลำดับบนหน้าป้อนข้อมูลหรือไม่ เราขอแนะนำว่าควรรักษาจำนวนคอลัมน์ที่จัดเรียงได้ให้น้อยที่สุด

en: Enable stats collection?
th: เปิดใช้งานการรวบรวมสถิติหรือไม่

en: Enable stats reporting?
th: เปิดใช้งานการรายงานสถิติ?

en: Enable the Shell Command module.
th: เปิดใช้งานโมดูลคำสั่งเชลล์

en: Enable the collection of Proof of Play statistics for the selected Layout.
th: เปิดใช้งานการรวบรวมสถิติ Proof of Play สำหรับเค้าโครงที่เลือก

en: Enable the collection of Proof of Play statistics for this Layout. Ensure that ‘Enable Stats Collection’ is set to ‘On’ in the Display Settings.
th: เปิดใช้งานการรวบรวมสถิติ Proof of Play สำหรับเลย์เอาต์นี้ ตรวจสอบให้แน่ใจว่า 'เปิดใช้งานการรวบรวมสถิติ' ถูกตั้งค่าเป็น 'เปิด' ในการตั้งค่าการแสดงผล

en: Enable the collection of Proof of Play statistics for this Media Item.
th: เปิดใช้งานการรวบรวมสถิติ Proof of Play สำหรับรายการสื่อนี้

en: Enable the collection of Proof of Play statistics for this Media Item. Ensure that ‘Enable Stats Collection’ is set to ‘On’ in the Display Settings.
th: เปิดใช้งานการรวบรวมสถิติ Proof of Play สำหรับรายการสื่อนี้ ตรวจสอบให้แน่ใจว่า 'เปิดใช้งานการรวบรวมสถิติ' ถูกตั้งค่าเป็น 'เปิด' ในการตั้งค่าเครื่องเล่น

en: Enable the collection of Proof of Play statistics for this Playlist.
th: เปิดใช้งานการรวบรวมสถิติ Proof of Play สำหรับเพลย์ลิสต์นี้

en: Enable the collection of Proof of Play statistics for this Playlist. Ensure that ‘Enable Stats Collection’ is set to ‘On’ in the Display Settings.
th: เปิดใช้งานการรวบรวมสถิติ Proof of Play สำหรับเพลย์ลิสต์นี้ ตรวจสอบให้แน่ใจว่า 'เปิดใช้งานการรวบรวมสถิติ' ถูกตั้งค่าเป็น 'เปิด' ในการตั้งค่าเครื่องเล่น

en: Enable the collection of Proof of Play statistics for this Widget. Ensure that ‘Enable Stats Collection’ is set to ‘On’ in the Display Settings.
th: เปิดใช้งานการรวบรวมสถิติ Proof of Play สำหรับวิดเจ็ตนี้ ตรวจสอบให้แน่ใจว่าได้ตั้งค่า "เปิดใช้งานการรวบรวมสถิติ" เป็น "เปิด" ในการตั้งค่าเครื่องเล่นนี้

en: Enable the mouse.
th: เปิดใช้งานเมาส์

en: Enable the option to report the current layout status?
th: เปิดใช้งานตัวเลือกเพื่อรายงานสถานะเค้าโครงปัจจุบันหรือไม่

en: Enable the option to set the screenshot interval?
th: เปิดใช้งานตัวเลือกเพื่อกำหนดช่วงเวลาของภาพหน้าจอหรือไม่

en: Enable touch capabilities on the device?
th: เปิดใช้งานความสามารถในการสัมผัสบนอุปกรณ์หรือไม่

en: Enable?
th: เปิดใช้ไหม

en: Enabled
th: เปิดใช้

en: Enabled for In
th: เปิดใช้งานสำหรับ In

en: Enabled for Out
th: เปิดใช้งานสำหรับ Out

en: Enabled?
th: เปิดใช้งาน?

en: End Date
th: วันสิ้นสุด

en: End Time
th: สิ้นสุดเวลา

en: End time
th: สิ้นสุดเวลา

en: End time cannot be earlier than today
th: เวลาสิ้นสุดต้องไม่เร็วกว่าวันนี้

en: English
th: อังกฤษ

en: Ensure ordering by grouping Layouts into Campaigns
th: แน่ใจว่าจะการจัดลำดับโดยการจัดกลุ่มเลย์เอาต์เป็นแคมเปญ

en: Enter a MySQL statement suitable to use in a 'SELECT' statement
th: ป้อนคำสั่ง MySQL ที่เหมาะสมที่จะใช้ในคำสั่ง 'SELECT'

en: Enter a PHP date format to parse the dates from the source.
th: ป้อนรูปแบบวันที่ PHP เพื่อแยกวิเคราะห์วันที่จากแหล่งที่มา

en: Enter a format for the Digital Clock e.g. [HH:mm] or [DD/MM/YYYY]. See the manual for more information.
th: ป้อนรูปแบบสำหรับนาฬิกาดิจิตอลเช่น [HH:mm] หรือ [วว/ดด/ปปปป] ดูคู่มือสำหรับข้อมูลเพิ่มเติม

en: Enter a hexadecimal password of a SecureOn enabled Network Interface Card (NIC) of the remote host. Enter a value in this pattern: 'xx-xx-xx-xx-xx-xx'. Leave the following field empty, if SecureOn is not used (for example, because the NIC of the remote host does not support SecureOn).
th: ป้อนรหัสผ่านฐานสิบหกของการ์ดเชื่อมต่อเครือข่าย (NIC) ที่เปิดใช้งาน SecureOn ของโฮสต์ระยะไกล ป้อนค่าในรูปแบบนี้: 'xx-xx-xx-xx-xx-xx' เว้นฟิลด์ต่อไปนี้ว่างไว้ หากไม่ได้ใช้ SecureOn (เช่น เนื่องจาก NIC ของรีโมตโฮสต์ไม่รองรับ SecureOn)

en: Enter a nominated file name that player will attempt to open after extracting the .htz archive
th: ป้อนชื่อไฟล์ที่เสนอชื่อซึ่ง Player จะพยายามเปิดหลังจากแตกไฟล์ .htz archive

en: Enter a number within the range of 0 to 32 in the following field. Leave the following field empty, if no subnet mask should be used (CIDR = 0). If the remote host's broadcast address is unknown: Enter the host name or IP address of the remote host in Broad Cast Address and enter the CIDR subnet mask of the remote host in this field.
th: ป้อนตัวเลขในช่วง 0 ถึง 32 ในช่องต่อไปนี้ เว้นฟิลด์ต่อไปนี้ว่างไว้ หากไม่ควรใช้ซับเน็ตมาสก์ (CIDR = 0) หากไม่ทราบที่อยู่ออกอากาศของโฮสต์ระยะไกล: ป้อนชื่อโฮสต์หรือที่อยู่ IP ของโฮสต์ระยะไกลในที่อยู่แบบกว้าง แล้วป้อนซับเน็ตมาสก์ CIDR ของโฮสต์ระยะไกลในฟิลด์นี้

en: Enter text or HTML in the box below.
th: ป้อนข้อความหรือ HTML ในช่องด้านล่าง

en: Enter text...
th: ใส่ข้อความ...

en: Enter the URL to a Quick Chart service. This is used to draw charts in emailed reports and for showing a QR code during two factor authentication.
th: ป้อน URL ไปยังบริการ Quick Chart ใช้เพื่อวาดแผนภูมิในรายงานทางอีเมลและสำหรับแสดงรหัส QR ระหว่างการตรวจสอบสิทธิ์แบบสองปัจจัย

en: Enter the authentication Username
th: ป้อนการรับรองความถูกต้อง ชื่อผู้ใช้

en: Enter the code associated with the web hook you wish to trigger. Please note that for this action to work, the webhook trigger code has to be added to Interactive Actions in scheduled content for this Player.
th: ป้อนรหัสที่เกี่ยวข้องกับเว็บฮุคที่คุณต้องการเรียกใช้ โปรดทราบว่าเพื่อให้การทำงานนี้ทำงานได้ ต้องเพิ่มโค้ดทริกเกอร์ของเว็บฮุคในการดำเนินการเชิงโต้ตอบในเนื้อหาตามกำหนดเวลาสำหรับโปรแกรมเล่นนี้

en: Enter the code associated with the web hook you wish to trigger. Please note that for this action to work, the webhook trigger code has to be added to Interactive Actions in scheduled content for this Player.
th: ป้อนรหัสที่เกี่ยวข้องกับเว็บฮุคที่คุณต้องการเรียกใช้ โปรดทราบว่าเพื่อให้การดำเนินการนี้ทำงานได้ จะต้องเพิ่มโค้ดทริกเกอร์ของเว็บฮุคในการดำเนินการเชิงโต้ตอบในเนื้อหาตามปฏิทินสำหรับโปรแกรมเล่นนี้

en: Enter the end time for this daypart. If the end time is before the start time, then the daypart will cross midnight.
th: ป้อนเวลาสิ้นสุดสำหรับ daypar นี้ หากเวลาสิ้นสุดก่อนเวลาเริ่มต้น daypar จะข้ามเที่ยงคืน

en: Enter the number of hours you would like to cache twitter images.
th: ป้อนจำนวนชั่วโมงที่คุณต้องการแคชรูปภาพของ Twitter

en: Enter the number of seconds you would like to cache twitter search results.
th: ป้อนจำนวนวินาทีที่คุณต้องการแคชผลการค้นหาของทวิตเตอร์

en: Enter the start time for this daypart
th: ป้อนเวลาเริ่มต้นสำหรับส่วนของวันนี้

en: Enter the volume percentage for this audio to play at.
th: ป้อนเปอร์เซ็นต์ของระดับเสียงที่จะเล่นเสียงนี้

en: Enter your API Key from Google Maps.
th: ป้อนคีย์ API ของคุณจาก Google Maps

en: Enter your API Key from Open Weather Map.
th: ป้อนรหัส API ของคุณจาก Open Weather Map

en: Enter your API Key from Pixabay.
th: ป้อนรหัส API ของคุณจาก Pixabay

en: Enter your API Key from Twitter.
th: ใส่คีย์ API ของคุณจาก Twitter

en: Enter your API Secret from Twitter.
th: ป้อน API Secret ของคุณจาก Twitter

en: Entity
th: เอนทิตี

en: Entity ID
th: ไอดีเอนทิตี

en: Entity not found
th: ไม่พบเอนทิตี

en: Entries in purge_list table with expiry date older than specified ttl will be removed.
th: รายการในตาราง purge_list ที่มีวันหมดอายุเก่ากว่า ttl ที่ระบุจะถูกลบออก

en: Environment Check
th: ตรวจสอบสภาพแวดล้อม

en: Erase all content in this DataSet and overwrite it with the new content in this import.
th: ลบเนื้อหาทั้งหมดในชุดข้อมูลนี้และเขียนทับด้วยเนื้อหาใหม่ในการนำเข้านี้

en: Error
th: ข้อผิดพลาด

en: Error getting DataSet data, failed with following message:
th: เกิดข้อผิดพลาดในการรับข้อมูลชุดข้อมูล ล้มเหลวโดยมีข้อความต่อไปนี้:

en: Error syncing DataSet %s
th: เกิดข้อผิดพลาดในการซิงค์ชุดข้อมูล %s

en: Error.
th: ผิดพลาด

en: Estonian
th: เอสโตเนีย

en: Event Type
th: ประเภทอีเว้นท์

en: Every
th: ทุกๆ

en: Every second Year
th: ทุก ๆ ปีที่สอง

en: Every two Weeks
th: ทุกสองสัปดาห์

en: Exact match?
th: คู่ที่เหมาะสม?

en: Exception Start/End time for %s are empty or in an incorrect format
th: เวลาเริ่มต้น/สิ้นสุดข้อยกเว้นสำหรับ %s ว่างเปล่าหรืออยู่ในรูปแบบที่ไม่ถูกต้อง

en: Exceptions
th: ข้อยกเว้น

en: Exclude all day events?
th: ไม่รวมกิจกรรมทั้งวัน?

en: Exclude current events?
th: ไม่รวมเหตุการณ์ปัจจุบัน?

en: Exclude logs common to each request?
th: ไม่รวมบันทึกทั่วไปสำหรับแต่ละคำขอ?

en: Execute a shell command on the client
th: ดำเนินการ shell command บน client

en: Existing
th: ที่มีอยู่

en: Existing Redirect URI
th: URI เปลี่ยนเส้นทางที่มีอยู่

en: Existing data is incompatible with your new configuration
th: ข้อมูลที่มีอยู่เข้ากันไม่ได้กับการกำหนดค่าใหม่ของคุณ

en: Existing tags
th: แท็กที่มีอยู่

en: Exit
th: ทางออก

en: Exit Transition
th: ออกจากการเปลี่ยนแปลง

en: ExoPlayer
th: เครื่องเล่น ExoPlayer

en: Expire Modified Layouts immediately on change. This means a layout can be cut during playback if it receives an update from the CMS
th: หมดเวลาแก้ไขเลย์เอาต์ทันทีเมื่อมีการเปลี่ยนแปลง ซึ่งหมายความว่าสามารถตัดเลย์เอาต์ระหว่างการเล่นได้หากได้รับการอัพเดตจาก CMS

en: Expire Modified Layouts?
th: หมดอายุแก้ไขเค้าโครง?

en: Expired
th: สิ้นสุดการใช้งาน

en: Expired
th: หมดอายุ

en: Expires
th: หมดอายุ

en: Expires %s
th: หมดอายุ %s

en: Expires At
th: ออกระบบ

en: Expiry date
th: วันหมดอายุ

en: Expiry for %name%
th: หมดอายุสำหรับ %name%

en: Export
th: ส่งออก

en: Export (CSV)
th: ส่งออก (CSV)

en: Export Database
th: ส่งออกฐานข้อมูล

en: Export Database Backup
th: ส่งออกการสำรองข้อมูลฐานข้อมูล

en: Export Statistics
th: สถิติการส่งออก

en: Export as PDF
th: ส่งออกเป็น PDF

en: Export raw data to CSV
th: ส่งออกข้อมูลเป็น CSV

en: Extension %s does not match any enabled Module
th: ส่วนขยาย %s ไม่ตรงกับโมดูลที่เปิดใช้งานใดๆ

en: External Image
th: ภาพภายนอก

en: Face colour
th: สีหน้า

en: Fade
th: จางลง

en: Fade In
th: จางเข้า

en: Fade Out
th: จางออก

en: Failed Message
th: ข้อความล้มเหลว

en: Failed to write to database after %d retries. Please try again later.
th: ไม่สามารถเขียนไปยังฐานข้อมูลหลังจาก %d ลองใหม่ กรุณาลองใหม่อีกครั้งในภายหลัง.

en: Failure
th: ล้มเหลว

en: False
th: เท็จ

en: Faults?
th: ความผิดพลาด?

en: Favourites
th: รายการโปรด

en: Feature
th: ฟีเจอร์

en: Feature not enabled
th: ไม่ได้เปิดใช้งานคุณสมบัติ

en: Features
th: คุณสมบัติ

en: Features form requested without a User Group
th: แบบฟอร์มคุณสมบัติที่ร้องขอโดยไม่มี User Group

en: Features updated for %s
th: คุณลักษณะที่อัปเดตสำหรับ %s

en: February
th: กุมภาพันธ์

en: Feed URL
th: URL ฟีด

en: Fetching Remote-DataSets
th: กำลังดึงชุดข้อมูลระยะไกล

en: File Name
th: ชื่อไฟล์

en: File Size
th: ขนาดไฟล์

en: File Status - Count of Files
th: สถานะไฟล์ - จำนวนไฟล์

en: File Status - Size of Files
th: สถานะไฟล์ - ขนาดของไฟล์

en: File available only for SSSP displays
th: ไฟล์ใช้ได้เฉพาะสำหรับ SSSP displays

en: File does not exist
th: ไฟล์ไม่มีอยู่

en: File download mode
th: โหมดดาวน์โหลดไฟล์

en: File too large
th: ไฟล์ใหญ่เกินไป

en: FileInfo
th: รายละเอียดไฟล์

en: Files assigned to %s
th: ไฟล์ที่กำหนดให้กับ %s

en: Files unassigned from %s
th: ยกเลิกการมอบหมายไฟล์จาก %s

en: Fill
th: เติม

en: Fill - use the first Playlist to fill any remaining Spots
th: เติม - ใช้เพลย์ลิสต์แรกเพื่อเติมสปอตที่เหลือ

en: Filter
th: ตัวกรอง

en: Filter options are not available on a Playlist which isn't dynamic.
th: ไม่มีตัวเลือกตัวกรองในเพลย์ลิสต์ที่ไม่ใช่ไดนามิก

en: Filter?
th: กรอง?

en: Finance
th: การเงิน

en: Finnish
th: ฟินแลนด์

en: First
th: แรก

en: First In First Out
th: เข้าก่อนออกก่อน

en: First Name
th: ชื่อจริง

en: First we need to check if your server meets %themeName%'s requirements.
th: อันดับแรก เราต้องตรวจสอบว่าเซิร์ฟเวอร์ของคุณตรงตามข้อกำหนดของ %themeName% หรือไม่

en: Fit
th: พอดี

en: Flash
th: แฟลช

en: Flip Horizontal
th: พลิกแนวนอน

en: Flip Vertical
th: พลิกแนวตั้ง

en: Fog
th: หมอก

en: Folder
th: โฟลเดอร์

en: Folder needs a specified parent Folder id
th: โฟลเดอร์ต้องการรหัสโฟลเดอร์หลักที่ระบุ

en: Folder needs to have a name, between 1 and 254 characters.
th: โฟลเดอร์ต้องมีชื่อตั้งแต่ 1 ถึง 254 อักขระ

en: Folder not found
th: ไม่พบโฟลเดอร์

en: Folders
th: โฟลเดอร์

en: Font
th: ตัวอักษร

en: Font Colour
th: สีตัวอักษร

en: Font Size
th: ขนาดตัวอักษร

en: Font file is not embeddable due to its permissions
th: ไฟล์ฟอนต์ไม่สามารถฝังได้เนื่องจากการอนุญาต

en: Footer Background
th: พื้นหลังส่วนท้าย

en: Footer Icons
th: ไอคอนส่วนท้าย

en: Footer Text
th: ข้อความส่วนท้าย

en: For CSV source, should the first row be ignored?
th: สำหรับแหล่งที่มา CSV แถวแรกควรถูกละเว้นหรือไม่

en: For Layout %s Enable Stats Collection is set to %s
th: สำหรับเลย์เอาต์ %s เปิดใช้งานการเก็บสถิติถูกตั้งค่าเป็น %s

en: For Media %s Enable Stats Collection is set to %s
th: สำหรับสื่อ %s Enable Stats Collection is set to %s

en: For Playlist %s Enable Stats Collection is set to %s
th: สำหรับเพลย์ลิสต์ %s เปิดใช้งานการเก็บสถิติ ตั้งค่าเป็น %s

en: Force HTTPS?
th: บังคับ HTTPS หรือไม่

en: Force Password Change
th: บังคับเปลี่ยนรหัสผ่าน

en: Force current Library duration?
th: บังคับระยะเวลาไลบารี่ปัจจุบัน?

en: Force delete from any existing layouts, assignments, etc
th: บังคับลบจากรูปแบบ งานที่มอบหมาย ฯลฯ ที่มีอยู่

en: Force the portal into HTTPS?
th: บังคับให้พอร์ทัลเข้าสู่ HTTPS หรือไม่

en: Forecast
th: การพยากรณ์

en: Forgotten your password?
th: ลืมรหัสผ่าน?

en: Form field is required.
th: ต้องระบุช่องแบบฟอร์ม

en: Form load failed!
th: การโหลดแบบฟอร์มล้มเหลว!

en: Formula
th: สูตร

en: Free
th: ฟรี

en: Free Text
th: ข้อความฟรี

en: French
th: ฝรั่งเศส

en: Freshness (mins)
th: ความสด (นาที)

en: Friday
th: วันศุกร์

en: From Date
th: วันที่

en: Full Article
th: บทความเต็ม

en: Full URL to the new CMS, including https://
th: URL แบบเต็มไปยัง CMS ใหม่ รวมถึง https://

en: Full account access
th: เข้าถึงบัญชีแบบเต็ม

en: Function
th: ฟังก์ชัน

en: Galician
th: กาลิเซีย

en: Gamma
th: แกมมา

en: General
th: ทั่วไป

en: Generate
th: สร้าง

en: Generate Recovery codes, this action will invalidate all existing recovery codes.
th: สร้างรหัสกู้คืน การดำเนินการนี้จะทำให้รหัสกู้คืนที่มีอยู่ทั้งหมดใช้ไม่ได้

en: Generate new address?
th: สร้างที่อยู่ใหม่?

en: Generated on
th: สร้างขึ้นเมื่อ

en: Generic File
th: ไฟล์ทั่วไป

en: Geo Location
th: ที่ตั้งทางภูมิศาสตร์

en: Georgian
th: จอร์เจีย

en: German
th: เยอรมัน

en: Get Report By Name: No file to return
th: รับรายงานตามชื่อ: ไม่มีไฟล์ที่จะส่งคืน

en: Get browser location!
th: รับตำแหน่งเบราว์เซอร์!

en: Get form failed!
th: รับแบบฟอร์มล้มเหลว!

en: Get report class: No file to return
th: รับคลาสรายงาน: ไม่มีไฟล์ที่จะส่งคืน

en: Gettext
th: รับข้อความ

en: Give the JSON-path in the remote data for the value that you want to fill this column. This path should be relative to the DataRoot configured on the DataSet.
th: ระบุ path  JSON ในข้อมูลระยะไกลสำหรับค่าที่คุณต้องการเติมคอลัมน์นี้ เส้นทางนี้ควรสัมพันธ์กับ DataRoot ที่กำหนดค่าไว้ในชุดข้อมูล

en: Global switch for email alerts to be sent
th: สวิตช์ส่วนกลางสำหรับส่งการแจ้งเตือนทางอีเมล

en: Go back to Layout view
th: กลับไปที่มุมมองเค้าโครง

en: Go back to Library page
th: กลับไปที่หน้าไลบรารี่

en: Go to schedule
th: ไปที่กำหนดการ

en: Google Authenticator
th: กูเกิ้ลตัวตรวจสอบสิทธิ์

en: Google Traffic
th: กูเกิ้ลการจราจร

en: Google Traffic Map
th: กูเกิ้ล แผนที่จราจร

en: Greek
th: กรีก

en: Green
th: สีเขียว

en: Gregorian
th: เกรกอเรียน

en: Grid Colour
th: สีของกริด

en: Grid Text Colour
th: สีข้อความกริด

en: Grid step
th: ขั้นตอน Grid

en: Group
th: กลุ่ม

en: Group Admin
th: ผู้ดูแลกลุ่ม

en: Group Admin cannot remove Super Admins or other Group Admins.
th: ผู้ดูแลระบบกลุ่มไม่สามารถลบผู้ดูแลระบบระดับสูงหรือผู้ดูแลระบบกลุ่มอื่นๆ

en: Group not found
th: ไม่พบกลุ่ม

en: Groups
th: กลุ่ม

en: Guest
th: แขก

en: HEAD
th: หัว

en: HLS Video Stream
th: สตรีมวิดีโอ HLS

en: HTML to embed in an iframe on the Status Dashboard
th: HTML ที่จะฝังใน iframe บนแดชบอร์ดสถานะ

en: Hail
th: ลูกเห็บ

en: Hardware Accelerate Web Content
th: ฮาร์ดแวร์เร่งเนื้อหาเว็บ

en: Hardware key cannot be empty
th: คีย์ฮาร์ดแวร์ไม่สามารถเว้นว่างได้

en: Has the default layout been imported?
th: มีการนำเข้าเค้าโครงเริ่มต้นหรือไม่

en: Header color
th: สีส่วนหัว

en: Header text
th: ข้อความส่วนหัว

en: Headers
th: ส่วนหัว

en: Heading
th: หัวเรื่อง

en: Hebrew
th: ฮีบรู

en: Height
th: ความสูง

en: Height must be greater than 0
th: ความสูงต้องมากกว่า 0

en: Help
th: ความช่วยเหลือ

en: Help Links
th: ลิงค์ช่วยเหลือ

en: Here are your recovery codes, please make sure to store them in a safe place, like password manager.
th: นี่คือรหัสกู้คืนของคุณ โปรดเก็บไว้ในที่ปลอดภัย เช่น ตัวจัดการรหัสผ่าน

en: Hide
th: ซ่อน

en: Hide Environment checks
th: ซ่อนการตรวจสอบสภาพแวดล้อม

en: Hide User Guide?
th: ซ่อนคู่มือผู้ใช้?

en: Hide navigation?
th: ซ่อนการนำทาง?

en: Highlighted item text
th: ข้อความรายการไฮไลท์

en: Hindi
th: ฮินดี

en: Home
th: หน้าแรก

en: Homepage
th: โฮมเพจ

en: Homepage %s not found.
th: ไม่พบหน้าแรก %s

en: Homepage for this user. This is the page they will be taken to when they login.
th: หน้า Homepage สำหรับผู้ใช้ นี่คือหน้าที่พวกเขาจะถูกนำไปเมื่อเข้าสู่ระบบ

en: Homepage not found
th: ไม่พบหน้าแรก

en: Horizontal Align
th: การจัดแนวนอน

en: Horizontal Sharpness
th: ความคมชัดแนวนอน

en: Horizontal along the top
th: แนวนอนด้านบน

en: Host
th: โฮสต์

en: Hosts and Keywords that should not be loaded via the Proxy Specified. These should be comma separated.
th: โฮสต์และคำหลักที่ไม่ควรโหลดผ่าน Proxy Specified ควรคั่นด้วยเครื่องหมายจุลภาค

en: Hour
th: ชั่วโมง

en: Hour hand colour
th: สีเข็มชั่วโมง

en: Hourly
th: รายชั่วโมง

en: Hourly Counter
th: เคาน์เตอร์รายชั่วโมง

en: Hours
th: ชั่วโมง

en: Hours this event should be scheduled for
th: ชั่วโมงกิจกรรมนี้ควรกำหนดไว้สำหรับ

en: How far should the map be zoomed in? The higher the number the closer, 1 represents the entire globe.
th: แผนที่ควรซูมเข้าได้ไกลแค่ไหน? ยิ่งตัวเลขสูง ยิ่งใกล้ 1 แทนทั้งโลก

en: How long in minutes after the last time a Player connects should we send an alert? Can be overridden on a per Player basis.
th: นานแค่ไหนหลังจากครั้งสุดท้ายที่ Player เชื่อมต่อ เราควรส่งการแจ้งเตือน? สามารถแทนที่ได้บนพื้นฐานต่อ Player

en: How long should the Action Bar be shown for, in seconds?
th: Action Bar ควรแสดงนานเท่าใดในหน่วยวินาที

en: How many seconds in to the future should the calls to RequiredFiles look?
th: การเรียกไปยัง RequiredFiles ในอนาคตจะดูกี่วินาที

en: How many spots would you like on this Sub-Playlist? This is used before ordering to expand or shrink the list to the specified size. Leave empty to use the count of Widgets.
th: คุณต้องการให้เพลย์ลิสต์ย่อยนี้จำนวนกี่จุด? ใช้ก่อนสั่งขยายหรือย่อขนาดรายการให้ได้ขนาดที่กำหนด เว้นว่างไว้เพื่อใช้จำนวนวิดเจ็ต

en: How often should the Player check for new content.
th: Player ควรตรวจสอบเนื้อหาใหม่บ่อยเพียงใด

en: How often should this remote data be fetched and imported?
th: ข้อมูลระยะไกลนี้ควรถูกดึงและนำเข้าบ่อยแค่ไหน?

en: How often, in minutes, should the Display send its download progress while it is downloading new content?
th: จอภาพควรส่งความคืบหน้าในการดาวน์โหลดในขณะที่กำลังดาวน์โหลดเนื้อหาใหม่บ่อยเพียงใด

en: How should images be scaled by default?
th: รูปภาพควรปรับขนาดตามค่าเริ่มต้นอย่างไร

en: How should new Video Widgets be scaled by default?
th: วิดเจ็ตวิดีโอใหม่ควรปรับขนาดตามค่าเริ่มต้นอย่างไร

en: How should the Player listen for this Action to be triggered?
th: Playerควรรับฟังการกระทำนี้อย่างไรให้ทริกเกอร์?

en: How should the action bar behave?
th: แถบการกระทำควรทำงานอย่างไร

en: How should this image be aligned?
th: ภาพนี้ควรจัดแนวอย่างไร?

en: How should this image be scaled?
th: ภาพนี้ควรปรับขนาดอย่างไร?

en: How should this image be vertically aligned?
th: ภาพนี้ควรจัดแนวในแนวตั้งอย่างไร

en: How should this video be scaled?
th: วิดีโอนี้ควรปรับขนาดอย่างไร

en: How should this web page be embedded?
th: ควรฝังหน้าเว็บนี้อย่างไร

en: How should this widget be aligned?
th: วิดเจ็ตนี้ควรจัดแนวอย่างไร?

en: How should this widget be vertically aligned?
th: วิดเจ็ตนี้ควรจัดตำแหน่งในแนวตั้งอย่างไร

en: Hungarian
th: ฮังการี

en: I want to see the list anyway.
th: อยากดูรายการต่อ

en: ID
th: ไอดี

en: IP Address
th: หมายเลข IP

en: IP Address Incorrectly Formed
th: ที่อยู่ IP มีรูปแบบไม่ถูกต้อง

en: Icelandic
th: ไอซ์แลนด์

en: Icon Dashboard
th: ไอคอนแดชบอร์ด

en: Icon Dashboard showing an easy access set of feature icons the user can access.
th: Icไอคอนแดชบอร์ดแสดงชุดไอคอนฟีเจอร์ที่เข้าถึงได้ง่ายซึ่งผู้ใช้สามารถเข้าถึงได้

en: Icons
th: ไอคอน

en: If TeamViewer is installed on the device, enter the serial number here.
th: หากติดตั้ง TeamViewer บนอุปกรณ์ ให้ป้อนหมายเลขซีเรียลที่นี่

en: If Webkey is installed on the device, enter the serial number here.
th: หากติดตั้ง Webkey บนอุปกรณ์ ให้ป้อนหมายเลขซีเรียลที่นี่

en: If an effect has been selected from the General tab, how many pages should we split the items across? If you don't enter anything here 1 item will be put on each page.
th: หากเลือกเอฟเฟกต์จากแท็บทั่วไปแล้ว เราควรแบ่งรายการออกเป็นกี่หน้า ถ้าคุณไม่ป้อนสิ่งใดที่นี่ 1 รายการจะถูกใส่ในแต่ละหน้า

en: If an empty layout is detected how long (in seconds) should it remain on screen? Must be greater than 1.
th: หากตรวจพบเลย์เอาต์ว่างควรอยู่บนหน้าจอนานเท่าใด (หน่วยเป็นวินาที) ต้องมากกว่า 1

en: If an event specifies a timezone, should it be used. Deselection means the CMS timezone will be used.
th: หากเหตุการณ์ระบุเขตเวลา ควรใช้หรือไม่ การยกเลิกการเลือกหมายถึงจะใช้เขตเวลา CMS

en: If checked all new Displays registering with the CMS using the correct CMS key will automatically be set to authorised and display the Default Layout.
th: หากทำเครื่องหมายใหม่ทั้งหมด จอแสดงผลที่ลงทะเบียนกับ CMS โดยใช้คีย์ CMS ที่ถูกต้อง จะถูกตั้งค่าให้อนุญาตโดยอัตโนมัติและแสดงเค้าโครงเริ่มต้น

en: If checked then the Schedule will show the Layout for existing events even if the logged in User does not have permission to see that Layout.
th: หากเลือกแล้ว กำหนดการจะแสดงเค้าโครงสำหรับเหตุการณ์ที่มีอยู่ แม้ว่าผู้ใช้ที่เข้าสู่ระบบจะไม่ได้รับอนุญาตให้ดูเค้าโครงนั้น

en: If required please provide additional options and their prices for this Product.
th: หากจำเป็น โปรดระบุตัวเลือกเพิ่มเติมและราคาสำหรับผลิตภัณฑ์นี้

en: If selected the manual Add User form will always open when you click Add User, otherwise the onboarding form will open.
th: หากเลือก แบบฟอร์มเพิ่มผู้ใช้ด้วยตนเองจะเปิดขึ้นเสมอเมื่อคุณคลิก เพิ่มผู้ใช้ มิฉะนั้น แบบฟอร์มการเตรียมความพร้อมจะเปิดขึ้น

en: If the CMS is behind a load balancer, what are the load balancer IP addresses, comma delimited.
th: หาก CMS อยู่หลังตัวโหลดบาลานซ์ ที่อยู่ IP ของตัวจัดสรรภาระงานคืออะไร โดยคั่นด้วยจุลภาค

en: If the CSV file contains non-ASCII characters please ensure the file is UTF-8 encoded
th: หากไฟล์ CSV มีอักขระที่ไม่ใช่ ASCII โปรดตรวจสอบว่าไฟล์นั้นเข้ารหัส UTF-8

en: If the Player is configured for push messaging, screenshots are requested immediately and should be seen when the form closed. In some circumstances it may be necessary to refresh the page after a few seconds.
th: หากโปรแกรมเล่นได้รับการกำหนดค่าสำหรับการส่งข้อความแบบพุช ภาพหน้าจอจะถูกร้องขอทันทีและควรปรากฏให้เห็นเมื่อปิดแบบฟอร์ม ในบางกรณี อาจจำเป็นต้องรีเฟรชหน้าหลังจากผ่านไปสองสามวินาที

en: If the Player is offline it will switch to the No Data Template after this freshness time. Set this to 0 to never switch.
th: หากโปรแกรมเล่นออฟไลน์ โปรแกรมจะเปลี่ยนไปใช้เทมเพลตไม่มีข้อมูลหลังจากเวลาใหม่นี้ ตั้งค่านี้เป็น 0 เพื่อไม่ให้เปลี่ยน

en: If the device is having trouble playing video, it may be useful to switch to a Surface View for Video Rendering.
th: หากอุปกรณ์มีปัญหาในการเล่นวิดีโอ การเปลี่ยนไปใช้ Surface View สำหรับการแสดงผลวิดีโออาจเป็นประโยชน์

en: If the display name is shown as a link in display management, what target should the link have? Set _top to open the link in the same window or _blank to open in a new window.
th: หากชื่อที่แสดงแสดงเป็นลิงก์ในการจัดการการแสดงผล ลิงก์ควรมีเป้าหมายอะไร ตั้งค่า _top เพื่อเปิดลิงก์ในหน้าต่างเดียวกันหรือ _blank เพื่อเปิดในหน้าต่างใหม่

en: If the geolocation of the Display is known, enable to record that location against each proof of play record.
th: หากทราบตำแหน่งทางภูมิศาสตร์ของจอแสดงผล ให้เปิดใช้งานเพื่อบันทึกตำแหน่งนั้นเทียบกับบันทึกการพิสูจน์การเล่นแต่ละรายการ

en: If the media is used in scheduled events it is also shown below. To restrict to a specific time enter a date in the filter below.
th: หากมีการใช้สื่อในกิจกรรมตามกำหนดการ จะแสดงไว้ด้านล่างด้วย หากต้องการจำกัดเวลาที่กำหนด ให้ป้อนวันที่ในตัวกรองด้านล่าง

en: If the playlist is used in scheduled events it is shown below. To restrict to a specific time enter a date in the filter below.
th: หากใช้เพลย์ลิสต์ในกิจกรรมตามปฏิทิน จะแสดงด้านล่าง หากต้องการจำกัดเวลาที่กำหนด ให้ป้อนวันที่ในตัวกรองด้านล่าง

en: If there are any exceptions enter them below by selecting the Day from the list and entering a start/end time.
th: หากมีข้อยกเว้น ให้ป้อนด้านล่างโดยเลือกวันจากรายการและป้อนเวลาเริ่มต้น/สิ้นสุด

en: If there are not enough Widgets fill all spots, how should the remaining spots be filled?
th: หากมี Widgets ไม่เพียงพอในการเติมจุดทั้งหมด จะเติมจุดที่เหลืออย่างไร?

en: If this Action is triggered by a Web Hook then this Trigger Code must be present in the URL `trigger=` parameter.
th: หากการดำเนินการนี้ถูกทริกเกอร์โดย Web Hook โค้ดทริกเกอร์นี้จะต้องมีอยู่ใน URL `trigger=` parameter.

en: If this daypart is already in use, the events will be adjusted to use the new times provided. If used on a recurring event and that event has already recurred. The event will be split in two and the future event time adjusted.
th: หากมีการใช้ daypar  นี้แล้ว กิจกรรมจะถูกปรับเปลี่ยนเพื่อใช้เวลาใหม่ที่ระบุ หากใช้ในกิจกรรมที่เกิดซ้ำและเหตุการณ์นั้นเกิดซ้ำแล้ว กิจกรรมจะถูกแบ่งออกเป็นสองส่วนและจะมีการปรับเวลาของกิจกรรมในอนาคต

en: If this device will be used as a touch screen check this option. Checking this option will cause a message to appear on the player which needs to be manually dismissed once. If this option is disabled, touching the screen will show the action bar according to the Action Bar Mode option. Available from v3 R300.
th: หากจะใช้อุปกรณ์นี้เป็นหน้าจอสัมผัส ให้เลือกตัวเลือกนี้ การเลือกตัวเลือกนี้จะทำให้ข้อความปรากฏบนเครื่องเล่นซึ่งจำเป็นต้องปิดด้วยตนเองหนึ่งครั้ง หากปิดใช้งานตัวเลือกนี้ การแตะหน้าจอจะแสดงแถบการทำงานตามตัวเลือกโหมดแถบการทำงาน มีจำหน่ายตั้งแต่ v3 R300

en: If you are changing your password or two factor settings, then please enter your current password
th: หากคุณกำลังเปลี่ยนรหัสผ่านหรือการตั้งค่าสองปัจจัย โปรดป้อนรหัสผ่านปัจจุบันของคุณ

en: If you have not yet created an empty database and database user for Xibo to use, and know the user name / password of a MySQL administrator stay on this tab, otherwise click "Use Existing".
th: หากคุณยังไม่ได้สร้างฐานข้อมูลว่างและผู้ใช้ฐานข้อมูลเพื่อให้ Xibo ใช้ และทราบชื่อผู้ใช้ / รหัสผ่านของผู้ดูแลระบบ MySQL อยู่ในแท็บนี้ มิฉะนั้น ให้คลิก "ใช้ที่มีอยู่"

en: If you have selected to automatically submit any forms, tick here to reset.
th: หากคุณเลือกส่งแบบฟอร์มโดยอัตโนมัติ ให้ทำเครื่องหมายที่นี่เพื่อรีเซ็ต

en: If you want to prepopulate your Playlist with Media using a search, then you can do so on the filter tab. Leave the Dynamic checkbox unticked to make it a one-time assignment.
th: หากคุณต้องการเติมเพลย์ลิสต์ด้วยสื่อโดยใช้การค้นหา คุณสามารถทำได้ในแท็บตัวกรอง ยกเลิกการเลือกช่องทำเครื่องหมายไดนามิกเพื่อให้เป็นการมอบหมายแบบครั้งเดียว

en: Ignore first row?
th: ละเว้นแถวแรก?

en: Ignore the first row? Useful if the CSV has headings.
th: ละเว้นแถวแรก? มีประโยชน์หาก CSV มีหัวเรื่อง

en: Image
th: รูปภาพ

en: Image Fit
th: พอดีกับรูปภาพ

en: Image Processing
th: การประมวลผลภาพ

en: Images that exceed the resize limit, based on the longest side, will not be processed
th: ภาพที่เกินขีดจำกัดการปรับขนาดตามด้านที่ยาวที่สุดจะไม่ถูกประมวลผล

en: Images. PNG, JPG, BMP, GIF
th: รูปภาพ PNG, JPG, BMP, GIF

en: Import
th: นำเข้า

en: Import CSV
th: นำเข้าไฟล์ CSV

en: Import DataSet Data?
th: นำเข้าข้อมูลชุดข้อมูล?

en: Import Tags?
th: นำเข้าป้ายกำกับ?

en: Import a Layout from a ZIP file.
th: นำเข้าเค้าโครงจากไฟล์ ZIP

en: Imported
th: นำเข้า

en: Imported JSON into %s
th: นำเข้า JSON ไปยัง %s

en: Importing media failed!!
th: การนำเข้าสื่อล้มเหลว!!

en: In cycle based playback, how many plays should each Layout have before moving on?
th: ในการเล่นแบบวนรอบ เลย์เอาต์แต่ละอันควรมีกี่เพลย์ก่อนที่จะทำต่อ

en: In cycle based playback, how many plays should each Widget have before moving on?
th: ในการเล่นแบบวนรอบ วิดเจ็ตแต่ละรายการควรมีจำนวนการเล่นกี่ครั้งก่อนที่จะดำเนินการต่อ

en: In the fields below please enter the column number in the CSV file that corresponds to the Column Heading listed. This should be done before Adding the file.
th: ในฟิลด์ด้านล่าง โปรดป้อนหมายเลขคอลัมน์ในไฟล์ CSV ที่สอดคล้องกับส่วนหัวของคอลัมน์ที่แสดง ควรทำก่อนเพิ่มไฟล์

en: Include "Add Campaign" button to allow for additional Campaigns to be created
th: รวมปุ่ม "เพิ่มแคมเปญ" เพื่อให้สามารถสร้างแคมเปญเพิ่มเติมได้

en: Include "Add DataSet" button to allow for additional DataSets to be created independently to Layouts
th: รวมปุ่ม "เพิ่มชุดข้อมูล" เพื่ออนุญาตให้สร้างชุดข้อมูลเพิ่มเติมโดยอิสระในเลย์เอาต์

en: Include "Add Daypart" button to allow for the creation of new Dayparts
th: รวมปุ่ม "เพิ่มส่วนของวัน" เพื่ออนุญาตให้สร้าง Dayparts ใหม่

en: Include "Add Display Group" button to allow for the creation of additional Display Groups
th: รวมปุ่ม "เพิ่มกลุ่มเครื่องเล่น" เพื่ออนุญาตให้สร้างกลุ่มเครื่องเล่นเพิ่มเติม

en: Include "Add Display" button to allow additional Displays to be added to the platform
th: รวมปุ่ม "เพิ่มการแสดงผล" เพื่ออนุญาตให้เพิ่มการแสดงผลเพิ่มเติมในแพลตฟอร์ม

en: Include "Add Event" button to allow for the creation of new Scheduled Events
th: รวมปุ่ม "เพิ่มกิจกรรม" เพื่ออนุญาตให้สร้างกิจกรรมตามกำหนดการใหม่

en: Include "Add Layout" button to allow for additional Layouts to be created
th: รวมปุ่ม "เพิ่มเลย์เอาต์" เพื่อให้สามารถสร้างเลย์เอาต์เพิ่มเติมได้

en: Include "Add Media" buttons to allow for additional content to be uploaded to the Media Library
th: รวมปุ่ม "เพิ่มสื่อ" เพื่ออนุญาตให้อัปโหลดเนื้อหาเพิ่มเติมไปยัง สื่อไลบรารี่

en: Include "Add Menu Board" button to allow for additional Menu Boards to be added to the platform
th: รวมปุ่ม "เพิ่มเมนูบอร์ด" เพื่ออนุญาตให้เพิ่มบอร์ดเมนูเพิ่มเติมในแพลตฟอร์ม

en: Include "Add Notification" button to allow for the creation of new notifications
th: รวมปุ่ม "เพิ่มการแจ้งเตือน" เพื่ออนุญาตให้สร้างการแจ้งเตือนใหม่

en: Include "Add Playlist" button to allow for additional Playlists to be created independently to Layouts
th: รวมปุ่ม "เพิ่มรายการเล่น" เพื่อให้สร้างรายการเล่นเพิ่มเติมได้อย่างอิสระใน รูปแบบ(เลย์เอาต์)

en: Include "Add Profile" button to allow for additional Display Setting Profiles to be added to the platform
th: รวมปุ่ม "เพิ่มโปรไฟล์" เพื่ออนุญาตให้เพิ่มโปรไฟล์การตั้งค่าการแสดงผลเพิ่มเติมในแพลตฟอร์ม

en: Include "Add User" button to allow for additional Users to be added to the platform
th: รวมปุ่ม "เพิ่มผู้ใช้" เพื่ออนุญาตให้เพิ่มผู้ใช้เพิ่มเติมในแพลตฟอร์ม

en: Include DataSet data?
th: รวมข้อมูลชุดข้อมูลหรือไม่

en: Include Widgets?
th: รวมวิดเจ็ต?

en: Include a number to determine the Repeat frequency required for this Event.
th: รวมตัวเลขเพื่อกำหนดความถี่ทำซ้ำที่จำเป็นสำหรับกิจกรรมนี้

en: Include the Agenda View on the Calendar
th: รวมมุมมองวาระการประชุมในปฏิทิน

en: Include the Export function for all editable Layouts to allow a User to export a Layout and its contents regardless of the share options that have been set
th: รวมฟังก์ชันการส่งออกสำหรับเค้าโครงที่แก้ไขได้ทั้งหมดเพื่อให้ผู้ใช้สามารถส่งออกเค้าโครงและเนื้อหาโดยไม่คำนึงถึงตัวเลือกการแชร์ที่ได้ตั้งค่าไว้

en: Incorrect Screen shot Format
th: รูปแบบภาพหน้าจอไม่ถูกต้อง

en: Incorrect date provided %s, expected date format Y-m-d H:i:s
th: วันที่ระบุไม่ถูกต้อง %s รูปแบบวันที่ที่คาดไว้ Y-m-d H:i:s

en: Incorrect image data
th: ข้อมูลภาพไม่ถูกต้อง

en: Indeterminate State
th: สถานะไม่แน่นอน

en: Individual
th: รายบุคคล

en: Indonesian
th: อินโดนีเซีย

en: Information
th: ข้อมูล

en: Inherit
th: สืบทอด

en: Inherited?
th: สืบทอดมา?

en: Initial User Group
th: กลุ่มผู้ใช้เริ่มต้น

en: Inline Editor
th: ตัวแก้ไขอินไลน์

en: Input
th: อินพุต

en: Installation guide
th: คู่มือการติดตั้ง

en: Installed
th: ติดตั้งแล้ว

en: Instance Suspended
th: อินสแตนซ์ถูกระงับ

en: Intent
th: ความตั้งใจ

en: Interactive Action
th: แอคชั่นแบบโต้ตอบ

en: Interleave Default
th: อีเมล์แจ้งเตือน

en: Interrupt
th: อินเทอร์รัพท์

en: Interrupt Layout
th: เค้าโครงขัดจังหวะ

en: Interrupt Layouts
th: รูปแบบการขัดจังหวะ

en: Interrupt?
th: ขัดจังหวะ?

en: Interval
th: ช่วงเวลา

en: Invalid CRON expression in the Schedule
th: นิพจน์ CRON ไม่ถูกต้องใน Schedule

en: Invalid Input
th: การนำเข้าไม่ถูกต้อง

en: Invalid Module
th: โมดูลไม่ถูกต้อง

en: Invalid Module type or extension. Module type %s does not allow for %s extension
th: ประเภทโมดูลหรือส่วนขยายไม่ถูกต้อง ประเภทโมดูล %s ไม่อนุญาตให้มีส่วนขยาย %s

en: Invalid Two Factor Authentication Code
th: รหัสการตรวจสอบสิทธิ์สองปัจจัยไม่ถูกต้อง

en: Invalid action type
th: ประเภทการกระทำที่ไม่ถูกต้อง

en: Invalid command!
th: คำสั่งไม่ถูกต้อง!

en: Invalid field_to_identify value. Review settings.
th: ค่า field_to_identify ไม่ถูกต้อง ตรวจสอบการตั้งค่า

en: Invalid image data
th: ข้อมูลภาพไม่ถูกต้อง

en: Invalid password hash - not enough hash sections
th: แฮชรหัสผ่านไม่ถูกต้อง - ส่วนแฮชไม่เพียงพอ

en: Invalid recurrence type
th: ประเภทการเกิดซ้ำไม่ถูกต้อง

en: Invalid source
th: แหล่งที่มาไม่ถูกต้อง

en: Invalid statId provided
th: ระบุ statId ไม่ถูกต้อง

en: Invalid target
th: เป้าหมายไม่ถูกต้อง

en: Invalid trigger type
th: ประเภททริกเกอร์ไม่ถูกต้อง

en: Invalid user group selected
th: เลือกกลุ่มผู้ใช้ไม่ถูกต้อง

en: Is Confidential?
th: เป็นความลับ?

en: Is Dynamic?
th: เป็นไดนามิก?

en: Is shown for Add User?
th: แสดงสำหรับเพิ่มผู้ใช้หรือไม่

en: Is the Playlist to have Library media assignments managed automatically by the CMS based on filter criteria? Set a filter on the next tab.
th: เพลย์ลิสต์เพื่อให้มีการจัดการสื่อของไลบารี่โดยอัตโนมัติโดย CMS ตามเกณฑ์การกรองหรือไม่ ตั้งค่าตัวกรองในแท็บถัดไป

en: Is the Resolution enabled for use?
th: ความละเอียดของหน้าจอเปิดใช้งานสำหรับการใช้งานหรือไม่?

en: Is the Transition config locked?
th: การกำหนดค่าการเปลี่ยนถูกล็อคหรือไม่

en: Is the task active?
th: งานมีการใช้งานหรือไม่?

en: Is the task config locked? Useful for Service providers.
th: การกำหนดค่างานถูกล็อคหรือไม่ มีประโยชน์สำหรับผู้ให้บริการ

en: Is this DataSet connected to a remote data source?
th: ชุดข้อมูลนี้เชื่อมต่อกับแหล่งข้อมูลระยะไกลหรือไม่

en: Is this instance suspended?
th: อินสแตนซ์นี้ถูกระงับหรือไม่

en: Is this the default profile for all Displays of this type? Only 1 profile can be the default.
th: นี่เป็นโปรไฟล์เริ่มต้นสำหรับการแสดงผลประเภทนี้ทั้งหมดหรือไม่ โปรไฟล์เริ่มต้นได้เพียง 1 โปรไฟล์

en: Is this user retired?
th: ผู้ใช้รายนี้สิ้นสุดการใช้งานหรือไม่?

en: Italian
th: อิตาลี

en: Item
th: ไอเทม

en: Items per Page
th: รายการ/หน้า

en: Items per page
th: รายการต่อหน้า

en: JSON Extension
th: ส่วนขยาย JSON

en: Jalali
th: จาลาลิ

en: January
th: มกราคม

en: Japanese
th: ญี่ปุ่น

en: July
th: กรกฎาคม

en: Jump to Campaigns containing this Layout
th: ข้ามไปที่แคมเปญที่มีเลย์เอาต์นี้

en: Jump to Media included on this Layout
th: ข้ามไปยังสื่อที่รวมอยู่ในเลย์เอาต์นี้

en: Jump to Playlists included on this Layout
th: ข้ามไปยังเพลย์ลิสต์ที่รวมอยู่ในเลย์เอาต์นี้

en: Jump to Scheduled Layouts
th: ข้ามไปยังเค้าโครงตามกำหนดการ

en: June
th: มิถุนายน

en: Key
th: คีย์

en: Key for Player Information Screen
th: รหัสสำหรับหน้าจอข้อมูล ผู้เล่น

en: Key used to distinguish each CMS instance. This is generated randomly based on the time you first installed the CMS, and is completely untraceable.
th: คีย์ที่ใช้แยกแยะอินสแตนซ์ CMS แต่ละรายการ สิ่งนี้สร้างขึ้นแบบสุ่มตามเวลาที่คุณติดตั้ง CMS ครั้งแรก และไม่สามารถติดตามได้อย่างสมบูรณ์

en: Korean
th: เกาหลี

en: Label background colour
th: ป้ายสีพื้นหลัง

en: Label text colour
th: ป้ายข้อความสี

en: Landscape
th: แนวนอน

en: Language
th: ภาษา

en: Large File Uploads
th: อัพโหลดไฟล์ขนาดใหญ่

en: Last
th: ล่าสุด

en: Last Accessed
th: เข้าระบบ

en: Last Command
th: คำสั่งสุดท้าย

en: Last Duration
th: ระยะเวลาล่าสุด

en: Last Login
th: เข้าระบบล่าสุด

en: Last Name
th: นามสกุล

en: Last Run
th: รันครั้งสุดท้าย

en: Last Status
th: สถานะล่าสุด

en: Last Sync
th: ซิงค์ล่าสุด

en: Latest News
th: ข่าวล่าสุด

en: Latest News URL
th: ข่าวล่าสุด URL

en: Latest news not available.
th: ข่าวล่าสุดไม่สามารถใช้ได้

en: Latest news not enabled.
th: ข่าวล่าสุดไม่ได้เปิดใช้งาน

en: Latitude
th: ละติจูด

en: Latvian
th: ลัตเวีย

en: Layer
th: เลเยอร์

en: Layer must be 0 or a positive number
th: เลเยอร์ต้องเป็น 0 หรือจำนวนบวก

en: Layout
th: เลย์เอาต์

en: Layout %name%
th: เลย์เอาต์ %name%

en: Layout %s moved to Folder %s
th: เค้าโครง %s ถูกย้ายไปที่โฟลเดอร์ %s

en: Layout / Campaign
th: เค้าโครง / แคมเปญ

en: Layout Actions:
th: การดำเนินการเลย์เอาต์

en: Layout Code
th: โค้ดเลย์เอาต์

en: Layout Design
th: การออกแบบเลย์เอาต์

en: Layout Details not provided
th: ไม่ได้ระบุรายละเอียดเลย์เอาต์

en: Layout Duration
th: ระยะเวลาเค้าโครง

en: Layout ID
th: รหัสเลย์เอาต์

en: Layout ID %d is locked by another User! Lock expires on: %s
th: Layout ID %d ถูกล็อกโดยผู้ใช้รายอื่น! ล็อคหมดอายุเมื่อ: %s

en: Layout Lock Middleware called with incorrect route %s
th: Layout Lock Middleware ถูกเรียกด้วยเส้นทางที่ไม่ถูกต้อง %s

en: Layout Name
th: ชื่อเลย์เอาต์

en: Layout Preview for %campaignName%
th: ตัวอย่างเค้าโครงสำหรับ %campaignName%

en: Layout dimensions
th: ขนาดเลย์เอาต์

en: Layout does not exist
th: ไม่มีเลย์เอาต์

en: Layout duration
th: ระยะเวลาการจัดวาง

en: Layout import failed, invalid xlf supplied
th: การนำเข้าเค้าโครงล้มเหลว ระบุ xlf ไม่ถูกต้อง

en: Layout is already checked out
th: เลย์เอาต์ถูกเช็คเอาท์แล้ว

en: Layout is not checked out
th: ไม่ได้เช็คเอาท์เลย์เอาต์

en: Layout name
th: ชื่อเลย์เอาต์

en: Layout not found
th: ไม่พบเลย์เอาต์

en: Layout will be published on %s
th: เลย์เอาต์จะเผยแพร่เมื่อ %s

en: Layout with provided code already exists
th: เลย์เอาต์พร้อมรหัสที่ให้มามีอยู่แล้ว

en: LayoutId is 0
th: เลย์เอาต์ไอดี คือ 0

en: Layouts
th: รุูปแบบ

en: Layouts assigned to %s
th: เค้าโครงที่กำหนดให้กับ %s

en: Layouts unassigned from %s
th: ยกเลิกการมอบหมายเค้าโครงจาก %s

en: Leave empty if this command should be available on all types of Display.
th: เว้นว่างไว้หากคำสั่งนี้ควรมีอยู่ในเครื่องเล่นผลทุกประเภท

en: Left
th: ซ้าย

en: Left Coordinate
th: พิกัดซ้าย

en: Left to Right (LTR)
th: ซ้ายไปขวา (LTR)

en: Level
th: ระดับ

en: Library
th: ไลบรารี่

en: Library Image
th: ภาพไลบารี่

en: Library Location
th: ที่ตั้งของไลบรารี่

en: Library Media
th: ไลบารี่สื่อ

en: Library Quota
th: โควต้าไลบรารี่

en: Library Quota must be a positive number.
th: โควต้าไลบารี่ต้องเป็นจำนวนบวก

en: Library Quota must be a whole number.
th: โควต้าห้อไลบารี่เป็นจำนวนเต็ม

en: Library Size
th: ขนาดไลบารี่

en: Library Size Limit
th: ขีด จำกัด ขนาดไลบารี่

en: Library Tidy Complete
th: ไลบารี่เรียบร้อยสมบูรณ์

en: Library Usage
th: การใช้ไลบารี่

en: Library Usage. Limit %libraryLimit%
th: การใช้ไลบารี่ จำกัด %libraryLimit%

en: Library allowance exceeded
th: ค่าเผื่อไลบารี่เกิน

en: Library audio search
th: ค้นหาเสียงของไลบารี่

en: Library image search
th: ค้นหาภาพไลบารี่

en: Library load failed!
th: โหลดไลบรารี่ล้มเหลว!

en: Library not writable
th: ไลบารี่เขียนไม่ได้

en: Library other media search
th: ไลบารี่ค้นหามิเดียอื่นๆ

en: Library video search
th: ค้นหาวิดีโอไลบารี่

en: Licence
th: การอนุญาตใช้ลิขสิทธิ์

en: Licence Slot Validation
th: การตรวจสอบช่องใบอนุญาต

en: Licensed fully
th: ได้รับอนุญาตอย่างเต็มที่

en: Light
th: สว่าง

en: Limit Policy
th: ขีดจำกัดนโยบาย

en: Limit the number of log files uploaded concurrently
th: จำกัดจำนวนไฟล์บันทึกที่อัปโหลดพร้อมกัน

en: Line
th: เส้น

en: Link
th: ลิงก์

en: Linux
th: ลินุกซ์

en: List Content
th: รายการเนื้อหา

en: List order not Changed!
th: ลำดับรายการไม่เปลี่ยนแปลง!

en: Lithuanian
th: ลิทัวเนีย

en: Load Link Libraries for APK Update
th: โหลดไลบรารีลิงค์สำหรับการอัพเดต APK

en: Loading
th: กำลังโหลด

en: Loading...
th: กำลังโหลด...

en: Local
th: ในเครื่อง

en: Local Video
th: วิดีโอจากเครื่องนี้

en: Location
th: ตำแหน่ง

en: Location of the Manual
th: ตำแหน่งของคู่มือ

en: Lock Settings
th: ล็อคการตั้งค่า

en: Lock Task Config
th: ล็อกการกำหนดค่างาน

en: Lock the Display Name to the device name provided by the Player?
th: ล็อคชื่อที่แสดงเป็นชื่ออุปกรณ์ที่ Player ให้มา?

en: Locked
th: ล็อค

en: Log
th: บันทึก

en: Log Level
th: ระดับล็อก

en: Log Truncated
th: บันทึกถูกตัดทอน

en: Log file path name.
th: ชื่อพาธไฟล์บันทึก

en: Logged In
th: เข้าระบบแล้ว

en: Logged In?
th: เข้าสู่ระบบ

en: Login
th: เข้าสู่ระบบ

en: Login instead?
th: เข้าสู่ระบบแทน?

en: Logo
th: โลโก้

en: Logout
th: ออกจากระบบ

en: Logout User
th: ออกจากระบบ ผู้ใช้

en: Logs
th: บันทึกประจำวัน

en: Long
th: ยาว

en: Longitude
th: ลองจิจูด

en: Lookup Tables cannot be deleted
th: ไม่สามารถลบตารางค้นหาได้

en: Lower Row Limit
th: จำกัดแถวล่าง

en: MPEG Noise Reduction
th: การลดสัญญาณรบกวน MPEG

en: Mac Address
th: ค่าที่อยู่ Mac

en: Macedonian
th: มาซิโดเนีย

en: Mail will be sent from this address
th: จดหมายจะถูกส่งจากที่อยู่นี้

en: Mail will be sent under this name
th: จดหมายจะถูกส่งภายใต้ชื่อนี้

en: Main Template
th: เทมเพลทหลัก

en: Maintenance
th: บำรุงรักษา

en: Make new copies of all media on this playlist?
th: สร้างสำเนาใหม่ของสื่อทั้งหมดในเพลย์ลิสต์นี้หรือไม่

en: Make new copies of all media?
th: ทำสำเนาใหม่ของสื่อทั้งหมด?

en: Malformed JSON body, rows and uniqueKeys are required
th: จำเป็นต้องมีเนื้อหา แถว และคีย์เฉพาะของ JSON ที่มีรูปแบบไม่ถูกต้อง

en: Manage
th: จัดการ

en: Manage %displayName%
th: จัดการ %displayName%

en: Manage Membership for %displayGroupName%
th: จัดการการเป็นสมาชิกสำหรับ %displayGroupName%

en: Manage Users that can authenticate with the CMS. Create and organise them into User Groups to enable 'Group Features'
th: จัดการผู้ใช้ที่ตรวจสอบสิทธิ์ด้วย CMS ได้ สร้างและจัดระเบียบเป็นกลุ่มผู้ใช้เพื่อเปิดใช้งาน 'คุณลักษณะกลุ่ม'

en: Manual Position
th: ตำแหน่งแมนนวล

en: Manually create a user
th: สร้างผู้ใช้ด้วยตนเอง

en: Map
th: แผนที่

en: March
th: มีนาคม

en: Mark as favourite
th: ทำเครื่องหมายว่าเป็นรายการโปรด

en: Marquee Down
th: กระโจมลง

en: Marquee Left
th: กระโจมซ้าย

en: Marquee Right
th: ปะรำขวา

en: Marquee Up
th: ปะรำขึ้น

en: Max Display Timeout
th: หมดเวลาการแสดงผลสูงสุด

en: Max Log Age
th: อายุบันทึกสูงสุด

en: Max Statistics Age
th: อายุสถิติสูงสุด

en: Max number of Items
th: จำนวนรายการสูงสุด

en: Maximum Region Count
th: จำนวน ภาษาและวันที่ สูงสุด

en: Maximum Region Count must be a positive number
th: จำนวน ภาษาและวันที่ สูงสุดต้องเป็นจำนวนบวก

en: Maximum age for log entries in days. Set to 0 to keep logs indefinitely.
th: อายุสูงสุดสำหรับรายการบันทึกเป็นวัน ตั้งค่าเป็น 0 เพื่อเก็บบันทึกโดยไม่มีกำหนด

en: Maximum age for statistics entries in days. Entries older than this will not be processed and existing entries will be removed. Set to 0 to keep statistics indefinitely.
th: อายุสูงสุดสำหรับรายการสถิติในหน่วยวัน รายการที่เก่ากว่านี้จะไม่ได้รับการประมวลผลและรายการที่มีอยู่จะถูกลบออก ตั้งค่าเป็น 0 เพื่อเก็บสถิติไว้อย่างไม่มีกำหนด

en: Maximum concurrent downloads
th: ดาวน์โหลดพร้อมกันสูงสุด

en: Maximum number of items cannot exceed the limit set in CMS Settings
th: จำนวนรายการสูงสุดต้องไม่เกินขีดจำกัดที่กำหนดไว้ในการตั้งค่า CMS

en: May
th: พฤษภาคม

en: Media
th: สื่อ

en: Media %name%
th: สื่อ %name%

en: Media %s moved to Folder %s
th: สื่อ %s moved to Folder %s

en: Media Assigned
th: สื่อที่ได้รับมอบหมาย

en: Media Colouring
th: การมีสี สื่อ

en: Media Conversion as a Service
th: เปลี่ยนแปลงบริการของ สื่อ

en: Media Dashboard
th: แดชบอร์ดสื่อ

en: Media ID
th: ไอดีสื่อ

en: Media Library that stores file based content for use in Layouts, DataSets, Playlists and Menu Boards
th: สื่อไลบรารี่ที่จัดเก็บเนื้อหาตามไฟล์เพื่อใช้ใน เลย์เอาต์, ชุดข้อมูล, รายการเล่นและบอร์ดเมนู

en: Media Manager Dashboard
th: แดชบอร์ดตัวจัดการสื่อ

en: Media Manager Dashboard showing all Widgets the user has access to modify.
th: แดชบอร์ดตัวจัดการสื่อแสดงวิดเจ็ตทั้งหมดที่ผู้ใช้มีสิทธิ์เข้าถึงเพื่อแก้ไข

en: Media Manager Dashboard showing only the Widgets the user has access to modify.
th: แดชบอร์ดตัวจัดการสื่อ แสดงเฉพาะวิดเจ็ตที่ผู้ใช้มีสิทธิ์เข้าถึงเพื่อแก้ไข

en: Media Orientation
th: การปรับสื่อ

en: Media not found
th: ไม่พบสื่อ

en: Media upload from URL was successful
th: อัปโหลดสื่อจาก URL สำเร็จ

en: Media you own already has this name. Please choose another.
th: สื่อที่คุณเป็นเจ้าของมีชื่อนี้แล้ว กรุณาเลือกชื่ออื่น

en: Medium
th: กลาง

en: Member
th: สมาชิก

en: Members
th: สมาชิก

en: Membership set for %s
th: ตั้งค่าการเป็นสมาชิกสำหรับ %s

en: Menu
th: เมนู

en: Menu Board %name%
th: กระดานเมนู %name%

en: Menu Board %s moved to Folder %s
th: แผงเมนู %s ถูกย้ายไปที่โฟลเดอร์ %s

en: Menu Board Categories for
th: หมวดหมู่กระดานเมนูสำหรับ

en: Menu Board Category not found
th: ไม่พบหมวดหมู่กระดานเมนู

en: Menu Board Product not found
th: ไม่พบบอร์ดเมนู สินค้า

en: Menu Board not found
th: ไม่พบบอร์ดเมนู

en: Menu Boards
th: แผงเมนู

en: Message
th: ข้อความ

en: Method
th: วิธีการ

en: Middle
th: กลาง

en: Minimise Window
th: ย่อหน้าต่าง

en: Minute
th: นาที

en: Minute Counter
th: ตัวนับนาที

en: Minute hand colour
th: สีเข็มนาที

en: Minutes
th: นาที

en: Minutes this event should be scheduled for
th: นาทีที่เหตุการณ์นี้ควรจะกำหนดไว้สำหรับ

en: Missing JSON Body
th: ไม่มี JSON Body

en: Missing dataSetColumnTypeId
th: ไม่มี ชุดข้อมูล ประเภทคอลัมน์ Id

en: Missing dataSetId
th: ไม่มี dataSetId

en: Missing dataTypeId
th: ไม่มี dataTypeId

en: Missing height property
th: ไม่มีคุณสมบัติความสูง

en: Missing left property
th: ไม่มีทรัพย์สินเหลือ

en: Missing name
th: ไม่มีชื่อ

en: Missing params
th: ไม่มีพารามิเตอร์

en: Missing regionid property
th: คุณสมบัติ ภาษาและวันที่ ไม่มี

en: Missing the admin password.
th: ไม่มีรหัสผ่านผู้ดูแลระบบ

en: Missing the admin username.
th: ไม่มีชื่อผู้ใช้ของผู้ดูแลระบบ

en: Missing the library location.
th: ขาดที่ตั้งไลบารี่

en: Missing the server key.
th: ไม่มีรหัสเซิร์ฟเวอร์

en: Missing top property
th: ขาดคุณสมบัติด้านบน

en: Missing type
th: ไม่มีประเภท

en: Missing width property
th: ไม่มีคุณสมบัติความกว้าง

en: Mode for hardware acceleration of web based content.
th: โหมดสำหรับการเร่งฮาร์ดแวร์ของเนื้อหาบนเว็บ

en: Modified
th: ถูกแก้ไข

en: Modified Date
th: วันที่ที่ทำการแก้ไข

en: Modules
th: โมดูล

en: Monday
th: วันจันทร์

en: Month
th: เดือน

en: Monthly
th: รายเดือน

en: Monthly bandwidth Limit
th: ขีด จำกัด แบนด์วิดท์รายเดือน

en: More Statistics
th: สถิติเพิ่มเติม

en: Move Window
th: ย้ายวินโด

en: Move one step left
th: เลื่อนไปทางซ้ายหนึ่งก้าว

en: Move one step right
th: เลื่อนไปทางขวาหนึ่งก้าว

en: Move to Folder
th: ย้ายไปยังโฟลเดอร์

en: Move to Selected Folder:
th: ย้ายไปยังโฟลเดอร์ที่เลือก

en: Move to the top left
th: เลื่อนไปทางซ้ายบน

en: Move to the top right
th: ย้ายไปด้านบนขวา

en: Multi Display
th: จอแสดงผลหลายจอ

en: Multi Select Mode
th: โหมดเลือกหลายรายการ

en: Multiple Items Selected
th: เลือกหลายรายการ

en: Mute?
th: ปิดเสียง?

en: My Applications
th: แอปพลิเคชันของฉัน

en: My Layouts?
th: รูปแบบ(เลย์เอาต์)ของฉัน?

en: Name
th: ชื่อ

en: Name cannot be empty
th: ชื่อไม่สามารถเว้นว่างได้

en: Name filter
th: ตัวกรองชื่อ

en: Name must be between 1 and 50 characters
th: ชื่อต้องมีความยาวระหว่าง 1 ถึง 50 ตัวอักษร

en: Name that should appear as Issuer when two factor authorisation is enabled
th: ชื่อที่ควรปรากฏเป็นผู้ออกเมื่อเปิดใช้งานการให้สิทธิ์แบบสองปัจจัย

en: Navigate to Layout
th: นำทางไปยังเค้าโครง

en: Navigate to Widget
th: นำทางไปยังวิดเจ็ต

en: Navigate to layout with code [layoutTag]?
th: นำทางไปยังเลย์เอาต์ด้วยโค้ด [layoutTag]?

en: Navigation Menu
th: เมนูนำทาง

en: Nested Display
th: จอแสดงผลที่ซ้อนกัน

en: Network
th: เครือข่าย

en: Never
th: ไม่เคย

en: New
th: ใหม่

en: New CMS Address
th: ที่อยู่ CMS ใหม่

en: New CMS Key
th: คีย์ CMS ใหม่

en: New CMS URL can have maximum of 1000 characters
th: CMS URL ใหม่มีอักขระได้สูงสุด 1,000 ตัว

en: New Folder
th: โฟลเดอร์ใหม่

en: New Password
th: รหัสผ่านใหม่

en: New Redirect URI
th: URI การเปลี่ยนเส้นทางใหม่

en: New Tab
th: แท็บใหม่

en: New list content value is invalid as it does not include values for existing data
th: ค่าเนื้อหารายการใหม่ไม่ถูกต้อง เนื่องจากไม่มีค่าสำหรับข้อมูลที่มีอยู่

en: New tags
th: แท็กใหม่

en: Next
th: ต่อไป

en: Next Run
th: รันต่อไป

en: Next widget
th: วิดเจ็ตถัดไป

en: No
th: ไม่

en: No Client id provided
th: ไม่ได้ระบุรหัสลูกค้า

en: No Data returned from the source
th: ไม่มีข้อมูลที่ส่งคืนจากแหล่งที่มา

en: No Event
th: ไม่มีเหตุการณ์

en: No IP Address Specified
th: ไม่ได้ระบุที่อยู่ IP

en: No Regions: Add a Region to start creating content by clicking here or the Edit Layout icon below!
th: ไม่มี ภาษาและวันที่: เพิ่ม ภาษาและวันที่เพื่อเริ่มสร้างเนื้อหาโดยคลิกที่นี่หรือไอคอนแก้ไขเค้าโครงด้านล่าง!

en: No User ID provided
th: ไม่มีรหัสผู้ใช้ให้

en: No attributes could be mapped
th: ไม่สามารถแมปแอตทริบิวต์ได้

en: No attributes retrieved from the IdP
th: ไม่มีการเรียกแอตทริบิวต์จาก IdP

en: No audit log found for these dates
th: ไม่พบบันทึกการตรวจสอบสำหรับวันที่เหล่านี้

en: No config file recorded for task. Please recreate.
th: ไม่มีไฟล์กำหนดค่าที่บันทึกไว้สำหรับงาน โปรดสร้างใหม่

en: No data available in table
th: ไม่มีข้อมูลในตาราง

en: No data found at the DataRoot %s
th: ไม่พบข้อมูลที่ DataRoot %s

en: No data found in request body
th: ไม่พบข้อมูลในคำขอเนื้อหา

en: No display groups selected
th: ไม่ได้เลือกกลุ่มเครื่องเล่น

en: No display groups with View permissions
th: ไม่มีกลุ่มเครื่องเล่นที่มีสิทธิ์ดู

en: No displays with View permissions
th: ไม่มีสิทธิ์ดูจอแสดง

en: No email
th: ไม่มีอีเมล

en: No events for the chosen Display/Display Group on the selected date!
th: ไม่มีกิจกรรมสำหรับเครื่องเล่น /กลุ่มเครื่องเล่น  ที่เลือกในวันที่เลือก!

en: No events message
th: ไม่มีข้อความกิจกรรม

en: No file to return
th: ไม่มีไฟล์ที่จะส่งคืน

en: No filters have been set for this dynamic Playlist, please click the Filters tab to define
th: ไม่ได้ตั้งค่าตัวกรองสำหรับเพลย์ลิสต์แบบไดนามิกนี้ โปรดคลิกแท็บตัวกรองเพื่อกำหนด

en: No magic packet can been sent, since UDP is unsupported (not a registered socket transport)
th: ไม่สามารถส่งแพ็กเก็ตเวทย์มนตร์ได้ เนื่องจากไม่รองรับ UDP (ไม่ใช่การขนส่งซ็อกเก็ตที่ลงทะเบียน)

en: No match for event type
th: ไม่ตรงกับประเภทเหตุการณ์

en: No matching records found
th: ไม่พบบันทึกที่ตรงกัน

en: No media to display!
th: ไม่มีสื่อที่จะแสดง!

en: No more results for this filter!
th: ไม่มีผลลัพธ์สำหรับตัวกรองนี้อีกต่อไป!

en: No regions present
th: ไม่มี ภาษาและวันที่ ปัจจุบัน

en: No results for %s
th: ไม่มีผลลัพธ์สำหรับ %s

en: No results for %s, truncate with no new data enabled
th: ไม่มีผลลัพธ์สำหรับ %s ตัดทอนโดยไม่ได้เปิดใช้งานข้อมูลใหม่

en: No super admins to use as the archive owner, please set one in the configuration.
th: ไม่มีผู้ดูแลระบบขั้นสูงที่จะใช้เป็นเจ้าของที่เก็บถาวร โปรดตั้งค่าหนึ่งรายการในการกำหนดค่า

en: No tags to assign
th: ไม่มีแท็กที่จะกำหนด

en: No tags to unassign
th: ไม่มีแท็กที่จะยกเลิกการมอบหมาย

en: No widgets need saving!
th: ไม่ต้องบันทึกวิดเจ็ต!

en: No widgets to display
th: ไม่มีวิดเจ็ตที่จะแสดง

en: Noise Reduction
th: ลดเสียงรบกวน

en: Nominated File
th: ไฟล์ที่ได้รับการเสนอชื่อ

en: Non users
th: ไม่ใช่ผู้ใช้

en: None
th: ไม่มี

en: North
th: เหนือ

en: North East
th: ตะวันออกเฉียงเหนือ

en: North West
th: ตะวันตกเฉียงเหนือ

en: Norwegian
th: นอร์เวย์

en: Norwegian Bokmål
th: ภาษานอร์เวย์ (บ็อคมัล)

en: Not Found
th: ไม่พบ

en: Not Required.
th: ไม่จำเป็นต้องใช้

en: Not a Draft
th: ไม่ใช่แบบร่าง

en: Not applicable
th: ไม่สามารถใช้ได้

en: Not configured by any active connector.
th: ไม่ได้กำหนดค่าโดยตัวเชื่อมต่อที่ใช้งานอยู่

en: Not licenced
th: ไม่มีใบอนุญาต

en: Not up to date
th: ไม่อัปเดต

en: Note: It will only be updated in layouts you have permission to edit.
th: หมายเหตุ: จะมีการอัปเดตเฉพาะในรูปแบบที่คุณได้รับอนุญาตให้แก้ไข

en: Nothing to archive
th: ไม่มีอะไรจะเก็บ

en: Nothing to remove
th: ไม่มีอะไรจะลบ

en: Notice
th: แจ้งข่าว

en: Notification
th: การแจ้งเตือน

en: Notification Centre
th: ศูนย์การแจ้งเตือน

en: Notification Centre allows for users to to create/edit Notifications sent to other Users or used in Layouts
th: ศูนย์การแจ้งเตือนอนุญาตให้ผู้ใช้สร้าง/แก้ไขการแจ้งเตือนที่ส่งไปยังผู้ใช้รายอื่นหรือใช้ในเลย์เอาต์

en: Notification Tidy
th: แจ้งความเรียบร้อย

en: Notifications
th: การแจ้งเตือน

en: Notifications appear in the navigation bar
th: การแจ้งเตือนปรากฏในแถบนำทาง

en: Notify by email?
th: แจ้งทางอีเมล์?

en: Notify current layout
th: แจ้งเค้าโครงปัจจุบัน

en: November
th: พฤศจิกายน

en: Now Showing
th: กำลังแสดง

en: Now marker Colour
th: ตอนนี้ทำเครื่องหมายสี

en: Number
th: จำนวน

en: Number of Items
th: จำนวนรายการ

en: Number of Layouts
th: จำนวนรูปแบบ(เลย์เอาต์)

en: Number of columns to display
th: จำนวนคอลัมน์ที่จะแสดง

en: Number of display slots
th: จำนวนช่องแสดงผล

en: Number of events
th: จำนวนเหตุการณ์

en: Number of rows to display
th: จำนวนแถวที่จะแสดง

en: Number of spots must be empty, 0 or a positive number
th: จำนวนจุดต้องว่างเปล่า 0 หรือจำนวนบวก

en: Object
th: ออบเจกต์

en: October
th: ตุลาคม

en: Off
th: ปิด

en: Off when transparent
th: ปิดเมื่อโปร่งใส

en: Offline
th: ออฟไลน์

en: Offset
th: ออฟเซ็ต

en: Offset Left
th: ออฟเซ็ต ซ้าย

en: Offset Top
th: ออฟเซ็ตท็อป

en: On
th: เปิด

en: On Demand
th: ตามความต้องการ

en: On except Admin
th: เปิด ยกเว้น แอดมิน

en: On/Off Timers
th: ตัวตั้งเวลาเปิด/ปิด

en: On/Off Timers: Please check the days selected and remove the duplicates or empty
th: ตัวตั้งเวลาเปิด/ปิด: โปรดตรวจสอบวันที่เลือกและลบรายการที่ซ้ำกันหรือว่างเปล่า

en: On/Off Timers: Please enter a on and off date for any row with a day selected, or remove that row
th: ตัวตั้งเวลาเปิด/ปิด: โปรดป้อนวันที่เปิดและปิดสำหรับแถวใดๆ ที่เลือกวันที่ไว้ หรือลบแถวนั้นออก

en: Onboarding Settings
th: การตั้งค่าออนบอร์ด

en: Once ticked the two factor authentication will be set to ‘Off’ for this User Profile with any stored secret codes cleared. The User can now set up two factor authentication from the User Profile as before.
th: เมื่อทำเครื่องหมายแล้ว การตรวจสอบสิทธิ์แบบสองปัจจัยจะถูกตั้งค่าเป็น 'ปิด' สำหรับโปรไฟล์ผู้ใช้นี้ โดยจะล้างรหัสลับที่เก็บไว้ ผู้ใช้สามารถตั้งค่าการตรวจสอบสิทธิ์แบบสองปัจจัยจากโปรไฟล์ผู้ใช้ได้เหมือนเมื่อก่อน

en: One of the Regions on this Layout does not have a Playlist, please contact your administrator.
th: ภาษาและวันที่หนึ่งในเลย์เอาต์นี้ไม่มีเพลย์ลิสต์ โปรดติดต่อผู้ดูแลระบบของคุณ

en: Online
th: ออนไลน์

en: Only 1 default per display type is allowed.
th: อนุญาตเพียง 1 ค่าเริ่มต้นต่อประเภทการแสดงผลเท่านั้น

en: Only Administrator Users can truncate the log
th: เฉพาะผู้ดูแลระบบ ผู้ใช้เท่านั้นที่สามารถตัดบันทึกได้

en: Only Unused
th: ที่ไม่ได้ใช้ เท่านั้น

en: Only Used
th: ใช้แล้วเท่านั้น

en: Only my reports?
th: เฉพาะรายงานของฉัน?

en: Only my schedules?
th: เฉพาะตารางเวลาของฉัน?

en: Only show Daytime weather conditions
th: แสดงเฉพาะสภาพอากาศในเวลากลางวัน

en: Only super and group admins can create users
th: เฉพาะผู้ดูแลระบบระดับสูงและกลุ่มเท่านั้นที่สามารถสร้างผู้ใช้ได้

en: Open
th: เปิด

en: Open / Close Folder Search options
th: เปิด / ปิดตัวเลือกการค้นหาโฟลเดอร์

en: Open Natively
th: เปิด Natively

en: Open Weather Map API Key
th: เปิดคีย์ API แผนที่สภาพอากาศ

en: Open a new window
th: เปิดหน้าต่างใหม่

en: Open as playlist
th: เปิดเป็นเพลย์ลิสต์

en: Open full screen
th: เปิดการแสดงแบบเต็มหน้าจอ

en: Open last saved report
th: เปิดรายงานที่บันทึกไว้ล่าสุด

en: OpenSSL
th: เปิด SSL

en: OpenSSL is used to seal and verify messages sent to XMR
th: OpenSSL ใช้เพื่อประทับตราและยืนยันข้อความที่ส่งไปยัง XMR

en: Operating Hours
th: เวลาทำการ

en: Optional JavaScript
th: จาวาสคริปต์เสริม

en: Optional Media name, if left empty it will default to the file name
th: ชื่อสื่อเสริม หากเว้นว่างไว้ ค่าเริ่มต้นจะเป็นชื่อไฟล์

en: Optional Stylesheet
th: สไตล์ชีตเสริม

en: Optional Stylesheet Template
th: เทมเพลตของสไตล์ชีตที่เป็นตัวเลือก

en: Optional message to be displayed under the input when entering data for this column
th: ข้อความเสริมที่จะแสดงภายใต้อินพุตเมื่อป้อนข้อมูลสำหรับคอลัมน์นี้

en: Optionally provide a row limit for this DataSet. When left empty the DataSet row limit from CMS Settings will be used.
th: เลือกระบุขีดจำกัดแถวสำหรับชุดข้อมูลนี้ เมื่อปล่อยว่างไว้ ระบบจะใช้ขีดจำกัดแถว DataSet จากการตั้งค่า CMS

en: Optionally select Image or Video to be associated with this Menu Board Category
th: เลือกรูปภาพหรือวิดีโอที่จะเชื่อมโยงกับหมวดหมู่บอร์ดเมนูนี้

en: Optionally select Image or Video to be associated with this Menu Board Product
th: เลือกรูปภาพหรือวิดีโอที่จะเชื่อมโยงกับผลิตภัณฑ์บอร์ดเมนูนี้

en: Optionally set specific User Agent for this request, provide only the value, relevant header will be added automatically
th: เลือกตั้งค่าตัวแทนผู้ใช้เฉพาะสำหรับคำขอนี้ ระบุเฉพาะค่า ส่วนหัวที่เกี่ยวข้องจะถูกเพิ่มโดยอัตโนมัติ

en: Options
th: ตัวเลือก

en: Or
th: หรือ

en: Order
th: คำสั่ง

en: Order Changed
th: เปลี่ยนออเดอร์

en: Organise and filter items by using Tags
th: จัดระเบียบและกรองรายการโดยใช้แท็ก

en: Organise content sharing with Folders
th: จัดระเบียบการแชร์เนื้อหาด้วย Folders

en: Orientation
th: เค้าโครงหน้าจอ

en: Original Height
th: ความสูงเดิม

en: Original Padding
th: แผ่นรองเดิม

en: Original Width
th: ความกว้างเดิม

en: Other
th: อื่น ๆ

en: Out of date
th: ตกรุ่น

en: Output Audit Trail as CSV
th: เส้นทางการตรวจสอบผลลัพธ์เป็น CSV

en: Overlay Layout
th: เลย์เอาต์โอเวอร์เลย์

en: Overlay Layouts
th: รูปแบบซ้อนทับ

en: Override
th: แทนที่

en: Overwrite existing data?
th: เขียนทับข้อมูลที่มีอยู่?

en: Owner
th: เจ้าของ

en: Owner User Group
th: เจ้าของกลุ่มผู้ใช้

en: PATCH
th: แพทช์

en: PDF document viewer
th: โปรแกรมดูเอกสาร PDF

en: PDO support with MySQL drivers must be enabled in PHP.
th: ต้องเปิดใช้งานการสนับสนุน PDO ด้วยไดรเวอร์ MySQL ใน PHP

en: PHP DOM XML extension to function.
th: ส่วนขยาย PHP DOM XML เพื่อทำงาน

en: PHP DOM core functionality enabled.
th: เปิดใช้งานฟังก์ชันหลักของ PHP DOM

en: PHP GD extension required to function.
th: ต้องใช้ส่วนขยาย PHP GD เพื่อทำงาน

en: PHP Gettext support to function.
th: PHP Gettext รองรับการทำงาน

en: PHP JSON extension required to function.
th: ต้องใช้ส่วนขยาย PHP JSON เพื่อทำงาน

en: PHP PCRE support to function.
th: PHP PCRE รองรับการทำงาน

en: PHP SOAP extension required to function.
th: ต้องใช้ส่วนขยาย PHP SOAP เพื่อทำงาน

en: PHP Version
th: เวอร์ชัน PHP

en: PHP session support required to function.
th: จำเป็นต้องมีการสนับสนุนเซสชัน PHP

en: PHP version %s or later required.
th: ต้องใช้ PHP เวอร์ชัน %s หรือใหม่กว่า

en: Pad
th: แพด

en: Pad - use the first Playlist to pad any remaining Spots
th: Pad - ใช้เพลย์ลิสต์แรกเพื่อวางสปอตที่เหลือ

en: Page
th: หน้า

en: Page Height
th: ความสูงของหน้า

en: Page Width
th: หน้ากว้าง

en: Page to show all User Sessions throughout the platform
th: หน้าแสดงการเข้าใช้งานของผู้ใช้ระบบทั้งหมดทั่วทั้งแพลตฟอร์ม

en: Page to show debug and error logging which may contain sensitive data
th: หน้าแสดงการดีบักและการบันทึกข้อผิดพลาดซึ่งอาจมีข้อมูลที่ละเอียดอ่อน

en: Page to show the Audit Trail for all created/modified and removed items throughout the platform
th: หน้าแสดงเส้นทางการตรวจสอบสำหรับรายการที่สร้าง/แก้ไขและลบทั้งหมดทั่วทั้งแพลตฟอร์ม

en: Page to view/add/edit/delete Commands
th: หน้าสำหรับดู/เพิ่ม/แก้ไข/ลบคำสั่ง

en: Page to view/add/edit/delete/download Player Software Versions
th: หน้าเพื่อดู/เพิ่ม/แก้ไข/ลบ/ดาวน์โหลด Player Software Versions

en: Page which allows for Module Management for the platform
th: หน้าที่อนุญาตให้มีการจัดการโมดูลสำหรับแพลตฟอร์ม

en: Page which allows for Task Management for the platform
th: หน้าที่อนุญาตให้จัดการงานสำหรับแพลตฟอร์ม

en: Page which allows for Transition Management for the platform
th: หน้าที่อนุญาตให้มีการจัดการการเปลี่ยนแปลงสำหรับแพลตฟอร์ม

en: Page which shows all Campaigns that have been created for the purposes of Campaign Management
th: หน้าที่แสดงแคมเปญทั้งหมดที่สร้างขึ้นเพื่อวัตถุประสงค์ในการจัดการแคมเปญ

en: Page which shows all DataSets that have been created which can be used in multiple Layouts
th: หน้าที่แสดงชุดข้อมูลทั้งหมดที่สร้างขึ้นซึ่งสามารถใช้ในหลายเลย์เอาต์

en: Page which shows all Dayparts that have been created
th: หน้าที่แสดงส่วนของวันทั้งหมดที่สร้างขึ้น

en: Page which shows all Display Groups that have been created
th: หน้าที่แสดงกลุ่มเครื่องเล่นทั้งหมดที่สร้างขึ้น

en: Page which shows all Display Setting Profiles that have been added
th: หน้าที่แสดงโปรไฟล์การตั้งค่าการแสดงผลทั้งหมดที่เพิ่มเข้ามา

en: Page which shows all Displays added to the platform for the purposes of Display Management
th: หน้าที่แสดงหน้าจอทั้งหมดที่เพิ่มลงในแพลตฟอร์มเพื่อวัตถุประสงค์ในการจัดการการแสดงผล

en: Page which shows all Events added to the Calendar for the purposes of Schedule Management
th: หน้าที่แสดงกิจกรรมทั้งหมดที่เพิ่มลงในปฏิทินเพื่อวัตถุประสงค์ในการจัดการกำหนดการ

en: Page which shows all Layouts that have been created for the purposes of Layout Management
th: หน้าที่แสดงเลย์เอาต์ทั้งหมดที่สร้างขึ้นเพื่อวัตถุประสงค์ของการจัดการเลย์เอาต์

en: Page which shows all Playlists that have been created which can be used in multiple Layouts
th: หน้าที่แสดงรายการเล่นทั้งหมดที่สร้างขึ้นซึ่งสามารถใช้ในหลายเลย์เอาต์

en: Page which shows all Reports that have been Saved
th: หน้าที่แสดงรายงานทั้งหมดที่บันทึกไว้

en: Page which shows all Reports that have been Scheduled
th: หน้าที่แสดงรายงานทั้งหมดที่กำหนดเวลาไว้

en: Page which shows all Resolutions that have been added to the platform
th: หน้าที่แสดงความละเอียดของหน้าจอทั้งหมดที่เพิ่มลงในแพลตฟอร์ม

en: Page which shows all Tags that have been added for the purposes of Tag Management
th: หน้าที่แสดงแท็กทั้งหมดที่เพิ่มเข้ามาเพื่อวัตถุประสงค์ในการจัดการแท็ก

en: Page which shows all Templates that have been saved
th: หน้าที่แสดงเทมเพลตทั้งหมดที่บันทึกไว้

en: Page which shows all User Groups that have been created
th: หน้าที่แสดงกลุ่มผู้ใช้ทั้งหมดที่สร้างขึ้น

en: Page which shows all Users in the platform for the purposes of User Management
th: หน้าที่แสดงผู้ใช้ทั้งหมดในแพลตฟอร์มเพื่อวัตถุประสงค์ในการจัดการผู้ใช้

en: Page which shows all items that have been uploaded to the Library for the purposes of Media Management
th: หน้าซึ่งแสดงรายการทั้งหมดที่ได้อัปโหลดไปยังไลบารี่เพื่อวัตถุประสงค์ในการจัดการมิเดีย

en: Paid plan?
th: แผนจ่าย?

en: Password
th: รหัสผ่าน

en: Password Changed
th: รหัสผ่านถูกเปลี่ยน

en: Password Policy Regular Expression
th: รหัสผ่านทั่วไป

en: Password Protect Settings
th: การตั้งค่าป้องกันรหัสผ่าน

en: Password Reminder
th: เตือนรหัสผ่าน

en: Password Reset
th: รีเซ็ตรหัสผ่าน

en: Password change required
th: จำเป็นต้องเปลี่ยนรหัสผ่าน

en: Passwords do not match
th: รหัสผ่านไม่ตรงกัน

en: Pause
th: หยุดชั่วคราว

en: Pause Report Schedule
th: หยุดตารางรายงานชั่วคราว

en: Paused %s
th: หยุดชั่วคราว %s

en: Pending
th: รอดำเนินการ

en: Per Minute
th: ต่อนาที

en: Permissions
th: การอนุญาต

en: Persian (Farsi)
th: เปอร์เซีย (ฟาร์ซี)

en: Phone
th: โทรศัพท์

en: Phone Number
th: หมายเลขโทรศัพท์

en: Phone home key
th: คีย์โทรศัพท์บ้าน

en: Pick a command to send to the Player. If the CMS has XMR enabled this will be sent immediately, otherwise it will show an error.
th: เลือกคำสั่งเพื่อส่งให้เครื่องเล่น หาก CMS เปิดใช้งาน XMR สิ่งนี้จะถูกส่งทันที ไม่เช่นนั้นจะแสดงข้อผิดพลาด

en: Picture Settings
th: การตั้งค่ารูปภาพ

en: Picture: Please check the settings selected and remove the duplicates or empty
th: รูปภาพ: โปรดตรวจสอบการตั้งค่าที่เลือกและลบรายการที่ซ้ำกันหรือว่างเปล่า

en: Pipe
th: ท่อ

en: Play Count
th: จำนวนการเล่น

en: Play Layout preview
th: เล่นตัวอย่างเค้าโครง

en: Play Preview
th: เล่นตัวอย่าง

en: Play a video locally stored on the client
th: เล่นวิดีโอที่จัดเก็บไว้ในเครื่อง client

en: Play count
th: จำนวนครั้งที่เล่น

en: Player Code
th: รหัส Player

en: Player Software
th: เวอร์ชั่นเครื่องเล่น

en: Player Status Window
th: หน้าต่างสถานะ Player

en: Player Type
th: ประเภท ผู้เล่น

en: Player Version
th: เวอร์ชั่น ผู้เล่น

en: Player Version Name
th: ชื่อเวอร์ชั่น ผู้เล่น

en: Player Versions
th: เวอร์ชั่นเครื่องเล่น

en: Playlist
th: เพลย์ลิสต์

en: Playlist %name%
th: เพลย์ลิสต์ %name%

en: Playlist %s moved to Folder %s
th: เพลย์ลิสต์ %s ถูกย้ายไปที่โฟลเดอร์ %s

en: Playlist Content
th: เนื้อหาของเพลย์ลิสต์

en: Playlist Dashboard
th: แดชบอร์ดเพลย์ลิสต์

en: Playlist Dashboard showing all Playlists configured in Layouts the user has access to modify.
th: รายการเล่นแดชบอร์ดแสดงรายการเล่นทั้งหมดที่กำหนดค่าใน รูปแบบ(เลย์เอาต์)ที่ผู้ใช้มีสิทธิ์เข้าถึงเพื่อแก้ไข

en: Playlist Dashboard showing only the Playlists configured in Layouts the user has access to modify.
th: แดชบอร์ดรายการเล่นแสดงเฉพาะรายการเล่นที่กำหนดค่าในเลย์เอาต์ที่ผู้ใช้มีสิทธิ์แก้ไข

en: Playlist Duration Updates
th: อัปเดตระยะเวลาของเพลย์ลิสต์

en: Playlist save order failed!
th: ลำดับการบันทึกเพลย์ลิสต์ล้มเหลว!

en: Playlists
th: รายการเล่น

en: Please check the bandwidth graphs and display status for %s to investigate the issue.
th: โปรดตรวจสอบกราฟแบนด์วิดท์และสถานะการแสดงผลสำหรับ %s เพื่อตรวจสอบปัญหา

en: Please correct the error with this Widget
th: โปรดแก้ไขข้อผิดพลาดด้วยวิดเจ็ตนี้

en: Please enter Application name
th: กรุณากรอกชื่อใบสมัคร

en: Please enter Layout code
th: กรุณาใส่รหัสเค้าโครง

en: Please enter a CRON expression in the Schedule
th: โปรดป้อนนิพจน์ CRON ใน Schedule

en: Please enter a Password.
th: กรุณาใส่รหัสผ่าน

en: Please enter a SQL clause for how this dataset should be ordered
th: โปรดป้อนส่วนคำสั่ง SQL สำหรับวิธีการเรียงลำดับชุดข้อมูลนี้

en: Please enter a SQL clause to filter this DataSet.
th: โปรดป้อนคำสั่ง SQL เพื่อกรองชุดข้อมูลนี้

en: Please enter a code between 1 and 50 characters containing only alpha characters and no spaces
th: โปรดป้อนรหัสระหว่าง 1 ถึง 50 อักขระที่มีเฉพาะอักขระอัลฟ่าและไม่มีช่องว่าง

en: Please enter a command name between 1 and 254 characters
th: โปรดป้อนชื่อคำสั่งระหว่าง 1 ถึง 254 อักขระ

en: Please enter a description between 1 and 1000 characters
th: โปรดป้อนคำอธิบายระหว่าง 1 ถึง 1,000 อักขระ

en: Please enter a display group name
th: โปรดป้อนชื่อกลุ่มเครื่องเล่น

en: Please enter a from date
th: กรุณาใส่วันที่จาก

en: Please enter a password for this user.
th: โปรดป้อนรหัสผ่านสำหรับผู้ใช้รายนี้

en: Please enter a password for this user. This user will have full access to the system
th: โปรดป้อนรหัสผ่านสำหรับผู้ใช้รายนี้ ผู้ใช้รายนี้จะเข้าใช้ระบบได้อย่างเต็มที่

en: Please enter a user name for the first administrator account.
th: โปรดป้อนชื่อผู้ใช้สำหรับบัญชีผู้ดูแลระบบบัญชีแรก

en: Please enter a valid email address or leave it empty.
th: โปรดป้อนที่อยู่อีเมลที่ถูกต้องหรือเว้นว่างไว้

en: Please enter a valid formula
th: กรุณากรอกสูตรที่ถูกต้อง

en: Please enter author name
th: กรุณากรอกชื่อผู้แต่ง

en: Please enter password for the Admin account.
th: กรุณาใส่รหัสผ่านสำหรับบัญชีผู้ดูแลระบบ

en: Please enter play count
th: กรุณาใส่จำนวนการเล่น

en: Please enter playlist name
th: กรุณาใส่ชื่อเพลย์ลิสต์

en: Please enter the Code identifier for the Layout as assigned in the Add / Edit Layout form.
th: โปรดป้อนรหัสระบุสำหรับเลย์เอาต์ตามที่กำหนดในแบบฟอร์ม เพิ่ม / แก้ไขเลย์เอาต์

en: Please enter the element in your remote data which we should use as the starting point when we match the remote Columns. This should be an array or an object. You can use the test button below to see the structure that is returned.
th: โปรดป้อนองค์ประกอบในข้อมูลระยะไกลของคุณที่เราควรใช้เป็นจุดเริ่มต้นเมื่อเราจับคู่คอลัมน์ระยะไกล นี่ควรเป็นอาร์เรย์หรือวัตถุ คุณสามารถใช้ปุ่มทดสอบด้านล่างเพื่อดูโครงสร้างที่ส่งคืน

en: Please enter the hostname for the MySQL server. This is usually localhost.
th: โปรดป้อนชื่อโฮสต์สำหรับเซิร์ฟเวอร์ MySQL โดยปกติจะเป็น localhost

en: Please enter the name of the database that should be created.
th: โปรดป้อนชื่อฐานข้อมูลที่ควรสร้าง

en: Please enter the name of the database that should be used.
th: กรุณาใส่ชื่อฐานข้อมูลที่ควรใช้

en: Please enter the name of the database user that should be created.
th: โปรดป้อนชื่อของผู้ใช้ฐานข้อมูลที่ควรสร้าง

en: Please enter the name of the database user that should be used.
th: กรุณากรอกชื่อผู้ใช้งานฐานข้อมูลที่ควรใช้

en: Please enter the number of rows per page. 0 for no pages.
th: โปรดป้อนจำนวนแถวต่อหน้า 0 สำหรับไม่มีหน้า

en: Please enter the password
th: กรุณาใส่รหัสผ่านอีกครั้ง

en: Please enter the private address for XMR.
th: โปรดป้อนที่อยู่ส่วนตัวสำหรับ XMR

en: Please enter the public address for XMR.
th: โปรดป้อนที่อยู่สาธารณะสำหรับ XMR

en: Please enter the update interval in minutes. This should be kept as high as possible. For example, if the data will only change once per hour this could be set to 60.
th: โปรดป้อนช่วงเวลาการอัปเดตเป็นนาที ควรเก็บไว้ให้สูงที่สุด ตัวอย่างเช่น หากข้อมูลจะเปลี่ยนเพียงครั้งเดียวต่อชั่วโมง ก็สามารถตั้งค่าเป็น 60 ได้

en: Please enter the user name of an account that has administrator privileges on the MySQL server.
th: โปรดป้อนชื่อผู้ใช้ของบัญชีที่มีสิทธิ์ของผู้ดูแลระบบบนเซิร์ฟเวอร์ MySQL

en: Please enter title
th: กรุณาใส่ชื่อ

en: Please enter your Two Factor authentication code
th: โปรดป้อนรหัสการตรวจสอบสิทธิ์แบบสองปัจจัยของคุณ

en: Please enter your new password
th: ใส่รหัสผ่านใหม่ที่ต้องการ

en: Please enter your password
th: กรุณาใส่รหัสผ่านของคุณ

en: Please note that removing a media item from the Library will also delete it from the Published version of this Layout and you won't be able to undo that action by discarding your changes. Displays will also be immediately effected.
th: โปรดทราบว่าการนำรายการสื่อออกจากไลบรารี่จะเป็นการลบออกจากเวอร์ชันที่เผยแพร่ของเลย์เอาต์นี้ด้วย และคุณจะไม่สามารถเลิกทำการดำเนินการนั้นได้โดยละทิ้งการเปลี่ยนแปลงของคุณ การแสดงผลจะมีผลทันที

en: Please note that video scaling and video streaming via RTSP is only supported by Android, webOS and Linux players at the current time. The HLS streaming Widget can be used to show compatible video streams on Windows.
th: โปรดทราบว่าการปรับขนาดวิดีโอและการสตรีมวิดีโอผ่าน RTSP นั้นรองรับโดยเครื่องเล่น Android, webOS และ Linux เท่านั้นในเวลาปัจจุบัน วิดเจ็ตสตรีมมิง HLS สามารถใช้เพื่อแสดงสตรีมวิดีโอที่เข้ากันได้บน Windows

en: Please note that your CMS needs to make a successful call to our Authentication Service for this feature to work.
th: โปรดทราบว่า CMS ของคุณต้องโทรไปยัง Authentication Service ของเราให้สำเร็จเพื่อให้ฟีเจอร์นี้ทำงานได้

en: Please note:
th: โปรดทราบ:

en: Please note: Once the CMS Address and Key are authenticated in this form the Display will attempt to register with the CMS Instance details entered. Once transferred the Display will stop communicating with this CMS Instance.
th: โปรดทราบ: เมื่อตรวจสอบสิทธิ์ที่อยู่ CMS และคีย์ในแบบฟอร์มนี้แล้ว เครื่องเล่นจะพยายามลงทะเบียนด้วยรายละเอียดอินสแตนซ์ CMS ที่ป้อน เมื่อโอนแล้ว เครื่องเล่นจะหยุดสื่อสารกับอินสแตนซ์ CMS นี้

en: Please note: The folder location for mysqldump must be available in your path environment variable for this to work and the php exec command must be enabled.
th: โปรดทราบ: ตำแหน่งโฟลเดอร์สำหรับ mysqldump จะต้องพร้อมใช้งานในตัวแปรสภาพแวดล้อมพาธของคุณจึงจะใช้งานได้ และต้องเปิดใช้งานคำสั่ง php exec

en: Please open a new window and recreate the problem. While you do that we are going to log all of the actions taken in a text based log. We won't capture screenshots or videos, so if you feel that this would be useful please capture those manually and add them to the zip file you will download in the next step.
th: โปรดเปิดหน้าต่างใหม่และสร้างปัญหาขึ้นใหม่ ในขณะที่คุณทำเช่นนั้น เราจะบันทึกการดำเนินการทั้งหมดที่ทำในบันทึกแบบข้อความ เราจะไม่จับภาพหน้าจอหรือวิดีโอ ดังนั้นหากคุณรู้สึกว่าสิ่งนี้จะเป็นประโยชน์ โปรดจับภาพเหล่านั้นด้วยตนเองและเพิ่มลงในไฟล์ zip ที่คุณจะดาวน์โหลดในขั้นตอนต่อไป

en: Please press the back button in your browser.
th: กรุณากดปุ่มย้อนกลับในเบราว์เซอร์ของคุณ

en: Please press the button below to go to your homepage or press back in your browser
th: กรุณากดปุ่มด้านล่างเพื่อไปที่หน้าแรกของคุณหรือกดกลับในเบราว์เซอร์ของคุณ

en: Please provide Layout id or Campaign id
th: โปรดระบุรหัสเค้าโครงหรือรหัสแคมเปญ

en: Please provide Layout specific campaign ID
th: โปรดระบุ ID แคมเปญเฉพาะของเลย์เอาต์

en: Please provide Media to Assign
th: โปรดระบุสื่อที่จะมอบหมาย

en: Please provide a Layout ID or Campaign ID
th: โปรดระบุรหัสเค้าโครงหรือรหัสแคมเปญ

en: Please provide a Trigger Code
th: โปรดระบุรหัสทริกเกอร์

en: Please provide a body
th: โปรดเตรียมร่างกาย

en: Please provide a column heading.
th: โปรดระบุส่วนหัวของคอลัมน์

en: Please provide a database host. This is usually localhost.
th: โปรดระบุโฮสต์ฐานข้อมูล โดยปกติจะเป็น localhost

en: Please provide a from/to date.
th: กรุณาระบุวันที่เริ่มและวันที่สิ้นสุด

en: Please provide a height
th: โปรดระบุส่วนสูง

en: Please provide a name
th: กรุณาระบุชื่อ

en: Please provide a name for the existing database.
th: โปรดระบุชื่อสำหรับฐานข้อมูลที่มีอยู่

en: Please provide a name for the new database.
th: โปรดระบุชื่อสำหรับฐานข้อมูลใหม่

en: Please provide a password for the existing database.
th: โปรดระบุรหัสผ่านสำหรับฐานข้อมูลที่มีอยู่

en: Please provide a password for the new database.
th: โปรดระบุรหัสผ่านสำหรับฐานข้อมูลใหม่

en: Please provide a subject
th: โปรดระบุหัวเรื่อง

en: Please provide a user for the existing database.
th: โปรดระบุผู้ใช้สำหรับฐานข้อมูลที่มีอยู่

en: Please provide a user for the new database.
th: โปรดระบุผู้ใช้สำหรับฐานข้อมูลใหม่

en: Please provide a width
th: โปรดระบุความกว้าง

en: Please provide an admin user name.
th: โปรดระบุชื่อผู้ใช้ของผู้ดูแลระบบ

en: Please provide an alternative column heading %s can not be used.
th: โปรดระบุส่วนหัวคอลัมน์อื่นที่ไม่สามารถใช้ %s ได้

en: Please provide the code displayed on the Player screen
th: โปรดระบุรหัสที่แสดงบนหน้าจอโปรแกรมเล่น

en: Please provide the remote URL to the file
th: โปรดใส่ลิ้งค์สำหรับการรีโมท

en: Please provide the value for this Tag and confirm by pressing enter on your keyboard.
th: โปรดระบุค่าสำหรับแท็กนี้และยืนยันโดยกด Enter บนแป้นพิมพ์ของคุณ

en: Please provide trigger code
th: โปรดระบุรหัสทริกเกอร์

en: Please provide valid email address
th: โปรดระบุที่อยู่อีเมลที่ถูกต้อง

en: Please provide valid sending email address in CMS Settings on Network tab
th: โปรดระบุที่อยู่อีเมลสำหรับส่งที่ถูกต้องในการตั้งค่า CMS บนแท็บเครือข่าย

en: Please provide your Two Factor Authorisation Code
th: โปรดระบุรหัสการให้สิทธิ์แบบสองปัจจัยของคุณ

en: Please provide your Two Factor Authorisation Recovery Code
th: โปรดระบุรหัสกู้คืนการอนุญาตสองปัจจัยของคุณ

en: Please provide your credentials
th: โปรดระบุข้อมูลประจำตัวของคุณ

en: Please provide your user name
th: โปรดระบุชื่อผู้ใช้ของคุณ

en: Please repeat the new Password.
th: กรุณากรอกรหัสผ่านใหม่อีกครั้ง

en: Please save this file to your PC.
th: โปรดบันทึกไฟล์นี้ลงในพีซีของคุณ

en: Please scan the following image with your app:
th: โปรดสแกนภาพต่อไปนี้ด้วยแอปของคุณ

en: Please select a Action Type for this event.
th: โปรดเลือกประเภทการดำเนินการสำหรับกิจกรรมนี้

en: Please select a Action trigger code for this event.
th: โปรดเลือกรหัสทริกเกอร์การดำเนินการสำหรับเหตุการณ์นี้

en: Please select a Campaign for this Event to show
th: โปรดเลือกแคมเปญสำหรับงานนี้ที่จะแสดง

en: Please select a Campaign/Layout for this event.
th: โปรดเลือกแคมเปญ/รูปแบบสำหรับกิจกรรมนี้

en: Please select a Command for this event.
th: โปรดเลือกคำสั่งสำหรับเหตุการณ์นี้

en: Please select a DataSet
th: โปรดเลือกชุดข้อมูล

en: Please select a Layout code for this event.
th: โปรดเลือกรหัสเค้าโครงสำหรับเหตุการณ์นี้

en: Please select a Layout for this Event to show
th: โปรดเลือกเค้าโครงสำหรับเหตุการณ์นี้ที่จะแสดง

en: Please select a Layout or Campaign for this Event to show
th: โปรดเลือกเค้าโครงหรือแคมเปญสำหรับกิจกรรมนี้ที่จะแสดง

en: Please select a Layout to assign.
th: โปรดเลือก Layout ที่จะกำหนด

en: Please select a Playlist to manage
th: โปรดเลือกเพลย์ลิสต์ที่จะจัดการ

en: Please select a Region
th: กรุณาเลือก ภาษาและวันที่

en: Please select a clock face.
th: โปรดเลือกหน้าปัดนาฬิกา

en: Please select a column to be the item content
th: โปรดเลือกคอลัมน์ที่จะเป็นเนื้อหารายการ

en: Please select a column to be the item content. We will try to convert this to a date/time and if we can't we will use the current date/time.
th: โปรดเลือกคอลัมน์ที่จะเป็นเนื้อหาของรายการ เราจะพยายามแปลงเป็นวันที่/เวลา และหากทำไม่ได้ เราจะใช้วันที่/เวลาปัจจุบัน

en: Please select a column to be the item summary
th: โปรดเลือกคอลัมน์ที่จะสรุปรายการ

en: Please select a column to be the item title
th: กรุณาเลือกคอลัมน์ที่ต้องการเป็นชื่อรายการ

en: Please select a command for this Event.
th: โปรดเลือกคำสั่งสำหรับกิจกรรมนี้

en: Please select a template
th: โปรดเลือกเทมเพลต

en: Please select a theme for the clock.
th: โปรดเลือกธีมสำหรับนาฬิกา

en: Please select action Type
th: โปรดเลือกประเภทการดำเนินการ

en: Please select at least 1 Playlist to embed
th: โปรดเลือกอย่างน้อย 1 เพลย์ลิสต์ที่จะฝัง

en: Please select at least one option
th: โปรดเลือกอย่างน้อยหนึ่งตัวเลือก

en: Please select one or more displays / groups for this event to be shown on.
th: โปรดเลือกเครื่องเล่นหรือกลุ่มเครื่องเล่นเพื่อแสดงผล

en: Please select one or more displays / groups for this notification to be shown on - Layouts will need the notification widget.
th: โปรดเลือกการแสดง / กลุ่มอย่างน้อยหนึ่งรายการเพื่อให้การแจ้งเตือนนี้ปรากฏ - เลย์เอาต์จะต้องมีวิดเจ็ตการแจ้งเตือน

en: Please select one or more users / groups who will receive this notification.
th: โปรดเลือกผู้ใช้ / กลุ่มหนึ่งรายหรือมากกว่าที่จะได้รับการแจ้งเตือนนี้

en: Please select the Campaign you would like to assign this Layout to. It will be assigned to the end of the Campaign.
th: โปรดเลือกแคมเปญที่คุณต้องการกำหนดรูปแบบนี้ให้ จะถูกกำหนดให้ในตอนท้ายของแคมเปญ

en: Please select the Code identifier for the Layout that Player should navigate to when this Action is triggered.
th: โปรดเลือกตัวระบุรหัสสำหรับเค้าโครงที่ Player ควรนำทางไปเมื่อการดำเนินการนี้ถูกทริกเกอร์

en: Please select the Event Type
th: กรุณาเลือกประเภทงาน

en: Please select the effect that will be used to transition between items.
th: โปรดเลือกเอฟเฟกต์ที่จะใช้ในการเปลี่ยนระหว่างรายการ

en: Please select the order this event should appear in relation to others when there is more than one event scheduled
th: หากเลือกกิจกรรมมากกว่า 1 อย่าง กรุณาจัดลำดับในการแสดงผล

en: Please select the type of countdown.
th: โปรดเลือกประเภทการนับถอยหลัง

en: Please set Player Software Version
th: โปรดตั้งค่าเวอร์ชันซอฟต์แวร์เครื่องเล่น

en: Please tick the box if you would like to delete all the Data contained in this DataSet
th: โปรดทำเครื่องหมายที่ช่องหากคุณต้องการลบข้อมูลทั้งหมดที่มีอยู่ในชุดข้อมูลนี้

en: Please use only alphanumeric characters in Layout Code identifier
th: โปรดใช้เฉพาะอักขระที่เป็นตัวอักษรและตัวเลขคละกันในตัวระบุรหัสเลย์เอาต์

en: Please use the buttons below to generate or show your two factor recovery codes.
th: โปรดใช้ปุ่มด้านล่างเพื่อสร้างหรือแสดงรหัสกู้คืนสองปัจจัยของคุณ

en: Polish
th: โปแลนด์

en: Populate with Library Media matching the criteria below and automatically maintain the Playlist.
th: เติมมิเดียไลบารี่ที่ตรงกับเกณฑ์ด้านล่างและดูแลเพลย์ลิสต์โดยอัตโนมัติ

en: Populate with Library Media matching the criteria below. This is a one time assignment and is not automatically maintained.
th: ติมด้วยมิเดียไลบารี่ที่ตรงกับเกณฑ์ด้านล่าง นี่เป็นการมอบหมายครั้งเดียวและไม่ได้รับการดูแลโดยอัตโนมัติ

en: Portrait
th: แนวตั้ง

en: Portuguese
th: โปรตุเกส

en: Português Brasil
th: โปรตุเกส บราซิล

en: Positioning
th: การจัดวาง

en: Power Only
th: พลังงานเท่านั้น

en: PowerPoint
th: พาวเวอร์พ้อย

en: Powerpoint. PPT, PPS
th: พาวเวอร์พ้อย PPT, PPS

en: Preferences
th: ตั้งค่า

en: Preload?
th: พรีโหลด

en: Prev
th: ก่อนหน้า

en: Prevent Sleep?
th: ป้องกันการนอนหลับ?

en: Preview
th: ตัวอย่าง

en: Preview Campaign
th: ดูตัวอย่างแคมเปญ

en: Preview Draft Layout
th: ดูตัวอย่าง Draft

en: Preview Enabled
th: เปิดใช้งานการแสดงตัวอย่าง

en: Preview Enabled?
th: เปิดใช้งานพรีวิว?

en: Preview Layout
th: ดูตัวอย่างเลย์เอาต์

en: Preview failed!
th: การแสดงตัวอย่างล้มเหลว!

en: Preview in new window
th: ดูตัวอย่างในหน้าต่างใหม่

en: Preview media
th: แสดงตัวอย่าง สื่อ

en: Preview stopped!
th: พรีวิวหยุด!

en: Preview your selection in a new tab
th: ดูตัวอย่างการเลือกของคุณในแท็บใหม่

en: Previous
th: ก่อนหน้า

en: Previous Run
th: วิ่งก่อนหน้า

en: Previous widget
th: วิดเจ็ตก่อนหน้า

en: Price
th: ราคา

en: Primary
th: ไพรเมรี่

en: Print
th: พิมพ์

en: Priority
th: ลำดับความสำคัญ

en: Priority must be 0 or a positive number
th: ลำดับความสำคัญต้องเป็น 0 หรือจำนวนบวก

en: Privacy Policy
th: นโยบายส่วนบุคคล

en: Privacy Url
th: URL ความเป็นส่วนตัว

en: Private Folder
th: โฟลเดอร์ส่วนตัว

en: Private Item
th: ของใช้ส่วนตัว

en: Problem copying file in the Library Folder
th: ปัญหาในการคัดลอกไฟล์ในไลบารี่โฟลเดอร์

en: Problem copying provided file into the Library Folder
th: ปัญหาในการคัดลอกไฟล์ที่ให้ไว้ในไลบารี่โฟลเดอร์

en: Problem moving downloaded file into the Library Folder
th: ปัญหาในการย้ายไฟล์ที่ดาวน์โหลดมาไว้ในไลบารี่โฟลเดอร์

en: Problem moving uploaded file into the Attachment Folder
th: ปัญหาในการย้ายไฟล์ที่อัปโหลดไปยังโฟลเดอร์ไฟล์แนบ

en: Problem moving uploaded file into the Library Folder
th: ปัญหาในการย้ายไฟล์ที่อัพโหลดไปยังไลบารี่โฟลเดอร์

en: Problem with Form Template
th: ฟอร์มรูปแบบมีปัญหา

en: Processing %d results into %d potential columns
th: กำลังประมวลผลผลลัพธ์ %d เป็น %d คอลัมน์ที่เป็นไปได้

en: Processing Result with Data Root %s
th: ผลลัพธ์การประมวลผลด้วยรูทข้อมูล %s

en: Processing as Multiple Rows
th: กำลังประมวลผลเป็นหลายแถว

en: Processing as a Single Row
th: กำลังประมวลผลเป็นแถวเดียว

en: Processing...
th: กำลังดำเนินการ...

en: Product Options
th: ตัวเลือกสินค้า

en: Production
th: การผลิต

en: Products for
th: ผลิตภัณฑ์สำหรับ

en: Profile
th: โปรไฟล์

en: Proof of Play
th: หลักฐานการเล่น

en: Proof of Play Reports which include summary and distribution by Layout, Media or Event
th: รายงานหลักฐานการเล่น ซึ่งรวมถึงสรุปและเผยแพร่ตามรูปแบบ สื่อ หรือเหตุการณ์

en: Property
th: คุณสมบัติ

en: Protected
th: มีการป้องกัน

en: Provide Column number relative to the spreadsheet, numeration starts from 0 ie to get values from Column A from spreadsheet to this column enter 0
th: ระบุหมายเลขคอลัมน์ที่สัมพันธ์กับสเปรดชีต การนับเริ่มต้นจาก 0 เช่น การรับค่าจากคอลัมน์ A จากสเปรดชีตไปยังคอลัมน์นี้ ให้ป้อน 0

en: Provide a Password which will be required to access settings
th: ระบุรหัสผ่านซึ่งจะต้องใช้ในการเข้าถึงการตั้งค่า

en: Provide a custom clause instead of using the clause builder above.
th: ระบุส่วนคำสั่งที่กำหนดเองแทนการใช้ตัวสร้างส่วนคำสั่งด้านบน

en: Provide a date and time to end the Repeat for this Event. Leave empty to Repeat indefinitely.
th: ระบุวันที่และเวลาในการสิ้นสุดการทำซ้ำสำหรับกิจกรรมนี้ เว้นว่างไว้เพื่อทำซ้ำไปเรื่อย ๆ

en: Provide an optional Value for this Tag. If no Value is required, this field can be left blank
th: ระบุค่าที่ไม่บังคับสำหรับแท็กนี้ หากไม่ต้องการค่า ฟิลด์นี้สามารถเว้นว่างไว้ได้

en: Provide an optional Value for this Tag. If no Value is required, this field can be left blank.
th: ระบุค่าที่ไม่บังคับสำหรับแท็กนี้ หากไม่ต้องการค่า ฟิลด์นี้สามารถเว้นว่างไว้ได้

en: Provided CMS Key is invalid
th: รหัส CMS ที่ระบุไม่ถูกต้อง

en: Provided CMS URL is invalid
th: CMS URL ที่ระบุไม่ถูกต้อง

en: Provided Data Type doesn't exist
th: ไม่มีประเภทข้อมูลที่ระบุ

en: Provided DataSet Column Type doesn't exist
th: ไม่มีประเภทคอลัมน์ชุดข้อมูลที่ระบุ

en: Provided Object not under permission management
th: วัตถุที่ให้ไม่อยู่ภายใต้การจัดการสิทธิ์

en: Provided URL is invalid
th: URL ที่ระบุไม่ถูกต้อง

en: Provided formula is invalid
th: สูตรที่ระบุไม่ถูกต้อง

en: Provided source is invalid.
th: แหล่งที่มาที่ระบุไม่ถูกต้อง

en: Provider
th: ผู้ให้บริการ

en: Publish
th: เผยแพร่

en: Publish %layout%
th: เผยแพร่ %layout%

en: Publish Date
th: วันที่สร้าง

en: Publish Now?
th: เผยแพร่ตอนนี้?

en: Publish failed.
th: Publish ไม่สำเร็จ

en: Published
th: เผยแพร่แล้ว

en: Published %s
th: เผยแพร่แล้ว%s

en: Published Date Column
th: คอลัมน์วันที่เผยแพร่

en: Publishing
th: การเผยแพร่

en: Publishing layouts with set publish dates
th: เค้าโครงการเผยแพร่พร้อมกำหนดวันที่เผยแพร่

en: Purge All
th: ล้างทั้งหมด

en: Purge List Cleanup Start
th: ล้างรายการล้างเริ่มต้น

en: Purge all Media files
th: ล้างไฟล์ สื่อทั้งหมด

en: Query builder
th: ตัวสร้างแบบสอบถาม

en: Query params builder
th: ตัวสร้างพารามิเตอร์แบบสอบถาม

en: Quick Chart URL
th: URL แผนภูมิด่วน

en: RSS Feeds for %dataSetName%
th: ฟีด RSS สำหรับ %dataSetName%

en: RSS Ticker.
th: RSS ทิกเกอร์

en: RSS/Atom Feed to be displayed on the Status Dashboard
th: RSS/Atom Feed ที่จะแสดงบนแดชบอร์ดสถานะ

en: Raining
th: ฝนตก

en: Random Widget each cycle?
th: วิดเจ็ตสุ่มในแต่ละรอบ?

en: Randomise?
th: สุ่ม?

en: Reason
th: เหตุผล

en: Reassign all items this User owns to the selected User.
th: มอบหมายรายการทั้งหมดที่ผู้ใช้รายนี้เป็นเจ้าของใหม่ให้กับผู้ใช้ที่เลือก

en: Reassign items to another User
th: มอบหมายรายการใหม่ให้กับผู้ใช้รายอื่น

en: Reassign objects from this Folder before deleting.
th: กำหนดวัตถุใหม่จากโฟลเดอร์นี้ก่อนที่จะลบ

en: Receive Display Notifications?
th: รับการแจ้งเตือนเครื่องเล่น?

en: Receive System Notifications?
th: รับการแจ้งเตือนระบบ?

en: Reconfigure XMR
th: กำหนดค่า XMR . ใหม่

en: Record geolocation on each Proof of Play?
th: บันทึกตำแหน่งทางภูมิศาสตร์ในแต่ละ Proof of Play?

en: Recovery Code
th: รหัสกู้คืน

en: Recovery codes will become active only after this form is successfully saved
th: รหัสกู้คืนจะใช้งานได้หลังจากบันทึกแบบฟอร์มนี้สำเร็จเท่านั้น

en: Recovery for Display %s
th: การกู้คืนสำหรับจอแสดงผล %s

en: Recreate the Problem in a new window.
th: สร้างปัญหาใหม่ในหน้าต่างใหม่

en: Recurring
th: เกิดซ้ำ

en: Red
th: สีแดง

en: Ref 1
th: อ้างอิง 1

en: Ref 2
th: อ้างอิง 2

en: Ref 3
th: อ้างอิง 3

en: Ref 4
th: อ้างอิง 4

en: Ref 5
th: อ้างอิง 5

en: Reference
th: อ้างถึง

en: Reference 1
th: อ้างอิง 1

en: Reference 2
th: อ้างอิงที่ 2

en: Reference 3
th: อ้างอิงที่ 3

en: Reference 4
th: อ้างอิงที่ 4

en: Reference 5
th: อ้างอิงที่ 5

en: Refresh
th: รีเฟรช

en: Refresh the Log
th: รีเฟรชบันทึก

en: Refresh the Table
th: รีเฟรชตาราง

en: Region
th: ภาษาและวันที่

en: Region Actions:
th: การดำเนินการตาม ภาษาและวันที่:

en: Region ID
th: ไอดี ภาษาและวันที่

en: Region Option not found
th: ไม่พบตัวเลือก ภาษาและวันที่

en: Region not found
th: ไม่พบ ภาษาและวันที่

en: Regional
th: ภาษาและวันที่

en: Regular Expression for password complexity, leave blank for no policy.
th: Regular Expression สำหรับความซับซ้อนของรหัสผ่าน เว้นว่างไว้หากไม่มีนโยบาย

en: Regular Maintenance
th: การบำรุงรักษาปกติ

en: Relationship Tree
th: ความสัมพันธ์แบบต้นไม้

en: Release Date
th: วันที่วางจำหน่าย

en: Released
th: ปล่อยแล้ว

en: Reminder
th: เตือนความจำ

en: Reminder for %s
th: การช่วยเตือนสำหรับ %s

en: Remote
th: ควบคุมระยะไกล

en: Remote Data Path
th: เส้นทางข้อมูลระยะไกล

en: Remote DataSet %s failed to synchronise
th: ชุดข้อมูลระยะไกล %s ล้มเหลวในการซิงโครไนซ์

en: Remote field is required when the column type is set to Remote
th: ต้องระบุฟิลด์รีโมตเมื่อตั้งค่าประเภทคอลัมน์เป็น Remote

en: Remote?
th: ระยะไกล

en: Remove Hashtags?
th: ลบแฮชแท็ก?

en: Remove Mentions?
th: ลบการพูดถึง?

en: Remove Old Screenshots
th: ลบภาพหน้าจอเก่า

en: Remove URLs?
th: ลบ URL?

en: Remove all changes failed!!
th: ลบการเปลี่ยนแปลงทั้งหมดล้มเหลว!!

en: Remove all media not currently in use?
th: ลบสื่อทั้งหมดที่ไม่ได้ใช้งานอยู่หรือไม่

en: Remove any cached data for this display.
th: ลบข้อมูลแคชสำหรับการแสดงผลนี้

en: Remove file from the Media Library
th: ลบจากไลบรารี่

en: Remove old revisions
th: ลบการแก้ไขเก่า

en: Remove tags from the list to remove them from elements that contain them.
th: ลบแท็กออกจากรายการเพื่อลบออกจากองค์ประกอบที่มีอยู่

en: Remove the XMR configuration for this Player and send a rekey action.
th: ลบการกำหนดค่า XMR สำหรับเครื่องเล่นนี้และส่งการดำเนินการคีย์ใหม่

en: Removed %d old Display screenshots
th: นำภาพหน้าจอที่แสดงเก่าออก %d ภาพ

en: Removed %d rows
th: นำออก %d แถว

en: Removed Audio
th: ลบเสียง

en: Rename
th: เปลี่ยนชื่อ

en: Rename and Delete existing Folders
th: เปลี่ยนชื่อและลบโฟลเดอร์ที่มีอยู่

en: Repeat
th: ทำซ้ำ

en: Repeat - repeat the Widgets in this Playlist until the number of Spots have been filled
th: ทำซ้ำ - ทำซ้ำวิดเจ็ตในเพลย์ลิสต์นี้จนกว่าจะเต็มจำนวน Spots

en: Repeat every must be a positive number
th: ทำซ้ำทุก ๆ อันต้องเป็นจำนวนบวก

en: Repeat the new Password for this user.
th: ทำซ้ำรหัสผ่านใหม่สำหรับผู้ใช้รายนี้

en: Repeats
th: การเกิดซ้ำ

en: Repeats selection is invalid for Always or Daypart events
th: การเลือกซ้ำไม่ถูกต้องสำหรับกิจกรรม Always หรือ Daypart

en: Replace
th: แทนที่

en: Replace Existing Media?
th: แทนที่สื่อที่มีอยู่?

en: Replacements
th: ทดแทน

en: Report Fault
th: รายงานข้อผิดพลาด

en: Report Name
th: ชื่อรายงาน

en: Report Schedule
th: ปฏิทินรายงาน

en: Report Schedule not found
th: ไม่พบกำหนดการรายงาน

en: Report Schedules
th: ปฏิทินรายงาน

en: Report Type
th: ประเภทรายงาน

en: Report an application fault
th: รายงานข้อผิดพลาดของแอปพลิเคชัน

en: Report class not found
th: ไม่พบคลาสรายงาน

en: Report schedule
th: กำหนดการรายงาน

en: Report schedule cannot be deleted. Please ensure there are no saved reports against the schedule.
th: ไม่สามารถลบกำหนดการรายงาน โปรดตรวจสอบให้แน่ใจว่าไม่มีรายงานที่บันทึกไว้เทียบกับกำหนดการ

en: Reported Player Faults
th: รายงานข้อผิดพลาดของ Player

en: Reporting
th: การรายงาน

en: Reports
th: รายงาน

en: Request Screen Shot
th: ขอภาพหน้าจอ

en: Request sent for %s
th: ส่งคำขอสำหรับ %s . แล้ว

en: Required Value?
th: มูลค่าที่ต้องการ?

en: Required file not found for Display and Layout Combination
th: ไม่พบไฟล์ที่จำเป็นสำหรับการรวมการแสดงผลและเค้าโครง

en: Required file not found for Display and Layout Widget
th: ไม่พบไฟล์ที่จำเป็นสำหรับ Display and Layout Widget

en: Required file not found for Display and Media Combination
th: ไม่พบไฟล์ที่จำเป็นสำหรับการแสดงผลและการรวมสื่อ

en: Required?
th: ที่จำเป็น?

en: Requires PHP FileInfo support to function. If you are on Windows you need to enable the php_fileinfo.dll in your php.ini file.
th: ต้องการการสนับสนุน PHP FileInfo เพื่อให้ทำงานได้ หากคุณใช้ Windows คุณต้องเปิดใช้งาน php_fileinfo.dll ในไฟล์ php.ini ของคุณ

en: Reset Password
th: ตั้งรหัสผ่านใหม่

en: Reset Report Schedule
th: รีเซ็ตตารางรายงาน

en: Reset Two Factor Authentication
th: รีเซ็ตการรับรองความถูกต้องด้วยสองปัจจัย

en: Reset to previous run
th: รีเซ็ตเป็นการทำงานก่อนหน้า

en: Reset your client secret to prevent access from any existing application.
th: รีเซ็ตความลับไคลเอ็นต์ของคุณเพื่อป้องกันการเข้าถึงจากแอปพลิเคชันที่มีอยู่

en: Reset zoom
th: รีเซ็ตการซูม

en: Reshow welcome
th: แสดงใหม่ยินดีต้อนรับ

en: Resize Limit
th: ขีดจำกัดการปรับขนาด

en: Resize Threshold
th: ปรับขนาดเกณฑ์

en: Resolution
th: ความละเอียดของหน้าจอ

en: Resolution not found
th: ไม่พบความละเอียดของหน้าจอ

en: Resolutions
th: ความละเอียดของหน้าจอ

en: Resting Log Level
th: ระดับบันทึกการพักผ่อน

en: Restricted high level access advised - potentially damaging system settings
th: แนะนำให้เข้าถึงระดับสูง - อาจทำให้การตั้งค่าระบบเสียหาย

en: Resume
th: ทำต่อ

en: Resume Report Schedule
th: กำหนดการรายงานตัวต่อ

en: Resumed %s
th: กลับมาทำงานต่อ %s

en: Retest
th: ทดสอบอีกครั้ง

en: Retire
th: สิ้นสุดการใช้งาน

en: Retire %layout%
th: %layout% สิ้นสุดการใช้งาน

en: Retire this layout or not? It will no longer be visible in lists
th: สิ้นสุดการใช้งานเลย์เอาต์นี้หรือไม่? จะไม่ปรากฏในรายการอีกต่อไป

en: Retire this media?
th: สิ้นสุดการใช้งานสื่อนี้หรือไม่

en: Retire this template or not? It will no longer be visible in lists
th: เลิกใช้เทมเพลตนี้หรือไม่? จะไม่ปรากฏในรายการอีกต่อไป

en: Retire? It will no longer be visible when scheduling
th: หมดอายุ จะไม่ปรากฏให้เห็นอีกต่อไปเมื่อกำหนดเวลา

en: Retired
th: สิ้นสุดการใช้งานไปแล้ว

en: Retired %s
th: สิ้นสุดการใช้งาน %s

en: Retired media remains on existing Layouts but is not available to assign to new Layouts.
th: สื่อที่เลิกใช้แล้วจะยังคงอยู่ในเลย์เอาต์ที่มีอยู่แต่ไม่สามารถกำหนดให้กับเลย์เอาต์ใหม่ได้

en: Retired?
th: สิ้นสุดการใช้งานแล้ว?

en: Return Display Groups that contain the selected Display somewhere in the nested Display Group relationship tree.
th: ส่งคืนกลุ่มเครื่องเล่น ที่มีเครื่องเล่น ที่เลือกไว้ที่ใดที่หนึ่งในแผนผังความสัมพันธ์ของกลุ่มเครื่องเล่นที่ซ้อนกัน

en: Return Display Groups that directly contain the selected Display.
th: ส่งคืนกลุ่มเครื่องเล่นที่มีเครื่องเล่นที่เลือกโดยตรง

en: Return to Layout View
th: กลับไปที่มุมมองเค้าโครง

en: Retype New Password
th: พิมพ์รหัสผ่านใหม่อีกครั้ง

en: Reverse conversion?
th: แปลงกลับ?

en: Revert %target% assignment
th: คืนค่า % เป้าหมาย% การมอบหมาย

en: Revert %target% creation
th: เปลี่ยนกลับการสร้าง % เป้าหมาย%

en: Revert %target% order
th: เปลี่ยนคำสั่ง % เป้าหมาย% กลับ

en: Revert %target% transformation
th: แปลงกลับ % เป้าหมาย% การแปลง

en: Revert failed: %error%
th: การเปลี่ยนกลับล้มเหลว: %error%

en: Revert last change
th: ย้อนกลับการเปลี่ยนแปลงล่าสุด

en: Revised
th: แก้ไข

en: Revoke
th: เพิกถอน

en: Revoke Access for this Application
th: เพิกถอนการเข้าถึงสำหรับแอปพลิเคชันนี้

en: Right
th: ขวา

en: Right click a Folder for further Options
th: คลิกขวาที่โฟลเดอร์เพื่อดูตัวเลือกเพิ่มเติม

en: Right to Left (RTL)
th: ขวาไปซ้าย (RTL)

en: Romanian
th: โรมาเนีย

en: Route is available through the API
th: เส้นทางสามารถใช้ได้ผ่านAPI

en: Row Limit
th: ขีด จำกัด แถว

en: Row Menu
th: เมนูแถว

en: Rows per page
th: จำนวนจดหมายต่อหน้า

en: Run
th: รัน

en: Run Now
th: รันตอนนี้

en: Run Now set on %s
th: ตั้งค่า Run Now บน %s

en: Run Task Now
th: เรียกใช้งานทันที

en: Run Test-Request for %s
th: เรียกใช้การทดสอบ-คำขอสำหรับ %s

en: Run at CMS Time?
th: ทำงานที่ CMS Time?

en: Run once a day, midnight
th: เล่นวันละครั้ง, เที่ยงคืน

en: Run once a month, midnight, first of month
th: เล่นเดือนละครั้ง, เที่ยงคืน ต้นเดือน

en: Run once a week, midnight on Monday
th: เล่นสัปดาห์ละครั้ง, เที่ยงคืนของวันจันทร์

en: Run once a year, midnight, Jan. 1
th: เล่นปีละครั้ง, เที่ยงคืน 1 ม.ค.

en: Run report results: %s.
th: เรียกใช้ผลรายงาน: %s

en: Run reporting on a variety of different KPI's and metrics applicable to the Features enabled.
th: เรียกใช้การรายงานเกี่ยวกับ KPI และเมตริกต่างๆ ที่เกี่ยวข้องกับฟีเจอร์ที่เปิดใช้งาน

en: Run through the library and remove unused and unnecessary files
th: เรียกใช้ในไลบรารี่และลบไฟล์ที่ไม่ได้ใช้และไม่จำเป็นออก

en: Russian
th: รัสเซีย

en: SOAP Extension
th: ส่วนขยายสบู่

en: STS Time out
th: STS หมดเวลา

en: Saturday
th: วันเสาร์

en: Save
th: บันทึก

en: Save Template
th: บันทึกเทมเพลต

en: Save all changes failed!
th: บันทึกการเปลี่ยนแปลงทั้งหมดล้มเหลว!

en: Save as
th: บันทึกเป็น

en: Save changes
th: บันทึกการเปลี่ยนแปลง

en: Save editor changes
th: บันทึกการเปลี่ยนแปลงตัวแก้ไข

en: Save order failed: %error%
th: บันทึกคำสั่งซื้อล้มเหลว: %error%

en: Save this Layout as a Template?
th: บันทึกเลย์เอาต์นี้เป็นเทมเพลตหรือไม่

en: Saved %s
th: บันทึกแล้ว %s

en: Saved Report Converted to Schema Version 2
th: รายงานที่บันทึกไว้แปลงเป็น Schema เวอร์ชัน 2

en: Saved Reports
th: รายงานการบันทึก

en: Saved as
th: บันทึกเป็น

en: Saved report cannot be deleted
th: ไม่สามารถลบรายงานที่บันทึกไว้ได้

en: Saved reports
th: รายงานการบันทึก

en: Scale
th: ปรับขนาด

en: Scale Content?
th: เนื้อหามาตราส่วน?

en: Scale Percentage
th: เปอร์เซ็นต์สเกล

en: Scale type
th: ประเภทสเกล

en: Schedule
th: ปฏิทิน

en: Schedule Event
th: กำหนดการเหตุการณ์

en: Schedule ID
th: รหัสปฏิทิน

en: Schedule Name
th: ชื่อกำหนดการ

en: Schedule reminder
th: การแจ้งเตือนกำหนดการ

en: Schedule with view sharing?
th: กำหนดเวลาด้วยการแบ่งปันมุมมอง?

en: Scheduled Action Event ID %d contains an invalid Layout linked to it by the Layout code.
th: รหัสเหตุการณ์การดำเนินการตามกำหนดการ %d มีเลย์เอาต์ที่ไม่ถูกต้องเชื่อมโยงกับเลย์เอาต์โดยโค้ดเลย์เอาต์

en: Scheduling
th: การจัดตารางงาน

en: Scopes
th: ขอบเขต

en: Scopes grant the Application access to specific routes, all GET,POST and PUT calls for the selected scopes, will be available to use by this Application.
th: ขอบเขตอนุญาตให้แอปพลิเคชันเข้าถึงเส้นทางเฉพาะ การเรียก GET,POST และ PUT ทั้งหมดสำหรับขอบเขตที่เลือกจะพร้อมใช้งานโดยแอปพลิเคชันนี้

en: Screen Dimensions
th: ขนาดหน้าจอ

en: Screen Shot Size
th: ขนาดภาพหน้าจอ

en: Screen shot interval
th: ช่วงเวลาถ่ายภาพหน้าจอ

en: Screen shot?
th: ภาพหน้าจอ?

en: Screenshots can be seen in the Display Grid by selecting Column Visibility and enabling the Screenshot column.
th: ภาพหน้าจอสามารถเห็นได้ในตารางแสดงผลโดยเลือกการมองเห็นคอลัมน์และเปิดใช้งานคอลัมน์ภาพหน้าจอ

en: Scroll Horizontal
th: เลื่อนแนวนอน

en: Scroll Vertical
th: เลื่อนแนวตั้ง

en: Scroll to selected widget
th: เลื่อนไปที่วิดเจ็ตที่เลือก

en: Search
th: ค้นหา

en: Search in all folders
th: ค้นหาในโฟลเดอร์ทั้งหมด

en: Search:
th: ค้นหา:

en: Secondary
th: สำรอง

en: Secondary steps colour
th: สีขั้นรอง

en: Seconds
th: วินาที

en: Seconds hand colour
th: สีเข็มวินาที

en: Seconds this event should be scheduled for
th: วินาที เหตุการณ์นี้ควรกำหนดไว้สำหรับ

en: Select
th: เลือก

en: Select All
th: เลือกทั้งหมด

en: Select Folder
th: เลือกโฟลเดอร์

en: Select a User Group for this User so that they get access to the parts of the application they need.
th: เลือกกลุ่มผู้ใช้สำหรับผู้ใช้รายนี้เพื่อให้เข้าถึงส่วนต่างๆ ของแอปพลิเคชันที่ต้องการได้

en: Select a custom font - leave empty to use the default font.
th: เลือกแบบอักษรที่กำหนดเอง - เว้นว่างไว้เพื่อใช้แบบอักษรเริ่มต้น

en: Select a day part that should act as operating hours for this display -  email alerts will not be sent outside of operating hours
th: เลือกส่วนของวันที่ควรทำหน้าที่เป็นเวลาทำการสำหรับการแสดงผลนี้ - การแจ้งเตือนทางอีเมลจะไม่ถูกส่งนอกเวลาทำการ

en: Select a day part that should act as operating hours for this display - email alerts will not be sent outside of operating hours
th: เลือกส่วนของวันที่ควรทำหน้าที่เป็นเวลาทำการสำหรับการแสดงผลนี้ - การแจ้งเตือนทางอีเมลจะไม่ถูกส่งนอกเวลาทำการ

en: Select a property to display inputs
th: เลือกคุณสมบัติที่เครื่องเล่นจะอินพุต

en: Select a type and an item (i.e., layout/media/tag)
th: เลือกประเภทและรายการ (i.e., layout/media/tag)

en: Select an Image
th: เลือกภาพ

en: Select any folders the new user should have shared with them for viewing and editing.
th: เลือกโฟลเดอร์ที่ผู้ใช้ใหม่ควรแชร์กับพวกเขาเพื่อดูและแก้ไข

en: Select images from the media library to replace the default weather backgrounds.
th: เลือกรูปภาพจากไลบรารี่สื่อเพื่อแทนที่พื้นหลังสภาพอากาศเริ่มต้น

en: Select media to add
th: เลือกสื่อที่จะเพิ่ม

en: Select one or more rows to delete
th: เลือกหนึ่งแถวขึ้นไปที่จะลบ

en: Select sharing to grant to this application (scopes).
th: เลือกการแบ่งปันเพื่อมอบให้กับแอปพลิเคชันนี้ (ขอบเขต)

en: Select source type of the provided remote Dataset URL
th: เลือกประเภทแหล่งที่มาของ URL ชุดข้อมูลระยะไกลที่ให้มา

en: Select the Column Type
th: เลือกประเภทคอลัมน์

en: Select the Default setting to use for the collection for Proof of Play statistics for all Widgets.
th: เลือกการตั้งค่าเริ่มต้นที่จะใช้สำหรับคอลเลกชันสำหรับสถิติ Proof of Play สำหรับวิดเจ็ตทั้งหมด

en: Select the Default setting to use for the collection of Proof of Play statistics for all Layout Items.
th: เลือกการตั้งค่าเริ่มต้นเพื่อใช้สำหรับการรวบรวมสถิติ Proof of Play สำหรับรายการเค้าโครงทั้งหมด

en: Select the Default setting to use for the collection of Proof of Play statistics for all Media Items.
th: เลือกการตั้งค่าเริ่มต้นเพื่อใช้สำหรับการรวบรวมสถิติ หลักฐานการเล่น สำหรับรายการสื่อทั้งหมด

en: Select the Default setting to use for the collection of Proof of Play statistics for all Playlists.
th: เลือกการตั้งค่าเริ่มต้นเพื่อใช้สำหรับการรวบรวมสถิติหลักฐานการเล่นสำหรับรายการเล่นทั้งหมด

en: Select the audio file that should be played when this Widget starts.
th: เลือกไฟล์เสียงที่ควรเล่นเมื่อวิดเจ็ตนี้เริ่มทำงาน

en: Select the authentication requirements for the remote data source. These will be added to the request.
th: เลือกข้อกำหนดการรับรองความถูกต้องสำหรับแหล่งข้อมูลระยะไกล สิ่งเหล่านี้จะถูกเพิ่มในคำขอ

en: Select the date and time after which this media should be removed from the CMS - it will be removed from any existing widgets as well
th: เลือกวันที่และเวลาที่ควรจะลบสื่อนี้ออกจาก CMS - จะถูกลบออกจากวิดเจ็ตที่มีอยู่ด้วย

en: Select the date and time to publish the layout
th: เลือกวันที่และเวลาในการเผยแพร่เค้าโครง

en: Select the dayparting information for this event. To set your own times select custom and to have the event run constantly select Always.
th: กรุณาเลือกเวลาในการแสดง โดยสามารถเลือกแบบกำหนดเวลาหรือเล่นอย่างต่อเนื่อง

en: Select the end time for this event
th: เลือกเวลาสิ้นสุดของกิจกรรมนี้

en: Select the end time for this widget
th: เลือกเวลาสิ้นสุดสำหรับวิดเจ็ตนี้

en: Select the language you would like to use.
th: เลือกภาษาที่คุณต้องการใช้

en: Select the role which most closely matches what you want this User to do, or select manual.
th: เลือกบทบาทที่ตรงกับสิ่งที่คุณต้องการให้ผู้ใช้รายนี้ทำมากที่สุด หรือเลือกด้วยตนเอง

en: Select the start time for this event
th: เลือกเวลาเริ่มต้นสำหรับกิจกรรมนี้

en: Select the start time for this widget
th: เลือกเวลาเริ่มต้นสำหรับวิดเจ็ตนี้

en: Select the target date and time.
th: เลือกวันที่และเวลาเป้าหมาย

en: Select the task you would like to run
th: เลือกงานที่คุณต้องการเรียกใช้

en: Select the type of Repeat required for this Event.
th: เลือกประเภทการทำซ้ำที่จำเป็นสำหรับกิจกรรมนี้

en: Select the type of event to schedule
th: เลือกประเภทของงานที่จะกำหนดเวลา

en: Select the units you would like to use.
th: เลือกหน่วยที่คุณต้องการใช้

en: Select to create a new database
th: เลือกเพื่อสร้างฐานข้อมูลใหม่

en: Select to provide a specific duration for this Widget
th: เลือกเพื่อระบุระยะเวลาเฉพาะสำหรับ Widget นี้

en: Select to use an existing database. Please note that when you use an existing database it must be empty of all other contents.
th: เลือกใช้ฐานข้อมูลที่มีอยู่ โปรดทราบว่าเมื่อคุณใช้ฐานข้อมูลที่มีอยู่ จะต้องว่างเปล่าจากเนื้อหาอื่นๆ ทั้งหมด

en: Select when you would like the Data to be truncated out of this DataSet. The criteria is assessed when synchronisation occurs and is truncated before adding new data.
th: เลือกเวลาที่คุณต้องการให้ตัดข้อมูลออกจากชุดข้อมูลนี้ เกณฑ์จะได้รับการประเมินเมื่อมีการซิงโครไนซ์และถูกตัดให้สั้นลงก่อนที่จะเพิ่มข้อมูลใหม่

en: Select where the Navigation Menu should be positioned by default. Users can set an alternate view in their Preferences under their User Profile.
th: เลือกตำแหน่งที่จะวางตำแหน่งเมนูนำทางโดยค่าเริ่มต้น ผู้ใช้สามารถตั้งค่ามุมมองอื่นในการตั้งค่าภายใต้โปรไฟล์ผู้ใช้ของตน

en: Select where the Navigation Menu should be positioned. Once selected please refresh your browser window to apply changes.
th: เลือกตำแหน่งที่จะวางตำแหน่งเมนูนำทาง เมื่อเลือกแล้ว โปรดรีเฟรชหน้าต่างเบราว์เซอร์เพื่อใช้การเปลี่ยนแปลง

en: Select which video engine should be used to playback video. ExoPlayer is usually better, but if you experience issues you can revert back to Android Media Player. HLS always uses ExoPlayer. Available from v3 R300.
th: เลือกเอ็นจิ้นวิดีโอที่จะใช้ในการเล่นวิดีโอ โดยปกติแล้ว ExoPlayer จะดีกว่า แต่ถ้าคุณประสบปัญหา คุณสามารถเปลี่ยนกลับเป็น Android Media Player ได้ HLS ใช้ ExoPlayer เสมอ มีตั้งแต่ v3 R300

en: Selecting this option will direct you to the Add User form where you can manually
                                        create user.
th: การเลือกตัวเลือกนี้จะนำคุณไปยังแบบฟอร์มเพิ่มผู้ใช้ ซึ่งคุณสามารถสร้างผู้ใช้ด้วยตนเองได้

en: Selecting this option will remove any generic files that is are not currently linked to Displays. This process cannot be reversed.
th: การเลือกตัวเลือกนี้จะลบไฟล์ทั่วไปที่ไม่ได้เชื่อมโยงกับ Displays ในปัจจุบัน กระบวนการนี้ไม่สามารถย้อนกลับได้

en: Selecting this option will remove any media that is not currently being used in Layouts or linked to Displays. This process cannot be reversed.
th: การเลือกตัวเลือกนี้จะลบสื่อที่ไม่ได้ใช้ในเลย์เอาต์หรือเชื่อมโยงกับจอแสดงผล กระบวนการนี้ไม่สามารถย้อนกลับได้

en: Semicolon
th: อัฒภาค

en: Send Command
th: ส่งคำสั่ง

en: Send Reset
th: ส่งรีเซ็ต

en: Send Schedule in advance?
th: ส่งกำหนดการล่วงหน้า?

en: Send files in advance?
th: ส่งไฟล์ล่วงหน้า?

en: Send progress while downloading
th: ส่งความคืบหน้าขณะดาวน์โหลด

en: Send repeat Display Timeouts
th: ส่งการหมดเวลาแสดงผลซ้ำ

en: Sending email address
th: กำลังส่งที่อยู่อีเมล

en: Sending email address in CMS Settings is not configured
th: ไม่ได้กำหนดค่าการส่งที่อยู่อีเมลในการตั้งค่า CMS

en: Sending email name
th: กำลังส่งอีเมลชื่อ

en: September
th: กันยายน

en: Serbian
th: เซอร์เบีย

en: Server Key
th: รหัสของ Server

en: Server Mode
th: โหมดเซิร์ฟเวอร์

en: Session
th: เซสชัน

en: Session has expired, please log in again
th: เซสชั่นหมดอายุ กรุณาเข้าสู่ระบบอีกครั้ง

en: Sessions
th: การเข้าใช้งานของผู้ใช้ระบบ

en: Set Bandwidth
th: ตั้งค่าแบนด์วิดท์

en: Set Default Layout
th: ตั้งค่าเค้าโครงเริ่มต้น

en: Set Expiry Dates
th: กำหนดวันหมดอายุ

en: Set a duration?
th: กำหนดระยะเวลา?

en: Set a future date and time to end the schedule. Leave blank to run indefinitely.
th: กำหนดวันที่และเวลาในอนาคตเพื่อสิ้นสุดกำหนดการ เว้นว่างไว้เพื่อเรียกใช้อย่างไม่มีกำหนด

en: Set a future date and time to run this report. Leave blank to run from the next collection point.
th: กำหนดวันที่และเวลาในอนาคตเพื่อเรียกใช้รายงานนี้ เว้นว่างไว้เพื่อเรียกใช้จากจุดรวบรวมถัดไป

en: Set access to any device that uses the monitors USB port. Set to ‘False’ the monitor will not accept input or read from USB ports.
th: ตั้งค่าการเข้าถึงอุปกรณ์ใด ๆ ที่ใช้พอร์ต USB ของจอภาพ ตั้งค่าเป็น 'เท็จ' จอภาพจะไม่รับอินพุตหรืออ่านจากพอร์ต USB

en: Set access to the monitor settings via the remote control. Set To ‘False’ the remote control will not change the volume, brightness etc of the monitor.
th: ตั้งค่าการเข้าถึงการตั้งค่าจอภาพผ่านรีโมทคอนโทรล ตั้งค่าเป็น 'เท็จ' รีโมทคอนโทรลจะไม่เปลี่ยนระดับเสียง ความสว่าง ฯลฯ ของจอภาพ

en: Set intended orientation for this Media, this is for filtering purpose only.
th: กำหนดการวางแนวสำหรับสื่อนี้ ใช้เพื่อวัตถุประสงค์ในการกรองเท่านั้น

en: Set the Default Settings for Proof of Play statistics to apply to all Displays. This can be toggled off by using Display Profiles.
th: ตั้งค่าเริ่มต้นสำหรับสถิติ Proof of Play เพื่อนำไปใช้กับจอแสดงผลทั้งหมด สามารถปิดได้โดยใช้โปรไฟล์ดิสเพลย์

en: Set the Default setting to use for the level of collection for Proof of Play Statistics to be applied to Layouts / Media and Widget items.
th: ตั้งค่าเริ่มต้นเพื่อใช้สำหรับระดับคอลเลกชันสำหรับ หลักฐานการเล่นเพื่อนำสถิติ ไปใช้กับรายการเลย์เอาต์ / สื่อและวิดเจ็ต

en: Set the Player Version to install, making sure that the selected version is suitable for your device
th: ตั้งค่าเวอร์ชันของ Player ที่จะติดตั้ง ตรวจสอบให้แน่ใจว่าเวอร์ชันที่เลือกนั้นเหมาะสมกับอุปกรณ์ของคุณ

en: Set the allowed key input for the monitor.
th: ตั้งค่าอินพุตคีย์ที่อนุญาตสำหรับจอภาพ

en: Set the default timezone for the application
th: ตั้งค่าเขตเวลาเริ่มต้นสำหรับแอปพลิเคชัน

en: Set the device time using the CMS. Only available on rooted devices or system signed players.
th: ตั้งเวลาของอุปกรณ์โดยใช้ CMS ใช้ได้เฉพาะในอุปกรณ์ที่รูทหรือ Player ที่ลงชื่อโดยระบบ

en: Set the duration of all Widgets in the Playlist to a specific value in seconds. Leave empty to use each Widget duration.
th: ตั้งค่าระยะเวลาของวิดเจ็ตทั้งหมดในเพลย์ลิสต์เป็นค่าที่ระบุเป็นวินาที เว้นว่างไว้เพื่อใช้แต่ละช่วงเวลาของวิดเจ็ต

en: Set the font size
th: กำหนดขนาดตัวอักษร

en: Set the level of collection for Proof of Play Statistics to be applied to selected Layouts / Media and Widget items.
th: กำหนดระดับของคอลเลกชันสำหรับสถิติหลักฐานการเล่นที่จะใช้กับรายการเลย์เอาต์ / สื่อและวิดเจ็ตที่เลือก

en: Set the level of logging the CMS should record. In production systems "error" is recommended.
th: กำหนดระดับการบันทึกที่ CMS ควรบันทึก ในระบบการผลิตขอแนะนำให้ใช้ "ข้อผิดพลาด"

en: Set the level of the resting log level. The CMS will revert to this log level after an elevated period ends. In production systems "error" is recommended.
th: กำหนดระดับของระดับบันทึกการพัก CMS จะเปลี่ยนกลับเป็นระดับบันทึกนี้หลังจากช่วงเวลายกระดับสิ้นสุดลง ในระบบการผลิตขอแนะนำให้ใช้ ข้อผิดพลาด

en: Set the orientation of the device (portrait mode will only work if supported by the hardware) Application Restart Required.
th: ตั้งค่าการวางแนวของอุปกรณ์ (โหมดแนวตั้งจะใช้ได้ก็ต่อเมื่อฮาร์ดแวร์รองรับ) จำเป็นต้องรีสตาร์ทแอปพลิเคชัน

en: Set the scale for the text element on the calendar.
th: กำหนดมาตราส่วนสำหรับองค์ประกอบข้อความในปฏิทิน

en: Set to expire
th: กำหนดให้หมดอายุ

en: Set to start
th: ตั้งค่าเริ่มต้น

en: Sets the default user type selected when creating a user. We recommend that this is set to User
th: ตั้งค่าประเภทผู้ใช้เริ่มต้นที่เลือกเมื่อสร้างผู้ใช้ เราแนะนำให้ตั้งค่านี้เป็น User

en: Sets the event priority - events with the highest priority play in preference to lower priority events.
th: ตั้งค่าเพื่อแสดงลำดับดับความสำคัญจากมากที่สุดไปยังน้อยสุด

en: Setting
th: การตั้งค่า

en: Settings
th: ตั้งค่า

en: Settings File System Permissions
th: สิทธิ์การตั้งค่าระบบไฟล์

en: Settings Profile?
th: การตั้งค่าโปรไฟล์?

en: Settings Updated
th: อัปเดตการตั้งค่าแล้ว

en: Shadow
th: เงา

en: Share
th: แชร์

en: Share of Voice
th: แชร์เสียง

en: Share of Voice must be a whole number between 0 and 3600
th: Share of Voice ต้องเป็นจำนวนเต็มระหว่าง 0 ถึง 3600

en: Share option Updated
th: ตัวเลือกการแชร์ อัปเดต

en: Sharing
th: การใช้ร่วมกัน

en: Sharing Colouring
th: แบ่งปันระบายสี

en: Sharing for %objectName%
th: การแบ่งปันสำหรับ %objectName%

en: Sharing form requested without an object
th: แบบฟอร์มการแชร์ที่ร้องขอโดยไม่มีวัตถุ

en: Sharing requested without an entity
th: การแชร์ที่ร้องขอโดยไม่มีนิติบุคคล

en: Sharpness
th: ความคม

en: Shell Command
th: คำสั่งเชลล์

en: Shell Command Allow List
th: รายการอนุญาตคำสั่งเชลล์

en: Short
th: สั้น

en: Should Displays be forced to use HTTPS connection to the CMS?
th: ควรบังคับให้ Displays ใช้การเชื่อมต่อ HTTPS กับ CMS หรือไม่

en: Should Layouts be automatically Published?
th: เลย์เอาต์ควรเผยแพร่โดยอัตโนมัติหรือไม่

en: Should Microsoft PowerPoint be Enabled? The Player will need PowerPoint installed to Display PowerPoint files.
th: ควรเปิดใช้งาน Microsoft PowerPoint หรือไม่ โปรแกรมเล่นจะต้องติดตั้ง PowerPoint เพื่อแสดงไฟล์ PowerPoint

en: Should Videos we fail to play be blacklisted and no longer attempted?
th: วิดีโอที่เราเล่นไม่ผ่านควรถูกขึ้นบัญชีดำและไม่พยายามอีกต่อไปหรือไม่

en: Should events with descriptions display them?
th: กิจกรรมที่มีคำอธิบายควรแสดงหรือไม่

en: Should items be shown side by side?
th: ควรแสดงรายการแบบเคียงข้างกันหรือไม่?

en: Should members of this Group receive Display notifications for Displays they have permission to see?
th: สมาชิกของกลุ่มนี้ควรได้รับการแจ้งเตือนสำหรับเครื่องเล่นนี้ที่พวกเขามีสิทธิ์ดูหรือไม่

en: Should members of this Group receive system notifications?
th: สมาชิกของกลุ่มนี้ควรได้รับการแจ้งเตือนจากระบบหรือไม่

en: Should new Video Widgets default to Muted?
th: วิดเจ็ตวิดีโอใหม่ควรตั้งค่าเริ่มต้นเป็นปิดเสียง?

en: Should the CMS send an email if a display is in an error state every time maintenance runs?
th: CMS ควรส่งอีเมลหากจอแสดงผลอยู่ในสถานะข้อผิดพลาดทุกครั้งที่ดำเนินการบำรุงรักษาหรือไม่

en: Should the CMS send anonymous statistics to help improve the software?
th: CMS ควรส่งสถิติที่ไม่ระบุชื่อเพื่อช่วยปรับปรุงซอฟต์แวร์หรือไม่

en: Should the CMS send future schedule information to Players?
th: CMS ควรส่งข้อมูลกำหนดการในอนาคตไปยัง Player หรือไม่?

en: Should the CMS use Apache X-Sendfile, Nginx X-Accel, or PHP (Off) to return the files from the library?
th: CMS ควรใช้ Apache X-Sendfile, Nginx X-Accel หรือ PHP (ปิด) เพื่อส่งคืนไฟล์จากไลบรารีหรือไม่

en: Should the Dashboard show latest news? The address is provided by the theme.
th: แดชบอร์ดควรแสดงข่าวล่าสุดหรือไม่ ที่อยู่มีให้ตามธีม

en: Should the DataSet data be truncated even if no new data is pulled from the source?
th: ข้อมูลชุดข้อมูลควรถูกตัดให้สั้นลงแม้ว่าจะไม่มีการดึงข้อมูลใหม่จากแหล่งที่มาหรือไม่

en: Should the Player information screen require the CTRL key?
th: หน้าจอข้อมูล ผู้เล่น ต้องการคีย์ CTRL หรือไม่

en: Should the Player try to use Multiple Video Decoders when preparing and showing Video content.
th: หากโปรแกรมเล่นพยายามใช้ตัวถอดรหัสวิดีโอหลายตัวเมื่อเตรียมและแสดงเนื้อหาวิดีโอ

en: Should the Table headings be shown?
th: ควรแสดงส่วนหัวของตารางหรือไม่

en: Should the Widget be shown with a transparent background? Also requires the embedded content to have a transparent background.
th: วิดเจ็ตควรแสดงด้วยพื้นหลังโปร่งใสหรือไม่ ยังต้องการให้เนื้อหาที่ฝังตัวมีพื้นหลังโปร่งใส

en: Should the application icon be shown in the task bar?
th: ไอคอนแอปพลิเคชันควรแสดงในแถบงานหรือไม่

en: Should the application send proof of play stats to the CMS.
th: หากแอปพลิเคชันส่งหลักฐานการเล่นสถิติไปยัง CMS

en: Should the audio loop if it finishes before the widget has finished?
th: ลูปเสียงควรหรือไม่หากเสร็จสิ้นก่อนที่วิดเจ็ตจะเสร็จสิ้น

en: Should the calendar show a marker for the current time?
th: ปฏิทินควรแสดงเครื่องหมายสำหรับเวลาปัจจุบันหรือไม่

en: Should the clock show seconds or not?
th: นาฬิกาควรแสดงวินาทีหรือไม่?

en: Should the currently unavailable products appear in the menu?
th: ผลิตภัณฑ์ที่ไม่พร้อมใช้งานในขณะนี้ควรปรากฏในเมนูหรือไม่?

en: Should the embedded content be scaled along with the layout?
th: เนื้อหาที่ฝังควรถูกปรับขนาดพร้อมกับเค้าโครงหรือไม่

en: Should the navigation side bar be hidden for this User?
th: ควรซ่อนแถบด้านข้างการนำทางสำหรับผู้ใช้รายนี้หรือไม่

en: Should the notification interrupt nagivation in the Web Portal? Including Login.
th: การแจ้งเตือนควรขัดจังหวะการนำทางในเว็บพอร์ทัลหรือไม่ รวมถึงการเข้าสู่ระบบ

en: Should the order of the feed be randomised? When enabled each time the Widget is shown the items will be randomly shuffled and displayed in a random order.
th: ลำดับของฟีดควรสุ่มหรือไม่ เมื่อเปิดใช้งานทุกครั้งที่แสดงวิดเจ็ต รายการจะถูกสุ่มแบบสุ่มและแสดงตามลำดับแบบสุ่ม

en: Should the selected template have a header?
th: เทมเพลตที่เลือกควรมีส่วนหัวหรือไม่

en: Should the update command include dynamic link libraries? Only change this if your updates are failing.
th: คำสั่ง update ควรรวมไดนามิกลิงก์ไลบรารี่หรือไม่ เปลี่ยนสิ่งนี้ก็ต่อเมื่อการอัปเดตของคุณล้มเหลว

en: Should the value for this Column be required?
th: ควรค่าสำหรับคอลัมน์นี้หรือไม่

en: Should the video be muted?
th: ควรปิดเสียงวิดีโอหรือไม่

en: Should the video expand over the top of existing content and show in full screen?
th: วิดีโอควรขยายเหนือเนื้อหาที่มีอยู่และแสดงแบบเต็มหน้าจอหรือไม่

en: Should the video loop if it finishes before the provided duration?
th: วิดีโอควรวนซ้ำหากเสร็จก่อนระยะเวลาที่กำหนดหรือไม่

en: Should this Event Repeat by Day of the month (eg. Monthly on Day 21) or by a Weekday in the month (eg. Monthly on the third Thursday)
th: หากกิจกรรมนี้ซ้ำตามวันของเดือน (เช่น รายเดือนในวันที่ 21) หรือภายในวันธรรมดาของเดือน (เช่น ทุกเดือนในวันพฤหัสบดีที่สาม)

en: Should this Event Repeat by Day of the month (eg. Monthly on Day 21) or by a Weekday in the month (eg. Monthly on the third Thursday).
th: หากกิจกรรมนี้เกิดซ้ำตามวันของเดือน (เช่น รายเดือนในวันที่ 21) หรือภายในวันธรรมดาในเดือนนั้น (เช่น ทุกเดือนในวันพฤหัสบดีที่สาม)

en: Should this Product appear as available?
th: ผลิตภัณฑ์นี้ควรปรากฏว่าพร้อมใช้งานหรือไม่

en: Should this User Group be available for selection when creating a New User via the onboarding form?
th: กลุ่มผู้ใช้นี้ควรมีให้เลือกเมื่อสร้างผู้ใช้ใหม่ผ่านแบบฟอร์มการปฐมนิเทศหรือไม่?

en: Should this User be forced to change password next time they log in?
th: ผู้ใช้รายนี้ควรถูกบังคับให้เปลี่ยนรหัสผ่านในครั้งต่อไปที่เข้าสู่ระบบหรือไม่

en: Should this User receive Display notifications for Displays they have permission to see?
th: ผู้ใช้รายนี้ควรได้รับการแจ้งเตือนสำหรับเครื่องเล่นที่พวกเขาได้รับอนุญาตให้ดูหรือไม่

en: Should this User receive system notifications?
th: ผู้ใช้รายนี้ควรได้รับการแจ้งเตือนจากระบบหรือไม่

en: Should this User see the new user guide when they log in?
th: ผู้ใช้รายนี้ควรเห็นคู่มือผู้ใช้ใหม่เมื่อเข้าสู่ระบบหรือไม่

en: Should this User see the new user guide when they log in? This will be set to hidden if the User has dismissed the guide themselves.
th: ผู้ใช้รายนี้ควรเห็นคู่มือผู้ใช้ใหม่เมื่อเข้าสู่ระบบหรือไม่ สิ่งนี้จะถูกตั้งค่าเป็นซ่อนหากผู้ใช้ปิดคำแนะนำด้วยตนเอง

en: Should this Widget be loaded entirely off screen so that it is ready when shown? Dynamic content will start running off screen.
th: วิดเจ็ตนี้ควรโหลดออกจากหน้าจอทั้งหมดเพื่อให้พร้อมเมื่อแสดงหรือไม่ เนื้อหาแบบไดนามิกจะเริ่มทำงานนอกหน้าจอ

en: Should this display be tested against the global time out or the Player collection interval?
th: การแสดงผลนี้ควรทดสอบกับการหมดเวลาทั่วโลกหรือช่วงการรวบรวม Player หรือไม่

en: Should this event be location aware? Enable this checkbox and select an area by drawing a polygon or rectangle layer on the map below.
th: เหตุการณ์นี้ควรทราบสถานที่หรือไม่ เปิดใช้งานช่องทำเครื่องหมายนี้และเลือกพื้นที่โดยวาดเลเยอร์รูปหลายเหลี่ยมหรือสี่เหลี่ยมผืนผ้าบนแผนที่ด้านล่าง

en: Should users with View sharing on displays be allowed to schedule to them?
th: ผู้ใช้ที่มีการแชร์มุมมองบนจอแสดงผลควรได้รับอนุญาตให้กำหนดเวลาหรือไม่

en: Should we allow access to the Player Embedded Web Server from WAN? You may need to adjust the device firewall to allow external traffic
th: เราควรอนุญาตให้เข้าถึง Player Embedded Web Server จาก WAN หรือไม่ คุณอาจต้องปรับไฟร์วอลล์ของอุปกรณ์เพื่ออนุญาตการรับส่งข้อมูลภายนอก

en: Should we copy all file and layout assignments to the new Display Group?
th: เราควรคัดลอกการกำหนดไฟล์และเค้าโครงทั้งหมดไปยังกลุ่มเครื่องเล่นใหม่หรือไม่

en: Should we copy all members to the new Display Group?
th: เราควรคัดลอกสมาชิกทั้งหมดไปยังกลุ่มเครื่องเล่นใหม่หรือไม่

en: Should we copy all tags to the new Display Group?
th: เราควรคัดลอกแท็กทั้งหมดไปยังกลุ่มเครื่องเล่น ใหม่หรือไม่

en: Should we copy all the row data from the original dataSet?
th: เราควรคัดลอกข้อมูลแถวทั้งหมดจากชุดข้อมูลเดิมหรือไม่

en: Show
th: แสดง

en: Show All
th: แสดงทั้งหมด

en: Show All option does not work for this filter, one or more specific Display/Display Group need to be selected!
th: ตัวเลือกแสดงทั้งหมดใช้ไม่ได้กับตัวกรองนี้ ต้องเลือกเครื่องเล่น /กลุ่มเครื่องเล่นที่เจาะจงอย่างน้อยหนึ่งกลุ่ม!

en: Show Environment checks
th: แสดงการตรวจสอบสภาพแวดล้อม

en: Show Full Screen?
th: แสดงเต็มหน้าจอ?

en: Show Layouts active on the selected Display / Display Group
th: แสดงเลย์เอาต์ที่ใช้งานบน เครื่องเล่น/ กลุ่มเครื่องเล่น ที่เลือก

en: Show Seconds?
th: แสดงวินาที?

en: Show System tags?
th: แสดงแท็กระบบ?

en: Show Unavailable Products?
th: แสดงสินค้าที่ไม่มีให้บริการ?

en: Show _MENU_ entries
th: แสดง _MENU_ รายการ

en: Show as a filter option on the Data Entry Page?
th: แสดงเป็นตัวเลือกตัวกรองในหน้าป้อนข้อมูลหรือไม่

en: Show category images?
th: แสดงภาพหมวดหมู่?

en: Show command preview!
th: แสดงตัวอย่างคำสั่ง!

en: Show event Layout regardless of User permission?
th: แสดงเค้าโครงเหตุการณ์โดยไม่คำนึงถึงการอนุญาตของผู้ใช้หรือไม่

en: Show event description?
th: แสดงรายละเอียดกิจกรรม?

en: Show existing recovery codes
th: แสดงโค้ดกู้คืนที่มีอยู่

en: Show header?
th: แสดง เฮดเดอร์?

en: Show inner digital clock?
th: แสดงนาฬิกาดิจิตอลภายใน?

en: Show items belong to a report.
th: แสดงรายการที่อยู่ในรายงาน

en: Show items owned by the selected User.
th: แสดงรายการที่เป็นของผู้ใช้ที่เลือก

en: Show items owned by users in the selected User Group.
th: แสดงรายการที่เป็นของผู้ใช้ในกลุ่มผู้ใช้ที่เลือก

en: Show items side by side?
th: แสดงรายการแบบเคียงข้างกัน?

en: Show items which match the provided code
th: แสดงรายการที่ตรงกับรหัสที่ให้ไว้

en: Show label?
th: แสดงป้ายกำกับ

en: Show more
th: แสดงเพิ่มเติม

en: Show now marker?
th: แสดงเครื่องหมายทันที?

en: Show only current events?
th: แสดงเฉพาะเหตุการณ์ปัจจุบัน?

en: Show only tags with values?
th: แสดงเฉพาะแท็กที่มีค่า?

en: Show product images?
th: แสดงภาพสินค้า?

en: Show raw body data
th: แสดงข้อมูลร่างกายดิบ

en: Show raw data
th: แสดงข้อมูลดิบ

en: Show raw headers
th: แสดงส่วนหัวดิบ

en: Show seconds hand?
th: แสดงเข็มวินาที?

en: Show steps?
th: แสดงขั้นตอน?

en: Show the Logo on report exports?
th: แสดงโลโก้ในการส่งออกรายงานหรือไม่

en: Show the icon in the task bar?
th: แสดงไอคอนในแถบงานหรือไม่

en: Show the table headings?
th: แสดงหัวตาราง?

en: Show when onboarding a new user?
th: แสดงเมื่อเริ่มต้นใช้งานผู้ใช้ใหม่หรือไม่

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
th: แสดง 0 ถึง 0 จาก 0 รายการ

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
th: กำลังแสดง _START_ ถึง _END_ จาก _TOTAL_ รายการ

en: Shuffle
th: สุ่ม

en: SimpleXML
th: XML อย่างง่าย

en: SimpleXML is used to parse RSS feeds and other XML data sources
th: SimpleXML ใช้เพื่อแยกวิเคราะห์ฟีด RSS และแหล่งข้อมูล XML อื่นๆ

en: Single Display
th: จอแสดงผลเดี่ยว

en: Size
th: ขนาด

en: Size (bytes)
th: ขนาด (ไบต์)

en: Size and coordinates must be generic
th: ขนาดและพิกัดต้องเป็นแบบทั่วไป

en: Slovak
th: สโลวัก

en: Slovenian
th: สโลวีเนีย

en: Snippets
th: ข้อความสั้น

en: Snowing
th: มีหิมะตก

en: Sorry but a file based Widget must be assigned not created
th: ขออภัย แต่ต้องไม่สร้างวิดเจ็ตตามไฟล์

en: Sorry the form has expired. Please refresh.
th: ขออภัย แบบฟอร์มหมดอายุ โปรดรีเฟรช

en: Sorry there has been an unknown error.
th: ขออภัย เกิดข้อผิดพลาดที่ไม่ทราบสาเหตุ

en: Sorry there is an error with this request, cannot set inherited permissions
th: ขออภัย มีข้อผิดพลาดกับคำขอนี้ ไม่สามารถตั้งค่าการอนุญาตที่สืบทอดได้

en: Sorry this account does not exist or cannot be authenticated.
th: ขออภัย บัญชีนี้ไม่มีอยู่หรือไม่สามารถตรวจสอบได้

en: Sorry this account does not exist or does not have permission to access the web portal.
th: ขออภัย บัญชีนี้ไม่มีอยู่หรือไม่ได้รับอนุญาตให้เข้าถึงเว็บพอร์ทัล

en: Sorry this function is disabled.
th: ขออภัย ฟังก์ชันนี้ถูกปิดใช้งาน

en: Sorry this is a corrupted upload, the file size doesn't match what we're expecting.
th: ขออภัย การอัปโหลดที่เสียหาย ขนาดไฟล์ไม่ตรงกับที่เราคาดไว้

en: Sorry we cannot delete a system connector.
th: ขออภัย เราไม่สามารถลบตัวเชื่อมต่อระบบ

en: Sorry we could not find that page.
th: ขออภัย เราไม่พบหน้านั้น

en: Sorry we encountered an error getting Proof of Play data, please consult your administrator
th: ขออภัย เราพบข้อผิดพลาดในการรับข้อมูล Proof of Play โปรดปรึกษาผู้ดูแลระบบของคุณ

en: Sorry we encountered an error getting total number of Proof of Play data, please consult your administrator
th: ขออภัย เราพบข้อผิดพลาดในการรับจำนวนข้อมูล Proof of Play ทั้งหมด โปรดปรึกษาผู้ดูแลระบบของคุณ

en: Sorry, Fonts do not have any editable properties.
th: ขออภัย แบบอักษรไม่มีคุณสมบัติที่แก้ไขได้

en: Sorry, no items have been selected.
th: ขออภัย, ยังไม่ได้เลือกรายการใด

en: Sorry, you are not allowed to directly access this page.
th: ขออภัย คุณไม่ได้รับอนุญาตให้เข้าถึงหน้านี้โดยตรง

en: Sort?
th: เรียงลำดับ?

en: Source
th: แหล่ง

en: South
th: ใต้

en: South East
th: ตะวันออกเฉียงใต้

en: South West
th: ตะวันตกเฉียงใต้

en: Space
th: วรรค

en: Spanish
th: สเปน

en: Specified Media item is not in use.
th: รายการสื่อที่ระบุไม่ได้ใช้งาน

en: Specified Playlist item is not in use.
th: รายการเพลย์ลิสต์ที่ระบุไม่ได้ใช้งาน

en: Speed
th: ความเร็ว

en: Spot Fill
th: เติมเฉพาะจุด

en: Spot Length
th: ความยาวของจุด

en: Spot length must be empty, 0 or a positive number
th: ความยาว Spot ต้องว่างเปล่า 0 หรือจำนวนบวก

en: Spots
th: จุด

en: Standard
th: มาตรฐาน

en: Start
th: เริ่ม

en: Start Date
th: เริ่มวันที่

en: Start Import
th: เริ่มนำเข้า

en: Start Replace
th: เริ่มแทนที่

en: Start Time
th: เวลาที่เริ่ม

en: Start Upload
th: เริ่มการอัปโหลด

en: Start again
th: เริ่มต้นอีกครั้ง

en: Start and end time will be defined by the daypart's configuration for this day of the week. Use a repeating schedule to apply this event over multiple days
th: เวลาเริ่มต้นและสิ้นสุดจะกำหนดโดยการกำหนดค่าส่วนของวันสำหรับวันนี้ในสัปดาห์ ใช้กำหนดการซ้ำเพื่อใช้กิจกรรมนี้ในช่วงหลายวัน

en: Start delay for device start up
th: เริ่มการหน่วงเวลาสำหรับการเริ่มต้นอุปกรณ์

en: Start during device start up?
th: เริ่มต้นในระหว่างการเริ่มต้นอุปกรณ์?

en: Start time
th: เวลาเริ่ม

en: Start time cannot be earlier than today
th: เวลาเริ่มต้นต้องไม่เร็วกว่าวันนี้

en: Start upload
th: เริ่มอัพโหลด

en: Start/End time are empty or in an incorrect format
th: เวลาเริ่มต้น/สิ้นสุดว่างเปล่าหรืออยู่ในรูปแบบที่ไม่ถูกต้อง

en: Statistics
th: ข้อมูลทางสถิติ

en: Stats Archive
th: คลังสถิติ

en: Stats Export %s to %s - %s
th: สถิติ ส่งออก %s เป็น %s - %s

en: Stats?
th: สถิติ

en: Status
th: สถานะ

en: Status Dashboard
th: แดชบอร์ดสถานะ

en: Status Dashboard Widget
th: วิดเจ็ตแดชบอร์ดสถานะ

en: Status Dashboard showing key platform metrics, suitable for an Administrator.
th: แดชบอร์ดสถานะแสดงตัวชี้วัดแพลตฟอร์มหลัก เหมาะสำหรับผู้ดูแลระบบ

en: Status Dashboard showing key platform metrics, usually for an administrator.
th: สถานะแดชบอร์ดแสดงตัวชี้วัดหลักของแพลตฟอร์ม ซึ่งปกติแล้วสำหรับผู้ดูแลระบบ

en: Status Pending
th: สถานะรอดำเนินการ

en: Steps colour
th: ขั้นตอนสี

en: Stocks
th: หุ้น

en: Stocks Module
th: โมดูลหุ้น

en: Stop Layout preview
th: หยุดการแสดงตัวอย่างเค้าโครง

en: Stop Syncing
th: หยุดการซิงค์

en: Stop the player PC power management from Sleeping the PC
th: หยุดการจัดการพลังงานพีซีของ Player จาก Sleeping the PC

en: Storage Available
th: มีที่เก็บข้อมูล

en: Storage Free %
th: พื้นที่เก็บข้อมูลฟรี%

en: Storage Total
th: พื้นที่เก็บข้อมูลทั้งหมด

en: Store HTML resources on the Internal Storage?
th: เก็บทรัพยากร HTML ไว้ในที่เก็บข้อมูลภายในหรือไม่

en: Store all HTML resources on the Internal Storage? Should be selected if the device cannot display text, ticker, dataset media.
th: เก็บทรัพยากร HTML ทั้งหมดไว้ในที่เก็บข้อมูลภายในหรือไม่ ควรเลือกหากเครื่องไม่สามารถแสดงข้อความ ตัวย่อ สื่อชุดข้อมูล

en: Stretch
th: ยืด

en: String
th: สตริง

en: Style
th: สไตล์

en: Style Sheet
th: สไตล์ชีต

en: Sub-Playlist
th: เพลย์ลิสต์ย่อย

en: Subject
th: ชื่อเรื่อง

en: Success
th: สำเร็จ

en: Summarize
th: ผลรวม

en: Summarize: Values in this field will be summarized and stored in one column.
th: สรุป: ค่าในฟิลด์นี้จะถูกสรุปและจัดเก็บไว้ในคอลัมน์เดียว

en: Summary Column
th: คอลัมน์สรุป

en: Sunday
th: วันอาทิตย์

en: Super Admin
th: ผู้ดูแลระบบขั้นสูง

en: Super Resolution
th: ความละเอียดของหน้าจอขั้นสุด

en: Support for uploading large files is recommended.
th: ขอแนะนำให้รองรับการอัปโหลดไฟล์ขนาดใหญ่

en: Swedish
th: สวีเดน

en: Switched to Debug Mode
th: เปลี่ยนเป็นโหมดดีบัก

en: Switched to Normal Mode
th: เปลี่ยนเป็นโหมดปกติ

en: System
th: ระบบ

en: System User
th: ผู้ใช้ระบบ

en: Tab
th: แท็บ

en: Tag
th: แท็ก

en: Tag filter
th: ตัวกรองแท็ก

en: Tag must be between 1 and 50 characters
th: แท็กต้องมีความยาวระหว่าง 1 ถึง 50 ตัวอักษร

en: Tag not found
th: ไม่พบ Tag

en: Tag this media. Comma Separated.
th: แท็กสื่อนี้ คั่นด้วยเครื่องหมายจุลภาค

en: Tag value
th: ค่าแท็ก

en: Tagging
th: ติดตาม

en: Tags
th: ป้ายติดตาม

en: Tags Edited
th: แก้ไขแท็ก

en: Tags for this Campaign - Comma separated string of Tags or Tag|Value format. If you choose a Tag that has associated values, they will be shown for selection below.
th: ป้ายสำหรับแคมเปญนี้ - สตริงที่คั่นด้วยเครื่องหมายจุลภาคของป้ายหรือรูปแบบป้าย|ค่า หากคุณเลือกป้ายที่มีค่าที่เกี่ยวข้อง ค่าเหล่านี้จะแสดงสำหรับการเลือกด้านล่าง

en: Tags for this Display - Comma separated string of Tags or Tag|Value format. If you choose a Tag that has associated values, they will be shown for selection below.
th: แท็กสำหรับการแสดงผลนี้ - สตริงที่คั่นด้วยเครื่องหมายจุลภาคของแท็กหรือรูปแบบแท็ก|ค่า หากคุณเลือกแท็กที่มีค่าที่เกี่ยวข้อง ค่าเหล่านี้จะแสดงสำหรับการเลือกด้านล่าง

en: Tags for this Display Group - Comma separated string of Tags or Tag|Value format. If you choose a Tag that has associated values, they will be shown for selection below.
th: แท็กสำหรับกลุ่มเครื่องเล่นนี้ - สตริงที่คั่นด้วยเครื่องหมายจุลภาคของแท็กหรือรูปแบบแท็ก|ค่า หากคุณเลือกแท็กที่มีค่าที่เกี่ยวข้อง ค่าเหล่านี้จะแสดงสำหรับการเลือกด้านล่าง

en: Tags for this Layout - Comma separated string of Tags or Tag|Value format. If you choose a Tag that has associated values, they will be shown for selection below.
th: แท็กสำหรับเลย์เอาต์นี้ - สตริงที่คั่นด้วยเครื่องหมายจุลภาคของแท็กหรือรูปแบบแท็ก|ค่า หากคุณเลือกแท็กที่มีค่าที่เกี่ยวข้อง ค่าเหล่านี้จะแสดงสำหรับการเลือกด้านล่าง

en: Tags for this Media - Comma separated string of Tags or Tag|Value format. If you choose a Tag that has associated values, they will be shown for selection below.
th: แท็กสำหรับสื่อนี้ - สตริงที่คั่นด้วยเครื่องหมายจุลภาคของแท็กหรือรูปแบบแท็ก|ค่า หากคุณเลือกแท็กที่มีค่าที่เกี่ยวข้อง ค่าเหล่านี้จะแสดงสำหรับการเลือกด้านล่าง

en: Tags for this Playlist - Comma separated string of Tags or Tag|Value format. If you choose a Tag that has associated values, they will be shown for selection below.
th: แท็กสำหรับเพลย์ลิสต์นี้ - สตริงที่คั่นด้วยเครื่องหมายจุลภาคของแท็กหรือรูปแบบแท็ก|ค่า หากคุณเลือกแท็กที่มีค่าที่เกี่ยวข้อง ค่าเหล่านี้จะแสดงสำหรับการเลือกด้านล่าง

en: Tags for this Template - Comma separated string of Tags or Tag|Value format. If you choose a Tag that has associated values, they will be shown for selection below.
th: แท็กสำหรับเทมเพลตนี้ - สตริงที่คั่นด้วยเครื่องหมายจุลภาคของแท็กหรือแท็ก|รูปแบบค่า หากคุณเลือกแท็กที่มีค่าที่เกี่ยวข้อง ค่าเหล่านี้จะแสดงสำหรับการเลือกด้านล่าง

en: Target
th: เป้าหมาย

en: Target Type
th: ประเภทเป้าหมาย

en: Target region set
th: กำหนดขอบเขต ภาษาและวันที่

en: Task
th: งาน

en: Task with class name %s not found
th: ไม่พบงานที่มีชื่อคลาส %s

en: Tasks
th: งาน

en: TeamViewer to this Display
th: TeamViewer ไปยังจอแสดงผลนี้

en: Template
th: เทมเพลต

en: Template Missing
th: ไม่พบรูปแบบ

en: Templates
th: เค้าโครง (templates)

en: Terms
th: เงื่อนไข

en: Terms URL
th: ข้อกำหนด URL

en: Test
th: ทดสอบ

en: Test data URL
th: ทดสอบ URL ข้อมูล

en: Tetum
th: เททั่ม

en: Text
th: ข้อความ

en: Text Colour
th: สีข้อความ

en: Text direction
th: ทิศทางของข้อความ

en: Text scale
th: ขนาดข้อความ

en: Text. With Directional Controls.
th: ข้อความ. พร้อมระบบควบคุมทิศทาง

en: Thai
th: ไทย

en: That is not a valid date interval, please use natural language such as 1 week
th: นั่นไม่ใช่ช่วงวันที่ที่ถูกต้อง โปรดใช้ภาษาธรรมดา เช่น 1 สัปดาห์

en: That's it!
th: แค่นั้นแหละ!

en: The Allergy Information for this Menu Board Product
th: ข้อมูลสำหรับผู้แพ้อาหารสำหรับเมนูบอร์ดนี้ สินค้า

en: The Authentication information for this proxy. username:password
th: ข้อมูลการตรวจสอบสิทธิ์สำหรับพร็อกซีนี้ ชื่อผู้ใช้รหัสผ่าน

en: The CMS has already been installed. Please contact your system administrator.
th: CMS ได้รับการติดตั้งแล้ว โปรดติดต่อผู้ดูแลระบบของคุณ

en: The CMS is temporarily off-line as an upgrade is in progress. Please check with your system administrator for updates or refresh your page in a few minutes.
th: CMS เป็นแบบออฟไลน์ชั่วคราวในขณะที่กำลังอัปเกรด โปรดตรวจสอบกับผู้ดูแลระบบของคุณสำหรับการอัปเดตหรือรีเฟรชหน้าของคุณในอีกไม่กี่นาที

en: The CMS may not be working as expected because MySQL BINLOG format is set to STATEMENT. This can effect sessions and should be set to ROW or MIXED.
th: CMS อาจไม่ทำงานตามที่คาดไว้ เนื่องจากรูปแบบ MySQL BINLOG ถูกตั้งค่าเป็น STATEMENT การดำเนินการนี้อาจส่งผลต่อการเข้าใช้งานของผู้ใช้ระบบและควรตั้งค่าเป็น ROW หรือ MIXED

en: The Code identifier for this Menu Board
th: ตัวระบุรหัสสำหรับกระดานเมนูนี้

en: The Code identifier for this Menu Board Category
th: ตัวระบุรหัสสำหรับหมวดบอร์ดเมนูนี้

en: The Code identifier for this Menu Board Product
th: ตัวระบุรหัสสำหรับผลิตภัณฑ์บอร์ดเมนูนี้

en: The Code number of this installer file, this should be correctly populated on upload, otherwise adjust it here
th: หมายเลขรหัสของไฟล์ตัวติดตั้งนี้ ควรใส่ข้อมูลนี้อย่างถูกต้องในการอัปโหลด มิฉะนั้น ให้ปรับเปลี่ยนที่นี่

en: The Command String for this Command on this display
th: สตริงคำสั่งสำหรับคำสั่งนี้บนจอแสดงผลนี้

en: The Command String for this Command. An override for this can be provided in Display Settings.
th: สตริงสำหรับคำสั่งนี้ สามารถระบุการแทนที่นี้ในการตั้งค่าเครื่องเล่น

en: The DataSet results can be filtered by any column and set below. New fields can be added by selecting the plus icon at the end of the current row. Should a more complicated filter be required the advanced checkbox can be selected to provide custom SQL syntax.
th: ผลลัพธ์ชุดข้อมูลสามารถกรองตามคอลัมน์ใดก็ได้และตั้งค่าด้านล่าง สามารถเพิ่มฟิลด์ใหม่ได้โดยเลือกไอคอนเครื่องหมายบวกที่ส่วนท้ายของแถวปัจจุบัน หากจำเป็นต้องใช้ตัวกรองที่ซับซ้อนกว่านี้ คุณสามารถเลือกช่องทำเครื่องหมายขั้นสูงเพื่อจัดเตรียมไวยากรณ์ SQL ที่กำหนดเองได้

en: The DataSet results can be ordered by any column and set below. New fields can be added by selecting the plus icon at the end of the current row. Should a more complicated order be required the advanced checkbox can be selected to provide custom SQL syntax.
th: ผลลัพธ์ของชุดข้อมูลสามารถเรียงลำดับตามคอลัมน์ใดก็ได้และตั้งค่าไว้ด้านล่าง สามารถเพิ่มฟิลด์ใหม่ได้โดยเลือกไอคอนเครื่องหมายบวกที่ส่วนท้ายของแถวปัจจุบัน หากจำเป็นต้องใช้คำสั่งซื้อที่ซับซ้อนกว่านี้ คุณสามารถเลือกช่องทำเครื่องหมายขั้นสูงเพื่อให้ไวยากรณ์ SQL ที่กำหนดเองได้

en: The DataSet you select here will be processed in advance and have its values available for subsitution in the data to add to this request on the Remote tab.
th: ชุดข้อมูลที่คุณเลือกที่นี่จะได้รับการประมวลผลล่วงหน้าและมีค่าพร้อมสำหรับการแทนที่ในข้อมูลเพื่อเพิ่มไปยังคำขอนี้บนแท็บระยะไกล

en: The DataType of the Intended Data
th: ประเภทข้อมูลของข้อมูลที่ต้องการ

en: The Date Format to use when displaying dates in the CMS.
th: รูปแบบวันที่ที่จะใช้เมื่อแสดงวันที่ใน CMS

en: The Default Layout to Display where there is no other content.
th: เค้าโครงเริ่มต้นเพื่อแสดงที่ไม่มีเนื้อหาอื่น

en: The Description for this Menu Board Product
th: คำอธิบายสำหรับผลิตภัณฑ์บอร์ดเมนูนี้

en: The Display Group being edited is in bold. The list is ordered so that items above the current Display Group are its ancestors and items below are its descendants.
th: กลุ่มเครื่องเล่นที่กำลังแก้ไขเป็นตัวหนา รายการได้รับการจัดลำดับเพื่อให้รายการที่อยู่เหนือกลุ่มเครื่องเล่นปัจจุบันเป็น ancestors และรายการด้านล่างเป็น descendants.

en: The Email Address for this user.
th: ที่อยู่อีเมลสำหรับผู้ใช้รายนี้

en: The Extensions allowed on files uploaded using this module. Comma Separated.
th: นามสกุลที่อนุญาตในไฟล์ที่อัปโหลดโดยใช้โมดูลนี้ คั่นด้วยเครื่องหมายจุลภาค

en: The Height for this Resolution
th: ความสูงสำหรับความละเอียดของหน้าจอนี้

en: The Height of the Display Window. 0 means full height.
th: ความสูงของหน้าต่างแสดงผล 0 หมายถึงความสูงเต็ม

en: The IP address of the remote host's broadcast address (or gateway)
th: ที่อยู่ IP ของที่อยู่ออกอากาศ (หรือเกตเวย์) ของโฮสต์ระยะไกล

en: The Intent Action to use for requesting a screen shot. Leave empty to natively create an image from the player screen content.
th: Intent Action เพื่อใช้ในการขอภาพหน้าจอ เว้นว่างไว้เพื่อสร้างรูปภาพจากเนื้อหาในหน้าจอโปรแกรมเล่น

en: The Latitude for this widget
th: Latitude สำหรับวิดเจ็ตนี้

en: The Latitude of this display
th: ละติจูดของจอแสดงผลนี้

en: The Latitude to apply for any Geo aware Previews
th: ละติจูดที่จะใช้สำหรับหน้าตัวอย่างที่ทราบภูมิศาสตร์

en: The Library Location you gave is not empty. Please give the location of an empty folder
th: ตำแหน่งคลังข้อมูลไม่ว่าง กรุณาทำให้ตำแหน่งดังกล่าวว่างก่อน

en: The Library Location you gave is not writable by the webserver. Please fix the permissions and try again.
th: ตำแหน่งคลังข้อมูลไม่สามารถเขียนโดย webserver ได้ กรุณาตรวจสอบสิทธิ์ และลองอีกครั้ง

en: The Library Location you have picked is not writeable
th: ที่ตั้งไลบารี่ที่คุณเลือกไม่สามารถเขียนได้

en: The Limit for the Library Size in KB
th: ขีดจำกัดของขนาดไลบารี่ในหน่วย KB

en: The Link to open for this help topic and category
th: ลิงค์สำหรับเปิดหัวข้อวิธีใช้และหมวดนี้

en: The Location (URL) of the webpage
th: ที่ตั้ง (URL) ของหน้าเว็บ

en: The Login Name of the user.
th: ชื่อล็อกอินของผู้ใช้

en: The Longitude for this widget
th: ลองจิจูดสำหรับวิดเจ็ตนี้

en: The Longitude of this Display
th: ลองจิจูดของจอแสดงผลนี้

en: The Name for the copy (1 - 50 characters)
th: ชื่อสำเนา (1 - 50 ตัวอักษร)

en: The Name for this Campaign
th: ชื่อสำหรับแคมเปญนี้

en: The Name for this Command
th: ชื่อของคำสั่งนี้

en: The Name for this Daypart
th: ชื่อสำหรับ Daypart

en: The Name for this Display Group
th: ชื่อสำหรับกลุ่มเครื่องเล่น

en: The Name for this Display Profile
th: ชื่อโปรไฟล์ที่เครื่องเล่นนี้

en: The Name for this Menu Board
th: ชื่อกระดานเมนูนี้

en: The Name for this Menu Board Category
th: ชื่อของหมวดกระดานเมนูนี้

en: The Name for this Menu Board Product
th: ชื่อผลิตภัณฑ์บอร์ดเมนูนี้

en: The Name for this Tag
th: ชื่อของแท็กนี้

en: The Name for this Task
th: ชื่อของงานนี้

en: The Name for this User Group
th: ชื่อสำหรับกลุ่มผู้ใช้นี้

en: The Name of the Display - (1 - 50 characters).
th: ชื่อที่แสดง - (1 - 50 ตัวอักษร)

en: The Name of the Display - your administrator has locked this to the device name
th: The Name of the Display - ผู้ดูแลระบบของคุณล็อกสิ่งนี้ไว้ที่ชื่ออุปกรณ์

en: The Name of the Media - (1 - 50 characters)
th: ชื่อสื่อ- (1 - 50 ตัวอักษร)

en: The Name of the Playlist - (1 - 50 characters)
th: ชื่อของเพลย์ลิสต์ - (1 - 50 ตัวอักษร)

en: The Name of the Profile - (1 - 50 characters)
th: ชื่อของโปรไฟล์ - (1 - 50 ตัวอักษร)

en: The Name of the Template - (1 - 50 characters)
th: ชื่อของเทมเพลต - (1 - 50 ตัวอักษร)

en: The Name of the player version application, this will be displayed in Version dropdowns in Display Profile and Display
th: ชื่อของแอปพลิเคชั่นเวอร์ชั่น Player ซึ่งจะแสดงในรายการดรอปดาวน์เวอร์ชั่นในโปรไฟล์ดิสเพลย์และดิสเพลย์

en: The Name of this item - Leave blank to use the file name
th: ชื่อของรายการนี้ - เว้นว่างไว้เพื่อใช้ชื่อไฟล์

en: The Number of items you want to display
th: จำนวนรายการที่คุณต้องการเครื่องเล่น

en: The Password for this user.
th: รหัสผ่านสำหรับผู้ใช้รายนี้

en: The Percentage to Scale this Webpage (0 - 100)
th: เปอร์เซ็นต์ที่จะปรับขนาดหน้าเว็บนี้ (0 - 100)

en: The Price for this Menu Board Product
th: ราคาสำหรับสินค้าเมนูบอร์ดนี้

en: The Region dimensions cannot be empty or negative
th: ขนาด ภาษาและวันที่ ต้องไม่ว่างเปล่าหรือติดลบ

en: The Theme to apply to all pages by default
th: ธีมที่จะใช้กับทุกหน้าโดยค่าเริ่มต้น

en: The Time to Live (maxage) of the STS header expressed in seconds.
th: Time to Live (สูงสุด) ของส่วนหัว STS แสดงเป็นวินาที

en: The Topic for this Help Link
th: หัวข้อสำหรับลิงค์ช่วยเหลือนี้

en: The Traffic Widget has not been configured yet, please ask your CMS Administrator to look at it for you.
th: ยังไม่ได้กำหนดค่า Traffic Widget โปรดขอให้ผู้ดูแลระบบ CMS ตรวจสอบให้คุณ

en: The URL to connect to to PHONE_HOME (if enabled)
th: URL ที่จะเชื่อมต่อกับ PHONE_HOME (หากเปิดใช้งาน)

en: The User account you are using has full access to the CMS and all of its features and configuration. If you are not adding an administrator type User, then it is likely you'll want to restrict and simplify what this new User can do. <br><br>You may even want to create a simplified User for your own usage to administer the system in a way tailored to your needs.
th: บัญชีผู้ใช้ที่คุณใช้มีสิทธิ์เข้าถึง CMS และคุณลักษณะและการกำหนดค่าทั้งหมดได้อย่างเต็มที่ หากคุณไม่ได้เพิ่มประเภทผู้ดูแลระบบ User เป็นไปได้ว่าคุณต้องการจำกัดและทำให้สิ่งที่ผู้ใช้ใหม่นี้สามารถทำได้ง่ายขึ้น <br><br>คุณอาจต้องการสร้างผู้ใช้แบบง่ายสำหรับการใช้งานของคุณเองเพื่อดูแลระบบในแบบที่เหมาะกับความต้องการของคุณ

en: The User's First Name.
th: ชื่อผู้ใช้งาน

en: The User's Last Name.
th: นามสกุลของผู้ใช้

en: The User's Phone Number.
th: หมายเลขโทรศัพท์ของผู้ใช้

en: The Validation String for this Command on this display
th: สตริงการตรวจสอบสำหรับคำสั่งนี้บนจอแสดงผลนี้

en: The Validation String for this Command. An override for this can be provided in Display Settings.
th: สตริงการตรวจสอบความถูกต้องของคำสั่งนี้ สามารถระบุการแทนที่นี้ในการตั้งค่าเครื่องเล่น

en: The Version number of this installer file, this should be correctly populated on upload, otherwise adjust it here
th: หมายเลขเวอร์ชันของไฟล์ตัวติดตั้งนี้ ควรใส่ข้อมูลนี้อย่างถูกต้องในการอัปโหลด ไม่เช่นนั้นให้ปรับที่นี่

en: The Width for this Resolution
th: ความกว้างของความละเอียดของหน้าจอนี้

en: The Width of the Display Window. 0 means full width.
th: ความกว้างของหน้าจอแสดงผล 0 หมายถึงความกว้างเต็ม

en: The address of the user manual, which will be used as a prefix for all help links.
th: ที่อยู่ของคู่มือผู้ใช้ซึ่งจะใช้เป็นคำนำหน้าสำหรับลิงค์ช่วยเหลือทั้งหมด

en: The amount of time this Layout should be shown, in seconds per hour.
th: ระยะเวลาที่ควรแสดงเค้าโครงนี้ หน่วยเป็นวินาทีต่อชั่วโมง

en: The array of ids is empty!
th: อาร์เรย์ของไอดีว่างเปล่า!

en: The author for this Rss
th: ผู้เขียน Rss . นี้

en: The bandwidth limit that should be applied. Enter 0 for no limit.
th: ขีดจำกัดแบนด์วิดท์ที่ควรใช้ ป้อน 0 ไม่จำกัด

en: The base currency.
th: สกุลเงินหลัก

en: The countdown will show in a warning mode from the end duration entered.
th: การนับถอยหลังจะแสดงในโหมดเตือนจากระยะเวลาสิ้นสุดที่ป้อน

en: The countdown will show in a warning mode from the warning date entered.
th: การนับถอยหลังจะแสดงในโหมดเตือนจากวันที่เตือนที่ป้อน

en: The current layout will be unlocked to other users. You will also be redirected to the Layouts page
th: เลย์เอาต์ปัจจุบันจะถูกปลดล็อคให้กับผู้ใช้รายอื่น คุณจะถูกเปลี่ยนเส้นทางไปยังหน้าเค้าโครง

en: The currently selected audio has been retired, please select a new item or cancel to keep the current one.
th: เสียงที่เลือกในปัจจุบันได้ถูกยกเลิกแล้ว โปรดเลือกรายการใหม่หรือยกเลิกเพื่อเก็บรายการปัจจุบันไว้

en: The date when this notification will be published
th: วันที่ประกาศนี้จะถูกเผยแพร่

en: The default User Group for new Users
th: กลุ่มผู้ใช้เริ่มต้นสำหรับผู้ใช้ใหม่

en: The default duration for Widgets of this Module when the user has elected to not set a specific duration.
th: ระยะเวลาเริ่มต้นสำหรับวิดเจ็ตของโมดูลนี้เมื่อผู้ใช้เลือกที่จะไม่กำหนดระยะเวลาเฉพาะ

en: The default language to use
th: ภาษาเริ่มต้นที่จะใช้

en: The default layout to assign for new displays and displays which have their current default deleted.
th: เลย์เอาต์เริ่มต้นที่จะกำหนดสำหรับจอแสดงผลและจอแสดงผลใหม่ที่มีค่าเริ่มต้นปัจจุบันถูกลบ

en: The default size in pixels for the Display Screenshots
th: ขนาดเริ่มต้นเป็นพิกเซลสำหรับหน้าจอที่แสดง

en: The default upper limit of items that can be assigned to a dynamic Playlist
th: ขีดจำกัดบนเริ่มต้นของรายการที่สามารถกำหนดให้กับเพลย์ลิสต์แบบไดนามิกได้

en: The default value for max number of items on a new dynamic Playlist
th: ค่าเริ่มต้นสำหรับจำนวนสูงสุดของรายการในเพลย์ลิสต์แบบไดนามิกใหม่

en: The delete scopes are separate, without these Application will not have access to delete any existing content
th: ขอบเขตการลบนั้นแยกจากกัน หากไม่มีแอปพลิเคชันเหล่านี้ จะไม่มีสิทธิ์เข้าถึงเพื่อลบเนื้อหาที่มีอยู่

en: The description for this Display Profile
th: คำอธิบายสำหรับโปรไฟล์ดิสเพลย์นี้

en: The direction for this transition. Only appropriate for transitions that move, such as Fly.
th: ทิศทางการเปลี่ยนแปลงนี้ เหมาะสำหรับช่วงเปลี่ยนผ่านที่เคลื่อนไหว เช่น บินเท่านั้น

en: The duration between status screen shots in minutes. 0 to disable. Warning: This is bandwidth intensive.
th: ระยะเวลาระหว่างภาพหน้าจอสถานะเป็นนาที 0 เพื่อปิดการใช้งาน คำเตือน: นี่เป็นแบนด์วิดท์ที่เข้มข้น

en: The duration for this transition, in milliseconds.
th: ระยะเวลาสำหรับการเปลี่ยนแปลงนี้เป็นมิลลิวินาที

en: The duration in seconds this item should be displayed
th: ระยะเวลาเป็นวินาทีที่ไอเท็มนี้ควรแสดง

en: The duration in seconds.
th: ระยะเวลาเป็นวินาที

en: The duration specified is per item otherwise it is per feed.
th: ระยะเวลาที่ระบุเป็นรายการต่อรายการ มิฉะนั้นจะเป็นต่อฟีด

en: The duration specified is per page/item otherwise the widget duration is divided between the number of pages/items.
th: ระยะเวลาที่ระบุเป็นต่อหน้า/รายการ มิฉะนั้น ระยะเวลาของวิดเจ็ตจะถูกแบ่งระหว่างจำนวนหน้า/รายการ

en: The end of the time window to connect to the CMS and download updates.
th: สิ้นสุดกรอบเวลาเพื่อเชื่อมต่อกับ CMS และดาวน์โหลดการอัปเดต

en: The end of the time window to install application updates.
th: สิ้นสุดกรอบเวลาเพื่อติดตั้งการอัปเดตแอปพลิเคชัน

en: The event (%s) has %s %d %s ago
th: กิจกรรม (%s) มี %s %d %s มาแล้ว

en: The event (%s) is %s in %d %s
th: เหตุการณ์ (%s) คือ %s ใน %d %s

en: The format to apply to all dates returned by the Widget.
th: รูปแบบที่จะใช้กับวันที่ทั้งหมดที่ส่งคืนโดย Widget

en: The format to apply to event time (default HH:mm).
th: รูปแบบที่จะใช้กับเวลาของกิจกรรม (ค่าเริ่มต้น HH:mm)

en: The from date is too far in the past.
th: วันที่เริ่มต้นอยู่ไกลเกินไปในอดีต

en: The fully qualified path to the CMS library location.
th: พาธแบบเต็มไปยังตำแหน่งไลบรารี่ CMS

en: The height of the page. Leave empty to use the region height.
th: ความสูงของหน้า เว้นว่างไว้เพื่อใช้ความสูงของพื้นที่

en: The iCal provided is not valid, please choose a valid feed
th: iCal ที่ระบุไม่ถูกต้อง โปรดเลือกฟีดที่ถูกต้อง

en: The last time we PHONED_HOME in seconds since the epoch
th: ครั้งสุดท้ายที่เรา PHONED_HOME เป็นวินาทีนับตั้งแต่ยุค

en: The latitude entered is not valid.
th: ละติจูดที่ป้อนไม่ถูกต้อง

en: The layering order of the background image (z-index). Advanced use only.
th: ลำดับชั้นของภาพพื้นหลัง (ดัชนี z) การใช้งานขั้นสูงเท่านั้น

en: The layout dimensions cannot be empty
th: ขนาดเลย์เอาต์ต้องไม่ว่างเปล่า

en: The left pixel position the display window should be sized from.
th: ตำแหน่งพิกเซลด้านซ้ายของหน้าต่างแสดงผลควรมีขนาดตั้งแต่

en: The longitude entered is not valid.
th: ลองจิจูดที่ป้อนไม่ถูกต้อง

en: The longitude to apply for any Geo aware Previews
th: ลองจิจูดที่จะใช้สำหรับตัวอย่างที่ทราบทางภูมิศาสตร์

en: The maximum dimensions to be considered when an image is resized, based on the longest side
th: ขนาดสูงสุดที่ต้องพิจารณาเมื่อปรับขนาดรูปภาพโดยพิจารณาจากด้านที่ยาวที่สุด

en: The maximum number of concurrent downloads the Player will attempt.
th: จำนวนสูงสุดของการดาวน์โหลดพร้อมกันที่โปรแกรมเล่นจะพยายาม

en: The maximum number of licensed Players for this server installation. 0 = unlimited
th: จำนวน Player ที่ได้รับอนุญาตสูงสุดสำหรับการติดตั้งเซิร์ฟเวอร์นี้ 0 = ไม่จำกัด

en: The maximum number of rows per DataSet, once the limit is met the limit policy defined per DataSet will dictate further action.
th: จำนวนแถวสูงสุดต่อชุดข้อมูล เมื่อถึงขีดจำกัดแล้ว นโยบายขีดจำกัดที่กำหนดต่อชุดข้อมูลจะกำหนดการดำเนินการเพิ่มเติม

en: The name must be between 1 and 100 characters
th: ชื่อต้องมีความยาวระหว่าง 1 ถึง 100 ตัวอักษร

en: The new Password for this user.
th: รหัสผ่านใหม่สำหรับผู้ใช้รายนี้

en: The number of log files to upload concurrently. The lower the number the longer it will take, but the better for memory usage.
th: จำนวนไฟล์บันทึกที่จะอัปโหลดพร้อมกัน ยิ่งตัวเลขต่ำก็ยิ่งใช้เวลานาน แต่ยิ่งดีสำหรับการใช้หน่วยความจำ

en: The number of seconds to wait before starting the application after the device has started. Minimum 10.
th: จำนวนวินาทีที่รอก่อนเริ่มแอปพลิเคชันหลังจากที่อุปกรณ์เริ่มทำงาน ขั้นต่ำ 10.

en: The offset in minutes that should be applied to the current time, or if a counter then date/time to run from in the format Y-m-d H:i:s.
th: ออฟเซ็ตเป็นนาทีที่ควรใช้กับเวลาปัจจุบัน หรือถ้าตัวนับ ให้เรียกใช้วันที่/เวลาในรูปแบบ Y-m-d H:i:s

en: The order this column should be displayed in when entering data
th: ลำดับคอลัมน์นี้ควรแสดงเมื่อป้อนข้อมูล

en: The port number to use for the embedded web server on the Player. Only change this if there is a port conflict reported on the status screen.
th: หมายเลขพอร์ตที่จะใช้สำหรับเว็บเซิร์ฟเวอร์แบบฝังตัวบนเครื่องเล่น เปลี่ยนสิ่งนี้ก็ต่อเมื่อมีปัญหาพอร์ตที่รายงานบนหน้าจอสถานะ

en: The position of the cursor when the Player starts up.
th: ตำแหน่งของเคอร์เซอร์เมื่อ ผู้เล่น เริ่มทำงาน

en: The quota that should be applied. Enter 0 for no quota.
th: โควต้าที่ควรนำไปใช้ ป้อน 0 สำหรับไม่มีโควต้า

en: The report will be available 6AM every day.
th: รายงานจะพร้อมให้อ่านทุกวันเวลา 06.00 น.

en: The request %d is too large to fit inside the configured memory limit. %d
th: คำขอ %d มีขนาดใหญ่เกินกว่าจะพอดีกับขีดจำกัดหน่วยความจำที่กำหนดค่าไว้ %d

en: The result of this check will be immediately actioned and the status reported in Commercial Licence column.
th: ผลของการตรวจสอบนี้จะถูกดำเนินการทันทีและสถานะจะรายงานในคอลัมน์ใบอนุญาตการค้า

en: The schedule for this task in CRON syntax
th: ปฏิทินสำหรับงานนี้ในไวยากรณ์ CRON

en: The selected effect works best with a background colour. Optionally add one here.
th: เอฟเฟกต์ที่เลือกจะทำงานได้ดีที่สุดกับสีพื้นหลัง เลือกเพิ่มที่นี่

en: The selector to use for stacking marquee items in a line when scrolling Left/Right.
th: ตัวเลือกที่จะใช้สำหรับวางรายการปะรำในบรรทัดเมื่อเลื่อนไปทางซ้าย/ขวา

en: The settings for this display are shown below. They are taken from the active Display Profile for this Display, which can be changed in Display Settings. If you have altered the Settings Profile above, you will need to save and re-show the form.
th: การตั้งค่าสำหรับการแสดงผลนี้แสดงอยู่ด้านล่าง สิ่งเหล่านี้ถูกนำมาจากโปรไฟล์การแสดงผลที่ใช้งานอยู่สำหรับจอแสดงผลนี้ ซึ่งสามารถเปลี่ยนแปลงได้ในการตั้งค่าการแสดงผล หากคุณได้แก้ไขโปรไฟล์การตั้งค่าข้างต้น คุณจะต้องบันทึกและแสดงแบบฟอร์มอีกครั้ง

en: The size of the largest dimension. Empty or 0 means the screen size.
th: ขนาดของมิติที่ใหญ่ที่สุด ว่างเปล่าหรือ 0 หมายถึงขนาดหน้าจอ

en: The size of the screenshot to return when requested.
th: ขนาดของภาพหน้าจอที่จะส่งคืนเมื่อมีการร้องขอ

en: The standard browser cache will be used - we recommend this is switched off unless specifically required. Effects Web Page and Embedded.
th: แคชของเบราว์เซอร์มาตรฐานจะถูกใช้ - เราแนะนำให้ปิดการทำงานนี้ เว้นแต่จำเป็นโดยเฉพาะ เอฟเฟกต์หน้าเว็บและแบบฝัง

en: The start of the time window to connect to the CMS and download updates.
th: เวลาเริ่มต้นของกรอบเวลาเพื่อเชื่อมต่อกับ CMS และดาวน์โหลดการอัปเดต

en: The start of the time window to install application updates.
th: เวลาเริ่มต้นของหน้าต่างเวลาในการติดตั้งการอัปเดตแอปพลิเคชัน

en: The starting point from the left in pixels
th: จุดเริ่มต้นจากด้านซ้ายเป็นพิกเซล

en: The starting point from the top in pixels
th: จุดเริ่มต้นจากด้านบนเป็นพิกเซล

en: The system User for this CMS
th: ผู้ใช้ระบบสำหรับ CMS นี้

en: The target attribute for the above link
th: แอตทริบิวต์เป้าหมายสำหรับลิงค์ด้านบน

en: The theme "%s" does not exist
th: ธีม "%s" ไม่มีอยู่

en: The time this display should receive the WOL command, using the 24hr clock - e.g. 19:00. Maintenance must be enabled.
th: เวลาที่จอแสดงผลนี้ควรได้รับคำสั่ง WOL โดยใช้นาฬิกา 24 ชั่วโมง - เช่น 19:00 น. ต้องเปิดใช้งานการบำรุงรักษา

en: The timezone for this display, or empty to use the CMS timezone
th: เขตเวลาสำหรับการแสดงผลนี้ หรือว่างเปล่าเพื่อใช้เขตเวลา CMS

en: The title for this Rss
th: ชื่อเรื่อง Rss . นี้

en: The top pixel position the display window should be sized from.
th: ตำแหน่งพิกเซลบนสุดที่หน้าต่างแสดงผลควรมีขนาดตั้งแต่นั้นมา

en: The transition speed of the selected effect in milliseconds (normal = 1000) or the Marquee Speed in a low to high scale (normal = 1).
th: ความเร็วในการเปลี่ยนผ่านของเอฟเฟกต์ที่เลือกเป็นมิลลิวินาที (ปกติ = 1,000) หรือความเร็ว Marquee ในระดับต่ำไปสูง (ปกติ = 1)

en: The transition speed of the selected effect in milliseconds (normal = 1000).
th: ความเร็วในการเปลี่ยนของเอฟเฟกต์ที่เลือกเป็นมิลลิวินาที (ปกติ = 1,000)

en: The uploaded image is too large and cannot be processed, please use another image.
th: รูปภาพที่อัปโหลดมีขนาดใหญ่เกินไปและไม่สามารถประมวลผลได้ โปรดใช้รูปภาพอื่น

en: The upper limit on number of Media items that can be dynamically assigned to this Playlist
th: ขีดจำกัดสูงสุดของจำนวนรายการสื่อที่สามารถกำหนดให้กับเพลย์ลิสต์นี้ได้แบบไดนามิก

en: The width of the page. Leave empty to use the region width.
th: ความกว้างของหน้า เว้นว่างไว้เพื่อใช้ความกว้างของขอบเขต

en: Theme
th: ธีม

en: There are %countSchedules% scheduled events that will also be deleted.
th: มีเหตุการณ์ตามปฏิทิน %countSchedules% ที่จะถูกลบด้วย

en: There are %d entries in total
th: มี %d รายการทั้งหมด

en: There are items on this Layout that can only be assessed by the Display
th: มีรายการในเลย์เอาต์นี้ที่ Display เท่านั้นที่สามารถประเมินได้

en: There can only be one category per zone!
th: โซนละ 1 โซนเท่านั้น!

en: There is %sumExcludingGeneric% of data stored in %countExcludingGeneric% files . Are you sure you want to proceed?
th: มี %sumExcludingGeneric% ของข้อมูลที่จัดเก็บไว้ในไฟล์ %countExcludingGeneric% คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการดำเนินการต่อ

en: There is %sumGeneric% of data stored in %countGeneric% generic files. To delete these check here
th: มี %sumGeneric% ของข้อมูลที่จัดเก็บไว้ในไฟล์ทั่วไป %countGeneric% หากต้องการลบตรวจสอบที่นี่

en: There is a critical error that you should resolve first.
th: มีข้อผิดพลาดร้ายแรงที่คุณควรแก้ไขก่อน

en: There is a warning on the checklist that you should resolve.
th: มีคำเตือนในรายการตรวจสอบที่คุณควรแก้ไข

en: There is already a group with this name. Please choose another.
th: มีกลุ่มที่ใช้ชื่อนี้อยู่แล้ว กรุณาเลือกอื่น

en: There is already a user with this name. Please choose another.
th: มีผู้ใช้ชื่อนี้อยู่แล้ว กรุณาเลือกอื่น

en: There is already dataSet called %s. Please choose another name.
th: มี dataSet ที่เรียกว่า %s อยู่แล้ว โปรดเลือกชื่ออื่น

en: There is an error with this Layout: %s
th: มีข้อผิดพลาดกับเลย์เอาต์นี้: %s

en: There is data assigned to this data set, cannot delete.
th: รายการข้อมูลมีการใช้งานอยู่ ไม่สามารถลบข้อมูลได้

en: There was a problem loading the Layout!
th: มีปัญหาในการโหลดเลย์เอาต์!

en: There was a problem loading the Playlist!
th: เกิดปัญหาในการโหลดเพลย์ลิสต์!

en: Third party extensions to the platform.
th: ส่วนขยายของบุคคลที่สามในแพลตฟอร์ม

en: This Command has a default Command String.
th: คำสั่งนี้มีสตริงคำสั่งเริ่มต้น

en: This Command has a default Valildation String.
th: คำสั่งนี้มีสตริงการตรวจสอบเริ่มต้น

en: This Display Profile is currently assigned to one or more Displays
th: ปัจจุบันโปรไฟล์ดิสเพลย์นี้ถูกกำหนดให้กับ Displays . หนึ่งรายการขึ้นไป

en: This Display hasn't connected since updates have been made in the CMS. The below information will be updated when it has.
th: เครื่องเล่นนี้ไม่ได้เชื่อมต่อเนื่องจากมีการอัพเดตใน CMS ข้อมูลด้านล่างจะได้รับการอัปเดตเมื่อมี

en: This Layout has enable stat collection set to OFF
th: ิเลย์เอาต์นี้เปิดใช้งานการรวบรวมสถิติที่ตั้งค่าเป็น OFF

en: This Layout has enable stat collection set to ON
th: เลย์เอาต์นี้เปิดใช้งานการรวบรวมสถิติที่ตั้งค่าเป็นON

en: This Layout has not been built yet
th: เลย์เอาต์นี้ยังไม่ได้สร้าง

en: This Layout is invalid and should not be scheduled
th: เลย์เอาต์นี้ไม่ถูกต้องและไม่ควรกำหนดเวลา

en: This Layout is not a Draft, please checkout.
th: เลย์เอาต์นี้ไม่ใช่แบบร่าง โปรดชำระเงิน

en: This Layout is ready to play
th: เลย์เอาต์นี้พร้อมเล่น

en: This Layout is used as the global default and cannot be retired
th: เลย์เอาต์นี้ใช้เป็นค่าเริ่มต้นส่วนกลางและไม่สามารถยกเลิกได้

en: This Media has enable stat collection set to INHERIT
th: สื่อนี้ได้เปิดใช้งานการรวบรวมสถิติที่ตั้งค่าเป็น INHERIT

en: This Media has enable stat collection set to OFF
th: สื่อนี้ได้เปิดใช้งานการรวบรวมสถิติที่ตั้งค่าเป็น OFF

en: This Media has enable stat collection set to ON
th: สื่อนี้ได้เปิดใช้งานการรวบรวมสถิติที่ตั้งค่าเป็น ON

en: This Module is compatible with webOS, Tizen and Philips SOC Players only
th: โมดูลนี้เข้ากันได้กับ webOS, Tizen และ Philips SOC Players เท่านั้น

en: This Playlist belongs to a Region, please delete the Region instead.
th: เพลย์ลิสต์นี้เป็นของ ภาษาและวันที่ โปรดลบ ภาษาและวันที่ แทน

en: This Playlist does not have any Spots for you to manage. Please choose another.
th: เพลย์ลิสต์นี้ไม่มีสปอตให้คุณจัดการ กรุณาเลือกอื่น

en: This Playlist has enable stat collection set to INHERIT
th: เพลย์ลิสต์นี้เปิดใช้งานการรวบรวมสถิติที่ตั้งค่าเป็น INHERIT

en: This Playlist has enable stat collection set to OFF
th: เพลย์ลิสต์นี้เปิดใช้งานการรวบรวมสถิติที่ตั้งค่าเป็นปิด

en: This Playlist has enable stat collection set to ON
th: เพลย์ลิสต์นี้เปิดใช้งานการรวบรวมสถิติที่ตั้งค่าเป็น ON

en: This Playlist has more than 10 widgets. The first ten widgets are shown as they appear
th: เพลย์ลิสต์นี้มีวิดเจ็ตมากกว่า 10 รายการ วิดเจ็ตสิบรายการแรกจะปรากฏขึ้นตามที่ปรากฏ

en: This Playlist is dynamically managed so cannot accept manual assignments.
th: เพลย์ลิสต์นี้มีการจัดการแบบไดนามิก จึงไม่สามารถรับการมอบหมายด้วยตนเองได้

en: This Playlist is not shared with you with edit permission
th: เพลย์ลิสต์นี้ไม่ได้แชร์กับคุณโดยมีสิทธิ์แก้ไข

en: This User is set as System User and cannot be deleted.
th: ผู้ใช้รายนี้ถูกตั้งค่าเป็นผู้ใช้ระบบและไม่สามารถลบได้

en: This User is set as System User and cannot be retired
th: ผู้ใช้รายนี้ถูกตั้งค่าเป็นผู้ใช้ระบบและไม่สามารถยกเลิกได้

en: This User is set as System User and needs to be super admin
th: ผู้ใช้รายนี้ถูกตั้งค่าเป็นผู้ใช้ระบบและต้องเป็นผู้ดูแลระบบขั้นสูง

en: This Widget is not shared with you
th: Widget นี้ไม่ได้แชร์กับคุณ

en: This Widget is not shared with you with delete permission
th: Widget นี้ไม่ได้แชร์กับคุณโดยมีสิทธิ์ลบ

en: This Widget is not shared with you with edit permission
th: Widget นี้ไม่ได้แชร์กับคุณโดยมีสิทธิ์แก้ไข

en: This action will be immediately actioned. Player will remove all existing Media files from its local storage and request fresh copies of required files from the CMS
th: การดำเนินการนี้จะถูกดำเนินการทันทีเครื่องเล่นจะลบไฟล์สื่อที่มีอยู่ทั้งหมดออกจากที่จัดเก็บในตัวเครื่องและขอสำเนาไฟล์ที่จำเป็นจาก CMS . ใหม่

en: This assignment creates a circular reference
th: งานนี้สร้างการอ้างอิงแบบวงกลม

en: This assignment creates a loop because the Playlist being assigned contains the Playlist being worked on.
th: งานนี้สร้างการวนซ้ำเนื่องจากเพลย์ลิสต์ที่ถูกกำหนดมีเพลย์ลิสต์ที่กำลังดำเนินการอยู่

en: This connector will be installed when you save.
th: ตัวเชื่อมต่อนี้จะถูกติดตั้งเมื่อคุณบันทึก

en: This display has no mac address recorded against it yet. Make sure the display is running.
th: จอแสดงผลนี้ยังไม่มีที่อยู่ mac ที่บันทึกไว้ ตรวจสอบให้แน่ใจว่าจอแสดงผลทำงานอยู่

en: This enables import / export of layouts.
th: ซึ่งช่วยให้นำเข้า / ส่งออกเค้าโครงได้

en: This enables us to get a list of time zones supported by the hosting server.
th: ซึ่งช่วยให้เรารับรายการโซนเวลาที่รองรับโดยเซิร์ฟเวอร์โฮสต์

en: This feature has been disabled by your administrator
th: คุณลักษณะนี้ถูกปิดใช้งานโดยผู้ดูแลระบบของคุณ

en: This feature has not been enabled for your user.
th: ผู้ใช้ของคุณไม่ได้เปิดใช้คุณลักษณะนี้

en: This file size exceeds your environment Max Upload Size %s
th: ขนาดไฟล์นี้เกินสภาพแวดล้อมของคุณ ขนาดอัปโหลดสูงสุด %s

en: This form accepts files up to a maximum size of %s
th: แบบฟอร์มนี้ยอมรับไฟล์ที่มีขนาดสูงสุด %s

en: This function is available only to User who originally locked this Layout.
th: ฟังก์ชันนี้มีให้เฉพาะผู้ใช้ที่ล็อกเลย์เอาต์นี้ในตอนแรกเท่านั้น

en: This image will be resized according to set thresholds and limits.
th: รูปภาพนี้จะถูกปรับขนาดตามเกณฑ์และขีดจำกัดที่ตั้งไว้

en: This is a Display specific Display Group and its assignments cannot be modified.
th: นี่คือกลุ่มเครื่องเล่น เฉพาะสำหรับกลุ่มเครื่องเล่นและไม่สามารถแก้ไขได้

en: This is an unknown type of Player and there are no special settings for it.
th: นี่เป็น Player ประเภทที่ไม่รู้จักและไม่มีการตั้งค่าพิเศษสำหรับมัน

en: This is the intended height of the template and is used to scale the Widget within its region when the template is applied.
th: นี่คือความสูงที่ต้องการของเทมเพลตและใช้เพื่อปรับขนาดวิดเจ็ตภายในขอบเขตเมื่อใช้เทมเพลต

en: This is the intended number of items on each page.
th: นี่คือจำนวนรายการที่ต้องการในแต่ละหน้า

en: This is the intended padding of the template and is used to position the Widget within its region when the template is applied.
th: นี่คือช่องว่างภายในที่ต้องการของเทมเพลตและใช้เพื่อจัดตำแหน่งวิดเจ็ตภายในขอบเขตเมื่อมีการใช้เทมเพลต

en: This is the intended tweet content type.
th: นี่คือประเภทเนื้อหาทวีตที่ตั้งใจไว้

en: This is the intended width of the template and is used to scale the Widget within its region when the template is applied.
th: นี่คือความกว้างที่ต้องการของเทมเพลตและใช้เพื่อปรับขนาดวิดเจ็ตภายในขอบเขตเมื่อใช้เทมเพลต

en: This is the overall CMS adminstrator who will receive copies of all email notifications generated by the CMS.
th: นี่คือผู้ดูแลระบบ CMS โดยรวมซึ่งจะได้รับสำเนาการแจ้งเตือนทางอีเมลทั้งหมดที่สร้างโดย CMS

en: This key must be entered into each Player to authenticate the Player with the CMS.
th: ต้องป้อนคีย์นี้ในผู้เล่นแต่ละคนเพื่อรับรองความถูกต้องของ Player ด้วย CMS

en: This layout is used as the global default and cannot be deleted
th: เลย์เอาต์นี้ใช้เป็นค่าเริ่มต้นส่วนกลางและไม่สามารถลบได้

en: This layout will not be shown as there are higher priority layouts scheduled at this time
th: เลย์เอาต์นี้จะไม่แสดง เนื่องจากมีการจัดวางเลย์เอาต์ที่มีลำดับความสำคัญสูงกว่าไว้ในขณะนี้

en: This library item has been used somewhere in the system. You will only be allowed to delete it if you check this.
th: รายการไลบรารี่นี้ถูกใช้ในที่ใดที่หนึ่งในระบบ คุณจะได้รับอนุญาตให้ลบได้ก็ต่อเมื่อคุณเลือกตัวเลือกนี้

en: This library item is in use.
th: รายการไลบารี่นี้กำลังใช้งานอยู่

en: This link has expired.
th: ลิงก์นี้หมดอายุแล้ว

en: This media is directly assigned to %countDisplays% displays, the ones you have permission to see are shown below.
th: สื่อนี้ถูกกำหนดโดยตรงให้กับจอแสดงผล %countDisplays% รายการที่คุณได้รับอนุญาตให้ดูแสดงอยู่ด้านล่าง

en: This module is rendered on the Player which means the Player must have an internet connection.
th: โมดูลนี้แสดงผลบนโปรแกรมเล่น ซึ่งหมายความว่า Player ต้องมีการเชื่อมต่ออินเทอร์เน็ต

en: This module uses 3rd party data. Please enter the number of seconds you would like to cache results.
th: โมดูลนี้ใช้ข้อมูลบุคคลที่สาม โปรดป้อนจำนวนวินาทีที่คุณต้องการแคชผลลัพธ์

en: This object is not shared with you with edit permission
th: วัตถุนี้ไม่ได้แชร์กับคุณโดยมีสิทธิ์แก้ไข

en: This report has already been converted to the latest version.
th: รายงานนี้ได้รับการแปลงเป็นเวอร์ชันล่าสุดแล้ว

en: This report schedule is active
th: ตารางรายงานนี้เปิดใช้งานอยู่

en: This report schedule is paused
th: ตารางรายงานนี้หยุดชั่วคราว

en: This setting is a memory limit protection setting which will stop rendering regions beyond the limit set. Leave at 0 for no limit.
th: การตั้งค่านี้เป็นการตั้งค่าการป้องกันการจำกัดหน่วยความจำ ซึ่งจะหยุดการเรนเดอร์ขอบเขตที่เกินขีดจำกัดที่ตั้งไว้ ปล่อยที่ 0 ไม่จำกัด

en: This should be a textual description of what the command is trying to achieve. It should not be the command string.
th: นี่ควรเป็นคำอธิบายที่เป็นข้อความว่าคำสั่งนี้พยายามทำอะไรเพื่อให้บรรลุเป้าหมาย ไม่ควรเป็นสตริงคำสั่ง

en: This should only be set if you want to display the maximum allowed error messaging through the user interface. <br /> Useful for capturing critical php errors and environment issues.
th: ควรตั้งค่านี้เฉพาะในกรณีที่คุณต้องการแสดงข้อความแสดงข้อผิดพลาดสูงสุดที่อนุญาตผ่านอินเทอร์เฟซผู้ใช้ <br /> มีประโยชน์สำหรับการดักจับข้อผิดพลาด php ที่สำคัญและปัญหาสิ่งแวดล้อม

en: This tag requires a set value, please select one from the Tag value dropdown or provide Tag value in the dedicated field.
th: แท็กนี้ต้องใช้ค่าที่ตั้งไว้ โปรดเลือกหนึ่งค่าจากเมนูแบบเลื่อนลงค่าแท็ก หรือระบุค่าแท็กในช่องเฉพาะ

en: This user cannot be deleted as it has %d child items
th: ผู้ใช้รายนี้ไม่สามารถลบได้เนื่องจากมี %d รายการย่อย

en: This value can be adjusted on a per dynamic Playlist basis, it cannot exceed value set in the Limit below
th: ค่านี้สามารถปรับเปลี่ยนได้ตามเพลย์ลิสต์แบบไดนามิก โดยต้องไม่เกินค่าที่กำหนดไว้ในขีดจำกัดด้านล่าง

en: This widget is linked to Media in the Library. Check this option to also delete that Media.
th: วิดเจ็ตนี้เชื่อมโยงกับสื่อในไลบรารี เลือกตัวเลือกนี้เพื่อลบสื่อนั้นด้วย

en: This will create a dump file of your database that you can restore later using the import functionality.
th: สิ่งนี้จะสร้างไฟล์ดัมพ์ของฐานข้อมูลของคุณซึ่งคุณสามารถกู้คืนได้ในภายหลังโดยใช้ฟังก์ชันการนำเข้า

en: This will duplicate all media that is currently assigned to the Playlist being copied.
th: สิ่งนี้จะทำซ้ำมิเดียทั้งหมดที่กำหนดให้กับเพลย์ลิสต์ที่กำลังคัดลอกอยู่

en: This will duplicate all media that is currently assigned to the item being copied.
th: การดำเนินการนี้จะทำซ้ำสื่อทั้งหมดที่กำหนดให้กับรายการที่กำลังคัดลอก

en: Thumbnail
th: ภาพย่อ

en: Thursday
th: วันพฤหัสบดี

en: Tick if you would like to only show the Daytime weather conditions.
th: ติ๊กถ้าคุณต้องการให้แสดงเฉพาะสภาพอากาศในเวลากลางวัน

en: Tick if you would like your base currency to be used as the comparison currency for each currency you've entered. For example base/compare becomes compare/base - USD/GBP becomes GBP/USD.
th: ทำเครื่องหมายว่าคุณต้องการให้สกุลเงินฐานของคุณถูกใช้เป็นสกุลเงินเปรียบเทียบสำหรับแต่ละสกุลเงินที่คุณป้อนหรือไม่ ตัวอย่างเช่น ฐาน/เปรียบเทียบกลายเป็นเปรียบเทียบ/ฐาน - USD/GBP กลายเป็น GBP/USD

en: Tick this box if you want to generate a new address for this RSS feed. You might want to do this if you think someone is accessing it unauthorised.
th: เลือกช่องนี้หากคุณต้องการสร้างที่อยู่ใหม่สำหรับฟีด RSS นี้ คุณอาจต้องการทำเช่นนี้หากคุณคิดว่ามีใครบางคนกำลังเข้าถึงโดยไม่ได้รับอนุญาต

en: Tick to ensure that a value is selected when assigning this Tag
th: ติ๊กเพื่อให้แน่ใจว่ามีการเลือกค่าเมื่อกำหนดTag .นี้

en: Tick to uninstall this Connector. All settings will be removed.
th: ติ๊กเพื่อถอนการติดตั้ง Connector นี้ การตั้งค่าทั้งหมดจะถูกลบออก

en: Ticker
th: ทิกเกอร์

en: Ticker with a DataSet providing the items
th: Ticker ด้วยชุดข้อมูลที่จัดเตรียมรายการ

en: Tidy Stats
th: สถิติที่เป็นระเบียบ

en: Tidying the Library will delete any temporary files. Are you sure you want to proceed?
th: การจัดไลบารี่จะลบไฟล์ชั่วคราวทั้งหมด คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการดำเนินการต่อ

en: Tidying your Library will delete any media that is not currently in use.
th: การจัดไลบารี่ของคุณจะลบสื่อที่ไม่ได้ใช้ในปัจจุบัน

en: Tile Slide
th: สไลด์กระเบื้อง

en: Time Format
th: รูปแบบเวลา

en: Timed
th: จับเวลา

en: Timeline
th: ไทม์ไลน์

en: Timezone
th: เขตเวลา

en: Tint
th: ทินท์

en: Title
th: ชื่อเรื่อง

en: Title Column
th: คอลัมน์ชื่อเรื่อง

en: To Date
th: ถึงวันที่

en: To connect to a MySQL server over SSL, enter the path to the CA file.
th: หากต้องการเชื่อมต่อกับเซิร์ฟเวอร์ MySQL ผ่าน SSL ให้ป้อนเส้นทางไปยังไฟล์ CA

en: Today
th: วันนี้

en: Toggle Authorise
th: สลับการให้สิทธิ์

en: Toggle Fullscreen Mode
th: สลับโหมดเต็มหน้าจอ

en: Tools to diagnose problems when seeking help
th: เครื่องมือในการวินิจฉัยปัญหาเมื่อขอความช่วยเหลือ

en: Tooltip
th: ทูลทิป

en: Tooltips?
th: เคล็ดลับเครื่องมือ?

en: Top
th: บน

en: Top Coordinate
th: พิกัดสูงสุด

en: Top Left
th: บนซ้าย

en: Top Right
th: บนขวา

en: Topic
th: หัวเรื่อง

en: Total count
th: นับทั้งหมด

en: Total duration
th: ระยะเวลาทั้งหมด

en: Total number of records to be exported
th: จำนวนบันทึกทั้งหมดที่จะส่งออก

en: Touch/Click
th: แตะ/คลิก

en: Transfer to another CMS
th: โอนไปยัง CMS อื่น

en: Transition
th: การเปลี่ยนแปลง

en: Transition Config Locked
th: การกำหนดค่าการเปลี่ยนถูกล็อค

en: Transition In
th: การเปลี่ยนแปลงใน

en: Transition Out
th: การเปลี่ยนผ่านออก

en: Transitions
th: การเปลี่ยนแปลง

en: Trial
th: การทดลอง

en: Trigger
th: ตัวสะกิด

en: Trigger Code
th: รหัสทริกเกอร์

en: Trigger Type
th: ประเภททริกเกอร์

en: Trigger a web hook
th: เรียกเบ็ดเว็บ

en: Trigger on page load error
th: ทริกเกอร์ข้อผิดพลาดในการโหลดหน้า

en: Troubleshooting
th: การแก้ปัญหา

en: True
th: จริง

en: Truncate
th: ตัดทอนค่า

en: Truncate DataSet
th: ตัดทอนชุดข้อมูล

en: Truncate the Log
th: ตัดทอนบันทึก

en: Truncate with no new data?
th: ตัดทอนโดยไม่มีข้อมูลใหม่?

en: Tuesday
th: วันอังคาร

en: Turkish
th: ตุรกี

en: Turn Features on/off for %group%
th: เปิด/ปิดคุณสมบัติสำหรับ %group%

en: Turn Features on/off for this User
th: เปิด/ปิดคุณสมบัติสำหรับผู้ใช้รายนี้

en: Turn ON full auditing and debugging.
th: เปิดการตรวจสอบและการดีบักแบบเต็ม

en: Turn full auditing and debugging OFF.
th: ปิดการตรวจสอบและการดีบักแบบเต็ม

en: Turn the display name in display management into a link using the IP address last collected. The %s is replaced with the IP address. Leave blank to disable.
th: เปลี่ยนชื่อที่แสดงในการจัดการการแสดงผลเป็นลิงก์โดยใช้ที่อยู่ IP ที่รวบรวมล่าสุด %s จะถูกแทนที่ด้วยที่อยู่ IP เว้นว่างไว้เพื่อปิดการใช้งาน

en: Turn this off for self-signed certificates.
th: ปิดสิ่งนี้สำหรับใบรับรองที่ลงนามเอง

en: Twitter
th: ทวีตเตอร์

en: Twitter Metro
th: ทวิตเตอร์ เมโทร

en: Twitter Metro Search Module
th: โมดูลการค้นหา Twitter เมโทร

en: Twitter Search Module
th: โมดูลการค้นหา Twitter

en: Two Factor
th: สองปัจจัย

en: Two Factor Authentication
th: การรับรองความถูกต้องด้วยสองปัจจัย

en: Two Factor Code
th: รหัสสองปัจจัย

en: Two factor code email has been sent to your email address
th: อีเมลรหัสสองปัจจัยถูกส่งไปยังที่อยู่อีเมลของคุณแล้ว

en: Two substitutions are available for Formula columns: [DisplayId] and [DisplayGeoLocation]. They will be substituted at run time with the Display ID / Display Geo Location (MySQL GEOMETRY).
th: มีการแทนที่สองคอลัมน์สำหรับคอลัมน์สูตร: [DisplayId] และ [DisplayGeoLocation] พวกเขาจะถูกแทนที่เมื่อรันไทม์ด้วย Display ID / Display Geo Location (MySQL GEOMETRY)

en: Type
th: ประเภท

en: URL
th: ที่อยู่ URL

en: Ukrainian
th: ยูเครน

en: Unable to delete install/index.php. Please ensure the web server has permission to unlink this file and retry
th: ไม่สามารถลบไฟล์ install/index.php ได้ โปรดตรวจสอบให้แน่ใจว่าเว็บเซิร์ฟเวอร์ได้รับอนุญาตให้ยกเลิกการเชื่อมโยงไฟล์นี้และลองอีกครั้ง

en: Unable to download feed
th: ดาวน์โหลดฟีดไม่ได้

en: Unable to find Tag %s
th: ไม่พบแท็ก %s

en: Unable to generate schedule, unknown event
th: ไม่สามารถสร้างกำหนดการ ไม่ทราบเหตุการณ์

en: Unable to get Data for %s because %s.
th: ไม่สามารถรับข้อมูลสำหรับ %s เนื่องจาก %s

en: Unable to get Data for %s because the response was not valid JSON.
th: ไม่สามารถรับข้อมูลสำหรับ %s ได้ เนื่องจากการตอบสนองไม่ใช่ JSON ที่ถูกต้อง

en: Unable to get file pointer
th: ไม่สามารถรับตัวชี้ไฟล์

en: Unable to import row %d
th: ไม่สามารถนำเข้าแถว %d

en: Unable to open ZIP
th: ไม่สามารถเปิด ZIP

en: Unable to send two factor code to email address associated with this user
th: ไม่สามารถส่งรหัสสองปัจจัยไปยังที่อยู่อีเมลที่เชื่อมโยงกับผู้ใช้รายนี้

en: Unable to set the user details. This is an unexpected error, please contact support. Error Message = [%s]
th: ไม่สามารถตั้งค่ารายละเอียดผู้ใช้ นี่เป็นข้อผิดพลาดที่ไม่คาดคิด โปรดติดต่อฝ่ายสนับสนุน ข้อความแสดงข้อผิดพลาด = [%s]

en: Unable to write to settings.php. We already checked this was possible earlier, so something changed.
th: ไม่สามารถเขียนไฟล์ settings.php ได้ ทำการตรวจสอบก่อนที่เปลี่ยนแปลงบางสิ่งบางอย่าง

en: Unchanged
th: ไม่เปลี่ยนแปลง

en: Undo
th: เลิกทำ

en: Unexpected Error, please contact support.
th: เกิดข้อผิดพลาดที่ไม่คาดคิด โปรดติดต่อฝ่ายสนับสนุน

en: Uninstall?
th: ถอนการติดตั้ง?

en: Uninstalled %s
th: ถอนการติดตั้ง %s . แล้ว

en: Units
th: หน่วย

en: Unknown Column
th: คอลัมน์ที่ไม่รู้จัก

en: Unknown Display Status
th: ไม่ทราบสถานะหน้าจอ

en: Unknown Error
th: เกิดข้อผิดพลาดที่ไม่ทราบสาเหตุ

en: Unknown FileType Requested.
th: ขอประเภทไฟล์ที่ไม่รู้จัก

en: Unknown Grouping
th: ไม่รู้จักการจัดกลุ่ม

en: Unknown Transition Type Requested
th: ขอประเภทการเปลี่ยนแปลงที่ไม่รู้จัก

en: Unknown homepage, please edit to update.
th: หน้าแรกที่ไม่รู้จัก โปรดแก้ไขเพื่ออัปเดต

en: Unknown or removed report.
th: รายงานที่ไม่รู้จักหรือถูกลบ

en: Unknown transition type
th: ประเภทการเปลี่ยนที่ไม่รู้จัก

en: Unknown type
th: ไม่ทราบประเภท

en: Unknown type
th: ไม่ทราบประเภท

en: Unretire
th: นำกลับมาใช้งาน

en: Unretire %layout%
th: นำ %layout% กลับมาใช้งาน

en: Unretired %s
th: นำกลับมาใช้งาน %s

en: Until
th: ถึง

en: Up to date
th: อัปเดต

en: Update Interval (mins)
th: ช่วงเวลาอัปเดต (นาที)

en: Update Window End Time
th: อัปเดตเวลาสิ้นสุดของหน้าต่าง

en: Update Window Start Time
th: อัปเดตเวลาเริ่มต้นของหน้าต่าง

en: Update this media in all layouts it is assigned to?
th: อัปเดตสื่อนี้ในทุกเลย์เอาต์ที่กำหนดหรือไม่

en: Updated Preference
th: อัปเดตการตั้งค่า

en: Updated Preferences
th: อัปเดตการตั้งค่า

en: Upload Audio files to assign to Widgets
th: อัปโหลดไฟล์เสียงเพื่อกำหนดให้กับวิดเจ็ต

en: Upload Layout
th: อัพโหลดเลย์เอาต์

en: Upload Version
th: อัปโหลดเวอร์ชัน

en: Upload files to this Folder
th: อัปโหลดไฟล์ไปยังโฟลเดอร์นี้

en: Upload media
th: อัพโหลดสื่อ

en: Upload new
th: อัพโหลดใหม่

en: Upper Row Limit
th: ขีด จำกัด แถวบน

en: Uptime
th: เวลาทำงาน

en: Url pointing to the Cover Image
th: URL ที่ชี้ไปที่ภาพหน้าปก

en: Url pointing to the logo
th: URL ที่ชี้ไปที่โลโก้

en: Url pointing to the privacy policy for this Application
th: URL ที่ชี้ไปที่นโยบายความเป็นส่วนตัวสำหรับแอปพลิเคชันนี้

en: Url pointing to the terms for this Application
th: URL ที่ชี้ไปที่ข้อกำหนดสำหรับแอปพลิเคชันนี้

en: Usage Report
th: รายงานการใช้งาน

en: Usage Report for %mediaName%
th: รายงานการใช้งาน %mediaName%

en: Usage Report for %playlistName%
th: รายงานการใช้งาน %playlistName%

en: Use CMS time?
th: ใช้เวลา CMS?

en: Use Date
th: ใช้วันที่

en: Use Multiple Video Decoders
th: ใช้ตัวถอดรหัสวิดีโอหลายตัว

en: Use Recovery Code instead?
th: ใช้รหัสกู้คืนแทนหรือไม่

en: Use Regex?
th: ใช้ Regex?

en: Use Two Factor Code instead?
th: ใช้รหัสสองปัจจัยแทนหรือไม่

en: Use a SurfaceView for Video Rendering?
th: ใช้ SurfaceView สำหรับการเรนเดอร์วิดีโอหรือไม่

en: Use advanced filter clause?
th: ใช้ประโยคตัวกรองขั้นสูง?

en: Use advanced order clause?
th: ใช้คำสั่งขั้นสูง?

en: Use an existing database
th: ใช้ฐานข้อมูลที่มีอยู่

en: Use calendar timezone?
th: ใช้เขตเวลาของปฏิทิน?

en: Use event timezone?
th: ใช้เขตเวลาของกิจกรรมไหม

en: Use existing DataSets matched by name?
th: ใช้ชุดข้อมูลที่มีอยู่ซึ่งตรงกับชื่อหรือไม่

en: Use one of the available slots for this display?
th: ใช้ช่องใดช่องหนึ่งที่มีอยู่สำหรับจอแสดงผลนี้

en: Use the Display Location
th: ใช้ตำแหน่งที่แสดง

en: Use the Global Timeout?
th: ใช้ระยะหมดเวลาทั่วโลก?

en: Use the colour picker to select the background colour
th: ใช้ตัวเลือกสีเพื่อเลือกสีพื้นหลัง

en: Use the colour picker to select the border colour
th: ใช้ตัวเลือกสีเพื่อเลือกสีเส้นขอบ

en: Use the colour picker to select the case colour
th: ใช้ตัวเลือกสีเพื่อเลือกสีเคส

en: Use the colour picker to select the dial centre colour
th: ใช้ตัวเลือกสีเพื่อเลือกสีตรงกลางของหน้าปัด

en: Use the colour picker to select the digital clock background colour
th: ใช้ตัวเลือกสีเพื่อเลือกสีพื้นหลังนาฬิกาดิจิทัล

en: Use the colour picker to select the digital clock text colour
th: ใช้ตัวเลือกสีเพื่อเลือกสีข้อความนาฬิกาดิจิตอล

en: Use the colour picker to select the face colour
th: ใช้ตัวเลือกสีเพื่อเลือกสีใบหน้า

en: Use the colour picker to select the font colour
th: ใช้ตัวเลือกสีเพื่อเลือกสีแบบอักษร

en: Use the colour picker to select the hour hand colour
th: ใช้ตัวเลือกสีเพื่อเลือกสีของเข็มชั่วโมง

en: Use the colour picker to select the label background colour
th: ใช้ตัวเลือกสีเพื่อเลือกสีพื้นหลังของป้ายกำกับ

en: Use the colour picker to select the label text colour
th: ใช้ตัวเลือกสีเพื่อเลือกสีข้อความฉลาก

en: Use the colour picker to select the minute hand colour
th: ใช้ตัวเลือกสีเพื่อเลือกสีเข็มนาที

en: Use the colour picker to select the secondary steps colour
th: ใช้ตัวเลือกสีเพื่อเลือกสีขั้นตอนรอง

en: Use the colour picker to select the seconds hand colour
th: ใช้ตัวเลือกสีเพื่อเลือกสีเข็มวินาที

en: Use the colour picker to select the steps colour
th: ใช้ตัวเลือกสีเพื่อเลือกสีขั้นตอน

en: Use the colour pickers to override the element colours.
th: ใช้ตัวเลือกสีเพื่อแทนที่สีขององค์ประกอบ

en: Use the default configured by your administrator
th: ใช้ค่าเริ่มต้นที่กำหนดค่าโดยผู้ดูแลระบบของคุณ

en: Use the drop-down to select which days of the week this Event should be repeated
th: ใช้เมนูแบบเลื่อนลงเพื่อเลือกวันในสัปดาห์ที่กิจกรรมนี้ควรทำซ้ำ

en: Use the drop-down to select which days of the week this Event should be repeated.
th: ใช้เมนูแบบเลื่อนลงเพื่อเลือกวันในสัปดาห์ที่กิจกรรมนี้ควรทำซ้ำ

en: Use the form fields below to create a set of reminders for this event. New fields can be added by clicking on the + icon at the end of the row. Use the tick box to receive a notification by email alternatively reminders will be shown in the message center.
th: ใช้ช่องแบบฟอร์มด้านล่างเพื่อสร้างชุดการแจ้งเตือนสำหรับกิจกรรมนี้ สามารถเพิ่มฟิลด์ใหม่ได้โดยคลิกที่ไอคอน + ที่ท้ายแถว ใช้กล่องกาเครื่องหมายเพื่อรับการแจ้งเตือนทางอีเมล มิฉะนั้น ตัวเตือนจะแสดงในศูนย์ข้อความ

en: Use the form fields to create On/Off timings for the monitor for specific days of the week as required.
th: ใช้ช่องแบบฟอร์มเพื่อสร้างการกำหนดเวลาเปิด/ปิดสำหรับจอภาพสำหรับวันที่เฉพาะเจาะจงของสัปดาห์ตามที่ต้องการ

en: Use the location configured on the display
th: ใช้ตำแหน่งที่กำหนดค่าไว้บนจอแสดงผล

en: Used
th: ใช้แล้ว

en: User
th: ผู้ใช้

en: User Agent
th: ตัวแทนผู้ใช้

en: User Group
th: กลุ่มของผู้ใช้

en: User Group Name cannot be empty.
th: ชื่อกลุ่มผู้ใช้ไม่สามารถเว้นว่างได้

en: User Groups
th: กลุ่มผู้ใช้

en: User Groups are an easy way to configure a set of features and sharing which can be applied to multiple users. After adding a User they can be assigned to multiple Groups or have individual sharing assigned to them directly.
th: กลุ่มผู้ใช้เป็นวิธีที่ง่ายในการกำหนดค่าชุดคุณลักษณะและการแบ่งปันซึ่งสามารถนำไปใช้กับผู้ใช้หลายคน หลังจากเพิ่มผู้ใช้แล้ว พวกเขาสามารถกำหนดให้กับหลายกลุ่มหรือมอบหมายการแบ่งปันให้กับพวกเขาได้โดยตรง

en: User Logged Out.
th: ผู้ใช้ออกจากระบบ

en: User Management
th: การจัดการผู้ใช้

en: User Name
th: ชื่อผู้ใช้

en: User Option not found
th: ไม่พบตัวเลือกผู้ใช้

en: User Profile Saved
th: โปรไฟล์ผู้ใช้ที่บันทึกไว้

en: User Type
th: ประเภทผู้ใช้

en: User does not have the enabled Feature for this Dashboard
th: ผู้ใช้ไม่มีฟีเจอร์ที่เปิดใช้งานสำหรับแดชบอร์ดนี้

en: User functions
th: ฟังก์ชั่นผู้ใช้

en: User load preferences failed!
th: ค่ากำหนดการโหลดของผู้ใช้ล้มเหลว!

en: User logged at the IdP but the account does not exist in the CMS and Just-In-Time provisioning is disabled
th: ผู้ใช้เข้าสู่ระบบที่ IdP แต่ไม่มีบัญชีใน CMS และการจัดเตรียมแบบ Just-In-Time ถูกปิดใช้งาน

en: User name must be between 1 and 50 characters.
th: ชื่อผู้ใช้ต้องมีความยาวระหว่าง 1 ถึง 50 อักขระ

en: User not found
th: ไม่พบผู้ใช้

en: User profile preferences for the logged in User
th: การตั้งค่าโปรไฟล์ผู้ใช้สำหรับการเข้าสู่ระบบใน User

en: User save preferences failed!
th: ผู้ใช้บันทึกการตั้งค่าล้มเหลว!

en: Username
th: ชื่อผู้ใช้

en: Username or Password incorrect
th: ชื่อผู้ใช้หรือรหัสผ่านไม่ถูกต้อง

en: Users
th: ผู้ใช้

en: Using "socket_sendto()" failed, due to error:
th: การใช้ "socket_sendto()" ล้มเหลว เนื่องจากเกิดข้อผิดพลาด:

en: Using "socket_set_option()" failed, due to error:
th: การใช้ "socket_set_option()" ล้มเหลว เนื่องจากเกิดข้อผิดพลาด:

en: Using JSON syntax enter the path below the Data root by which the above aggregation should be applied.
th: การใช้ไวยากรณ์ JSON ให้ป้อนเส้นทางใต้รูทข้อมูลซึ่งควรใช้การรวมด้านบน

en: Using fsockopen() failed, due to denied permission
th: การใช้ fsockopen() ล้มเหลว เนื่องจากถูกปฏิเสธการอนุญาต

en: Using natural language enter a string representing the period for which events should be returned, for example 2 days or 1 week.
th: การใช้ภาษาธรรมดา ให้ป้อนสตริงที่แสดงถึงช่วงเวลาที่ควรส่งคืนเหตุการณ์ เช่น 2 วันหรือ 1 สัปดาห์

en: VNC to this Display
th: VNC ไปยังจอแสดงผลนี้

en: Valid Extensions
th: นามสกุลที่ถูกต้อง

en: Valid extensions are %s
th: นามสกุลที่ถูกต้องคือ %s

en: Valid?
th: ถูกต้อง?

en: Validation
th: การตรวจสอบความถูกต้อง

en: Value
th: ค่า

en: Value too large for %s
th: ค่ามากเกินไปสำหรับ %s

en: Values
th: ค่า

en: Verify
th: ยืนยัน

en: Verify CA Identity?
th: ตรวจสอบข้อมูลประจำตัวของ CA หรือไม่

en: Verify all modules have been installed correctly by reinstalling any module related files
th: ตรวจสอบว่าโมดูลทั้งหมดได้รับการติดตั้งอย่างถูกต้องโดยการติดตั้งไฟล์ที่เกี่ยวข้องกับโมดูลใหม่

en: Version
th: รุ่น

en: Version %version%
th: รุ่น%รุ่น%

en: Version ID
th: ไอดีเวอร์ชัน

en: Version Information
th: เวอร์ชันข้อมูล

en: Vertical Align
th: การจัดแนวตั้ง

en: Vertical Sharpness
th: ความคมชัดแนวตั้ง

en: Vertically on the left
th: แนวตั้งทางด้านซ้าย

en: Video
th: วิดีโอ

en: Video Engine
th: เอ็นจิ้นวีดีโอ

en: Video In
th: วิดีโอใน

en: Video Path
th: ที่เก็บวีดิทัศน์

en: Videos - support varies depending on the client hardware you are using.
th: Videos - การสนับสนุนจะแตกต่างกันไปตาม client hardware ที่คุณใช้

en: Vietnamese
th: เวียดนาม

en: View
th: มุมมอง

en: View Categories
th: ดูหมวดหมู่

en: View Columns
th: แสดงคอลัมน์

en: View Data
th: ดูข้อมูล

en: View Folder Tree on Grids and Forms
th: ดูแผนผังโฟลเดอร์บนกริดและฟอร์ม

en: View Only
th: แสดงผลเท่านั้น

en: View Products
th: ดูผลิตภัณฑ์

en: View RSS
th: ดู RSS

en: View my authenticated applications
th: ดูแอปพลิเคชันที่ตรวจสอบสิทธิ์ของฉัน

en: View the Menu Board page
th: ดูหน้ากระดานเมนู

en: Visible
th: มองเห็นได้

en: Visible area end time
th: เวลาสิ้นสุดของพื้นที่ที่มองเห็นได้

en: Visible area start time
th: เวลาเริ่มต้นของพื้นที่ที่มองเห็นได้

en: Visible area time span
th: ช่วงเวลาที่มองเห็นได้

en: Volume
th: ระดับเสียง

en: Wake On Lan Failed as there are no functions available to transmit it
th: Wake On Lan ล้มเหลวเนื่องจากไม่มีฟังก์ชันที่สามารถส่งได้

en: Wake on LAN
th: ปลุกบน LAN

en: Wake on Lan is enabled, but you have not specified a time to wake the display
th: เปิดใช้งาน Wake on Lan แต่คุณไม่ได้ระบุเวลาที่จะปลุกหน้าจอ

en: Wake on Lan requires the correct network configuration to route the magic packet to the display PC
th: Wake on Lan ต้องการการกำหนดค่าเครือข่ายที่ถูกต้องเพื่อกำหนดเส้นทางแพ็กเก็ตเวทย์มนตร์ไปยังจอแสดงผล PC

en: Wake on Lan sent for %s
th: ส่ง Wake on Lan สำหรับ %s แล้ว

en: Warm
th: อบอุ่น

en: Warning
th: การเตือน

en: Warning - starts with or ends with a space, or contains double spaces
th: Warning - เริ่มต้นหรือลงท้ายด้วยการเว้นวรรค หรือมีช่องว่างสองครั้ง

en: Warning Date
th: วันที่เตือน

en: Warning Duration
th: ระยะเวลาการเตือน

en: Warning duration needs to be lower than the countdown main duration.
th: ระยะเวลาการเตือนต้องต่ำกว่าระยะเวลาหลักในการนับถอยหลัง

en: Warning duration needs to be lower than the widget duration.
th: ระยะเวลาการเตือนต้องต่ำกว่าระยะเวลาวิดเจ็ต

en: We are really sorry, but there has been an error. It has been logged in install_log.txt and printed below.
th: ขออภัยเป็นอย่างยิ่ง แต่มีข้อผิดพลาดเกิดขึ้น มันถูกบันทึกไว้ใน install_log.txt และพิมพ์ด้านล่าง

en: We suggest setting your PHP post_max_size and upload_max_filesize to at least 128M, and also increasing your max_execution_time to at least 120 seconds.
th: เราแนะนำให้ตั้งค่า PHP post_max_size และ upload_max_filesize เป็นอย่างน้อย 128M และเพิ่ม max_execution_time เป็นอย่างน้อย 120 วินาที

en: We'd love to know you're running %theme_name%. If you're happy for us to collect anonymous statistics (version number, number of displays) then please leave the box ticked. Please un tick the box if your server does not have direct access to the internet.
th: เราอยากทราบว่าคุณกำลังเรียกใช้ %theme_name% หากคุณยินดีให้เรารวบรวมสถิติที่ไม่เปิดเผยตัวตน (หมายเลขเวอร์ชัน จำนวนเครื่องเล่น) โปรดทำเครื่องหมายในช่อง โปรดยกเลิกการทำเครื่องหมายที่ช่องหากเซิร์ฟเวอร์ของคุณไม่มีการเข้าถึงอินเทอร์เน็ตโดยตรง

en: Weather
th: สภาพอากาศ

en: Weather module showing Current and Daily forecasts.
th: โมดูลสภาพอากาศแสดงการคาดการณ์ปัจจุบันและรายวัน

en: Web Hook triggers can be executed when certain conditions are detected. If you would like to execute a trigger, enter the trigger code below against each event.
th: ทริกเกอร์ Web Hook สามารถดำเนินการได้เมื่อตรวจพบเงื่อนไขบางอย่าง หากคุณต้องการเรียกใช้ทริกเกอร์ ให้ป้อนโค้ดทริกเกอร์ด้านล่างสำหรับแต่ละเหตุการณ์

en: Web hook
th: เว็บฮุก

en: Web hook trigger code for this Action
th: รหัสทริกเกอร์ของ Web hook สำหรับ Action . นี้

en: WebView Plugin State
th: สถานะปลั๊กอิน WebView

en: Webkey to this Display
th: Webkey ไปยังจอแสดงผลนี้

en: Webpage
th: หน้าเว็บ

en: Webpages.
th: หน้าเว็บ.

en: Wednesday
th: วันพุธ

en: Week
th: สัปดาห์

en: Week name length
th: ชื่อสัปดาห์ ความยาว

en: Weekly
th: รายสัปดาห์

en: Welcome
th: ยินดีต้อนรับ

en: Welcome to the %productName% CMS
th: ยินดีต้อนรับสู่ %productName% CMS

en: Welcome to the %themeName% Installation
th: ยินดีต้อนรับสู่ %themeName% การติดตั้ง

en: West
th: ตะวันตก

en: What display profile should this display use? To use the default profile leave this empty.
th: จอแสดงผลนี้ควรใช้โปรไฟล์การแสดงผลใด หากต้องการใช้โปรไฟล์เริ่มต้นให้เว้นว่างไว้

en: What does this mean?
th: สิ่งนี้หมายความว่า?

en: What is this users type?
th: ผู้ใช้รายนี้เป็นประเภทใด

en: What items would you like to save?
th: คุณต้องการบันทึกรายการใด

en: What plugin state should be used when starting a web view.
th: ควรใช้สถานะปลั๊กอินใดเมื่อเริ่มต้นมุมมองเว็บ

en: What separator should be used for CSV source?
th: ตัวคั่นใดควรใช้สำหรับแหล่ง CSV

en: What should happen when this Dataset reaches the row limit?
th: จะเกิดอะไรขึ้นเมื่อชุดข้อมูลนี้ถึงขีดจำกัดแถว

en: What transition should be applied when this item finishes?
th: ควรใช้การเปลี่ยนแปลงใดเมื่อรายการนี้เสร็จสิ้น

en: What transition should be applied when this item starts?
th: ควรใช้การเปลี่ยนแปลงใดเมื่อรายการนี้เริ่มต้น

en: What transition should be applied when this region is finished?
th: ควรใช้การเปลี่ยนแปลงใดเมื่อ ภาษาและวันที่ นี้เสร็จสิ้น

en: What type of display is this profile intended for?
th: โปรไฟล์นี้มีไว้สำหรับการแสดงผลประเภทใด

en: What type of request needs to be made to get the remote data?
th: ต้องใช้คำขอประเภทใดเพื่อรับข้อมูลระยะไกล

en: When Enabled users will be able to add media using this module.
th: เมื่อเปิดใช้งานผู้ใช้จะสามารถเพิ่มสื่อโดยใช้โมดูลนี้

en: When all day events are excluded they are removed from the list of events in the feed and wont be shown
th: เมื่อไม่รวมกิจกรรมทั้งวัน กิจกรรมเหล่านั้นจะถูกลบออกจากรายการกิจกรรมในฟีดและจะไม่แสดง

en: When cycle based playback is enabled only 1 Layout from this Campaign will be played each time it is in a Schedule loop. The same Layout will be shown until the 'Play count' is achieved.
th: เมื่อเปิดใช้งานการเล่นตามรอบ จะมีการเล่นเพียง 1 เลย์เอาต์จากแคมเปญนี้ทุกครั้งที่อยู่ในลูปปฏิทิน เลย์เอาต์เดียวกันจะแสดงจนกว่าจะถึง 'จำนวนการเล่น'

en: When enabled draft Layouts will be automatically published 30 minutes after the last edit
th: เมื่อเปิดใช้งานร่างเลย์เอาต์จะถูกเผยแพร่โดยอัตโนมัติ 30 นาทีหลังจากการแก้ไขครั้งล่าสุด

en: When enabled the Player will send the current layout to the CMS each time it changes. Warning: This is bandwidth intensive and should be disabled unless on a LAN.
th: เมื่อเปิดใช้งาน โปรแกรมเล่นจะส่งเค้าโครงปัจจุบันไปยัง CMS ทุกครั้งที่มีการเปลี่ยนแปลง คำเตือน: นี่เป็นการใช้แบนด์วิดท์ที่เข้มข้น และควรปิดใช้งานเว้นแต่บน LAN

en: When enabled, the default Transition type and duration will be applied to all widgets on this Layout.
th: เมื่อเปิดใช้งาน ประเภทการเปลี่ยนและระยะเวลาเริ่มต้นจะถูกนำไปใช้กับวิดเจ็ตทั้งหมดบนเลย์เอาต์นี้

en: When enabled, this Connector will start providing the services it lists in its description.
th: เมื่อเปิดใช้งาน ตัวเชื่อมต่อนี้จะเริ่มให้บริการตามรายการในคำอธิบาย

en: When enabled, this form will automatically submit in future. Reset this in your User Profile.
th: เมื่อเปิดใช้งาน แบบฟอร์มนี้จะส่งโดยอัตโนมัติในอนาคต รีเซ็ตสิ่งนี้ในโปรไฟล์ผู้ใช้ของคุณ

en: When exporting a saved report to PDF, should the logo be shown on the PDF?
th: เมื่อส่งออกรายงานที่บันทึกไว้เป็น PDF โลโก้ควรแสดงบน PDF หรือไม่

en: When filtering by multiple Tags, which logical operator should be used?
th: เมื่อกรองตามแท็กหลายรายการ ควรใช้ตัวดำเนินการเชิงตรรกะใด

en: When matching Media by Tags and name to a dynamic Playlist, this is the maximum number of allowed items that can be assigned to a dynamic Playlist
th: เมื่อจับคู่สื่อตามแท็กและชื่อกับเพลย์ลิสต์แบบไดนามิก นี่คือจำนวนสูงสุดของรายการที่อนุญาตซึ่งสามารถกำหนดให้กับเพลย์ลิสต์แบบไดนามิกได้

en: When requesting a screenshot from a display should the Thumbnail column be automatically shown if it's not visible?
th: เมื่อขอภาพหน้าจอจากจอแสดงผล คอลัมน์รูปขนาดย่อควรแสดงโดยอัตโนมัติหากมองไม่เห็นหรือไม่

en: When selected, layout will be published immediately, if it should be published at a specific time, uncheck this checkbox and pick a date in the field below
th: เมื่อเลือกแล้ว เค้าโครงจะเผยแพร่ทันที หากควรเผยแพร่ในเวลาที่กำหนด ให้ยกเลิกการเลือกช่องทำเครื่องหมายนี้และเลือกวันที่ในช่องด้านล่าง

en: When selected, your event will run according to the timezone set on the CMS, otherwise the event will run at Display local time
th: เมื่อเลือกแล้ว กิจกรรมของคุณจะทำงานตามเขตเวลาที่ตั้งค่าไว้ใน CMS มิฉะนั้น กิจกรรมจะทำงานตามเวลาท้องถิ่นที่แสดง

en: When set to Run Intent, which intent should be run. Format is: Action|ExtraKey,ExtraMsg
th: เมื่อตั้งค่าเป็น Run Intent ซึ่ง Intent ควรรัน รูปแบบคือ: Action|ExtraKey,ExtraMsg

en: When set, each Display that has this Media in its local storage, will be notified to remove it.
th: เมื่อตั้งค่าแล้ว จอแสดงผลแต่ละรายการที่มีสื่อนี้ในที่จัดเก็บในตัวเครื่องจะได้รับแจ้งให้นำสื่อดังกล่าวออก

en: When the End Time for this Widget passes should the Widget be removed from the Playlist?
th: เมื่อเวลาสิ้นสุดของวิดเจ็ตนี้ผ่านไป ควรลบวิดเจ็ตออกจากเพลย์ลิสต์หรือไม่

en: When the device starts and Android finishes loading, should the Player start up and come to the foreground?
th: เมื่ออุปกรณ์เริ่มทำงานและ Android เสร็จสิ้นการโหลด Player ควรเริ่มทำงานและมาที่ส่วนหน้าหรือไม่

en: When the monitor is 'Off' it will not be able to receive content updates. With the next timed 'On' the monitor will connect to the CMS and get content/schedule updates.
th: เมื่อจอภาพเป็น 'ปิด' จะไม่สามารถรับการอัปเดตเนื้อหาได้ เมื่อ "เปิด" ครั้งถัดไป จอภาพจะเชื่อมต่อกับ CMS และรับการอัปเดตเนื้อหา/กำหนดการ

en: Whether to always put the default layout into the cycle.
th: กำหนดเค้าโครงเริ่มต้นไว้ในวงจรเสมอหรือไม่

en: Which Calendar Type should the CMS use?
th: CMS ควรใช้ปฏิทินประเภทใด

en: Which device input should be shown
th: ควรแสดงอินพุตของอุปกรณ์ใด

en: Which direction does the text in the feed use?
th: ข้อความในฟีดใช้ไปในทิศทางใด

en: Which key should activate the Player information screen? A single character.
th: คีย์ใดควรเปิดใช้งานหน้าจอข้อมูล ผู้เล่น ตัวเดียว.

en: Which shell commands should the Player execute?
th: คำสั่งเชลล์ใดที่โปรแกรมเล่นควรดำเนินการ?

en: White
th: สีขาว

en: White listed redirect URI's that will be allowed, only application for Authorization Code Grants
th: URI การเปลี่ยนเส้นทางในรายการสีขาวที่จะได้รับอนุญาต เฉพาะแอปพลิเคชันสำหรับการให้สิทธิ์รหัสอนุญาต

en: Whitelist Load Balancers
th: ไวท์ลิสต์โหลดบาลานเซอร์

en: Widget
th: วิดเจ็ต

en: Widget Actions:
th: การทำงานของวิดเจ็ต:

en: Widget Duration
th: ระยะเวลาวิดเจ็ต

en: Widget ID
th: รหัสวิดเจ็ต

en: Widget List
th: รายการวิดเจ็ต

en: Widget Option not found
th: ไม่พบตัวเลือกวิดเจ็ต

en: Widget not found
th: ไม่พบวิดเจ็ต

en: Widget not found at index %d
th: ไม่พบวิดเจ็ตที่ดัชนี %d

en: Widget not found with ID %d
th: ไม่พบวิดเจ็ตที่มี ID %d

en: Widgets
th: วิดเจ็ต

en: Widgets that have been Published will be displayed below
th: วิดเจ็ตที่เผยแพร่แล้วจะแสดงอยู่ด้านล่าง

en: Width
th: ความกว้าง

en: Width must be greater than 0
th: ความกว้างต้องมากกว่า 0

en: Windows
th: วินโดวส์

en: Windows format Calendar?
th: ปฏิทินรูปแบบ Windows?

en: Windy
th: ลมแรง

en: With Selected
th: ด้วยการเลือก

en: Write permissions are required for cache/
th: สิทธิ์การเขียนที่จำเป็นสำหรับแคช/

en: Write permissions are required for web/settings.php
th: จำเป็นต้องมีการอนุญาตการเขียนสำหรับ web/settings.php

en: XMDS Transfer Limit in KB/month
th: ขีดจำกัดการโอน XMDS ในหน่วย KB/เดือน

en: XMR Private Address
th: XMR ที่อยู่ส่วนตัว

en: XMR Public Address
th: ที่อยู่สาธารณะ XMR

en: XMR Registered
th: XMR ลงทะเบียนแล้ว

en: XMR address is not set
th: ไม่ได้ตั้งค่าที่อยู่ XMR

en: XMR is not configured for this Display
th: XMR ไม่ได้รับการกำหนดค่าสำหรับ Display นี้

en: XMR is not working on this Player yet and therefore the licence check may not occur.
th: XMR ยังไม่ทำงานบนเครื่องเล่นนี้ ดังนั้นการตรวจสอบใบอนุญาตอาจไม่เกิดขึ้น

en: XMR is not working on this Player yet, the screenshot will be requested the next time the Player connects on its collection interval, expected %nextCollect%.
th: XMR ยังไม่ทำงานบนเครื่องเล่นนี้ ระบบจะขอภาพหน้าจอในครั้งต่อไปที่ Player เชื่อมต่อในช่วงเวลาการรวบรวม ซึ่งคาดว่าจะเป็น %nextCollect%

en: Yahoo Currencies
th: Yahoo สกุลเงิน

en: Yahoo Finance
th: ยาฮู ไฟแนนซ์

en: Yahoo Stocks
th: หุ้นของ Yahoo

en: Yearly
th: รายปี

en: Yes
th: ใช่

en: You already own a Layout called '%s'. Please choose another name.
th: คุณเป็นเจ้าของเลย์เอาต์ชื่อ '%s' แล้ว โปรดเลือกชื่ออื่น

en: You already own a Playlist called '%s'. Please choose another name.
th: คุณเป็นเจ้าของเพลย์ลิสต์ชื่อ '%s' แล้ว โปรดเลือกชื่ออื่น

en: You already own a Tag called '%s'. Please choose another name.
th: คุณเป็นเจ้าของแท็กชื่อ '%s' แล้ว โปรดเลือกชื่ออื่น

en: You already own a display group called "%s". Please choose another name.
th: คุณเป็นเจ้าของกลุ่มเครื่องเล่นชื่อ "%s" แล้ว โปรดเลือกชื่ออื่น

en: You already set an exception for this day.
th: คุณตั้ง exception สำหรับวันนี้แล้ว

en: You are receiving this email because a password reminder was requested for your account. If you did not make this request, please report this email to your administrator immediately.
th: คุณได้รับอีเมลนี้เนื่องจากมีการร้องขอการเตือนรหัสผ่านสำหรับบัญชีของคุณ หากคุณไม่ได้ส่งคำขอนี้ โปรดรายงานอีเมลนี้ต่อผู้ดูแลระบบของคุณทันที

en: You are receiving this email because two factor email authorisation is enabled in your CMS user account. If you did not make this request, please report this email to your administrator immediately.
th: คุณได้รับอีเมลนี้เนื่องจากมีการเปิดใช้งานการให้สิทธิ์อีเมลแบบสองปัจจัยในบัญชีผู้ใช้ CMS ของคุณ หากคุณไม่ได้ส่งคำขอนี้ โปรดรายงานอีเมลนี้ต่อผู้ดูแลระบบของคุณทันที

en: You are trying to assign a Layout that is not shared with you.
th: คุณกำลังพยายามกำหนดเค้าโครงที่ไม่ได้แชร์กับคุณ

en: You are viewing this Layout in read only mode, checkout by clicking on this message or from the Options menu above!
th: คุณกำลังดูเลย์เอาต์นี้ในโหมดอ่านอย่างเดียว ชำระเงินโดยคลิกที่ข้อความนี้หรือจากเมนูตัวเลือกด้านบน!

en: You can only set a target region on a Widget in the drawer.
th: คุณสามารถตั้งค่าพื้นที่เป้าหมายบนวิดเจ็ตในลิ้นชักเท่านั้น

en: You cannot assign file type %s to a playlist
th: คุณไม่สามารถกำหนดประเภทไฟล์ %s ให้กับเพลย์ลิสต์

en: You cannot change the assignment of a Layout Specific Campaign
th: คุณไม่สามารถเปลี่ยนการมอบหมายของแคมเปญเฉพาะเลย์เอาต์

en: You cannot replace this media with an item of a different type
th: คุณไม่สามารถแทนที่สื่อนี้ด้วยรายการประเภทอื่น

en: You do not have any library files that are not in use.
th: คุณไม่มีไฟล์ไลบรารี่ ที่ไม่ได้ใช้งาน

en: You do not have permission to assign the provided Layout
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้กำหนด Layout ที่ให้มา

en: You do not have permission to assign this Layout
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้กำหนดเค้าโครงนี้

en: You do not have permission to assign this user
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้มอบหมายผู้ใช้รายนี้

en: You do not have permission to copy this Campaign
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้คัดลอกแคมเปญนี้

en: You do not have permission to delete this profile
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้ลบโปรไฟล์นี้

en: You do not have permission to edit all the entities permissions.
th: คุณไม่มีสิทธิ์แก้ไขสิทธิ์ของเอนทิตีทั้งหมด

en: You do not have permission to edit these permissions.
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้แก้ไขการอนุญาตเหล่านี้

en: You do not have permission to edit this profile
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้แก้ไขโปรไฟล์นี้

en: You do not have permissions to delete saved reports of this report schedule
th: คุณไม่มีสิทธิ์ลบรายงานที่บันทึกไว้ของกำหนดการรายงานนี้

en: You do not have permissions to delete the saved report of this report schedule
th: คุณไม่มีสิทธิ์ลบรายงานที่บันทึกไว้ของกำหนดการรายงานนี้

en: You do not have permissions to delete this layout
th: คุณไม่มีสิทธิ์ลบเลย์เอาต์นี้

en: You do not have permissions to delete this report schedule
th: คุณไม่มีสิทธิ์ลบกำหนดการรายงานนี้

en: You do not have permissions to edit this layout
th: คุณไม่มีสิทธิ์แก้ไขเลย์เอาต์นี้

en: You do not have permissions to pause/resume this report schedule
th: คุณไม่มีสิทธิ์หยุดชั่วคราว/ดำเนินการตามกำหนดเวลารายงานนี้ต่อ

en: You do not have permissions to reset this report schedule
th: คุณไม่มีสิทธิ์รีเซ็ตกำหนดการรายงานนี้

en: You do not have permissions to use this media
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้ใช้สื่อนี้

en: You do not have permissions to view this layout
th: คุณไม่มีสิทธิ์ดูเลย์เอาต์นี้

en: You do not have sufficient access
th: คุณมีการเข้าถึงไม่เพียงพอ

en: You have exceeded your library quota
th: คุณใช้เกินโควตาไลบารี่แล้ว

en: You have exceeded your maximum number of authorised displays. %d
th: คุณมีการแสดงเกินจำนวนสูงสุดที่ได้รับอนุญาตแล้ว %d

en: You have selected %layoutName% for export. A ZIP file will be downloaded which contains the layout, its widgets and media. It will also contain the structure for associated DataSets.
th: คุณได้เลือก %layoutName% สำหรับการส่งออก ไฟล์ ZIP จะถูกดาวน์โหลดซึ่งมีเลย์เอาต์ วิดเจ็ต และสื่อ นอกจากนี้ยังจะมีโครงสร้างสำหรับชุดข้อมูลที่เกี่ยวข้อง

en: You have selected a layout that you no longer have permission to use. Please reload the form.
th: คุณได้เลือกเค้าโครงที่คุณไม่มีสิทธิ์ใช้อีกต่อไป โปรดโหลดแบบฟอร์มซ้ำ

en: You have selected media that you no longer have permission to use. Please reload the form.
th: คุณได้เลือกสื่อที่คุณไม่ได้รับอนุญาตให้ใช้อีกต่อไป โปรดโหลดแบบฟอร์มซ้ำ

en: You must enter a command
th: คุณต้องป้อนคำสั่ง

en: You must have the curl extension enabled or PHP configured with "allow_url_fopen = On" for the CMS to access external resources. We strongly recommend curl.
th: คุณต้องเปิดใช้งานส่วนขยาย curl หรือกำหนดค่า PHP ด้วย "allow_url_fopen = On" เพื่อให้ CMS เข้าถึงทรัพยากรภายนอกได้ เราขอแนะนำ curl

en: You should also manually take a backup of your library.
th: คุณควรสำรองข้อมูลไลบารี่ด้วยตนเอง

en: Your authentication provider could not log you in.
th: ผู้ให้บริการตรวจสอบสิทธิ์ของคุณเข้าสู่ระบบไม่ได้

en: Your client is not the correct version to communicate with this CMS.
th: ไคลเอ็นต์ของคุณไม่ใช่เวอร์ชันที่ถูกต้องในการสื่อสารกับ CMS นี้

en: Your event will be scheduled from [fromDt] to [toDt] in the CMS timezone, please check this covers each of your Displays in their respective timezones.
th: กิจกรรมของคุณจะถูกกำหนดเวลาจาก [fromDt] ถึง [toDt] ในเขตเวลา CMS โปรดตรวจสอบว่าข้อมูลนี้ครอบคลุมการแสดงผลแต่ละรายการของคุณในเขตเวลาที่เกี่ยวข้อง

en: Your library is full. Library Limit: %s K
th: ห้องสมุดของคุณเต็ม ขีด จำกัด ไลบารี่: %s K

en: Your library is full. Library Limit: %s MB
th: ไลบารีของคุณเต็ม ขีด จำกัด ไลบรารี่: %s MB

en: Your password does not meet the required complexity
th: รหัสผ่านของคุณไม่ซับซ้อนตามที่กำหนด

en: Zoom
th: ซูม

en: Zoom in
th: ซูมเข้า

en: Zoom in to see more details!
th: ซูมดูรายละเอียดเพิ่มเติม!

en: Zoom out
th: ซูมออก

en: Zoom out to see timeruler!
th: ซูมออกเพื่อดูตัวจับเวลา!

en: Zulu
th: ซูลู

en: cURL is used to fetch data from the Internet or Local Network
th: cURL ใช้เพื่อดึงข้อมูลจากอินเทอร์เน็ตหรือเครือข่ายท้องถิ่น

en: contains
th: ประกอบด้วย

en: does not contain
th: ไม่ได้ประกอบด้วย

en: does not end with
th: ไม่ได้ลงท้ายด้วย

en: does not equal
th: ไม่เท่ากับ

en: does not start with
th: ไม่ได้ขึ้นต้นด้วย

en: duration
th: ความยาว

en: ends with
th: ลงท้ายด้วย

en: equals
th: เท่ากับ

en: greater than
th: มากกว่า

en: he Category for this Help Link
th: เขาหมวดหมู่สำหรับลิงค์ช่วยเหลือนี้

en: hours:min:sec
th: ชั่วโมง:นาที:วินาที

en: id
th: ไอดี

en: in Menu Board
th: ใน Menu Board

en: is empty
th: ว่างเปล่า

en: is not empty
th: ไม่ว่างเปล่า

en: isRequired
th: ต้องระบุ

en: less than
th: น้อยกว่า

en: name
th: ชื่อ

en: not found
th: ไม่พบ

en: number of layouts
th: จำนวนเลย์เอาต์

en: on the [DAY] day
th: ใน [DAY] วัน

en: on the [POSITION] [WEEKDAY]
th: ใน [ตำแหน่ง] [วันธรรมดา]

en: once it has connected for the first time
th: เมื่อเชื่อมต่อเป็นครั้งแรก

en: reminderDt not found as next event does not exist
th: ไม่พบตัวเตือนเนื่องจากไม่มีกิจกรรมถัดไป

en: row not found
th: ไม่พบแถว

en: starts with
th: เริ่มด้วย

en: total duration
th: ระยะเวลาทั้งหมด

en: would like access to the following scopes
th: ต้องการเข้าถึงขอบเขตดังต่อไปนี้
