xibo - en to tr translation catalogue (2560 entries)

en:  (Default)
tr:  (Varsayılan)

en:  Turn OFF Debugging
tr:  Hata Ayıklamayı KAPAT

en:  Turn ON Debugging
tr:  Hata Ayıklamayı AÇ

en: # Layouts
tr: # Tasarımlar

en: %d of %d player actions failed
tr: %d için %d kullanıcı eylemleri başarısız oldu.

en: %s assigned to Display Groups
tr: %s Ekran grubun atandı

en: %s assigned to User Groups
tr: Kullanıcı grubu %s atanmış

en: %s has seen the welcome tutorial
tr: %s karşılama eğitimini gördü

en: %s has started the welcome tutorial
tr: %s karşılama eğitimine başladı

en: %s is downloading %d files too many times
tr: %s , %d dosyayı çok kez indiriyor

en: %s is pending conversion
tr: %s dönüşüm bekleniyor

en: %s not retrieved from the IdP and required since is the field to identify the user
tr: Idp için %s veri alındığından dolayı bu kullanıcıyı tanımlamak için mevcut alanı kullanın.

en: %s scheduled on %s
tr: %s üzerinden planlamış %s

en: %themeName% Error
tr: %themeName% Hatası

en: %themeName% Installation
tr: %themeName% Kurulum

en: %themeName% needs an administrator user account to be the first user account that has access to the CMS. Please enter your chosen details below.
tr: Satır Menüsü %themeName% , CMS'ye erişimi olan ilk kullanıcı hesabı olmak için bir yönetici kullanıcı hesabına ihtiyaç duyar. Lütfen seçtiğiniz ayrıntıları aşağıya girin.

en: %themeName% needs somewhere to store the things you upload to be shown. Ideally, this should be somewhere outside the root of your web server - that is such that is not accessible by a web browser. Please input the full path to this folder. If the folder does not already exist, we will attempt to create it for you.
tr: %themeName%, yüklediğiniz şeylerin gösterilmesi için bir yere ihtiyaç duyuyor. İdeal olarak, bu web sunucunuzun kökü dışında bir yerde olmalıdır - yani bir web tarayıcısı tarafından erişilemez. Lütfen bu klasörün tam yolunu girin. Klasör zaten yoksa, sizin için oluşturmaya çalışacağız.

en: %themeName% needs to set-up a connection to your MySQL database.
tr: %themeName% uygulamasının MySQL veritabanınıza bir bağlantı kurması gerekir.

en: %themeName% needs you to choose a "key". This will be required each time you set-up a new client. It should be complicated, and hard to remember. It is visible in the CMS interface, so it need not be written down separately.
tr: %themeName% bir "anahtar" seçmenizi istiyor. Her yeni istemci kurduğunuzda bu gerekli olacaktır. Karmaşık ve hatırlanması zor olmalı. CMS arayüzünde görülebilir, bu yüzden ayrı olarak yazılmasına gerek yoktur.

en: (filtered from _MAX_ total entries)
tr: (toplam _MAX_ girişten filtrelendi)

en: , Repeats every %s %s
tr: , Her %s %s tekrar eder

en: 1 hour
tr: 1 saat

en: 1 hour 30 minutes
tr: 1 saat 30 dakika

en: 1 minute
tr: 1 dakika

en: 10 hours
tr: 10 saat

en: 10 minutes
tr: 10 dakika

en: 11 hours
tr: 11 saat

en: 12 hours
tr: 12 saat

en: 12h Clock
tr: 12 Saatlik

en: 1st line
tr: 1. Satır

en: 2 hours
tr: 2 saat

en: 2 hours 30 minutes
tr: 2 saat 30 dakika

en: 24 hours
tr: 24 saat

en: 24h Clock
tr: 24 Saatlik

en: 3 hours
tr: 3 saat

en: 3 hours 30 minutes
tr: 3 saat 30 dakika

en: 30 minutes
tr: 30 dakika

en: 4 hours
tr: 4 saat

en: 5 hours
tr: 5 saat

en: 5 minutes
tr: 5 dakika

en: 6 hours
tr: 6 saat

en: 7 hours
tr: 7 saat

en: 8 hours
tr: 8 saat

en: 9 hours
tr: 9 saat

en: : activate to sort column ascending
tr: : artan sütun sıralamak için etkinleştir

en: : activate to sort column descending
tr: : azalan sütun sıralamasını etkinleştir

en: A Description of Daypart
tr: Gün Bölümünün Tanımı

en: A URL to the HLS video stream. Requires Player running Windows 8.1 or later, or Android 6 or later. Earlier Android devices may play HLS via the LocalVideo widget.
tr: HLS video akışının URL'si. Windows 8.1 veya üstünü ya da Android 6 veya üstünü çalıştıran Oynatıcı gerektirir. Daha önceki Android cihazlar, LocalVideo widget'ı aracılığıyla HLS oynayabilir.

en: A code which can be used to lookup this DataSet - usually for an API application
tr: Bu Veri Seti aramak için kullanılabilen bir kod - genellikle bir API uygulaması için

en: A column already exists with this name, please choose another
tr: Bu isimde bir kolon zaten mevcut, lütfen farklı bir isim seçiniz

en: A comma separated list of items to present in a combo box
tr: Combo Boxta gösterilecek, virgül ile listelenmiş öğeler.

en: A comma separated set of regular expressions run against the Display name to determine membership.
tr: Üyeliği belirlemek için Ekran adı virgülle ayrılmış normal ifade kümesi çalıştırılır.

en: A comma separated set of tags run against the Display tag to determine membership.
tr: Üyeliği belirlemek için virgülle ayrılmış bir etiket kümesi, Ekran etiketine karşı çalışır.

en: A description - (1 - 254 characters).
tr: Açıklama - (1-254 karakter).

en: A file exists with the name you gave for the Library Location. Please choose another location
tr: Kütüphane çin belirtmiş olduğunuz konum isminde dosya var. Lütfen başka bir konum belirleyin.

en: A font to use in other Modules
tr: Diğer modüllerde kullanılacak yazı tipi

en: A generic file to be stored in the library
tr: İçerikte saklanacak genel dosyalar

en: A local file path or URL to the video. This can be a RTSP stream.
tr: Videonun yerel dosya yolu veya URL'si. Bu bir RTSP akışı olabilir.

en: A message to display when no data is returned from the source
tr: Kaynaktan veri döndürülmediğinde görüntülenecek bir mesaj

en: A module for displaying Video and Audio from an external source
tr: Harici bir kaynaktan Video ve Ses görüntülemek için bir modül

en: A module for showing Currency pairs and exchange rates
tr: Döviz çiftlerini ve döviz kurlarını gösteren bir modül

en: A module for showing Stock quotes
tr: Hisse senedi fiyatlarını gösteren modül

en: A name for this DataSet
tr: Bu VeriKümesi için isim

en: A name for this Resolution
tr: Bu Çözünürlük için isim

en: A reference code for this command which is used to identify the command internally.
tr: Komutu dahili olarak tanımlamak için kullanılan bu komut için bir referans kodu.

en: A reference field for custom user data
tr: Özel kullanıcı verileri için bir referans alanı

en: A remote DataSet must have a URI.
tr: Uzak bir Veri Seti içinde bir URI olmalıdır.

en: A short description of this Display Group
tr: Ekran Grubunun kısa bir açıklaması

en: A subject line for the notification - used as a title.
tr: Bildirim için konu satırı - başlık olarak kullanılır.

en: A text description of this password policy will be shown to users if they enter a password that does not meet the policy requirements set above.
tr: Yukarıda belirtilen politika gereksinimlerini karşılamayan bir şifre girmeleri durumunda kullanıcılara bu şifre politikasının bir metin açıklaması gösterilecektir.

en: A unique identifier for this display.
tr: Ekran için benzersiz kimlik

en: A view on a DataSet
tr: Veri seti üzerinden bir görüntü

en: API Key
tr: API Anahtarı

en: API Secret
tr: API Secret (gizli anahtar)

en: About
tr: Hakkında

en: About the CMS
tr: CMS Hakkında

en: Access Code
tr: Giriş kodu

en: Access Code is empty
tr: Erişim Kodu boş

en: Access Code is incorrect
tr: Erişim Kodu yanlış

en: Access Denied to Display
tr: Ekrana Erişim Engellendi.

en: Access Denied to DisplayGroup
tr: Ekran Grubuna Erişim  Reddedildi

en: Access Denied to User
tr: Kullanıcının Erişimi Engellendi.

en: Access Denied to UserGroup
tr: Kullanıcı grubuna giriş red edildi

en: Access denied System tags cannot be deleted
tr: Erişim reddedildi Sistem etiketleri silinemiyor

en: Access denied System tags cannot be edited
tr: Erişim reddedildi Sistem etiketleri düzenlenemez

en: Access denied replacing old media
tr: Eski medya değiştiği için erişim red edildi.

en: Access to this route is denied for this scope
tr: Bu kapsamda bu rotaya erişim engellendi.

en: Action
tr: Eylem

en: Action Bar Display Duration
tr: Hareket Çubuğu Gösterim Süresi

en: Action Bar Intent
tr: Eylem Çubuğu Hedefi

en: Action Bar Mode
tr: Hareket Çubuğu Modu

en: Action for Screen Shot Intent
tr: Anlık ekran görüntüsü almayı zorla.

en: Actions
tr: İşlemler

en: Active
tr: Aktif

en: Add
tr: Ekle

en: Add Application
tr: Uygulama Ekle

en: Add CSV Files
tr: CSV Dosyaları Ekleme

en: Add Campaign
tr: Kampanya Ekle

en: Add Column
tr: Sütun Ekle

en: Add Command
tr: Komut Ekle

en: Add Data
tr: Veri Ekle

en: Add DataSet
tr: Veri kümesi ekle

en: Add Daypart
tr: Gün Bölümü Ekle

en: Add Display (Code)
tr: Ekran Ekle (Code)

en: Add Display Group
tr: Ekran Grubu Ekle

en: Add Display via Code
tr: Kod ile Ekran Ekle

en: Add Event
tr: Etkinlik Oluştur

en: Add Help Link
tr: Yardım Linki Ekle

en: Add Layout
tr: Tasarım Ekle

en: Add Media
tr: Medya Ekle

en: Add Media via URL
tr: URL ile Medya Ekle

en: Add Notification
tr: Bildirim Ekle

en: Add Playlist
tr: Çalma Listesi Ekle

en: Add Profile
tr: Profil Ekle

en: Add RSS
tr: RSS ekle

en: Add Replacement
tr: Değiştirme Ekle

en: Add Resolution
tr: Çözünürlük Ekle

en: Add Row
tr: Satır Ekle

en: Add STS to the response headers? Make sure you fully understand STS before turning it on as it will prevent access via HTTP after the first successful HTTPS connection.
tr: Yanıt başlıklarına STS eklensin mi? İlk başarılı HTTPS bağlantısından sonra HTTP üzerinden erişimi engelleyeceği için STS'yi açmadan önce tam olarak anladığınızdan emin olun.

en: Add Tag
tr: Etiketi ekle

en: Add Task
tr: Görev Ekle

en: Add User
tr: Kullanıcı Ekle

en: Add User Group
tr: Kullanıcı Grubu Ekle

en: Add Version
tr: Versiyon Ekle

en: Add a Display via user_code displayed on the Player screen
tr: Oynatıcı ekranında görüntülenen user_code ile bir Ekran ekleyin

en: Add a link to the Display name using this format mask?
tr: Bu biçim maskesini kullanarak Görünen ada bir bağlantı eklensin mi?

en: Add a new Campaign
tr: Yeni kampanya ekle

en: Add a new DataSet
tr: Yeni VeriKümesi Ekle

en: Add a new Display Group
tr: Yeni Ekran Grubu Ekle

en: Add a new Display Settings Profile
tr: Yeni Ekran Ayarı Profili Ekleyin

en: Add a new Help page
tr: Yeni Yardım Sayfası Ekle

en: Add a new Tag
tr: Yeni bir Etiket ekle

en: Add a new User
tr: Yeni Kullanıcı ekle

en: Add a new User Group
tr: Yeni Kullanıcı Grubu Ekle

en: Add a new media item to the library
tr: Kütüphaneye yeni ortam dosyası ekle

en: Add a new media item to the library via external URL
tr: Harici URL ile kütüphaneye yeni bir medya öğesi ekleme

en: Add a new region
tr: Yeni Bölge Ekle

en: Add a new resolution for use on layouts
tr: Tasarımlarda kullanılacak yeni çözünürlük ekle

en: Add a row to the end of this DataSet
tr: Bu Veri Seti sonuna bir satır ekleyin

en: Add all the widgets to the template?
tr: Tüm widget'lar şablona eklensin mi?

en: Add an Application
tr: Uygulama Ekle

en: Add an attachment?
tr: Ek eklensin mi?

en: Add files
tr: Dosya ekle

en: Add media (URL)
tr: Medya ekle (URL)

en: Add media failed: %error%
tr: Medya ekleme hatası: %error%

en: Add module failed: %error%
tr: Modül ekleme hatası: %error%

en: Add the body of your message in the box below. If you are going to target this message to a Display/DisplayGroup be aware that the formatting you apply here will be removed.
tr: İletinizin gövdesini aşağıdaki kutuya ekleyin. Bu mesajı bir Ekran veya Ekran Grubuna belirleyecekseniz, burada uyguladığınız biçimlendirmenin kaldırılacağını unutmayın.

en: Add to this position
tr: Konuma ekle

en: Added %s
tr: %s Eklendi

en: Added Event
tr: Eklenen Etkinlik

en: Added Report Schedule
tr: Rapor Çizelgesi Eklendi

en: Added Row
tr: Eklenen Satır

en: Additional emails separated by a comma.
tr: Virgülle ayrılmış ek e-postalar.

en: Admin Password
tr: Yönetici Şifresi

en: Admin Username
tr: Yönetici Kullanıcı Adı

en: Admin email address
tr: Admin EMail Adresi

en: Administration
tr: Yönetim

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Advice
tr: Öneri

en: After schedule ends
tr: Program bittikten sonra

en: After schedule starts
tr: Program başladıktan sonra

en: After submitting this form with valid code, your CMS Address and Key will be sent and stored in the temporary storage in our Authentication Service.
tr: Bu formu geçerli kodla gönderdikten sonra, CMS Adresiniz ve Anahtarınız Kimlik Doğrulama Servisimizdeki geçici depoya gönderilecek ve saklanacaktır.

en: Agenda
tr: Ajanda

en: Aggregate received data by the given method
tr: Alınan verileri verilen yöntemle bir araya getir

en: Aggregation
tr: Bir Araya Getir

en: Aggregation level
tr: Toplama düzeyi

en: Alert
tr: Uyarı

en: Alert for Display %s
tr: Ekran %s için uyarı

en: All
tr: Tümü

en: All checks pass. Click next to continue
tr: Tüm kontroller tamamlandı. Devam etmek için İleri'ye tıklayın

en: All media will be unassigned and any playlist specific media such as text/rss will be lost. The playlist will be removed from all Layouts.
tr: Tüm ortamların ataması kaldırılacak ve metin / rss gibi çalma listesine özgü tüm ortamlar kaybolacaktır. Oynatma listesi tüm Düzenler'den kaldırılacak.

en: All other checks passed
tr: Diğer tüm kontroller geçti

en: Allow All
tr: Hepsine İzin Ver

en: Allow Import?
tr: İçe Aktarma İzni?

en: Allow PHP to open external URLs
tr: PHP'nin harici URL kullanımına izin ver

en: Allow modifications to the transition configuration?
tr: Geçiş ayarlarında değişiklik yapılmasına izin verilsin mi?

en: Allow the Authorization Code Grant for this Client?
tr: Bu İstemci için Yetkilendirme Kodu Verilmesine İzin Verilsin mi?

en: Allow the Client Credentials Grant for this Client?
tr: Bu İstemci için İstemci Kimlik Bilgilerine İzin Verilsin mi?

en: Allow the maintenance script to run if it is called?
tr: Bakım komut dosyasının çağrılması durumunda çalışmasına izin verilsin mi?

en: Also delete from the Library?
tr: Ayrıca Kütüphaneden silinsin mi?

en: Alter Template
tr: Şablon Değiştirme

en: Always
tr: Her zaman

en: Always showing
tr: Sürekli gösterilen

en: An error occurred updating these settings. This is an unexpected error, please contact support. Error Message = [%s]
tr: Bu ayarlar güncelleşirken bir hata oluştu.  Bu beklenmeyen bir hatadır, destek hizmetine başvurun. Hata Mesajı = [% s]

en: An optional description
tr: İsteğe bağlı açıklama

en: An optional description of the Layout. (1 - 250 characters)
tr: İsteğe bağlı tasarm tanımı. (1-250 karakter)

en: An optional description of the Template. (1 - 250 characters)
tr: Bu şablon için seçimlik tanım. (1 - 250) karakter)

en: An optional name for this widget
tr: Bu widget için isteğe bağlı bir ad

en: And
tr: Ve

en: Appearance
tr: Görünüm

en: Application Name
tr: Uygulama Adı

en: Applications
tr: Uygulamalar

en: Apply
tr: Uygula

en: Apply a Transition type for the end of a media item
tr: Medya öğesinin sonuna bir Geçiş türü uygulayın.

en: Apply a Transition type for the start of a media item
tr: Medya öğesinin başlangıcı için bir Geçiş türü uygulama

en: April
tr: Nisan

en: Arabic
tr: Arapça

en: Archive Owner not found
tr: Arşiv Sahibi bulunamadı

en: Are the members of this group dynamic?
tr: Bu grubun üyeleri dinamik mi?

en: Are you sure you want to ask this Player to check its Licence?
tr: Bu Oynatıcıdan Lisansını kontrol etmesini istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to authorise this Display?
tr: Bu Ekranı yetkilendirmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to de-authorise this Display?
tr: Bu Ekranın yetkisini kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete %groupName%?
tr: %groupName% Silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete all saved report of this report schedule? This cannot be undone
tr: Rapor zaman planına ait kaydedilmiş tüm raporları silmek istediğinizden emin misiniz? Bu geri alınamaz

en: Are you sure you want to delete this Daypart? This cannot be undone
tr: Bu Gün Bölümünü silmek istediğinizden emin misiniz? Bu geri alınamaz.

en: Are you sure you want to delete this Help page? This cannot be undone
tr: Bu Yardım sayfasını silmek istediğinizden emin misiniz? Bu geri alınamaz

en: Are you sure you want to delete this Playlist?
tr: Bu Oynatma Listesini silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this Resolution? This cannot be undone
tr: Bu Çözünürlüğü silmek istediğinizden emin misiniz? (Bu geri alınamaz)

en: Are you sure you want to delete this application? This cannot be undone
tr: Bu uygulamayı silmek istediğinizden emin misiniz? (Bu işlem geri alınamaz.)

en: Are you sure you want to delete this campaign? This cannot be undone
tr: Bu kampanyayı silmek istediğinizden emin misiniz? (Bu işlem geri alınamaz.)

en: Are you sure you want to delete this command? This cannot be undone
tr: Bu komutu silmek istediğinizden emin misiniz? Bu geri alınamaz

en: Are you sure you want to delete this display group? This cannot be undone
tr: Bu ekran grubunu silmek istediğinizden emin misiniz? Bu geri alınamaz

en: Are you sure you want to delete this display profile?
tr: BU ekran profilini silmek istediğinizden emin miniz?

en: Are you sure you want to delete this display? This cannot be undone
tr: Bu ekranı silmek istediğinizden emin misiniz? Bu geri alınamaz!

en: Are you sure you want to delete this event from <b>all</b> displays? If you only want to delete this item from certain displays, please deselect the displays in the edit dialogue and click Save.
tr: Bu etkinliği <b> tümünü </b> ekranlardan silmek istediğinizden emin misiniz? Bu öğeyi yalnızca belirli ekranlardan silmek istiyorsanız, lütfen düzenleme iletişim kutusundaki ekranların seçimini kaldırın ve Kaydet'i tıklayın.

en: Are you sure you want to delete this file?
tr: Bu dosyayı silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this recurring event? Clicking Yes will delete this event from <b>all</b> displays.
tr: Bu yinelenen etkinliği silmek istediğinizden emin misiniz? Evet'i tıklarsanız, bu olay <b> tüm </b> ekranlardan silinir.

en: Are you sure you want to delete this report schedule? This cannot be undone
tr: Bu rapor zamanlamasını silmek istediğinizden emin misiniz? Bu geri alınamaz

en: Are you sure you want to delete this row?
tr: Bu satırı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this tag? This cannot be undone
tr: Bu etiketi silmek istediğinizden emin misiniz? Bu geri alınamaz!

en: Are you sure you want to delete this task? This cannot be undone
tr: Bu görevi silmek istediğinizden emin misiniz? Bu geri alınamaz.

en: Are you sure you want to delete?
tr: Silmek istediğinizden emin misiniz ?

en: Are you sure you want to delete? You may not be able to delete this user if they have associated content. You can retire users by using the Edit Button.
tr: Silmek istediğine emin misin? İlişkilendirilmiş içeriği varsa bu kullanıcıyı silemeyebilirsiniz. Düzenle Düğmesini kullanarak kullanıcıları kullanımdan kaldırabilirsiniz.

en: Are you sure you want to logout this user?
tr: Kullanıcı sistemden çıkarılsın mı?

en: Are you sure you want to pause this report schedule?
tr: Rapor zamanlamasını duraklatmak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to publish this Layout? If it is already in use the update will automatically get pushed.
tr: Bu Tasarımı yayınlamak istediğinizden emin misiniz? Zaten kullanımda ise güncelleme otomatik olarak gönderilir.

en: Are you sure you want to remove this widget?
tr: Bu widget'ı kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to request a collection to occur?
tr: Bir koleksiyonun gerçekleşmesini talep etmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to request a screenshot?
tr: Ekran görüntüsü talep etmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to reset this report schedule? This cannot be undone
tr: Bu rapor zamanlamasını sıfırlamak istediğinizden emin misiniz? Bu geri alınamaz

en: Are you sure you want to resume this report schedule?
tr: Rapor zamanlamasını devam ettirmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to run this task immediately?
tr: Bu görevi hemen çalıştırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to send a Wake On Lan message to this display?
tr: Bu ekrana ağ üzerinden açma mesajı göndermek istiyor musunuz ?

en: Are you sure you want to truncate?
tr: Kırpmak istediğinizden emin misiniz?

en: As a percentage
tr: Yüzde olarak

en: Ascending
tr: Artan

en: Ask a question
tr: Soru Sor

en: Aspect
tr: Görünüş

en: Assign
tr: Tahsis Et

en: Assign %name% to a Campaign
tr: Kampanyaya %name% atayın

en: Assign Files
tr: Dosya Atama

en: Assign Layouts
tr: Tasarımları Ata

en: Assign a Layout
tr: Tasarım Ata

en: Assign the members to the new group
tr: Üyeleri yeni gruba atayın

en: Assign to Campaign
tr: Kampanyaya Atama

en: Assignable
tr: Atanabilir

en: Assigned Layouts to %s
tr: %s Atanan Tasarımlar

en: Assigning a Layout to a Display/DisplayGroup does NOT schedule that Layout to be shown. Please use the Schedule to show Layouts.
tr: Bir Ekran/ Ekran Grubuna Tasarım atamak, Tasarım'ın gösterilmesini planlamaz. Lütfen Tasarımı göstermek için Zaman Planını kullanın.

en: Associate an item from the Library
tr: Kütüphaneden bir öğe ile ilişkilendir

en: Attached please find the report for %s
tr: Ekte lütfen %s için raporu bulun

en: Attachment
tr: Ek

en: Audience
tr: İzleyici

en: Audio
tr: Ses

en: Audio - support varies depending on the client hardware
tr: Ses desteği istemci donanımına bağlı olarak değişir

en: Audio Media
tr: Ses Ortamı

en: Audio for %name%
tr: %name% için ses

en: Audit Log
tr: Denetim Günlüğü

en: Audit Trail
tr: Denetim Tarihçesi

en: AuditLog Archive
tr: Denetim Günlüğü Arşivi

en: AuditLog Delete
tr: Denetim Günlüğünü Sil

en: AuditLog Export %s to %s
tr: Denetim Günlüğü Dışa Aktarma %s - %s

en: Auditing until
tr: Denetim

en: August
tr: Ağustos

en: Authentication
tr: Doğrulama

en: Authentication code incorrect
tr: Kimlik doğrulama kodu yanlış

en: Author
tr: Yazan

en: Authorisation Parameters missing from session.
tr: Oturumun Yetkilendirme Parametreleri Eksik

en: Authorise
tr: Yetkilendir/Yetkiyi Geri Al

en: Authorise display?
tr: Ekrana Yetki Ver?

en: Authorised
tr: Yetki Verildi

en: Authorised set to %d for %s
tr: %d yetkisi %s için atandı

en: Authorised?
tr: Yetkili?

en: Authorization Code?
tr: Yetki Kodu?

en: Authorize Request
tr: Yetki Talebi

en: Authorized applications for user
tr: Kullanıcı için yetki verilmiş uygulamalar.

en: Auto show thumbnail column?
tr: Küçük resim sütununu otomatik göster?

en: Automatic Restart
tr: Otomatik Yeniden Başlatma

en: Automatically Restart the application if we detect it is not visible.
tr: Uygulama görüntülenemediğinde uygulamayı otomatik olarak yeniden başlat.

en: Automatically apply Transitions?
tr: Geçişler otomatik olarak uygulansın mı?

en: Automatically authorise new Displays?
tr: Yeni Ekranlar otomatik yetkilendirilsin mi?

en: Automatically collect and export relevant information into a text file.
tr: Konu ile ilgili bilgileri otomatik olarak topla ve bir metin dosyasına çıkar.

en: Available
tr: Uygun

en: Available for In Transitions?
tr: İç Geçişler için uygun mu ?

en: Available for Out Transitions?
tr: Dış Geçişler için uygun mu ?

en: Azerbaijani
tr: Azerice

en: Back
tr: Geri

en: Back to Reports
tr: Raporlara Dön

en: Back to dashboard
tr: Gösterge Paneline Git

en: Background
tr: Arkaplan

en: Background Colour
tr: Arkaplan Rengi

en: Background Image
tr: Arkaplan Görüntüsü

en: Background thumbnail
tr: Arka plan küçük resmi

en: Background transparent?
tr: Arka plan şeffaf mı?

en: Backlight
tr: Ekran ışığı

en: Bandwidth
tr: Band Genişliği

en: Bandwidth Limit
tr: Bant Genişliği Sınırı

en: Bandwidth Usage (%bandwidthSuffix%)
tr: Bant Genişliği Kullanımı (%bandwidthSuffix%)

en: Bandwidth Usage. Limit %xmdsLimit%
tr: Bant Genişliği Kullanımı. Limit %xmdsLimit%

en: Bandwidth allowance exceeded
tr: Bant genişliği sınırı aşıldı

en: Bandwidth limit
tr: Bant genişliği sınırı

en: Bandwidth limit must be a whole number greater than 0.
tr: Bant genişliği sınırı, sıfırdan büyük bir tam sayı olmalıdır.

en: Base
tr: Baz Alınan

en: Basic
tr: Basit

en: Basque
tr: Bask Dili

en: Before reporting a fault it would be appreciated if you follow the steps. Click start
tr: Bir hatayı bildirmeden önce, adımları izleyiniz. Başlat'ı tıklayın

en: Before schedule ends
tr: Program bitmeden

en: Before schedule starts
tr: Program başlamadan önce

en: Belarusian
tr: Belarusça

en: Below is the family tree for this Display Group.
tr: Aşağıda Ekran Grubu için ilinti ağacı bulunmaktadır.

en: Below you can select the columns to be shown in the table - drag and drop to reorder and to move between lists.
tr: Aşağıda tabloda gösterilecek sütunları seçebilirsiniz - yeniden sıralamak ve listeler arasında geçiş yapmak için sürükleyip bırakın.

en: Best Fit
tr: En Uygun Görünüm

en: Black Level
tr: Siyah Seviyesi

en: Blacklist Videos?
tr: Videolar pasif edilsin mi?

en: Block All
tr: Hepsini Engelle

en: Border Colour
tr: Kenarlık Rengi

en: Bosnian
tr: Boşnakça

en: Both fromDt/toDt should be provided
tr: Her iki  fromDt/toDt sağlanmalıdır

en: Bottom
tr: Alt

en: Bottom Left
tr: Sol Alt

en: Bottom Right
tr: Sağ Alt

en: Brightness
tr: Parlaklık

en: BroadCast Address
tr: Ağ Yayın Adresi (Canlı Yayın v.b.)

en: BroadCast Address is not a valid IP Address
tr: Yayın için IP adresi geçerli bir adres değil.

en: Browse/Add attachment
tr: Eklere Gözat/Ekle

en: Browser
tr: Tarayıcı

en: Build Layouts
tr: Tasarım Oluşturma

en: Bulgarian
tr: Bulgarca

en: CAS Login
tr: CAS Girişi

en: CDN Address
tr: CDN Adresi

en: CIDR subnet mask is not a number within the range of 0 till 32.
tr: Alt ağ maskesi değeri 0 - 32 aralıığında bir değer değil.

en: CIDR subnet mask is not a number within the range of 0 to 32.
tr: Sınıfsız Alanlar Arası Yönlendirme (CIDR) için Alt ağ maskesi 0 - 32 arasında bir sayı olmalıdır.

en: CMS Secret Key
tr: Server Anahtarı

en: CMS Secret Key associated with the provided new CMS Address
tr: Sağlanan yeni CMS Adresi ile ilişkili CMS Gizli Anahtarı

en: CMS Theme
tr: Varsayılan Tema

en: CMS configuration warning, it is very unlikely that /web/ should be in the URL. This usually means that the DocumentRoot of the web server is wrong and may put your CMS at risk if not corrected.
tr: CMS yapılandırma uyarısı, /web/ in URL de olması pek olası değildir. Bu genellikle web sunucusunun DocumentRoot unun yanlış olduğu ve düzeltilmediği takdirde CMS nizi riske atabileceği anlamına gelir.

en: CSS Style Sheet
tr: CSS Stil Sayfası

en: CSV Import
tr: CSV İçe Aktar

en: CTRL Key required to access Player Information Screen?
tr: Oynatıcı Bilgi Ekranına erişmek için CTRL Anahtarı gerekli mi?

en: Cache File System Permissions
tr: Önbellek Dosya Sistemi İzinleri

en: Cache Period
tr: Önbellek Süresi

en: Cache Period for Images
tr: Görüntüler için Önbellek Süresi

en: Cache pool not available
tr: Önbellek havuzu mevcut değil

en: Caching
tr: Önbellekleme

en: Calendar
tr: Takvim

en: Calendar Type
tr: Takvim Türü

en: Campaign
tr: Kampanya

en: Campaign Layouts
tr: Kampanya Tasarımları

en: Campaign Preview for %campaignName%
tr: %campaignName% için Kampanya Önizlemesi

en: Campaign not found
tr: Kampanya bulunamadı.

en: Campaigns
tr: Kampanyalar

en: Can not have a display without a hardware key
tr: Donanım anahtarı olmayan bir ekrana sahip olunamaz.

en: Can not have a display without a name
tr: Isımsiz ekran kullanılamaz

en: Can not have an end time earlier than your start time
tr: Başlangıç zamanından daha erken bitiş zamanı olamaz

en: Can this module be assigned to a Layout?
tr: BU modül tasarıma atanabilir mi ?

en: Can this transition be used for media end?
tr: Bu geçiş medya sonu için kullanılabilir mi?

en: Can this transition be used for media start?
tr: Bu geçiş ortam dosyası başlatmak için kullanılabilir mi ?

en: Can't create ZIP. Error Code:
tr: ZIP oluşturulamadı. Hata Kodu:

en: Can't create ZIP. Error Code: %s
tr: ZIP oluşturulamıyor. Hata Kodu: %s

en: Cancel
tr: İptal

en: Cancel Replace
tr: Değiştirme İptal

en: Cancel upload
tr: Yüklemeyi iptal et

en: Cannot Save empty region playlist. Please add widgets
tr: Boş bölge oynatma listesi kaydedilemiyor. Lütfen widget ekleyin

en: Cannot add new rows to remote dataSet
tr: Uzak veri setine yeni satır eklenemiyor

en: Cannot add the same SubPlaylist twice.
tr: Aynı Alt Oynatma Listesi iki kez eklenemez.

en: Cannot change owner on this Object
tr: Mal sahibi bu obje üzerinde değişiklik yapamaz.

en: Cannot delete Layout from its Draft, delete the parent
tr: Tasarım, Taslağından silinemiyor, üst öğeyi silemiyor

en: Cannot delete a Widget that isn't assigned to me
tr: Atanmamış bir Widget silinemiyor

en: Cannot edit Layout properties on a Draft
tr: Taslakta Tasarım özellikleri düzenlenemiyor

en: Cannot edit data of remote columns
tr: Uzak Veri Setinin verileri düzenlenemiyor

en: Cannot find Player Version
tr: Player Sürümü bulunamıyor

en: Cannot find layout by campaignId
tr: Kampanya ID ile düzen bulunamıyor

en: Cannot find media
tr: Resim, müzk, video, vb. bir dosya verisi bulunamadı.

en: Cannot find playlist
tr: Çalma listesi (playlist) bulunamadı.

en: Cannot find region
tr: Bölge bulunamıyor

en: Cannot find saved report
tr: Kaydedilmiş rapor bulunamıyor

en: Cannot find schedule reminder
tr: Planlı hatırlatıcısı bulunamıyor

en: Cannot find version
tr: Sürüm bulunamıyor

en: Cannot modify Layout from its Draft
tr: Tasarım Taslağından değiştirilemez

en: Cannot save media file from ZIP file
tr: Resim,film, video gibi dosyaları ZIP dosyası olarak indiremezsiniz.

en: Cannot set Expiry date in the past
tr: Son kullanma tarihi geçmişte ayarlanamıyor

en: Catalan
tr: Katalanca

en: Category
tr: Kategori

en: Caution, you have selected %1 items. Clicking save will run the %2 transaction on all these items.
tr: Dikkat,% 1 öğe seçtiniz. Kaydet'i tıklamak, tüm bu öğelerde %2 işlemini çalıştırır.

en: Centre
tr: Orta

en: Change Layout
tr: Düzeni Değiştir

en: Change Password
tr: Şifreyi Değiştir

en: Change the Owner of this item. Leave empty to keep the current owner.
tr: Bu madde için sahipliği değiştir.  Boş bırakılırsa şimdiki sahiplik kullanılacak.

en: Change the name of the downloaded file if desired.
tr: İsterseniz indirilen dosyanın adını değiştirin.

en: Change the resolution
tr: Çözünürlüğü değiştir

en: Channel
tr: Kanal

en: Chart could not be drawn because the CMS has not been configured with a Quick Chart URL.
tr: CMS bir Hızlı Grafik URL'si ile yapılandırılmadığından grafik çizilemedi.

en: Check Commercial Licence
tr: Ticari Lisansı Kontrol Et

en: Check Licence
tr: Lisansı Kontrol Et

en: Check or un-check the options against each display group to control whether they are a member or not.
tr: Üye olup olmadıklarını kontrol etmek için her bir görüntüleme grubundaki seçenekleri işaretleyin veya işaretlerini kaldırın.

en: Check or un-check the options against each display to control whether they are a member or not.
tr: Üye olup olmadıklarını kontrol etmek için her ekranın seçeneklerini kontrol edin veya işaretlerini kaldırın.

en: Check that the Environment passes all the CMS Environment checks.
tr: Ortamın tüm CMS Ortamı kontrollerini geçtiğini kontrol edin.

en: Check to delete all items owned by this user, including Layouts, Media, Schedules, etc.
tr: Bu kullanıcının sahip olduğu Düzenler, Medya, Zaman Planları vb. Tüm öğeleri silmek için işaretleyin.

en: Checked out %s
tr: %s kullanıma alındı

en: Checkout
tr: Düzenleme Modu

en: Checkout %layout%
tr: %layout% Tasarımını Düzenle

en: Chinese Simplified
tr: Çince (Basitleştirilmiş)

en: Chinese Traditional
tr: Çince (Geleneksel)

en: Class %s not found
tr: %s Sınıf bulunamadı

en: Cleaning up old revisions of media will result in any unused media revisions being permanently deleted.
tr: Medya eski revizyonlarının temizlenmesi kullanılmayan medya revizyonlarının kalıcı olarak silinmesine sebep olur.

en: Clear
tr: Temizle

en: Clear Cache
tr: Önbelleği Temizle

en: Clear Cached Data
tr: Önbellek Verilerini Temizle

en: Clear Cached Media Data
tr: Önbellek Medya Verilerini Temizle

en: Clear the cache for this Module. This proces is not reversable.
tr: Bu Modülün önbelleğini temizleyin. Bu işlem geri alınamaz.

en: Cleared the Cache
tr: Önbellek silindi

en: Click on the below link to open the bug report page for this release.
tr: Bu sürümün hata raporu sayfasını açmak için aşağıdaki bağlantıyı tıklayın.

en: Click to delete selected rows
tr: Seçili satırları silmek için tıklayın

en: Click to toggle between Data Edit and Multi Select modes
tr: Veri Düzenleme ve Çoklu Seçim modları arasında geçiş yapmak için tıklayın

en: Client Credentials?
tr: İstemci Bilgileri?

en: Clock
tr: Saat

en: Close
tr: Kapat

en: Close Window
tr: Pencereyi Kapat

en: Code
tr: Kod

en: Collect Now
tr: Şimdi Derle

en: Collect and Save Data
tr: Veriyi Topla ve Kaydet.

en: Collect auditing from this Player. Should only be used if there is a problem with the display.
tr: Bu Oynatıcıdan denetim toplayın. Yalnızca ekranla ilgili bir sorun olduğunda kullanılmalıdır!

en: Collect interval
tr: Toplama Aralığı

en: Color
tr: Renk

en: Color Gamut
tr: Renk Aralığı

en: Color Temperature
tr: Renk Sıcaklığı

en: Colour
tr: Renk

en: Colours
tr: Renkler

en: Column %s not found
tr: %s Sütunu bulunamadı.

en: Column Order
tr: Sütun sırası

en: Column Type
tr: Kolon Türü

en: Column visibility
tr: Sütun görünürlüğü

en: Columns Available
tr: Mevcut Kolonlar

en: Columns Selected
tr: Seçili Kolonlar

en: Columns for %dataSetName%
tr: %dataSetName% için sütunlar

en: Comma separated string of additional values that should be associated with this Tag. Values entered here will be available for selection when assigning this Tag.
tr: Bu Etiket ile ilişkilendirilmesi gereken ek değerlerin virgülle ayrılmış dizesi. Buraya girilen değerler, bu Etiketi atarken seçilebilir.

en: Command
tr: Komut

en: Command Sent to %s
tr: %s Komut gönderildi

en: Commands
tr: Komutlar

en: Commercial Licence
tr: Ticari Lisans

en: Complete
tr: Tamamlandı

en: Completely remove the old version of this media item if a new file is being uploaded.
tr: Aynı içerik için yeni dosya yüklendiğinde eski versiyonu tamamen kaldır.

en: Concurrent downloads must be a positive number
tr: Eşzamanlı indirmeler pozitif bir sayı olmalıdır

en: Config file not found for Task
tr: Görev için yapılandırma dosyası bulunamadı

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: Configuration Problem
tr: Yapılandırma Sorunu

en: Connect with the Central Authentication Server
tr: Merkezi Kimlik Doğrulama Sunucusuna bağlanın

en: Consolidating entries
tr: Girişleri birleştir

en: Constantly
tr: Sürekli

en: Content
tr: İçerik

en: Content Column
tr: İçerik Sütunu

en: Content Delivery Network Address for serving file requests to Players
tr: Oynatıcılara dosya istekleri sunmak için İçerik Dağıtım Ağı (CDN) Adresi

en: Content Type
tr: İçerik Türü

en: Continue...
tr: Devam Et...

en: Contrast
tr: Kontrast

en: Control picture settings using the fields below. Use the sliders to set the required range for each setting.
tr: Aşağıdaki ayarları kullanarak resim ayarlarını kontrol edin. Her ayar için gereken aralığı ayarlamak için slaytları kullanın.

en: Copied %s
tr: %s Kopyalandı

en: Copied %s as %s
tr: %s den %s olarak kopyalandı

en: Copied as %s
tr: %s Kopyalandı.

en: Copy
tr: Kopyala

en: Copy %dataSetName%
tr: %dataSetName% Kopyala

en: Copy %name%
tr: %name% Kopyala

en: Copy Assignments?
tr: Görevler Kopyalanasın?

en: Copy Members?
tr: Üyeler Kopyalansın mı?

en: Copy Tags?
tr: Etiketleri Kopyala?

en: Copy User Group
tr: Kullanıcı Grubunu Kopyala

en: Copy of %s on %s
tr: %s de %s kopya

en: Copy rows?
tr: Satırlar kopyalansın mı?

en: Copy to Clipboard
tr: Panoya Kopyala

en: Copyright
tr: Telif Hakkı

en: Corresponding Password
tr: İlgili Şifre

en: Could not connect to MySQL with the administrator details. Please check and try again. Error Message = [%s]
tr: Bu yönetici detayları ile MySQL e bağlanılamıyor. Lütfen kontrol edip tekrar deneyiniz. Hata Mesajı = [%s]

en: Could not create a new database with the administrator details [%s]. Please check and try again. Error Message = [%s]
tr: Bu yönetici detayları ile yeni veritabanı oluşturulamıyor [%s]. Lütfen kontrol edip tekrar deneyiniz. Hata Mesajı = [%s]

en: Could not create a new user with the administrator details. Please check and try again. Error Message = [%s]. SQL = [%s].
tr: Yönetici ayrıntıları ile yeni bir kullanıcı oluşturulamaz. Lütfen kontrol edin ve tekrar deneyin. Hata Mesajı = [%s].  SQL = [%s].

en: Could not create the Library Location directory for you. Please ensure the webserver has permission to create a folder in this location, or create the folder manually and grant permission for the webserver to write to the folder.
tr: Kütüphane konum dizini oluşturulamadı. Lütfen web sunucunuzun bu konumda dizin oluşturma yetkisinin olup olmadığını kontrol edin veya bu dizini oluşturup web sunucusuna bu dizine yazma hakkını kendiniz verin.

en: Count
tr: Sayaç

en: Count: All individual values in this field will be counted and stored in one Column for each value
tr: Say: Bu alandaki tüm tek tek değerler sayılacak ve her değer için bir Sütunda depolanacaktır

en: Countdown
tr: Geri Sayım

en: Countdown Date
tr: Geri Sayım Tarihi

en: Countdown Duration
tr: Geri Sayım Süresi

en: Countdown Type
tr: Geri Sayım Türü

en: Counter
tr: Sayaç

en: Create
tr: Oluştur

en: Create a log file on disk in this location. Please enter a fully qualified path.
tr: Bu klasör yolunda günlük kayıt dosyası (Log) oluştur. Lütfen tam klasör yolunu giriniz.

en: Create a new database
tr: Yeni bir veritabanı oluştur

en: Create region failed: %error%
tr: Bölge oluşturma hatası: %error%

en: Created
tr: Oluşturuldu

en: Criteria
tr: Kriter

en: Criteria Tags
tr: Ölçüt Etiketleri

en: Critical
tr: Kritik

en: Croatian
tr: Hırvatça

en: Currencies
tr: Para Birimleri

en: Currencies Module
tr: Para Birimi Modülü

en: Current Event
tr: Mevcut Etkinlik

en: Current Forecast Template
tr: Mevcut Tahmin Şablonu

en: Current Layout
tr: Mevcut Tasarım

en: Cursor Start Position
tr: Fare Başlangıç Pozisyonu

en: Custom Duration
tr: Özel Süre

en: Custom Style Sheets
tr: Özel Stil Sayfaları (CSS)

en: Czech
tr: Çekce

en: DELETE
tr: SİL

en: DOM Extension
tr: DOM eklentisi

en: DOM XML Extension
tr: DOM XML eklentisi

en: DP
tr: Display Port (DP)

en: Daily
tr: Günlük

en: Daily Counter
tr: Günlük sayaç

en: Daily Forecast Template
tr: Günlük Tahmin Şablonu

en: Daily Maintenance
tr: Günlük bakım

en: Danish
tr: Danimarkaca

en: Dark
tr: Koyu

en: Dashboard
tr: Yönetim Paneli

en: Data
tr: Veri

en: Data Entry for %dataSetName%
tr: %dataSetName% için Veri Girişi

en: Data Set
tr: Veri Seti

en: Data Type
tr: Veri Türü

en: Data request failed!
tr: Veri isteği başarısız!

en: Data root
tr: Veri kökü (Root)

en: Data to add to this request. This should be URL encoded, e.g. paramA=1&amp;paramB=2.
tr: Bu isteğe eklenecek veriler. URL kodlamalı olmalıdır, ör. paramA=1&paramB=2.

en: DataSet
tr: VeriKümesi

en: DataSet Ticker
tr: Veri Seti içeriği

en: DataSet View
tr: Veri Seti Görünümü

en: DataSets
tr: Veri Seti

en: DataSets have different column names
tr: Veri kümesinde farklı kolon isimleri mevcut.

en: DataSets have different number of columns imported = %d, existing = %d
tr: Dışarıdan yüklemeye çalıştığınız veri kümesinde sütun sayısı uyuşmuyor.  Yüklenmek istenen = %d , Mevcut = %d

en: DataType
tr: VeriTürü

en: Database Name
tr: Veritabanı Adı

en: Database Password
tr: Veritabanı Şifresi

en: Database Username
tr: Veritabanı Kullanıcı Adı

en: Date
tr: Tarih

en: Date Format
tr: Tarih Formatı

en: DateTimeZone
tr: GünZamanDilimi

en: Day
tr: Gün

en: Dayparting
tr: Gün Bölümleme

en: Days
tr: Günler

en: Debug
tr: Hata Ayıklama

en: December
tr: Aralık

en: Default
tr: Varsayılan

en: Default Duration
tr: Varsayılan Süre

en: Default Duration is a required field.
tr: Standart Süre gerekli bir alandır.

en: Default Language
tr: Varsayılan Dil

en: Default Latitude
tr: Varsayılan Enlem

en: Default Layout
tr: Varsayılan Tasarım

en: Default Layout with name %s set for %s
tr: %s Tasarımı %s için Varsayılan atandı

en: Default Longitude
tr: Varsayılan Boylam

en: Default Mute?
tr: Varsayılan Sessiz?

en: Default Profile?
tr: Varsayılan Profil?

en: Default Scale type
tr: Varsayılan Ölçek türü

en: Default Transition In
tr: Varsayılan Geçiş Girişi

en: Default Transition In that should be applied to widgets
tr: Varsayılan Geçiş Burada widget'lara uygulanmalıdır

en: Default Transition Out
tr: Varsayılan Geçiş Çıkışı

en: Default Transition Out that should be applied to widgets
tr: Widget'lara uygulanması gereken Varsayılan Geçiş Çıkışı

en: Default Transition duration
tr: Varsayılan Geçiş süresi

en: Default User Group
tr: Varsayılan Kullanıcı Grubu

en: Default User Type
tr: Varsayılan Kullanıcı Türü

en: Default copy media when copying a layout?
tr: Bir tasarım kopyalanırken varsayılan medyayı kopyala?

en: Default duration for in and out transitions
tr: Giriş ve çıkış geçişleri için varsayılan süre

en: Default for "Delete old version of Media" checkbox. Shown when Editing Library Media.
tr: "Medyanın eski sürümünü sil" onay kutusu için varsayılan değer. Kütüphane Medyasını Düzenlerken gösterilir.

en: Default the checkbox for Deleting Old Version of media when a new file is being uploaded to the library.
tr: Kitaplığa yeni bir dosya yüklenirken Medyanın Eski Sürümünü Silme onay kutusunu varsayılan olarak işaretleyin.

en: Default the checkbox for making duplicates of media when copying layouts
tr: Tasarımı kopyalarken ortam kopyaları oluşturmak için onay kutusunu varsayılan olarak işaretleyin

en: Default the checkbox for updating media on all layouts when editing in the library
tr: Kütüphanede düzenleme yaparken tüm tasarımlarda ortam güncelleme onay kutusu varsayılanı

en: Default update media in all layouts
tr: Tüm düzenlerde varsayılan güncelleme medyası

en: Default value for "Automatically apply Transitions?." checkbox on Layout add form
tr: "Geçişler otomatik olarak uygulansın mı?" Düzen ekleme formundaki onay kutusu

en: Defaults
tr: Varsayılanlar

en: Defaults Imported?
tr: Varsayılan İçeri Aktarma?

en: Delete
tr: Sil

en: Delete %layout%
tr: %layout% Sil

en: Delete %obj%
tr: %obj% Sil

en: Delete %playlistName%
tr: %playlistName% Sil

en: Delete %tag%
tr: %tag% etiketini sil

en: Delete Application
tr: Uygulamayı Sil

en: Delete Campaign
tr: Kampanyayı Sil

en: Delete Command
tr: Komut Sil

en: Delete Daypart
tr: Gün Bölümünü Sil

en: Delete Display Group
tr: Ekran Grubunu Sİl

en: Delete Generic Files?
tr: Genel Dosyalar Silinsin mi?

en: Delete Help Link
tr: Yardım Linkini Sil

en: Delete Media
tr: İçeriği sil

en: Delete Notification
tr: Bildirimi Sil

en: Delete Profile
tr: Profili sil

en: Delete Recurring Event.
tr: Yinelenen Etkinliği Sil.

en: Delete Report Schedule
tr: Rapor Zamanlamasını Sil

en: Delete Resolution
tr: Çözünürlüğü Sil

en: Delete Row
tr: Satırı Sil

en: Delete Saved Report
tr: Kayıtlı Raporu Sil

en: Delete Task
tr: Görevi Sil

en: Delete Version
tr: Sürümü Sil

en: Delete Widget
tr: Widget'i Sil

en: Delete all items owned by this User?
tr: Bu Kullanıcının sahip olduğu tüm öğeler silinsin mi?

en: Delete all saved reports
tr: Kaydedilen tüm raporları sil

en: Delete all saved reports for
tr: Kayıtlı tüm raporları sil:

en: Delete any associated data?
tr: Bağlı tüm veriler silenecek?

en: Delete from Schedule
tr: Zaman Planından Sil

en: Delete on Expiry?
tr: Süre Sonu Silinsin mi?

en: Delete region
tr: Bölgeyi Sil

en: Delete selected %object%
tr: Seçili %object% i Sil

en: Delete the old version?
tr: Eski versiyon silinsin mi?

en: Delete this Column?
tr: Bu sütun silinsin mi?

en: Delete this DataSet?
tr: Bu verikümesi  silinsin mi?

en: Delete this Display?
tr: Ekran Silinsin mi?

en: Delete this RSS?
tr: Bu RSS silinsin mi?

en: Delete?
tr: Silinsin mi?

en: Deleted %s
tr: %s Silindi

en: Deleted Displays
tr: Silinen Ekranlar

en: Deleted Event
tr: Silinen Etkinlik

en: Deleted Row
tr: Silinen Satır

en: Deleted all saved reports of %s
tr: %s kayıtlı tüm raporları silindi

en: Deleted from Layout
tr: Tasarımdan Silindi

en: Deleting a file cannot be reversed.
tr: Dosya silme işlemi geri döndürülemez.

en: Dependant fields: {{COL.NAME}} where NAME is a FieldName from the dependant DataSet
tr: Bağımlı alanlar: {{COL.NAME}}; burada İSİM, bağımlı Veri Setinden bir alan adıdır.

en: Depends on DataSet
tr: Veri Setine bağlıdır

en: Descending
tr: Azalan

en: Describe the problem and include a link to the fault archive you obtained earlier - please check this archive for sensitive information, redact as appropriate, and upload it somewhere publically accessible.
tr: Sorunu tanımlayın ve daha önce edindiğiniz hata arşivine bir bağlantı ekleyin - lütfen bu arşivde hassas bilgiler olup olmadığını kontrol edin, uygun şekilde düzeltme yapın ve genel olarak erişilebilir bir yere yükleyin.

en: Description
tr: Açıklama

en: Description can not be longer than 254 characters
tr: Tanımlama bilgisi 254 karakterden fazla olamaz

en: Description of Password Policy
tr: Şifre Politikasının Açıklaması

en: Design
tr: Tasarım

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Detect language?
tr: Dili algıla?

en: Detect the browser language?
tr: Tarayıcı dilini algıla?

en: Device Default
tr: Cihaz Varsayılanı

en: Device Name
tr: Aygıt Adı

en: Digest
tr: Özet

en: Dimensions
tr: Boyutlar

en: Direct assignment is where Layouts/Media are assigned to a Display/DisplayGroup without being in a Schedule.
tr: Doğrudan atama, Düzenlerin/İçeriklerin bir Ekrana/Ekran Grubuna Zamanlama olmadan atandığı yerdir.

en: Direction
tr: Yön

en: Disabled
tr: Pasif / Devre Dışı

en: Disabling %s
tr: %s Devre dışı / Kullanılmıyor.

en: Discard
tr: Boşa Çıkart

en: Discard %layout%
tr: %layout% Boşa Çıkart

en: Discarded %s
tr: %s devre dışı

en: Display
tr: Ekran

en: Display %displayName% is currently logged-in, seen %timeAgo%.
tr: %displayName% oturum açmış durumda,  %timeAgo%.

en: Display %displayName% is not logged in at the moment and last accessed at <span class="unixDate">%displayLastAccessed%</span>
tr: %displayName% cihazı henüz oturum açmadı ve son erişilebildiği tarih <span class="unixDate">%displayLastAccessed%</span>

en: Display Activity
tr: Ekran Aktivitesi

en: Display Content Status
tr: İçerik Durumunu Görüntüle

en: Display Group
tr: Ekran Grubu

en: Display Groups
tr: Ekran Grupları

en: Display Groups Content Status
tr: Ekran Grupları İçerik Durumu

en: Display Groups Status
tr: Ekran Gruplarının Durumu

en: Display ID
tr: Ekran Kimliği (ID)

en: Display ID %d is now back online %s
tr: Ekran ID %d  artık yeniden aktif %s

en: Display ID %d is offline since %s.
tr: Ekran: %d , %s bu yana çevrimdışı.

en: Display List
tr: Görüntüleme Listesi

en: Display Name
tr: Ekran Adı

en: Display Notifications from the Notification Centre
tr: Bildirim Merkezi'nden Bildirimleri Görüntüle

en: Display Order
tr: Ekran Düzeni

en: Display Order must be 0 or a positive number
tr: Görüntüleme Sırası 0 veya pozitif bir sayı olmalıdır

en: Display Profile
tr: Ekran Profili

en: Display Screenshot Default Size
tr: Ekran Görüntüsü Varsayılan Boyutu

en: Display Setting Profiles
tr: Ekran Ayar Profili

en: Display Settings
tr: Ekran Ayarları

en: Display Settings Profile (included with each display)
tr: Ekran Ayarları Profili (her bir ekranla birlikte verilir)

en: Display Status
tr: Ekran Durumu

en: Display Type
tr: Ekran Tipi

en: Display is downloading new files
tr: Ekran yeni dosyaları indiriyor

en: Display is fully licensed
tr: Ekran tamamen lisanslıdır

en: Display is not licensed
tr: Ekran lisanslı değil

en: Display is on a trial licence
tr: Ekran deneme lisansında

en: Display is out of date but has not yet checked in with the server
tr: Ekran güncel değil ancak henüz sunucu kontrolü yapılmadı

en: Display is up to date
tr: Ekran Güncel

en: Display not selected!
tr: Ekran Seçilmedi

en: Display's Hardware Key
tr: Ekranın'ın Donanım Anahtarı

en: DisplayGroups assigned to %s
tr: %s Ekran gurupları atandı

en: DisplayGroups cannot be manually assigned to a Dynamic Group
tr: Ekran grupları elle dinamik guruba atanamaz.

en: DisplayGroups cannot be manually unassigned to a Dynamic Group
tr: Ekran Grupları, Dinamik Gruba elle atanamaz.

en: DisplayGroups unassigned from %s
tr: %s  Ekran gurupları yetkilendirilmedi

en: Displays
tr: Ekranlar

en: Displays assigned to %s
tr: Ekranlar Görevlendirildi %s

en: Displays cannot be manually assigned to a Dynamic Group
tr: Ekranlar elle dinamik grubuna atanamaz.

en: Displays cannot be manually unassigned to a Dynamic Group
tr: Ekranlar dinamik guruba elle atanamaz.

en: Displays unassigned from %s
tr: %s Ekranlar yetkilendirilmedi.

en: Do you want to be notified by email if there is a problem with this display?
tr: Bu ekranda bir problem olduğunda e-posta ile uyarı almak ister misiniz ?

en: Do you want to include the DataSet data?
tr: Veri Setlerini eklemek istiyor musunuz?

en: Does the calendar feed come from Windows - if unsure leave unselected.
tr: Takvim feed'i Windows'tan geliyor mu - emin değilseniz boş bırakın.

en: Done
tr: Yapıldı

en: Done.
tr: Tamamlandı.

en: Double buffering helps smooth the playback but should be disabled if graphics errors occur
tr: Ara belleğe alma işlevini iki katına çıkartma görüntüleri netleştirecektir ancak grafik hataları oluşursa bu işlev devre dışı bırakılmalıdır.

en: Download
tr: İndir

en: Download Window End Time
tr: İndirme Ekranı Bitiş Süresi

en: Download Window Start Time
tr: İndirme Ekranı Başlama Süresi

en: Download selected items
tr: Seçili öğeleri indir

en: Downloaded
tr: İndirilen

en: Downloading
tr: İndiriyor

en: Downloading file
tr: Dosya indiriliyor

en: Downtime
tr: Kesinti Süresi

en: Draft
tr: Taslak

en: Draft Layouts must have a parent
tr: Taslak Tasarımların bir üst öğesi olmalıdır

en: Duplicate
tr: Çiftleme

en: Duplicate form loaded, make adjustments and press save.
tr: Yinelenen form yüklendi, ayarlamalar yapın ve kaydet'e basın.

en: Duration
tr: Devam Süresi

en: Duration (seconds)
tr: Süre (saniye)

en: Duration back
tr: Dönüş Süresi

en: Duration for Empty Layouts
tr: Boş Tasarım İçin Süre

en: Duration is per item
tr: Her öğe için süre

en: Duration needs to be a positive value
tr: Sürenin pozitif bir değer olması gerekir

en: Duration not provided
tr: Süre belirtilmedi

en: Dutch
tr: Felemenkçe

en: Dynamic Color
tr: Dinamik Renk

en: Dynamic Contrast
tr: Dinamik Kontrast

en: Dynamic Criteria
tr: Dinamik Kriterler

en: Dynamic Display Groups must have at least one Criteria specified.
tr: Dinamik Ekran Grubu için en az bir Kriter belirtilmelidir.

en: Dynamic Group?
tr: Dinamik Grup?

en: Dynamic?
tr: Dinamik?

en: ERROR
tr: HATA!

en: East
tr: Sağ

en: Edit
tr: Düzenle

en: Edit %type% Transition for %name%
tr: %name% için geçiş %type% düzenle

en: Edit Application
tr: Uygulamayı Düzenle

en: Edit Attached Audio
tr: Ekli Sesi Düzenle

en: Edit Column
tr: Sütunu düzenle

en: Edit Command
tr: Komutu Düzenle

en: Edit Data
tr: Verileri Düzenle

en: Edit DataSet
tr: Veri kümesini düzenle

en: Edit Daypart
tr: Gün Bölümünü Düzenle

en: Edit Display
tr: Ekranı Düzenle

en: Edit Display Group
tr: Ekran Grubunu düzenle

en: Edit Event
tr: Etkinlik Düzenle

en: Edit Expiry Dates
tr: Son Kullanma Tarihini Düzenle

en: Edit Help Link
tr: Yardım Linkini Düzenle

en: Edit Layout
tr: Tasarımı Düzenle

en: Edit Media
tr: Medyayı Düzenle

en: Edit Mode
tr: Düzenleme Modu

en: Edit Module
tr: Modülü Düzenle

en: Edit Notification
tr: Bildirimi Düzenle

en: Edit Playlist
tr: Oynatma Listesini Düzenle

en: Edit Profile
tr: Profili Düzenle

en: Edit RSS
tr: RSS'i Düzenle

en: Edit Report Schedule
tr: Rapor Zamanlamasını Düzenle

en: Edit Tag
tr: Etiketi Düzenle

en: Edit Task
tr: Görevi Düzenle

en: Edit Text
tr: Metni Düzenle

en: Edit Transition
tr: Geçişi Düzenle

en: Edit Transition In
tr: Geçişi Düzenle (Giriş)

en: Edit Transition Out
tr: Geçişi Düzenle (Çıkış)

en: Edit User
tr: Kullanıcı Düzenle

en: Edit User Group
tr: Kullanıcı Grubu Düzenle

en: Edit User Profile
tr: Kullanıcı Profilini Düzenle

en: Edit layout regions
tr: Tasarım Bölgelerini Düzenle

en: Edited %s
tr: %s Düzenlendi

en: Edited Audio
tr: Düzenlenmiş Ses Dosyası

en: Edited Event
tr: Düzenlenen Etkinlik

en: Edited Expiry
tr: Düzenlenmiş Sona Erme

en: Edited Row
tr: Düzenlenen Satır

en: Edited Transition
tr: Düzenlenmiş Geçiş

en: Editing the Start and or End date/time will create a new Recurring Event across the Schedule. Any previously deleted instances of this event will be recreated with edits made here.
tr: Başlangıç ve / veya Bitiş tarihi / saatinin düzenlenmesi, Programda yeni bir Yinelenen Etkinlik oluşturur. Bu etkinliğin önceden silinmiş örnekleri, burada yapılan düzenlemelerle yeniden oluşturulur.

en: Effect
tr: Efekt

en: Elevate Log Until
tr: Log'u Yükselt

en: Elevate the log level until this date.
tr: Günlük düzeyini bu tarihe kadar yükseltin.

en: Email
tr: e-posta

en: Email Alert
tr: E-posta Uyarısı

en: Email Alerts
tr: Eposta Uyarıları

en: Email Notifications
tr: E-posta Bildirimleri

en: Embed a Sub-Playlist
tr: Gömülü Alt Oynatma Listesi

en: Embedded
tr: Gömülü

en: Embedded HTML
tr: Gömülü HTML

en: Embedded Web Server Port
tr: Gömülü İnternet (Web) Sunucusu Portu

en: Emergency
tr: Acil Durum

en: Empty
tr: Boş

en: Empty Region
tr: Kullanılmayan Bölge

en: Empty file in ZIP
tr: ZIP içeriği boş.

en: Enable Double Buffering
tr: Ara belleğe alma işlevini iki katına çıkartmayı etkinleştirme.

en: Enable Email Alerts?
tr: Email Uyarılarını Etkinleştir?

en: Enable Latest News?
tr: Son Haberler etkinleştirilsin mi?

en: Enable Layout Stats Collection?
tr: Düzen İstatistikleri Koleksiyonu etkinleştirilsin mi?

en: Enable Library Tidy?
tr: Kitaplık Düzenlemes İzni?

en: Enable Maintenance?
tr: Bakım Modunu Etkinleştir?

en: Enable Media Stats Collection?
tr: Medya İstatistikleri Koleksiyonu etkinleştirilsin mi?

en: Enable Mouse
tr: Fare etkinleştirme.

en: Enable Playlist Stats Collection?
tr: Oynatma İstatistikleri etkinleştir?

en: Enable PowerPoint?
tr: PowerPoint etkinleştirilsin mi?

en: Enable STS?
tr: STS etkinleştirilsin mi?

en: Enable Shell Commands
tr: Sistem komutlarını etkinleştir.

en: Enable Stats Collection?
tr: İstatistikler Koleksiyonu etkinleştirilsin mi?

en: Enable Wake on LAN
tr: Ağ üzerinde açmayı aktifleştir

en: Enable Widget Stats Collection?
tr: Widget İstatistikleri etkinleştir?

en: Enable an option to provide a two factor authentication code to log into the CMS for added security.
tr: Ek güvenlik için CMS'de oturum açmak üzere iki faktörlü bir kimlik doğrulama kodu sağlama seçeneğini etkinleştirin.

en: Enable caching of Web Resources?
tr: Web Kaynakları önbelleğe almayı etkinleştirsin mi?

en: Enable password reminder on CMS login page? Valid sending email address is required
tr: CMS giriş sayfasında şifre hatırlatıcı etkinleştirilsin mi? Geçerli gönderme e-posta adresi gerekli

en: Enable sorting on the Data Entry Page? We recommend that the number of sortable columns is kept to a minimum.
tr: Veri Giriş Sayfasında sıralama etkinleştirilsin mi? Sıralanabilir sütun sayısının minimumda tutulmasını öneririz.

en: Enable stats collection?
tr: İstatistik koleksiyonu etkinleştirilsin mi?

en: Enable stats reporting?
tr: İstatistik raporlaması etkinleştirilsin mi?

en: Enable the Shell Command module.
tr: Sistem komut modülünü etkinleştir.

en: Enable the collection of Proof of Play statistics for the selected Layout.
tr: Seçilen Düzen için Oynatma Kanıtı istatistiklerinin toplanmasını etkinleştir.

en: Enable the collection of Proof of Play statistics for this Layout. Ensure that ‘Enable Stats Collection’ is set to ‘On’ in the Display Settings.
tr: Bu Düzen için Oynatıcı Kanıtı istatistiklerinin toplanmasını etkinleştir. Ekran Ayarlarında "İstatistik Koleksiyonunu Etkinleştir" in "Açık" olarak ayarlandığından emin olun.

en: Enable the collection of Proof of Play statistics for this Media Item.
tr: Bu Medya Öğesi için Oyuncu Kanıtı istatistiği koleksiyonunu etkinleştirin.

en: Enable the collection of Proof of Play statistics for this Media Item. Ensure that ‘Enable Stats Collection’ is set to ‘On’ in the Display Settings.
tr: Bu Medya Öğesi için Oyuncu Kanıtı istatistiği koleksiyonunu etkinleştirin. Ekran Ayarlarında "İstatistik Koleksiyonunu Etkinleştir" in "Açık" olarak ayarlandığından emin olun.

en: Enable the collection of Proof of Play statistics for this Playlist.
tr: Bu Oynatma Listesi için Oynatma Kanıtı istatistiklerinin toplanmasını etkinleştir.

en: Enable the collection of Proof of Play statistics for this Playlist. Ensure that ‘Enable Stats Collection’ is set to ‘On’ in the Display Settings.
tr: Bu Oynatma Listesi için Oyuncu Kanıtı istatistiklerinin toplanmasını etkinleştir. Ekran Ayarlarında "İstatistik Koleksiyonunu Etkinleştir" in "Açık" olarak ayarlandığından emin olun.

en: Enable the collection of Proof of Play statistics for this Widget. Ensure that ‘Enable Stats Collection’ is set to ‘On’ in the Display Settings.
tr: Bu Widget için İspat Kanıtı istatistiklerinin toplanmasını etkinleştir. Ekran Ayarlarında "İstatistik Koleksiyonunu Etkinleştir" in "Açık" olarak ayarlandığından emin olun.

en: Enable the mouse.
tr: Fare etkinleştir.

en: Enable the option to report the current layout status?
tr: Geçerli tasarım durumunu bildirme etkinleştir?

en: Enable the option to set the screenshot interval?
tr: Ekran görüntüsü aralığını ayarlama etkinleştir?

en: Enable?
tr: Etkinleştir?

en: Enabled
tr: Etkinleştirildi

en: Enabled for In
tr: Giriş için Aktif

en: Enabled for Out
tr: Çıkış için Aktif

en: Enabled?
tr: Etkinleştir?

en: End Time
tr: Bitiş Zamanı

en: English
tr: İngilizce

en: Enter a format for the Digital Clock e.g. [HH:mm] or [DD/MM/YYYY]. See the manual for more information.
tr: Dijital Saat için bir biçim girin, ör. [HH:mm] ve/veya [DD/MM/YYYY]. Daha fazla bilgi için kılavuza bakınız.

en: Enter a hexadecimal password of a SecureOn enabled Network Interface Card (NIC) of the remote host. Enter a value in this pattern: 'xx-xx-xx-xx-xx-xx'. Leave the following field empty, if SecureOn is not used (for example, because the NIC of the remote host does not support SecureOn).
tr: Güvenli erişimi aktif olan uzak sunucuya ait (NIC) ağ arayüzü donanımına erişim için gerekli olan hexadecimal şifreyi giriniz.Değeri örnekteki gibi giriniz: 'xx-xx-xx-xx-xx-xx'. Güvenli erişim aktif değil ise bu alanı boş geçin.( Eğer uzak sunucunun ağ arayüz donanımı Güvenli Erişimi desteklemiyoursa)

en: Enter a nominated file name that player will attempt to open after extracting the .htz archive
tr: .Htz arşivini çıkardıktan sonra oynatıcının açmaya çalışacağı belirli bir dosya adı girin

en: Enter a number within the range of 0 to 32 in the following field. Leave the following field empty, if no subnet mask should be used (CIDR = 0). If the remote host's broadcast address is unknown: Enter the host name or IP address of the remote host in Broad Cast Address and enter the CIDR subnet mask of the remote host in this field.
tr: Aşağıdaki alana 0 - 32 arasından bir rakam giriniz.Eğer alt ağ maskesi kullanılmayacaksa takip eden alanı boş bırakın (CIDR = 0).Eğer uzak sunucunun yayın adresi bilinmiyorsa: Uzak sunucunun yayın adresindeki sunucu adını yada ip adresini giriniz ve CIDR alt ağ maskesini belirtiniz.

en: Enter text or HTML in the box below.
tr: Aşağıdaki kutuya metin veya HTML girin.

en: Enter text...
tr: Metin giriniz...

en: Enter the URL to a Quick Chart service. This is used to draw charts in emailed reports and for showing a QR code during two factor authentication.
tr: Bir Hızlı Grafik hizmetinin URL'sini girin. Bu, e-postayla gönderilen raporlarda grafikler çizmek ve iki faktörlü kimlik doğrulama sırasında bir QR kodu göstermek için kullanılır.

en: Enter the authentication Username
tr: Kimlik doğrulama kullanıcı adını girin

en: Enter the end time for this daypart. If the end time is before the start time, then the daypart will cross midnight.
tr: Bu gün bölümünün bitiş saatini girin. Bitiş saati başlangıç saatinden önce ise gün bölümü gece yarısından geçecektir.

en: Enter the number of hours you would like to cache twitter images.
tr: Twitter görüntülerinin önbelleğe alınmasını istediğiniz saat olarak değeri girin.

en: Enter the number of seconds you would like to cache twitter search results.
tr: Twitter arama sonuçlarını önbelleğe almak istediğiniz saniye olarak değeri girin.

en: Enter the start time for this daypart
tr: Bu gün bölümünün başlangıç saatini girin

en: Enter the volume percentage for this audio to play at.
tr: Bu sesin çalınacağı ses düzeyi yüzdesini girin.

en: Enter your API Key from Google Maps.
tr: Google Haritalar'dan API Anahtarınızı girin.

en: Enter your API Key from Open Weather Map.
tr: Open Weather Map için API anahtarını girin.

en: Enter your API Key from Twitter.
tr: Twitter'dan API Anahtarınızı girin.

en: Enter your API Secret from Twitter.
tr: Twitter'dan API gizli anahtarı girin.

en: Entity
tr: Varlık

en: Entity ID
tr: Varlık Kimliği (ID)

en: Entity not found
tr: Kişi Bulunamadı

en: Environment Check
tr: Çevre Kontrolü

en: Erase all content in this DataSet and overwrite it with the new content in this import.
tr: Bu veri setine yer alan tüm içeriği sil ve içe aktarılan içeriği üzerine yaz.

en: Error
tr: Hata

en: Error getting DataSet data, failed with following message:
tr: DataSet verileri alınırken hata oluştu, aşağıdaki mesajla başarısız oldu:

en: Error syncing DataSet %s
tr: %s veri seti eşitlenirken hata oluştu

en: Error.
tr: Hata.

en: Estonian
tr: Estonyaca

en: Event Type
tr: Etkinlik Tipi

en: Every second Year
tr: İki yılda bir

en: Every two Weeks
tr: İki haftada bir

en: Exact match?
tr: Tam eşleşme?

en: Exception Start/End time for %s are empty or in an incorrect format
tr: %s için İstisna Başlangıç / Bitiş zamanı boş veya yanlış biçimde

en: Exceptions
tr: İstisnalar

en: Exclude all day events?
tr: Tüm günlük etkinlikler hariç tutulsun mu?

en: Exclude current events?
tr: Mevcut etkinlikler hariç tutulsun mu?

en: Exclude logs common to each request?
tr: Her istek için ortak olan günlükler hariç tutuluyor mu?

en: Execute a shell command on the client
tr: İstemcide bir komut satırı kodu yürütün

en: Existing
tr: Mevcutta

en: Existing data is incompatible with your new configuration
tr: Mevcut veriler yeni yapılandırmanızla uyumlu değil

en: Exit Transition
tr: Geçişten Çık

en: Expire Modified Layouts immediately on change. This means a layout can be cut during playback if it receives an update from the CMS
tr: Mevcut tasarımı güncelleme ile anında bitir. CMS'den güncelleme geldiğinde mevcut tasarım oynatmayı kesecektir.

en: Expire Modified Layouts?
tr: Güncelleme sonrası mevcut tasarımı pasifleştirilsin mi?

en: Expired
tr: Süre Doldu

en: Expired
tr: Süresi doldu

en: Expires
tr: Sona Eriyor

en: Expires %s
tr: %s süre sonu

en: Expires At
tr: Son kullanma tarihi:

en: Expiry date
tr: Sonlanma zamanı

en: Expiry for %name%
tr: %name% için sona erme tarihi

en: Export
tr: Dışa Aktar

en: Export Database
tr: Veri Tabanını Dışarı Aktar

en: Export Database Backup
tr: Veritabanı yedeğini dışarı çıkar

en: Export Statistics
tr: İstatistikleri dışa aktar

en: Export as PDF
tr: PDF olarak dışa aktar

en: Export raw data to CSV
tr: Ham veriyi CSV'ye aktar

en: Extension %s does not match any enabled Module
tr: Uzantı %s herhangi bir etkin Modül ile eşleşmiyor.

en: External Image
tr: Dosyadan Resim

en: Fade
tr: Karartma

en: Fade In
tr: İçeriye Kaydır

en: Fade Out
tr: Dışarıya Kaydır

en: Failed Message
tr: Başarısız Mesaj

en: Failed to write to database after %d retries. Please try again later.
tr: %d yeniden denemden sonra veritabanına yazılamadı. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

en: Failure
tr: Başarısız

en: False
tr: Yanlış

en: February
tr: Şubat

en: Feed URL
tr: Besleme URL'si

en: Fetching Remote-DataSets
tr: Uzak Veri Setleri Getiriliyor

en: File Name
tr: Dosya Adı

en: File Status - Count of Files
tr: Toplam Dosya Sayısı

en: File Status - Size of Files
tr: Dosyaların Boyutu

en: File available only for SSSP displays
tr: Dosya yalnızca SSSP ekranlar için kullanılabilir

en: File does not exist
tr: Dosya bulunamadı

en: File download mode
tr: Dosya indirme modu

en: FileInfo
tr: DosyaBilgisi

en: Files assigned to %s
tr: %s Dosyalar yetkilendirildi.

en: Files unassigned from %s
tr: %s Dosya yetkilendirilmedi.

en: Fill
tr: Doldur

en: Fill - use the first Playlist to fill any remaining Spots
tr: Dolgu - kalan Noktaları doldurmak için ilk Oynatma Listesini kullanın

en: Filter
tr: Filtre

en: Filter options are not available on a Playlist which isn't dynamic.
tr: Filtre seçenekleri, dinamik olmayan bir Oynatma Listesinde kullanılamaz.

en: Filter?
tr: Filtre?

en: Finance
tr: Finans

en: Finnish
tr: Fince

en: First
tr: İlk

en: First Name
tr: Ad

en: First we need to check if your server meets %themeName%'s requirements.
tr: Öncelikle, sunucunuzun %themeName% kurulum gereksinimlerini karşıladığı kontrol edilmelidir.

en: Flip Clock
tr: Flip Saat

en: Flip Horizontal
tr: Yatay Çevir

en: Flip Vertical
tr: Dikey Çevir

en: Fly
tr: Uçarak Çık

en: Font
tr: Yazı Tipi

en: Font Colour
tr: Yazı Tipi Rengi

en: Font Size
tr: Yazı Tipi Boyutu

en: Font file is not embeddable due to its permissions
tr: Yazı tipi dosyasını gömmek için izinleri kontrol edin.

en: For CSV source, should the first row be ignored?
tr: CSV kaynağı için ilk satır göz ardı edilmeli mi?

en: For Layout %s Enable Stats Collection is set to %s
tr: %s Tasarımı için İstatistik Koleksiyonunu Etkinleştir, %s olarak ayarlandı

en: For Media %s Enable Stats Collection is set to %s
tr: Medya %s için İstatistik Koleksiyonunu Etkinleştir, %s olarak ayarlandı

en: For Playlist %s Enable Stats Collection is set to %s
tr: %s Oynatma Listesi için İstatistik Koleksiyonunu Etkinleştir, %s olarak ayarlandı

en: Force HTTPS?
tr: HTTPS zorlansın mı?

en: Force Password Change
tr: Şifre Değişikliğini Zorla

en: Force delete from any existing layouts, assignments, etc
tr: Mevcut düzenlerden, atamalardan vb. Silinmeye zorlayın

en: Force the portal into HTTPS?
tr: Portal HTTPS'ye zorlansın mı?

en: Forecast
tr: Hava Durumu

en: Forgotten your password?
tr: Şifrenizi mi unuttunuz?

en: Form field is required.
tr: Form alanı zorunludur.

en: Form load failed!
tr: Form yüklenemedi!

en: Formula
tr: Formül

en: Free
tr: Ücretsiz

en: French
tr: Fransızca

en: Friday
tr: Cuma

en: From Date
tr: Başlangıç Tarihi

en: Full Article
tr: Tam makale

en: Full URL to the new CMS, including https://
tr: Https:// dahil olmak üzere yeni CMS nin tam URL si

en: Function
tr: İşlev

en: GD Extension
tr: GD eklentisi

en: Galician
tr: Galiçyaca

en: General
tr: Genel

en: Generate
tr: Oluştur

en: Generate Recovery codes, this action will invalidate all existing recovery codes.
tr: Kurtarma kodları oluşturun, bu eylem mevcut tüm kurtarma kodlarını geçersiz kılacaktır.

en: Generate new address?
tr: Yeni adres oluşturulsun mu?

en: Generated on
tr: Oluşturma tarihi

en: Generic File
tr: Genel Dosya

en: Geo Location
tr: Coğrafi Konum

en: Geo Schedule?
tr: Coğrafi Zamanlama?

en: Georgian
tr: Gürcüce

en: German
tr: Almanca

en: Get form failed!
tr: Form başarısız oldu!

en: Gettext
tr: Gettext (metin dosyasından veri alma)

en: Give the JSON-path in the remote data for the value that you want to fill this column. This path should be relative to the DataRoot configured on the DataSet.
tr: Uzaktaki verilerde bu sütunu doldurmak istediğiniz değere JSON yolunu verin. Bu yol, Veri Seti üzerinde yapılandırılmış Veri Yolu ile göreli olmalıdır.

en: Global switch for email alerts to be sent
tr: Gönderilecek e-posta uyarıları için genel anahtar

en: Go back to Layout view
tr: Tasarım görünümüne dön

en: Go to schedule
tr: Plana git

en: Google Traffic
tr: Google Trafik

en: Google Traffic Map
tr: Google Trafik Haritası

en: Greek
tr: Yunanca

en: Green
tr: Yeşil

en: Gregorian
tr: Gregoryan

en: Group
tr: Grup

en: Group Admin
tr: Grup Yöneticisi

en: Group not found
tr: Grup bulunamadı

en: Groups
tr: Gruplar

en: Guest
tr: Misafir

en: HLS
tr: Canlı Görüntü

en: HLS Video Stream
tr: HLS Video Akışı (Stream)

en: HTML to embed in an iframe on the Status Dashboard
tr: Durum Panosuna bir iframe içine yerleştirilecek HTML

en: Hardware Accelerate Web Content
tr: Hızlandırılmış Donanım Web İçeriği

en: Has Direction
tr: Yönlü

en: Has Duration
tr: Süreli

en: Has the default layout been imported?
tr: Varsayılan düzen içe aktarıldı mı?

en: Heading
tr: Ad

en: Hebrew
tr: İbranice

en: Height
tr: Yükseklik

en: Height must be greater than 0
tr: Yükseklik 0'dan büyük olmalıdır

en: Help
tr: Yardım

en: Help Links
tr: Yardım

en: Here are your recovery codes, please make sure to store them in a safe place, like password manager.
tr: Kurtarma kodlarınız burada, lütfen şifre yöneticisi gibi güvenli bir yerde sakladığınızdan emin olun.

en: Hide
tr: Gizle

en: Hide Environment checks
tr: Çevre kontrollerini gizle

en: Hide User Guide?
tr: Kullanıcı Kılavuzu gizlensin mi?

en: Hide navigation?
tr: Menu gizlensin mi?

en: Hindi
tr: Hintçe

en: Homepage
tr: Ana Sayfa

en: Homepage for this user. This is the page they will be taken to when they login.
tr: Bu kullanıcı için ana sayfa. Bu, giriş yaptıkları sırada yönlendirilecekleri sayfadır.

en: Horizontal Align
tr: Yatay Hizalama

en: Horizontal Sharpness
tr: Yatay Netlik

en: Horizontal along the top
tr: Üst kısım boyunca yatay

en: Host
tr: Sunucu

en: Hosts and Keywords that should not be loaded via the Proxy Specified. These should be comma separated.
tr: Belirtilen Proxy aracılığıyla yüklenmemesi gereken ana makineler ve Anahtar Kelimeler. Bunlar virgülle ayrılmalıdır.

en: Hour
tr: Saat

en: Hourly
tr: Saatlik

en: Hourly Counter
tr: Saatlik Sayaç

en: Hours
tr: Saatler

en: Hours this event should be scheduled for
tr: Etkinliğin saatleri

en: How far should the map be zoomed in? The higher the number the closer, 1 represents the entire globe.
tr: Harita ne kadar yakınlaştırılmalıdır? Sayı ne kadar yüksek olursa o kadar yakın olur, 1 tüm dünyayı temsil eder.

en: How long in minutes after the last time a Player connects should we send an alert? Can be overridden on a per Player basis.
tr: Bir Oyuncu en son bağlandıktan sonra ne kadar süre içinde bir uyarı göndermeliyiz? Oyuncu bazında geçersiz kılınabilir.

en: How long should the Action Bar be shown for, in seconds?
tr: Hareket çubuğu saniye cinsinden ne kadar süre ile gösterilmeli?

en: How many seconds in to the future should the calls to RequiredFiles look?
tr: RequiredFiles çağrıları gelecekte kaç saniye içinde görünmelidir?

en: How many spots would you like on this Sub-Playlist? This is used before ordering to expand or shrink the list to the specified size. Leave empty to use the count of Widgets.
tr: Bu Alt Oynatma Listesinde kaç yer istersiniz? Bu, listeyi belirtilen boyuta genişletmek veya daraltmak için sipariş vermeden önce kullanılır. Widget sayısını kullanmak için boş bırakın.

en: How often should the Player check for new content.
tr: Player içerikleri  ne kadar sıklıkla kontrol etmeli?

en: How often should this remote data be fetched and imported?
tr: Uzak veriler ne sıklıkla alınmalı ve içe aktarılmalıdır?

en: How often, in minutes, should the Display send its download progress while it is downloading new content?
tr: Ekranlar, yeni içeriği indirirken indirme işlemini ne sıklıkta göndermelidir?(dakika)

en: How should images be scaled by default?
tr: Görüntüler varsayılan olarak nasıl ölçeklendirilmelidir?

en: How should the action bar behave?
tr: Hareket çubuğu çalışma düzeni

en: How should this image be aligned?
tr: Bu görüntü nasıl hizalanmalıdır?

en: How should this image be scaled?
tr: Bu görüntü nasıl ölçeklendirilmelidir?

en: How should this image be vertically aligned?
tr: Bu görüntü dikey olarak nasıl hizalanmalıdır?

en: How should this video be scaled?
tr: Bu video nasıl ölçeklendirilmelidir?

en: How should this web page be embedded?
tr: Bu web sayfası nasıl yerleştirilmelidir?

en: Hungarian
tr: Macarca

en: I want to see the list anyway.
tr: Yine de listeyi görmek istiyorum.

en: ID
tr: Kimlik

en: IP Address
tr: IP Adresi

en: IP Address Incorrectly Formed
tr: IP adresi formatı hatalı

en: Icelandic
tr: İzlandaca

en: Icon Dashboard
tr: Simge Paneli

en: If TeamViewer is installed on the device, enter the serial number here.
tr: TeamViewer cihazda kuruluysa, seri numarasını buraya girin.

en: If Webkey is installed on the device, enter the serial number here.
tr: Cihazda Webkey yüklüyse, seri numarasını buraya girin.

en: If an effect has been selected from the General tab, how many pages should we split the items across? If you don't enter anything here 1 item will be put on each page.
tr: Genel sekmesinden bir efekt seçildiyse, öğeleri kaç sayfaya bölmeliyiz? Buraya bir şey girmezseniz, her sayfaya 1 öğe konacaktır.

en: If an empty layout is detected how long (in seconds) should it remain on screen? Must be greater than 1.
tr: Boş bir düzen algılanırsa, ekranda ne kadar (saniye cinsinden) kalması gerekir? 1'den büyük olmalıdır.

en: If an event specifies a timezone, should it be used. Deselection means the CMS timezone will be used.
tr: Bir olay bir saat dilimi belirtiyorsa kullanılmalıdır. Seçimi kaldırma, CMS saat diliminin kullanılacağı anlamına gelir.

en: If checked all new Displays registering with the CMS using the correct CMS key will automatically be set to authorised and display the Default Layout.
tr: İşaretlenirse, doğru CMS anahtarını kullanarak CMS'ye kayıt yapan tüm yeni Ekranlar otomatik olarak yetkili olarak ayarlanır ve Varsayılan Düzen görüntülenir.

en: If checked then the Schedule will show the Layout for existing events even if the logged in User does not have permission to see that Layout.
tr: İşaretlenirse, oturum açmış olan Kullanıcının bu Düzeni görme izni olmasa bile, Zamanlama mevcut olaylar için Düzeni gösterir.

en: If the CMS is behind a load balancer, what are the load balancer IP addresses, comma delimited.
tr: CMS bir yük dengeleyicinin arkasındaysa, virgülle ayrılmış yük dengeleyici IP adresleri nelerdir.

en: If the CSV file contains non-ASCII characters please ensure the file is UTF-8 encoded
tr: CSV dosyası ASCII olmayan karakterler içeriyorsa, lütfen dosyanın UTF-8 kodlu olduğundan emin olun

en: If the Player is configured for push messaging, screenshots are requested immediately and should be seen when the form closed. In some circumstances it may be necessary to refresh the page after a few seconds.
tr: Player push mesajlaşma için yapılandırılmışsa, ekran görüntüleri hemen istenir ve form kapatıldığında görülmelidir. Bazı durumlarda, birkaç saniye sonra sayfayı yenilemek gerekebilir.

en: If the device is having trouble playing video, it may be useful to switch to a Surface View for Video Rendering.
tr: Ekranlarda oynatma sırasında sorun oluşuyorsa, Yüzey görünümü kullanmak faydalı olabilir.

en: If the display name is shown as a link in display management, what target should the link have? Set _top to open the link in the same window or _blank to open in a new window.
tr: Görünen ad, ekran yönetiminde bir bağlantı olarak gösteriliyorsa, bağlantının hangi hedefi olmalıdır? Bağlantıyı aynı pencerede açmak için _top öğesini veya yeni bir pencerede açmak için _blank öğesini ayarlayın.

en: If the media is used in scheduled events it is also shown below. To restrict to a specific time enter a date in the filter below.
tr: Medya zamanlanmış olaylarda kullanılıyorsa, aşağıda da gösterilir. Belirli bir saati kısıtlamak için aşağıdaki filtreye bir tarih girin.

en: If the playlist is used in scheduled events it is shown below. To restrict to a specific time enter a date in the filter below.
tr: Oynatma listesi zamanlanmış etkinliklerde kullanılıyorsa, aşağıda gösterilir. Belirli bir zamanla kısıtlamak için aşağıdaki filtreye bir tarih girin.

en: If there are any exceptions enter them below by selecting the Day from the list and entering a start/end time.
tr: İstisnalar varsa listeden Gün'ü seçip bir başlangıç / bitiş zamanı seçerek bunları aşağıya girin.

en: If there are not enough Widgets fill all spots, how should the remaining spots be filled?
tr: Tüm noktaları doldurmak için yeterli Widget yoksa, kalan noktalar nasıl doldurulmalıdır?

en: If this daypart is already in use, the events will be adjusted to use the new times provided. If used on a recurring event and that event has already recurred. The event will be split in two and the future event time adjusted.
tr: Bu gün bölümü zaten kullanılıyorsa, etkinlikler sağlanan yeni saatleri kullanacak şekilde ayarlanır. Yinelenen bir etkinlikte kullanılırsa ve bu etkinlik zaten yinelenirse. Etkinlik ikiye bölünecek ve gelecekteki etkinlik zamanı ayarlanacaktır.

en: If you are changing your password or two factor settings, then please enter your current password
tr: Parolanızı veya iki faktörlü ayarlarınızı değiştiriyorsanız, lütfen mevcut parolanızı girin

en: If you have not yet created an empty database and database user for Xibo to use, and know the user name / password of a MySQL administrator stay on this tab, otherwise click "Use Existing".
tr: Henüz boş veri tabanı oluşturmadıysanız ve veritabanı kullanıcısı yok ise, MySQL  kullanıcı adı ve şifresini biliyorsanız bu sekmede kalınız yada "Mevcudu Kullan" a basın

en: If you want to prepopulate your Playlist with Media using a search, then you can do so on the filter tab. Leave the Dynamic checkbox unticked to make it a one-time assignment.
tr: Bir arama kullanarak Oynatma Listenizi Medya ile önceden doldurmak istiyorsanız, bunu filtre sekmesinden yapabilirsiniz. Tek seferlik bir atama yapmak için Dinamik onay kutusunu işaretsiz bırakın.

en: Ignore first row?
tr: İlk satır gözardı edilsin mi ?

en: Ignore the first row? Useful if the CSV has headings.
tr: İlk satır gözardı edilsin mi ? CSV dosyasında başlıklar varsa kullanımı uygundur.

en: Image
tr: Resim

en: Image Processing
tr: Görüntü İşleme

en: Images that exceed the resize limit, based on the longest side, will not be processed
tr: En uzun tarafa göre yeniden boyutlandırma sınırını aşan resimler işlenmeyecek

en: Images. PNG, JPG, BMP, GIF
tr: Resim. PNG, JPG, BMP, GIF

en: Import
tr: İçe Aktar

en: Import CSV
tr: CSV İçe Aktar

en: Import DataSet Data?
tr: Veri Seti İçe Aktarılsın mı?

en: Import Tags?
tr: Etiketler İçe Aktarılsın mı?

en: Import a Layout from a ZIP file.
tr: Sıkıştırılmış bir ZIP dosyasından yükleyin.

en: Imported JSON into %s
tr: JSON  içine eklendi %s

en: In the fields below please enter the column number in the CSV file that corresponds to the Column Heading listed. This should be done before Adding the file.
tr: Aşağıdaki alanlara lütfen CSV dosyasına listelenen Sütun Başlığına karşılık gelen sütun numarasını girin. Bu, dosya eklenmeden önce yapılmalıdır.

en: Include DataSet data?
tr: Veri Setleri eklensin mi?

en: Include Widgets?
tr: Widget eklensin mi?

en: Include a number to determine the Repeat frequency required for this Event.
tr: Bu Etkinlik için gereken Tekrarlama sıklığını belirlemek için bir sayı ekleyin.

en: Incorrect Screen shot Format
tr: Yanlış Ekran görüntüsü Formatı

en: Individual
tr: Bireysel

en: Indonesian
tr: Endonezya Dili

en: Information
tr: Açıklama

en: Inherit
tr: Devralma

en: Initial User Group
tr: İlk Kullanıcı Grubu

en: Inline Editor
tr: Satır İçi Editör

en: Installation guide
tr: Kurulum Yardımı

en: Instance Suspended
tr: Askıya Alınan Bulut Sunucusu

en: Interleave Default
tr: Varsayılan Dönüşüm Süresi

en: Interrupt
tr: Kesme (Interrupt)

en: Interrupt Layout
tr: Kesme Tasarımı

en: Interrupt Layouts
tr: Tasarımı Kes

en: Interrupt?
tr: Durdur?

en: Interval
tr: Zaman Aralığı

en: Invalid CRON expression in the Schedule
tr: Zamanlama'da geçersiz CRON ifadesi

en: Invalid Module type or extension. Module type %s does not allow for %s extension
tr: Geçersiz Modül türü veya uzantısı. %s modül türü %s uzantısına izin vermiyor

en: Invalid Two Factor Authentication Code
tr: Geçersiz İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Kodu

en: Invalid field_to_identify value. Review settings.
tr: Geçersiz alan tanımlama (field_to_identify )oranı . Ayarları tekrar gözden geçirin.

en: Invalid statId provided
tr: Geçersiz statId sağlandı

en: Invalid user group selected
tr: Gerçersiz kullanıcı grubu seçildi

en: Is Dynamic?
tr: Dinamik Mi?

en: Is the Playlist to have Library media assignments managed automatically by the CMS based on filter criteria? Set a filter on the next tab.
tr: Oynatma Listesi, Kütüphane medya atamalarının filtre ölçütlerine göre CMS tarafından otomatik olarak yönetilmesini sağlıyor mu? Sonraki sekmeye bir filtre yerleştirin.

en: Is the Resolution enabled for use?
tr: Çözünürlük kullanım için etkin mi?

en: Is the Transition config locked?
tr: Geçiş yapılandırması kilitli mi?

en: Is the task active?
tr: Görev aktif mi?

en: Is the task config locked? Useful for Service providers.
tr: Görev ayarları kilitli mi? Servis sağlayıcılar için kullanışlıdır.

en: Is this DataSet connected to a remote data source?
tr: Bu Veri Seti uzak bir veri kaynağına bağlı mı?

en: Is this instance suspended?
tr: Bu örnek askıya alındı mı?

en: Is this the default profile for all Displays of this type? Only 1 profile can be the default.
tr: Bu profil aynı tipte olan tüm Ekranlar için kullanılsın mı? Yalnız 1 profil varsayılan olabilir.

en: Is this user retired?
tr: Bu kullanıcı devre dışı mı ?

en: Italian
tr: İtalyanca

en: Item
tr: Öğe

en: Item Template
tr: Öğe Şablonu

en: Items per Page
tr: Sayfa başına Öğe

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: JSON Extension
tr: JSON eklentisi

en: Jalali
tr: Celali

en: January
tr: Ocak

en: Japanese
tr: Japonca

en: July
tr: Temmuz

en: June
tr: Haziran

en: Key
tr: Anahtar

en: Key for Player Information Screen
tr: Oyuncu Bilgi Ekranı Anahtarı

en: Key used to distinguish each CMS instance. This is generated randomly based on the time you first installed the CMS, and is completely untraceable.
tr: Her bir CMS örneğini ayırt etmek için kullanılan anahtar. Bu, CMS'yi ilk kez kurduğunuz zamana göre rastgele oluşturulur ve benzersizdir.

en: Keylock (local)
tr: Tuş kilidi (yerel)

en: Keylock (remote)
tr: Tuş kilidi (uzaktan)

en: Korean
tr: Korece

en: Landscape
tr: Yatay

en: Language
tr: Dil

en: Large File Uploads
tr: Büyük Dosya Yüklemeleri

en: Last
tr: Son

en: Last Accessed
tr: Son Erişim Zamanı

en: Last Command
tr: Son Komut

en: Last Duration
tr: Son Süre

en: Last Login
tr: Son Giriş

en: Last Name
tr: Soyad

en: Last Run
tr: Son Çalştırma

en: Last Status
tr: Son Durum

en: Last Sync
tr: Son Senkronizasyon

en: Latest News
tr: Son Haberler

en: Latest News URL
tr: Son Haberler URL'si

en: Latest news not available.
tr: Son haberler mevcut değil.

en: Latest news not enabled.
tr: Son haberler etkin değil.

en: Latitude
tr: Enlem

en: Latvian
tr: Letonca

en: Layer
tr: Katman

en: Layer must be 0 or a positive number
tr: Katman 0 veya pozitif bir sayı olmalıdır

en: Layout
tr: Tasarım

en: Layout %name%
tr: %name% Tasarımı

en: Layout / Campaign
tr: Şablon / Tasarım

en: Layout Design
tr: Tasarım Düzenleme

en: Layout Details not provided
tr: Tasarım Ayrıntıları sağlanmadı

en: Layout Duration
tr: Tasarım Süresi

en: Layout ID
tr: Tasarım No

en: Layout Name
tr: Tasarım Adı

en: Layout Preview for %campaignName%
tr: %campaignName% için şablon ön izlemesi

en: Layout dimensions
tr: Düzen Ebatları

en: Layout does not exist
tr: Tasarım mevcut değil

en: Layout duration
tr: Tasarım Süresi

en: Layout is already checked out
tr: Tasarım zaten teslim alınmış

en: Layout is not checked out
tr: Düzen kullanıma alınmadı

en: Layout name
tr: Tasarım Adı

en: Layout not found
tr: Tasarım bulunamadı

en: Layout will be published on %s
tr: Düzen %s tarihinde yayınlanacak

en: LayoutId is 0
tr: Tasarım ID: 0

en: Layouts
tr: Tasarımlar

en: Layouts assigned to %s
tr: %s Tasarımlar yetkilendirildi.

en: Layouts unassigned from %s
tr: %s  tasarı yetkilendirilemedi.

en: Left
tr: Sol

en: Left Coordinate
tr: Sol Koordinat

en: Left to Right (LTR)
tr: Soldan Sağa (LTR)

en: Level
tr: Seviye

en: Library
tr: Kütüphane

en: Library Image
tr: Kütüphane Dosyası

en: Library Location
tr: İçerik Konumu

en: Library Media
tr: Medya Kütüphanesi

en: Library Quota
tr: Kütüphane Kotası

en: Library Quota must be a positive number.
tr: Kütüphane Kontenjanı pozitif bir sayı olmalıdır.

en: Library Quota must be a whole number.
tr: Kütüphane kotası bir tam sayı olmalıdır.

en: Library Size
tr: Kütüphane Boyutu

en: Library Size Limit
tr: Kütüphane Boyut Sınırı

en: Library Tidy Complete
tr: Kütüphane düzenlemesi tamamlandı.

en: Library Usage
tr: Kaynak Kullanımı

en: Library Usage. Limit %libraryLimit%
tr: Kütüphane Kullanım Limiti %libraryLimit%

en: Library allowance exceeded
tr: Kütüphane toleransı aşıldı

en: Library load failed!
tr: Kitaplık yüklenemedi!

en: Library not writable
tr: Kütüphane yazılamaz

en: Licence
tr: Lisans

en: Licence Slot Validation
tr: Lisans Girişi Doğrulama

en: Licensed fully
tr: Tam lisanslı

en: Light
tr: Açık Tema

en: Limit the number of log files uploaded concurrently
tr: Eşzamanlı yüklenen (Log) günlük kayıt dosyalarının sayısını sınırlayın.

en: Link
tr: Bağlantı

en: List Content
tr: İçindekileri listele

en: List order not Changed!
tr: Liste sırası değişmedi!

en: Lithuanian
tr: Litvanyaca

en: Load %prop% for %obj%
tr: Yüklenen %obj% de %prop%

en: Load Link Libraries for APK Update
tr: APK Güncellemesi için Bağlantı Kütüphanelerini Yükle

en: Loading
tr: Yükleniyor

en: Loading...
tr: Yükleniyor...

en: Local Video
tr: Yerel Video

en: Location
tr: Konum

en: Location of the Manual
tr: Kılavuzun Yeri

en: Lock Settings
tr: Kilit Ayarları

en: Lock Task Config
tr: Görev Ayarlarını Kilitle

en: Lock the Display Name to the device name provided by the Player?
tr: Ekran Adı, Oynatıcı tarafından sağlanan aygıt adına kilitlensin mi?

en: Locked
tr: Kilitli

en: Log
tr: Olay Kayıtları

en: Log Level
tr: Günlük Kayıt Defteri (Log) Seviyesi

en: Log Truncated
tr: Günlük olay dosyası ( LOG ) kırpıldı.

en: Log file path name.
tr: Günlük Kayıt defteri (Log) dosyası kayıt yolu.

en: Logged In
tr: Oturum Açıldı

en: Logged In?
tr: Giriş Yapıldı mı?

en: Login
tr: Oturum Aç

en: Login instead?
tr: Bunun yerine giriş yap?

en: Logout
tr: Oturumu Kapat

en: Logout User
tr: Kullanıcı Oturumunu Kapat

en: Logs
tr: Günlükler (Logs)

en: Longitude
tr: Boylam

en: Lookup Tables cannot be deleted
tr: Arama Tabloları Silinemez.

en: Loop?
tr: Döngü

en: Lower Row Limit
tr: Alt Satır Sınırı

en: MPEG Noise Reduction
tr: MPEG Gürültü Azaltma

en: Mac Address
tr: MAC Adresi

en: Macedonian
tr: Makedonyaca

en: Mail will be sent from this address
tr: Bu adresten posta gönderilecek

en: Mail will be sent under this name
tr: Bu adla posta gönderilecek

en: Main Template
tr: Ana Şablon

en: Maintenance
tr: Bakım

en: Make new copies of all media on this playlist?
tr: Bu oynatma listesindeki tüm ortamların yeni kopyalarını oluştursun mu?

en: Malformed JSON body, rows and uniqueKeys are required
tr: Yanlış biçimlendirilmiş JSON yapısı, Benzersiz ve karmaşık bir şifre kullanın.

en: Manage
tr: Yönet

en: Manage Membership for %displayGroupName%
tr: %displayGroupName% için Üyeliği Yönet

en: Manual Position
tr: Manuel Konum

en: March
tr: Mart

en: Mark as favourite
tr: Favori olarak işaretle

en: Marquee Down
tr: Aşağı Kayan Çerçeve

en: Marquee Left
tr: Sola Kayan Çerçeve

en: Marquee Right
tr: Sağa Kayan Çerçeve

en: Marquee Selector
tr: Marquee  Seçici

en: Marquee Up
tr: Yukarı Kayan Çerçeve

en: Max Display Timeout
tr: Maksimum Ekran Zaman Aşımı

en: Max Log Age
tr: Maks. Günlük Süresi

en: Max Statistics Age
tr: Maksimum İstatistik Süresi

en: Maximum age for log entries in days. Set to 0 to keep logs indefinitely.
tr: Günlük girişleri için gün cinsinden maksimum süre. Günlükleri süresiz olarak tutmak için 0 olarak ayarlayın.

en: Maximum concurrent downloads
tr: Maksimum eş zamanlı indirmeler

en: May
tr: Mayıs

en: Media
tr: İçerik

en: Media %name%
tr: Medya %name%

en: Media Assigned
tr: Medya dosyası atandı.

en: Media Colouring
tr: Medya Renklendirme

en: Media Dashboard
tr: Media Yönetim Paneli

en: Media ID
tr: Medya Kimliği (ID)

en: Media upload from URL was successful
tr: URL'den medya yükleme başarılı oldu

en: Media you own already has this name. Please choose another.
tr: Bu isimde bir müzik, video, resim, vb dosya vardır. Lütfen başka bir isim seçiniz.

en: Member
tr: Üye

en: Members
tr: Üyeler

en: Membership set for %s
tr: %s Üyelik Belirlenmiş

en: Menu
tr: Menü

en: Message
tr: Mesaj

en: Method
tr: Metod

en: Middle
tr: Orta

en: Minimise Window
tr: Pencereyi Küçült

en: Minute
tr: Dakika

en: Minute Counter
tr: Dakikalık Sayaç

en: Minutes
tr: Dakikalar

en: Minutes this event should be scheduled for
tr: Etkinliğin dakikalar için planlanması gerekir

en: Missing JSON Body
tr: JSON yapısı bulunamadı

en: Missing dataSetColumnTypeId
tr: Veri seti Sütunu tipi ismi bulunamadı.

en: Missing dataSetId
tr: Veri Seti ismi bulunamadı.

en: Missing dataTypeId
tr: Veri tipi ismi Bulunamadı

en: Missing height property
tr: Sayfa yükseklik özellikleri bulunamadı

en: Missing left property
tr: Sayfa Sol özellikleri bulunamadı

en: Missing name
tr: İsim bulunamadı

en: Missing regionid property
tr: Bölgesel özellik bulunamadı

en: Missing the admin password.
tr: Yönetici şifresi bulunamadı.

en: Missing the admin username.
tr: Yönetici hesabı adı bulunamadı.

en: Missing the library location.
tr: Kütüphane konum bilgisi bulunamadı.

en: Missing the server key.
tr: Sunucu şifresi kayıp veya bulunamadı.

en: Missing top property
tr: Sayfa Üst özellikleri bulunamadı

en: Missing type
tr: Tip bulunamadı

en: Missing width property
tr: Sayfa genişlik özellikleri bulunamadı

en: Mode for hardware acceleration of web based content.
tr: Web tabanlı içerik donanım hızlandırması için Mod.

en: Modified
tr: Düzenlendi

en: Modules
tr: Modüller

en: Monday
tr: Pazartesi

en: Month
tr: Ay

en: Monthly
tr: Aylık

en: Monthly bandwidth Limit
tr: Aylık Bant Genişliği Limiti

en: More Statistics
tr: Daha Fazla İstatistik

en: Move Window
tr: Pencereyi Taşı

en: Move one step left
tr: Sola Git

en: Move one step right
tr: Sağa Git

en: Move to the top left
tr: Sol Üste

en: Move to the top right
tr: Sağ Üste

en: Multi Display
tr: Çoklu Ekran

en: Multiple Items Selected
tr: Birden Çok Öğe Seçildi

en: Mute?
tr: Sessiz?

en: My Applications
tr: Uygulamalarım

en: MySQL database (PDO MySql)
tr: MySQL veritabanı (PDO MySql)

en: Name
tr: İsim

en: Name cannot be empty
tr: İsim boş bırakılamaz

en: Name filter
tr: İsim filtresi

en: Name must be between 1 and 50 characters
tr: İsim 1 ile 50 karakter arasında olmalıdır.

en: Name that should appear as Issuer when two factor authorisation is enabled
tr: İki faktörlü doğrulama etkinleştirildiğinde Yayıncı olarak görünmesi gereken ad

en: Navigation Menu
tr: Gezinme Menüsü

en: Nested Display
tr: İç İçe Ekran

en: Network
tr: Ağ

en: Never
tr: Hiçbir zaman

en: New
tr: Yeni

en: New CMS Address
tr: Yeni CMS Adresi

en: New CMS Key
tr: Yeni CMS Anahtarı

en: New Password
tr: Yeni Şifre

en: New Tab
tr: Yeni Sekme

en: New list content value is invalid as it does not include values for existing data
tr: Yeni liste içerik değeri mevcut veri değerleri içermediğinden dolayı geçersiz.

en: Next
tr: >>

en: Next Run
tr: Sonrakine Git

en: Next widget
tr: Sonraki widget

en: No
tr: Hayır

en: No Data returned from the source
tr: Kaynaktan veri gelmiyor.

en: No IP Address Specified
tr: IP adresi belirlenmemiş

en: No attributes could be mapped
tr: Nitelikler eşlenmemiş olabilir.

en: No attributes retrieved from the IdP
tr: IdP den nitelik alınamadı

en: No audit log found for these dates
tr: Bu tarihler için denetim günlüğü bulunamadı

en: No config file recorded for task. Please recreate.
tr: Görev için kaydedilmiş yapılandırma dosyası yok. Lütfen yeniden oluşturun.

en: No data available in table
tr: Tabloda kayıt yok

en: No data found at the DataRoot %s
tr: %s Veri Kökü dizininde veri bulunamadı

en: No data found in request body
tr: Talep ettiğiniz veri bulunamadı.

en: No display groups selected
tr: Ekran seçilmedi

en: No display groups with View permissions
tr: Görüntüleme izinlerine sahip görüntüleme grubu yok

en: No displays with View permissions
tr: Görüntüleme iznine sahip ekran bulunamadı

en: No events for the chosen Display/Display Group on the selected date!
tr: Seçilen tarihte seçilen Ekran/Ekran Grubu için etkinlik yok!

en: No file to return
tr: Geri dönmek için bir dosya bulunamadı.

en: No magic packet can been sent, since UDP is unsupported (not a registered socket transport)
tr: Kullanıcı Veri Bloku İletişim Kuralları (UDP) desteklenmediğinden, sihirli paket gönderilemedi (Sistemde kayıtlı bir taşıma soketi değil)

en: No matching records found
tr: Eşleşen kayıt bulunamadı

en: No regions present
tr: Bölge mecvut değil

en: No results for %s
tr: %s için sonuç yok

en: No super admins to use as the archive owner, please set one in the configuration.
tr: Arşiv sahibi olarak kullanılacak süper yönetici yok, lütfen yapılandırmada birini ayarlayın.

en: No tags to assign
tr: Yetkilendilirmek üzere Etiketler eklenmedi.

en: No tags to unassign
tr: Ataması kaldırılacak eklentiler yok

en: No widgets need saving!
tr: Widget'ın tasarruf edilmesine gerek yok!

en: Noise Reduction
tr: Parazit Azaltma

en: Nominated File
tr: Aday Dosya

en: Non users
tr: Kullanıcı olmayan

en: None
tr: Hiçbiri

en: North
tr: Üst

en: North East
tr: Sağ Üst

en: North West
tr: Sol Üst

en: Norwegian
tr: Norveçce

en: Norwegian Bokmål
tr: Norveççe

en: Not Found
tr: Bulunamadı

en: Not Required.
tr: Gerekli değil.

en: Not a Draft
tr: Taslak değil

en: Not applicable
tr: Uygulanamaz

en: Not licenced
tr: Lisanslı değil

en: Note: It will only be updated in layouts you have permission to edit.
tr: Not: Yalnızca düzenleme izniniz olan düzenlerde güncellenir.

en: Nothing to archive
tr: Arşivlenecek bir şey yok

en: Notice
tr: Bildiri

en: Notification
tr: Bildirim

en: Notification Centre
tr: Bildirim Merkezi

en: Notification Tidy
tr: Bildirim Düzenlemesi

en: Notifications
tr: Bildirimler

en: Notify by email?
tr: E-posta ile bilgilendirilsin mi?

en: Notify current layout
tr: Gerçerli Tasarımı Bildir.

en: November
tr: Kasım

en: Now Showing
tr: Şimdi Gösterilen

en: Number
tr: Sayı

en: Number of Items
tr: Öğe Sayısı

en: Number of Layouts
tr: Tasarım Sayısı

en: Number of display slots
tr: Ekran yuvası sayısı

en: Number of events
tr: Etkinlik Sayısı

en: Number of spots must be empty, 0 or a positive number
tr: Nokta sayısı boş, 0 veya pozitif bir sayı olmalıdır

en: Object
tr: Nesne

en: October
tr: Ekim

en: Off
tr: Kapalı

en: Off when transparent
tr: Saydam olduğunda kapalı

en: Offset
tr: Saat Gösterimi

en: Offset Left
tr: Sol Çıkıntı

en: Offset Top
tr: Üst Çıkıntı

en: On
tr: Açık

en: On Demand
tr: İstek Üzerine

en: On except Admin
tr: Yönetici hariç açık

en: On/Off Timers
tr: Zamanlayıcıyı Aç/Kapat

en: On/Off Timers: Please check the days selected and remove the duplicates or empty
tr: Açma / Kapama Zamanlayıcıları: Lütfen seçilen günleri kontrol edin ve kopyaları kaldırın veya boş bırakın

en: On/Off Timers: Please enter a on and off date for any row with a day selected, or remove that row
tr: Açma / Kapama Zamanlayıcıları: Lütfen gün seçili herhangi bir satır için bir açık ve kapalı tarih girin veya bu satırı kaldırın

en: Once ticked the two factor authentication will be set to ‘Off’ for this User Profile with any stored secret codes cleared. The User can now set up two factor authentication from the User Profile as before.
tr: İşaretlendiğinde, iki faktörlü kimlik doğrulaması, saklanan gizli kodlar temizlendiğinde bu Kullanıcı Profili için "Kapalı" olarak ayarlanır. Kullanıcı artık daha önce olduğu gibi Kullanıcı Profilinden iki faktörlü kimlik doğrulama ayarlayabilir.

en: Only 1 default per display type is allowed.
tr: Her ekran tipi için yalnız 1 varsayılan tasarıma izin verilir.

en: Only Administrator Users can truncate the log
tr: Sadece Yönetici yetkili kullanıcılar Günlük olay dosyasını ( LOG ) kırpabilir.

en: Only Unused
tr: Sadece Kullanılmayan

en: Only Used
tr: Sadece Kullanılan

en: Only my reports?
tr: Sadece raporlarım?

en: Only my schedules?
tr: Zamanlamalarım?

en: Only show Daytime weather conditions
tr: Sadece gündüz hava koşullarını göster

en: Only super and group admins can create users
tr: Sadece Süper ve Grup yetkisine sahip olanlar kullanıcı oluşturabilir.

en: Open
tr: Açık

en: Open Natively
tr: Yerel Olarak Aç

en: Open Weather Map API Key
tr: Hava Durumu Haritası API Anahtarını Aç

en: Open a new window
tr: Yeni pencere aç

en: Open full screen
tr: Tam ekran aç

en: Open last saved report
tr: Son kaydedilen raporu aç

en: OpenSSL is used to seal and verify messages sent to XMR
tr: OpenSSL, XMR'ye gönderilen mesajları mühürlemek ve doğrulamak için kullanılır

en: Operating Hours
tr: Çalışma saatleri

en: Optional JavaScript
tr: JavaScript Ekle/Düzenle

en: Optional Media name, if left empty it will default to the file name
tr: İsteğe bağlı Ortam adı, boş bırakılırsa varsayılan olarak dosya adı kullanılır

en: Optional Stylesheet
tr: Stil Sayfası (CSS)

en: Optional Stylesheet Template
tr: Stil Sayfası (CSS)

en: Options
tr: Seçenekler

en: Or
tr: Veya

en: Order
tr: Sıralama

en: Order Changed
tr: Sıra Değişti

en: Orientation
tr: Yönlendirme

en: Original Height
tr: Orijinal Yükseklik

en: Original Padding
tr: Orijinal Dolgu (Padding)

en: Original Width
tr: Orijinal Genişlik

en: Out of date
tr: Tarihi geçmiş

en: Output Audit Trail as CSV
tr: CVS için Denetim Tarihçesi Çıkışı

en: Overlay Layout
tr: Yerleşim Tasarımı

en: Overlay Layouts
tr: Tasarım Düzeni

en: Overwrite existing data?
tr: Mevcut veri üzerine yazılsın mı ?

en: Owner
tr: Sahibi

en: Owner User Group
tr: Yetkili Kullanıcı Grubu

en: PCRE
tr: PCRE (Perl Uyumlu Düzenli İfadeler)

en: PDF document viewer
tr: PDF Görüntüleyici

en: PDO support with MySQL drivers must be enabled in PHP.
tr: PHP içinde MySQL sürücüleri PDO desteğinin etkinleştirilmesi zorunludur.

en: PHP DOM XML extension to function.
tr: PHP DOM XML eklentisi gerekli

en: PHP DOM core functionality enabled.
tr: PHP DOM çekirdek fonksiyonu aktif.

en: PHP GD extension required to function.
tr: Çalışması için PHP GD uzantısı gerekiyor.

en: PHP Gettext support to function.
tr: PHP Gettext (metin dosyasından veri alma) desteği gerekli

en: PHP JSON extension required to function.
tr: PHP JSON eklentisi gerekli.

en: PHP PCRE support to function.
tr: PHP PCRE desteği gerekli

en: PHP SOAP extension required to function.
tr: PHP SOAP eklentisi gerekli

en: PHP Version
tr: PHP Versiyonu

en: PHP session support required to function.
tr: Çalışabilmesi için PHP oturum desteği gereklidir.

en: PHP version %s or later required.
tr: PHP versiyonu %s yada daha güncel versiyon gereklidir.

en: Pad - use the first Playlist to pad any remaining Spots
tr: Pad - kalan Spotları doldurmak için ilk Oynatma Listesini kullanın

en: Page
tr: Sayfa

en: Page Height
tr: Sayfa Yüksekliği

en: Page Width
tr: Sayfa Genişliği

en: Paid plan?
tr: Ücretli plan mı?

en: Password
tr: Şifre

en: Password Changed
tr: Şifre Değiştirildi

en: Password Policy Regular Expression
tr: Parola İlkesi Düzenli İfade

en: Password Protect Settings
tr: Şifre Koruma Ayarları

en: Password Reminder
tr: Parola Hatırlatıcı

en: Password Reset
tr: Şifreyi Sıfırla

en: Password change required
tr: Şifre değişikliği gerekiyor

en: Passwords do not match
tr: Şifreler eşleşmedi. Lütfen kontrol edin.

en: Pattern of MAC-address is not "xx-xx-xx-xx-xx-xx" (x = digit or letter)
tr: MAC adresi "xx-xx-xx-xx-xx-xx" formatında değil. (x = rakam veya harf)

en: Pattern of SecureOn-password is not "xx-xx-xx-xx-xx-xx" (x = digit or CAPITAL letter)
tr: SecureOn-password "xx-xx-xx-xx-xx-xx" formatında değil. (x = rakam veya büyük harf)

en: Pattern of secureOn-password is not "xx-xx-xx-xx-xx-xx" (x = digit or CAPITAL letter)
tr: SecureOn-şifresi için girilen değer "xx-xx-xx-xx-xx-xx" düzenine uygun değil (x = rakam veya büyük harflerden oluşmalı)

en: Pause
tr: Duraklat

en: Pause Report Schedule
tr: Rapor Zamanlamasını Duraklat

en: Paused %s
tr: %s duraklatıldı

en: Pending
tr: Bekliyor

en: Per Minute
tr: Dakika Başına

en: Permissions
tr: İzinler

en: Persian (Farsi)
tr: İran (Farsça)

en: Phone
tr: Telefon

en: Phone Number
tr: Telefon Numarası

en: Phone home URL
tr: Telefon ana URL'si

en: Phone home key
tr: Telefon ana tuşu

en: Phone home time
tr: Telefonun yerel saati

en: Pick a command to send to the Player. If the CMS has XMR enabled this will be sent immediately, otherwise it will show an error.
tr: Player'a göndermek için bir komut seçin. CMS'de XMR etkinleştirilmişse, bu hemen gönderilir, aksi takdirde bir hata gösterir.

en: Picture Settings
tr: Resim Ayarları

en: Picture: Please check the settings selected and remove the duplicates or empty
tr: Resim: Lütfen seçilen ayarları kontrol edin ve kopyaları kaldırın veya boş bırakın

en: Play Layout preview
tr: Tasarım Önizlemesini Oynat

en: Play a video locally stored on the client
tr: İstemcide depolanmış yerel videoyu oynatın

en: Player Code
tr: Oyuncu Kodu

en: Player Software
tr: Oynatıcı Yazılımı

en: Player Type
tr: Oyuncu Türü

en: Player Version
tr: Oyuncu Sürümü

en: Player Version Name
tr: Oynatıcı Versiyon Adı

en: Player Versions
tr: Oyuncu Sürümleri

en: Playlist
tr: Oynatma Listesi

en: Playlist %name%
tr: %name% Oynatma Listesi

en: Playlist Content
tr: Oynatma Listesi İçeriği

en: Playlist Duration Updates
tr: Oynatma Listesi Süresi Güncellemeleri

en: Playlist save order failed!
tr: Oynatma listesi kaydetme sırası başarısız oldu!

en: Playlists
tr: Çalma Listeleri

en: Please check the bandwidth graphs and display status for %s to investigate the issue.
tr: Sorunu araştırmak için lütfen bant genişliği grafiklerini ve ekran durumunu %s için kontrol edin.

en: Please correct the error with this Widget
tr: Lütfen bu Widget ile hatayı düzeltin

en: Please enter Application name
tr: Lütfen Uygulama adını girin

en: Please enter a CRON expression in the Schedule
tr: Lütfen Zamanlı bir CRON ifadesi girin

en: Please enter a Password.
tr: Lütfen Şifre Giriniz

en: Please enter a SQL clause for how this dataset should be ordered
tr: Lütfen bu veri kümesinin nasıl düzenlenmesi gerektiğine ilişkin bir SQL yan tümcesi girin

en: Please enter a SQL clause to filter this DataSet.
tr: Bu Veri Kümesine filtre uygulamak için lütfen bir SQL yan tümcesi girin.

en: Please enter a code between 1 and 50 characters containing only alpha characters and no spaces
tr: Lütfen yalnızca alfa karakterleri içeren ve boşluk içermeyen 1 ile 50 karakter arasında bir kod girin

en: Please enter a command name between 1 and 254 characters
tr: Lütfen. 1 ile 254 karakter arasında bir isim belirtiniz.

en: Please enter a description between 1 and 1000 characters
tr: Lütfen. 1 ile 1000 karakter arasında bir açıklama belirtiniz.

en: Please enter a display group name
tr: Ekran Grubu ismi giriniz

en: Please enter a from date
tr: Lütfen başlangıç tarihi girin

en: Please enter a password for this user.
tr: Lütfen bu kullanıcı için şifre giriniz.

en: Please enter a password for this user. This user will have full access to the system
tr: Bu kullanıcı için bir şifre yazın. Bu kullanıcı sistem üzerinde tam yetkiye sahip olacak.

en: Please enter a user name for the first administrator account.
tr: İlk Yönetici hesabı oluşturmak için lütfen bir kullanıcı adı yazın.

en: Please enter a valid email address or leave it empty.
tr: Lütfen geçerli bir mail adresi yazınız yada boş bırakınız.

en: Please enter a valid formula
tr: Lütfen geçerli bir formül girin

en: Please enter author name
tr: Lütfen yazar adını girin

en: Please enter password for the Admin account.
tr: Lütfen yönetici hesabı için şifre giriniz.

en: Please enter playlist name
tr: Lütfen oynatma listesi adını girin

en: Please enter the element in your remote data which we should use as the starting point when we match the remote Columns. This should be an array or an object. You can use the test button below to see the structure that is returned.
tr: Lütfen uzak verilerinize, uzak Sütunlarla eşleştiğimizde başlangıç noktası olarak kullanmamız gereken öğeyi girin. Bu bir dizi veya nesne olmalıdır. Döndürülen yapıyı görmek için aşağıdaki test düğmesini kullanabilirsiniz.

en: Please enter the hostname for the MySQL server. This is usually localhost.
tr: Lütfen MySQL sunucu adını giriniz. Genellikle localhost.

en: Please enter the name of the database that should be created.
tr: Lütfen oluşturulacak olan veri tabanı ismini giriniz.

en: Please enter the name of the database that should be used.
tr: Lütfen kullanılması gereken veritabanının adını girin.

en: Please enter the name of the database user that should be created.
tr: Lütfen oluşturulacak olan veritabanı kullanıcı adını giriniz.

en: Please enter the name of the database user that should be used.
tr: Lütfen kullanılması gereken veritabanı kullanıcısının adını girin.

en: Please enter the number of rows per page. 0 for no pages.
tr: Lütfen sayfa başına satır sayısını girin. Sayfa olmaması için 0 girin..

en: Please enter the password
tr: Lütfen şifreyi giriniz

en: Please enter the private address for XMR.
tr: Lütfen XMR için özel adres girin.

en: Please enter the public address for XMR.
tr: Lütfen XMR için genel adresi girin.

en: Please enter the update interval in minutes. This should be kept as high as possible. For example, if the data will only change once per hour this could be set to 60.
tr: Lütfen güncelleme aralığını dakika olarak girin. Bu mümkün olduğunca yüksek tutulmalıdır. Örneğin, veriler saatte yalnızca bir kez değişecekse, bu 60 olarak ayarlanabilir.

en: Please enter the user name of an account that has administrator privileges on the MySQL server.
tr: Lütfen MySQL yönetim izinlerine sahip hesap kullanıcı adını giriniz.

en: Please enter title
tr: Lütfen başlık girin

en: Please enter your Two Factor authentication code
tr: Lütfen İki Faktörlü kimlik doğrulama kodunuzu girin

en: Please enter your new password
tr: Lütfen yeni şifrenizi giriniz

en: Please note that removing a media item from the Library will also delete it from the Published version of this Layout and you won't be able to undo that action by discarding your changes. Displays will also be immediately effected.
tr: Lütfen bir medya öğesini Kitaplıktan kaldırmanın da bu Tasarımın Yayınlanan sürümünden sileceğini ve değişikliklerinizi atarak bu işlemi geri alamayacağınızı unutmayın. Ekranlar da hemen etkilenecektir.

en: Please note that video scaling and video streaming via RTSP is only supported by Android, webOS and Linux players at the current time. The HLS streaming Widget can be used to show compatible video streams on Windows.
tr: RTSP üzerinden video ölçeklendirme ve video akışının şu anda yalnızca Android, webOS ve Linux oynatıcıları tarafından desteklendiğini lütfen unutmayın. HLS akış Widget'ı, Windows'ta uyumlu video akışlarını göstermek için kullanılabilir.

en: Please note that your CMS needs to make a successful call to our Authentication Service for this feature to work.
tr: Bu özelliğin çalışması için CMS'nizin Kimlik Doğrulama Hizmetimizi başarıyla sorgulaması gerektiğini lütfen unutmayın.

en: Please note:
tr: Lütfen dikkat:

en: Please note: Once the CMS Address and Key are authenticated in this form the Display will attempt to register with the CMS Instance details entered. Once transferred the Display will stop communicating with this CMS Instance.
tr: Lütfen dikkat: CMS Adresi ve Anahtarı bu formda doğrulandıktan sonra, Ekran girilen CMS Örneği ayrıntılarıyla kayıt yapmaya çalışacaktır. Aktarıldıktan sonra Ekran bu CMS Örneği ile iletişim kurmayı durduracaktır.

en: Please note: The folder location for mysqldump must be available in your path environment variable for this to work and the php exec command must be enabled.
tr: Lütfen okuyunuz: Bunun çalışması için mysqldump klasör konumu, yol ortamı değişkeninizde bulunmalı ve php exec komutu etkinleştirilmelidir.

en: Please open a new window and recreate the problem. While you do that we are going to log all of the actions taken in a text based log. We won't capture screenshots or videos, so if you feel that this would be useful please capture those manually and add them to the zip file you will download in the next step.
tr: Lütfen yeni bir pencere açın ve sorunu yeniden oluşturun. Bunu yaparken, metin tabanlı bir günlükte yapılan tüm eylemleri kaydedeceğiz. Ekran görüntüleri veya videolar çekmeyeceğiz, bu yüzden bunun yararlı olacağını düşünüyorsanız, lütfen bunları manuel olarak yakalayın ve sonraki adımda indireceğiniz zip dosyasına ekleyin.

en: Please press the back button in your browser.
tr: Lütfen tarayıcınızda "Geri" simgesine tıklayın.

en: Please provide Layout id or Campaign id
tr: Lütfen Düzen ID veya Kampanya ID sağlayın

en: Please provide Layout specific campaign ID
tr: Lütfen Tasarım'a özel kampanya ID sağlayın

en: Please provide Media to Assign
tr: Medya atamak üzere bir dosya seçiniz.

en: Please provide a Layout ID or Campaign ID
tr: Lütfen bir Düzen ID veya Kampanya ID girin

en: Please provide a body
tr: Lütfen detaylı bir açıklama belirtin. (Body Essay)

en: Please provide a column heading.
tr: Lütfen kolon adını belirtiniz.

en: Please provide a database host. This is usually localhost.
tr: Lütfen veritabanı sunucusu belirtiniz.Genellikle localhost tur.

en: Please provide a from/to date.
tr: Lütfen belirtin  tarihten/tarihe kadar.

en: Please provide a height
tr: Lütfen bir yükseklik belirtin.

en: Please provide a name
tr: Lütfen bir isim belirtin.

en: Please provide a name for the existing database.
tr: Mevcut veritabanı için bir kullanıcı adı belirtin.

en: Please provide a name for the new database.
tr: Yeni veritabanı için isim belirtiniz.

en: Please provide a password for the existing database.
tr: Mevcut veritabanı için bir kullanıcı hesabı şifresi oluşturun.

en: Please provide a password for the new database.
tr: Yeni veritabanı için şifre belirtiniz.

en: Please provide a subject
tr: Lütfen bir konu belirtin

en: Please provide a user for the existing database.
tr: Mevcut veritabanı için bir kullanıcı hesabı belirtin.

en: Please provide a user for the new database.
tr: Yeni veritabanı için kullanıcı belirtiniz.

en: Please provide a width
tr: Lütfen bir genişlik belirtin.

en: Please provide an admin user name.
tr: Yönetici kullanıcı adı belirtiniz.

en: Please provide an alternative column heading %s can not be used.
tr: Lütfen%s başlığı kullanılamayacak alternatif bir sütun sağlayın.

en: Please provide the code displayed on the Player screen
tr: Lütfen Oynatıcı ekranında görüntülenen kodu girin

en: Please provide the remote URL to the file
tr: Lütfen dosyanın uzak URL'sini yazın.

en: Please provide valid email address
tr: Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın

en: Please provide valid sending email address in CMS Settings on Network tab
tr: Lütfen Ağ sekmesindeki CMS Ayarları'nda geçerli bir e-posta adresi girin

en: Please provide your Two Factor Authorisation Code
tr: Lütfen İki Faktör Yetkilendirme Kodunuzu girin

en: Please provide your Two Factor Authorisation Recovery Code
tr: Lütfen İki Faktör Yetkilendirme Kurtarma Kodunuzu girin

en: Please provide your credentials
tr: Lütfen oturum açma bilgilerinizi giriniz

en: Please provide your user name
tr: Lütfen kullanıcı adınızı girin

en: Please repeat the new Password.
tr: Lütfen şifreyi tekrarlayınız.

en: Please save this file to your PC.
tr: Lütfen bu dosyayı bilgisayarınıza kaydedin.

en: Please scan the following image with your app:
tr: Lütfen uygulamanızla aşağıdaki resmi tarayın:

en: Please select a Campaign for this Event to show
tr: Lütfen bu Etkinliğin gösterilmesi için bir Kampanya seçin

en: Please select a Campaign/Layout for this event.
tr: Lütfen. Bu etkinlik için kampanya veya tasarı seçin.

en: Please select a Command for this event.
tr: Bu olay için bir komut seçin.

en: Please select a DataSet
tr: Lütfen bir Veri Kümesi seçin.

en: Please select a Layout for this Event to show
tr: Lütfen bu Etkinliğin göstereceği bir Tasarım seçin

en: Please select a Layout or Campaign for this Event to show
tr: Lütfen bu Etkinliğin göstermesi için bir Tasarım veya Kampanya seçin

en: Please select a Playlist to manage
tr: Lütfen yönetmek için bir Oynatma Listesi seçin

en: Please select a clock face.
tr: Lütfen bir saat tipi seçin.

en: Please select a column to be the item content
tr: Lütfen öğe içeriği olacak bir sütun seçin

en: Please select a column to be the item content. We will try to convert this to a date/time and if we can't we will use the current date/time.
tr: Lütfen öğe içeriği olacak bir sütun seçin. Bunu bir tarih/saate dönüştürmeye çalışacağız ve eğer yapamazsak geçerli tarihi/saati kullanacağız.

en: Please select a column to be the item summary
tr: Lütfen öğe özeti olacak bir sütun seçin

en: Please select a column to be the item title
tr: Lütfen öğe başlığı olacak bir sütun seçin

en: Please select a command for this Event.
tr: Lütfen bu Etkinlik için bir komut seçin.

en: Please select a theme for the clock.
tr: Lütfen saat için bir tema seçiniz.

en: Please select at least 1 Playlist to embed
tr: Lütfen yerleştirilecek en az 1 Oynatma Listesi seçin

en: Please select at least one option
tr: Lüfen en az bir seçenek seçiniz.

en: Please select one or more displays / groups for this event to be shown on.
tr: Bu etkinliğin gösterilmesi için lütfen bir veya daha fazla ekran/grup seçin.

en: Please select one or more displays / groups for this notification to be shown on - Layouts will need the notification widget.
tr: Bu bildirimin gösterilmesi için lütfen bir veya daha fazla ekran / grup seçin - Düzenlerin bildirim widget'ına ihtiyacı olacaktır.

en: Please select one or more users / groups who will receive this notification.
tr: Lütfen bu bildirimi alacak bir veya daha fazla kullanıcı / grup seçin.

en: Please select the Campaign you would like to assign this Layout to. It will be assigned to the end of the Campaign.
tr: Lütfen bu Tasarımı atamak istediğiniz Kampanyayı seçin. Kampanyanın sonuna atanacaktır.

en: Please select the Event Type
tr: Lütfen etkinlik türünü seçin

en: Please select the effect that will be used to transition between items.
tr: Lütfen öğeler arasında geçiş yapmak için kullanılacak efekti seçin.

en: Please select the order this event should appear in relation to others when there is more than one event scheduled
tr: Birden fazla etkinlik planlandığında lütfen bu etkinliğin diğerleriyle ilişkili olarak görünmesi gereken sırayı seçin

en: Please select the type of countdown.
tr: Lütfen geri sayım türünü seçin.

en: Please set Player Software Version
tr: Lütfen Player Yazılım Sürümü'nü ayarlayın

en: Please tick the box if you would like to delete all the Data contained in this DataSet
tr: Eğer bu kutuyu işaretlerseniz veri setinde yer alan tüm veriler silinecek

en: Please use the buttons below to generate or show your two factor recovery codes.
tr: İki faktörlü kurtarma kodunuzu oluşturmak veya göstermek için lütfen aşağıdaki seçenekleri kullanın.

en: Polish
tr: Polonyaca

en: Populate with Library Media matching the criteria below and automatically maintain the Playlist.
tr: Aşağıdaki ölçütlere uyan Kütüphane Ortamı ile doldurun ve Oynatma Listesini otomatik olarak saklayın.

en: Populate with Library Media matching the criteria below. This is a one time assignment and is not automatically maintained.
tr: Aşağıdaki ölçütlere uyan Kütüphane Ortamı ile doldurun. Bu bir defalık bir atamadır ve otomatik olarak sürdürülmez.

en: Port is not a number within the range of 0 till 65536. Port Provided:
tr: Belirtilen bağlantı noktası değeri 0 - 65536 arasında değil:

en: Portrait
tr: Dikey

en: Portuguese
tr: Portekizce

en: Português Brasil
tr: Portekizce (Brezilya)

en: Positioning
tr: Konumlandırma

en: Power Only
tr: Yalnızca Güç

en: Preferences
tr: Tercihler

en: Prev
tr: Önceki

en: Prevent Sleep?
tr: Uyku durumuna geçmeyi Engelle?

en: Preview
tr: Ön İzleme

en: Preview Campaign
tr: Kampanyayı Önizle

en: Preview Enabled
tr: Önizleme Aktif

en: Preview Enabled?
tr: Önizlemeyi Aktifleştir?

en: Preview Layout
tr: Tasarım Önizleme

en: Preview failed!
tr: Önizleme başarısız oldu!

en: Preview your selection in a new tab
tr: Seçiminizi yeni bir sekmede önizle

en: Previous
tr: <<

en: Previous Run
tr: Öncekine Git

en: Previous widget
tr: Önceki widget

en: Print
tr: Yazdır

en: Priority
tr: Öncelik

en: Priority must be 0 or a positive number
tr: Öncelik 0 veya pozitif bir sayı olmalıdır

en: Private
tr: Özel

en: Private Item
tr: Özel Ürün

en: Problem copying file in the Library Folder
tr: Kütüphane dosyasına kopyalanırken problem oluştu.

en: Problem copying provided file into the Library Folder
tr: Sağlanan dosyayı Kütüphane Klasörüne kopyalama sorunu

en: Problem moving downloaded file into the Library Folder
tr: İndirilen dosyayı Kütüphane Klasörüne taşıma sorunu

en: Problem moving uploaded file into the Attachment Folder
tr: Yüklenen dosyayı Ek Klasörüne taşıma sorunu

en: Problem moving uploaded file into the Library Folder
tr: Kütüphane dosyasına taşınırken problem oluştu.

en: Problem with Form Template
tr: Form Şablonunda sorun var

en: Processing %d results into %d potential columns
tr: %d sonuç %d potansiyel sütununda işleniyor

en: Processing Result with Data Root %s
tr: Sonucu Veri Kökü ile İşleme %s

en: Processing as Multiple Rows
tr: Birden Çok Satır Olarak İşleme

en: Processing as a Single Row
tr: Tek Sıra Olarak İşleme

en: Processing...
tr: İşleniyor...

en: Production
tr: Üretim

en: Profile
tr: Profil

en: Proof of Play
tr: Şuan Oynatılıyor

en: Properties
tr: Özellikler

en: Property
tr: Özellikler

en: Protected
tr: Korumalı

en: Provide Column number relative to the spreadsheet, numeration starts from 0 ie to get values from Column A from spreadsheet to this column enter 0
tr: E-tabloya göre Sütun numarası sağlayın, numara 0'dan başlar, yani A Sütunundan e-tablodan bu sütuna değerleri almak için 0 girin

en: Provide a Password which will be required to access settings
tr: Erişim ayarları için gerekli olan şifreyi belirtiniz.

en: Provide a custom clause instead of using the clause builder above.
tr: Yukarıdaki yan tümce oluşturucuyu kullanmak yerine özel bir yan tümce sağlayın.

en: Provide a date and time to end the Repeat for this Event. Leave empty to Repeat indefinitely.
tr: Bu Etkinlik için Tekrarı sonlandırmak için bir tarih ve saat belirtin. Süresiz olarak tekrarlamak için boş bırakın.

en: Provided CMS Key is invalid
tr: Sağlanan CMS Anahtarı geçersiz

en: Provided CMS URL is invalid
tr: Sağlanan CMS URL'si geçersiz

en: Provided Data Type doesn't exist
tr: Elde edilen veri türü yok.

en: Provided DataSet Column Type doesn't exist
tr: Elde edilen veri seti sütunu tipi uygun değil

en: Provided Object not under permission management
tr: Sağlanan nesne izin yönetimi altında değildir.

en: Provided URL is invalid
tr: Sağlanan URL geçersiz

en: Provided formula is invalid
tr: Sağlanan formül geçersiz

en: Proxy Credentials
tr: Proxy Kimlik Bilgileri

en: Proxy Exceptions
tr: Proxy İstisnaları

en: Proxy Port
tr: Proxy Port'u

en: Proxy URL
tr: Proxy URL'si

en: Publish
tr: Yayınla

en: Publish %layout%
tr: %layout% Yayınla

en: Publish Date
tr: Yayınlama Tarihi

en: Publish Now?
tr: Şimdi Yayınlansın mı?

en: Published
tr: Yayınlandı

en: Published %s
tr: %s yayınlandı

en: Published Date Column
tr: Yayınlanma Tarihi Sütunu

en: Publishing layouts with set publish dates
tr: Belirlenen yayınlama tarihleriyle tasarımları yayınla

en: Quaterly
tr: Üç Ayda Bir

en: Quick Chart URL
tr: Hızlı Grafik URL'si

en: RSS Feeds for %dataSetName%
tr: %dataSetName% için RSS Akışları

en: RSS/Atom Feed to be displayed on the Status Dashboard
tr: Son Haberler URL'si Durum Panosunda görüntülenecek RSS / Atom Besleme

en: Randomise?
tr: Rastgele?

en: Reassign all items this User owns to the selected User.
tr: Bu Kullanıcının sahip olduğu tüm öğeleri seçilen Kullanıcıya yeniden atayın.

en: Reassign items to another User
tr: Başka kullanıcıya ata

en: Receive Display Notifications?
tr: Ekran Bildirimlerini Al?

en: Receive System Notifications?
tr: Sistem Bildirimlerini Al?

en: Reconfigure XMR
tr: XMR'ı Yeniden Yapılandır

en: Recovery Code
tr: Kurtarma kodu

en: Recovery codes will become active only after this form is successfully saved
tr: Kurtarma kodları yalnızca bu form başarıyla kaydedildikten sonra etkinleşir

en: Recovery for Display %s
tr: %s Ekranı için Kurtarma

en: Recreate the Problem in a new window.
tr: Yeni bir pencerede sorunu tekrar oluşturun.

en: Recurring
tr: Tekrar eden

en: Red
tr: Kırmızı

en: Reference
tr: Referans

en: Reference 1
tr: Referans 1

en: Reference 2
tr: Referans 2

en: Reference 3
tr: Referans 3

en: Reference 4
tr: Referans 4

en: Reference 5
tr: Referans 5

en: Refresh
tr: Yenile

en: Refresh the Log
tr: Loglamayı Yenile

en: Refresh the Table
tr: Tabloyu Yenile

en: Region
tr: Bölge

en: Region not found
tr: Bölge bulunamadı

en: Regional
tr: Bölge

en: Regular Expression for password complexity, leave blank for no policy.
tr: Şifre karmaşıklığı için Düzenli İfade, politika olmaması için boş bırakın.

en: Regular Maintenance
tr: Düzenli Bakım

en: Relationship Tree
tr: İlişki Ağacı

en: Release Date
tr: Yayın Tarihi

en: Released
tr: Çıkış Tarihi

en: Reminder
tr: Hatırlatma

en: Reminder for %s
tr: %s için hatırlatma

en: Remote
tr: Uzaktan (Remote)

en: Remote Data Path
tr: Uzak Veri Yolu

en: Remote DataSet %s failed to synchronise
tr: %s uzak veri seti senkronize edilemedi

en: Remote field is required when the column type is set to Remote
tr: Sütun türü Uzak olarak ayarlandığında uzak alan gerekir

en: Remote?
tr: Uzaktan? Remote?

en: Remove Hashtags?
tr: Hashtag'ler kaldırılsın mı?

en: Remove Mentions?
tr: Bahsedilenler Silinsin mi?

en: Remove URLs?
tr: URL'ler kaldırılsın mı?

en: Remove all changes failed!!
tr: Tüm değişiklikler kaldırılamadı !!

en: Remove all media not currently in use?
tr: Aktif olarak kullanılmayan medya dosyalarını kaldır?

en: Remove any cached data for this display.
tr: Bu ekran için önbelleğe alınmış verileri kaldırın.

en: Remove old revisions
tr: Eski revizyonları kaldır

en: Remove the XMR configuration for this Player and send a rekey action.
tr: Bu Oynatıcı için XMR yapılandırmasını kaldırın ve yeniden anahtarlama eylemi gönderin.

en: Removed Audio
tr: Kaldırılmış Ses Dosyası

en: Repeat
tr: Tekrarla

en: Repeat - repeat the Widgets in this Playlist until the number of Spots have been filled
tr: Tekrarla - Nokta sayısı doldurulana kadar bu Oynatma Listesindeki Widget'ları tekrarlayın

en: Repeat every must be a positive number
tr: Her birini tekrarlayın pozitif bir sayı olmalıdır

en: Repeat the new Password for this user.
tr: Bu kullanıcı için yeni Şifreyi tekrarlayın.

en: Repeats
tr: Tekrarlar

en: Repeats selection is invalid for Always or Daypart events
tr: Her zaman veya Gün Bölümleme etkinlikleri için tekrar seçimi geçersiz

en: Replace
tr: Değiştir

en: Replace Existing Media?
tr: Mevcut Medya Değiştirilsin mi?

en: Replacements
tr: Değiştirmeler

en: Report Fault
tr: Hata Raporu

en: Report Name
tr: Rapor Adı

en: Report Schedule
tr: Rapor Çizelgesi

en: Report Schedule not found
tr: Rapor Takvimi bulunamadı

en: Report Schedules
tr: Rapor Çizelgeleri

en: Report Type
tr: Rapor Türü

en: Report an application fault
tr: Uygulama hatasını bildirme

en: Report class not found
tr: Rapor sınıfı bulunamadı

en: Report schedule
tr: Rapor zamanla

en: Report schedule cannot be deleted. Please ensure there are no saved reports against the schedule.
tr: Rapor programı silinemez. Lütfen programa göre kaydedilmiş rapor bulunmadığından emin olun.

en: Reporting
tr: Raporlama

en: Request Screen Shot
tr: Ekran görüntüsü iste

en: Request date: {{DATE}}
tr: İstek tarihi: {{DATE}}

en: Request sent for %s
tr: Talep için gönderilen %s

en: Request time: {{TIME}}
tr: İstek zamanı: {{TIME}}

en: Required Value?
tr: Gerekli Değer?

en: Required file not found for Display and Layout Combination
tr: Ekran ve Tasarım Kombinasyonu için gerekli dosya bulunamadı

en: Required file not found for Display and Layout Widget
tr: Ekran ve Tasarım Widget'ı için gerekli dosya bulunamadı

en: Required file not found for Display and Media Combination
tr: Ekran ve Medya Kombinasyonu için gerekli dosya bulunamadı

en: Requires PHP FileInfo support to function. If you are on Windows you need to enable the php_fileinfo.dll in your php.ini file.
tr: İşlem için PHP FileInfo desteği gerekli. Windows kullanıyorsanız php.ini dosyası içerisinde php_fileinfo.dll'i aktif hale getirin.

en: Reset Password
tr: Şifreyi Sıfırla

en: Reset Report Schedule
tr: Rapor Zamanlamasını Sıfırla

en: Reset Secret?
tr: Gizli Anahtarı Sıfırla?

en: Reset Two Factor Authentication
tr: İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Sıfırla

en: Reset to previous run
tr: Önceki çalıştırmaya sıfırla

en: Reset your client secret to prevent access from any existing application.
tr: Mevcut uygulamalardan erişimi engellemek için istemci gizli anahtarını sıfırlayın.

en: Reset zoom
tr: Yakınlaştırmayı sıfırla

en: Reshow welcome
tr: Karşılama Ekranını Tekrar Göster

en: Resize Limit
tr: Yeniden Boyutlandırma Sınırı

en: Resize Threshold
tr: Yeniden Giriş Yeri

en: Resolution
tr: Çözünürlük

en: Resolutions
tr: Çözünürlükler

en: Resting Log Level
tr: Dinlenme Log Süresi

en: Resume
tr: Devam Et

en: Resume Report Schedule
tr: Rapor Zamanlamasını Sürdür

en: Resumed %s
tr: %s devam ediyor

en: Retest
tr: Tekrar test et

en: Retire
tr: Kullanım dışı

en: Retire %layout%
tr: %layout% Yayından Kaldır

en: Retire this layout or not? It will no longer be visible in lists
tr: Tasarım pasif hale getirilsin mi ? Pasif hale getirilen tasarım listelerde görünmeyecektir

en: Retire this media?
tr: Bu medya yayından kaldırıldı mı?

en: Retire? It will no longer be visible when scheduling
tr: Yayından Kaldır? Zamanlama sırasında artık görünmeyecek

en: Retired
tr: Kullanım Dışı

en: Retired %s
tr: %s Kullanılmıyor.

en: Retired media remains on existing Layouts but is not available to assign to new Layouts.
tr: Kullanımdan kaldırılan medya mevcut Tasarımda kalır, ancak yeni Tasarıma atanamaz.

en: Retired?
tr: Kullanıcıyı Devre Dışı Bırak

en: Return Display Groups that contain the selected Display somewhere in the nested Display Group relationship tree.
tr: Seçili ekranı içeren görüntüleme gruplarını, iç içe geçmiş görüntüleme Grubu ilişki ağacında bir yere döndürür.

en: Return Display Groups that directly contain the selected Display.
tr: Seçilen ekranı doğrudan içeren görüntüleme gruplarını döndürür.

en: Return to Layout View
tr: Tasarım Görünümüne Dön

en: Retype New Password
tr: Yeni Şifreyi Tekrar Yazın

en: Reverse Landscape
tr: Yatay Ters

en: Reverse Portrait
tr: Dikey Ters

en: Reverse conversion?
tr: Ters dönüşüm mü?

en: Revert %target% assignment
tr: %target% atamasını geri al.

en: Revert %target% creation
tr: %target% oluşturmayı geri al.

en: Revert %target% order
tr: %target% siparişini geri al.

en: Revert %target% transformation
tr: %target% dönüşümünü geri al.

en: Revert failed: %error%
tr: Geri Alma Hatası: %error%

en: Revert last change
tr: Son değişikliği geri al

en: Revised
tr: Revize

en: Right
tr: Sağ

en: Right to Left (RTL)
tr: Sağdan Sola (RTL)

en: Romanian
tr: Romanca

en: Route is available through the API
tr: Yönlendirme (Uygulama Programlama Arayüzü) API üzerinden mümkündür.

en: Row Menu
tr: Satır Menüsü

en: Rows per page
tr: Sayfa başına satır

en: Run
tr: Çalıştır

en: Run Intent
tr: Çalışma Hedefi

en: Run Now
tr: Şimdi Çalıştır

en: Run Now set on %s
tr: %s Çalıştırma zamanı ayarla

en: Run Task Now
tr: Görevi Şimdi Çalıştır

en: Run Test-Request for %s
tr: %s için Test İsteğini Çalıştır

en: Run at CMS Time?
tr: Sunucu Zamanı İle Çalıştırılsın mı?

en: Run once a day, midnight
tr: Günde bir kez, gece yarısı

en: Run once a month, midnight, first of month
tr: Ayda bir kez, gece yarısı, ayın ilk günü

en: Run once a week, midnight on Monday
tr: Haftada bir kez, Pazartesi gece yarısı

en: Run once a year, midnight, Jan. 1
tr: Yılda bir kez, gece yarısı, 1 Ocak

en: Run report results: %s.
tr: Rapor sonuçlarını çalıştır: %s.

en: Run through the library and remove unused and unnecessary files
tr: Kütüphane boyunca çalıştır ve kullanılmayan gereksiz dosyaları kaldır

en: Russian
tr: Rusça

en: SOAP Extension
tr: SOAP Eklentisi

en: STS Time out
tr: STS Zaman Aşımı

en: Saturday
tr: Cumartesi

en: Save
tr: Kaydet

en: Save Template
tr: Taslağı Kaydet

en: Save all changes failed!
tr: Tüm değişiklikler kaydedilemedi!

en: Save as
tr: Farklı Kaydet

en: Save changes
tr: Değişikliği Kaydet

en: Save editor changes
tr: Editör değişikliklerini kaydet

en: Save order failed: %error%
tr: Kaydetme Hatası: %error%

en: Save this Layout as a Template?
tr: Bu tasarım taslak olarak saklansın mı ?

en: Saved %s
tr: %s Kaydedildi

en: Saved Reports
tr: Kayıtlı Raporlar

en: Saved as
tr: Farklı Kaydedildi

en: Saved report cannot be deleted
tr: Kayıtlı rapor silinemez

en: Saved reports
tr: Kayıtlı raporlar

en: Scale
tr: Ölçekle

en: Scale Content?
tr: İçerik Ölçeklendirilsin mi?

en: Scale Percentage
tr: Ölçekleme Yüzdesi

en: Scale type
tr: Ölçek türü

en: Schedule
tr: Zamanlama

en: Schedule Event
tr: Olay Zamanlama

en: Schedule Name
tr: Zamanlama Adı

en: Schedule reminder
tr: Hatırlatıcı zamanla

en: Screen Dimensions
tr: Ekran Ölçüleri

en: Screen Shot Size
tr: Ekran Boyutu

en: Screen shot interval
tr: Ekran görüntüsü alma aralığı

en: Screen shot?
tr: Ekran Görüntüsü?

en: Screenshots can be seen in the Display Grid by selecting Column Visibility and enabling the Screenshot column.
tr: Ekran görüntüleri, Sütun Görünürlüğü seçilerek ve Ekran Görüntüsü sütununu etkinleştirerek Ekran Izgarasında görülebilir.

en: Scroll Horizontal
tr: Yatay Kaydırma

en: Scroll Vertical
tr: Dikey Kaydırma

en: Scroll to selected widget
tr: Seçilen widget'a kaydır

en: Search
tr: Ara

en: Search:
tr: Ara:

en: Seconds
tr: Saniye

en: Seconds this event should be scheduled for
tr: Etkinliğin saniye olarak planlanması gerekir

en: Select
tr: Seç

en: Select All
tr: Tümünü Seç

en: Select a custom font - leave empty to use the default font.
tr: Özel bir yazı tipi seçin - varsayılan yazı tipini kullanmak için boş bırakın.

en: Select a day part that should act as operating hours for this display -  email alerts will not be sent outside of operating hours
tr: Bu ekran için çalışma saati olarak çalışması gereken bir gün bölümü seçin - çalışma saatleri dışında e-posta uyarıları gönderilmez

en: Select a day part that should act as operating hours for this display - email alerts will not be sent outside of operating hours
tr: Bu ekran için çalışma saati olarak çalışması gereken bir gün bölümü seçin - çalışma saatleri dışında e-posta uyarıları gönderilmez.

en: Select a property to display inputs
tr: Girdileri görüntülemek için bir özellik seçin

en: Select an Image
tr: Resim Seç

en: Select source type of the provided remote Dataset URL
tr: Sağlanan uzak Veri Seti URL'sinin kaynak türünü seçin

en: Select the Column Type
tr: Sütun Türünü Seçin

en: Select the Default setting to use for the collection for Proof of Play statistics for all Widgets.
tr: Tüm Widget'lar için İspat Kanıtı istatistikleri koleksiyonu için kullanılacak Varsayılan ayarı seçin.

en: Select the Default setting to use for the collection of Proof of Play statistics for all Layout Items.
tr: Tüm Düzen Öğeleri için İspat Kanıtı istatistiklerinin toplanması için kullanılacak Varsayılan ayarı seçin.

en: Select the Default setting to use for the collection of Proof of Play statistics for all Media Items.
tr: Tüm Medya Öğeleri için Çalma Kanıtı istatistiklerinin toplanması için kullanılacak Varsayılan ayarı seçin.

en: Select the Default setting to use for the collection of Proof of Play statistics for all Playlists.
tr: Tüm Oynatma Listeleri için İspat Kanıtı istatistiklerinin toplanması için kullanılacak Varsayılan ayarı seçin.

en: Select the audio file that should be played when this Widget starts.
tr: Bu Widget başladığında çalınması gereken ses dosyasını seçin.

en: Select the authentication requirements for the remote data source. These will be added to the request.
tr: Uzak veri kaynağı için kimlik doğrulama gereksinimlerini seçin. Bunlar isteğe eklenecektir.

en: Select the date and time after which this media should be removed from the CMS - it will be removed from any existing widgets as well
tr: Bu medyanın CMSden kaldırılması gereken tarih ve saati seçin - mevcut widgetlardan da kaldırılacak

en: Select the date and time to publish the layout
tr: Düzeni yayınlamak için tarih ve saati seçin

en: Select the dayparting information for this event. To set your own times select custom and to have the event run constantly select Always.
tr: Bu etkinlik için gün bölüm bilgilerini seçin. Kendi zamanlarınızı ayarlamak için özel seçim yapın ve etkinliğin devam etmesini sağlamak için Sürekli seçeneğini seçin.

en: Select the end time for this event
tr: Bu etkinliğin bitiş saatini seçin

en: Select the end time for this widget
tr: Bu widget için bitiş zamanını seçin

en: Select the language you would like to use.
tr: Kullanmak istediğiniz dili seçin.

en: Select the start time for this event
tr: Bu etkinliğin başlangıç zamanını seçin

en: Select the start time for this widget
tr: Bu widget için başlangıç zamanını seçin

en: Select the target date and time.
tr: Hedef tarihi ve saati seçin.

en: Select the task you would like to run
tr: alıştırmak istediğiniz görevi seçiniz

en: Select the type of Repeat required for this Event.
tr: Bu Etkinlik için gereken Tekrar türünü seçin.

en: Select the type of event to schedule
tr: Planlanacak etkinliğin tipini seçiniz

en: Select the units you would like to use.
tr: Kullanmak istediğiniz birimleri seçin.

en: Select to create a new database
tr: Yeni veri tabanı oluşturmak için seçin

en: Select to provide a specific duration for this Widget
tr: Bu Widget için belirli bir süre sağlamak için seçin

en: Select to use an existing database. Please note that when you use an existing database it must be empty of all other contents.
tr: Var olan veritabanını seçiniz.Lütfen dikkat, var olan veritabanı kullanıldığında içerisinde başka içerik olmamalıdır.

en: Select when you would like the Data to be truncated out of this DataSet. The criteria is assessed when synchronisation occurs and is truncated before adding new data.
tr: Verilerin bu Veri Setinden ne zaman kesilmesini istediğinizi seçin. Senkronizasyon gerçekleştiğinde kriterler değerlendirilir ve yeni veri eklenmeden önce kesilir.

en: Select where the Navigation Menu should be positioned by default. Users can set an alternate view in their Preferences under their User Profile.
tr: Gezinme Menüsünün varsayılan olarak nereye konumlandırılacağını seçin. Kullanıcılar, Tercihleri'nde Kullanıcı Profilleri altında alternatif bir görünüm ayarlayabilirler.

en: Select where the Navigation Menu should be positioned. Once selected please refresh your browser window to apply changes.
tr: Gezinme Menüsünün nereye konumlandırılacağını seçin. Seçildikten sonra, değişiklikleri uygulamak için lütfen tarayıcı pencerenizi yenileyin.

en: Selecting this option will remove any generic files that is are not currently linked to Displays. This process cannot be reversed.
tr: Bu seçeneğin belirlenmesi, şu anda Ekranlara bağlı olmayan tüm genel dosyaları kaldıracaktır. Bu işlem geri alınamaz.

en: Selecting this option will remove any media that is not currently being used in Layouts or linked to Displays. This process cannot be reversed.
tr: Bu seçeneğin seçilmesi tasarımlar yada ekrana bağlantılı aktif olarak kullanılmayan içeriğin kaldırılmasını sağlar.Bu işlem geri alınamaz.

en: Send Command
tr: Komut Gönder

en: Send Reset
tr: Gönder Sıfırla

en: Send Schedule in advance?
tr: Programı önceden gönder?

en: Send files in advance?
tr: Önceden dosya gönderilsin mi?

en: Send progress while downloading
tr: İndirme sırasında ilerleme durumu gönder

en: Send repeat Display Timeouts
tr: Tekrarlanan Görüntüleme Zaman Aşımlarını Gönder

en: Sending email address
tr: Gönderim E-posta adresi

en: Sending email address in CMS Settings is not configured
tr: CMS Ayarlarında e-posta adresi gönderme yapılandırılmamış

en: Sending email name
tr: Gönderen E-posta adı

en: September
tr: Eylül

en: Serbian
tr: Sırpça

en: Server Key
tr: Sunucu Anahtarı

en: Server Mode
tr: Sunucu Modu

en: Session
tr: Oturum

en: Session has expired, please log in again
tr: Oturumun süresi doldu, lütfen tekrar giriş yapın

en: Sessions
tr: Oturumlar

en: Set Default Layout
tr: Varsayılan Tasarımı Ayarla

en: Set a duration?
tr: Süre belirlensin mi?

en: Set access to any device that uses the monitors USB port. Set to ‘False’ the monitor will not accept input or read from USB ports.
tr: Monitörlerin USB bağlantı noktasını kullanan herhangi bir cihaza erişimi ayarlayın. 'Yanlış' olarak ayarlandığında monitör USB bağlantı noktalarından giriş veya okuma kabul etmez.

en: Set access to the monitor settings via the remote control. Set To ‘False’ the remote control will not change the volume, brightness etc of the monitor.
tr: Uzaktan kumanda ile monitör ayarlarına erişimi ayarlayın. 'Yanlış' olarak ayarlandığında uzaktan kumanda monitörün ses seviyesini, parlaklığını vb. değiştiremez.

en: Set as Home
tr: Başlangıç olarak belirle

en: Set the Default Settings for Proof of Play statistics to apply to all Displays. This can be toggled off by using Display Profiles.
tr: Tüm Ekranlar için geçerli olacak Oyun Kanıtı istatistikleri için Varsayılan Ayarları belirleyin. Bu, Görüntü Profilleri kullanılarak kapatılabilir.

en: Set the Default setting to use for the level of collection for Proof of Play Statistics to be applied to Layouts / Media and Widget items.
tr: Tasarım / Medya ve Widget öğelerine uygulanacak Oyun Kanıtı İstatistikleri için toplama düzeyi olarak kullanılacak Varsayılan ayarı ayarlayın.

en: Set the allowed key input for the monitor.
tr: Monitör için izin verilen anahtar girişini ayarlayın.

en: Set the default timezone for the application
tr: Uygulama için varsayılan saat dilimini ayarlama

en: Set the device time using the CMS. Only available on rooted devices or system signed players.
tr: (CMS) İçerik Yönetim Sistemi aygıt zamanlaması. Sadece root yapılmış veya sistem tarafından imzalı oynatıcılar için geçerlidir.

en: Set the duration of all Widgets in the Playlist to a specific value in seconds. Leave empty to use each Widget duration.
tr: Oynatma Listesindeki tüm Widget'ların süresini saniye cinsinden belirli bir değere ayarlayın. Her Widget süresini kullanmak için boş bırakın.

en: Set the font size
tr: Yazı tipi boyutunu ayarla

en: Set the level of collection for Proof of Play Statistics to be applied to selected Layouts / Media and Widget items.
tr: Seçilen Tasarımlar/Medya ve Widget öğelerine uygulanacak Oyuncu Kanıtı İstatistikleri için toplama düzeyini ayarlayın.

en: Set the level of logging the CMS should record. In production systems "error" is recommended.
tr: CMS'nin kaydetmesi gereken günlük kaydı seviyesini ayarlayın. Üretim sistemlerinde "hata" önerilir.

en: Set the level of the resting log level. The CMS will revert to this log level after an elevated period ends. In production systems "error" is recommended.
tr: Dinlenme kayıt süresinin seviyesini ayarlayın. CMS, yüksek bir süre sona erdikten sonra bu günlük düzeyine geri döner. Üretim sistemlerinde "hata" önerilir.

en: Set the orientation of the device (portrait mode will only work if supported by the hardware) Application Restart Required.
tr: Cihazınızın konumunu belirtiniz ( dikey konum donanımız tarafından destekleniyorsa çalışacaktır).  Sistemin Yeniden Başlatılması Gereklidir

en: Set to expire
tr: Süresi sonlandırmak üzere ayarla

en: Set to start
tr: Başlamak için ayarla

en: Sets the default user type selected when creating a user. We recommend that this is set to User
tr: Bir kullanıcı oluştururken seçilen varsayılan kullanıcı türünü ayarlar. Bunun Kullanıcı olarak ayarlanmasını öneririz

en: Sets the event priority - events with the highest priority play in preference to lower priority events.
tr: Olay önceliğini ayarlar - daha düşük öncelikli olaylara göre en yüksek önceliğe sahip olaylar.

en: Setting
tr: Ayar

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Settings File System Permissions
tr: Ayarlar Dosya Sistemi İzinleri

en: Settings Profile?
tr: Ayarlar Profili?

en: Settings Updated
tr: Ayarlar Güncellendi

en: Share of Voice
tr: Ses Payı

en: Share of Voice must be a whole number between 0 and 3600
tr: Ses Payı, 0 ile 3600 arasında bir tam sayı olmalıdır

en: Sharpness
tr: Netlik

en: Shell Command
tr: Komut Satırı Kodu

en: Shell Command Allow List
tr: İzin Verilen Sistem Komutları Listesi

en: Should Displays be forced to use HTTPS connection to the CMS?
tr: Ekranlar CMS'ye HTTPS bağlantısı kullanmaya zorlanmalı mı?

en: Should Layouts be automatically Published?
tr: Düzenler otomatik olarak yayınlanmalı mı?

en: Should Microsoft PowerPoint be Enabled? The Player will need PowerPoint installed to Display PowerPoint files.
tr: Microsoft PowerPoint Etkinleştirilmeli mi? Player'ın PowerPoint dosyalarını görüntülemek için PowerPoint yüklü olması gerekir.

en: Should Videos we fail to play be blacklisted and no longer attempted?
tr: Oynatma hatası oluşturan videolar kalıcı olarak pasif edilsin mi?

en: Should items be shown side by side?
tr: Öğeler yan yana gösterilmeli mi?

en: Should members of this Group receive Display notifications for Displays they have permission to see?
tr: Bu Grubun üyeleri, görüntüleme iznine sahip Ekranlar için Ekran bildirimleri almalı mı?

en: Should members of this Group receive system notifications?
tr: Bu Grubun üyeleri sistem bildirimleri almalı mı?

en: Should new Video Widgets default to Muted?
tr: Yeni Video Widget'larının varsayılanı Sessiz mi olmalıdır?

en: Should the CMS send an email if a display is in an error state every time maintenance runs?
tr: Bakım her çalıştırıldığında ekran hata durumundaysa CMS e-posta göndermeli mi?

en: Should the CMS send anonymous statistics to help improve the software?
tr: CMS yazılımı geliştirmeye yardımcı olması için anonim istatistikler göndermeli mi?

en: Should the CMS send future schedule information to Players?
tr: CMS, Oyunculara gelecekteki program bilgilerini göndermeli mi?

en: Should the CMS use Apache X-Sendfile, Nginx X-Accel, or PHP (Off) to return the files from the library?
tr: CMS, dosyaları kütüphaneden döndürmek için Apache X-Sendfile, Nginx X-Accel veya PHP (Kapalı) kullanmalı mıdır?

en: Should the Dashboard show latest news? The address is provided by the theme.
tr: Gösterge Tablosu en son haberleri göstermeli mi? Adres tema tarafından sağlanır.

en: Should the Player information screen require the CTRL key?
tr: Oynatıcı bilgileri ekranı CTRL anahtarı gerektirmeli mi?

en: Should the Player try to use Multiple Video Decoders when preparing and showing Video content.
tr: Oynatıcı, Video içeriğini hazırlarken ve gösterirken Birden Fazla Video Kod Çözücüsü kullanmaya çalışırsa.

en: Should the Table headings be shown?
tr: Tablo başlıkları gösterilmeli mi?

en: Should the application icon be shown in the task bar?
tr: Uygulama ikonu görev çubuğunda gösterilsin mi?

en: Should the application send proof of play stats to the CMS.
tr: Uygulama içeriğinin oynatıldığına dair onayı CMS sunucusuna göndermek ister misiniz?

en: Should the audio loop if it finishes before the widget has finished?
tr: Widget bitmeden biterse ses döngüsü gerekir mi?

en: Should the clock show seconds or not?
tr: Saniyenin gösterilmesini sağlar.

en: Should the embedded content be scaled along with the layout?
tr: Gömülü içerik tasarım ile birlikte ölçeklendirilmeli mi?

en: Should the navigation side bar be hidden for this User?
tr: Gezinme yan çubuğu bu Kullanıcı için gizlenmeli mi?

en: Should the notification interrupt nagivation in the Web Portal? Including Login.
tr: Bildirim Web Portalı'nda gezinmeyi durdurmalı mı? Giriş dahil.

en: Should the order of the feed be randomised? When enabled each time the Widget is shown the items will be randomly shuffled and displayed in a random order.
tr: Feed'in sırası rastgele mi seçilmeli? Widget her gösterildiğinde etkinleştirildiğinde, öğeler rastgele karıştırılır ve rastgele sırada görüntülenir.

en: Should the update command include dynamic link libraries? Only change this if your updates are failing.
tr: Güncelleme komutu dinamik bağlantı kitaplıkları içermeli mi? Bunu yalnızca güncellemeleriniz başarısız olursa değiştirin.

en: Should the video be muted?
tr: Videonun sesi kapatılmalı mı?

en: Should the video expand over the top of existing content and show in full screen?
tr: Video mevcut içeriğin üzerine yayılmalı ve tam ekranda mı gösterilmeli?

en: Should the video loop if it finishes before the provided duration?
tr: Video sağlanan süreden önce biterse döngü yapmalı mı?

en: Should this Event Repeat by Day of the month (eg. Monthly on Day 21) or by a Weekday in the month (eg. Monthly on the third Thursday)
tr: Bu Etkinlik ayın gününe göre (ör. Ayın 21. Günü) veya ayın Hafta İçi Gününe göre (ör. Ayın 3. Perşembe Günü) tekrarla

en: Should this Event Repeat by Day of the month (eg. Monthly on Day 21) or by a Weekday in the month (eg. Monthly on the third Thursday).
tr: Bu Etkinlik ayın gününe göre (ör. 21. Günün Aylık) veya ayın Haftalık Gününe göre tekrarlanırsa (ör. Üçüncü Perşembe günü Aylık).

en: Should this User be forced to change password next time they log in?
tr: Bu Kullanıcı bir sonraki oturum açışında şifreyi değiştirmeye zorlanmalı mıdır?

en: Should this User receive Display notifications for Displays they have permission to see?
tr: Bu kullanıcı erişim yetkisine sahip olduğu Ekran bildirimlerini almalı mı?

en: Should this User receive system notifications?
tr: Bu kullanıcı sistem bildirimlerini almalı mı?

en: Should this User see the new user guide when they log in?
tr: Bu Kullanıcı oturum açarken yeni kullanıcı kılavuzunu görmeli mi?

en: Should this User see the new user guide when they log in? This will be set to hidden if the User has dismissed the guide themselves.
tr: Bu Kullanıcı oturum açarken yeni kullanıcı kılavuzunu görmeli mi? Kullanıcı kılavuzu kendinden iptal etmişse bu gizli olarak ayarlanacaktır.

en: Should this display be tested against the global time out or the Player collection interval?
tr: Bu ekran küresel zaman aşımına veya Player toplama aralığına göre test edilmeli mi?

en: Should this event be location aware? Enable this checkbox and select an area by drawing a polygon or rectangle layer on the map below.
tr: Bu olay yerin farkında olmalı mı? Bu onay kutusunu etkinleştirin ve aşağıdaki haritada bir çokgen veya dikdörtgen katman çizerek bir alan seçin.

en: Should we copy all file and layout assignments to the new Display Group?
tr: Tüm dosya ve düzen atamalarını yeni Görüntü Grubuna kopyalansın mı?

en: Should we copy all members to the new Display Group?
tr: Tüm üyeleri yeni Görüntülü Grubuna kopyalansın mı?

en: Should we copy all tags to the new Display Group?
tr: Tüm etiketleri yeni Görüntü Grubuna kopyalamalı mıyız?

en: Should we copy all the row data from the original dataSet?
tr: Tüm satır verilerini orijinal Veri Set'inden kopyalamalı mıyız?

en: Show
tr: Göster

en: Show All
tr: Tümünü Göster

en: Show All option does not work for this filter, one or more specific Display/Display Group need to be selected!
tr: Tümünü Göster seçeneği bu filtre için çalışmaz, bir veya daha fazla belirli Ekran/Ekran Grubunun seçilmesi gerekir!

en: Show Environment checks
tr: Çevre kontrollerini göster

en: Show Full Screen?
tr: Tam Ekran Gösterilsin mi?

en: Show Layouts active on the selected Display / Display Group
tr: Seçili Ekran/Ekran Grubunda Tasarımları etkin göster

en: Show Seconds?
tr: Saniye Gösterilsin mi?

en: Show System tags?
tr: Sistem etiketleri gösterilsin mi?

en: Show _MENU_ entries
tr: Sayfa Başı _MENU_ içerik göster

en: Show as a filter option on the Data Entry Page?
tr: Veri Giriş Sayfasında bir filtre seçeneği olarak gösterilsin mi?

en: Show event Layout regardless of User permission?
tr: Kullanıcı izninden bağımsız olarak etkinlik Düzeni gösterilsin mi?

en: Show existing recovery codes
tr: Mevcut kurtarma kodlarını göster

en: Show items belong to a report.
tr: Rapora ait öğeleri göster.

en: Show items owned by the selected User.
tr: Seçilen Kullanıcının sahip olduğu öğeleri göster.

en: Show items owned by users in the selected User Group.
tr: Seçilen Kullanıcı Grubundaki kullanıcılara ait öğeleri göster.

en: Show items side by side?
tr: Öğeler yan yana gösterilsin mi?

en: Show only tags with values?
tr: Yalnızca değer içeren etiketler gösterilsin mi?

en: Show the icon in the task bar?
tr: Simge görev çubuğunda gösterilsin mi?

en: Show the table headings?
tr: Tablo başlıkları gösterilsin mi?

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
tr: 0 içerikten 0 ile 0 arası gösteriliyor

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
tr: Gösterilen _START_ ile _END_  Toplam: _TOTAL_  Ekran

en: Shuffle
tr: Karışık

en: SimpleXML is used to parse RSS feeds and other XML data sources
tr: SimpleXML, RSS yayınlarını ve diğer XML veri kaynaklarını ayrıştırmak için kullanılır

en: Single Display
tr: Tek Ekran

en: Size
tr: Boyut

en: Size (bytes)
tr: Boyut (bayt)

en: Size and coordinates must be generic
tr: Boyut ve koordinatlar genel kabul görmüş türde olmalı.

en: Slovak
tr: Slovakça

en: Slovenian
tr: Slovakça

en: Snippets
tr: Parçacıklar

en: Sorry but a file based Widget must be assigned not created
tr: Maalesef dosya tabanlı bir Widget atanmamış olmalı

en: Sorry the form has expired. Please refresh.
tr: Formu güncel değil, lütfen yenileyiniz.

en: Sorry there is an error with this request, cannot set inherited permissions
tr: Maalesef bu isteğinizi gerçekleştiremiyoruz. Devralınan izinler ayarlanamaz.

en: Sorry this function is disabled.
tr: Üzgünüm bu fonksiyon pasif durumda.

en: Sorry this is a corrupted upload, the file size doesn't match what we're expecting.
tr: Maalesef bu bozuk bir yükleme, dosya boyutu beklediğimizle eşleşmiyor.

en: Sorry we encountered an error getting Proof of Play data, please consult your administrator
tr: Maalesef Proof of Play verilerini alırken bir hatayla karşılaştık, lütfen yöneticinize danışın

en: Sorry we encountered an error getting total number of Proof of Play data, please consult your administrator
tr: Maalesef toplam Proof of Play verisi sayısını alırken bir hatayla karşılaştık, lütfen yöneticinize danışın

en: Sorry, Fonts do not have any editable properties.
tr: Üzgünüz, Yazı tiplerinin herhangi bir düzenlenebilir özellikleri yoktur.

en: Sorry, no items have been selected.
tr: Maalesef, hiçbir öğe seçilmedi.

en: Sorry, you are not allowed to directly access this page.
tr: Bu sayfaya erişim yetkiniz yok.

en: Sort?
tr: Sıralansın mı?

en: Source
tr: Kaynak

en: South
tr: Alt

en: South East
tr: Sağ Alt

en: South West
tr: Sol Alt

en: Spanish
tr: İspanyolca

en: Specified Media item is not in use.
tr: Belirtilen Ortam öğesi kullanımda değil.

en: Specified Playlist item is not in use.
tr: Belirtilen Oynatma Listesi öğesi kullanımda değil.

en: Speed
tr: Hız

en: Spot Fill
tr: Nokta Dolgusu

en: Spot Length
tr: Nokta Uzunluğu

en: Spot length must be empty, 0 or a positive number
tr: Nokta uzunluğu boş, 0 veya pozitif bir sayı olmalıdır

en: Spots
tr: Noktalar

en: Standard
tr: Standart

en: Start
tr: Başla

en: Start Replace
tr: Değiştirmeye Başla

en: Start Time
tr: Başlama Zamanı

en: Start again
tr: Yeniden başla

en: Start and end time will be defined by the daypart's configuration for this day of the week. Use a repeating schedule to apply this event over multiple days
tr: Başlangıç ve bitiş zamanı, haftanın bu günü için gün bölümünün yapılandırmasıyla tanımlanacaktır. Bu etkinliği birkaç gün boyunca uygulamak için tekrarlanan bir zamanlama kullanın

en: Start delay for device start up
tr: Cihaz çalıştığında başlatma gecikmesi

en: Start during device start up?
tr: Cihaz açılırken CMS yi başlat

en: Start upload
tr: Yüklemeyi Başlat

en: Start/End time are empty or in an incorrect format
tr: Başlangıç / Bitiş zamanı boş veya yanlış formatta

en: Statistics
tr: İstatistikler

en: Stats Archive
tr: İstatistik Arşivi

en: Stats Export %s to %s - %s
tr: İstatistikleri Dışarı Aktar %s - %s den %s e

en: Stats?
tr: İstatistikler?

en: Status
tr: Durum

en: Status Dashboard
tr: İstatistik Paneli

en: Status Dashboard Widget
tr: Durum Gösterge Öğeleri

en: Status Pending
tr: Durum: Beklemede

en: Stocks
tr: Hisseler

en: Stocks Module
tr: Hisse senedi Modülü

en: Stop Layout preview
tr: Tasarım Önizlemesini Durdur

en: Stop the player PC power management from Sleeping the PC
tr: Uyku modu Oynatıcıyı durdurur. Oynatıcının bağlı bulunduğu bilgisayar için Denetim Masası\Güç Seçenekleri\Plan Ayarlarını - UYKU Düzenleyin.

en: Storage Available
tr: Kalan Depolama Alanı

en: Storage Free %
tr: Uygun Depolama %

en: Storage Total
tr: Toplam Depolama Alanı

en: Store HTML resources on the Internal Storage?
tr: HTML kaynakları dahili hafızaya kaydedilsin mi?

en: Store all HTML resources on the Internal Storage? Should be selected if the device cannot display text, ticker, dataset media.
tr: Tüm HTML kaynakları dahili hafızaya kaydetme özelliği cihazınız metin,içerik çekici yada data medya oynatmıyorsa aktifleştirilmelidir.

en: Stretch
tr: Genişlet

en: Style
tr: Stil

en: Style Sheet
tr: Stil Sayfası

en: Sub-Playlist
tr: Alt Oynatma Listesi

en: Subject
tr: Konu

en: Success
tr: Başarılı

en: Summarize
tr: Kısaltma

en: Summarize: Values in this field will be summarized and stored in one column.
tr: Özetle: Bu alandaki değerler özetlenecek ve bir sütunda depolanacaktır.

en: Summary Column
tr: Özet Sütun

en: Sunday
tr: Pazar

en: Super Admin
tr: Süper Yönetici

en: Super Resolution
tr: Süper Çözünürlük

en: Support for uploading large files is recommended.
tr: Büyük dosyaların yüklenmesi desteği önerilir.

en: Swedish
tr: İsveçce

en: Switched to Debug Mode
tr: Hata Ayıklama Modu hesabına geçildi.

en: Switched to Normal Mode
tr: Normal moda geçildi.

en: System
tr: Sistem

en: Tag
tr: Etiket

en: Tag filter
tr: Etiket filtresi

en: Tag must be between 1 and 50 characters
tr: Etiket 1 ile 50 karakter arasında olmalıdır

en: Tag not found
tr: Etiket bulunamadı

en: Tag this media. Comma Separated.
tr: Bu içeriği etiketleyin. Virgül ile ayırın.

en: Tag value
tr: Etiket değeri

en: Tagged %s
tr: %s Etiketli

en: Tags
tr: Etiketler

en: Tags for this Campaign - Comma separated string of Tags or Tag|Value format. If you choose a Tag that has associated values, they will be shown for selection below.
tr: Bu Kampanya için Etiket - Etiketlerin virgülle ayrılmış listesi. İlişkili değerleri olan bir Etiket seçerseniz, bunlar aşağıda seçim için gösterilecektir.

en: Tags for this Display - Comma separated string of Tags or Tag|Value format. If you choose a Tag that has associated values, they will be shown for selection below.
tr: Bu Ekran için Etiket - Etiketlerin virgülle ayrılmış listesi. İlişkili değerleri olan bir Etiket seçerseniz, bunlar aşağıda seçim için gösterilecektir.

en: Tags for this Display Group - Comma separated string of Tags or Tag|Value format. If you choose a Tag that has associated values, they will be shown for selection below.
tr: Bu Görüntüleme Grubu için Etiket - Etiketlerin virgülle ayrılmış listesi. İlişkili değerleri olan bir Etiket seçerseniz, bunlar aşağıda seçim için gösterilecektir.

en: Tags for this Layout - Comma separated string of Tags or Tag|Value format. If you choose a Tag that has associated values, they will be shown for selection below.
tr: Bu Tasarım için Etiket - Etiketlerin virgülle ayrılmış listesi. İlişkili değerleri olan bir Etiket seçerseniz, bunlar aşağıda seçim için gösterilecektir.

en: Tags for this Media - Comma separated string of Tags or Tag|Value format. If you choose a Tag that has associated values, they will be shown for selection below.
tr: Bu Medya için Etiket - Etiketlerin virgülle ayrılmış listesi. İlişkili değerleri olan bir Etiket seçerseniz, bunlar aşağıda seçim için gösterilecektir.

en: Tags for this Playlist - Comma separated string of Tags or Tag|Value format. If you choose a Tag that has associated values, they will be shown for selection below.
tr: Bu Çalma Listesi için Etiket - Etiketlerin virgülle ayrılmış listesi. İlişkili değerleri olan bir Etiket seçerseniz, bunlar aşağıda seçim için gösterilecektir.

en: Task
tr: Görev

en: Tasks
tr: Görevler

en: TeamViewer to this Display
tr: TeamViewer bu Ekrana

en: Template
tr: Şablon

en: Template Missing
tr: Şablon bulunamadı

en: Templates
tr: Şablonlar

en: Test data URL
tr: Test veri URL'si

en: Tetum
tr: Timor adası halkı

en: Text
tr: Metin

en: Text direction
tr: Metin yönü

en: Text. With Directional Controls.
tr: Metin dosyası yön kontrolleri

en: Thai
tr: Tayca

en: Thank you for choosing %themeName%. This installation wizard will take you through
                    setting up %themeName% one step at a time. There are 6 steps in total, the first one is below.
tr: %themeName% Ürünümüzü kullandığınız için teşekkür ederiz. Bu kurulum sihirbazı 
    %themeName% kurulumunda adım adım size yardımcı olacak. Toplamda 6 adım var ve ilk adımımız aşağıdaki gibidir;

en: That is not a valid date interval, please use natural language such as 1 week
tr: Bu geçerli bir tarih aralığı değil, lütfen 1 hafta gibi geçerli bir dil kullanın

en: That's it!
tr: Bu kadar!

en: The Authentication information for this proxy. username:password
tr: Bu proxy için kimlik doğrulama bilgileri. username:password

en: The CMS has already been installed. Please contact your system administrator.
tr: CMS zaten yüklenmiş. Sistem yöneticisine başvurun.

en: The CMS is temporarily off-line as an upgrade is in progress. Please check with your system administrator for updates or refresh your page in a few minutes.
tr: Yükseltme işlemi devam ederken CMS geçici olarak çevrimdışıdır. Lütfen güncellemeler için sistem yöneticinize başvurun veya sayfanızı birkaç dakika içinde yenileyin.

en: The CMS may not be working as expected because MySQL BINLOG format is set to STATEMENT. This can effect sessions and should be set to ROW or MIXED.
tr: MySQL BINLOG biçimi STATEMENT olarak ayarlandığından CMS beklendiği gibi çalışmayabilir. Bu oturumları etkileyebilir ve ROW veya MIXED olarak ayarlanmalıdır.

en: The Category for this Help Link
tr: Bu Yardım Bağlantısı için Kategori

en: The Code number of this installer file, this should be correctly populated on upload, otherwise adjust it here
tr: Bu yükleyici dosyasının Kod numarası, bu yükleme sırasında doğru şekilde doldurulmalıdır, aksi takdirde burada ayarlayın

en: The Command String for this Command on this display
tr: Ekrandaki bu Komut için Komut String'i

en: The DataSet results can be filtered by any column and set below. New fields can be added by selecting the plus icon at the end of the current row. Should a more complicated filter be required the advanced checkbox can be selected to provide custom SQL syntax.
tr: DataSet sonuçları herhangi bir sütuna göre filtrelenebilir ve aşağıda ayarlanabilir. Geçerli satırın sonundaki artı simgesi seçilerek yeni alanlar eklenebilir. Daha karmaşık bir filtre gerekirse, özel SQL sözdizimi sağlamak için gelişmiş onay kutusu seçilebilir.

en: The DataSet results can be ordered by any column and set below. New fields can be added by selecting the plus icon at the end of the current row. Should a more complicated order be required the advanced checkbox can be selected to provide custom SQL syntax.
tr: DataSet sonuçları herhangi bir sütunla sıralanabilir ve aşağıda ayarlanabilir. Geçerli satırın sonundaki artı simgesi seçilerek yeni alanlar eklenebilir. Daha karmaşık bir sipariş gerekliyse, özel SQL sözdizimi sağlamak için gelişmiş onay kutusu seçilebilir.

en: The DataSet you select here will be processed in advance and have its values available for subsitution in the data to add to this request on the Remote tab.
tr: Burada seçtiğiniz Veri Setini önceden işlenecek ve bu sekmeye Uzaktan sekmesinde eklemek için değerlerinde verilere geçilebilir.

en: The DataType of the Intended Data
tr: Hedeflenen verilerin datatipi

en: The Date Format to use when displaying dates in the CMS.
tr: CMS'de tarihleri görüntülerken kullanılacak Tarih Biçimi.

en: The Default Layout to Display where there is no other content.
tr: Başka içerik olmadığında ekran için kullanılacak varsayılan tasarım.

en: The Display Group being edited is in bold. The list is ordered so that items above the current Display Group are its ancestors and items below are its descendants.
tr: Düzenlenen Ekran Grubu kalın yazı tipindedir. Liste, geçerli Ekran Grubunun üstündeki öğelerin ataları ve aşağıdaki öğelerin alt öğeleri olacağı şekilde sıralanır.

en: The Email Address for this user.
tr: Kullanıcı e-posta adresi

en: The Extensions allowed on files uploaded using this module. Comma Separated.
tr: Bu modül kullanılarak yüklenen dosyalarda izin verilen uzantılar. Virgülle ayrılmış.

en: The Height for this Resolution
tr: Çözünürlük İçin Yükseklik

en: The Height of the Display Window. 0 means full height.
tr: Ekran için Pencere Yüksekliği. Tam ekran yüksekliği için "0" değeri giriniz.

en: The IP address of the remote host's broadcast address (or gateway)
tr: Uzak sunucunun IP adresi (veya ağ geçidi)

en: The Intent Action to use for requesting a screen shot. Leave empty to natively create an image from the player screen content.
tr: Ekran zorlama faaliyetinde kullanılacak. (Gösteri ekranı içeriğinde bir görüntü oluşturmak için boş bırakın.)

en: The Latitude for this widget
tr: Widget için enlem

en: The Latitude of this display
tr: Bu ekranın enlemi

en: The Latitude to apply for any Geo aware Previews
tr: Coğrafi Konuma Duyarlı Önizlemelere Başvuracak Enlem

en: The Library Location you gave is not empty. Please give the location of an empty folder
tr: Belirtmiş olduğunuz kütüphane konumu boş değil. Lütfen boş bir dizini konum olarak belirtin.

en: The Library Location you gave is not writable by the webserver. Please fix the permissions and try again.
tr: Belirtmiş olduğunuz kütüphane konumu web sunucusu tarafında yazılabilir değil. Lütfen hakları kontrol edin ve tekrar deneyin.

en: The Library Location you have picked is not writeable
tr: Bu seçtiğiniz kütüphane yoluna veri yazılamaz.

en: The Limit for the Library Size in KB
tr: KB olarak Kütüphane Boyutu Sınırı

en: The Link to open for this help topic and category
tr: Bu yardım konusu ve kategorisini açmak için gerekli olan bağlantı

en: The Location (URL) of the webpage
tr: Web sayfası konumu (URL)

en: The Login Name of the user.
tr: Kullanıcının Sisteme Giriş Adı

en: The Longitude for this widget
tr: Widget için boylam

en: The Longitude of this Display
tr: Bu ekranın boylamı

en: The Name for this Campaign
tr: Bu Kampanyanın Adı

en: The Name for this Command
tr: Komutun Adı

en: The Name for this Daypart
tr: Gün Bölümünün Adı

en: The Name for this Display Group
tr: Ekran Grubunun Adı

en: The Name for this Display Profile
tr: Bu Ekran Profili İçin İsim

en: The Name for this Tag
tr: Etiketin Adı

en: The Name for this Task
tr: Bu Görev için İsim

en: The Name for this User Group
tr: Bu Kullanıcı Grubu için İsim

en: The Name of the Display - (1 - 50 characters).
tr: Ekran İsmi - (1-50 karakter)

en: The Name of the Display - your administrator has locked this to the device name
tr: Ekranın Adı - yöneticiniz bunu cihaz adına kilitledi

en: The Name of the Media - (1 - 50 characters)
tr: Medyanın Adı - (1-50 karakter)

en: The Name of the Playlist - (1 - 50 characters)
tr: Çalma Listesinin Adı - (1-50 karakter)

en: The Name of the Profile - (1 - 50 characters)
tr: Profil Adı - (1 - 50 karakter)

en: The Name of the Template - (1 - 50 characters)
tr: Şablon İsmi - (1 - 50 karakter)

en: The Name of the player version application, this will be displayed in Version dropdowns in Display Profile and Display
tr: Oynatıcı sürüm uygulamasının adı, bu, Profil ve Ekrandaki Sürüm açılır listelerinde görüntülenecektir

en: The Name of this item - Leave blank to use the file name
tr: Bu öğe için isim - Dosya adını kullanmak için boş bırakın

en: The Number of items you want to display
tr: Görüntülemek istediğiniz öğe sayısı

en: The Password for this user.
tr: Kullanıcı Şifresi.

en: The Percentage to Scale this Webpage (0 - 100)
tr: Bu Web Sayfasını Ölçeklendirme Yüzdesi (0 - 100)

en: The Player linked to the submitted code, will make regular calls to our Authentication Service to retrive the CMS details and configure itself with them.
                         Your details are removed from the temporary storage once the Player is configured
tr: Gönderilen koda bağlı olan Oyuncu, CMS ayrıntılarını geri almak ve onlarla kendini yapılandırmak için Kimlik Doğrulama Hizmetimizi düzenli olarak sorgulayacaktır.
                          Player yapılandırıldıktan sonra bilgileriniz geçici depolama alanından kaldırılır.

en: The Proxy Port
tr: Proxy Bağlantı Noktası

en: The Proxy URL
tr: Proxy URL'si

en: The Region dimensions cannot be empty or negative
tr: Alan boyutları boş veya negatif olamaz

en: The Theme to apply to all pages by default
tr: Varsayılan olarak tüm sayfalara uygulanacak Tema

en: The Time to Live (maxage) of the STS header expressed in seconds.
tr: Saniye cinsinden ifade edilen STS başlığının Yaşam Süresi (maxage).

en: The Topic for this Help Link
tr: Yardım bağlantısı konusu

en: The Traffic Widget has not been configured yet, please ask your CMS Administrator to look at it for you.
tr: Trafik Widget'ı henüz yapılandırılmadı, lütfen CMS Yöneticinizden sizin için bakmasını isteyin.

en: The URL to connect to to PHONE_HOME (if enabled)
tr: PHONE_HOME hizmetine bağlanmak için URL (etkinse)

en: The User's First Name.
tr: Kullanıcın Adı

en: The User's Last Name.
tr: Kullanıcının Soyadı

en: The User's Phone Number.
tr: Kullanıcın Telefon Numarası

en: The Validation String for this Command on this display
tr: Ekrandaki bu Komut için Doğrulama Dizesi

en: The Version number of this installer file, this should be correctly populated on upload, otherwise adjust it here
tr: Bu yükleyici dosyasının Sürüm numarası, bu yükleme sırasında doğru şekilde doldurulmalıdır, aksi takdirde burada ayarlayın

en: The Width for this Resolution
tr: Bu çözünürlük için Genişlik

en: The Width of the Display Window. 0 means full width.
tr: Ekran için Pencere Genişliği. Tam genişlik için "0" değerini giriniz.

en: The address of the user manual, which will be used as a prefix for all help links.
tr: Tüm yardım bağlantıları için ön ek olarak kullanılacak kullanım kılavuzunun adresi.

en: The amount of time this Layout should be shown, in seconds per hour.
tr: Bu Tasarımın saat başına saniye cinsinden gösterilmesi gereken süre.

en: The author for this Rss
tr: RSS için yazar

en: The bandwidth limit that should be applied. Enter 0 for no limit.
tr: Uygulanması gereken bant genişliği sınırı. Sınırsız olarak 0 (sıfır) girin.

en: The base currency.
tr: Temel para birimi.

en: The countdown will show in a warning mode from the end duration entered.
tr: Geri sayım, girilen bitiş süresinden itibaren bir uyarı modunda gösterilecektir.

en: The countdown will show in a warning mode from the warning date entered.
tr: Geri sayım, girilen uyarı tarihinden itibaren bir uyarı modunda gösterilecektir.

en: The currently selected audio has been retired, please select a new item or cancel to keep the current one.
tr: Şu anda seçili olan ses kullanımdan kaldırıldı, lütfen yeni bir öğe seçin veya geçerli olanı korumak için iptal edin.

en: The date when this notification will be published
tr: Bu bildirimin yayınlanacağı tarih

en: The default User Group for new Users
tr: Yeni Kullanıcılar için varsayılan Kullanıcı Grubu

en: The default duration for Widgets of this Module when the user has elected to not set a specific duration.
tr: Kullanıcı belirli bir süre ayarlamadığın da, bu Modülün Widget'ları için varsayılan süresi.

en: The default language to use
tr: Kullanılacak varsayılan dil

en: The default layout to assign for new displays and displays which have their current default deleted.
tr: Geçerli varsayılanları silinmiş yeni ekranlar ve ekranlar için atanacak varsayılan düzen.

en: The default size in pixels for the Display Screenshots
tr: Ekran Görüntüleri varsayılan boyut (px)

en: The description for this Display Profile
tr: Görüntülü Profili açıklaması

en: The direction for this transition. Only appropriate for transitions that move, such as Fly.
tr: Geçiş efekti yönü. Yalnız uçan gibi hareket eden efektler için uygulanır.

en: The duration between status screen shots in minutes. 0 to disable. Warning: This is bandwidth intensive.
tr: Ekran görüntüsü alma süresi belirleme.(DAKİKA) 0 değeri kapatır. Uyarı: İşlev açılırsa internet kullanımını arttırır.

en: The duration for this transition, in milliseconds.
tr: Bu geçiş için milisaniye olarak süre.

en: The duration in seconds this item should be displayed
tr: Görüntülenecek öğenin yayın süresi

en: The duration in seconds.
tr: Saniye cinsinden süre.

en: The duration specified is per item otherwise it is per feed.
tr: Belirtilen süre öğeye, aksi takdirde feed'e aittir.

en: The duration specified is per page/item otherwise the widget duration is divided between the number of pages/items.
tr: Belirtilen süre sayfa / öğe başınadır, aksi takdirde pencere öğesi süresi sayfa / öğe sayısına bölünür.

en: The end of the time window to connect to the CMS and download updates.
tr: Sunucu'ya bağlanma ve güncellemeleri indirmek için CMS zaman penceresinin bitiş süresi.

en: The end of the time window to install application updates.
tr: Uygulama güncellemelerinin yüklenmesi için zaman penceresinin bitiş süresi

en: The event (%s) has %s %d %s ago
tr: Etkinlik (%s) %s, %d %s önce

en: The event (%s) is %s in %d %s
tr: Olay (% s)%s, %d %s içinde

en: The fully qualified path to the CMS library location.
tr: CMS içeriklerinin konumuna giden tam yol.

en: The height of the page. Leave empty to use the region height.
tr: Sayfanın yüksekliği. Bölge yüksekliğini kullanmak için boş bırakın.

en: The iCal provided is not valid, please choose a valid feed
tr: Sağlanan iCal geçerli değil, lütfen geçerli bir feed seçin

en: The last time we PHONED_HOME in seconds since the epoch
tr: Dönemden bu yana geçen saniye içinde PHONED_HOME

en: The latitude entered is not valid.
tr: Girilen enlem geçerli değil.

en: The layering order of the background image (z-index). Advanced use only.
tr: Arka plan resminin katmanlama sırası (z-endeksi). Yalnızca gelişmiş kullanım.

en: The layout dimensions cannot be empty
tr: Tasarım ölçülendirmesi boş bırakılamaz.

en: The left pixel position the display window should be sized from.
tr: Ekran görüntü alanının ölçülendirilmeye başlandığı sol pixel pozisyonu.

en: The longitude entered is not valid.
tr: Girilen boylam geçerli değil.

en: The longitude to apply for any Geo aware Previews
tr: Coğrafi Konuma Duyarlı Önizlemeler için başvuruda bulunma boylamı

en: The maximum dimensions to be considered when an image is resized, based on the longest side
tr: Bir görüntü en uzun tarafa göre yeniden boyutlandırıldığında dikkate alınacak maksimum boyutlar

en: The maximum number of concurrent downloads the Player will attempt.
tr: Player'ın deneyeceği maksimum eşzamanlı indirme sayısı.

en: The maximum number of licensed Players for this server installation. 0 = unlimited
tr: Bu sunucu kurulumu için maksimum lisanslı Oynatıcı sayısı. 0 = sınırsız

en: The name must be between 1 and 100 characters
tr: İsim 1 ile 100 karakter arasında olmalıdır.

en: The new Password for this user.
tr: Bu kullanıcı için yeni parola.

en: The number of log files to upload concurrently. The lower the number the longer it will take, but the better for memory usage.
tr: Aynı anda yüklenen günlük kayıt dosyaları (Log) sayısı. Sayıyı azaltma işlemi uzun zaman alacaktır. Fakat hafızayı daha iyi kullanmayı sağlar.

en: The number of seconds to wait before starting the application after the device has started. Minimum 10.
tr: Cihaz başlatıldıktan sonra uygulamanın başlaması için geçecek süre. Minimum 10 saniye.

en: The offset in minutes that should be applied to the current time, or if a counter then date/time to run from in the format Y-m-d H:i:s.
tr: Gösterilecek saate uygulanması için tarih/saat yada sayaç değerlerini giriniz. Y-m-d H:i:s

en: The order this column should be displayed in when entering data
tr: Veri girişi sırasında kolon sırası görüntülenebilir

en: The port number to use for the embedded web server on the Player. Only change this if there is a port conflict reported on the status screen.
tr: Gömülü İnternet (Web) Sunucusu kullanmak için Port numarası. Gösterim ekranlarında herhangi bir çakışma olursa değiştirin.

en: The position of the cursor when the Player starts up.
tr: Oynatıcı başlatıldığında imlecin konumu.

en: The quota that should be applied. Enter 0 for no quota.
tr: Uygulanması gereken kota. Kota olmadığında 0 (sıfır) girin.

en: The report will be available 6AM every day.
tr: Rapor her gün 06: 00'da sunulacak.

en: The request %d is too large to fit inside the configured memory limit. %d
tr: %d isteği, yapılandırılmış bellek sınırına sığmayacak kadar büyük. %d

en: The result of this check will be immediately actioned and the status reported in Commercial Licence column.
tr: Bu kontrolün sonucu derhal işleme konacak ve durum Ticari Lisans sütununda rapor edilecektir.

en: The schedule for this task in CRON syntax
tr: CRON syntaxda görevin zamanlaması

en: The selected effect works best with a background colour. Optionally add one here.
tr: Seçilen efekt en iyi arka plan rengiyle çalışır. İsteğe bağlı olarak buraya bir tane ekleyin.

en: The selector to use for stacking marquee items in a line when scrolling Left/Right.
tr: Sola / Sağa kaydırırken seçim çerçevesi öğelerini bir satıra istiflemek için kullanılacak seçici.

en: The settings for this display are shown below. They are taken from the active Display Profile for this Display, which can be changed in Display Settings. If you have altered the Settings Profile above, you will need to save and re-show the form.
tr: Bu ekran ile ilgili ayarlar aşağıda gösterilmektedir.Bu değerler aktif Dijital Reklam Oynatıcısının kurulu olduğu ekrandan alınmıştır.Bu değerleri Ekran Ayarları'ndan değiştirebilirsinz. Eğer ayarları değiştirirseniz, yeni ayarları görmek için bu formu yenileyiniz.

en: The size of the largest dimension. Empty or 0 means the screen size.
tr: En büyük ekran boyutu ayarlamak için boş bırakılmalı ya da 0 yazılmalı. Bu işlev size ekran boyutunu ifade eder.

en: The size of the screenshot to return when requested.
tr: İstendiğinde döndürülecek ekran görüntüsünün boyutu.

en: The standard browser cache will be used - we recommend this is switched off unless specifically required. Effects Web Page and Embedded.
tr: Bu özellik gerek duyulmadıkça kapalı olması tavsiye edilir.  Web Sayfası ve Gömülü etkiler için standart tarayıcı önbelleği kullanılacaktır.

en: The start of the time window to connect to the CMS and download updates.
tr: Sunucu'ya bağlanmak ve güncellemeleri indirmek için CMS zaman penceresinin başlama süresi.

en: The start of the time window to install application updates.
tr: Uygulama güncellemelerinin yüklenmesi için zaman penceresinin başlangıç süresi

en: The starting point from the left in pixels
tr: Sol başlangıç pozisyonu

en: The starting point from the top in pixels
tr: Üst başlangıç pozisyonu

en: The target attribute for the above link
tr: Yukarıdaki bağlantı için hedef özellik

en: The theme "%s" does not exist
tr: "%s" teması mevcut değil.

en: The time this display should receive the WOL command, using the 24hr clock - e.g. 19:00. Maintenance must be enabled.
tr: Bu ekranın WOL komutları alacağı zaman, 24 saat'lik zaman araralığında bir değer giriniz. Örneğin 19:00. Bunun için Bakım Modu aktif olmalıdır.

en: The timezone for this display, or empty to use the CMS timezone
tr: Bu ekran için saat dilimi belirleyin veya CMS dilimini kullanmak için boş bırakın.

en: The title for this Rss
tr: RSS için başlık

en: The top pixel position the display window should be sized from.
tr: Ekran görüntü alanının ölçülendirilmeye başlandığı üst pixel pozisyonu.

en: The transition speed of the selected effect in milliseconds (normal = 1000) or the Marquee Speed in a low to high scale (normal = 1).
tr: Seçilen efektin milisaniye (normal = 1000) veya Çerçeve Düşük - Yüksek Ölçekli (normal = 1) geçiş hızı.

en: The transition speed of the selected effect in milliseconds (normal = 1000).
tr: Seçilen efektin mili saniye cinsinden geçiş hızı (normal = 1000).

en: The uploaded image is too large and cannot be processed, please use another image.
tr: Yüklenen resim çok büyük ve işlenemiyor, lütfen başka bir resim kullanın.

en: The width of the page. Leave empty to use the region width.
tr: Sayfanın genişliği. Bölge genişliğini kullanmak için boş bırakın.

en: Theme
tr: Tema

en: There are %countSchedules% scheduled events that will also be deleted.
tr: Silinecek %countSchedules% zamanlanmış olay var.

en: There are %d entries in total
tr: Toplamda %d giriş var

en: There are items on this Layout that can only be assessed by the Display
tr: Bu tasarıdaki elemanlar sadece ekranlarda tespit edilebilir.

en: There is %sumExcludingGeneric% of data stored in %countExcludingGeneric% files . Are you sure you want to proceed?
tr: %countExcludingGeneric% dosyalarında depolanan verilerin %sumExcludingGeneric% değeri vardır. Devam etmek istediğinizden emin misiniz?

en: There is %sumGeneric% of data stored in %countGeneric% generic files. To delete these check here
tr: %countGeneric% genel dosyalarında depolanan verilerin %sumGeneric% değeri vardır. Bunları silmek için burayı işaretleyin

en: There is a critical error that you should resolve first.
tr: Önce çözmeniz gereken kritik bir hata var.

en: There is a warning on the checklist that you should resolve.
tr: Kontrol listesinde çözmeniz gereken bir uyarı var.

en: There is already a group with this name. Please choose another.
tr: Belirttiğiniz isimde bir gurup mevcut. Lütfen başka bir isim seçiniz.

en: There is already a user with this name. Please choose another.
tr: Bu isim ile mevcut bir kullanıcı var.Lütfen yeniden deneyiniz.

en: There is already dataSet called %s. Please choose another name.
tr: Veri setinde böyle bir isim mevcuttur %s. Lütfen başka bir isim seçin.

en: There is an error with this Layout: %s
tr: Bu Düzende bir hata var: %s

en: There is data assigned to this data set, cannot delete.
tr: Veri kümesinde atanmış veri var, silinemez.

en: There was a problem loading the Layout!
tr: Düzen yüklenirken bir sorun oluştu!

en: There was a problem loading the Playlist!
tr: Oynatma Listesi yüklenirken bir sorun oluştu!

en: This Display Profile is currently assigned to one or more Displays
tr: Bu Ekran Profili şu anda bir veya daha fazla Ekrana atanmış

en: This Display hasn't connected since updates have been made in the CMS. The below information will be updated when it has.
tr: CMS'de güncelleme yapıldığı için bu Ekran bağlanmadı. Aşağıdaki bilgiler mevcut olduğunda güncellenecektir.

en: This Layout has enable stat collection set to OFF
tr: Bu Tasarım, istatistik toplamayı KAPALI olarak ayarladı

en: This Layout has enable stat collection set to ON
tr: Bu Tasarım, istatistik toplamayı AÇIK olarak ayarladı

en: This Layout has not been built yet
tr: Bu tasarım yapısı henüz tamamlanmadı.

en: This Layout is invalid and should not be scheduled
tr: Bu tasarı geçersiz ve/veya henüz planlanmamış.

en: This Layout is not a Draft, please checkout.
tr: Bu Tasarım bir Taslak değil, lütfen kontrol edin.

en: This Layout is ready to play
tr: Bu tasarım gösterim için hazır

en: This Layout is used as the global default and cannot be retired
tr: Bu Düzen, genel varsayılan olarak kullanılır ve kullanımdan kaldırılamaz

en: This Media has enable stat collection set to INHERIT
tr: Bu Medya, INHERIT olarak ayarlanmış istatistik koleksiyonunu etkinleştirdi

en: This Media has enable stat collection set to OFF
tr: Bu Medya, istatistik toplamayı KAPALI olarak ayarladı

en: This Media has enable stat collection set to ON
tr: Bu Medya, istatistik toplamayı AÇIK olarak ayarladı

en: This Playlist belongs to a Region, please delete the Region instead.
tr: Bu Oynatma Listesi bir Bölgeye ait, lütfen bunun yerine Bölgeyi silin.

en: This Playlist does not have any Spots for you to manage. Please choose another.
tr: Bu Oynatma Listesinde yönetmeniz gereken herhangi bir Nokta yok. Lütfen diğerini seçin.

en: This Playlist has enable stat collection set to INHERIT
tr: Bu Oynatma Listesi, istatistik toplamayı INHERIT olarak ayarladı

en: This Playlist has enable stat collection set to OFF
tr: Bu Oynatma Listesi, istatistik toplamayı KAPALI olarak ayarladı

en: This Playlist has enable stat collection set to ON
tr: Bu Oynatma Listesi, istatistik toplamayı AÇIK olarak ayarladı

en: This Playlist has more than 10 widgets. The first ten widgets are shown as they appear
tr: Bu Oynatma Listesinin 10'dan fazla widget'ı var. İlk on widget göründükleri gibi gösterilir

en: This Playlist is dynamically managed so cannot accept manual assignments.
tr: Bu Oynatma Listesi dinamik olarak yönetildiğinden manuel atamaları kabul edemez.

en: This action cannot be undone.
tr: Bu işlem geri alınamaz

en: This assignment creates a circular reference
tr: Bu atama bir döngüsel referans oluşturur

en: This assignment creates a loop because the Playlist being assigned contains the Playlist being worked on.
tr: Atanan Çalma Listesi üzerinde çalışılan Çalma Listesi içerdiğinden, bu atama bir döngü oluşturur.

en: This display has no mac address recorded against it yet. Make sure the display is running.
tr: Bu ekran için henüz MAC adresi kaydı oluşmamış. Ekranın çalıştığından emin olun.

en: This enables import / export of layouts.
tr: Bu tasarımların içe/dışa aktarılmasını etkinleştirir.

en: This enables us to get a list of time zones supported by the hosting server.
tr: Bu, sunucu alanı tarafından desteklenen zaman dilimlerini almamızı sağlar.

en: This feature has been disabled by your administrator
tr: Bu özellik yöneticiniz tarafından devre dışı bırakıldı

en: This file size exceeds your environment Max Upload Size %s
tr: Bu dosya boyutu ortamınızı aşıyor Maksimum Yükleme Boyutu %s

en: This form accepts files up to a maximum size of %s
tr: Bu form için kabul edilebilir maksimum boyut %s

en: This image will be resized according to set thresholds and limits.
tr: Bu görüntü ayarlanan eşiklere ve sınırlara göre yeniden boyutlandırılacaktır.

en: This is a Display specific Display Group and its assignments cannot be modified.
tr: Bu bir Ekrana özgü Ekran Grubudur ve atamaları değiştirilemez.

en: This is an unknown type of Player and there are no special settings for it.
tr: Bu bilinmeyen bir Player türüdür ve bunun için özel bir ayar yoktur.

en: This is the intended height of the template and is used to scale the Widget within its region when the template is applied.
tr: Bu, şablonun amaçlanan yüksekliğidir ve şablon uygulandığında Widget'ı bölgesinde ölçeklendirmek için kullanılır.

en: This is the intended number of items on each page.
tr: Her sayfadaki amaçlanan öğe sayısıdır.

en: This is the intended padding of the template and is used to position the Widget within its region when the template is applied.
tr: Bu, şablonun amaçlanan dolgusudur ve Şablon uygulandığında Widget'ı bölgesi içinde konumlandırmak için kullanılır.

en: This is the intended tweet content type.
tr: Bu amaçlanan tweet içerik türüdür.

en: This is the intended width of the template and is used to scale the Widget within its region when the template is applied.
tr: Bu, şablonun amaçlanan genişliğidir ve şablon uygulandığında Widget'ı bölgesinde ölçeklendirmek için kullanılır.

en: This is the overall CMS adminstrator who will receive copies of all email notifications generated by the CMS.
tr: Bu, CMS tarafından oluşturulan tüm e-posta bildirimlerinin kopyalarını alacak olan genel CMS yöneticisidir.

en: This key must be entered into each Player to authenticate the Player with the CMS.
tr: Player'ın CMS ile kimliğini doğrulamak için bu anahtarın her Player'a girilmesi gerekir.

en: This layout is used as the global default and cannot be deleted
tr: Bu tasarım genel varsayılan olarak kullanılır ve silinemez

en: This layout will not be shown as there are higher priority layouts scheduled at this time
tr: Şu anda planlanan daha yüksek öncelikli düzenler olduğundan bu düzen gösterilmeyecek

en: This library item has been used somewhere in the system. You will only be allowed to delete it if you check this.
tr: Bu kütüphane öğesi sistemin herhangi bir yerinde kullanılmıştır. Yalnızca bunu işaretlerseniz silmenize izin verilir.

en: This library item is in use.
tr: Bu kütüphane ögesi kullanılabilir.

en: This link has expired.
tr: Bu bağlantının süresi doldu.

en: This media is directly assigned to %countDisplays% displays, the ones you have permission to see are shown below.
tr: Bu ortam doğrudan %countDisplays% ekranına atanır, görme izniniz olanlar aşağıda gösterilmiştir.

en: This module is rendered on the Player which means the Player must have an internet connection.
tr: Bu modül Player'da işlenir, yani Player'ın internet bağlantısı olması gerekir.

en: This module uses 3rd party data. Please enter the number of seconds you would like to cache results.
tr: Bu modül üçüncü taraf verileri kullanır. Lütfen sonuçları önbelleğe almak istediğiniz saniye sayısını girin.

en: This report schedule is active
tr: Bu rapor programı etkin

en: This report schedule is paused
tr: Bu rapor programı duraklatıldı

en: This should only be set if you want to display the maximum allowed error messaging through the user interface. <br /> Useful for capturing critical php errors and environment issues.
tr: Bu, yalnızca kullanıcı arabirimi üzerinden izin verilen maksimum hata mesajını görüntülemek istiyorsanız ayarlanmalıdır. <br /> Kritik php hatalarını ve çevre sorunlarını yakalamak için kullanışlıdır.

en: This user cannot be deleted as it has %d child items
tr: Bu kullanıcı silinemez. %d alt yetkiye sahip.

en: This widget is linked to Media in the Library. Check this option to also delete that Media.
tr: Bu widget, Kitaplıktaki Medya ile bağlantılıdır. Bu Ortamı da silmek için bu seçeneği işaretleyin.

en: This will create a dump file of your database that you can restore later using the import functionality.
tr: Bu veritanınızın daha sonra içeri veri alma fonksiyonu ile veri geridönüşü yapmanızı sağlayacak dökümünü oluşturur.

en: This will duplicate all media that is currently assigned to the Playlist being copied.
tr: Bu, kopyalanmakta olan Çalma Listesine atanmış olan tüm ortamları çoğaltır.

en: Thumbnail
tr: Önizleme

en: Thursday
tr: Perşembe

en: Tick if you would like to only show the Daytime weather conditions.
tr: Sadece Gündüz hava koşullarını göstermek istiyorsanız işaretleyin.

en: Tick if you would like your base currency to be used as the comparison currency for each currency you've entered. For example base/compare becomes compare/base - USD/GBP becomes GBP/USD.
tr: Girdiğiniz her para birimi için temel para biriminizin karşılaştırma para birimi olarak kullanılmasını istiyorsanız işaretleyin. Örneğin, baz alınan/karşılaştırılan - USD / GBP, GBP / USD olur.

en: Tick this box if you want to generate a new address for this RSS feed. You might want to do this if you think someone is accessing it unauthorised.
tr: Bu RSS beslemesi için yeni bir adres oluşturmak istiyorsanız bu kutuyu işaretleyin. Birisinin yetkisiz eriştiğini düşünüyorsanız bunu yapmak isteyebilirsiniz.

en: Tick to ensure that a value is selected when assigning this Tag
tr: Bu Etiketi atarken bir değerin seçildiğinden emin olmak için işaretleyin

en: Ticker with a DataSet providing the items
tr: İçerik ile veri kümesi nesnelerini kıyasla

en: Tidy Cache
tr: Önbellek Kullanımını Düzenle

en: Tidy Library
tr: Kütüphane Düzeni

en: Tidy Logs
tr: Düzenlenmiş Olay Kayıtları

en: Tidy Stats
tr: İstatistikleri Düzenle

en: Tidying the Library will delete any temporary files. Are you sure you want to proceed?
tr: Kütüphane derleme geçici dosyaları siler. Devam etmek istediğinizden emin misiniz ?.

en: Tidying your Library will delete any media that is not currently in use.
tr: Kütüphanenin derlenmesi şuanda kullanımda olmayan içerikleri silecek.

en: Tile Blind
tr: Desen Karart

en: Tile Slide
tr: Desen Kaydır

en: Timed
tr: Süreli

en: Timeline
tr: Zaman çizelgesi

en: Timezone
tr: Zaman Dilimi

en: Tint
tr: Renk Tonu

en: Title
tr: Başlık

en: Title Column
tr: Başlık Sütunu

en: To Date
tr: Bitiş Tarihi

en: Today
tr: Bugün

en: Toggle Authorise
tr: Yetkilendirmeyi Değiştir

en: Toggle Fullscreen Mode
tr: Tam Ekran Modunu Değiştir

en: Tooltips?
tr: Araç ipuçları?

en: Top
tr: Üst

en: Top Coordinate
tr: Üst Koordinat

en: Top Left
tr: Sol Üst

en: Top Right
tr: Sağ Üst

en: Topic
tr: Konu

en: Transfer to another CMS
tr: Başka bir CMS'ye aktar

en: Transition
tr: Geçiş Efekti

en: Transition Config Locked
tr: Geçiş Ayarı Kilitlendi

en: Transition In
tr: Geçiş Yeri

en: Transition Out
tr: Geçiş Çıkış

en: Transitions
tr: Geçişler

en: Trial
tr: Deneme

en: Troubleshooting
tr: Sorun Giderme

en: True
tr: Doğru

en: Truncate
tr: Kırp

en: Truncate DataSet
tr: Veri Setini Kısalt

en: Truncate the Log
tr: Olay kayıtlarını kırp

en: Tuesday
tr: Salı

en: Turkish
tr: Türkçe

en: Turn ON full auditing and debugging.
tr: Denetim ve hata ayıklamayı aktifleştir.

en: Turn full auditing and debugging OFF.
tr: Denetim ve hata ayıklamayı devre dışı bırak.

en: Turn the display name in display management into a link using the IP address last collected. The %s is replaced with the IP address. Leave blank to disable.
tr: Ekran yönetimindeki ekran adını en son toplanan IP adresini kullanarak bir bağlantıya dönüştürün. %s , IP adresiyle değiştirilir. Devre dışı bırakmak için boş bırakın.

en: Twitter Metro Search Module
tr: Twitter Metro Arama Modülü

en: Twitter Search Module
tr: Twitter Arama Modülü

en: Two Factor
tr: İki Faktör

en: Two Factor Authentication
tr: İki Faktörlü Kimlik Doğrulama

en: Two Factor Code
tr: İki Faktör Kodu

en: Two Factor Issuer
tr: İki Faktörlü Doğrulama

en: Two factor code email has been sent to your email address
tr: E-posta adresinize iki faktörlü kod e-postası gönderildi

en: Type
tr: Tür

en: URL
tr: Adres (URL)

en: Ukrainian
tr: Ukrayna Dili

en: Unable to delete install/index.php. Please ensure the web server has permission to unlink this file and retry
tr: install/index.php silinemedi. Lütfen web sunucusunun bu dosyanın bağlantısını kaldırma iznine sahip olduğundan emin olun ve tekrar deneyin

en: Unable to download feed
tr: Feed indirilemiyor

en: Unable to find Tag %s
tr: %s Etiket bulunamadı

en: Unable to generate schedule, unknown event
tr: Zamanlama, bilinmeyen bir etkinlik oluşturulamıyor

en: Unable to get Data for %s because %s.
tr: %s için veri alınamadı çünkü %s.

en: Unable to import row %d
tr: %d satırı alınamıyor

en: Unable to open ZIP
tr: ZIP dosyası açılamıyor.

en: Unable to set the user details. This is an unexpected error, please contact support. Error Message = [%s]
tr: Kullanıcı bilgilerini ayarları açılmadı. Bu beklenmeyen bir hatadır, desteğe başvurun.  Hata Mesajı = [% s]

en: Unable to write to settings.php. We already checked this was possible earlier, so something changed.
tr: settings.php dosyasına yazılamadı. Bazı değişiklikler buna sebep olmuş olabilir.

en: Unchanged
tr: Değiştirilmedi

en: Undo
tr: Geri Al

en: Unexpected Error, please contact support.
tr: Beklenmeyen bir hata oluştu, Lütfen desteğe başvurun.

en: Units
tr: Birimler

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Unknown Column
tr: Bilinmeyen Sütun

en: Unknown Display Status
tr: Ekran Durumu Bilinmiyor

en: Unknown Error
tr: Bilinmeyen Hata

en: Unknown Transition Type Requested
tr: Bilinmeyen Geçiş Türü

en: Unknown or removed report.
tr: Bilinmeyen veya kaldırılan rapor.

en: Unknown transition type
tr: Bilinemeyen Geçiş Türü

en: Unretire
tr: Kullanım dışı

en: Unretire %layout%
tr: %layout% kullanım dışı

en: Unretired %s
tr: İstenmeyen %s

en: Untagged %s
tr: %s Etiketsiz

en: Until
tr: Kadar

en: Up to date
tr: Güncel

en: Update
tr: Güncelle

en: Update Interval (mins)
tr: Güncelleme Aralığı (dk)

en: Update Window End Time
tr: Güncelleme Penceresi Bitiş Süresi

en: Update Window Start Time
tr: Güncelleme Penceresi Başlangıç Süresi

en: Update this media in all layouts it is assigned to?
tr: Bu içerik bağlı olan tüm tasarımlarda güncellensin mi?

en: Updated Preference
tr: Tercih güncellendi

en: Updated Preferences
tr: Tercihler güncellendi

en: Upload Audio files to assign to Widgets
tr: Widget'lara atamak için Ses dosyalarını yükleyin.

en: Upload Layout
tr: Tasarımı Yükle

en: Upload Version
tr: Versiyon Yükle

en: Upload media
tr: Medya yükleyin

en: Upper Row Limit
tr: Üst Satır Sınırı

en: Uptime
tr: Çalışma Süresi

en: Usage
tr: Kullanım

en: Usage Report
tr: Kullanım Raporu

en: Usage Report for %mediaName%
tr: %mediaName% için Kullanım Raporu

en: Usage Report for %playlistName%
tr: %playlistName% için Kullanım Raporu

en: Use CMS time?
tr: (CMS) İçerik Yönetim Sistemi zamanlamasını kullanın.

en: Use Date
tr: Kullanım Tarihi

en: Use Multiple Video Decoders
tr: Çoklu Video Kod Çözücüleri Kullanın

en: Use Recovery Code instead?
tr: Kurtarma Kodu kullanılsın mı?

en: Use Regex?
tr: Normal ifade kullan?

en: Use Two Factor Code instead?
tr: İki Faktör Kodu mu kullanıyorsunuz?

en: Use a SurfaceView for Video Rendering?
tr: Video oluşturmak için yüzey görünümü kullanılsın mı?

en: Use advanced filter clause?
tr: Gelişmiş filtre yan tümcesi kullanılsın mı?

en: Use advanced order clause?
tr: Gelişmiş düzen maddesi kullanılsın mı?

en: Use an existing database
tr: Var olan bir veritabanı kullan

en: Use calendar timezone?
tr: Takvim saat dilimi kullanılsın mı?

en: Use event timezone?
tr: Etkinlik saat dilimi kullanılsın mı?

en: Use existing DataSets matched by name?
tr: Ada göre eşleşen mevcut Veri Seti kullanılsın mı?

en: Use one of the available slots for this display?
tr: Bu ekran için kullanılabilir yuvalardan biri kullanılsın mı?

en: Use the Display Location
tr: Ekran Konumunu Kullan

en: Use the Global Timeout?
tr: Küresel Zaman Aşımı kullanılsın mı?

en: Use the colour picker to select the background colour
tr: Arka plan rengi Arka plan rengini seçmek için renk seçiciyi kullanma

en: Use the colour picker to select the border colour
tr: Kenarlık rengini seçmek için renk seçiciyi kullanın

en: Use the colour picker to select the font colour
tr: Yazı tipi rengini seçmek için renk seçiciyi kullanma

en: Use the default configured by your administrator
tr: Yöneticiniz tarafından yapılandırılan varsayılanı kullanın.

en: Use the drop-down to select which days of the week this Event should be repeated
tr: Bu Etkinliğin haftanın hangi günlerinde tekrarlanması gerektiğini seçmek için açılır menüyü kullanın

en: Use the drop-down to select which days of the week this Event should be repeated.
tr: Bu Etkinliğin haftanın hangi günlerinde tekrarlanması gerektiğini seçmek için açılır menüyü kullanın.

en: Use the form fields below to create a set of reminders for this event. New fields can be added by clicking on the + icon at the end of the row. Use the tick box to receive a notification by email alternatively reminders will be shown in the message center.
tr: Bu etkinlik için bir dizi hatırlatıcı oluşturmak için aşağıdaki form alanlarını kullanın. Satırın sonundaki + simgesine tıklayarak yeni alanlar eklenebilir. E-posta ile bildirim almak için onay kutusunu kullanın, alternatif olarak mesaj merkezinde hatırlatıcılar gösterilir.

en: Use the form fields to create On/Off timings for the monitor for specific days of the week as required.
tr: Gerektiğinde haftanın belirli günleri için monitör için Aç/Kapat zamanlamaları oluşturmak için form alanlarını kullanın.

en: Use the location configured on the display
tr: Ekranda yapılandırılmış konumu kullanın

en: Used
tr: Kullanımda

en: User
tr: Kullanıcı

en: User Group
tr: Kullanıcı Grubu

en: User Group Name cannot be empty.
tr: Kullanıcı grup ismi boş olamaz

en: User Groups
tr: Kullanıcı Grupları

en: User Logged Out.
tr: Kullanıcı sistemden çıkarıldı.

en: User Name
tr: Kullanıcı Adı

en: User Profile Saved
tr: Kullanıcı Profili Kaydedildi

en: User Type
tr: Kullanıcı Türü

en: User load preferences failed!
tr: Kullanıcı yükleme tercihleri başarısız oldu!

en: User logged at the IdP but the account does not exist in the CMS and Just-In-Time provisioning is disabled
tr: Idp ye kullanıcı olarak giriş yaptınız ama bu hesap CMS ve Just-In-Time  sağlayıcılarına kapalıdır.

en: User name must be between 1 and 50 characters.
tr: Kullanıcı adı 1 ile 50 karakter arasında olmalıdır.

en: User not found
tr: Kullanıcı bulunamadı

en: User save preferences failed!
tr: Kullanıcı kaydetme tercihleri başarısız oldu!

en: Username
tr: Kullanıcı Adı

en: Username or Password incorrect
tr: Kullanıcı Adı veya Parola yanlış

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Using "fwrite()" failed, due to error:
tr: "fwrite()" kullanımı başarısız, hata:

en: Using "socket_sendto()" failed, due to error:
tr: "socket_sendto()" kullanımı başarısız, hata:

en: Using "socket_set_option()" failed, due to error:
tr: "socket_set_option()" kullanımı başarısız, hata:

en: Using JSON syntax enter the path below the Data root by which the above aggregation should be applied.
tr: JSON sözdizimini kullanarak, yukarıdaki toplama işleminin uygulanması gereken Veri kökünün altına yolu girin.

en: Using fsockopen() failed, due to denied permission
tr: fsockopen() kullanımı, yetki nedeniyle başarız

en: Using natural language enter a string representing the period for which events should be returned, for example 2 days or 1 week.
tr: Doğal dili kullanarak, olayların döndürülmesi gereken süreyi temsil eden bir dize girin, örneğin 2 gün veya 1 hafta.

en: VNC to this Display
tr: Bu Ekrana VNC

en: Valid Extensions
tr: Geçerli Uzantılar

en: Valid?
tr: Geçerli?

en: Validation
tr: Doğrulama

en: Value
tr: Değer

en: Value too large for %s
tr: %s değeri çok büyük

en: Values
tr: Değerler

en: Verify
tr: Doğrula

en: Verify all modules have been installed correctly by reinstalling any module related files
tr: Modülle ilgili dosyaları yeniden yükleyerek tüm modüllerin doğru şekilde takıldığını doğrulayın.

en: Version
tr: Sürüm

en: Version %version%
tr: Versiyon %version%

en: Version ID
tr: Versiyon Kimliği (ID)

en: Version Information
tr: Sürüm Bilgisi

en: Vertical Align
tr: Dikey Hizalama

en: Vertical Sharpness
tr: Dikey Netlik

en: Vertically on the left
tr: Solda dikey olarak

en: Video In
tr: Video Girişi

en: Video Path
tr: Video Yolu

en: Videos - support varies depending on the client hardware you are using.
tr: Videolar - Destek kullandığınız istemci donanımına bağlı olarak değişir.

en: Vietnamese
tr: Vietnamca

en: View
tr: Görünüm

en: View Columns
tr: Kolonları Göster

en: View Data
tr: Verileri görüntüle.

en: View RSS
tr: RSS'i Görüntüle

en: View my authenticated applications
tr: Doğrulanmış uygulamaları görüntüle

en: Visible
tr: Görülebilir

en: Visible area end time
tr: Görünür alan bitiş zamanı

en: Visible area start time
tr: Görünür alan başlangıç zamanı

en: Visible area time span
tr: Görünür alan zaman aralığı

en: Volume
tr: Ses Seviyesi

en: Wake On LAN
tr: Ağ Üzerinden Uyandırma

en: Wake On Lan
tr: Ağ üstünden açma

en: Wake On Lan Failed as there are no functions available to transmit it
tr: Transfer fonksiyonu olmadığından Ağ Üzerinden Açma başarız.

en: Wake on LAN
tr: Ağ üstünden açma

en: Wake on LAN CIDR
tr: Ağdan Uyandırma CIDR

en: Wake on LAN SecureOn
tr: Ağdan Güvenli Uyandırma Açık

en: Wake on LAN Time
tr: Ağ üzerinden açma zamanı

en: Wake on Lan is enabled, but you have not specified a time to wake the display
tr: Ağ üstünden açma aktif hale getirildi, fakat ekran için açma zamanı belirlenmedi

en: Wake on Lan requires the correct network configuration to route the magic packet to the display PC
tr: Ağdan uyandırma hizmeti için ağ ayarlarının doğrulanması gerekir. Böylece data paketleri Dijital Reklam Oynatıcısının çalıştırıldığı PC'ye ulaştırılır.

en: Wake on Lan sent for %s
tr: Ağ uyandırması için %s gönderildi

en: Warm
tr: Sıcak

en: Warning
tr: Tehlike

en: Warning - starts with or ends with a space, or contains double spaces
tr: Uyarı - boşlukla başlar veya boşlukla biter veya çift boşluk içerir

en: Warning Date
tr: Uyarı Tarihi

en: Warning Duration
tr: Uyarı Süresi

en: Warning duration needs to be lower than the countdown main duration.
tr: Uyarı süresinin geri sayım ana süresinden daha düşük olması gerekir.

en: Warning duration needs to be lower than the widget duration.
tr: Uyarı süresinin widget süresinden daha düşük olması gerekir.

en: We are really sorry, but there has been an error. It has been logged in install_log.txt and printed below.
tr: Maalesef bir hata oluştu. install_log.txt dosyasına kaydedildi ve aşağıda gösterildi.

en: We suggest setting your PHP post_max_size and upload_max_filesize to at least 128M, and also increasing your max_execution_time to at least 120 seconds.
tr: Biz PHP post_max_size ayarlama ve en az 128M için upload_max_filesize öneririz, ve ayrıca en az 120 saniye için max_execution_time arttırın.

en: We'd love to know you're running %theme_name%. If you're happy for us to collect anonymous statistics (version number, number of displays) then please leave the box ticked. Please un tick the box if your server does not have direct access to the internet.
tr: %theme_name% kullandığınızı bilmek isteriz. Anonim istatistikler (sürüm numarası, ekran sayısı) toplamamızdan memnunsanız, lütfen kutuyu işaretli bırakın. Sunucunuzun internete doğrudan erişimi yoksa lütfen kutunun işaretini kaldırın.

en: Weather
tr: Hava Durumu

en: WebView Plugin State
tr: Web Görünümü Eklentisi Konumu

en: Webkey to this Display
tr: WebKey bu Ekrana

en: Webpage
tr: Web Sayfası

en: Webpages.
tr: Web Sayfası

en: Wednesday
tr: Çarşamba

en: Week
tr: Hafta

en: Weekly
tr: Her Hafta

en: Welcome to the %themeName% Installation
tr: %ThemeName% Kurulum Sayfasına Hoş Geldiniz.

en: West
tr: Sol

en: What display profile should this display use? To use the default profile leave this empty.
tr: Bu ekran hangi ekran profilini kullanmalı? Varsayılan profili kullanmak için bunu boş bırakın.

en: What is this users type?
tr: Kullanıcı Türü Nedir?

en: What items would you like to save?
tr: Hangi öğeleri kaydetmek istersiniz?

en: What plugin state should be used when starting a web view.
tr: web görünümü başlatılırken hangi eklenti durumu kullanılmalıdır.

en: What transition should be applied when this item finishes?
tr: Bu öğe bittiğinde hangi geçiş uygulanmalıdır?

en: What transition should be applied when this item starts?
tr: Bu öğe başladığında hangi geçiş uygulanmalıdır?

en: What transition should be applied when this region is finished?
tr: Bu bölge tamamlandığında hangi geçiş uygulanacak ?

en: What type of display is this profile intended for?
tr: Bu profil ne tür bir ekran için tasarlanmıştır?

en: What type of request needs to be made to get the remote data?
tr: Uzak verileri almak için ne tür bir talepte bulunulması gerekir?

en: When Enabled users will be able to add media using this module.
tr: Önizleme Etkin olduğunda kullanıcılar Tasarım ekranında bir önizleme görebilir.

en: When all day events are excluded they are removed from the list of events in the feed and wont be shown
tr: Tüm günlük etkinlikler hariç tutulduğunda, feed'deki etkinlikler listesinden kaldırılır ve gösterilmez

en: When enabled draft Layouts will be automatically published 30 minutes after the last edit
tr: Etkinleştirildiğinde taslak Düzenlemeler son düzenlemeden 30 dakika sonra otomatik olarak yayınlanır.

en: When enabled the Player will send the current layout to the CMS each time it changes. Warning: This is bandwidth intensive and should be disabled unless on a LAN.
tr: Etkinleştirildiğinde Player geçerli düzeni her değiştiğinde CMS'ye gönderir. Uyarı: Bu bant genişliği yoğun bir işlemdir ve LAN'da devre dışı bırakılmadan devre dışı bırakılmalıdır.

en: When enabled, the default Transition type and duration will be applied to all widgets on this Layout.
tr: Etkinleştirildiğinde, varsayılan Geçiş türü ve süresi bu Düzen'deki tüm widget'lara uygulanır.

en: When requesting a screenshot from a display should the Thumbnail column be automatically shown if it's not visible?
tr: Bir ekrandan ekran görüntüsü isterken Görünür değilse Küçük Resim sütunu otomatik olarak gösterilmeli mi?

en: When selected, layout will be published immediately, if it should be published at a specific time, uncheck this checkbox and pick a date in the field below
tr: Seçildiğinde, düzen hemen yayınlanacaktır, belirli bir zamanda yayınlanması gerekiyorsa, bu onay kutusunun işaretini kaldırın ve aşağıdaki alanda bir tarih seçin

en: When selected, your event will run according to the timezone set on the CMS, otherwise the event will run at Display local time
tr: Seçildiğinde, etkinliğiniz CMS'de ayarlanan saat dilimine göre çalışır, aksi takdirde etkinlik Yerel saati görüntüle saatinde çalışır

en: When set to Run Intent, which intent should be run. Format is: Action|ExtraKey,ExtraMsg
tr: Çalışma Hedefi olarak ayarlandığında, hangi amaç çalıştırılmalıdır. Biçim: Action|ExtraKey,ExtraMsg

en: When the End Time for this Widget passes should the Widget be removed from the Playlist?
tr: Bu Widget için Bitiş Zamanı geçtiğinde, Widget Oynatma Listesinden çıkarılmalı mı?

en: When the device starts and Android finishes loading, should the Player start up and come to the foreground?
tr: Cihaz başladığında ve Android'in yüklenmesi bittiğinde, Player başlatılıp ön plana çıkmalı mı?

en: When the monitor is 'Off' it will not be able to receive content updates. With the next timed 'On' the monitor will connect to the CMS and get content/schedule updates.
tr: Monitör 'Kapalı' olduğunda içerik güncellemelerini alamaz. Bir sonraki zamanlamalı 'Açık' olduğunda monitör CMS'ye bağlanacak ve içerik / zamanlama güncellemelerini alacaktır.

en: Whether to always put the default layout into the cycle.
tr: Döngüye her zaman ön tanımlı tasarım konulur

en: Which Calendar Type should the CMS use?
tr: CMS hangi Takvim Türünü kullanmalı?

en: Which device input should be shown
tr: Hangi cihaz girişi gösterilmelidir

en: Which direction does the text in the feed use?
tr: Feed'deki metin hangi yönü kullanıyor?

en: Which key should activate the Player information screen? A single character.
tr: Oynatıcı bilgi ekranını hangi tuş etkinleştirmelidir? Tek Tuş ör: S

en: Which shell commands should the Player execute?
tr: Player hangi kabuk komutlarını çalıştırmalıdır?

en: White listed redirect URI's that will be allowed, only application for Authorization Code Grants
tr: İzin verilecek beyaz liste yönlendirme URI'sı, yalnızca Yetkilendirme Kodu Bağışları için başvuru

en: Whitelist Load Balancers
tr: Beyaz Liste Yük Dengeleyicileri

en: Widget Duration
tr: Widget Süresi

en: Widget ID
tr: İçerik No

en: Widget List
tr: Widget Listesi

en: Widget not found
tr: Widget bulunamadı

en: Widget not found at index %d
tr: Dizinde Widget bulunamadı %d

en: Widget not found with ID %d
tr: %d kimliğine sahip widget bulunamadı

en: Widgets
tr: Bileşenler

en: Widgets that have been Published will be displayed below
tr: Yayınlanmış widget'lar aşağıda görüntülenecektir

en: Width
tr: Genişlik

en: Width must be greater than 0
tr: Genişlik 0'dan büyük olmalıdır

en: Windows format Calendar?
tr: Windows formatında Takvim?

en: With Selected
tr: Seçili Kayıt İle

en: Write permissions are required for cache/
tr: /cache için yazma izinleri gereklidir

en: Write permissions are required for web/settings.php
tr: web/settings.php için yazma izinleri gereklidir

en: XMDS Transfer Limit in KB/month
tr: KB/ay cinsinden XMDS Aktarım Sınırı

en: XMR Private Address
tr: XMR Özel Adresi

en: XMR Public Address
tr: XMR Genel Adresi

en: XMR Registered
tr: XMR Kayıtlı

en: XMR address is not set
tr: XMR addresi belirtilmedi.

en: XMR is not working on this Player yet and therefore the licence check may not occur.
tr: XMR bu Oynatıcıda henüz çalışmıyor ve bu nedenle lisans kontrolü yapılamayabilir.

en: XMR is not working on this Player yet, the screenshot will be requested the next time the Player connects on its collection interval, expected %nextCollect%.
tr: XMR henüz bu Player'da çalışmıyor, Player'ın toplama aralığına bir sonraki bağlanışında ekran görüntüsü istenecek, beklenen %nextCollect% bekleniyor.

en: Yahoo Currencies
tr: Para Birimleri(Yahoo)

en: Yahoo Finance
tr: Finans (Yahoo)

en: Yahoo Stocks
tr: Hisseler (Yahoo)

en: Yearly
tr: Her Yıl

en: Yes
tr: Evet

en: You already own a Layout called '%s'. Please choose another name.
tr: Zaten '%s' adlı bir Tasarım var. Lütfen başka bir ad seçin.

en: You already own a Playlist called '%s'. Please choose another name.
tr: Zaten '%s' adlı bir Oynatma Listeniz var. Lütfen başka bir ad seçin.

en: You already own a Tag called '%s'. Please choose another name.
tr: '%s' adında bir Etiketiniz zaten var. Lütfen başka bir ad seçin.

en: You already own a display group called "%s". Please choose another name.
tr: "%s" isimli bir ekran grubunuz var. Lütfen başka bir isim seçin.

en: You are receiving this email because a password reminder was requested for your account. If you did not make this request, please report this email to your administrator immediately.
tr: Bu e-postayı, hesabınız için bir şifre hatırlatıcı istendiği için alıyorsunuz. Bu isteği siz yapmadıysanız, lütfen bu e-postayı derhal yöneticinize bildirin.

en: You are receiving this email because two factor email authorisation is enabled in your CMS user account. If you did not make this request, please report this email to your administrator immediately.
tr: Bu e-postayı, CMS kullanıcı hesabınızda iki faktörlü e-posta yetkilendirmesi etkinleştirildiği için alıyorsunuz. Bu isteği siz yapmadıysanız, lütfen bu e-postayı derhal yöneticinize bildirin.

en: You cannot assign file type %s to a playlist
tr: Bir oynatma listesine %s dosya türü atayamazsınız

en: You cannot change the assignment of a Layout Specific Campaign
tr: Bu özel kampanya düzenin atamasını değiştiremezsiniz.

en: You cannot replace this media with an item of a different type
tr: Farklı türde bir tür ortam verisi ile bu ortamın yerini değiştirilemez.

en: You do not have any library files that are not in use.
tr: Kullanılmayan kütüphane dosyalarınız yok.

en: You do not have permission to assign the provided Layout
tr: Size sağlanan tasarımı atama yetkiniz bulunmamaktadır.

en: You do not have permission to copy this Campaign
tr: Bu Kampanyayı kopyalama izniniz yok

en: You do not have permission to delete this profile
tr: Bu profili silme izniniz yok

en: You do not have permission to edit these permissions.
tr: Sizin bu yetkiyi düzenlemeye yetkiniz yok.

en: You do not have permission to edit this profile
tr: Bu profili düzeltmek için izniniz yok.

en: You do not have permissions to delete saved reports of this report schedule
tr: Bu rapor zaman planına ait kaydedilmiş raporları silme izniniz yok

en: You do not have permissions to delete the saved report of this report schedule
tr: Bu rapor zamanlamasının kaydedilen raporunu silme izniniz yok

en: You do not have permissions to delete this layout
tr: Bu tasarımı silmek için yetkiniz yoktur.

en: You do not have permissions to delete this report schedule
tr: Bu rapor zamanlamasını silme izniniz yok

en: You do not have permissions to edit this layout
tr: Bu tasarımı düzenlemek için yetkiniz yok

en: You do not have permissions to pause/resume this report schedule
tr: Bu rapor zamanlamasını duraklatma / devam ettirme izniniz yok

en: You do not have permissions to reset this report schedule
tr: Bu rapor zamanlamasını sıfırlama izniniz yok

en: You do not have permissions to use this media
tr: Bu medya dosyasını kullanmak için izniniz yok.

en: You do not have permissions to view this layout
tr: Bu tasarımı görmek için yetkiniz bulunmamaktadır.

en: You have exceeded your library quota
tr: Kütüphane kotanızı aştınız.

en: You have exceeded your maximum number of authorised displays. %d
tr: Maksimum izin verilen ekran sayınızı aştınız. %d

en: You have selected %layoutName% for export. A ZIP file will be downloaded which contains the layout, its widgets and media. It will also contain the structure for associated DataSets.
tr: Dışa aktarma için %layoutName% öğesini seçtiniz. Düzeni, widget'larını ve medyasını içeren bir ZIP dosyası indirilecektir. Ayrıca ilişkili Veri Kümelerinin yapısını da içerecektir.

en: You have selected a layout that you no longer have permission to use. Please reload the form.
tr: Seçtiğiniz tasarımı kullanmazsınız. Lütfen formu tekrar yükleyin.

en: You have selected media that you no longer have permission to use. Please reload the form.
tr: Kullanma yetkiniz olmayan çoklu ortam dosyasını seçtiniz. Lütfen formu tekrar yükleyin.

en: You must enter a command
tr: Bir komut girmelisiniz.

en: You should also manually take a backup of your library.
tr: Ayrıca kütüphanenizi manuel olarak da yedekleyebilirsiniz.

en: Your client is not the correct version to communicate with this CMS.
tr: İstemciniz bu CMS ile iletişim kurmak için doğru sürümde değil.

en: Your event will be scheduled from [fromDt] to [toDt] in the CMS timezone, please check this covers each of your Displays in their respective timezones.
tr: Etkinliğiniz CMS saat diliminde [fromDt] ile [toDt] arasında planlanacaktır, lütfen bunun ekranlarınızın her birini kendi zaman dilimlerinde kapsadığını kontrol edin.

en: Your library is full. Library Limit: %s K
tr: Kütüphaneniz dolu. Kütüphane Limiti: %s Megabyte

en: Your library is full. Library Limit: %s MB
tr: Kütüphaneniz dolu. Kütüphane Sınırı: %s MB

en: Your password does not meet the required complexity
tr: Şifreniz karmaşık ve güçlü olmalı. Belirttiğiniz şifre sistem gereksinimlerini karşılamıyor

en: ZIP
tr: Sıkıştırılmış Dosya (ZIP)

en: Zoom
tr: Yakınlaştır

en: Zoom in
tr: Yakınlaştır

en: Zoom in to see more details!
tr: Daha fazla ayrıntı görmek için yakınlaştırın!

en: Zoom out
tr: Uzaklaştır

en: Zulu
tr: Zuluca

en: cURL is used to fetch data from the Internet or Local Network
tr: cURL Internet veya yerel ağdan veri getirmek için kullanılır.

en: contains
tr: şunu içeriyor

en: does not contain
tr: içermeyen

en: does not end with
tr: ile bitmesin

en: does not equal
tr: eşit değil

en: does not start with
tr: ile başlamasın

en: duration
tr: süre

en: ends with
tr: bitiş ölçütü

en: equals
tr: eşittir

en: greater than
tr: daha büyük

en: he Category for this Help Link
tr: Yardım Bağlantısının Kategorisi

en: hours:min:sec
tr: saat:dakika:saniye

en: id
tr: no

en: is empty
tr: boş

en: is not empty
tr: boş değil

en: isRequired
tr: grerekli

en: less than
tr: daha küçük

en: name
tr: ad

en: number of layouts
tr: şablon adedi

en: on the [DAY] day
tr: [DAY] günde

en: on the [POSITION] [WEEKDAY]
tr: [POSITION] [WEEKDAY] de

en: once it has connected for the first time
tr: ilk kez bağlantı sağlandığında

en: row not found
tr: satır bulunamadı

en: starts with
tr: başlama ölçütü

en: total duration
tr: toplam süre

en: webOS
tr: WebOS

en: you read this %readDt%.
tr: bunu %readDt% olarak okudunuz.
